Infrastruktura

​MD chce na dopravní stavby v příštím roce 150 miliardy korun a hledá nyní zdroje

6.9. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), z něhož jsou financovány dopravní stavby, by měl v příštím roce hospodařit s více než 150 miliardami korun. To je meziročně o 23 miliard korun více. Počítá s tím výhled schválený výborem fondu. Novinářům to řekl ministr dopravy Martin Kupka. Ministerstvo dopravy podle něj nyní hledá zdroje financování, jednat o nich bude i s resortem financí.

​Drážní úřad: Počet železničních přejezdů se snižuje

Drážní úřad za první pololetí letošního roku rozhodl o odstranění 35 železničních přejezdů. To je stejné množství, jako za celý rok 2019 a několikanásobek roku 2020 a 2021.

​Společnost AFRY CZ vykázala rekordní výkony a mimořádný růst

5.9. – AFRY CZ zveřejnila auditované hospodářské výsledky za rok 2021. Společnost získala zakázky za 1,1 miliardy Kč a vykázala historicky nejvyšší celkové výkony 528 milonů Kč, tj silný 16% meziroční růst. Rozrostla se o již devátou pobočku, a to v Žilině. O pětinu na celkových 378 se zvýšil počet pracovníků.

​Práce na trati mezi Kolínem a Velimí skončily, vlaky už nemusí odklonem přes Nymburk

2.9. – Správa železnic dokončila stavební práce v úseku z Kolína do Velimi. Cestujícím se tak otevírá dvacet kilometrů nově zrekonstruované trati a končí jízdy odklonem přes Nymburk. Vlaky znovu začnou využívat obě traťové koleje, stejně jako v navazujících mezistaničních úsecích ve směru do Poříčan, které se už dočkaly modernizace v rámci probíhající investiční akce. Jejím výsledkem jsou mimo jiné nové odbočky Cerhenice a Tatce, které umožňují operativně reagovat na aktuální dopravní situaci na této vytížené koridorové trati.

​Správě železnic se letos rozpočet navýší o 3,4 miliardy na víc než 55 miliard Kč

31.8. – Správa železnic získala ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 3,4 miliardy korun do svého letošního rozpočtu. Celkově tak bude letos hospodařit s více než 55 miliardami korun. Hlavní část peněz navíc půjde na investice, další bude mít správa na údržbu a opravy tratí.

​Na trati z Pardubic do Uherska by vlaky měly jezdit rychlostí až 200 km/h

30.8. – Trať z Pardubic do Uherska by se měla stát dalším železničním úsekem, kde budou vlaky jezdit až 200 km/h, tedy nejvyšší rychlostí plánovanou na běžných železničních tratích. AFRY vyhrála zakázku Správy železnic na zpracování záměru projektu s cílem zvýšit maximální rychlost tohoto úseku.

Praha vypracuje studii terminálu vysokorychlostní tratě na severu města

29.8. - Pražský magistrát si nechá vypracovat studii terminálu vysokorychlostní tratě na severu města. Studie prověří možnost vybudování terminálu a rozvoje okolní zástavby a její napojení na strukturu města v této části. Zároveň zhodnotí přínosy či negativa stavby. Vyplývá to z dokumentu, který dnes schválili pražští radní. Na projektu bude město spolupracovat se Správou železnic (SŽ) a studie by měla být dokončená ve druhém čtvrtletí roku 2023. Na severu metropole plánuje město rovněž prodloužení tramvajové trati z Ďáblic do Čakovic.

Vysokorychlostní trať mezi Prahou a Lovosicemi zná svého projektanta

26.8. - Správa železnic uzavřela smlouvu s dodavatelem dokumentace pro územní rozhodnutí (DÚR) úseku vysokorychlostní trati (VRT) Podřipsko. Projektanti kromě dokumentace zpracují také záměr projektu, podklady pro proces posouzení vlivů stavby na životní prostředí EIA a digitální model tratě ve standardu BIM. Ve výběrovém řízení uspělo sdružení firem vedené společností METROPROJEKT Praha. Úsek po svém spuštění zkrátí jízdní dobu mezi Prahou a Ústím nad Labem o téměř 30 minut.

Obchvat Českých Budějovic bude fungovat od ledna 2025

26.8. - Obchvat Českých Budějovic, který bude součástí dálnice D3, bude fungovat od ledna 2025. Stát zprovozní oba úseky najednou. Stavba se prodraží nejméně o 100 milionů korun. Novinářům to včera řekli ministr dopravy Martin Kupka a jihočeský hejtman Martin Kuba. Úsek, kde bude i tunel Pohůrka, bude hotový jako druhý v pořadí. Stavba nabrala zpoždění, protože silničáři museli změnit kvůli spodní vodě technologii při stavbě tunelu.

Ve výstavbě je 151 km nových dálnic, do konce roku začne stavba dalších 33 km

23.8. - Pokračuje dostavba páteřní dálniční sítě, budují se obchvaty na silnicích I. třídy, ke konci se blíží některé výluky na železnici. Ministerstvo dopravy chystá také vznik nového Portálu dopravy, který pomůže omezit návštěvy úřadů při vyřizování dopravních agend.

spinner