Letový provoz byl v pololetí proti předkrizovému roku 2019 o 68 procent slabší

Letový provoz byl v pololetí proti předkrizovému roku 2019 o 68 procent slabší

10.8. - Letový provoz nad Českem byl letos kvůli pokračující pandemii koronaviru během prvního pololetí výrazně slabší než v předchozích letech. Letoví dispečeři zaznamenali celkem 136 673 letů. Meziročně je to asi o 28 procent méně, oproti pololetí roku 2019, kdy provoz ještě neovlivňovala koronavirová krize je to pak o 68 procent méně. Vyplývá to z informací Řízení letového provozu ČR (ŘLP). Podle dispečerů ovšem v posledních měsících provoz postupně roste a vzestupný trend by navíc mohl dále pokračovat.

Provoz za prvních šest měsíců letošního roku po celou dobu stále brzdila koronavirová krize, kvůli níž dopravci omezili velké množství svých linek. I proto jsou letošní statistiky slabší než loni, tehdy totiž pandemie začala výrazněji omezovat lety až od března. Letošní situace se ovšem podle ŘLP začala mírně obracet od dubna, kdy dispečeři zaznamenali stabilní oživení letového provozu a výrazně vyšší aktivity leteckých dopravců než ve stejném období v roce 2020. Například v červnu byl letos provoz meziročně dvojnásobný. Vzestupný trend potvrzují i zatím neúplné statistiky z července.

Podobný vývoj je možné sledovat v celé Evropě. Podle agentury EUROCONTROL se provoz v evropském vzdušném prostoru v červenci 2021 pohyboval na úrovni 68 procent roku 2019.

Letečtí dopravci v současnosti postupně obnovují letecké linky, které během krize přerušili. Na pražském letišti je nyní v nabídce více než 100 destinací, kam létá přes 40 leteckých dopravců.

(čtk)

Foto: ŘLP

spinner