Infrastruktura

Na nových úsecích koridoru na jih Čech se testovala rychlost 200 km/h

28.10. - Na nedávno dokončených nových úsecích čtvrtého koridoru se v tomto týdnu uskutečnily zkušební jízdy při rychlostech až 200 km/h. Jejich cílem bylo mimo jiné prověřit reálné chování mostních konstrukcí při jízdě vlaků nad 160 km/h. Zjištěné poznatky se vyhodnotí pro případné použití těchto konstrukcí na vysokorychlostních tratích, tedy i pro rychlosti přes 300 km/h. Zkoušky byly naplánovány tak, aby měly minimální vliv na jízdu pravidelných vlaků.

Konsorcium firem podalo námitky proti zrušení tendru na dálnici D35

28.10. - Konsorcium firem podalo námitky proti zrušení tendru, ve kterém ministerstvo dopravy hledalo poradce pro stavbu dálnice D35 formou PPP, informovaly včera Seznam zprávy. Ministerstvo dopravy tendr na stavbu úseku mezi Opatovcem a Mohelnicí zrušilo v říjnu a chtělo do tří týdnů vypsat novou soutěž. Proti rozhodnutí zrušit soutěž se však ozvaly firmy, které ze účastnily první soutěže. Konsorcium podle webu požaduje pokračování soutěže a úhradu nákladů ve výši 671 000 Kč. Ministerstvo dopravy následně ČTK sdělilo, že považuje vyčíslení nákladů za předčasné. Příští týden plánuje vypsat nový tendr. Dodalo, že očekávaný termín dokončení dálnice se nemění, počítá s rokem 2029.

Nástupiště v Semilech nabízejí pohodlný nástup do vlaků

27.10. - Stanice Semily získala po opravené nádražní budově také moderní nástupiště a nový podchod. Stavbu, která probíhala od loňského prosince, včera slavnostně ukončila Správa železnic. Celkové investiční náklady dosahují výše téměř 218 milionů korun.

Historická budova píseckého nádraží je jako nová

26.10. - Kompletní obnova nádražní budovy ve stanici Písek tento týden oficiálně skončila. Celému objektu se vrátila jeho historická podoba, současně ale nabízí moderní zázemí pro cestující i dopravní zaměstnance. Na práce Správy železnic nyní naváže město Písek, které upraví přednádražní prostory společně s rekonstrukcí dopravního terminálu.

ŘSD zprovozní na D10 nový sjezd u Bezděčína

25.10. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) již tento čtvrtek 26. října uvede do provozu novou přímou větev mimoúrovňové křižovatky dálnice D10 Bezděčín. Motoristům ušetří čas i kilometry navíc. Na místě v tuto chvíli probíhají poslední dokončovací práce.

V Praze na Kotlářce přibyla další vysokorychlostní výhybka

24.10. - Pražská strojírna instalovala na křižovatce Kotlářka unikátní vysokorychlostní výhybku, která umožňuje tramvajím průjezd v rychlosti 50 km/h v přímém a 35 km/h v odbočném směru. V Praze se tento typ výhybek vyskytuje pouze v jednotkách kusů.

​ČESMAD Bohemia: Zvýšení mýtného v Německu zdraží dopravu

21.10. – V pátek 20. října schválil Spolkový sněm zákon ministra dopravy Volkera Wissinga, který od 1. prosince 2023 zavádí dodatečný příplatek za oxid uhličitý k sazbám mýtného v Německu. Od 1. července 2024 se navíc bude mýtné vztahovat také na menší dodávky o hmotnosti 3,5 tuny a více. Doposud se mýtné platilo od 7,5 tuny. Uvedl to mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix.

​Výbor podpořil změnu liniového zákona na zákon o strategické infrastruktuře

21.10. – Nynější liniový zákon, který má za cíl urychlovat výstavbu hlavně dopravní infrastruktury, by se mohl do budoucna přejmenovat na zákon o výstavbě strategicky významné infrastruktury. Návrh vznesl ministr dopravy Martin Kupka k novele tohoto zákona, kterou nyní projednává Sněmovna, a sněmovní hospodářský výbor změnu názvu doporučil schválit. Stojí to v usnesení výboru. O záměru vlády rozšířit tento zákon a změnit ho na zákon o strategických investicích hovořil na začátku září premiér Petr Fiala. Výbor se tento týden vyjadřoval ke vzneseným pozměňovacím návrhům, kterých se sešly čtyři desítky. Nyní už může přijít na řadu třetí čtení zákona. Uskutečnit by se mohlo příští pátek.

​Zdeněk Hřib: Ohledně zakázky na metro D musíme dodržovat zákon

19.10. – Pražský dopravní podnik (DPP) musí v případě tendru na druhou část metra D dodržovat zákon a nemůže se k řízení na rozdíl od neúspěšných uchazečů volně vyjadřovat. Na včerejším jednání kontrolního výboru magistrátu to řekl primátorův náměstek a předseda dozorčí rady podniku Zdeněk Hřib. Výsledky tendru napadlo u antimonopolního úřadu sdružení firem Porr, Vinci a Marti (PVM), na místě je podle Hřiba dodržet řádný proces a počkat na rozhodnutí. Jedná také o tom, že zakázku nechá prověřit neziskovými organizacemi.

​Dopravu na silnici I/3 u Olbramovic omezí oprava mostu po nehodě

19.10. – Už od pondělí 23. října budou zahájeny opravy mostu po dopravní nehodě na silnici I/3 u Olbramovic na Benešovsku. Provoz na komunikaci bude omezen po dobu cca 20 dní. Oznámil to Jiří Veselý ze samostatného oddělení komunikace ŘSD. K dopravní nehodě došlo v lednu tohoto roku. Řidič nákladního vozidla měl špatně uložen bagr na valníku a nedostatečně odhadl výšku své soupravy. Když jel po silnici I/3 a snažil se podjet nadjezd u Olbramovic, zavadil ramenem bagru o nosnou konstrukci mostu a uvízl pod ním.

spinner