​Dopravce v Libereckém kraji připravil koronavirus na tržbách už o sto milionů

​Dopravce v Libereckém kraji připravil koronavirus na tržbách už o sto milionů

14.10. - Regionální dopravce v Libereckém kraji už koronavirus připravil o více než sto milionů korun na tržbách. Ve srovnání s rokem 2019 klesly loni tržby autobusových a drážních dopravců na regionálních linkách o 56,5 milionu korun. V letošním roce už pokles dosáhl dalších 45 milionů korun, řekl náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). I kvůli snížení dopadů kraj od července zdražil jízdné až o 15 procent.

Tržby z veřejné dopravy v Libereckém kraji byly loni téměř o pětinu nižší než v roce 2019. Největší propad, zaznamenali dopravci loni na jaře, když kraj kvůli ochraně řidičů a průvodčích před nákazou na měsíc úplně zrušil jízdné. Kvůli nedostatku ochranných pomůcek tak mohli loni od 16. března lidé cestovat autobusy a vlaky po kraji bez odbavení, znovu se v dopravě začalo platit až po Velikonocích od 14. dubna. V dalších měsících už to nebylo potřeba, ochranných prostředků je od té doby dostatek.

Výrazná omezení spojená s pandemií se ale dopravy v kraji dotkla i v letošním roce. Cestující se navíc do veřejné dopravy nevrátili v takovém rozsahu, jaký byl před pandemií, mnohým vadí, že zatím v autobusech a vlacích nemohli odložit respirátory. "Letos je aktuálně propad 45 milionů korun, očekáváme, že ve zbytku roku už bude počet cestujících takřka v normálu, situace se stabilizuje a propad už by neměl dál narůstat," dodal Sviták.

Rozsah veřejné dopravy, kterou objednává Liberecký kraj, v posledních letech roste a s ním i náklady. Od roku 2016 vzrostly náklady kraje na veřejnou dopravu o více než 60 procent, rozsah dopravy se přitom zvýšil jen zhruba o desetinu.

Loni uzavřel kraj s autobusovými dopravci smlouvy na 14,3 milionu kilometrů, letos už by měli najezdit přes 15 milionů kilometrů. Dopravci na železnici měli loni ve smlouvách 4,1 milionu kilometrů, letos už více než 4,3 milionu naježděných kilometrů. Zatímco loni kraj za zajištění regionální dopravy zaplatil téměř 816 milionů korun, více než 120 miliony přispěl stát a přes 27 milionů přispívají obce. Letos náklady kraje vzrostly o pět procent na 859 milionů korun, dalších téměř 132 milionů přidává stát a 29 milionů obce.

(čtk)

Foto: LAN

spinner