Infrastruktura

​Stavební produkce v květnu reálně meziročně vzrostla o 3,3 procenta

8.7. – Stavební produkce v květnu reálně meziročně vzrostla o 3,3 procenta. Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání s květnem 2021 zvýšila o 3,5 procenta. Produkce inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 2,8 procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce v květnu vyšší o 0,4 procenta. Uvedl to Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.

​Cestujícím již slouží přestavěná trať mezi Sudoměřicemi a Voticemi

1.7. – Cestujícím od prvního prázdninového dne slouží přestavěná železniční trať mezi Sudoměřicemi u Tábora a Voticemi na Benešovsku. Zlepší se tak cestování dálkovými vlaky z Prahy do Českých Budějovic. Regionální spoje začnou po novém téměř dvacetikilometrovém úseku jezdit od září, kdy se počítá s úplným dvoukolejným provozem. Práce na trati by měly být kompletně hotové příští rok v srpnu, náklady jsou 6,7 miliardy korun, uvedli včera na briefingu v Sudoměřicích ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

​Správa železnic získala z programu CEF dotace ve výši 7,9 miliardy korun

30.6. – Správa železnic pokračuje v úspěšném získávání dotací z Nástroje pro propojení Evropy (Connecting Europe Facility – CEF). V první výzvě programu v novém dotačním období 2021 – 2027 získalo podporu devět projektů. Dotace v celkové výši 7,9 miliardy korun půjde na několik modernizačních akcí na železniční infrastruktuře, instalaci zabezpečení ETCS na koridorových tratích a přípravu vysokorychlos­tních tratí.

​Správa železnic: Při výstavbě VRT je třeba vyjednávat se samosprávami

Správa železnic (SŽ) jako stavitel vysokorychlostních tratí bude muset podle generálního ředitele Jiřího Svobody handlovat se samosprávami, aby se podařilo domluvit na tom, za jakých podmínek budou se stavbou nové železnice souhlasit.

​ŘSD plánuje zahájit stavbu severovýchodního obchvatu Pardubic nejpozději v září

27.6. – Stavba severovýchodního obchvatu Pardubic by mohla začít nejpozději letos v září. Dvě nabídky s nejnižší cenou budou vyloučeny, nejnižší cenovou nabídku 1,446 miliardy korun bez DPH tak podalo sdružení firem Hochtief CZ, Doprastav a Silnice Čáslav. Na twitteru to včera uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.

​ŘSD zahájí u Nové Vsi opravu mostu přes D8

26.6. – V úterý 28. června zahájí ŘSD opravu mostu ev. č. 16–011, který u obce Nová Ves převádí silnici I/16 přes dálnici D8. Most z roku 1996, který doposud neprošel žádnou významnou rekonstrukcí, opraví společnost Poor, s. r. o., za 27,74 milonu Kč bez DPH. Uvedl to Martin Buček z týmu komunikace ŘSD.

​Metrostav Infrastructure v jižních Čechách nezačal tři opravy, chce víc peněz

25.6. – Společnost Metrostav Infrastructure nezahájila tři silniční stavby v jižních Čechách. Uvedla to Česká televize. Firma chce podle ČT navýšit cenu zakázek kvůli výraznému zdražení materiálů. Jde o opravy silnic a mostu na Jindřichohradecku a Táborsku. Práce měly začít na jaře. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na jihu Čech uzavřelo s firmou pět smluv, staví se ale jen na dvou místech.

​Prezident podepsal zákon zavádějící audity bezpečnosti silnic

23.6. – Vlastníci vymezených silnic a dálnic budou muset každých pět let zajistit posouzení rizik dopravních nehod na jednotlivých úsecích. Novelu zákona o pozemních komunikacích, která tuto povinnosti přináší, dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom Hrad. Posuzování má zlepšit určení rizikových míst na dálnicích a silnicích.

​Ode dneška do 30. června je částečně uzavřena D5 u Rozvadova na Plzeň

20.6. – Ode dneška do konce června bude částečně uzavřen téměř čtyřkilometrový úsek dálnice D5 u Rozvadova ve směru od hranic s Německem na Plzeň. Provoz mezi kilometry 143 a 139,3 bude veden pouze levým jízdním pruhem, odstavný a pravý pruh dálnice budou uzavřené, řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Adam Koloušek. V místě bude omezena rychlost.

​Stavbaři začali usazovat novou lávku přes modernizovanou stanici v Adamově

20.6. – Stavbaři začali usazovat novou lávku přes budoucí kolejiště stanice v Adamově na Blanensku. Je součástí modernizované stanice na železničním koridoru mezi Prahou a Brnem. Lávka váží 46 tun, přístupová rampa 54 tun a ještě ke konstrukci náleží schodiště, která mají od 18 do 30 tun, uvedl projektový manažer společnosti Swietelsky Rail CZ Jan Parchanski. Sloužit bude od poloviny srpna.

spinner