​Německé aerolinky Lufthansa splatily 1,5 miliardy eur ze záchranného balíku

​Německé aerolinky Lufthansa splatily 1,5 miliardy eur ze záchranného balíku

13.10. - Německé aerolinky Lufthansa splatily 1,5 miliardy eur (přes 38 miliard Kč) ze záchranného balíku, který jim německá vláda poskytla kvůli dopadům pandemie covidu-19. Společnost na to použila peníze, které získala prodejem nových akcií. Zbývající jednu miliardu eur státní pomoci chtějí největší evropské aerolinky splatit do konce roku. Pokud tak učiní, tichá účast německé vlády v nich skončí, uvedla agentura Bloomberg.

Lufthansa prodejem nových akcií získala 2,16 miliardy eur. Šéf letecké společnosti Carsten Spohr se ji snaží od otěží vlády zbavit ještě před odchodem kancléřky Angely Merkelové. Vzhledem k tomu, že její křesťanští demokraté patrně přijdou o moc, bude muset Lufthansa jednat s novou vládou, která už nemusí být tak vstřícná. Německo poskytlo letecké společnosti záchranu v objemu devíti miliard eur (přes 228 miliard Kč).

"Jsem vděčni za to, že Lufthansa byla v nejtěžších dobách stabilizována s pomocí peněz daňových poplatníků," řekl Spohr. Dodal, že díky této pomoci firma zachránila přes 100.000 pracovních pozic. "Peníze vracíme dříve, než společnost zprvu předpokládala," upozornil Spohr. Vzhledem k tomu, že své hranice otevírá stále více zemí, firma podle něj lépe hodnotí i své vyhlídky.

(čtk)

Foto: Lufthansa

spinner