DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Infrastruktura

​DKV pomůže s registrací do mýtného systému ve Slovinsku

6.12. – Slovinsko přejde 1. dubna 2018 na nový mýtný systém. Od tohoto data se již poplatky nebudou hradit při projíždění mýtnými stanicemi, ale pouze prostřednictvím nového elektronického mýtného systému DarsGo. Mýtnice budou postupně rušeny, čímž odpadne zdržení a zvýší se plynulost provozu.

​Ministerstvo chce na vysokorychlostní tratě pustit i nákladní dopravu Premium

​Ministerstvo chce na vysokorychlostní tratě pustit i nákladní dopravu

6.12. – Ministerstvo dopravy plánuje na budoucí vysokorychlostní tratě pustit i nákladní dopravu. Ta by mohla kapacitu těchto tras vyplňovat v době, kdy po ní nepojedou vysokorychlostní vlaky pro cestující. Smíšený provoz by tak mohl být na 30 až 40 procentech budoucích vysokorychlostních tratí. Maximální rychlost na takovýchto úsecích se tím ale sníží. Na konferenci k budoucnosti železnice to řekl ředitel odboru strategie na ministerstvu dopravy Luděk Sosna.

​EU uznala Česku všechny dopravní projekty z CEF za 30 miliard Kč Premium

​EU uznala Česku všechny dopravní projekty z CEF za 30 miliard Kč

5.12. – Evropská unie uznala všechny dopravní projekty, na které chce Česko využít prostředky z fondu na propojení Evropy CEF (Connecting Europe Facility). Celkem tak na dopravní stavby z tohoto programu získá Česko zhruba 30 miliard korun. Uvedl to mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Tyto peníze budou sloužit na spolufinancování vybraných staveb, které v Česku vzniknou do konce roku 2023.

​Ministerstvo plánuje stomiliardovou půjčku pro rozvoj dopravy Premium

​Ministerstvo plánuje stomiliardovou půjčku pro rozvoj dopravy

1.12. – Ministerstvo dopravy zvažuje pokrýt náklady na rozvoj dopravní infrastruktury v následujících letech s pomocí stomiliardové půjčky od Evropské investiční banky (EIB). Polovina z těchto peněz by měla směřovat na rozvoj dopravní sítě a druhá polovina na pořízení nových železničních vozidel. Na železniční konferenci to řekl první náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

​Nejnebezpečnější silnicí zůstává I/11 z Žamberka do Červené Vody Premium

​Nejnebezpečnější silnicí zůstává I/11 z Žamberka do Červené Vody

1.12. – Nejnebezpečnější silnicí v Česku zůstává úsek silnice I/11 mezi Žamberkem a Jablonným nad Orlicí a dále k Červené Vodě. Vyplývá to z rizikové mapy, které vytvořilo sdružení EuroRAP. Přepočítává závažné dopravní nehody na množství projíždějících vozidel. Stejný úsek vyhodnotili experti na bezpečnost dopravy jako nejrizikovější i v loňském roce.

​PPP projekt na dostavbu D4 pomůže připravit konsorcium tří firem

30.11. – První dálniční PPP projekt v České republice je blíže realizaci. Ministerstvo dopravy uzavřelo smlouvu se sdružením společností White&Case, Česká spořitelna a Obermeyer Helika, které státu pomohou s přípravou projektu a výběrem koncesionáře. Cílem je dostavět chybějících 32 kilometrů dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem formou spolupráce soukromého a veřejného sektoru. Soukromá společnost by pak měla na starost i provoz a dlouhodobou údržbu nové dálnice.

​Modernizace tratě z Brna do Přerova by mohla začít v roce 2021 Premium

​Modernizace tratě z Brna do Přerova by mohla začít v roce 2021

27.11. – Modernizace tratě z Brna do Přerova by mohla začít v roce 2021, předpokládá Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Během druhé poloviny letošního roku pokročila v přípravě a uzavřela čtyři smlouvy na vypracování projektové dokumentace pro modernizaci čtyř úseků.

​SŽDC hledá dodavatele systému EZCS na trať z Přerova do České Třebové Premium

​SŽDC hledá dodavatele systému EZCS na trať z Přerova do České Třebové

25.11. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vypsala výběrové řízení na zabezpečení trati mezi Českou Třebovou a Přerovem jednotným evropským zabezpečovacím zařízením ETCS. Vybavení zhruba 108 kilometrů na tuzemské nejvytíženější trati vyjde podle odhadu na 343 milionů korun. Vyplývá to z informací zveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek.

​Část Pražského okruhu mezi D1 a Běchovicemi má kladné stanovisko EIA Premium

​Část Pražského okruhu mezi D1 a Běchovicemi má kladné stanovisko EIA

25.11. – Plánovaný úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1 získal kladné posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). O stanovisku informovalo ministerstvo životního prostředí, které je vydalo. Pokud by vše šlo podle plánu, úsek označovaný číslem 511 by se měl začít stavět v roce 2020.

​Eurotunnel mění název na Getlink, připravuje se na brexit

20.11. – V rámci přípravy na odchod Británie z Evropské unie společnost Eurotunnel diverzifikuje svou činnost a mění svůj název na Getlink, třicet let od prvního výkopu na stavbě železničního tunelu pod kanálem La Manche.

spinner