Infrastruktura

​Oprava pražského Barrandovského mostu začne v pondělí 16. května

20.4. – Rekonstrukce pražského Barrandovského mostu začne v pondělí 16. května. O dva dny dříve začnou silničáři vyznačovat objížďky a dopravní omezení. První fáze prací na pražské klíčové dopravní stavbě potrvá 110 dní, pro město ji provede firma Porr za 594,5 milionu Kč. Uvedl to náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Celková rekonstrukce mostu potrvá několik let.

​Válka na Ukrajině poničila až 30 procent dopravní infrastruktury

19.4. – Válka poničila na Ukrajině až 30 procent dopravní infrastruktury. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na místní ministerstvo dopravy. To odhaduje výši škod na 100 miliard dolarů (přes dva biliony korun). Ukrajina doufá, že se jí většinu škod podaří opravit do dvou let a že bude moci financovat práce z ruských fondů zabavených v západních zemích.

Nejdelší buspruh v Praze na Strakonické se zprovozní o dva měsíce dříve

17.4. - V pátek 13. května 2022 dokončí Technická správa komunikací (TSK) přes rok trvající stavební práce na Strakonické. Vytíženou výpadovku tak čeká plynulejší doprava. Řidiči aut budou mít více místa ve dvou komfortních jízdních pruzích s novým povrchem. Cestující v MHD pak nebudou muset čekat v případných kolonách díky plnohodnotnému vyhrazenému jízdnímu pruhu pro autobusy. Práce měly původně skončit až v polovině července 2022 včetně dopravního omezení, které se z původně plánovaného rozsahu zkrátí o dva měsíce.

Správa železnic zřídí novou organizační jednotku pro vysokorychlostní tratě

15.4. - Správa železnic zřídí novou organizační jednotku pro vysokorychlostní tratě. Ta bude svým postavením a pravomocemi obdobou například oblastních ředitelství, fungovat však bude centrálně a věnovat se bude přípravě projektů i jejich následnou výstavbou, provozem a údržbou. ČTK o tom informovala Správa železnic. V současnosti správa připravuje pět nových úseků rychlotratí. Stavba prvního by měla začít v roce 2026, provoz pak v roce 2030.

Bratislavský tunel Sitina má díky ČD - Telematice nový řídící systém

14.4. - Sdružení společností ČD – Telematika a Tritium Systems provedlo v rekordně krátkém čase výměnu centrálního řídicího systému a vizualizace dálničního tunelu Sitina v Bratislavě. Celá akce, zahrnující nainstalování a zprovoznění nového systému včetně komplexního vyzkoušení všech tunelových technologií, trvala nakonec pouhých 49 hodin.

Do dvou let se u Dětřichova nejspíš začne stavět nejdelší tunel v ČR

11.4. - Do dvou let se nejspíš začne u Dětřichova na Svitavsku stavět nejdelší silniční tunel v České republice. Bude součástí dálnice D35. Téměř čtyřkilometrovým tunelem motoristé poprvé projedou patrně v roce 2028, uvedlo dnes sdružení stavebních firem v tiskové zprávě.

Zdražování dopravních staveb bude stát řešit adresně, inflaci započítá průběžně

10.4. - Dopravní stavby se prodražují, u některých materiálů stouply náklady v posledních týdnech až o desítky procent. Stát proto bude při úhradách stavebním firmám postupovat adresně, častěji chce využívat takzvanou průběžnou inflační doložku, která by měla zohlednit růst cen za materiál během roku. V rozhovoru s ČTK to uvedl ministr dopravy Martin Kupka. Zdržení či zastavování rozpracovaných staveb podle něj nehrozí.

Správa železnic vybrala firmy pro modernizaci tratě Střelice - Zastávka

9.4. - Správa železnic (SŽ) vybrala sdružení firem, které mají do konce roku 2024 zmodernizovat deset kilometrů železniční tratě mezi Střelicemi a Zastávkou u Brna. Stavba za 3,1 miliardy korun, která zahrnuje položení druhé koleje a elektrizaci, začne přípravnými pracemi už letos a hlavní stavební práce začnou za rok na jaře, napsal v tiskové zprávě mluvčí SŽ Dušan Gavenda.

S nástupem jara se naplno rozjíždějí práce na dostavbě dálnice D4

6.4. - Dostavba dálnice D4 mezi Příbramí a Novou Hospodou je v plném proudu. Na stavbě pokračují skrývky ornice, sanace podloží a zemní práce. Pracovat se bude také na přeložkách elektrického vedení a ostatních sítí křižujících budoucí dálnici. Práce na D4 budou probíhat paralelně na několika úsecích a s tím také souvisí některá omezení pro řidiče.

​Metrostav Infrastructure odstupuje ze zadávacího řízení na obchvat Jihlavy

4.4. – Společnost Metrostav Infrastructure, a. s., která byla na základě nejnižší ceny vybrána jako dodavatel stavby Jihlava – obchvat odstupuje ze zadávacího řízení na stavbu II/602 Jihlava – JV obchvat, část JIH. Zpochybňování výsledků výběrového řízení ze strany konkurence a chyby zadavatele v procesu výběru dodavatele mají podle vyjádření společnosti za následek, že výběr dodavatele není ukončen ani téměř rok od podání nabídek. V důsledku války na Ukrajině je situace ohledně dostupnosti a ceny základních stavebních materiálů kritická.

spinner