Infrastruktura

MD: Modernizace D1 byla náročná, výrazně ale zlepšila komfort a bezpečnost

10.5. - Ministerstvo dopravy (MD) vydalo tiskovou zprávu, v níž bere výsledky kontroly Národního kontrolního úřadu (NKÚ) na vědomí a respektuje kritiku dílčích aspektů modernizace dálnice D1. Ty jsou však podle MD pouze jednotlivými možnými vadami na jinak v celku profesionálně pojaté modernizaci uceleného úseku dálnice v celkové délce 160 km a rozhodně z nich nelze dovozovat celkově nedobré provedení celého projektu. V této souvislosti je třeba připomenout, že modernizace byla stavebně zahájena v květnu 2013, byla z hlediska zabezpečení prakticky nepřetržitého provozu koordinačně velmi náročná, trvala celkem devět stavebních sezón a stavebně byla dokončena na přelomu září a října 2021.

Správa železnic: Všejanská spojka je blíže realizaci

10.5. - Stanice v Milovicích, kde v současnosti končí příměstské vlaky z metropole, bude v blízké budoucnosti průjezdná pro přímé spoje mezi Prahou a Mladou Boleslaví. K jejich zavedení bude potřeba vybudovat takzvanou Všejanskou spojku, pro kterou Správa železnic začala hledat projektanta. Samotná realizace prací se plánuje po roce 2029, předpokládané celkové náklady stavby dosahují 9,5 miliardy korun.

NKÚ kritizoval opravu D1, ministerstvo dopravy i ŘSD modernizaci dálnice hájí

9.5. - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) kritizoval rekonstrukci dálnice D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou za víc než 28 miliard korun z evropských i státních peněz a vyjmenoval řadu nedostatků. Oprava podle NKÚ není dokončena a na už opravených částech zůstaly některé mosty a nadjezdy ve stavu, který ohrožuje bezpečnost dopravy. NKÚ dnes poukázal i na nekvalitní odstraňování závad, chybějící parkovací místa pro kamiony či časté jízdy přetížených vozidel. Ministerstvo dopravy i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ale tvrdí, že i přes výtky NKÚ modernizace D1 zvýšila bezpečnost a komfort uživatelů. Některé mosty a odpočívky se ještě budou opravovat, zdůraznilo ministerstvo.

SZ hledá projektanta pro modernizaci úseku mezi Kolínem a Nymburkem

9.5. - Česká železniční síť získá další tříkolejný úsek, a to díky modernizaci přibližně dvaceti kilometrů trati z Kolína do Nymburka, pro kterou Správa železnic (SZ) hledá projektanta. Realizace prací se plánuje v letech 2027 až 2033, předpokládané celkové náklady přesahují 10 miliard korun. Jejich výsledkem bude kromě kapacitnější trati také rychlejší cestování mezi Prahou a Hradcem Králové.

​Součástí nové dálnice z Olomouce do Přerova bude i odpočívka u Majetína

8.5. – Součástí nové dálnice D55 z Olomouce do Přerova, jejíž první úsek mezi Olomoucí a obcí Kokory se už staví, bude i oboustranná odpočívka u Majetína na Olomoucku. Řidiči tam najdou parkovací plochy, čerpací stanice a relaxační zónu. Oboustranná odpočívka bude postavena zhruba na sedmém kilometru budoucí dálnice D55. Parkoviště na obou odpočívkách pojmou až 90 osobních automobilů, osm autobusů, 12 karavanů a obytných vozů, 70 nákladních vozidel a dvě nadrozměrné soupravy. Odpočívka bude jediným zařízením svého druhu na celém dálničním tahu mezi Olomoucí a Hulínem na Kroměřížsku.

​Správa železnic loni vykázala ztrátu 5,3 miliardy korun, meziročně ji prohloubila

6.5. – Správa železnic za loňský rok vykázala ztrátu 5,3 miliardy korun, prohloubila ji meziročně o 3,6 miliardy korun. Vyplývá z výroční zprávy této státní organizace. Investice dosáhly výše 42 miliard Kč, což je o pět miliard více než loni. Výdaje za spotřebu materiálu a energie vzrostly o téměř 40 procent na osm miliard korun.

​Nejvyšší soud zamítl dovolání SŽ a potvrdil prodej parcel u nádraží v Dejvicích

5.5. – Nejvyšší soud zamítl dovolání Správy železnic a potvrdil tak závazek k budoucímu prodeji pozemků u nádraží Praha-Dejvice developerské firmě Amadeus Real Estate. Rozhodnutí je dostupné na úřední desce soudu. Správa železnic v roce 2019 podala žalobu na určení neplatnosti právního vztahu, tedy smlouvy o budoucím prodeji pozemků. Developer naopak trval na dodržení kontraktu.

​Přestavbu brněnského železničního uzlu zajistí stát spolu s Jihomoravským krajem a městem Brnem

5.5. – Ministerstvo dopravy spolu se Správou železnic a Státním fondem dopravní infrastruktury uzavřelo s Jihomoravským krajem a městem Brnem memorandum o spolupráci při přípravě i realizaci přestavby celého brněnského železničního uzlu. Projekt zahrnující také přesun hlavního nádraží v Brně, vznik nového přestupního terminálu v Černovicích a modernizaci tratí na území Brna má stát až 50 miliard korun. Stavební práce by mohly začít v roce 2028 a budou trvat 6 let.

​ŘSD bude od roku 2024 státním podnikem, změna prošla v Poslanecké sněmovně

4.5. – Z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se od roku 2024 stane státní podnik. Novinku, která umožní lepší fungování správce státních silnic v ČR, včera schválila ve 3. čtení Poslanecká sněmovna. Novelizovaný zákon č. 13/1997 Sb., o pozemních komunikacích, teď dostane na stůl Senát. K návrhu zákona bylo uplatněno 5 pozměňovacích návrhů; Ministerstvo dopravy se všemi souhlasilo.

​První etapu rekonstrukce Smíchovského nádraží zajistí Strabag Rail

3.5. – Správa železnic vybrala zhotovitele první části rekonstrukce stanice Praha-Smíchov. Bude jím firma Strabag Rail, která předložila nabídku ve výši 60,8 milionu korun bez DPH. Správa železnic to včera uvedla v tiskové zprávě. Předpokládaná cena při vypsání veřejné zakázky byla 66,2 milionu korun bez DPH.

spinner