Infrastruktura

Na dálnici D1 se po zimě vracejí práce, řidiče čekají opět uzavírky

21.2. – Po zimní přestávce se na brněnskou dálnici D1 postupně vracejí dělníci a stroje. V sobotu 22. února začnou přípravné práce u sjezdu na Benešov na 21. kilometru. V noci ze soboty 29. února na neděli 1. března dojde k noční demolici dvou dálničních nadjezdů u Humpolce. Práce na dalších úsecích budou zahájeny v průběhu března a dubna, celkem se bude najednou pracovat až na 71 kilometrech dálnice mezi Mirošovicemi a Kývalkou.

Jihočeský kraj požádá stát, aby zavedl mýtné na silnici I/22

21.2. – Jihočeský kraj požádá ministerstvo dopravy, aby zavedlo mýtné na silnici I/22. Kraj zjistil z měření provozu v lednu a únoru na I/20, kde již mýtné od letošního ledna je, a I/22, že doprava na nezpoplatněných úsecích stoupla proti měření z podzimu 2019 o desetinu. Někteří řidiči totiž zřejmě zpoplatněnou silnici I/20 objíždějí. Požadavek ministerstvu pošle kraj do měsíce. Předtím chce ještě o spolupráci požádat Plzeňský kraj, jehož územím část silnice I/22 vede. Včera to řekl krajský radní pro dopravu Jiří Švec.

​Hejtmani jednali v Praze o dotacích z IROP na opravy silnic

20.2. – Přerozdělení peněz zbývajících v Integrovaném regionálním operačním programu (IROP) na opravy krajských silnic, další jednání o změnách stavebního zákona i pomoc koronavirem postižené Číně – taková byla témata jednání Rady Asociace krajů ČR v úterý 18. února 2020 na Krajském úřadě Středočeského kra­je.

​​Krajský úřad rozhodne, zda vyvlastní pozemky kolem D3 u Tábora

17.2. – Krajský úřad Jihočeského kraje by měl do měsíce rozhodnout, zda vyvlastní pozemky motocentra bratrů Bratránkových kvůli stavbě dálnice D3 u Tábora. Na pondělním jednání, jež bylo součástí správního řízení, rozhodnutí nepadlo. Výši odškodnění určí vyvlastňovací úřad. Řekli to řekli Pavel Bratránek a právní zástupce Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jaroslav Heyduk.

Tunel Deboreč je proražen v celé své délce

Tunel Deboreč je proražen v celé své délce Premium

12.2. - Správa železnic včera slavnostně ukončila prorážku tunelu Deboreč. Tunel dlouhý 660 m, který je důležitou součástí modernizace trati Sudoměřice u Tábora – Votice, v budoucnu přispěje ke zkrácení jízdních dob vlaků. Práce na něm i na celém modernizovaném úseku pokračují dál ve vysokém tempu.

Na opravy silnic Jihomoravský kraj vyčlenil 359 milionů Kč

11.2. - Jihomoravský kraj letos do výstavby a rekonstrukcí svých silnic investuje 359 milionů Kč. Program oprav schválila krajská rada, informovalo hejtmanství v tiskové zprávě. Jihomoravský kraj má zhruba 4000 km silnic II. a III. tříd.

Karel Havlíček chce zrychlit dostavbu D11

Karel Havlíček chce zrychlit dostavbu D11 Premium

7.2. - Zatímco mezi Hradcem Králové a Jaroměří je ve výstavbě 22,4 km dálnice D11 směrem k Polsku, zbývajících 40,8 km mezi Jaroměří, Trutnovem a státní hranicí se má podle současných plánů dokončit nejdříve v letech 2026–2027. Přípravu zbývajících úseků je podle ministra dopravy potřeba zrychlit, protože polská strana bude na hranicích mezi lety 2023–2024 a mohou nastávat dopravní komplikace.

Vysokorychlostní trať Praha - Drážďany je prioritou České republiky a Německa

Vysokorychlostní trať Praha - Drážďany je prioritou České republiky a Německa Premium

6.2. -  Přípravu tunelu pod Krušnými Horami pro vysokorychlos­tní trať z Prahy do Drážďan by mohla spolufinancovat Evropa. Na jednání v Berlíně včera spolkový ministr dopravy Andreas Scheuer spolu s vicepremiérem a ministrem dopravy Karlem Havlíčkem podepsali žádost německé strany o spolufinancování přípravy německého úseku přeshraničního tunelu z prostředků Connecting Europe Facility (CEF).

Úřední projednání odvolání na D1 u Přerova má zpoždění

5.2. - Projednávání odvolání proti změně územního rozhodnutí na stavbu posledního úseku D1 z Přerova do Říkovic nabírá zpoždění. Novinářům to včera řekla senátorka Jitka Seitlová. Olomoucký magistrát podle ní nedodržel třicetidenní lhůtu a podklady předal hejtmanství až na konci ledna. Rychlost přípravy důležité dopravní stavby přitom závisí na délce vyřizování odvolání, uvedla senátorka. Poslední úsek D1 odvede automobilovou dopravu z Přerova, kde nyní řidiči denně čekají desítky minut v dlouhých kolonách. Olomoucký magistrát nic nezdržuje, řekl ČTK jeho mluvčí Michal Folta.

ČD zruší i poslední zakázku na vybavení svých vlaků ETCS

5.2. - České dráhy zruší i poslední zakázku na vybavení svých vlaků mobilní částí zabezpečovacího zařízení ETCS. Důvodem jsou vysoké náklady, které nechce dopravce akceptovat. ČTK to dnes sdělil mluvčí ČD Radek Joklík. Společnost tak učinila po dohodě s novým ministrem dopravy Karlem Havlíčkem. Loni dráhy vyhlásily celkem šest soutěží na vybavení vlaků zabezpečovačem, z nich úspěšně dokončily jedinou s hodnotou až 1,4 miliardy Kč, další čtyři už tehdy zrušily.

spinner