Infrastruktura

Vývojáři dopravních aplikací získají kvalitní data pro svoji práci Premium

Vývojáři dopravních aplikací získají kvalitní data pro svoji práci

16.12. – Více jak 150 tisíc vozidel na českých silnicích se podílí na fungování nového systému pro získávání aktuálních garantovaných informací o stupních hustoty provozu v ČR. Získané informace ze zcela nového zdroje mohou zdarma využít třeba dopravní inženýři a vývojáři aplikací usnadňujících dopravu, navigaci, správu vozových parků firem či zákaznický servis. Jedinečný projekt Ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se rozběhl v testovacím provozu a probíhá jeho kalibrace. 

Dálnice D11 z Trutnova na státní hranici má územní rozhodnutí

13.12. - Stavební úřad Trutnov vydal ve středu územní rozhodnutí na stavbu dálnice D11 v úseku z Trutnova na státní hranici s Polskem. Na twitteru to včera oznámil generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Radek Mátl. Rozhodnutí není pravomocné. „Na úsek se již nyní zpracovává dokumentace pro stavební povolení a v případě nabytí právní moci územního rozhodnutí bychom chtěli už v příštím roce zahájit výkupy pozemků,“ uvedl Radek Mátl.

V Přerově byl zprovozněn nový úsek D1 do Lipníku

12.12. - Na okraji Přerova byl dnes odpoledne otevřen 14 kilometrů dlouhý úsek dálnice D1, který město spojuje s Lipníkem nad Bečvou. Stavba části D1 mezi Lipníkem a Přerovem začala v roce 2016. Kvůli chybějícímu úseku vedoucímu dál do Říkovic je zatím napojena na hlavní tah z Olomouce do Přerova, kde budou dopravu řídit semafory.

Nový úsek D3 je v provozu, zrychlí cestu na jih Čech Premium

Nový úsek D3 je v provozu, zrychlí cestu na jih Čech

11.12. – Včera byl uveden do provozu nový jedenáctikilo­metrový úsek dálnice D3 mezi Ševětínem a Borkem. Dálnice je náhradou za stávající silnici I/3, která již nevyhovuje současným dopravním intenzitám. Na přetížené komunikaci I/3 docházelo k řadě kolizních situací, které budou díky nové dálnici minimalizovány­. Informovalo o tom ministerstvo dopravy v tiskové zprávě.

SŽDC navýší mzdy zaměstnanců o 4,5 procenta

9.12. – Mzdy zaměstnanců Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) se příští rok zvýší o 4,5 procenta. Zvýší se také odměny a příplatky pracovníků. Počítá s tím kolektivní smlouva, na které se organizace dohodla s odbory, informovala v pátek SŽDC. Firma musela o nové podnikové kolektivní smlouvě jednat s celkem devíti odborovými subjekty. V SŽDC pracuje okolo 17 tisíc lidí.

Fond dopravy bude hospodařit příští rok s 87,3 miliardy korun

5.12. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude v příštím roce hospodařit s 87,3 miliardy Kč. Návrh rozpočtu fondu schválila Sněmovna. Na letošek měl fond dopravy schválený rozpočet o miliardu nižší, jeho výdaje ale v průběhu roku vzrostly zhruba a 101 miliard Kč.

Doprava se po spuštění nového mýtného systému výrazně nekomplikovala

3.12. – Spuštění satelitního mýta v Česku nezpůsobilo v neděli ani včera větší dopravní komplikace. Pouze v pondělí ráno měla kolona na bývalém hraničním přechodu v Lanžhotě na dálnici z Bratislavy do Brna až dva kilometry, postupně se ale výrazně zkrátila. Na česko-německé hranici na dálnici D8 byl provoz plynulý, stejná situace byla i na Rozvadově. Pondělí bylo prvním pracovním dnem od spuštění systému a provozovatel CzechToll ho vnímal jako zatěžkávací zkoušku. Nejhorší předpoklady počítaly podle dopravních modelů až s desetikilome­trovými kolonami.

Na dopravní stavby bude v roce 2020 k dispozici přes 93 miliardy Kč Premium

Na dopravní stavby bude v roce 2020 k dispozici přes 93 miliardy Kč

29.11. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem ve výši přesahující 93 miliard Kč. Základní částka 87,3 miliardy Kč včetně prostředků z fondů EU bude ještě navýšena o dodatečně získané 3,6 miliardy Kč z nevyčerpaných financí pro letošní rok a očekávaný zůstatek na účtech SFDI ve výši 2,5 miliardy Kč.

Mýtné brány stát využije u dálničních známek či sledování provozu

29.11. – Mýtné brány, které na dálnicích zůstanou po stávajícím mýtném systému, chce stát v budoucnu využít pro sledování a kontrolu elektronických dálničních známek nebo sledování dopravy. Bude to více než 200 bran ze současných asi 260. Včera to uvedla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Nový mýtný systém začne fungovat 1. prosince, stávající mýto bude okamžitě po jeho spuštění vypnuto.

Modernizované úseky D1 jsou bez omezení, v neděli zmizí dočasná svodidla i u Hvězdonic Premium

Modernizované úseky D1 jsou bez omezení, v neděli zmizí dočasná svodidla i u Hvězdonic

28.11. – Modernizované úseky brněnské D1 jsou opět plně průjezdné. Poslední dopravní omezení mezi 190. a 194. kilometrem silničáři odstranili na začátku tohoto týdne. S dočasnými svodidly musí řidiči počítat už jen na mostě u Hvězdonic na 27. kilometru dálnice, k jejich demontáži dojde nejpozději v neděli 1. prosince.

spinner