Infrastruktura

​Babiš doufá, že zákon o liniových stavbách bude platit od ledna

24.7. – Premiér Andrej Babiš (ANO) doufá, že zákon o liniových stavbách, který má zrychlit přípravu výstavby dálnic a další infrastruktury, Sněmovna prohlasuje a předpis bude platit od 1. ledna. Senát předlohu ve čtvrtek vrátil do Sněmovny s pozměňovacími návrhy.

​Senát vrátil Sněmovně návrh na rychlejší výstavbu dálnic

23.7. – Vládní návrh, který má zrychlit přípravu výstavby dálnic a další infrastruktury, se ve čtvrtek podle očekávání vrátil ze Senátu do Sněmovny s pozměňovacími návrhy. Senátoři chtějí například usnadnit podmínky budování veřejně prospěšné infrastruktury na ochranu před účinky sucha i povodní. Požadují také, aby vlastníci rodinných a bytových domů v místech budování dopravní nebo energetické infrastruktury dostávali za své nemovitosti, pokud v nich bydlí, až dvojnásobek odhadní ceny. O pozměňovacích návrzích bude muset rozhodnout Sněmovna.

Ministr dopravy: Stát chystá kontroly silničních a železničních mostů

22.7. – Stát plánuje modernizace mostů na silnicích a železnicích. Ještě předtím čekají stavby rozsáhlé kontroly. Minis­terstvo dopravy kvůli tomu sestavilo novu expertní komisi. Na twitteru to uvedl vicepremiér a ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). V minulosti kontroly zjistily velké množství mostů ve špatném stavu.

​Obcím na kaucích za rozkopání krajských silnic propadlo 34 milionů Kč

22.7. – Obce a města v Královéhradeckém kraji v posledních téměř třech letech přišly na kaucích o 33,5 milionu korun za to, že nedokázaly rozkopanou krajskou silnici po stavbě sítí uvést do původního stavu. Peníze jako propadlé kauce inkasovala Správa silnic Královéhradeckého kraje. ČTK to řekl Jiří Klemt z tiskového oddělení hejtmanství.

​Ministerstvo dopravy vrátilo kraji zamítavý verdikt k vyvlastnění pozemků pro D3

22.7. - Ministerstvo dopravy zrušilo zamítavý verdikt Krajského úřadu Jihočeského kraje k žádosti o vyvlastnění pozemků motocentra pro stavbu dálnice D3 u Tábora. Ministerstvo vrátilo úřadu verdikt v pátek. Důvody jsou jednak procesní a MD se zároveň neztotožnilo s některými argumenty úřadu, proč nelze vyvlastnění provést. ČTK to řekl mluvčí MD František Jemelka. Potvrdil tak informaci České televize.

​Návrh na rychlejší výstavbu dálnic Senát zřejmě vrátí Sněmovně

19.7. – Vládní návrh, který má především zkrátit dobu přípravy výstavby dálnic a další obdobné infrastruktury, se zřejmě vrátí ze Senátu zpět do Sněmovny. Dva senátní výbory přijaly v uplynulém týdnu k této novele zákona o urychlení výstavby dopravní a jiné infrastruktury své pozměňovací návrhy. Senát bude zákon posuzovat pravděpodobně ve čtvrtek. Státu by měla novela pomoci snáze a rychleji získávat pozemky pro výstavbu dálnic a železnic. Zvyšuje i výkupní ceny stavebních pozemků a staveb. Přípravu staveb by mohla změna zákona zkrátit až o třetinu.

Stát dá letos do oprav nádraží 2,1 miliardy Kč

17.7. – Stát letos investuje do oprav nádraží 2,1 miliardy Kč. Nyní opravuje 63 nádražních výpravních budov, začínají rekonstrukce v Plzni i Pardubicích. Loni šlo do oprav nádraží přes 1,5 miliardy Kč. Při slavnostním zahájení oprav českobudějovického nádraží to dnes řekli ministr dopravy Karel Havlíček a generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

​Soud zrušil rozhodnutí MŽP pro stavbu D52 na popud Vody z Tetčic

17.7. – Krajský soud v Brně tento týden zrušil rozhodnutí ministerstva životního prostředí, které umožňovalo Ředitelství silnic a dálnic připravovat výstavbu dálnice D52 v úseku mezi Pohořelicemi a Ivaní. Úspěšnou žalobu podal spolek Voda z Tetčic, vyplývá z rozhodnutí soudu a informací, které poskytlo ministerstvo.

​Premiér: Blížíme se k dohodě o Letňanech, na okruh Praze přispějeme

17.7. – Praha a vláda se blíží k dohodě ohledně směn pozemků a dalšího postupu v Letňanech, kde chce premiér Andrej Babiš postavit komplex pro státní úředníky. Andrej Babiš po včerejší schůzce s primátorem Zdeňkem Hřibem řekl, že stát by s magistrátem rád do poloviny září podepsal memorandum, které by mělo dosavadní neshody vyřešit. Kromě výstavby v Letňanech, směn pozemků nebo řešení vinohradské nemocnice a Nemocnice na Bulovce by mělo zahrnovat i slib státu přispět městu 60 miliardami Kč na dostavbu vnitřního okruhu. Zdeněk Hřib potvrdil, že jednání bylo konstruktivní.

​Itálie získá zpět do správy téměř polovinu dálniční sítě

16.7. – Itálie získá zpět do správy téměř polovinu dálniční sítě v zemi. Stane se tak poté, co vlivná italská rodina Benettonů oznámila, že se vzdá svého podílu ve firmě Autostrade per l'Italia (ASPI), která dálniční infrastrukturu spravuje. Informovala o tom agentura Reuters. Stát vlastníkovi ASPI, firmě Atlantia, hrozil odejmutím koncese kvůli pochybením při správě dálniční sítě.

spinner