DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Infrastruktura

​Fond dopravy bude příští rok hospodařit s částkou 72,5 miliardy korun Premium

​Fond dopravy bude příští rok hospodařit s částkou 72,5 miliardy korun

20.12. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude příští rok hospodařit s částkou 72,5 miliardy korun, přičemž zhruba 19 miliard korun dostane z programů EU. Schválila to Poslanecká sněmovna. V porovnání s letošním rozpočtem bude mít fond přibližně o deset miliard korun méně. Částka má pokrýt plánované projekty, uvedl ministr dopravy Dan Ťok. Podle předsedy poslanců opoziční ODS Zbyňka Stanjury je ale rozpočet SFDI „ostudně nízký".

​Zpoždění oprav D1 u Velkého Meziříčí bude omezovat dopravu do února

21.12. – Dopravní omezení na dálnici D1 v opravovaném úseku mezi Velkým Meziříčím na 146. kilometru a Lhotkou na 153. kilometru může kvůli zpoždění stavby trvat až do začátku února. Firmě Colas za to od Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) hrozí penále kolem 60 milionů korun. Zúžení dálnice ztěžuje zimní údržbu. Podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla hrozí to, že při velkém spadu sněhu bude muset být D1 v tomto místě na několik hodin uzavírána.

​Pracovní skupina prozkoumá rizika zrušení tendru na mýto Premium

​Pracovní skupina prozkoumá rizika zrušení tendru na mýto

21.12. – Ministerstvo dopravy v lednu svolá pracovní skupinu, která bude řešit rizika případného zrušení tendru na systém elektronického mýtného. Prozkoumá, zda by bylo možné stihnout vypsat novou soutěž nebo jak případně minimalizovat dopad rozšíření mýtného na silnice první třídy o 900 kilometrů. S ministrem dopravy se na tom shodli zástupci Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy, Asociace krajů a sdružení ČESMAD Bohemia.

​Dálniční obchvat výrazně snížil podíl tranzitní dopravy v Plzni Premium

​Dálniční obchvat výrazně snížil podíl tranzitní dopravy v Plzni

18.12. – Dálniční obchvat na jižním okraji města, otevřený v roce 2006, výrazně snížil podíl tranzitní dopravy v Plzni. Automobilová doprava v Plzni sice za deset let stoupla o pětinu, pro město je ale podstatné, že na dálničním obchvatu se zvýšila o 78 procent, a většina tranzitu tak město objíždí. Řekl to náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Petr Náhlík. Údaje podle něj vyplývají z rozsáhlého dopravního průzkumu, který po deseti letech srovnává intenzitu dopravy v oblasti.

​Rekonstrukce hlavního nádraží v Brně na dva roky omezí vlaky Premium

​Rekonstrukce hlavního nádraží v Brně na dva roky omezí vlaky

18.12. – Brněnské hlavní nádraží čeká od dubna příštího roku rekonstrukce za 2,7 miliardy korun. Skončí v roce 2019 a výrazně omezí provoz vlaků. Chystá se kompletní modernizace zabezpečovacího zařízení, rekonstrukcí projdou mosty přes Hybešovu a přes Křídlovickou a také výhybky na jižním konci stanice. Investice je nutná bez ohledu na polohu a termín stavby nového nádraží, aby současné mohlo ještě do otevření nového vůbec fungovat.

​Nová silnice I/16 nahradí část chybějícího Pražského okruhu

12.12. – Ministr dopravy Dan Ťok slavnostně zahájil stavbu přeložky silnice I/16 Slaný – Velvary. Díky přeložce bude doprava, která je v tomto místě velmi intenzivní, převedena mimo obytnou zástavbu Slaného a přilehlých obcí. Výstavbou přeložky se zároveň zlepší propojení ústecké dálnice D8 se silnicí I/7 a navazující dálnici D7.

​Ťok: Dopravním stavbám pomohla novela upravující ceny pozemků Premium

​Ťok: Dopravním stavbám pomohla novela upravující ceny pozemků

12.12. – Podle ministra dopravy Dana Ťoka pomáhá zahájení nových stavebních projektů především novela zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury z roku 2015. Novela upravila systém oceňování pozemků pro výkup. Výsledkem je urychlení výkupů. Dalším důvodem je také stabilizace Ředitelství silnic a dálnic ČR, řekl Ťok při zahájení stavby obchvatu Slaného na Kladensku.

Dosluhující vláda zprovoznila 180 kilometrů dálnic a silnic první třídy

8.12. – Celkem 180 kilometrů dálnic a silnic prvních tříd se podařilo ministerstvu dopravy zprovoznit během čtyř let dosluhujícího vládního kabinetu. Konkrétně začalo sloužit řidičům 96 kilometrů nových dálnic a 86 kilometrů silnic prvních tříd. Práce na nových stavbách jsou v plném proudu, aktuálně se staví dalších 123 kilometrů nových silnic.

​Končí dopravní omezení na dálnici D1 mezi Ostředkem a Šternovem Premium

​Končí dopravní omezení na dálnici D1 mezi Ostředkem a Šternovem

8.12. – Na dálnici D1 mezi Ostředkem a Šternovem na Benešovsku příští týden skončí dopravní omezení kvůli opravám. Důvodem je příchod zimního počasí, které si vyžádá přerušení prací. Zúžení jízdních pruhů by navíc přinášelo problémy sypačům při údržbě komunikace, řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký.

​Oprava horské železnice do Jeseníku stála 840 milionů korun Premium

​Oprava horské železnice do Jeseníku stála 840 milionů korun

8.12. – Rychleji a bezpečněji můžou nyní jezdit vlaky po opravené železniční trati z Hanušovic do zhruba 30 kilometrů vzdáleného Jeseníku. Rekonstrukce této horské železnice, která byla zahájena v červenci 2015 a dokončena letos v létě, stála bezmála 840 milionů korun. Na slavnostním ukončení stavby v Ostružné na Jesenicku to řekl Miroslav Bocák ze Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

spinner