Infrastruktura

NKÚ: stát má několikaleté zpoždění ve stavbě vah na dálnicích

6.5. – Ministerstvo dopravy má několikaleté zpoždění ve stavbě vah na dálnicích, které mají zabránit poškozování cest přetíženými kamiony. Vyplývá to z prověrky, jejíž výsledky dnes zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad. Ministerstvo dopravy v reakci uvedlo, že je stavba vah složitá. V nejbližší době budou dokončeny dvě. Kontroloři také vytkli ministerstvu, že od roku 2015 neurčilo podmínky pro kontrolu přínosu podobných dopravních systémů. Podle ministerstva vzniká IT systém, který bude vyhodnocovat efektivitu dopravních systémů i zpětně.

V ČR se za evropské peníze postavilo 1470 km silnic a železnic

2.5. – Včera uplynulo patnáct let od vstupu České republiky do Evropské unie. Za tu dobu se v zemi s využitím peněz z evropských fondů postavilo nebo zmodernizovalo více než 975 kilometrů železnic a téměř 495 kilometrů silnic a dálnic. Evropské dotace, které směřovaly do dopravy, se od vstupu země do EU vyšplhaly na takřka 12,2 miliardy EUR (asi 325 miliard Kč). Uvedla to mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Kraje zúžily seznam mýtných úseků s nulovou sazbou na 600 km

2.5. – Mýtných úseků s nulovou sazbou bude méně, kraje aktualizovaly seznam silnic, na kterých si přejí mýto bez poplatku. Ze zhruba 870 kilometrů silnic první třídy, o které se mýto v příštím roce rozšíří, by tak mělo být zdarma přibližně 600 kilometrů. Oznámila to předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Mračková Vildumetzová. Nulovou sazbu bude muset ještě schválit vláda, kraje však loni dostaly slib, že stát bude jejich výběr respektovat.

SŽDC chce zrychlit dopravu mezi Prahou a Libercem

2.5. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce zrychlit železniční dopravu mezi Prahou a Libercem, zároveň chce zvýšit kapacitu trati. Nyní zkoumá různé varianty kombinující stavby nových kolejí s modernizací současných. Pomoci má kromě jiného stavba takzvané Bezděčínské spojky, koridor pro její stavbu bude nyní začleněn do krajských zásad územního rozvoje, řekli mluvčí SŽDC Marek Illiaš a Helena Frintová z krajského úřadu.

​Kraje dostanou na opravy silnic 4 miliardy Kč, schválila to vláda

30.4. – Vláda včera schválila čtyři miliardy Kč krajům na opravy silnic druhých a třetích tříd. Dvě miliardy kraje dostanou z rozpočtové rezervy a Státního fondu dopravní infrastruktury. Další dvě miliardy by měly kraje získat z evropských peněz. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová.

​Uzavřena smlouva o nové přeshraniční infrastruktuře mezi Českem a Polskem Premium

​Uzavřena smlouva o nové přeshraniční infrastruktuře mezi Českem a Polskem

26.4. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) a Centralny Port Komunikacyjny (CPK) uzavřely smlouvu o úzké spolupráci na rozvoji nové přeshraniční železniční infrastruktury mezi ČR a Polskem zahrnuté do transevropské dopravní sítě TEN-T.

Vláda schválila materiál k přípravě 145 dopravních staveb

16.4. – Stát plánuje nejpozději do roku 2020 zahájit nebo dokončit 145 velkých dopravních staveb za téměř 233 miliard Kč. Téměř dvě třetiny investic mají jít na silnice a dálnice, další část na železnice a malý díl i na vodní cesty. Na svém jednání to včera schválila vláda, vyplývá z informací na vládních internetových stránkách. Letos by mělo být zprovozněno 23,5 kilometru nových dálnic.

​Kraje požadují slíbené čtyři miliardy Kč ze SFDI do konce dubna

12.4. – Kraje požadují, aby dostaly do konce dubna od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) slíbené čtyři miliardy Kč na opravy silnic druhých a třetích tříd. Shodla se na tom včera v Plzni Rada Asociace krajů. Peníze loni na podzim slíbila vláda, do dneška ale kraje s jistotou nevědí, zda, kdy a v jakém objemu je dostanou. Loni kraje dostaly z fondu rovněž čtyři miliardy, řekla včera po jednání rady její předsedkyně a karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

​Vláda asi odmítne vyčlenění části výnosu z daní na opravu silnic

12.4. – Vláda asi odmítne poslaneckou novelu, podle níž by část výnosu ze spotřebních daní na benzín a naftu měla být vyčleněna na financování oprav místních silnic. Kabinetu to podle předkládací zprávy na vládním webu doporučila s jednou výjimkou všechna ministerstva, která se předlohou zabývala. Vláda bude novelu projednávat v pondělí.

​Obchvat Týnce na Lounsku na D7 se začne letos rozšiřovat

1.4. – Obchvat Panenského Týnce na Lounsku na dálnici D7 začnou dělníci letos rozšiřovat. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) získalo všechna stavební povolení a pokračuje tendr na zhotovitele. Dnes to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Podle předpokladu investora by po čtyřpruhovém obchvatu měli řidiči jezdit v roce 2021.

spinner