Infrastruktura

​Jihočeský kraj musí vrátit do hry o dostavbu letiště Hochtief

11.8. – Jihočeský kraj musí vrátit do hry o dostavbu letiště v Českých Budějovicích společnost Hochtief. Nabídky firem kraj z tendru s předpokládanou cenou kolem 400 milionů Kč musí posoudit znovu, protože v prvním kole porušil zákon o zakázkách. Rozhodnutí svých podřízených z června letošního roku nyní potvrdil i předseda ÚOHS Petr Rafaj.

​ČR bude od září připravena na evropskou jednotku pro mýto Premium

​ČR bude od září připravena na evropskou jednotku pro mýto

7.8. – Tuzemský mýtný systému bude od září připraven využívat jednotnou evropskou palubní jednotku (EETS). Řidiči tak po celé Evropě vystačí pouze s jedním zařízením namísto stávající sady jednotek pro každou zemi, kterou projíždí. Oznámila to společnost Kapsch.

Stát chystá prodej trati do Jemnice, u Polné záměr prodeje zrušil Premium

Stát chystá prodej trati do Jemnice, u Polné záměr prodeje zrušil

6.8. – Na Vysočině připravuje státní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) prodej vlakové trati mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi. Veřejná soutěž by měla být vyhlášena v nejbližších týdnech, řekla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová. Na jednokolejce z roku 1896 byla pravidelná osobní doprava zastavena 31. prosince 2010, podle úřadů kvůli ztrátovosti. Teď tam jezdí jen výletní a nákladní vlaky. Naopak přípravy na prodej trati Dobronín – Polná správa zastavila.

​Konsorcium tří firem poradí s výstavbou D4 formou PPP projektu

6.8. – Ministerstvo dopravy vybralo poradce, který pomůže státu s výběrem koncesionáře a realizací projektu PPP na dálnici D4. Cena vybraného uchazeče, kterým je sdružení uchazečů White&Case, Česká spořitelna a Obermeyer Helika klesla z původně předpokládaných 79 na 26 milionů korun. Kvalifikační kolo na koncesionáře, jehož úkolem bude zajistit dostavbu chybějících 32 kilometrů D4 mezi Příbramí a Pískem a zároveň zabezpečit následný provoz a údržbu dálnice, by ministerstvo rádo zahájilo už letos na podzim. Stavba většiny zbývajících úseků D4 by měla začít v roce 2019.

​O podobě stanic na trati na ruzyňské letiště rozhodne architektonická soutěž Premium

​O podobě stanic na trati na ruzyňské letiště rozhodne architektonická soutěž

1.8. – Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) vypíše architektonickou soutěž na podobu nových stanic, které vzniknou při modernizaci železniční trati z Prahy do Kladna s odbočkou na ruzyňské letiště. Potvrdila to mluvčí organizace Kateřina Šubová. Zadání soutěže by mělo být hotové do konce roku.

​Dálnice D11 do Hradce Králové bude otevřena 21. srpna Premium

​Dálnice D11 do Hradce Králové bude otevřena 21. srpna

31.7. – Poslední úsek dálnice D11 z Prahy do Hradce Králové z obce Osičky do krajského města bude otevřen 21. srpna. Náklady bez DPH dosáhnou 882 milionů korun, tedy zhruba 1,06 miliardy korun s DPH. Provoz bude zpočátku komplikovat úprava provizorního sjezdu u obce Libišany. Informoval o tom při prohlídce úseku ministr dopravy Dan Ťok.

​Ministr Dan Ťok: Děti Země účelově blokují výstavbu bezpečnějších dálnic a škodí lidem

28.7. – Bezdůvodné napadení stavebního povolení občanským sdružením Děti Země zdrží stavbu dálnice D11 z Hradce Králové do Smiřic o několik měsíců. Námitky spolku proti stavbě jsou nekonkrétní a zavalí úřady dalším papírováním místo toho, aby mohla stavba začít a brzy sloužit lidem, kteří na ní netrpělivě čekají. Na tiskovém brífinku to řekl ministr dopravy Dan Ťok.

​V neděli začne rozsáhlá oprava dálnice D8 těsně za hranicemi Prahy

28.7. – V neděli 30. července začnou opravy dálnice D8 v úseku 2,248 až 5,151 km, které budou rozděleny do několika navazujících etap a probíhat budou do listopadu 2019. Práce na téměř sedm kilometrů dlouhém úseku provede EUROVIA CS pro ŘSD ČR.

​Na dálnici D1 se otevřel již sedmý zmodernizovaný úsek mezi Velkou Bíteší a Devíti kříži

24.7. – Stavba nové dálnice mezi Prahou a Brnem má už sedmý modernizovaný úsek. Pro provoz se otevírá úsek mezi Velkou Bíteší a Devíti kříži. Celkem je už postaveno bezmála 50 kilometrů (48,3) nové D1, letos k nim ještě přibydou další dva nové úseky. Rozestavěno tak zůstává aktuálně šest míst na D1 a ještě dalších osm jich zbývá do konce roku 2020 dodělat.

​Obchvat Českých Budějovic chtějí stavět firmy ze Španělska i Itálie Premium

​Obchvat Českých Budějovic chtějí stavět firmy ze Španělska i Itálie

20.7. – Mezi Českými Budějovicemi a Veselí nad Lužnicí pokračuje výstavba dálnice D3. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje stavbu obchvatu Českých Budějovic, na každý z úseků Úsilné – Hodějovice a Hodějovice – Dolní Třebonín má 15 zájemců, většinou ze zahraničí. Uvedla to ředitelka jihočeské pobočky ŘSD Vladimíra Hrušková.

spinner