​Eurostar si zajistil záchranný balíček 250 milionů liber

​Eurostar si zajistil záchranný balíček 250 milionů liber

19.5. - Železniční společnost Eurostar, která provozuje vlakové spojení mezi Británií a kontinentální Evropou tunelem pod Lamanšským průlivem, si zajistila od bank a investorů záchranný balíček 250 milionů GBP (7,4 miliardy Kč). Peníze mají pomoci firmě udržet se v provozu ve střednědobém období, uvedl zpravodajský server BBC s odvoláním na mluvčího firmy. Eurostar bojuje s propadem poptávky kvůli pandemii nemoci covid-19.

Společnost v listopadu varovala, že bojuje o přežití. Její služby se v době pandemie prudce zmenšily a poptávka klesla o 95 procent. Za poslední rok Eurostar podle svého vyjádření zažil mnohem větší pokles poptávky způsobený pandemií než jakákoliv jiná evropská železniční společnost nebo konkurenční aerolinky. V současnosti provozuje pouze jeden spoj denně mezi Londýnem a Paříží a jeden mezi Londýnem a Amsterodamem a Bruselem. Spolu se zmírňováním koronavirových omezení nyní plánuje postupně přidávat více spojů.

Záchranný balíček tvoří nový kapitál od akcionářů, nové půjčky od bank garantované akcionáři a restrukturalizace současných půjček. Generální ředitel Jacques Damas uvedl, že peníze umožní firmě pokračovat v poskytování důležitých služeb pro cestující.

Eurostar požádal o pomoc také britskou vládu. Ministr dopravy Grant Shapps však uvedl, že britská vláda má sice zájem o přežití Eurostaru, avšak není to britská společnost a její problémy by měli vyřešit její akcionáři. Britská vláda prodala svůj podíl v Eurostaru v roce 2015. Většinovým akcionářem je nyní francouzská státní železniční společnost SNCF. Dalšími akcionáři jsou penzijní fondy Caisse de dépôt et placement du Québec a Federated Hermes a belgická státní železniční společnost SNCB.

(čtk)

Foto: Eurostar

spinner