Infrastruktura

​SkyToll bude provozovat mýtný systém na Slovensku i v příštím roce

11.12. – Společnost SkyToll, která patří do ITIS Holding z investiční skupiny PPF, bude provozovat mýtný systém na Slovensku i v roce 2023. Správce slovenských dálnic Národná diaľničná spoločnosť (NDS) oznámila, že SkyTollu příští rok zaplatí asi 63 milionů eur (1,53 miliardy Kč). Původně měl kontrakt SkyTollu na Slovensku skončit v závěru letošního roku.

​AFRY vyhrála zakázku na návrh novostavby VRT Vysočina fáze I

10.12. – AFRY bude projektovat další úsek vysokorychlostní železniční tratě. Získala stěžejní zakázku na návrh novostavby VRT Vysočina fáze I. Jde o jeden z budoucích nejvytíženějších železničních koridorů. AFRY vyhrála zakázku Správy železnic na zpracování dokumentace pro územní řízení stavby vysokorychlostní tratě (VRT) v úseku Velká Bíteš – Brno. Součástí je i příprava dokumentace pro posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA), veškeré podklady jako inženýrskogeo­logické, hydrologické a přírodovědné průzkumy i architektonické a urbanistické řešení železničních zastávek Osová Bítýška a Velká Bíteš. Vysoutěžený úsek je částí koridoru rychlého spojení RS1 mezi Prahou, Brnem a Ostravou a Polskem a je označován také jako VRT Vysočina fáze I.

​SFDI přihlásil vůči firmě JHMD pohledávky téměř za 78 milionů

6.12. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) přihlásil v insolvenčním řízení s firmou Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) pohledávky téměř za 78 milionů korun. Jde o 14 pohledávek. Fond se domáhá peněz, jež poskytl firmě na investiční akce, u nichž je podle SFDI možné, že dopravce nesplnil smlouvu dané podmínky. JHMD teď podle přehledu pohledávek dluží dohromady kolem 300 milionů korun. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Firma provozovala do podzimu vlaky na úzkokolejce.

​V ČR se zatím prodalo 13 milionů elektronických dálničních známek za 11 miliard korun

6.12. – Za dva roky existence elektronických dálničních známek v Česku se jich prodalo přes 13 milionů kusů za bezmála 11 miliard korun. Statistiky Centra dopravních informačních systémů ministerstva dopravy (Cendis) ke konci letošního listopadu ukazují, že nejvíce si lidé pořizovali desetidenní známky (5,9 milionu kusů), následovaly roční známky (5,7 milionu kusů) a třicetidenní známky (1,4 milionu kusů). Uvedla to mluvčí Cendisu Radka Nastoupilová.

​Martin Kupka: Schválená revize TEN-T sítí pomůže získat další prostředky pro šetrnou dopravu

6.12. Ministr dopravy Martin Kupka včera předsedal Radě ministrů pro dopravu v Bruselu. Ta mimo jiné přijala společný postoj (obecný přístup) k návrhu Komise na nařízení o hlavních směrech Unie pro rozvoj transevropské dopravní sítě, tzv. revizi TEN-T sítí. Rozhodnutí pomůže v rozvoji spolehlivé dopravy na páteřních tepnách a při získání prostředků na projekty v oblasti šetrného cestování, především rozvoj transevropských železničních sítí. Ty i nadále povedou také přes ČR.

Letos bude v Česku otevřeno 21,2 kilometru nových dálnic, méně než loni

4.12. - Letos bude v Česku otevřeno celkem 21,2 kilometru nových dálnic. Zprovoznit se má i 14,2 kilometru silnic první třídy, uvedla analytická společnost CEEC Research s odkazem na data ministerstva dopravy. Je to přibližně dvakrát méně než loni, kdy stát zprovoznil 46,5 kilometru nových dálnic a zhruba 23 kilometrů silnic první třídy.

Skončila revitalizace trati z Lovosic do České Lípy

4.12. - Správa železnic ukončila revitalizaci trati z Lovosic do České Lípy, která začala v listopadu loňského roku a za vysoutěženou cenu 981,9 milionu korun ji provedlo sdružení firem AŽD Praha a EDIKT. Realizace projektu umožnila zvýšení traťové rychlosti v některých úsecích, zkrácení jízdní doby vlaků a vyšší bezpečnost železničního provozu.

Česko má první trať s výhradním provozem vlaků pod systémem ETCS

3.12. - Správa železnic dokončila modernizaci a elektrizaci vytížené regionální trati Olomouc – Uničov. Jde o vůbec první trať v České republice, na které budou všechny jízdy vlaků sledovány evropským zabezpečovačem ETCS. Mobilní část tohoto systému tak musí mít v provozu všechny soupravy, které na trať vyjedou. Cesta vlakem se v tomto úseku zkrátí ze 40 minut na méně než půl hodinu.

Projektant zpracuje technický návrh vysokorychlostní trati u Ústí nad Labem

1.12. - Správa železnic vyhlásila další veřejnou zakázku na projekční práce pro vysokorychlostní tratě. Dokumentace pro územní rozhodnutí vznikne pro úsek z Ústí nad Labem k portálu Krušnohorského tunelu. Dodavatel také připraví návrh údržbové základny v Chabařovicích, ze které bude zajišťován servis trati.

Krajský soud zamítl žalobu proti vyvlastnění pozemků v trase obchvatu Jaroměře

30.11. - Krajský soud v Hradci Králové dnes opět zamítl žalobu manželů Kučerových, kterou se domáhají zrušení vyvlastnění a zastavení vyvlastňovacího řízení. Spor se týká pozemků v trase obchvatu Jaroměře na Náchodsku. Podle žalobců pro vyvlastnění není důvod, protože stát může pozemky získat směnou, k níž jsou Kučerovi připraveni. Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) stavbu obchvatu letos v září zahájilo, hotovo by mělo být v roce 2024.

spinner