Infrastruktura

Česko si půjčí z EIB 11,5 miliardy Kč na železniční infrastrukturu

30.10. – Česko bude v letech 2019 až 2025 čerpat na modernizaci železnic úvěr ve výši 11,5 miliardy Kč od Evropské investiční banky (EIB). Peníze chce stát investovat do rozšíření osmi úseků železničních koridorů. Skutečná výše vyčerpaných peněz se bude odvíjet od reálných nákladů na stavby. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy, který bude zítra schvalovat vláda. Dalších 11,5 miliardy Kč poskytne na projekt stát a necelou miliardu budou tvořit peníze z evropských fondů.

Nejvíce Brňanů chce, aby se nové nádraží jmenovalo Šalingrad

30.10. – Nejvíce Brňanů, kteří hlasovali v anketě o název nového nádraží, by chtělo, aby se jmenovalo Brno – Šalingrad. Z 1859 lidí, kteří využili internetovou anketu, dalo hlas Šalingradu 837. Dalších pět lidí hlasovalo pomocí tištěného lístku, vítěz tak získal ještě o hlas víc. Na druhém místě skončil současný název Brno hlavní nádraží s 698 internetovými hlasy. Na třetím místě skončilo s odstupem Nádraží Járy Cimrmana se 166 hlasy, ostatní názvy nedostaly ani 100 hlasů, vyplývá z výsledků na webu.

Silniční konference nadchla Ostravu vizí dopravy bez řidičů a nejrozsáhlejší výstavou v historii Premium

Silniční konference nadchla Ostravu vizí dopravy bez řidičů a nejrozsáhlejší výstavou v historii

25.10. – Samořiditelná vozidla, informační systémy na dálnicích a automatizované systémy v Rakousku či Švýcarsku. Taková vizionářská témata nabídl minulý týden 26. ročník Silniční konference, kterou uspořádala Česká silniční společnost. Největší a nejvýznamnější akce v oboru silniční infrastruktury se po 11 letech vrátila do Ostravy. V Clarion Congress Hotelu přivítala přes 800 odborníků a v nedaleké Vítkovice Aréně představila společně s více než 90 firmami na ploše 1600 metrů čtverečních nejrozsáhlejší výstavu ve své historii. Na programu konference bylo na 50 přednášek.

Odvolací soud zamítl žalobu o vlastnictví Fantovy budovy

25.10. – Italská firma Grandi Stazioni podruhé neuspěla se žalobou o určení vlastnictví Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží. Městský soud v Praze v úterý potvrdil loňské rozhodnutí prvoinstančního soudu a zamítl odvolání italské firmy Grandi Stazioni, která se domáhala určení, že budova nadále patří Českým drahám (ČD), nebo státu, od kterých měla budovu pronajatu. Žalobce může proti rozhodnutí podat dovolání.

Senát podpořil výstavbu dálnic ve Zlínském kraji

18.10. – Senát podpořil urychlení výstavby dálnic z Otrokovic do Břeclavi a z Hulína na hranice se Slovenskem, které by měly zlepšit dopravní situaci ve Zlínském kraji. Horní komora Parlamentu se dnes záležitostí zabývala na základě petice, kterou podepsalo na 17 tisíc lidí.

Swietelsky Rail při rekonstrukci trati použije unikátní stroj Premium

Swietelsky Rail při rekonstrukci trati použije unikátní stroj

15.10. – Dnes a zítra použije společnost Swietelsky Rail CZ při rekonstrukci kolejí na severočeské trati Čížkovice – Obrnice patřící AŽD Praha stroj RU 800 S. Jedná se o kolos dlouhý přes 177 metrů a vážící téměř 700 tun. Díky tomu se oprava zkrátí o tři dny.

Liberecký kraj dá v příštím roce do silnic zhruba miliardu Kč

8.10. – Liberecký kraj dá v příštím roce do oprav a rekonstrukce svých komunikací druhé a třetí třídy zhruba miliardu Kč. Z vlastního rozpočtu investuje minimálně 300 milionů Kč, na 160 milionů očekává stejně jako letos ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Další peníze by měl kraj získat z evropských fondů. V příštím roce se rozjede většina projektů financovaných z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), řekl náměstek libereckého hejtmana Marek Pieter.

Dálnice D2 má být kompletně opravená příští rok

3.10. – Druhá nejstarší česká dálnice, tedy D2 z Brna do Lanžhota, by měla být kompletně opravená příští rok. Se souvislými opravami začalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v roce 2013. Ve směru na Slovensko zbývá sedm kilometrů, v opačném ještě 18 kilometrů, řekl mluvčí ŘSD Jan Studecký. Celková délka dálnice, jejíž první úsek se otevřel před 40 lety 4. října 1978, je 61 kilometrů. Kompletně byla na českém území v provozu od roku 1980.

Vláda: stát chystá u Ml. Boleslavi dopravní stavby za 7,6 miliardy Kč

3.10. – Stát plánuje investovat více než 7,6 miliardy Kč do výstavby a úpravy dopravní infrastruktury na Mladoboleslavsku. Po dohodě s automobilkou Škoda Auto by v regionu měla vzniknout nová železnice i čtyřproudová silnice u sídla firmy. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, který dnes podle tiskového odboru kabinetu schválila vláda. Plán počítá s 11 projekty.

E15: ČD prodají SŽDC desítky milionů čtverečních metrů pozemků

1.10. – České dráhy (ČD) připravují prodej zhruba 40 milionů čtverečních metrů pozemků státní Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), transakce bude v řádu miliard Kč. Deníku E15 to řekl nově zvolený předseda představenstva drah Miroslav Kupec. Dráhy tak navazují na prodej nádražních budov a na převod kolejí a další infrastruktury po celé zemi. Budovy koupila SŽDC v roce 2016 za 3,3 miliardy Kč, koleje v roce 2008 za 12 miliard.

spinner