Infrastruktura

Správa železnic plánuje opravu úseku železničního koridoru z Chocně do Uherska

30.11. - Správa železnic (SŽ) připravuje celkovou rekonstrukci úseku prvního železničního koridoru mezi Chocní a Uherskem. Předešlá modernizace se uskutečnila v roce 1996 s uplatněním tehdy dostupných technologií a materiálů. Původně měly být práce zahájeny již letos, kvůli koordinaci výluk však začnou nejdříve v roce 2029, uvedla mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová.

Rekordní rozpočet umožní v roce 2023 start zásadních staveb na železnici

29.11. - Nadcházející stavební sezóna představuje pro Správu železnic řadu významných výzev a milníků. Naplno by se měla rozeběhnout stavba několika úseků trati na pražské letiště včetně modernizace Masarykova nádraží. Předpokládá se dlouho očekávaný start modernizací stanic Praha-Smíchov a Praha-Bubny i akcelerace projektové přípravy vysokorychlostních tratí. Polovina roku 2023 přinese zásadní úlevu pro cestující na prvním koridoru, kam se vrátí dálkové vlaky. Financování staveb by se mělo opírat o rekordní rozpočet v historii Správy železnic v předpokládané výši 61,9 miliardy Kč, s možností navýšení až na 70,4 miliardy Kč díky předpokládanému úvěru EIB.

Ústavní soud odmítl stížnost kvůli trase středočeského úseku dálnice D3

29.11. - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost spolku Krajina 2000 a obce Okrouhlo u Prahy, která navazovala na spor o trasu budoucího středočeského úseku dálnice D3 přes Posázaví. Spolek s obcí se u správních soudů domáhaly zrušení aktualizace středočeských zásad územního rozvoje. Nevyhověl jim ani Krajský soud v Praze, ani Nejvyšší správní soud. Ústavní soudci stížnost odmítli jako zjevně neopodstatněnou, vyplývá z usnesení v databázi soudu.

Elektrizace trati z Brna do Zastávky pokračuje druhou etapou

29.11. - V listopadu začaly první práce na trati mezi Střelicemi a Zastávkou u Brna, kde se rozbíhá další etapa elektrizace frekventované spojnice s jihomoravskou metropolí. Navazuje na již dokončenou část do Střelic a její součástí je mimo jiné vybudování druhé traťové koleje až do Zastávky u Brna. Hlavní stavební práce budou probíhat od jara. S dokončením celé stavby s předpokládanými celkovými investičními náklady 3,1 miliardy korun se potom počítá na konci roku 2024. Stavba bude navržena ke spolufinancování Evropskou unií z Fondu soudržnosti v rámci Operačního programu Doprava na období 2021–2027.

V rámci dostavby D4 Via Salis budou stavbaři u Mirotic usazovat nosníky nového mostu

28.11. - Na stavbě dálnice D4 Via Salis, která je prvním českým PPP projektem v oblasti infrastruktury, proběhne u Mirotic osazení nosníků pro nový most, kterým v budoucnu dálnice překlene silnici II/121. Starý most byl v červnu odstraněn za tři dny a nyní stavbaři během dvou nocí instalují betonové nosníky tvořící základ nové mostní konstrukce. Dokončen bude tento dálniční most v průběhu příštího roku.

Začala modernizace posledního traťového úseku mezi Prahou a Lysou nad Labem

26.11. - Správa železnic včera slavnostně zahájila modernizaci železnice mezi Mstěticemi a Čelákovicemi. Jde o poslední dosud neopravený úsek velmi vytížené příměstské trati z Prahy do Lysé nad Labem. Za 2,172 miliardy korun bez DPH stavbu zrealizuje sdružení firem EUROVIA CS, Subterra, GJW Praha a Elektrizace železnic Praha. Přípravné práce už začaly, naplno se rozběhnou po novém roce a potrvají do listopadu 2025.

Na obchvatu Olbramovic zaznamenal systém CzechToll v říjnu 132 tisíc mýtných transakcí

24.11. - V říjnu uhradili dopravci za jízdu po zpoplatněných komunikacích celkem 1,29 mld. korun, což je téměř stejná částka, jako byla předepsána dopravcům v září. Meziročně zpomalil růst výběru mýtného z 6,3 % v září na 4,2 % v říjnu.

ŘSD vypsalo tendr na stavbu dálnice D35 mezi Hořicemi a Sadovou

24.11. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo výběrové řízení na zhotovitele stavby dálnice D35 mezi Hořicemi na Jičínsku a Sadovou na Královéhradecku. Předpokládaná hodnota zakázky je 3,5 miliardy korun bez DPH, uvedl na twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Stavba 10,5 kilometru dlouhého úseku D35 má vydané pravomocné stavební povolení, dokončuje se majetkoprávní příprava. S uvedením do provozu úseku se počítá v roce 2026, uvedlo dříve ŘSD.

Správa železnic vybrala budoucí podobu mostu na pražské Výtoni

23,11, - Správa železnic dnes představila veřejnosti vítězný návrh budoucí podoby tříkolejného přemostění přes Vltavu v místě stávajícího železničního mostu na pražské Výtoni. Základní podmínky pro účast v tzv. soutěžním dialogu splnilo všech 12 přihlášených týmů architektů. Celková nabídková cena měla v hodnocení váhu 20 procent, zbylých 80 procent připadalo na kvalitu navrženého řešení. Jako nejlepší vybrala jedenáctičlenná hodnotící komise návrh od společnosti 2T engineering. Ta nyní zpracuje podrobnější studii, která bude sloužit jako podklad pro vytvoření dokumentace pro společné povolení stavby.

Vysočina chystá aktualizaci územní dokumentace kvůli vysokorychlostní trati

23.11. - Kraj Vysočina chystá aktualizaci zásad svého územního rozvoje kvůli plánované vysokorychlostní trati (VRT). Do dokumentace by měl být zanesený koridor VRT, který počítá s přímým napojením nové železnice na krajskou Jihlavu. Novinářům to včera řekl hejtman Vítězslav Schrek po jednání krajské rady. Se starosty obcí a lidmi, jimž se navržená trasa nové železnice nelíbí, chce kraj jednat.

spinner