Infrastruktura

Stát plánuje vysokorychlostní váhy na 14 místech, zatím jsou dvě

9.7. – Stát vybral 14 míst na dálnicích, kde chce v následujících letech instalovat vysokorychlostní váhy. Váhy jsou zatím na dvou dálnicích, a to na D5 a D8. Třetí se nyní dokončuje na dálnici D35 a další by měly následovat. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Váhy snímají hmotnost projíždějících vozidel. Při překročení povoleného limitu hrozí řidičům a vlastníkům vozidla pokuta.

V prvním pololetí stát vybral na mýtu 5,5 miliardy Kč, meziročně více

8.7. – V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy Kč, což je meziročně o 2,6 procenta více. Nejsilnějším měsícem byl zatím květen, kdy se vybralo 979 milionů korun. Vyplývá to z informací správce mýtného systému, společnosti Kapsch. Celkové výběry mýta za uplynulých 12,5 roku překonaly 104 miliard Kč.

Kapsch může provozovat mýtné do konce roku, řekl soud

1.7. – Dodatek ke smlouvě na provoz mýtného z roku 2016 sice porušuje zákon, ale platí dál, protože fungování mýtného je ve veřejném zájmu. Dřívější rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potvrdil Krajský soud v Brně. Podle rozsudku zveřejněného na úřední desce, soud zamítl žalobu společnosti Skytoll, která žádala po ÚOHS, aby další provoz systému na základě dodatku ke smlouvě z roku 2016 zastavil. Úřad to ale odmítl s odkazem na veřejný zájem.

SFDI vydá letos na opravy dálnic a silnic I. třídy další 2,14 miliardy korun Premium

SFDI vydá letos na opravy dálnic a silnic I. třídy další 2,14 miliardy korun

28.6. – Další 2,14 miliardy Kč poputují ještě letos na opravy a údržbu dálnic a silnic I. tříd. Rozhodl o tom Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Prostředky se budou týkat oprav například na dálnicích D2 u Brna, D1 u Vyškova, D5 v okolí Berouna nebo D8 u státní hranice. Kromě prostředků na opravy silnic rozhodl také výbor SFDI o financování vybavení letišť technickými prostředky k ochraně civilního letectví.

Správní soud neodložil účinnost verdiktu o mýtném tendru

27.6. – Nejvyšší správní soud (NSS) nepřiznal odkladný účinek stížnostem antimonopolního úřadu a ministerstva dopravy v kauze tendru na výběr elektronického mýtného. Podle sporného verdiktu krajského soudu má Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) znovu prošetřit námitky společnosti Kapsch.

​​ASFINAG buduje v Rakousku nové moderní odpočívky pro kamiony Premium

​​ASFINAG buduje v Rakousku nové moderní odpočívky pro kamiony

26.6. – Pro bezpečnost dopravy je velmi důležitý dostatek odstavných míst pro nákladní vozy, aby řidiči mohli v klidu dodržovat zákonem stanovené přestávky v jízdě. Je také potřebné zřizovat kontrolní místa, kde lze prověřit technický stav těžkých vozidel a souprav. Rakouský provozovatel dálniční sítě ASFINAG otevřel v polovině června na dálnici A 21 u Allandu novou odpočívku Wessenweg, která nabízí 57 parkovacích míst pro kamiony také prostor pro kontroly těžkých a speciálních přeprav.

​Sněmovní hospodářský výbor odmítl zvýšení limitu pro zdražení dálničních známek

26.6. – Sněmovní hospodářský výbor včera zaujal negativní postoj k návrhu poslance ANO Martina Kolovratníka, který dával vládě možnost zdražit dálniční známky. Cena roční dálniční známky by se mohla zvýšit z nynějších 1500 na 2000 Kč.

​Německo chce žalovat Rakousko kvůli zákazu sjíždění z dálnic

25.6. – Německé ministerstvo dopravy hodlá kvůli zákazu sjíždění z dálnice a omezení kamionové dopravy podat žalobu na Rakousko. Oznámil to včera ministr dopravy Andreas Scheuer, podle kterého jsou omezení platící v rakouské spolkové zemi Tyrolsko diskriminační. Žalobu projedná německá vláda, časový rámec ale Andreas Scheuer nesdělil.

​Nový mýtný systém bude CzechToll řídit z pražské budovy ArtGen

25.6 – Společnost CzechToll splnila další milníky v přípravě nového mýtného systému, který bude spuštěn k 1. prosinci 2019. Kromě jiných klíčových komponent dokončil CzechToll přípravu pracovišť back office i kontroly nového mýtného systému v administrativně-obchodním komplexu ArtGen Office Gallery v pražských Holešovicích. K 19. červnu 2019 bylo do této budovy registrováno také nové sídlo společnosti.

Vladimírovi Kremlíkovi schází v rozpočtu miliardy na dopravní stavby

24.6. – Ministr dopravy Vladimír Kremlík není zcela spokojen s penězi, se kterými počítá pro jeho resort první návrh státního rozpočtu na příští rok. Novinářům to řekl před zasedáním vlády, na kterém se budou ministři návrhem ministerstva financí zabývat. Kvůli dopravním stavbám by si Vladimír Kremlík představoval navýšení rozpočtu v řádu miliard korun. Tradiční jednání o závěrečné podobě rozpočtu chystají s ministryní financí Alenou Schillerovou na léto i další ministři.

spinner