Ryanair prohrál u soudu Evropské unie další spor o státní pomoc aerolinkám

Ryanair prohrál u soudu Evropské unie další spor o státní pomoc aerolinkám

14.4. - Irské nízkonákladové aerolinky Ryanair prohrály u soudu Evropské unie další spor o státní pomoc poskytnutou za pandemie covidu-19 konkurenčním leteckým společnostem. Tentokrát šlo o pomoc, kterou vlády Švédska, Dánska a Finska poskytly švédské letecké společnosti SAS a finským aerolinkám Finnair. Státní podpora, která má pomoct firmám zasaženým pandemií, je podle Tribunálu Evropské unie v souladu s unijními pravidly a není diskriminační. Ryanair se hodlá odvolat k Soudnímu dvoru EU, proces by se tak mohl táhnout i roky.

Ryanair, který je největší nízkonákladovou leteckou společností v Evropě, podal na Evropskou komisi (EK) 16 žalob kvůli tomu, že komise povolila státní pomoc aerolinkám Lufthansa, Austrian či TAP, a další státní podpůrné programy, z kterých měly prospěch jednotlivé vlajkové společnosti.

"Dnešní rozhodnutí vrací proces liberalizace v letecké dopravě zpět o 30 let," komentovala středeční rozhodnutí soudu letecká společnost Ryanair.

Evropská komise schválila přes tři biliony EUR (77,8 bilionu Kč) státní pomoci firmám, které se v zemích sedmadvacítky potýkají s dopady koronavirové krize. Letecké odvětví patří k těm, které pandemie zasáhla nejvíce.

Už v polovině února unijní soud rozhodl, že pomoc vlád Francie i Švédska francouzské letecké společnosti Air France a švédské SAS odpovídá pravidlům sedmadvacítky.

"Vzhledem k tomu, že podíl společnosti SAS na trhu je mnohem větší než podíl jejího nejbližšího konkurenta v těchto dvou členských státech, nepředstavuje podpora protiprávní diskriminaci," uvedl tribunál. Soudci rovněž konstatovali, že záruka za státní půjčku Finnair byla nezbytná s ohledem na to, jaký význam tento letecký dopravce má ve finské ekonomice.

(čtk)

Foto: Ryanair

spinner