Infrastruktura

​Nové hlavní nádraží v Brně má schválený záměr projektu

21.6. – Centrální komise Ministerstva dopravy schválila záměr projektu pro přestavbu železničního uzlu Brno. Jde o zcela zásadní milník v přípravě modernizace celého tamního uzlu a také výstavby nového hlavního nádraží v jihomoravské metropoli. Samotné stavební práce se předpokládají v letech 2028 až 2035.

Správa železnic: ​Trolejové vedení získají další tři tratě

20.6. – Elektrické vlaky vyjedou do dalších míst v Česku. Umožní to výstavba trolejového vedení hned na několika tratích, kterou připravuje Správa železnic. Pro takzvanou prostou elektrizaci nyní vybrala zhotovitele přípravných dokumentací úseků Klatovy – Železná Ruda, Kralupy nad Vltavou – Kladno a Zdice – Písek. Samotné zahájení prací se předpokládá v roce 2027.

​Brno smění pozemky s firmami Křetínského kvůli stavbě vlakového nádraží, opozice i lidovci mají výhrady

19.6. – Brněnští zastupitelé včera schválili směnu pozemků se společnostmi, které patří podnikateli Danielovi Křetínskému. Město pozemky potřebuje pro přesun vlakového nádraží z centra o kilometr jižněji. Křetínskému město pošle 186 milionů korun a naopak městská firma Brněnské komunikace prodá Křetínskému lukrativní stavební pozemky poblíž budoucího nádraží za 306 milionů korun. Pro bylo 30 zastupitelů z 55, transakci odhlasovaly koaliční strany ODS, ANO a SOCDEM.

​ČTÚ: S výpadky mobilních služeb ve vlacích se potýká 57 procent cestujících

18.6. – Zhruba 57 procent lidí při cestách vlakem limitují výpadky hlasových a datových služeb. Ty často nebývají způsobeny špatným pokrytím koridorů jako takovým, ale útlumem signálu, který způsobují moderní vlakové soupravy. Proto ČTÚ připravil návrh dotační výzvy, jejímž cílem je napomoci zlepšení dostupnosti a kvality mobilních služeb i uvnitř vlakových vozů. Uvedli to zástupci ČTÚ na včerejší tiskové konferenci.

​Oprava Barrandovského mostu bude delší, stále ale platí, že skončí letos

18.6. – Oprava Barrandovského mostu v Praze bude delší, než silničáři očekávali. Důvodem je horší stav konzolí, tj. nosníků, na okraji mostu. Přesné datum ukončení oprav zatím nebylo stanoveno, stále ale platí, že rekonstrukce skončí letos. Novinářům to včera řekli náměstek primátora Zdeněk Hřib a náměstek ředitele Technické správy komunikací (TSK) Josef Richter. Původně měly opravy skončit do konce letních prázdnin.

​České Budějovice chtějí, aby obchvat města na D3 nebyl zpoplatněný

18.6. – České Budějovice požádají ministerstvo dopravy, aby zařadilo obchvat města, který povede po nově stavěné dálnici D3, mezi úseky bez poplatku. Vedení radnice se obává, že kdyby na obchvat směla auta pouze s dálniční známkou, řada řidičů jej nebude chtít používat. Na včerejším zasedání o tom rozhodla rada města.

​Pražští radní schválili úpravy Radlické radiály, bude o pět miliard Kč dražší

18.6. – Pražský magistrát zadá úpravy projektu Radlické radiály, které budou znamenat stavbu více tunelů a prodraží ho o pět miliard korun oproti původnímu projektu z roku 2017. Celkové náklady na stavbu tak mají být 35 miliard korun bez DPH. Včera to schválili městští radní, záměr ještě projedná zastupitelstvo. Po úpravách povede v tunelech zhruba 71 procent silnice, zatímco původně to bylo 55 procent. Město bude muset nechat zpracovat i nové zhodnocení dopadů na životní prostředí (EIA). Úpravy projektu mají podle dřívějších informací trvat tři až čtyři roky. Primátorův náměstek Zdeněk Hřib uvedl, že na stavbu by měl přispět stát.

​SŽ připravuje modernizaci železničního koridoru z Plzně na Domažlice a Německo

17.6. – Správa železnic intenzivně připravuje modernizaci železničního koridoru z Plzně přes Domažlice až na státní hranici s Německem. Je rozdělena na čtyři stavby, z nichž tři nejdelší jsou ve fázi územního řízení a jedna má územní rozhodnutí. Měly by se začít budovat do pěti let, reálné je dokončení do osmi let, řekl náměstek hejtmana Pavel Čížek. Spojení z Prahy přes Plzeň, Domažlice, Řezno a Norimberk až do Mnichova by se mělo výhledově zkrátit ze sedmi hodin zhruba na polovinu.

​Výběr mýtného v květnu překročil hranici 1,5 miliardy Kč

17.6. – Za jízdu po zpoplatněných komunikacích uhradili dopravci v květnu 1,5 miliardy korun. Meziročně vzrostl výběr o téměř 14 %, zejména v důsledku změny mýtných sazeb a nově zavedeného poplatku za produkci oxidu uhličítého. Počet zpracovaných mýtných transakcí překročil 101 milionů, meziročně vzrostl jen o 0,7 %. Uvedla to společnost Czech Toll.

​Zástupci zemí V4 a Pobaltí uzavřeli deklaraci o železničním propojení států

16.6. – Zástupci ministerstev dopravy zemí V4 a pobaltských států Litvy, Lotyšska a Estonska včera uzavřeli Pražskou deklaraci o rozvoji a financování strategické železniční infrastruktury. Jedním z cílů deklarace je propojení pobaltské železniční páteře Rail Baltica s projektem Via Vindobona, železničním propojením Berlína, Prahy a Vídně. Novinářům to dnes na brífinku po jednání se zástupci ministerstev dopravy zemí V4 a pobaltských států Litvy, Lotyšska a Estonska řekl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Země V4 také budou usilovat o vysokorychlostní propojení mezi hlavními městy zemí V4.

spinner