Infrastruktura

​Polsko začne stavět poslední úsek rychlostní silnice S3 navazující na budoucí dálnici D11

17.7. – Stavebně náročný poslední úsek rychlostní silnice S3 Bolkow – Lubawka, který naváže na plánovanou dálnici D11, se letos začne stavět. Na společném jednání ve Dvoře Králové nad Labem to potvrdil polský ministr infrastruktury a stavebnictví Andrzej Adamczyk. Podle českého ministra dopravy Dana Ťoka se letos otevře dvoukilometrový úsek z Osiček do Hradce Králové a začne se stavět část dálnice D11 směřující do Smiřic a dále do Jaroměře. Ministři také řešili železniční spojení mezi Katowicemi a Ostravou.

​Rozšíření mýta odmítají jednohlasně zaměstnavatelé i odbory Premium

​Rozšíření mýta odmítají jednohlasně zaměstnavatelé i odbory

17.7. – Odbory i zaměstnavatelé na společném zasedání s vládou shodně odmítli rozšíření mýtného na silnice první třídy. Tripartita to oznámila na twitteru. Dopravní firmy podle zaměstnavatelů tvrdí, že náklady budou muset přenést na spotřebitele.

​Dostavba D35 je opět o krok blíže, na navazující krajské silnice půjde 2,7 miliardy korun

13.7. – Nového impulzu se dočkala spolupráce ministerstva a Pardubického kraje na přípravě D35. Ministr dopravy Dan Ťok a hejtman Martin Netolický podepsali aktualizované memorandum, ze kterého vyplývá, že kromě výstavby D35 se bude stát podílet také na investicích do krajských silnic, které na D35 navazují, a to částkou ve výši 2,7 miliardy korun.

​Vláda podle expertů nezvládla urychlit přípravu významných staveb Premium

​Vláda podle expertů nezvládla urychlit přípravu významných staveb

11.7. – Dosluhující vláda nezvládla v oblasti dopravy z koaličního programu schválit zákon urychlující výstavbu velkých staveb, nebo zvýšit příjem fondu dopravy z DPH na paliva a maziva, shodli se na největších problémech vybraní dopravní experti. Pozitivně naopak hodnotili zahájení příprav pro stavbu vysokorychlostních tratí. Na postup ministerstva v otázce přípravy soutěže pro správu mýtného systému mají ale rozdílné názory. Obecně ale kritizují rozšíření poplatku o 900 kilometrů silnic I. tříd.

HK: Role vysokorychlostních tratí je pro českou ekonomiku naprosto klíčová Premium

HK: Role vysokorychlostních tratí je pro českou ekonomiku naprosto klíčová

4.7. – Zájem politiků o stavbu vysokorychlostních tratí musí vydržet i po volbách a měl by být jedním z hlavních úkolů příští vlády. Role vysokorychlostních tratí je pro budoucnost České republiky naprosto klíčová, řekl předseda dopravní sekce Hospodářské komory ČR Emanuel Šíp. Pokud Česko přípravu tratí pro rychlosti přes 300 kilometrů v hodině neurychlí, hrozí, že ji moderní železniční tratě budou objíždět, dodal.

​ŘSD zahájilo výstavbu dálnice D48 Rybí – Rychaltice na severu Moravy

30.6. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo ve čtvrtek 29. června za účasti generálního ředitele ŘSD Jana Kroupy výstavbu dálnice D48 Rybí – Rychaltice. Ta nahradí stávající silnici I/48, která je provozována jako směrově nedělený čtyřpruh s nevyhovujícím šířkovým uspořádáním. Ze silnice I. třídy se tak stane dálnice.

​Projekt přeshraniční spolupráce pomáhá s přípravou plánované VRT z Prahy do Drážďan

29.6. – Cestování vlakem mezi Prahou a Drážďany za 52 minut. Tak by měl v roce 2035 vypadat jeden z konkrétních výsledků projektu, jehož zahajovací konference se konala 22. června v Ústí nad Labem za účasti partnerů z Česka a Saska.

​Systém ETCS zabezpečí úsek mezi Petrovicemi a Břeclaví

V polovině dubna začala v Přerově realizace budování jednotného evropského zabezpečovače ETCS na traťovém úseku mezi Petrovicemi u Karviné a Břeclaví. ETCS je součástí systému ERTMS pro řízení železniční dopravy v celé Evropské unii. Jeho cílem je zajistit plynulý provoz v mezinárodním železničním provozu mezi odlišnými systémy národních železnic.

​Soud v kauze Studénka skončil, v září zazní závěrečné řeči

Projednávání okolností železničního neštěstí ve Studénce roku 2008 u novoji­čínského okresního soudu zatím skončilo. Soudce Jaromír Pšenica hlavní líčení odročil na září. Zazní závěrečné návrhy. Rozsudek by mohl padnout na podzim. Nehodu, při níž do trosek zříceného mostu narazil vlak, nepřežilo osm lidí. Stovka dalších utrpěla zranění. Proces začal v červnu 2011. Závěrečné řeči začnou žalobce, advokáti a obžalovaní přednášet 4. září. Vyhrazený na to mají celý týden, případě ještě další dny. Následovat by mělo vynesení rozsudku.

​Hanák: Vláda plně nevyužila možnost, kterou tři roky měla

Vládě premiéra Bohuslava Sobotky se podařilo dosáhnout řady úspěchů v oblasti dopravy a výstavby či údržby dopravní infrastruktury, řadu dalších věcí se jí však nepodařilo schválit či vůbec připravit. A to disponovala v Poslanecké sněmovně velmi pohodlnou většinou hlasů. Na Žofínském fóru věnovaném právě stavu dopravní infrastruktury u nás to na konci dubna řekl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

spinner