Infrastruktura

​O víkendu se obnoví práce na dvou úsecích dálnice D1

6.3. – Stavbaři o víkendu obnoví práce na dvou opravovaných úsecích dálnice D1. Začnou pracovat na úseku mezi Mirošovicemi a Hvězdonicemi a v okolí Velkého Meziříčí. Oba úseky by měly být dokončeny letos. Oznámilo to Ředitelství silnic a dálnic.

CENDIS má převzít roli koordinátora systému elektronických známek

CENDIS má převzít roli koordinátora systému elektronických známek Premium

3.3. – Nový postup při řešení informačního systému elektronických dálničních známek (IS EDAZ) je podle zřizovatele jed­nodušší, a hlavně levnější než předchozí koncepce. Cena za vybudování, provoz a případný rozvoj informačního systému po následující čtyři roky bude 128 milionů Kč, což je podstatně méně než původně předpokládaných 401 milionů. Současnou koncepci připravilo Ministerstvo dopravy ve spolupráci s vládním zmocněncem pro IT a digitalizaci Vladimírem Dzurillou, státním podnikem CENDIS a Státním fondem dopravní infrastruktury.

​Asociace krajů ČR: Vlády nechtějí v zákoně částku na opravy silnic krajů

2.3. – Krajům se dlouhodobě nedaří prosadit, aby Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) musel ze zákona přispívat určitou částkou na financování silnic druhých a třetích tříd. Vlády dávají přednost každoročnímu vyjednávání, řekl v pořadu Otázky Václava Moravce České televize hejtman Kraje Vysočina a první místopředseda Rady Asociace krajů České republiky Jiří Běhounek.

​Dělníci odstranili dva mosty na D1 u Humpolce, letošní rok bude pro řidiče náročný

​Dělníci odstranili dva mosty na D1 u Humpolce, letošní rok bude pro řidiče náročný Premium

2.3. – Šedesát dělníků spolu se čtyřiceti stroji pracovalo 14 hodin na odstranění dvou nadjezdů na 83. a 88. kilometrů brněnské D1. Po noční práci ze soboty na neděli je dálnice opět průjezdná. Stavba 8,8 kilometrů dlouhého úseku mezi Koberovicemi a Humpolcem bude pokračovat rozšiřováním vozovky o 1,5 metru, dělníci budou pracovat i ve středním dělícím páse, na inženýrských sítích, odvodnění dálnice, vodorovném a svislém dopravním značení.

​U dopravních staveb jsou stále žádanější nové trendy, dominantní roli hraje digitalizace

​U dopravních staveb jsou stále žádanější nové trendy, dominantní roli hraje digitalizace Premium

28.2. – Hlavními tématy třetího ročníku Konference dozorování, který se konal včera v Brně, se staly nové trendy v dozorování dopravních staveb včetně oboru digitalizace. Její budoucnost byla představena společností IBR Consulting. Mezi přednášejícími byli napříkladzástupci Ředitelství silnic a dálnic, Ministerstva dopravy ČR či společností Skanska a BUNG CZ.

​Dálnice D11 by podle ministra dopravy měla končit na hranicích do roku 2026

26.2. – Dálnice D11 by měla končit na česko-polské hranici u Královce na Trutnovsku, kde se napojí na polskou dálniční síť, do roku 2026. Na staveništi D11 u Hradce Králové to dnes řekl ministr dopravy Karel Havlíček. Jeho předchůdce Vladimír Kremlík v listopadu uvedl termín do konce roku 2028. Uspíšení výstavby D11 je nutné, protože Poláci by s plánovanou silnicí S3 mohli být na hranicích dříve. Je pravděpodobné, že zprovoznění polské dálnice bez návaznosti na české straně by zkomplikovalo dopravu na Trutnovsku.

​Královéhradecký kraj chce dát letos do silnic rekordních 1,4 miliardy Kč

25.2. – Královéhradecký kraj chce letos zvýšit investice do silnic druhých a třetích tříd o desetinu na rekordních téměř 1,4 miliardy Kč. V plánu má rekonstrukce a opravy 112 kilometrů silnic a pěti mostů. Loni kraj dal do oprav a staveb silnic 1,26 miliardy Kč. Hlavní část investic ve výši 850 milionů korun kraj zaplatí z evropských dotací z programu IROP. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček.

Podepsáno memorandum o přeměně budovy Nákladového nádraží Žižkov

Podepsáno memorandum o přeměně budovy Nákladového nádraží Žižkov Premium

24.2. – V Praze bylo podepsáno Memorandum o vzájemné spolupráci s cílem konverze Nákladového nádraží Praha – Žižkov. Svým podpisem jej stvrdili ministr kultury Lubomír Zaorálek, primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib, starosta Městské části Praha 3 Jiří Ptáček, generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant, za Sekyra Group předseda představenstva Luděk Sekyra a místopředseda představenstva Leoš Anderle, za České dráhy předseda představenstva Václav Nebeský a člen představenstva Petr Pavelec a za Žižkov Station Development předseda představenstva Leoš Anderle a místopředseda představenstva Petr Král.

Letošní rozpočet fondu dopravy bude podle ministra dopravy o 20 miliard Kč vyšší

24.2. – Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) bude letos proti plánům o 20 miliard Kč vyšší, instituce bude mít k dispozici asi 107 miliard Kč. V diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr dopravy Karel Havlíček. Loni měl SFDI, z něhož je financována třeba výstavba dálnic, rozpočet původně okolo 86 miliard Kč, v průběhu roku se výdaje zvýšily na zhruba 101 miliard Kč. Karel Havlíček chce také posílit pravomoci výkonného výboru a dozorčí rady fondu

Na dálnici D1 se po zimě vracejí práce, řidiče čekají opět uzavírky

21.2. – Po zimní přestávce se na brněnskou dálnici D1 postupně vracejí dělníci a stroje. V sobotu 22. února začnou přípravné práce u sjezdu na Benešov na 21. kilometru. V noci ze soboty 29. února na neděli 1. března dojde k noční demolici dvou dálničních nadjezdů u Humpolce. Práce na dalších úsecích budou zahájeny v průběhu března a dubna, celkem se bude najednou pracovat až na 71 kilometrech dálnice mezi Mirošovicemi a Kývalkou.

spinner