Infrastruktura

Vláda: stát chystá u Ml. Boleslavi dopravní stavby za 7,6 miliardy Kč

3.10. – Stát plánuje investovat více než 7,6 miliardy Kč do výstavby a úpravy dopravní infrastruktury na Mladoboleslavsku. Po dohodě s automobilkou Škoda Auto by v regionu měla vzniknout nová železnice i čtyřproudová silnice u sídla firmy. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, který dnes podle tiskového odboru kabinetu schválila vláda. Plán počítá s 11 projekty.

E15: ČD prodají SŽDC desítky milionů čtverečních metrů pozemků

1.10. – České dráhy (ČD) připravují prodej zhruba 40 milionů čtverečních metrů pozemků státní Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), transakce bude v řádu miliard Kč. Deníku E15 to řekl nově zvolený předseda představenstva drah Miroslav Kupec. Dráhy tak navazují na prodej nádražních budov a na převod kolejí a další infrastruktury po celé zemi. Budovy koupila SŽDC v roce 2016 za 3,3 miliardy Kč, koleje v roce 2008 za 12 miliard.

Pražský dopravní podnik má špičkově vybavený měřící vůz Premium

Pražský dopravní podnik má špičkově vybavený měřící vůz

25.9. – Dopravní podnik hlavního města Prahy získal špičkově vybavený měřící vůz pro kontrolu kolejí v pražském metru. Jedná se o vůz MV Plasser & Theurer typ EM 50, který po 15 letech provozu kompletně zmodernizovala společnost ČD – Telematika, když ho vybavila nejmodernějšími technologiemi pro měření geometrických parametrů koleje (GPK). Tento vůz, který představuje generační skok v možnostech měření geometrických parametrů koleje, převzali zástupci pražského dopravního podniku minulý týden, a to s měsíčním předstihem než měla být původně modernizace ukončena.

Výstavba Ejpovického tunelu finišuje, první vlak projede jižním tubusem už za dva měsíce Premium

Výstavba Ejpovického tunelu finišuje, první vlak projede jižním tubusem už za dva měsíce

24.9. – Výstavba dosud nejdelšího železničního tunelu v České republice spěje do závěrečné etapy. Už 15. listopadu projede první vlak jižním tubusem Ejpovického tunelu. Od 9. prosince, kdy začne platit nový jízdní řád, bude zahájen provoz všech vlaků oběma tubusy a cestující tak ocení nejzásadnější z přínosů stavby – zkrácení jízdní doby mezi Plzní a Prahou.

Změna zákona zjednoduší přípravu silničních staveb, řekl šéf ŘSD

21.9. – Změna stavebního zákona, kterou připravuje ministerstvo pro místní rozvoj, zjednoduší přípravu silničních staveb. Novinářům to včera na dopravní konferenci v Luhačovicích na Zlínsku řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Jan Kroupa. Podle představ ministerstva by po změně zákona stačilo k zahájení stavby vyjádření jednoho úřadu a získání jednoho povolení.

Slovenskou trať do Česka zmodernizuje kazašsko-italské konsorcium

14.9. – Správce slovenské železniční infrastruktury ŽSR přijal v miliardovém tendru na modernizaci dvou úseků železniční tratě od Bratislavy k hranicím s Českou republikou nabídku konsorcia kazašské firmy Integra Construction KZ a italské společnosti Todini Costruzioni Generali. ŽSR to uvedla ve vyhodnocení nabídek, při kterém rozhodovala nejnižší cena. O jednu z největších zakázek svého druhu na Slovensku usilovaly i české firmy.

Zahájení dalších staveb na D6 nejdříve v roce 2020

14.9. – Zahájení dalších staveb na dálnici D6 z Prahy do Karlových Varů lze ve Středočeském kraji očekávat nejdříve v roce 2020. Stavby v Ústeckém kraji pak začnou nejdříve v roce 2023 nebo 2024, v Karlovarském ještě později. Krajským zastupitelům to včera řekl ředitel karlovarské pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Lukáš Hnízdil.

Česko a Rakousko uzavřou smlouvy o přeshraničním propojení dálnic do Vídně a Lince

14.9. – Dokončení jihočeské dálnice D3 a propojení s rakouskou S10 nebo obchvat Mikulova na D52 a spojení s dálnicí A5 byly hlavními tématy jednání ministra dopravy Dana Ťoka s rakouským ministrem Norbertem Hoferem ve Vídni. K oběma dálničním spojením by měly být sjednány mezistátní smlouvy. Dan Ťok také zopakoval požadavek několika členských států EU na vynětí mezinárodní dopravy z aplikace obecné směrnice o vysílání pracovníků v rámci tzv. Balíčku mobility.

ČR využije na financování silnic a železnic 82 miliard Kč od EIB

11.9. – Česká republika využije pro financování dopravních staveb v příštích šesti letech až 82 miliard Kč z úvěru od Evropské investiční banky (EIB). Peníze mají nahradit snižující se zdroje financí na dopravní stavby, které pro období od roku 2019 do roku 2027 vyčíslilo ministerstvo dopravy. Vyplývá to z dokumentu, který zítra projedná vláda. Podmínky úvěru jsou podle ministerstva výhodnější než v případě běžných půjček.

Praha dá peníze na stavbu obchvatů městských částí na jihovýchodě

7.9. – Pražský magistrát dá třem radnicím na jihovýchodě Prahy dohromady 24,56 milionu Kč na přípravu stavby několika komunikací, které odvedou z jejich území především nákladní dopravu. Rozhodli o tom pražští zastupitelé. Stavební povolení by podle dokumentu, který zastupitelé schválili, mohly radnice získat v roce 2021. Na jihovýchodě města by měl vzniknout Pražský okruh mezi D1 a D5.

spinner