Infrastruktura

Návrh na zrychlení výstavby dopravních staveb míří ke schvalování

1.6. – Ke svému závěrečnému schvalování se tento týden ve Sněmovně přiblížil poslanecký návrh, který má urychlit výstavbu významných dopravních staveb. Novelu zákona o urychlení dopravní, vodní a energetické infrastruktury však poslanci schválí zřejmě v upravené podobě. Například místo původně navrhované předběžné držby pozemků by se na zákonem stanovený seznam staveb vztahovalo mezitímní rozhodnutí. U všech staveb, na něž se celý zákon vztahuje, by pak úřady mohly mít dvouměsíční lhůtu pro vydávání závazných stanovisek v povolovacím řízení.

Dan Ťok: Největším úspěchem byla stabilizace ŘSD a stavba dálnic

21.5. – Za největší úspěch svého působení na pozici ministra dopravy považuje Dan Ťok stabilizaci státem řízeného Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a zrychlení dopravních staveb. Naopak za neúspěch označil situaci okolo technických kontrol. Už dříve oznámil, že nechce na pozici ministra v příští vládě pokračovat.

ŘSD zahájilo výstavbu úseku dálnice D11 ze Smiřic do Jaroměře

16.5. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) včera zahájilo stavbu dálnice D11 mezi Smiřicemi a Jaroměří. Silnice v délce 7,15 kilometru bude stát 1,5 miliardy Kč bez DPH a hotová by měla být do konce roku 2021. Úsek je součástí stavby dálnice od jejího současného konce v Hradci Králové na hranice s Polskem v Královci na Trutnovsku. Ministr dopravy v demisi Dan Ťok uvedl, že s nyní zahájeným úsekem stoupla délka rozestavěných dálnic v ČR na 104 kilometrů.

SŽDC připravuje studie o vysokorychlostních tratích

Správa železniční dopravní cesty se zaměřuje na možnosti vybudování vysokorychlostních tratí. V polovině dubna uzavřela smlouvu na vypracování studie proveditelnosti vysokorychlostní železniční tratě mezi Prahou, Brnem a Břeclaví a vedle toho zahájila také přípravu územně-technické studie prověřující možnost napojení Letiště Václava Havla na vysokorychlostní trať Praha – Drážďany.

Nizozemský výrobce nákladních vozidel slaví letos 90 let od svého založení

Dne 1. dubna 1928 si nizozemský inženýr Hub van Doorne založil v Eindhovenu malou dílnu. Z těchto skromných začátků se společnost DAF postupně rozvinula v jedničku mezi výrobci nákladních vozidel, která je proslulá svými inovacemi, kvalitou a efektivitou.

Financování dopravní infrastruktury a priority

Ministr dopravy Dan Ťok začátkem dubna podepsal se zástupcem EIB (viz text dole na této straně) memorandum o spolupráci týkající se stomilionového úvěru na dopravní infastrukturu a železniční vozidla. Na názor na financování dopravních staveb a priority v této oblasti jsme se při této příležitosti zeptali zástupců dopravců i sdružení a institucí, kterých se tato problematika dotýká.

Více než čtyři tisíce mostů na železnici loni potřebovaly opravy

15.5. – Více než čtyři tisíce železničních mostů loni vyžadovaly opravy nad rámec běžné údržby. Podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) jsou ovšem všechny mosty na železnici bezpečné. Státní organizace to uvedla v tiskové zprávě. Rozsáhlé kontroly všech mostů České republice vyvolaly obavy o jejich stav po pádu lávky v pražské Troji v závěru loňského roku.

Stát vypsal soutěž na dostavbu D4 za soukromé peníze

15.5. – Ministerstvo dopravy vyhlásilo soutěž na dostavbu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem za soukromé peníze (PPP). Předpokládaná hodnota zakázky je 24,9 miliardy Kč. Půjde o první projekt stavby dopravní infrastruktury financovaný na principu spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem, který bude v Česku realizován. Ministerstvo dopravy to včera oznámilo v tiskové zprávě. Dostavba 32kilometrového úseku D4 začne nejdříve za dva roky.

Chebské nádraží projde modernizací Premium

Chebské nádraží projde modernizací

4.5. – Poklepem na kolejnici byla včera slavnostně zahájena modernizace stanice Cheb, která je nejvýznamnějším železničním uzlem v Karlovarském kraji. Investorem stavby s předpokládanými celkovými náklady přesahujícími půl miliardy Kč je Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), její realizaci provede společnost STRABAG Rail.

Obce navrhují změnu zákona ohledně mostů na dálnicích

3.5. – Spolek pro výstavbu dálnice D3 a dálnice D4 usiluje o legislativní změnu, po níž by mosty u dálnic na území obcí byly v budoucnu majetkem státu. Obce podle spolku nemají na budoucí údržbu mostů peníze. Za spolek to oznámil starosta Chýnova Pavel Eybert.

spinner