DN č. 22 - Kurýrní, expresní a balíkové služby, Logistika pro e-commerce, LUV, Manažerské vozy - vychází 26. 10., uzávěrka již 5. 10. !!! 

Infrastruktura

​Brněnské hlavní nádraží čekají náročné opravy

18.5. – Roční přípravy podtrhují náročnost letošních prací na hlavním nádraží v Brně za více než 170 milionů korun. SŽDC zahájí 3. června další etapu nezbytných oprav na druhém nejvytíženějším nádraží v České republice, omezení pro vlakovou dopravu potrvá do 10. září. 

​Začíná dvouletá oprava Negrelliho viaduktu v centru Prahy

16.5. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) podepsala smlouvu se sdružením firem Hochtief, Strabag a Avers na opravu pražského Negrelliho viaduktu. Opravy začnou nejdříve v červenci. Správa železnic již předala stavebním firmám staveniště. Kvůli rozsáhlé rekonstrukci nebudou vlaky přes most jezdit na Masarykovo nádraží a budou končit v zastávce Praha – Bubny.

​Na dokončení nové nádražní budovy v Karlových Varech naváže modernizace kolejiště

10.5. – Správa železniční dopravní cesty slavnostně zahájila druhou část modernizace stanice Karlovy Vary. Projekt zahrnuje v současné době dokončenou první etapu – demolici a výstavbu výpravní budovy – a právě zahajovanou rekonstrukci kolejiště. Jejím cílem je zlepšit technický stav nástupišť a přístřešků a zajistit zvýšení bezpečnosti a komfortu přepravy cestujících.

​Česká republika bude od září připravena na jednotné evropské mýto Premium

​Česká republika bude od září připravena na jednotné evropské mýto

10.5. – Česká republika bude od letošního září připravená na zavedení jednotného elektronického mýta. Takzvané EETS úspěšně otestovalo Ředitelství silnic a dálnic spolu s provozovatelem tuzemského mýtného systému, společností Kapsch. Zavedení Jednotného evropského mýta po ČR požaduje Evropská unie. Systém má umožnit kamionům projíždět celou Evropskou s jedinou mýtnou palubní jednotkou.

​Slovensko narychlo mění zákon, chce urychlit výstavbu dálnic Premium

​Slovensko narychlo mění zákon, chce urychlit výstavbu dálnic

10.5. – Slovensko po problémech s výkupem pozemků pro budování silnic u Bratislavy v rámci projektu veřejně-soukromého partnerství (PPP) narychlo mění zákon, aby uspíšilo výstavbu dálnic a rychlostních silnic. Vláda premiéra Roberta Fica schválila novelu příslušného zákona, která kromě jiného umožní státu získat stavební povolení na vybrané úseky silnic a také zahájit některé stavební práce ještě předtím, než pozemky vyvlastní.

​Tunelovací stroj Viktorie se mílovými kroky blíží k cíli své cesty

4.5. – Druhá tunelová trouba tunelu Ejpovice (část Homolka) je již téměř ze 70 procent dokončena. Tunelovací stroj Viktorie v těchto dnech zdolal téměř tři kilometry ražby ze čtyřkilometrové severní části tunelu. Správě železniční dopravní cesty se tak daří držet harmonogram stavby nejdůležitějšího úseku modernizace tratě Rokycany – Plzeň. Kompletní zprovoznění tunelů se předpokládá v prosinci 2018.

​Tendrem na další provoz mýtného se bude zabývat soud Premium

​Tendrem na další provoz mýtného se bude zabývat soud

4.5. – Tendrem na další provoz mýtného v Česku se bude zabývat Krajský soud v Brně. Slovenská společnost SkyToll podala proti březnovému rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) žalobu. SkyToll v minulosti neúspěšně žádal ÚOHS, aby další provoz systému na základě smlouvy s konkurenčním Kapschem zastavil. Firma si stěžovala, že Kapsch získal zakázku bez řádného tendru.

​Studie na rekonstrukci železničního uzlu v Brně bude až na podzim Premium

​Studie na rekonstrukci železničního uzlu v Brně bude až na podzim

4.5. – Dokončení studie proveditelnosti, která posuzuje výhody a nevýhody variant přestavby brněnského železničního uzlu, bude dokončená až v průběhu podzimu. Termín se stále oddaluje, naposledy se hovořilo o konci května. Důvodem je požadavek Výboru Studie proveditelnosti, který chce zpracovat jízdní řády navazujících autobusových spojů ve vybraných železničních uzlech, vypočítat časové úspory či prodlevy a ekonomicky je zhodnotit.

​Ministerstvo chce do voleb prosadit další změnu stavebního zákona Premium

​Ministerstvo chce do voleb prosadit další změnu stavebního zákona

26. 4. – Ministerstvo dopravy se ještě do voleb pokusí prosadit změnu stavebního zákona, aby bylo možné urychlit výstavbu velkých infrastrukturních staveb. Úřad k tomu chce využít zrychlené řízení a novelu prosadit v Poslanecké sněmovně v prvním čtení. Na Žofínském fóru to řekl ministr dopravy Dan Ťok.

​Stát usiluje o zrychlení dopravy z Prahy do Berlína nebo Mnichova Premium

​Stát usiluje o zrychlení dopravy z Prahy do Berlína nebo Mnichova

26.4. – Lidé by se v roce 2025 měli dostat vlakem z Prahy do Berlína za tři hodiny a 40 minut, což bude asi o 50 minut méně než dnes. Stát usiluje o rychlejší spojení také do Vídně, Bratislavy, Budapešti nebo Katovic. V některých zemích to ale naráží na problémy, například v Polsku, kde se často mění lidé na ministerstvu i do úrovně referentů. Na konferenci Očekávaný vývoj odvětví kolejových vozidel v ČR a ve světě to v Brně řekl vedoucí oddělení koncepcí a mezinárodní spolupráce na železnici ministerstva dopravy Luboš Knížek.

spinner