Infrastruktura

Ředitelství vodních cest realizuje všechny stavby s mezinárodním standardem smluv FIDIC Premium

Ředitelství vodních cest realizuje všechny stavby s mezinárodním standardem smluv FIDIC

27.12. – Ředitelství vodních cest ČR v rámci zakázek na stavby infrastruktury vodních cest kompletně přechází na smlouvy mezinárodního standardu FIDIC. Ministerstvo dopravy nyní schválilo obchodní podmínky tzv. zelené knihy FIDIC pro menší stavby vodních cest. Navázalo tak na obchodní podmínky tzv. červené knihy FIDIC užívané Ředitelstvím vodních cest ČR pro velké stavby od počátku letošního roku, na jejichž základě se v současné době již realizují dvě stavby modernizace Vltavské vodní cesty.

Slováci poprvé vybírají zhotovitele silnice nejen na základě ceny

19.12. – Slovensko testuje novou metodu výběru zhotovitele dopravních staveb, při které již nebude jediným kritériem nejnižší cena. Pilotním projektem nového způsobu určení vítěze veřejné soutěže je tendr na postavení technicky náročného úseku rychlostní silnice, do kterého se zapojily také české firmy. Informoval o tom správce slovenských dálnic a rychlostních silnic, státní společnost NDS.

Firmy, jež opravovaly D1 u Humpolce, odstoupily od smlouvy s ŘSD

18.12. – Sdružení stavebních firem, které opravovalo dálnici D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a Větrným Jeníkovem na 104. kilometru, odstoupilo od smlouvy o dílo uzavřené s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD). V tiskovém prohlášení o tom dnes informovala společnost Geosan Group. Ukončení smlouvy s nynějšími stavbaři už včera oznámilo ŘSD, které to zdůvodnilo velkým zpožděním prací. V nejbližší době by mělo ŘSD zajistit rozšíření opravované části dálnice.

Jihočeský kraj potvrdil územní rozhodnutí pro nádraží v Brně

17.12. – Jihočeský kraj potvrdil územní rozhodnutí nutné pro přestavbu brněnského železničního uzlu, oznámil dnes Jaroslav Hodina z krajského úřadu v Českých Budějovicích. Nezrušil ho, jak chtěli stěžovatelé, především spolek Děti Země, pouze jej v některých bodech upravil. Stěžovatelé se nyní mohou obrátit na soud, právní moci nabude rozhodnutí úřadu po doručení účastníkům řízení. V Českých Budějovicích se o brněnském nádraží rozhodovalo více než dva roky. O přesunu do jižních Čech rozhodlo kvůli podjatosti brněnského magistrátu ministerstvo pro místní rozvoj.

Aktuality ze světa 49/2018 Premium

Aktuality ze světa 49/2018

14.12. – INFRASTRUKTURA – Ministr dopravy Arpád Érsek a jeho maďarský kolega podepsali dohody o výstavbě mostů přes řeky na společné hranici. Obce Dobrohošť a Dunakility spojí nový most pro pěší a cyklisty přes Dunaj. Silniční most pro auta do 3,5 tuny, cyklisty i pěší přibude i nad řekou Ipeľ mezi obcemi Vrbovka a Őrhalom. Dohodli se na tom slovenský ministr dopravy Arpád Érsek a státní tajemník pro dopravní politiku Ministerstva inovací a technologií Maďarska László Mosóczi, kteří podepsali mezistátní dohody. ,,Oba mosty pomohou rozvoji ekonomiky, turismu a celkové spolupráce obcí a blízkého přilehlého regionu. Proto jsem rád, že místní samosprávy, vyšší územní celky i vlády sousedních zemí přistupovali během jednání k projektům konstruktivní a bylo vidět, že chtějí mít k sobě blíž díky těmto mostům,“ uvedl ministr dopravy Slovenska Arpád Érsek po podpisu dohody.

Stát testuje nové metody dopravních zakázek, chce omezit zdržení

10.12. – Stát hledá a testuje nové metody výběru zhotovitelů dopravních staveb ve veřejných soutěžích. Nové metody by měly především zkvalitnit průběh projektů a omezit tak případy, kdy v soutěžích vítězí firmy často jen na základě nejlacinější ceny. Pilotním projektem, ve kterém bude metoda použita, je studie trati mezi Přerovem a Ostravou. Uvedla to mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Výběr na základě nejnižší ceny vede podle odborné veřejnosti k problémům při realizaci, konečná cena se navíc často zvyšuje.

SŽDC chce zvýšit výdaje na údržbu, letos utratila devět miliard Kč

7.12. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce postupně navyšovat výdaje na údržbu tratí. Letos jejich údržba stála devět miliard Kč, což je o dvě miliardy korun více než loni. V dalších letech by to mělo být ještě více. Státní organizace to uvedla v tiskové zprávě. Správa železnic tím chce napravit stav vzniklý v minulosti nedostatečnou údržbou některých úseků.

Práce na zpevnění svahu pod D8 v Českém středohoří končí

6.12. – Práce na zpevnění svahu pod dálnicí D8 v Českém středohoří dnes končí. Dělníci zhruba měsíc pumpovali přes vrty do stavby v úseku tzv. prackovické estakády pryskyřici. Vysokotlaká injektáž byla posledním z plánovaných kotvících prvků na úseku D8, po kterém se řidiči projeli poprvé před dvěma lety.

Středočeský kraj souhlasí s rozšířením Pražského okruhu

4.12. – Středočeský kraj souhlasí s rozšířením Pražského okruhu mezi mimoúrovňovými křižovatkami Slivenec a Třebonice. Kladné stanovisko k posuzování EIA včera schválili středočeští radní. V úseku má v každém směru vzniknout další jízdní pruh, uvedla v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.

SŽDC požádala o územní rozhodnutí na tři úseky trati k letišti

3.12. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) požádala o územní rozhodnutí na třech úsecích chystané modernizace železnice mezi Prahou a Kladnem s připojením na ruzyňské letiště. Státní organizace o tom informovala v tiskové zprávě. Rekonstrukce celé trati by měla stát zhruba 31 miliard Kč.

spinner