​Delta Airlines klesl zisk i tržby, varuje před ztrátou v dalším kvartálu

​Delta Airlines klesl zisk i tržby, varuje před ztrátou v dalším kvartálu

14.10. - Americkým aerolinkám Delta Airlines klesl ve třetím čtvrtletí zisk i tržby. Firma varuje, že kvůli prudce rostoucím cenám pohonných hmot může vykázat ve čtvrtém kvartálu ztrátu před zdaněním. V uplynulých třech měsících zaznamenala společnost první čtvrtletní zisk, aniž by pobírala federální pomoc kvůli dopadům pandemie covidu-19.

Ve třetím čtvrtletí se upravené provozní tržby snížily na 8,28 miliardy dolarů (181,5 miliardy Kč). To je o 34 procent méně než ve stejném období roku 2019. Na vině byl pokles poptávky po létání v srpnu a září, na němž se podepsala rychle se šířící varianta koronaviru delta.

Čistý zisk klesl za tři měsíce do konce září na 1,21 miliardy dolarů, tedy 1,89 dolaru na akcii. Ve stejném období před dvěma lety zisk činil 1,5 miliardy dolarů, tedy 2,31 dolaru na akcii.

Tempo oživování v leteckém průmyslu ohrožují ceny ropy, které vystoupaly na mnohaletá maxima, napsala agentura Reuters. Náklady na pohonné hmoty tvořily ve třetím čtvrtletí téměř 20 procent upravených provozních nákladů Delta Airlines.

Generální ředitel Ed Bastian navrhl, aby firma mohla přenášet zvýšené náklady na spotřebitele. "Nemůžeme udělat nic, abychom udrželi nízké ceny pohonných hmot,“ uvedl. "Na čem musíme zapracovat, je naše schopnost to promítnout do našich cen,“ pokračoval.

"Jakmile se zruší omezení, budeme svědky značné poptávky," dodal. V důsledku toho Bastian očekává, že rok 2022 bude dobrým rokem a pomůže letecké přepravě zotavit se z pandemií způsobeného nejhoršího propadu v její historii.

(čtk)

Foto: Delta Airlines

spinner