Infrastruktura

​ŘSD vypsalo tendr na stavbu dalšího úseku D6 na Rakovnicku

27.11. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vypsalo tendr na stavbu dalšího úseku dálnice D6 u Krupé na Rakovnicku. Práce by měly začít v první polovině příštího roku. Na svém twitterovém účtu to uvedl generální ředitel ŘSD ČR Radek Mátl.

​Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

26.11. – Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík. Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to včera uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš, který zakázku na známky označoval za předraženou.

SŽ hledá zpracovatele dokumentace rychlodráhy z Hranic do Ostravy

24.11. – Správa železnic (SŽ) vypsala veřejnou zakázku na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí a dokumentace posuzující vlivy na životní prostředí (EIA) pro úsek vysokorychlostní trati z Hranic na Přerovsku do Ostravy-Svinova. Hlavním cílem bude navrhnout novostavbu úseku vysokorychlostní tratě (VRT) Moravská brána, který přímo naváže na první úsek z Prosenic u Přerova k Hranicím. Náklady na dokumentaci mohou přesáhnout 300 milionů Kč. Informoval o tom mluvčí SŽ Tomáš Polák.

Zimní údržba dálnic a silnic I. třídy ve Středočeském kraji je připravena

23.11. – Ředitelství silnic a dálnic jako správce dálnic a silnic I. třídy ve Středočeském kraji zajišťuje zimní údržbu na 351 km dálnic (I. a II. třídy) a 667 km silnic I. tříd na území kraje. Zimní období podle platné legislativy začíná 1. listopadu a končí 31. března následujícího roku. Zimní údržbou se pak podle pořadí důležitosti zmírňují závady vznikající povětrnostními vlivy a podmínkami za zimních situací ve sjízdnosti komunikací.

Obchvat Lukavce postaví firma Swietelsky za 258 milionů Kč

22.11. – Obchvat městyse Lukavec na Pelhřimovsku postaví českobudějovická firma Swietelsky stavební s.r.o. Za 2,5 kilometru nové silnice druhé třídy dostane od kraje 258 milionů korun bez daně. Smlouva byla uzavřená 6. listopadu. Vyplývá to z údajů, které ČTK zjistila ve věstníku veřejných zakázek. Podle sdělení mluvčí kraje Jitky Svatošové by stavba měla začít na jaře.

Soud zrušil verdikt na D1 u Přerova kvůli zimní údržbě. Stavba se komplikuje

21.11. – Krajský soud v Ostravě zrušil rozhodnutí olomouckého krajského úřadu, který v červnu potvrdil změnu územního rozhodnutí na stavbu posledního úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic, protože součástí stanoviska mi­nisterstva životního prostředí nebylo řešení zimní údržby na této části dálniční komunikace. Na facebooku to oznámila senátorka Jitka Seitlová (KDU-ČSL), která rozsudek krajského soudu prostudovala. MŽP tvrdí, že hlavní výtky soudu se netýkají jeho postupu.


Dálnice D56 zůstane zpoplatněna, stát žádosti starostů nevyhoví

20.11. – Dálnice D56 mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem zůstane zpoplatněna, sdělilo ČTK ministerstvo dopravy. Nevyslyší tak žádosti starostů obcí z blízkosti dálnice, podle kterých řidiči kvůli poplatkům dálnici objíždějí po jiných silnicích. Současné zhoršení místní dopravní situace je podle ministerstva zapříčiněno především aktuálními stavbami na blízké dálnici D48, což ovšem není pro resort důvod k vyjmutí dálnice ze zpoplatněné sítě.


ŘSD plánuje na příští rok začátek stavby odpočívadla na D3

20.11. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje příští rok začátek stavby odpočívadla na dálnici D3 u Chotýčan na Českobudějovicku. Na stavbu získalo potřebné povolení. ČTK to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Dodal, že se jedná o první z několika plánovaných odpočívadel na dálnici D3, která vede z Českých Budějovic směrem na Prahu.

Velká dálniční odpočívka Šlovice u Plzně na D5 pojme dvakrát více kamionů

18.11. – Více než dvojnásobek kamionů než dosud pojme rekonstruovaná velkokapacitní dálniční odpočívadlo Šlovice u Plzně na 83. kilometru D5 z Prahy ve směru na hraniční přechod Rozvadov. Ředi­telství silnic a dálnic (ŘSD) jej zprovozní ve středu dopoledne, cena stavby byla 162 milionů Kč bez DPH. Oboustranné místo pro zastavení, odpočinek, doplnění paliva a občerstvení je na dálničním obchvatu Plzně, který byl celý uveden do provozu v roce 2004. Ve Šlovicích se otevřou všechna parkovací místa pro kamiony, řekl ČTK mluvčí ŘSD Adam Koloušek.

​Dopravci si za mýto připlatí, nově i za hluk a znečištění

16.11. – Kamionoví dopravci si v příštím roce za mýto připlatí, platby za užití dálnic navýší poplatky za hluk a znečištění. Vedle toho se změní i některé další sazby včetně slev na mýtu. Úpravy mýtných sazeb schválila vláda. Výběry z mýta by se tím měly ve srovnání s loňskem zvýšit o 1,6 miliardy korun, celkem by příjmy měly činit 12,6 miliardy korun. Minister­stvo dopravy chce příjmy z nových poplatků využít ke zmírnění dopadů dopravy, například na budování protihlukových stěn.

spinner