Infrastruktura

Firmy, jež staví část dálnice D3 u Hodějovic, mají zpoždění

17.7. – Italsko-slovenské sdružení firem Salini Impregilo a Doprastav, které staví za sedm miliard Kč část dálnice D3 Hodějovice – Třebonín, se na stavbě dostalo do téměř třítýdenního zpoždění. Zdržení se týká dokumentace stavby. Firmy na popud Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) předložily nový harmonogram, který dodržují a zpoždění dohánějí. Uvedl to mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Výstavba středočeského úseku D3 by podle premiéra měla začít v roce 2024

18.7. – Výstavba středočeského úseku dálnice D3 na jih Čech by měla začít v roce 2024, kdy bude zároveň zprovozněno dálniční spojení z Tábora do rakouského Lince. Po včerejším jednání se starosty dotčených obcí v muzeu v Jílovém u Prahy to uvedl premiér Andrej Babiš. Na adresu odpůrců takzvané západní varianty D3 řekl, že o dálnici rozhodla vláda už před 20 lety a že nelze vyhovět všem. Obce ale mohou počítat s tím, že se jejich připomínky budou prioritně řešit. Týkat by se to mělo například vody a hluku.

Ministr dopravy: ŘSD je na operativní řešení mimořádných situací na dálnicích připraveno

17.7. – Ministr dopravy Vladimír Kremlík včera navštívil Středisko správy a údržby dálnic (SSÚD) u dálnice D1 v Mirošovicích. Zástupci Ředitelství silnic a dálnic mu na místě představili opatření k řešení mimořádných situací na dálnicích, stejně tak jako nově pořízenou moderní techniku. Ministr Kremlík si také prohlédl nové opatření ke zvýšení bezpečnosti na dálnicích – doporučení k bezpečnému provozu zobrazované na informačních tabulích nad dálnicemi.

Důležité infrastrukturní projekty na Slovensku budou dokončeny později

16.7. – Modernizace hlavní železniční tratě na západě Slovenska i výstavba důležitého úseku dálnice D1 na severu země se oproti původním plánům opozdí. Posunutí termínů dokončení staveb zdůvodnili provozovatel železniční infrastruktury ŽSR a správce dálnic NDS rozdílnými příčinami. Odhad dostavby dálnice D1 od Bratislavy do Košic slovenské úřady opakovaně změnily.

Zákon o urychlení výstavby do konce roku

Ministerstvo dopravy chce, aby byla novela zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury schválena nejpozději do konce roku. Po setkání se zástupci Svazu podnikatelů ve stavebnictví to minulý týden řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík. Podle něj je také potřeba prozkoumat možnost, jak urychlit výstavbu i v podmínkách současné legislativy, například zlepšením projektové dokumentace.

Soud vyhověl Kapschi a nařídil ÚOHS znovu zkoumat mýtnou smlouvu

12.7. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se musí znovu zabývat smlouvou mezi ministerstvem dopravy a novým provozovatelem mýtného, konsorciem CzechToll a SkyToll. Krajský soud v Brně včera vyhověl žalobě společnosti Kapsch, která je dosavadním provozovatelem systému elektronického mýtného. Kapsch se domáhá toho, aby ÚOHS zakázal plnění smlouvy. Ministerstvo dopravy podá podle ministra Vladimíra Kremlíka kvůli rozsudku kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Stejně bude postupovat ÚOHS.

ŘSD zahájilo rozšiřování odpočívky Humpolec na dálnici D1 Premium

ŘSD zahájilo rozšiřování odpočívky Humpolec na dálnici D1

11.7. – Ředitelství silnic a dálnic včera zahájilo rozšiřování odpočívky Humpolec vlevo (směr Praha) na dálnici D1. Odpočívku ŘSD rozšiřuje na základě přijaté strategie odpočívek, která byla schválena Ministerstvem dopravy a v jejímž rámci dochází ke zvyšování kapacity odstavných ploch, především pro kamionovou dopravu (viz http://www.dnoviny.cz/…jiz-dostatek). 

Za sesuv na D8 podle odborníků mohl nezajištěný zářez a déšť

10.7. – Sesuv na dálnici D8 v Českém středohoří před šesti lety podle odborníků z Technické univerzity Ostrava způsobil nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť. Na vině podle nich nebyla těžba kamene v lomu Dobkovičky. Uvedli to ve zveřejněné videoprezentaci (https://www.youtube.com/watch?…), na kterou dnes upozornila organizace Děti Země. Stát v žalobě obvinil ze sesuvu kamenolom, po němž požaduje přes miliardu korun.

Územní rozhodnutí pro odsun nádraží bude řešit soud v Brně

10.7. – Žalobu Dětí Země proti územnímu rozhodnutí pro odsun brněnského železničního nádraží bude řešit Krajský soud v Brně. Aktivisté žalobu původně podali do Ostravy, kde působí speciální senát pro velké dopravní stavby.

Nové obchvaty by kvůli snížení emisí měly být podle MŽP bez poplatků

10.7. – Zrušení povinnosti dálničních známek na obchvatech, vyšší poplatky za vjezd do částí měst a nové obchvaty by podle ministerstva životního prostředí (MŽP) měly přispět ke snížení emisí a splnění evropského závazku do roku 2030. Vyplývá to z návrhu aktualizace Národního programu snižování emisí (NPSE), který MŽP zaslalo do mezirezortního připomínkového řízení. Připomínková místa mají deset dní na zaslání svých komentářů, veřejnost může poznatky zasílat do 17. července.

spinner