Infrastruktura

​Metrostav Infrastructure zahajuje rekonstrukci silnice I/53 Znojmo - Lechovice

30.3. – V pondělí 28. března 2022 byla oficiálně zahájena rekonstrukce silnice I/53 na úseku Znojmo – Lechovice v celkové délce 7192 m. Zhotovitelem stavby je Metrostav Infrastructure (MI), jehož tým v minulých dnech již zahájil první přípravné práce. Stavba je rozdělena do pěti hlavních stavebních etap, přičemž v průběhu stavby bude doprava ze silnice I/53 vyloučena a vedena po objízdných trasách.

​Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části zákona, který urychluje klíčové stavby

30.3. – Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části liniového zákona, tedy normy, která urychluje klíčové stavby dopravní, energetické a elektronické infrastruktury. Podle skupiny senátorů, která se na soud obrátila v roce 2018, zákon odporuje ústavnímu pořádku. Pro konkrétní stavby zavádí jiný režim než pro ostatní, navíc podle neúspěšného senátorského návrhu nepřiměřeně zasahuje do práv vlastníků, například usnadňuje vyvlastňování a omezuje možnosti právní obrany.

​Sněmovna podpořila audity bezpečnosti dálnic a stanovených silnic

24.3. – Podmínky pro kontrolu bezpečnosti dálnic, silnic první třídy a dalších vybraných silnic se zřejmě zpřísní. Například vlastníci zákonem stanovených pozemních komunikací budou muset každých pět let zajistit posouzení rizik dopravních nehod na jednotlivých úsecích. U rizikových úseků pak budou následovat podrobné prohlídky s návrhy vyššího zabezpečení. Větší kontrola by měla fungovat také při projektování a stavbě dálnic a silnic. Počítá s tím novela zákona o pozemních komunikacích, kterou uvodním v úvodním kole podpořila Sněmovna. Novela zavádí do zákona nové evropské předpisy.

​Martin Kupka: Nákladní dopravě v současné situaci pomáháme, dopravní stavby běží dál

24.3. – Silniční nákladní dopravci se nyní potýkají s problémy spojenými s výkyvy cen pohonných hmot na českém trhu. Ministerstvo doprava je s nimi spolu s dalšími resorty v kontaktu, a podle tiskového oddělení se jim snaží efektivně pomoci. Jednání soustavně a operativně podle potřeby probíhají dál, naposledy se sešli zástupci ČESMAD Bohemia s ministry financí a dopravy. Řešení hledáme i se zástupci stavebních firem, uvedlo tiskové oddělení resortu dopravy.

Západní obchvat Plzně za 2,2 mld. Kč by se měl řidičům otevřít v únoru 2023

22.3. - Západní obchvat Plzně, největší silniční stavba Plzeňského kraje za 2,2 miliardy Kč, by se měl řidičům otevřít v únoru příštího roku. Stavbaři zatím zvládají problémy s nedostatkem i zdražováním některých materiálů i s odchodem ukrajinských zaměstnanců. Termín dokončení a spuštění do zkušebního provozu v únoru zatím není ohrožen, řekl ČTK při dnešní prohlídce stavby náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Čížek. Kraj zatím podle něj nepředpokládá zvýšení ceny díla vinou zdražování materiálů, ale bude s dodavateli jednat.

Architektonická soutěž na terminál Roudnice nad Labem VRT je dokončena

21.3. - Terminál Roudnice nad Labem VRT představuje zcela novou éru cestování vlakem. Umožní například zkrácení jízdních dob mezi Roudnicí a hlavním městem na 19 minut. Správa železnic na jeho podobu a řešení vyhlásila architektonicko-urbanistickou soutěž. V rámci jejího zadání účastníci navrhli také údržbovou základnu, která poslouží k servisu celého úseku vysokorychlostní tratě.

Via Salis, první PPP projekt v ČR, je nejlepším evropským projektem v oblasti dopravy

21.3. - První český PPP projekt, který řídí společnost Via Salis, zahrnující design, financování, dostavbu a provozování dálnice D4, získal cenu European Transport Deal of the Year v hodnocení IJGlobal Awards 2021. Prestižní ocenění každoročně uděluje mezinárodní poradenská a analytická společnost IJGlobal nejlepším investičním projektům v oblasti infrastruktury. Pro projekt Via Salis je to již druhé významné mezinárodní ocenění po PFI Awards, každoročně udělované nejvýraznějším světovým počinům v oblasti projektového financování.

Stát bude řešit financování jednotlivých dopravních staveb, prodlouží tendry

19.3. - Stát bude řešit financování rozpracovaných dopravních staveb. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správa železnic pak prodlouží aktuálně běžící tendry o měsíc. Důvodem jsou rostoucí náklady stavařů. Rozdělané stavby ovšem budou pokračovat. Na facebooku to uvedl ministr dopravy Martin Kupka. Podle stavařů stouply náklady na některé komodity v posledních měsících až o desítky procent.

Záměr projektu modernizace brněnského uzlu má být hotový do konce roku

14.3. - Záměr projektu přestavby brněnského železničního uzlu, jehož hlavní součástí je přesun nádraží, má být hotový do konce letošního roku, řekl dnes novinářům v Brně ministr dopravy Martin Kupka. Součástí má být podrobný harmonogram dalších přípravných prací, se začátkem stavby se počítá v roce 2028. Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se dá očekávat, že se bude stavět téměř deset let.

V Liberci začne v pondělí rekonstrukce mostů na průtahu, dají se čekat kolony

13.3. - Motoristy v Liberci čeká náročné období, v pondělí začne dlouho připravovaná rekonstrukce dvou mostů na průtahu Libercem, který je nejzatíženějším silničním úsekem v Libereckém kraji. Podle posledního sčítání tudy denně projede více než 51 000 automobilů. Doprava na úseku dlouhém zhruba 1,5 kilometru bude od pondělí svedena na polovinu vozovky, a ve špičkách se tak v obou směrech dají čekat dlouhé kolony.

spinner