Infrastruktura

​Prostějov se dohodl se SŽ na možném převodu historické nádražní budovy

4.6. – Prostějovská radnice se dohodla se Správou železnic na možném převodu historické nádražní budovy v železniční stanici Prostějov-místní nádraží, která už několik let bez užitku chátrá a hrozila jí i demolice. Město by mohlo objekt při splnění dohodnutých podmínek získat bezúplatně. Transakci ještě musí schválit správní rada SŽ, vláda a prostějovské zastupitelstvo. Zastupitelé by o převodu výpravní budovy z konce 19. století měli hlasovat v červnu. Sdělil to primátorův náměstek Jiří Rozehnal. Možné využití budovy postavené na konci 19. století zatím nechtěl komentovat.

​József Maschek jmenován ředitelem Siemens Smart Infrastructure

4.6. – K 1. červnu 2024 byl ředitelem pro oblast Smart Infrastructure společnosti Siemens Česká republika jmenován József Maschek (41). Hlavním zaměřením Siemens Smart Infrastructure jsou energetické systémy, distribuované energetické systémy, veřejná infrastruktura a technologie budov. József Maschek působí ve společnosti Siemens od roku 2018. Na předchozí pozici jako ředitel úseku Smart Infrastructure Electrical Products zodpovídal za oblast nízkonapěťových spínacích produktů a řešení. Ve funkci ředitele nahradí Tomáše Hünera, který ke konci května 2024 odešel do důchodu.

​Zubačku z Tanvaldu do Kořenova čeká velká oprava

3.6. – Jediná ozubnicová trať v Česku projde celkovou obnovou. Správa železnic vybrala zhotovitele prací, a to společnost Chládek a Tintěra, Litoměřice. Její vítězná nabídka byla ve výši 432 100 624 korun. Do konce letošního roku se vyrobí speciální komponenty ozubnice a ocelové pražce, nepřetržitá výluka začne 15. dubna příštího roku. Hotovo bude v únoru 2026. Stavba bude spolufinancována z přeshraničního programu INTERREG Česko – Polsko 2021–2027.

​ŘSD vypsalo tendr na stavbu obchvatu Náchoda za 4,05 miliardy korun

2.6. – Ředitelství silnic a dálnic zahájilo výběrové řízení na stavbu obchvatu Náchoda. Předpokládaná cena stavby je 4,053 miliardy korun bez DPH. Na síti X to uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Dvacetitisícový Náchod patří v Královéhradeckém kraji k městům nejvíce zatíženým dopravou. Vede přes něj veškerý tranzit do Polska. O stavbu obchvatu město usiluje přes 20 let.

​Rychlejší vlaky, nová nástupiště i zastávka v centru – končí opravy pardubického uzlu

1.6. – Cestující v Pardubicích již mohou využívat moderní nástupiště, která jsou pohodlně dostupná výtahy a eskalátory. Některé vlaky navíc začnou zajíždět na novou zastávku, která je blíž centru krajské metropole. Jde o výsledek dvou staveb, které včera slavnostně ukončila Správa železnic na pardubickém hlavním nádraží. Modernizace začala v září 2020, celkové náklady dosahují téměř 6,36 miliardy korun. Na dalších 74 milionů korun vyšla výstavba zastávky Pardubice centrum. Zároveň začínají práce na zbývající části budovy hlavního nádraží.

​Dostavba Pražského okruhu se dotkne i středočeských silnic

31.5. – Dostavba Pražského okruhu mezi Běchovicemi a Štěrboholskou spojkou a přeložka silnice I/12 u Běchovic se dotkne i středočeské silniční sítě. Radní na svém včerejším zasedání vzali na vědomí návrh na uzavření smlouvy s Ředitelstvím silnic a dálnic ČR (ŘSD), která řeší spolupráci při přípravě i realizaci nových silničních objektů. Poslední slovo budou mít zastupitelé.

​ŘSD vybralo zhotovitele rekonstrukce průtahu Říčan u Prahy

30.5. – „Právě jsme vybrali zhotovitele rozsáhlé rekonstrukce silnice I/2, průtahu Říčan u Prahy, ulice Černokostelecké. Práce bychom chtěli zahájit nejpozději začátkem letních prázdnin a dokončit v příštím roce,“ uvedl večera Jiří Veselý ze Samostatného oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic Středočeského kraje a Kraje Vysočina.

​V Mohelnici proběhne reklamační oprava sjezdů a nájezdů

29.5. – Po pravidelné kontrole stavu komunikace a následné dohodě se zhotovitelem proběhne reklamační oprava sjezdů a nájezdů v Mohelnici. Uvedl to Miroslav Mazal ze Samostatného oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic.

​Dálniční obchvat Českých Budějovic včetně tunelu bude zprovozněn v prosinci

29.5. – Tunel Pohůrka u Českých Budějovic stejně jako 28,5 kilometru dálnice D3 silničáři zprovozní ve druhé polovině prosince letošního roku. Řidiči tak budou jezdit po nových částech dálnice od Tábora až po Kaplici na Českokrumlovsku. V tunelu Pohůrka by měla být maximální povolená rychlost 100 km/h. Stavba nebude kompletně hotová, bude se ještě dodělávat, řekl včera novinářům mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.

​Mezi Ředitelstvím silnic a dálnic a Státním pozemkovým úřadem dochází k převodu pozemků pro stavbu dálnice D35

28.5. – Ředitelství silnic a dálnic a Státní pozemkový úřad spolupracují během výstavby tuzemské dopravní infrastruktury. Obě státní instituce protínají pracovní působení během přípravy staveb při majetkoprávním vypořádání a následně se vzájemná jednání obnovují po dokončení stavebních projektů za účelem provedení komplexních pozemkových úprav. Uvedl to Miroslav Mazal ze Samostatného oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic.

spinner