Infrastruktura

ŘSD chce při tendrech nadále používat vlastní elektronický systém

19.6. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by mělo v následujících minimálně 2,5 letech nadále používat vlastní elektronický systém pro zadávání veřejných zakázek. Nepřidá se tak k používání Národního elektronického nástroje (NEN), který by podle loňského usnesení vlády měly od letošního 1. července používat všechny státní organizace. Aktuální podoba národního nástroje totiž podle ministerstva dopravy není pro potřeby silničářů dostačující.

Fond dopravy investoval loni do infrastruktury 76,2 miliardy Kč

19.6. – Na výstavbu a údržbu silnic, železnic a dalších komunikací v Česku loni stát poskytl ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 76,2 miliardy Kč, což je o 2,5 miliardy Kč méně než předloni. Stát tak v roce 2017 využil 97 procent financí, které do fondu pro loňský rok vložil. Vyplývá to z účetní uzávěrky, kterou dnes představí vládě ministr dopravy v demisi Dan Ťok.

Stát chce do financování silnic více zapojit soukromý sektor

14.6. – V novém rozpočtovém období EU po roce 2020 se podle nedávno zveřejněného návrhu Evropské komise významně sníží dotace z evropských fondů na dopravu. Ministerstvo dopravy proto začalo připravovat nové modely financování dopravních staveb. Do výstavby silnic plánuje v příštích letech více zapojit zejména soukromý sektor prostřednictvím tzv. PPP projektů. Další peníze stát získá z úvěrů od Evropské investiční banky (EIB). Uvedl to ministr dopravy v demisi Dan Ťok. Dopravní stavby jsou v současnosti financovány z velké části z evropských dotací.

Evropská komise chce zvýšit podporu investic do infrastruktury

7.6. – Evropská komise navrhuje v letech 2021 až 2027 vynaložit na podporu investic do infrastruktury 42,3 miliardy € (více než bilion Kč). To představuje proti předchozímu sedmiletému rozpočtovému období nárůst skoro o polovinu.

Komentář: Co přinesl duben 2018 v dopravě

V životě a v jazyce podnikatelském i politickém se ustálily některé činnosti a pojmy dříve téměř neznámé – jako třeba digitalizace, kyberkriminalita či udržitelnost. Dnes se budeme trochu věnovat tomu poslednímu, a to hned ze tří pohledů.

Výbor podpořil návrh na rychlejší výstavbu dopravních staveb

6.6. – Sněmovní hospodářský výbor včera opakovaně doporučil Sněmovně, aby schválila poslanecký návrh na urychlení výstavby dopravní a další infrastruktury. Výbor se před závěrečným schvalováním zabýval vznesenými pozměňovacími návrhy a kromě jiného podpořil svůj předchozí návrh, aby se u zákonem stanoveného seznamu staveb použil místo původně navrhované předběžné držby pozemků institut mezitímního rozhodnutí. Sněmovna by poslaneckou novelu zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury mohla schvalovat na konci června.

Na železnici přibývá případů projetí přes zákaz vjezdu

5.6. – Na železnici přibývá případů, kdy vlaky projedou kolem návěstidla zakazujícího jízdu. Od začátku roku jde o 57 porušení, při kterých bylo zraněno 17 lidí. Ve srovnání se stejným obdobím z předchozích dvou let je to zhruba čtvrtinový nárůst. Správa železniční dopravní cesty o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Zároveň státní organizace apelovala na dopravce, aby se vyvarovali dalšího porušování předpisů. Ti se podle svého vyjádření snaží podobným událostem předcházet nejen školením a prověřováním svých zaměstnanců, ale i zaváděním zabezpečovací techniky do svých vlaků.

ŘSD chce začít stavět D3 z Prahy do Tábora v roce 2021

5.6. – Dálnice D3 v úseku Praha – Tábor by se měla začít stavět v roce 2021. Do konce roku chce ŘSD požádat o územní rozhodnutí. Dnes to řekli ministr dopravy Dan Ťok a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa.

SŽDC dostala od ÚOHS pokutu 200 tisíc Kč za rozdělení zakázky

5.6. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 200 tisíc Kč za přestupek při zadávání studií na přípravu stavby vysokorychlostní tratě z Prahy na sever do Německa. Studii rozdělila na dvě menší, čímž se staly takzvanými sektorovými podlimitními, a neuskutečnilo se tak zadávací řízení podle zákona o veřejných zakázkách, uvedl minulý týden v pátek v tiskové zprávě předseda ÚOHS Petr Rafaj. Pokuta je pravomocná. SŽDC ji respektuje a uhradí, řekla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Kilometr dálnice stojí o polovinu méně než před deseti lety

5.6. – Jeden kilometr nové dálnice stojí 152 milionů Kč, tedy o 55 procent méně než před deseti lety. Aktuálně se za poloviční ceny staví skoro 194 kilometrů dálnic a silnic I. třídy, které často tvoří obchvaty měst. Letos zahajování nových staveb pokračuje, připraveno je přes 150 kilometrů nových silnic.

spinner