DN č. 19 - IAA Hannover 2018, Automobilová technika, InnoTrans Berlín, vychází 13.9., uzávěrka již 23.8.! 

Infrastruktura

Ministři dopravy Polska a SR chtějí spolupracovat v oblasti dopravních investic Premium

Ministři dopravy Polska a SR chtějí spolupracovat v oblasti dopravních investic

18.1. – Podpis společného prohlášení v oblasti nejdůležitějších dopravních investic na slovensko-polském pohraničí završil setkání ministra dopravy a výstavby Slovenska Arpáda Érseka a polského ministra infrastruktury Andrzeje Adamczyka tento týden v polském Živci. Ministři v prohlášení potvrdili potřebu pokračovat v přípravě výstavby dálnice D3 na slovenské straně a rychlostní silnice S1 v Polsku v rámci baltsko – jaderského koridoru. Obě strany tyto silniční propojení považují za klíčové tranzitní spojnice, jakož i rychlostní silnici R4 na východě Slovenska, která navazuje na polskou S19.

Letištní terminál v Pardubicích bude v provozu asi od konce ledna

16.1. – Společnost East Bohemian Airport (EBA) otevře nový letištní terminál nejspíš do konce ledna. Oznámila to ředitelka společnosti Hana Šmejkalová. Jeho výstavba začala předloni v květnu a stála 267 milionů Kč. Pro původní halu, která již neodpovídala současných standardům pro letištní přepravu, provozovatel letiště teprve hledá využití.

Další dálnice bez poplatku a řidičák na všech úřadech

Letošní rok přinese řidičům v České republice několik novinek a změn. Už od ledna mohou jezdit bez poplatku na dalších pěti úsecích dálnic, které tvoří obchvaty měst nebo přes které vedou silnice první třídy. Od července pak bude možné požádat o řidičský průkaz mimo své trvalé bydliště na kterémkoli úřadu s rozšířenou působností. Nová povinnost čeká stanice měření emisí, které budou pořizovat fotodokumentaci měřených vozidel.

Stát letos investuje do železnice na Vysočině stamiliony korun Premium

Stát letos investuje do železnice na Vysočině stamiliony korun

15.1. – Státní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) letos investuje na území Vysočiny stamiliony korun. Největší akce se budou týkat zlepšení dodávek elektřiny na železniční trati Jihlava – Jindřichův Hradec a nástupišť v Havlíčkově Brodě. Zlepší se také stav výpravních budov ve Starči a v Bystřici nad Pernštejnem. Oznámila to mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

ČR čerpá peníze z EU na nové dálnice a rekonstrukce železnic včas

12.1. – Evropská komise proplatila České republice na nové dálnice, silnice a opravy na železnici celkem 150 miliard Kč z Operačního programu Doprava I. Tento program je tak kompletně uzavřen a resortu dopravy se podařilo ho úspěšně vyčerpat bez jakékoliv ztráty. Z navazujícího Operačního programu Doprava II putuje na stavby dalších 19 miliard Kč. Dnes to oznámilo ministerstvo dopravy. 

Obchvat Lubence bude stavět sdružení firem Swietelsky - Strabag

10.1. – Ředitelství silnic a dálnic vybralo dodavatele stavby obchvatu Lubence. Bude jím sdružení firem Swietelsky – Strabag s nabídkovou cenou 1,027 miliardy Kč bez DPH. Nabídka sice nebyla nejnižší, ale levnější uchazeč byl v soutěži vyřazen, řekl ředitel karlovarské pobočky ŘSD Lukáš Hnízdil.

Program vlády: bezplatné jízdné pro důchodce a studenty, zavedení národního tarifu a zintenzivnění dostavby dálnic Premium

Program vlády: bezplatné jízdné pro důchodce a studenty, zavedení národního tarifu a zintenzivnění dostavby dálnic

9.1. – Vláda Andreje Babiše ve svém programovém prohlášení, které schválila včera, počítá s bezplatným cestováním ve vlacích pro důchodce starší 65 let, žáky a studenty do 26 let. Mezi vyjmenované prioritní dopravní stavby přibylo také pokračování dálnice D49.

​V Plzni skončila oprava prvního železničního mostu

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) otevřela na počátku prosince opravený železniční most před hlavním železničním nádražím v Plzni. Atrakcí po řadu návštěvníků byla zatěžkávací zkouška nového železobetonového přemostění Mikulášské ulice.

​Zrychlit přípravu staveb půjde díky třem krokům

Tři kroky je potřeba realizovat podle ministerstva dopravy pro zrychlení přípravy dopravních staveb. Prvním je návrh novely zákona, která by měla obsahovat předběžnou držbu pozemků, zjednodušení výplaty náhrad za věcná břemena a zpřístupnění pozemků pro měření a přípravy staveb. Novelu chce úřad předložit k projednání na přelomu ledna a února. Uvedl to ministr dopravy Dan Ťok.

Andrej Babiš chce hledat peníze na opravy silnic v kapitolách resortů Premium

Andrej Babiš chce hledat peníze na opravy silnic v kapitolách resortů

5.1. – Požadavek krajů na čtyři miliardy korun na opravy silnic nižších tříd od státu považuje premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš za oprávněný. ČTK telefonicky z Bratislavy řekl, že deficit krajů na opravy silnic je odhadován na 25 miliard Kč. Peníze bude hledat v kapitolách jednotlivých ministerstev. Požadavek formulovala po schůzce s premiérem předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová.

spinner