Infrastruktura

​Železniční spojení z Liberce do Prahy by se podle studie mohlo výrazně zrychlit

31.5. – Železniční spojení z Liberce do sto kilometrů vzdálené Prahy by se mohlo v budoucnu výrazně zrychlit a stát se konkurencí i silniční dopravě. V případě realizace se zkrátí doba jízdy z dnešních více než 160 minut na 69 minut. Umožnit to má i studie proveditelnosti, kterou včera schválila centrální komise ministerstva dopravy pro úsek trati z Mladé Boleslavi přes Turnov do Liberce a dál ke státní hranici s Polskem. V tiskové zprávě o schválení studie informovala mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

​Řidiče v Česku čekají v letních měsících desítky dopravních omezení

29.5. – Řidiče v Česku čekají v letních měsících desítky dopravních omezení. Opravovat se bude několik úseků dálnic včetně mostů, ale také příjezdové cesty k některým turistickým cílům. Vyplývá to z aktuálních dat Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které dosud zveřejnilo v mapě oprav. Finální podoba letních dopravních omezení by měla být podle mluvčího ŘSD Jana Studeckého zveřejněná až v polovině června.

​Na dálnici D3 je ode dneška kvůli opravě mostu u Ševětína omezený provoz

29.5. – Na dálnici D3 je ode dneška kvůli opravě mostu u Ševětína na Českobudějovicku omezený provoz. Do 9. června budou v obou směrech auta jezdit jen jedním pruhem. Omezený je na dálnici provoz již od 22. května na Táborsku, na hranici Jihočeského a Středočeského kraje. Tam potrvají opravy dva měsíce.

​SŽ vyhlásila soutěž na zhotovitele rekonstrukce nádraží Brno-Královo Pole

28.5. – Správa železnic vyhlásila soutěž na zhotovitele modernizace nádraží Brno-Královo Pole a přilehlých částí trati. Celá stavba, která zahrnuje i výstavbu nové nádražní budovy, má vyjít na 2,3 miliardy korun, celkové investiční náklady dosahují 2,9 miliardy korun.

ŘSD chystá s Plzní úpravu křižovatky při výjezdu na dálnici D5 a na Domažlice

22.5. - Plzeňská oblast Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje s městem úpravu nejfrekventovanější křižovatky v Plzni u obchodního centra Makro na výjezdu k dálnici D5 a na Domažlice. Tzv. turbokřižovatka má uvolnit výjezd z nového západního obchvatu Plzně, který se ucpává a tvoří se tam fronty aut. Přijde zhruba na 150 milionů korun, z toho 80 miliony se na ní bude podílet město, 60 milionů dá ŘSD a zbytek kraj, který byl investorem obchvatu. Nová okružní křižovatka bude hotová na podzim 2025, řekl ředitel plzeňské oblasti ŘSD Miroslav Blabol.

Nádražní budova v Žatci slaví 150. výročí, znovu se stane ozdobou města

20.5. - Správa železnic hledá zhotovitele celkové opravy nádražní budovy ve stanici Žatec. Památkově chráněný objekt vznikl v roce 1873, letos tak slaví 150 let své existence. Opravou získá novou střechu a fasádu, moderní prostory pro cestující a také bezbariérový přístup. Předpokládané celkové náklady stavby dosahují bezmála 90 milionů korun. Práce budou rozděleny na více etap a potrvají do roku 2026.

Maďarský železniční koridor zabezpečí moderní technologie společnosti AŽD

19.5. - Společnost AŽD podepsala smlouvu s maďarskou stavební společností V4SIL, která je součástí holdingu V-Híd, na dodávku moderních technologií a jednotného evropského zabezpečovače ETCS v úrovni L2 pro projekt Soroksár – Kelebia.

Na trase budoucí VRT z Prahy do Drážďan začínají geologické průzkumy

19.5. - Správa železnic pokračuje v geologických pracích na připravované síti vysokorychlostních tratí (VRT). Po úseku VRT Podřipsko mezi Prahou a Lovosicemi přijde v druhé polovině roku na řadu také přeshraniční Krušnohorský tunel, který bude se svou délkou nejméně 26 kilometrů jeden z nejdelších ve střední Evropě. Právě v Krušných horách mohou mít vrty hloubku až půl kilometru.

ŘSD zprovozní první čtvrtinu ze 6 km nově budované silnice za Plzní na Klatovy

19.5. - Plzeňské Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uvede v sobotu ráno do předčasného užívání prvních 1,5 kilometru z celkem 6,3 budovaných kilometrů nové silnice ze Šlovic do Přeštic na hlavním tahu I/27 Plzeň – Klatovy. Řidiči už nebudou jezdit po současné komunikaci a budou využívat pravou polovinu nové čtyřpruhové silnice, řekl včera vedoucí úseku výstavby Michal Bárta. Pruh z Plzně na Klatovy se otevře kolem 06:00 a v opačném směru mezi 09:00 a 10:00.

Nejlepší nabídku na stavbu D35 Hořice - Sadová za 2,4 miliardy Kč dala Eurovia

18.5. - Nejvýhodnější nabídku v tendru na stavbu úseku dálnice D35 Hořice – Sadová dalo Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) sdružení firem Eurovia CS, M – Silnice a Stavby mostů. Nabídlo cenu 2,44 miliardy korun bez DPH, tedy 70 procent předpokládané ceny. Na twitteru to uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. ŘSD dostalo pět nabídek, nejvyšší byla 2,86 miliardy korun. Termín pro podání nabídek vypršel včera. Hodnoticí komise nyní bude prověřovat reference a cenové nabídky jednotlivých uchazečů.

spinner