-

​Železniční dopravci dostanou od státu covidové kompenzace za 582 milionů Kč

​Železniční dopravci dostanou od státu covidové kompenzace za 582 milionů Kč

14.10. - Železniční dopravci dostanou od státu kompenzace za koronavirové ztráty za více než 582 milionů korun. Část peněz by měla pokrýt škody z dopravy, kterou si u nich objednal stát, část pak komerční provoz. Téměř tři čtvrtiny kompenzací dostanou České dráhy. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Lukašík. Podporu naopak dopravci nedostanou za regionální spoje.

"V minulém týdnu byla dopravcům v závazkové dopravě i dopravcům v komerční dopravě zaslána rozhodnutí o dotacích. Na jejich základě byly v závazkové dopravě čtyřem dopravcům poskytnuty dotace v souhrnné výši 352,2 milionu korun, v komerční dopravě pak bylo třem dopravcům celkem poskytnuto 230 milionů Kč. V tomto týdnu by mělo dojít k převodu finančních prostředků," popsal Lukašík.

Dotace si rozdělí pět dopravců. Největší část peněz inkasují České dráhy. Téměř 300 milionů korun dostanou za ztráty ze závazkové dopravy, tedy z provozu spojů, které si u nich objednává stát. Dalších více než 132 milionů korun pak za ztráty v komerční dopravě. Druhý RegioJet dostane za ztráty v závazkové a komerční dopravě v souhrnu přes 108 milionů korun. Přes 21 milionů korun dostane Arriva a téměř dva miliony korun GW Train Regio. Oba dopravci dostanou náhrady za vlaky, které si u nich stát objednává. Leo Express dostane přes 18 milionu korun za komerční provoz.

Schválené kompenzace by podle dřívějších zpráv ministerstva měly pokrýt období od 12. března do 30. června loňského roku. Server iDNES.cz v této souvislosti upozornil, že vyplácení kompenzací za propad tržeb z jízdenek se proti ostatním odškodňovaným odvětvím podnikání výrazně zpozdilo kvůli potřebného vyjádření Evropské komise, že kompenzace nebude považovat za nedovolenou podporu. To stát dostal až letos v létě.

Tím by sanace ztrát železničních dopravců ale nejspíš skončit neměla. Ministerstvo už dříve avizovalo, že předpokládá další jednání s Evropskou komisí nad podobným schématem.

Stát už dříve rozdělil mezi železniční osobní přepravce zhruba 400 milionů korun. Dotace se však týkaly pouze dopravy objednávané státem. Mimo tak zůstala komerční i regionální doprava. Vedle toho ministerstvo dopravy vypsalo kompenzační programy pro nákladní železniční dopravce, lodní dopravu či autobusové přepravce.

Ztráty dopravců během koronavirové krize byly ovšem výrazně vyšší než dosavadní výše kompenzací. České dráhy loni evidovaly ztrátu 4,1 miliardy korun, ostatní dopravci hlásili také vyšší škody.

(čtk)

Foto: LAN

spinner