Infrastruktura

​Od července se mění přihlašování do Zákaznické samoobsluhy systému elektronického mýtného

Od 1. července 2020 budou uživatelé Zákaznické samoobsluhy systému elektronického mýtného potřebovat pro přihlášení některý z identifikačních nástrojů, který je akreditovaný Národním bodem pro identifikaci a autentizaci (www.eidentita.cz). Cílem změny je zajistit vyšší standard bezpečnosti pro citlivá data dopravců i provozovatele mýtného systému.

​Vlaky se vrací na zrekonstruovaný Negrelliho viadukt

1.6. – Správa železnic dokončila rekonstrukci historického Negrelliho viaduktu. Vlaky se na něj vrátily 1. června. V pátek si celou stavbu prohlédl premiér Andrej Babiš v doprovodu vicepremiéra a ministra dopravy Karla Havlíčka a generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody. Památkově chráněný most slouží dopravě v hlavním městě již od roku 1850, nyní na něm budou probíhat poslední dokončovací práce.

​Česko-slovenské konsorcium uspělo v tendru na modernizaci tratě

31.5. – Čtyřčlenné česko-slovenské konsorcium uspělo na Slovensku v jedné z největších soutěží místního správce železniční infrastruktury, státem kontrolované společnosti Železnice Slovenské republiky (ŽSR). Sdružení firem Strabag, Eurovia CS, Subterra a AŽD Praha označily ŽSR za vítěze tendru na modernizaci tratě u Žiliny, ve kterém rozhodovala nejnižší cena. ŽSR to uvedly v rejstříku veřejných zakázek. Neúspěšní zájemci ještě mohou využít opravných prostředků proti rozhodnutí o zadání zakázky.

​Labe mezi Valy a Mělicemi u Přelouče překlenul nový most

27.5. – Pro veřejnost byl slavnostně otevřen nový silniční most přes Labe mezi Valy a Mělicemi na Pardubicku, který po 10 měsících výstavby nahradil staré vojenské provizorium z 2. světové války. Most již nebude omezovat plavbu lodí a oba břehy spojuje most na úrovni 21. století. Zatím se na most vrací pěší a cyklistická doprava ze souběžné provizorní lávky, která sloužila od srpna loňského roku. Do měsíce pak po dokončení úprav komunikací na březích začnou most opět využívat i automobily.

​Soud musí znovu projednat žalobu proti vyvlastnění pozemků na D3

27.5. – Krajský soud v Českých Budějovicích musí znovu projednat žalobu Jiřího Zevla, který se její pomocí bránil vyvlastnění pozemků v trase dálnice D3. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud (NSS). Jde o 50 metrů dálnice v části Ševětín-Borek, která je už hotová; Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zmíněných 50 metrů loni v září dostavělo a úsek otevřelo v prosinci. Jiří Zevl dostal od státu za pozemky 578 000 Kč. Vyplývá to z rozsudku zveřejněného v databázi Nejvyššího správního soudu, na nějž upozornila Česká televize.

​Geodeti mapují území pro přípravu trasy Nového železničního spojení Drážďany – Praha

22.5. – O další důležitý krok postoupila příprava Nového železničního spojení Drážďany – Praha na svém vnitrostátním úseku. Práce pokračují sběrem geodetických dat v úseku Praha – Lovosice/Lito­měřice. Už v jarních měsících vyrazili do terénu geodeti, aby pořídili podrobné zaměření terénu. V rámci zpracování studie proveditelnosti Nového železničního spojení Drážďany – Praha probíhá sběr potřebných informací, mezi které patří i pořízení geodetických podkladů.

​Stát chce 300 prodejen dálničních vinět, náklady určí provize

22.5. – Stát chce pro prodej elektronických dálničních známek přes 300 prodejních míst po celé republice. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) k tomu včera vyhlásil zakázku. Výsledné náklady zatím neurčil, odvíjet se budou od provize požadované zájemcem. Provize může být nejvýš 3,3 procenta z ceny známky, nyní je marže obchodníků 4,6 procenta. Uvedl to mluvčí společnosti Cendis, která má přípravu známek na starosti, Martin Opatrný. Elektronické dálniční známky by měly nahradit současné papírové kupony od příštího roku.

​Začíná rekonstrukce výpravní budovy v Českých Budějovicích

19.5. – Správa železnic vybrala zhotovitele rekonstrukce českobudějovické výpravní budovy. Stala se jím Společnost Metrostav – EDIKT – AVERS tvořená uvedenými firmami. Celková renovace památkově chráněného objektu, který si i po dokončení prací zachová historizující ráz a bude důstojnou vstupní branou do jihočeské metropole, přijde na 689 485 000 Kč bez DPH.

Výběr mýta v minulém týdnu po sedmi týdnech překonal hranici 200 milionů korun

18.5. – Výběr mýta na českých dálnicích a silnicích začíná pomalu růst. V uplynulém týdnu byly vyměřeny mýtné poplatky za více než 212 milionů Kč. V předchozích sedmi týdnech byly týdenní výběry v průměru okolo 175 milionů Kč. Vyplývá to z informací správce mýtného systému společnosti CzechToll. Před začátkem krize byly průměrné týdenní výběry zhruba 250 milionů Kč.

Propad výběru mýtného na Slovensku se v dubnu zrychlil

18.5. – Propad výběru mýtného za jízdu nákladních aut a autobusů po dálnicích a dalších zpoplatněných silnicích na Slovensku se v dubnu v době pandemie nemoci covid-19 prohloubil. Zatímco v březnu zaznamenal provozovatel mýtného systému SkyToll proti stejnému období loňska šestiprocentní výpadek, v dubnu pokles dosáhl již 25,8 procenta. V České republice výběr mýtného navzdory letošnímu rozšíření systému v dubnu meziročně klesl o 19 procent.

spinner