Infrastruktura

ČR využije na financování silnic a železnic 82 miliard Kč od EIB

11.9. – Česká republika využije pro financování dopravních staveb v příštích šesti letech až 82 miliard Kč z úvěru od Evropské investiční banky (EIB). Peníze mají nahradit snižující se zdroje financí na dopravní stavby, které pro období od roku 2019 do roku 2027 vyčíslilo ministerstvo dopravy. Vyplývá to z dokumentu, který zítra projedná vláda. Podmínky úvěru jsou podle ministerstva výhodnější než v případě běžných půjček.

Praha dá peníze na stavbu obchvatů městských částí na jihovýchodě

7.9. – Pražský magistrát dá třem radnicím na jihovýchodě Prahy dohromady 24,56 milionu Kč na přípravu stavby několika komunikací, které odvedou z jejich území především nákladní dopravu. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Stavební povolení by podle dokumentu, který zastupitelé schválili, mohly radnice získat v roce 2021. Na jihovýchodě města by měl vzniknout Pražský okruh mezi D1 a D5.

Státy Visegrádu se dohodly, že je propojí rychlostní železnice

6.9. – Státy visegrádské skupiny (V4) se dohodly, že je propojí rychlostní železnice. Povede z Budapešti přes Bratislavu a Brno do Varšavy a mělo by být možné po ní jezdit rychlostí až 250 km za hodinu. Ministerstva dopravy Maďarska, Polska, Slovenska a České republiky zadají studii proveditelnosti stavby, řekl včera na jednání v polské Krynici maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjártó.

Ministr nařídil mimořádné kontroly mostů, stržen bude Doubský most

31.8. – Silniční a železniční mosty v Česku, které byly postaveny v 60. až 80. letech, budou zkontrolovány Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) a Správou železniční dopravní cesty (SŽDC). Prověřovat se bude zhruba tisícovka mostů. Po jednání se šéfy obou organizací to včera řekl ministr dopravy Dan Ťok. Ke kontrolám vyzval i kraje. Doubský most v Karlových Varech bude místo oprav stržen a nahrazen novým. Most postavený v 60. letech je v horším stavu, než se čekalo, uvedl ministr.

Praha souhlasila s posunutím železniční trati na Veleslavíně

31.8. – Pražští radní souhlasili v rámci aktualizace zásad územního rozvoje s posunem železniční tratě mezi Dejvicemi a Veleslavínem. Novinářům to řekla náměstkyně primátorky Petra Kolínská. Nový koridor bude jižně od současné trasy. O změnu požádala Prahu Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Trať má v budoucnu spojovat Prahu s Kladnem a Letištěm Václava Havla.

SŽDC připravuje modernizaci železniční trati mezi Plzní a Českými Budějovicemi

30.8. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) připravuje modernizaci železniční trati Plzeň – České Budějovice za miliardy korun. Jde o jednu z nejfrekvento­vanějších železničních tepen vedoucích z Plzně. Hlavní stavbou bude zdvojkolejnění 31 kilometrů dlouhého úseku mezi Plzní-Koterovem a Nepomukem. Cílem je posílit roli železnice jako rychlé páteřní dálkové i regionální dopravy, řekla mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

Projekt dostavby části okruhu vyjde Prahu na 307 milionů Kč

30.8. – Praha zaplatí za projekt dostavby vnitřního silničního okruhu mezi Pelc-Tyrolkou a Štěrboholy zhruba 307 milionů Kč. Vyplývá to z materiálu, který v úterý schválili pražští radní. Zakázku na stavbu varianty přezdívané Vlasta si rozdělí firmy SG 0081 PTB a Satra. Délka této části okruhu má být 10,3 kilometru, z toho asi pět kilometrů vede v ražených a hloubených tunelech. Kdy stavba začne, není jasné.

Oprava Negrelliho viaduktu se zdrží, zbourat se musí 14 kleneb

23.8. – Rekonstrukce Negrelliho viaduktu v Praze se zřejmě protáhne. Stavbaři budou muset kvůli technickému stavu zbourat a znovu postavit 14 mostních kleneb, stav dalších dvou se bude ještě vyhodnocovat. Postup prací dnes na tiskové konferenci prezentovala Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Opravy památkově chráněného viaduktu za celkem 1,4 miliardy Kč měly být podle původních předpokladů hotovy na podzim příštího roku.

Plzeň zvyšuje bezpečnost silničního provozu ve městě

22.8. – Doprava v západočeské metropoli bude opět o něco bezpečnější. V šesti ulicích statutárního města Plzeň proběhne instalace zařízení pro úsekové měření rychlosti. Hlavním dodavatelem je společnost SUPTel, významným subdodavatelem pak ČD – Telematika.

ŘSD opravuje v jižních Čechách mosty za 93 milionů Kč

15.8. – Ředitelství silnic a dálnic opravuje v jižních Čechách několik mostů na silnicích, náklady jsou 93,4 milionu Kč. Jsou to mosty v Písku, v Plané u Českých Budějovic, u Doubí na Táborsku na silnici I/32, u Blatné na Strakonicku a u Hořic na Šumavě. Většina oprav potrvá do listopadu. Uvedla to mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Na rok 2019 chystá ŘSD v kraji opravy mostů za víc než 100 milionů Kč.

spinner