Infrastruktura

​Praha vypíše architektonickou soutěž na Rohanský most

9.9. – Pražský magistrát plánuje vypsat architektonickou soutěž na zvažovaný Rohanský most propojující Karlín a Holešovice. Ve veřejné diskusi k jeho podobě to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Na setkání byly prezentovány návrhy architektů, kudy by most mohl vést, město nyní podle náměstka varianty zhodnotí a poté vybere jednu, kterou zanese do územního plánu.

O víkendu se provoz na D1 u Soutic vrátí na obě poloviny dálnice

8.9. – O víkendu se provoz na D1 mezi Souticemi a Loktem na Benešovsku vrátí na obě poloviny dálnice. Od jara zde byl provoz omezený a vedený pouze po jedné polovině. Ve směru na Prahu i ve směru na Brno bude provoz vedený ve dvou jízdních pruzích (režim 2+2). Oprava úseku dálnice bude kompletně hotová na začátku října. ČTK to v úterý v tiskové zprávě sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký.

Správa železnic vyhlásila tendr na podobu prvního terminálu na rychlodráze

7.9. – Správa železnic vyhlásila první architektonickou a urbanistickou soutěž na terminál vysokorychlostní železnice v ČR. Svou koncepci by měl získat terminál na východním okraji Prahy poblíž Nehvizd, který bude součástí připravovaného úseku z Prahy Běchovic do Poříčan. Vedle samotného nádraží by soutěž měla zahrnovat i přestup na regionální autobusy, záchytné parkoviště a napojení na dálnici D11. Vítězný návrh bude známý na začátku příštího roku. Terminál bude součástí rychlodráhy mezi Prahou a Brnem, jejíž první část by se měla začít stavět v roce 2025.

Tunel odsune zprovoznění D3 u Českých Budějovic do roku 2024

7.9. – Zprovoznění dálničního obchvatu Českých Budějovic v úseku Úsilné – Staré Hodějovice se odkládá o další rok. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) původně avizovaný termín v roce 2022 už dřív prodloužilo o jeden rok, nyní počítá se zahájením provozu v roce 2024. Napsala to pondělní jihočeská příloha Mladé fronty Dnes (MfD). Za odklady jsou problémy u kilometrového tunelu Pohůrka, u kterého museli stavbaři kvůli agresivní spodní vodě změnit technologii stavby.

​Na dálnici D1 končí několik uzavírek

6.9. – Od neděle 6. září končí na dálnici D1 několik dopravních omezení. Po rekonstrukci se plně otevře úsek u Prahy mezi druhým a 12. kilometrem, stavbaři pro letošní rok přeruší i práce na dalších třech úsecích dálnice. Další uzavírky budou končit postupně během podzimu.

​Od října budou v Pardubicích na železnici výluky

6.9. - V Pardubicích začínají první výluky kvůli modernizaci železničního uzlu Pardubice. Osobní dopravy se zpočátku nedotknou. Cestující je pocítí od konce října do začátku prosince. Uvedla to Nela Friebová ze Správy železnic.

​Kolumbie otevřela nejdelší silniční tunel v Latinské Americe

5.9. – Kolumbijský prezident Iván Duque slavnostně otevřel nejdelší silniční tunel v Latinské Americe – Túnel de la Línea. Práce na výstavbě tunelu dlouhého 8,652 kilometru trvaly více než deset let, uvedla agentura Reuters.

​Švýcarsko otevřelo železniční tunel dlouhý přes 15 kilometrů

5.9. – Ve švýcarském kantonu Ticino otevřeli včera 15,4 kilometru dlouhý železniční tunel v průsmyku Monte Ceneri. Tunel, jehož výstavba stála 3,6 miliardy CHF (zhruba 88 miliard Kč), spojuje Camorino a Lugano a výrazně urychlí železniční přepravu mezi Švýcarskem a severem Itálie.

​Správa železnic začala hledat tvůrce dokumentace k rychlotrati do Ostravy

4.9. – Správa železnic začala hledat zhotovitele dokumentace pro územní řízení a stavbu připravovaného úseku vysokorychlostní trati mezi Ostravou a Prosenicemi. Odhadovaná částka za zpracování dokumentace je 195 milionů korun. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Úsek, který je podle dopravců nyní přetížen, je součástí chystané rychlodráhy mezi Ostravou a Brnem, trať by se podle dřívějších plánů měla začít stavět za pět let. Část mezi Přerovem a Ostravou by mohla být hotová v roce 2030.

​Opravy na dálnici D1 u Prahy jsou téměř hotové

3.9. – Řidičům projíždějícím po D1 u Prahy se výrazně uleví, a to o necelý měsíc dříve oproti plánu. O nadcházejícím víkendu bude v rámci projektu Oprava dálnice D1 od km 2,350 do km 11, 200 P a odpočívek Újezd u Průhonic L+P odstraněno zbývající provizorní dopravní opatření mezi km 5 až 9,5. Práce provádí Eurovia CS pro ŘSD ČR.

spinner