Infrastruktura

Sdružení firem stavících D3 u Hodějovic opustila italská firma Salini Impregilo

3.9. – Italská firma Salini Impregilo z italsko-slovenského sdružení firem Salini Impregilo a Doprastav, které staví část dálnice D3 Hodějovice-Třebonín za sedm miliard Kč, sdružení v podstatě opustila. Firmy změnily poměr podílů na zakázce. Salini Impregilo má nově 0,01 procenta, Doprastav 99,9 procenta. Vyplývá to z informací, které dnes poskytl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

Pardubický kraj se po zavedení mýta obává o 267 kilometrů silnic

29.8. – Silničáři v Pardubickém kraji vytipovali 21 úseků krajských cest o délce 267 kilometrů, u nichž hrozí, že po nich budou řidiči kamionů objíždět silnice první třídy po zavedení mýta. Mělo by to podle silničářů negativní dopad na stav menších silnic i bezpečnost v obcích. Oznámil to ředitel Správy a údržby silnic Pardubického kraje Miroslav Němec.

Od dálnic bylo po dvou letech zákazu odstraněno 1118 billboardů

29.8. – Dva roky po začátku platnosti zákazu billboardů v ochranném pásmu zůstávají v okolí dálnic stále desítky až stovky nelegálních poutačů. Dosud jich bych odstraněno 1118, oznámil ministr dopravy Vladimír Kremlík. Před dvěma lety silničáři napočítali u dálnic přibližně 1500 nelegálních reklam. Další stovky zakázaných billboardů jsou u silnic první třídy.

Provozovateli mýtných systémů Kapsch klesl zisk, ale stouply tržby

21.8. – Provozovateli mýtných systémů Kapsch klesl v prvním finančním čtvrtletí čistý zisk meziročně na 2,2 milionu EUR (56,8 milionu Kč) z 2,5 milionu EUR především kvůli investicím do materiálu a do náboru nových pracovních sil. Tržby ale firmě, která stále provozuje mýtný systém i v České republice, stouply o 18 procent na 186 milionů EUR. Vyplývá to z údajů, které včera firma zveřejnila a z nichž cituje agentura APA.

Premiér jednal s Vladimírem Kremlíkem o strategii kamionové dopravy

20.8. – Premiér Andrej Babiš včera jednal s ministrem dopravy Vladimírem Kremlíkem o strategii kamionové dopravy na českých dálnicích. Ministerstvo už připravilo první návrh. Andrej Babiš ho v úterý 27. srpna probere i s policejním prezidentem Janem Švejdarem a se zástupcem dopravní policie, kterou má dočasně na starosti Jaroslav Řehák. Premiér o tom informoval na svém twitteru.

Na úpravu trati Hostivař - Votice přijela do Čech nejvýkonnější kolejová mechanizace v Evropě

20.8. – Na ojedinělý projekt úpravy geometrické polohy koleje, který začne zítra na rekordně dlouhém úseku 58 kilometrů trati z Prahy – Hostivaře do Votic, nasadí společnost Swietelsky Rail CZ nejvýkonnější kolejovou mechanizaci v Evropě. Důvod je zřejmý – na zakázku za 69,4 milionu Kč má pouze 26 dnů, do 15. září. Půjde o šest nejmodernějších strojů, tři podbíječky a tři štěrkové pluhy, od mateřského koncernu Swietelsky Baugesellschaft. V této sestavě budou v Česku pracovat vůbec poprvé. Informoval o tom mluvčí Swietelsky Rail CZ Zdeněk Zuntych.

Dálnice se od revoluce rozrostly, zvýšil se také provoz

19.8. – Dálniční síť v Česku se od sametové revoluce v roce 1989 rozrostla na více než 3,5násobek. Zatímco před 30 lety stát evidoval 336 kilometrů dálnic, na konci loňského roku to bylo 1251 kilometrů. Nejde ale jen o nově postavené cesty, část dálnic vznikla překvalifikací ze silnic první třídy. Železnice se spíše modernizovaly. Úpadek pak zaznamenala vodní doprava. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. Mnohonásobně se také zvýšila hustota dopravy.

Stát pro omezení objíždění mýta využije i data z kamionů

16.8. – Pro opatření, která by měla pomoci zamezit možnému objíždění mýtných úseků, stát nejspíše využije i dopravní data z kamionů. Možností jejich využití se na včerejším jednání zabývali zástupci ministerstva dopravy, krajů, obcí a policie. Pracovní skupina chce využít i slovenské zkušenosti s rozšířením mýta. Další jednání bude v polovině září. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Mýtný systém se od příštího roku rozšíří o 860 kilometrů silnic první třídy.

Potíže s budováním silnic v Polsku jsou podle tamního tisku oproti ČR maličkostí

15.8. – Potíže s budováním silnic v Polsku jsou jen maličkostí v porovnání s tím, co se děje v České republice. Sice s problémy, ale v Polsku další úseky rychlostních silnic vznikají. Naproti tomu v Česku loni předali do provozu jen čtyři kilometry nové dálnice, přičemž investice se nemilosrdně vlečou. Ve své motoristické příloze to napsal polský list Rzeczpospolita.

Nový obchvat Prostějova má ulevit centru města až o tisíce automobilů

14.8. – Několik tisíc automobilů by mělo denně projet po severním obchvatu Prostějova, jehož stavba včera začala na okraji města. Dva a půl kilometru dlouhý obchvat po zprovoznění v roce 2022 sníží dopravu hlavně na frekventované Olomoucké ulici. Novinářům to řekl primátorův náměstek Jiří Pospíšil. Investorem dopravního projektu za 355 milionů Kč je Olomoucký kraj a prostějovská radnice jej spolufinancuje. Většinu nákladů pokryje dotace z evropských fondů.

spinner