Infrastruktura

​Česká republika je připravena zapojit se do obnovy zničené ukrajinské dopravní infrastruktury

31.3. – Rozvoj dopravního propojení mezi Ukrajinou a Evropskou unií a obnova válkou zničené infrastruktury. To byla hlavní témata jednání ministrů zemí Mezinárodního dopravního fóra, které se uskutečnilo včera v polském Řešově. Českou republiku zastupoval ministr dopravy Martin Kupka, který představil českou dopravní pomoc Ukrajině v průběhu uplynulého roku. V rámci jednání se ministr Kupka také sešel se svými kolegy z Velké Británie, Švédska a Ukrajiny.

​Kraj Vysočina dá letos za opravy a stavby na silnicích 1,7 miliardy korun, více než loni

30.3. – Kraj Vysočina vydá letos za opravy a stavby na svých silnicích okolo 1,7 miliardy korun. V porovnání s minulým rokem částka stoupne o víc než 200 milionů, i díky vyššímu příspěvku ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Vyplývá to z informací, které poskytla mluvčí kraje Eva Neuwirthová. Práce se už někde rozbíhají. Kvůli přestavbě úseku se dvěma mosty bude od pondělí zavřená silnice druhé třídy z Přibyslavi na Havlíčkobrodsku směrem na Šlapanov, auta tam neprojedou do konce října.

​Německo bude ze zvýšeného mýtného financovat i výstavbu železnice

29.3. – – Němečtí vládní sociální demokraté (SPD), Zelení a liberální svobodní demokraté (FDP) po třech dnech koaličních rozhovorů dospěli ke kompromisu v řadě sporných otázek, které se týkaly především dopravy a ekologie. Koalice se dohodla na větších investicích do železnice a také na tom, že nebude povinné vyměnit fosilní zdroje vytápění za ekologické. Zatímco ještě včera odpoledne hovořil předseda opoziční Křesťanskodemo­kratické unie (CDU) o očividné vládní krizi, na večerní tiskové konferenci již vyjadřovali šéfové trojice vládních stran spokojenost s výsledky.

​ČD a asociace železničních dopravců upozornily na špatný stav slovenských kolejí

29.3. – České dráhy a Asociace železničních dopravců Slovenska (AROS) upozornily správce slovenských kolejí ŽSR na špatný stav železniční infrastruktury v zemi, vybídly proto k nápravě, informoval včera v tiskové zprávě AROS. Firma ŽSR v reakci na dopis Českých drah napsala, že si je vědoma stávajícího stavu infrastruktury a že podnik je ze strany státu podfinancován. Slovenské ministerstvo dopravy výhrady ke stavu tratí uznalo.

​Česko a Rakousko chtějí zlepšit železniční i silniční spojení

28.3. – Lepší přeshraniční železniční spojení, rozvoj elektromobility, dálniční spojení D3 – S10 nebo D52 – A5. To byla hlavní témata včerejšího jednání ministra dopravy Martina Kupky s rakouskou spolkovou ministryní pro ochranu klimatu a dopravu Leonore Gewessler. Během jednání došlo také k podpisu společného prohlášení o podpoře rozvoje přeshraniční železnice na trase Veselí nad Lužnicí – Gmünd – Vídeň.

SŽ hledá dodavatele ETCS pro více než stokilometrový úsek na levém břehu Labe

25.3. - Správa železnic vyhlásila tendr na projekt a realizaci instalace ETCS na více než stokilometrovém úseku od státní hranice s Německem do Kralup nad Vltavou. V oblasti zavádění evropského zabezpečovacího systému jde o první zakázku, která řeší výstavbu přímo pro výhradní provoz ETCS včetně následného servisu po celou dobu životnosti zařízení. Vybraný zhotovitel po dokončení projektů a získání příslušných povolení následně provede i stavební práce, zajistí certifikaci celého systému a jeho údržbu. Celkové investiční náklady akce jsou ve výši 11,8 miliardy korun.

Stavbaři příští týden zahájí opravu druhé poloviny estakády v Prostějově

23.3. - Stavbaři v úterý zahájí opravu druhé poloviny dálniční estakády v Prostějově, a to ve směru na Vyškov. Kvůli rekonstrukci bude upraven provoz na této části dálnice D46, jejíž pravá polovina byla opravena loni. Pokračování rozsáhlé rekonstrukce estakády za zhruba 350 milionů korun je naplánováno do letošního podzimu. ČTK to sdělil Miroslav Mazal z olomouckého pracoviště ŘSD.

Při stavbě dálnice D55 využívá ŘSD novou technologii zakládání mostů

22.3. - Při stavbě dálnice D55 mezi Starým Městem na Uherskohradišťsku a Moravským Pískem na Hodonínsku využívá Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) novou technologii zakládání mostů. Poprvé na dálničním úseku v ČR razí takzvané prefabrikované piloty, které budou součástí mostů u Nedakonic a Polešovic na Uherskohradišťsku. Tradiční vrtané piloty v léto lokalitě nebylo možné použít kvůli problému s podložím, sdělila mluvčí ŘSD Lucie Trubelíková.

Praha letos zatím získá ze státního fondu 530,9 milionu korun na dopravu

21.3. - Praha letos získá ze státního ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) až 530,9 milionu korun. Vyplývá to ze smlouvy města s fondem, kterou včera schválili radní a ještě o ní budou hlasovat zastupitelé. Peníze jsou určeny na rozvoj a opravy komunikací. Loni město podle první uzavřené smlouvy mělo ze SFDI získat až 404,8 milionu korun, dodatkem se však částka zvedla na maximální částku 582 milionů korun.

Ministerstvo dopravy vydalo stavební povolení na úsek D35 Ostrov - Vysoké Mýto

20.3. - Ministerstvo dopravy vydalo stavební povolení na úsek dálnice D35 Ostrov – Vysoké Mýto. Stavba v délce sedm kilometrů je rozdělena na dva úseky. Na tunel Homole již bylo vyhlášeno výběrové řízení na zhotovitele, na zbytek trasy chce Ředitelství dálnic a dálnic (ŘSD) vypsat soutěž ve druhém čtvrtletí, uvedl dnes na twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

spinner