Infrastruktura

​U dopravních staveb jsou stále žádanější nové trendy, dominantní roli hraje digitalizace Premium

​U dopravních staveb jsou stále žádanější nové trendy, dominantní roli hraje digitalizace

28.2. – Hlavními tématy třetího ročníku Konference dozorování, který se konal včera v Brně, se staly nové trendy v dozorování dopravních staveb včetně oboru digitalizace. Její budoucnost byla představena společností IBR Consulting. Mezi přednášejícími byli napříkladzástupci Ředitelství silnic a dálnic, Ministerstva dopravy ČR či společností Skanska a BUNG CZ.

​Dálnice D11 by podle ministra dopravy měla končit na hranicích do roku 2026

26.2. – Dálnice D11 by měla končit na česko-polské hranici u Královce na Trutnovsku, kde se napojí na polskou dálniční síť, do roku 2026. Na staveništi D11 u Hradce Králové to dnes řekl ministr dopravy Karel Havlíček. Jeho předchůdce Vladimír Kremlík v listopadu uvedl termín do konce roku 2028. Uspíšení výstavby D11 je nutné, protože Poláci by s plánovanou silnicí S3 mohli být na hranicích dříve. Je pravděpodobné, že zprovoznění polské dálnice bez návaznosti na české straně by zkomplikovalo dopravu na Trutnovsku.

​Královéhradecký kraj chce dát letos do silnic rekordních 1,4 miliardy Kč

25.2. – Královéhradecký kraj chce letos zvýšit investice do silnic druhých a třetích tříd o desetinu na rekordních téměř 1,4 miliardy Kč. V plánu má rekonstrukce a opravy 112 kilometrů silnic a pěti mostů. Loni kraj dal do oprav a staveb silnic 1,26 miliardy Kč. Hlavní část investic ve výši 850 milionů korun kraj zaplatí z evropských dotací z programu IROP. Novinářům to dnes řekl náměstek hejtmana pro dopravu Martin Červíček.

Podepsáno memorandum o přeměně budovy Nákladového nádraží Žižkov Premium

Podepsáno memorandum o přeměně budovy Nákladového nádraží Žižkov

24.2. – V Praze bylo podepsáno Memorandum o vzájemné spolupráci s cílem konverze Nákladového nádraží Praha – Žižkov. Svým podpisem jej stvrdili ministr kultury Lubomír Zaorálek, primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib, starosta Městské části Praha 3 Jiří Ptáček, generální ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant, za Sekyra Group předseda představenstva Luděk Sekyra a místopředseda představenstva Leoš Anderle, za České dráhy předseda představenstva Václav Nebeský a člen představenstva Petr Pavelec a za Žižkov Station Development předseda představenstva Leoš Anderle a místopředseda představenstva Petr Král.

Letošní rozpočet fondu dopravy bude podle ministra dopravy o 20 miliard Kč vyšší

24.2. – Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) bude letos proti plánům o 20 miliard Kč vyšší, instituce bude mít k dispozici asi 107 miliard Kč. V diskuzním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr dopravy Karel Havlíček. Loni měl SFDI, z něhož je financována třeba výstavba dálnic, rozpočet původně okolo 86 miliard Kč, v průběhu roku se výdaje zvýšily na zhruba 101 miliard Kč. Karel Havlíček chce také posílit pravomoci výkonného výboru a dozorčí rady fondu

Na dálnici D1 se po zimě vracejí práce, řidiče čekají opět uzavírky

21.2. – Po zimní přestávce se na brněnskou dálnici D1 postupně vracejí dělníci a stroje. V sobotu 22. února začnou přípravné práce u sjezdu na Benešov na 21. kilometru. V noci ze soboty 29. února na neděli 1. března dojde k noční demolici dvou dálničních nadjezdů u Humpolce. Práce na dalších úsecích budou zahájeny v průběhu března a dubna, celkem se bude najednou pracovat až na 71 kilometrech dálnice mezi Mirošovicemi a Kývalkou.

Jihočeský kraj požádá stát, aby zavedl mýtné na silnici I/22

21.2. – Jihočeský kraj požádá ministerstvo dopravy, aby zavedlo mýtné na silnici I/22. Kraj zjistil z měření provozu v lednu a únoru na I/20, kde již mýtné od letošního ledna je, a I/22, že doprava na nezpoplatněných úsecích stoupla proti měření z podzimu 2019 o desetinu. Někteří řidiči totiž zřejmě zpoplatněnou silnici I/20 objíždějí. Požadavek ministerstvu pošle kraj do měsíce. Předtím chce ještě o spolupráci požádat Plzeňský kraj, jehož územím část silnice I/22 vede. Včera to řekl krajský radní pro dopravu Jiří Švec.

​Hejtmani jednali v Praze o dotacích z IROP na opravy silnic

20.2. – Přerozdělení peněz zbývajících v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) na opravy krajských silnic, další jednání o změnách stavebního zákona i pomoc koronavirem postižené Číně – taková byla témata jednání Rady Asociace krajů ČR v úterý 18. února 2020 na Krajském úřadě Středočeského kra­je.

​​Krajský úřad rozhodne, zda vyvlastní pozemky kolem D3 u Tábora

17.2. – Krajský úřad Jihočeského kraje by měl do měsíce rozhodnout, zda vyvlastní pozemky motocentra bratrů Bratránkových kvůli stavbě dálnice D3 u Tábora. Na pondělním jednání, jež bylo součástí správního řízení, rozhodnutí nepadlo. Výši odškodnění určí vyvlastňovací úřad. Řekli to řekli Pavel Bratránek a právní zástupce Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jaroslav Heyduk.

Tunel Deboreč je proražen v celé své délce Premium

Tunel Deboreč je proražen v celé své délce

12.2. - Správa železnic včera slavnostně ukončila prorážku tunelu Deboreč. Tunel dlouhý 660 m, který je důležitou součástí modernizace trati Sudoměřice u Tábora – Votice, v budoucnu přispěje ke zkrácení jízdních dob vlaků. Práce na něm i na celém modernizovaném úseku pokračují dál ve vysokém tempu.

spinner