Infrastruktura

Pražský magistrát dá Praze 8 a Praze 14 zhruba 61,2 milionu Kč na dopravní stavby

15.11.  – Pražský magistrát rozdělí mezi radnice Prahy 8 a 14 zhruba 61,2 milionu korun na financování dopravních staveb. Osmá městská část peníze využije na úpravy cyklostezek a Praha 14 na doplacení výstavby mostu v ulici Za Rokytkou.

Mikrovlnná technologie FUTTEC v praxi: Oprava výtluků touto metodou prodloužila životnost vozovky u stanice metra Opatov

14.11. – Inovativní česká mikrovlnná technologie FUT­TEC, zabudovaná ve stroji FT3, slouží k celoročním opravám výtluků a trhlin na asfaltových komunikacích. Nejefektivněji ji lze využít při preventivní údržbě vozovek, protože umožňuje podrobnou pasportizaci a dokumentaci jednotlivých poruch a následných oprav. Její trvanlivost a odolnost proti povětrnostním vlivům se již prokázala na různých asfaltových površích, jako jsou např. dálnice D2 u slovenských hranic a D1 u Mirošovic nebo silnice v Kutné Hoře a Kopřivnici. Letos v říjnu proběhlo zacelení výtluků pomocí této progresivní metody v Chilské ulici nedaleko stanice metra Opatov. Záměrem bylo zabránit celkové destrukci vozovky, zvýšit její životnost a předejít tak finančně náročné generální rekonstrukci. Další opravy vozovek mikrovlnnou technologií aktuálně probíhají i na jiných místech České republiky, např. v Olomouci.

Tři české firmy se budou podílet na modernizaci slovenských tratí

12.11. – České firmy Eurovia CSSubterraAŽD Praha se budou na Slovensku podílet na jedné z největších zakázek na modernizaci železniční infrastruktury za poslední roky. Státem kontrolovaná společnost Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) totiž podepsala smlouvu za 323,37 milionu eur (8,5 miliardy Kč) se čtyřčlenným konsorciem v čele s firmou Strabag, součástí sdružení je také zmíněná trojice českých firem.

Celková modernizace dálnice D1 skončí v říjnu 2021

10.11. – Oprava dálnice D1 skončí v říjnu příštího roku. Přes nadcházející zimu budou řidiči opět jezdit bez omezení, práce se přeruší, začnou opět na jaře. Poslední letošní úsek by měl být hotový na začátku prosince, řekli v úterý novinářům ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Modernizace D1 začala v roce 2013.

Pardubický kraj chce spoluúčast Povodí Labe na opravách silnic

10.11. – Pardubický kraj chce po státním podniku Povodí Labe, aby se podílel na nápravě škod způsobených na silnicích těžkou dopravou při stavbě protipovodňových opatřeních u České Třebové. Povodí Labe pracuje na protipovodňových opatřeních na řece Třebovce u České Třebové, s investicí za 440 milionů korun souvisí podle hejtmanství poškození příjezdových krajských komunikací. Kraj bude jednat o spoluúčasti na opravě silnice.

Studie doporučuje stavbu parkovišť v deseti středočeských obcích

10.11. – Ve středních Čechách by měla vzniknout záchytná parkoviště P+R (park+ride) v deseti městech a obcích, někde mají mít podobu parkovacích domů. Doporučuje to nová územně technická studie, s níž se seznámila končící krajská rada. ČTK o tom informovala Helena Frintová z krajského úřadu.

​Virgin Hyperloop svezl novým přepravním systémem první lidi

9.11. – Společnost Virgin Hyperloop podnikatele Richarda Bransona dokončila první jízdu systémem vysokorychlostní dopravy potrubím s lidmi. Učinila tak důležitý bezpečnostní test této technologie, která by mohla transformovat přepravu osob i nákladů, uvedla agentura Reuters.

​Tento týden bude zprovozněn opravovaný pravý pás dálnice D5 mezi Rokycany a Mýtem

9.11. – Opravy pravého pásu dálnice D5 mezi Rokycany a Mýtem mezi kilometry 48,0 – 61,8 se blíží ke konci. Ve skoro dvanácti kilometrovém úseku dálnice probíhaly od letošního května stavební úpravy na vozovce, které omezovaly průjezd tímto místem. Nejpozději od středy budu úsek podle informací ŘSD zprovozněn.

​Třebíč upraví křižovatky se světly, aby se zlepšila průjezdnost

8.11. – Třebíč se chystá upravit světelné křižovatky ve městě, aby se zlepšila jejich průjezdnost. Nainstaluje tam takzvané chytré semafory, které například umožní preferovat autobusy nebo sledovat vozidla projíždějící na červenou. V dotovaném projektu za 58 milionů Kč navíc získá většina autobusových zastávek ve městě světelné informační panely, osazeno jich bude 44. Uvedl to starosta Pavel Pacal.

​Na trati z Dětmarovic ke slovenským hranicím bude systém ETCS

7.11. – Správa železnic () začne příští rok instalovat celoevropský zabezpečovací systém ETCS na modernizované trati ze stanice Mosty u Jablunkova na státní hranici se Slovenskem do Dětmarovic na Karvinsku. V současné době ve výběrovém řízení vybírá zhotovitele prací. Investiční náklady stavby dosáhnou 382 milionů korun. Uvedla to mluvčí SŽ Nela Friebová

spinner