Infrastruktura

​Nové úseky dálnice D4 jsou hotové ze dvou třetin, zklidní se doprava v Milíně

20.11. – Nově budované úseky dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem jsou hotové ze dvou třetin. Letos je stavbaři dokončí z 80 procent. Na konci listopadu se zklidní doprava v Milíně, auta budou jezdit po dálnici, ne přes obec. V září pracovalo na stavbě D4 kolem 1500 stavbařů a asi 700 strojů, dosud nejvíc od začátku stavby v létě 2021. Vyplývá to z informací, které za stavební sdružení Via Salis sdělila Daniela Pedret. V provozu má být celá D4 v prosinci 2024. Kvůli stavbě jsou na různých místech krátké či delší uzavírky, objížďky nebo zpomalení.

​Zpoplatnění vjezdu do části Prahy 1 by mohlo začít v říjnu příštího roku

18.11. – Plánované zpoplatnění vjezdu na část pražské Malé Strany a Smetanovo nábřeží by mohlo začít platit v říjnu příštího roku. Vyplývá to z harmonogramu, který tento týden projednal dopravní výbor pražského zastupitelstva. V prosinci by podle něj měly začít městské části připomínkovat návrh příslušné vyhlášky. Vedení města návrh zatím nezveřejnilo, podle dřívějších informací by řidiči mohli platit 200 korun denně a poplatek se by se netýkal místních obyvatel.

​MMR rozdělí 266 milionů obcím do deseti tisíc obyvatel na opravy místních komunikací

18.11. – Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) rozdělí 266 milionů korun obcím od 3001 do 10 000 obyvatel na opravy místních komunikací. Celkově schválilo podporu 74 projektů a prioritně MMR podpoří projekty obcí z hospodářsky a sociálně ohrožených území a strukturálně postižených regionů. MMR o tom informovalo v tiskové zprávě zveřejněné na webových stránkách. Ministerstvo již dříve obdobným způsobem rozdělilo miliardu korun na rozvoj komunikací pro obce do 3000 obyvatel.

​ÚOHS zadal zpracování posudku ohledně tendru k metru D

19.11. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zadal zpracování znaleckého posudku ohledně tendru na druhou část stavby nové linky metra D, který řeší z popudu vyřazeného sdružení firem Porr, Vinci a Marti (PVM). Znamená to pozastavení lhůty na vydání rozhodnutí, takže se nedá říci, kdy úřad ve věci rozhodne. Sdělil to mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Tendr na návrh opozičního hnutí ANO řešili městští zastupitelé, žádné usnesení nakonec po zhruba tříhodinové debatě nepřijali.

​EBRD pomůže Správě železnic při výběru koncesionáře stavby trati na letiště

15.11. – Správa železnic pokročila v přípravě procesu financování modernizace a výstavby trati na Letiště Václava Havla formou partnerství veřejného a soukromého sektoru (Public Private Partnership, PPP). Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda a ředitel pro region střední Evropy Evropské banky pro rekonstrukci a rozvoj (EBRD) Mark Davis včera podepsali dohodu o poskytování poradenských služeb. Na jejím základě zajistí EBRD transakčního poradce PPP projektu, který pro Správu železnic připraví podklady k veřejné zakázce na koncesionáře celé stavby.

​Ministerstvo dopravy: NKÚ nezohledňuje aktuální stav výstavby D35

13.11. – „Nejvyšší kontrolní úřad (NKU) dnes ráno vydal tiskovou zprávu, která se věnuje závěrů z kontroly NKÚ: Peněžní prostředky státu a Evropské unie určené na výstavbu dálnice D35. S celkovým zhodnocením situace na stavbě D 35 nesouhlasíme, neb učiněný závěr je v přímém rozporu s aktuální situací a vývojem v nadcházejících letech. D35 bude nejrozestavěnější dálnicí u nás, intenzívně se na ní pracuje a probíhají i přípravy posledních úseků před Mohelnicí. Hotovo bude za několik let. Minulost (místy až hodně vzdálenou) nezměníme, ale poučili jsme se z ní,“ uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Komentář MD ke zprávě KÚ přináším v původním znění.

SDT: Dopravní informační centra je třeba budovat evolučně, nelze začínat maximalistickou variantou

Cílem dopravního informačního centra (DIC), zřízeného a provozovaného vlastníkem a/nebo správcem pozemních komunikací, je podporovat provozuschopnost pozemních komunikací. Návodem mohou být Technické podmínky (TP 172). Ty současné z roku 2005 jsou primárně zaměřené na DIC ve velkých městech a NDIC (Národní dopravní informační centrum) a dnes již neodpovídají duchu 21. století a ani neodrážejí požadavky vyplývající na DIC ze zákonných předpisů. Pracovní verzi nové verze TP172 představili zpracovatelé z SDT na tematickém Semináři pořádaném Zlínským krajem ve spolupráci s MD, ŘSD a právě SDT.

​Na dálnici D1 platí od soboty 11. listopadu od 90. do 112. kilometru zákaz předjíždění kamionů

13.11. – Na dálnici D1 začal od soboty 11. listopadu na úseku od 90. do 112. kilometru platit zákaz předjíždění kamionů. Řidiče na to upozorňují nové značky, které Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na úseku osadilo. Během následujících dnů by měly značky být podél dálnice po celém úseku, který vede Vysočinou. Novinářům to dnes řekli zástupci ŘSD a policie. Opatření platí každý den od 05:00 do 22:00.

​Oprava mostních závěrů lanového mostu částečně omezí provoz na Jižní spojce

12.11. – Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 13. listopadu 2023 opravu mostních závěrů na tzv. lanovém mostě na Jižní spojce, který je veden v dokumentaci správce pod označením Y529-SDO-ČSD přes Mitas. Oprava si vyžádá omezení vždy jednoho jízdního pruhu po jednotlivých etapách, aby byl co nejvíce zachován plynulý provoz. Práce zde potrvají nejdéle do 15. prosince 2023.

​Správa železnic odmítla studii spolku o mostu na Výtoni, třetí kolej je podle ní potřeba

11.11. – Správa železnic odmítla závěry tento týden prezentované studie spolku Nebourat, podle které není potřeba rozšiřovat most na pražské Výtoni o třetí kolej. ČTK to v tiskové zprávě sdělila mluvčí organizace Nela Eberl Friebová. Studie podle ředitele odboru přípravy staveb SŽ Pavla Paidara například opomíjí některé výhledově plánované linky nebo nevhodně umisťuje plánovanou zastávku na Výtoni. SŽ chce most nahradit novým, což vyvolalo vlnu kritiky.

spinner