Infrastruktura

Ministerstvo dopravy chce z Ředitelství silnic a dálnic flexibilnější organizaci

29.7. – Ministerstvo dopravy zahájilo minulý týden kroky vedoucí k transformaci Ředitelství silnic a dálnic ze státní příspěvkové organizace na společnost fungující v tržním prostředí. Změna by v horizontu minimálně tří let měla vést k vytvoření podnikatelského subjektu, který bude svou povahou lépe odpovídat prostředí, ve kterém působí a efektivně reagovat na potřebu zrychlení výstavby dopravní infrastruktury. 

Kapsch podal na ÚOHS další žalobu, podle firmy úřad ignoruje soud

29.7. – Společnost Kapsch podala další žalobu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), tentokrát pro jeho nečinnost. Podle firmy úřad ignoruje soudní rozhodnutí, které mu přikazovalo znovu prozkoumat námitky rakouského podniku proti podmínkám mýtného tendru. Informoval o tom informoval mluvčí Kapsche David Šimoník. Úřad už minulý týden ve svém prohlášení jakékoliv nerespektování soudu odmítl s tím, že se při svém postupu řídí zákonem.

Generální ředitel ŘSD Pavol Kováčik odstoupil

26.7. – Po necelých třech měsících skončil Pavol Kováčik v čele Ředitelství silnic a dálnic ČR. Ministr dopravy Vladimír Kremlík ho dnes uvolnil z funkce generálního ředitele. „Stalo se tak na žádost Pavola Kováčika, který o uvolnění požádal ze zdravotních důvodů,“ uvedlo ministerstvo dopravy v tiskové zprávě. Vedením ŘSD ČR pověřil Vladimír Kremlík ředitele úseku výstavby Ing. Radka Mátla (na snímku).

Ústavní soud ponechal zákon o posuzování vlivů beze změn

24.7. – Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh na zrušení části zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Díky sporné části zákona, která platí od roku 2016, se u prioritních dopravních staveb z transevropské sítě nemusí opakovat celý proces posouzení vlivů. Podle většiny ústavních soudců zákon neodporuje ústavě. Neúspěšný návrh na zrušení podal Krajský soud v Ostravě.

Ministr chce z ŘSD akciovou společnost, má to zrychlit stavby

24.7. – Ministr dopravy Vladimír Kremlík chce přeměnit státní příspěvkovou organizaci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na akciovou společnost. Je to podle něj nezbytná cesta, jak zrychlit přípravu dopravních staveb. Řekl to včera při návštěvě Ústeckého kraje. Rád by, aby se podařilo ŘSD transformovat do dvou let. O změně ŘSD na akciovou společnost se hovořilo už za minulých vlád.

Dálnici u Košic zaplatí Evropská unie

22.7. – Dálniční úsek D1 Budimír – Bidovce bude spolufinancován z Fondu soudržnosti Evropské unie. Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenské republiky získalo souhlasné stanovisko z Bruselu a nenávratný finanční příspěvek představuje přes 200 milionů EUR. Práce na více než 16 kilometrů dlouhé dálnici postupují podle plánu, do užívání ji motoristé dostanou už na konci letošního roku. Informovalo o tom slovenské ministerstvo dopravy.

SŽDC investuje ročně na zlepšení zabezpečení přejezdů přibližně miliardu korun Premium

SŽDC investuje ročně na zlepšení zabezpečení přejezdů přibližně miliardu korun

19.7. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) investuje ročně přibližně miliardu korun na zlepšení zabezpečení všech typů železničních přejezdů. Každý rok se tak zvýší úroveň zabezpečení na přibližně 150 úrovňových kříženích. Vzhledem k závažným střetnutím způsobeným nedodržováním pravidel silničního provozu jeho účastníky také aktuálně přehodnocuje pravidla pro přípravu dalších staveb, které souvisejí se zvyšováním bezpečnosti na železničních přejezdech. 

Vysočina má na opravu silnic ze SFDI přes 179 milionů korun

19.7. – Kraj Vysočina získal ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) na opravy silnic druhých a třetích tříd přes 179 milionů Kč. Loni to bylo víc než 384 milionů Kč. Získané peníze vystačí na méně než polovinu z 26 připravovaných oprav. Jejich celková hodnota je asi 500 milionů Kč. Opravy dotované ze SFDI musí být dokončené ještě letos, řekl hejtman Jiří Běhounek.

Firmy, jež staví část dálnice D3 u Hodějovic, mají zpoždění

17.7. – Italsko-slovenské sdružení firem Salini Impregilo a Doprastav, které staví za sedm miliard Kč část dálnice D3 Hodějovice – Třebonín, se na stavbě dostalo do téměř třítýdenního zpoždění. Zdržení se týká dokumentace stavby. Firmy na popud Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) předložily nový harmonogram, který dodržují a zpoždění dohánějí. Uvedl to mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Výstavba středočeského úseku D3 by podle premiéra měla začít v roce 2024

18.7. – Výstavba středočeského úseku dálnice D3 na jih Čech by měla začít v roce 2024, kdy bude zároveň zprovozněno dálniční spojení z Tábora do rakouského Lince. Po včerejším jednání se starosty dotčených obcí v muzeu v Jílovém u Prahy to uvedl premiér Andrej Babiš. Na adresu odpůrců takzvané západní varianty D3 řekl, že o dálnici rozhodla vláda už před 20 lety a že nelze vyhovět všem. Obce ale mohou počítat s tím, že se jejich připomínky budou prioritně řešit. Týkat by se to mělo například vody a hluku.

spinner