Infrastruktura

Mýtné brány stát využije u dálničních známek či sledování provozu

29.11. – Mýtné brány, které na dálnicích zůstanou po stávajícím mýtném systému, chce stát v budoucnu využít pro sledování a kontrolu elektronických dálničních známek nebo sledování dopravy. Bude to více než 200 bran ze současných asi 260. Včera to uvedla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Nový mýtný systém začne fungovat 1. prosince, stávající mýto bude okamžitě po jeho spuštění vypnuto.

Modernizované úseky D1 jsou bez omezení, v neděli zmizí dočasná svodidla i u Hvězdonic Premium

Modernizované úseky D1 jsou bez omezení, v neděli zmizí dočasná svodidla i u Hvězdonic

28.11. – Modernizované úseky brněnské D1 jsou opět plně průjezdné. Poslední dopravní omezení mezi 190. a 194. kilometrem silničáři odstranili na začátku tohoto týdne. S dočasnými svodidly musí řidiči počítat už jen na mostě u Hvězdonic na 27. kilometru dálnice, k jejich demontáži dojde nejpozději v neděli 1. prosince.

Rychlejší přípravu staveb schválila vláda, liniový zákon míří do Sněmovny Premium

Rychlejší přípravu staveb schválila vláda, liniový zákon míří do Sněmovny

26.11. – Novela zákona urychlující výstavbu dopravní, vodní a energetické infrastruktury chce zkrátit dobu přípravy staveb pod deset let ze současných třinácti. Navrhovaná změna má za cíl zjednodušit povolovací procesy, které brání včasnému zahájení staveb.

Ředitelství silnic a dálnic převzalo nový mýtný systém Premium

Ředitelství silnic a dálnic převzalo nový mýtný systém

26.11. – Společnost CzechToll předala do majetku státu nový systém elektronického mýtného. Společnost zároveň splnila všechny podmínky, aby byl nový mýtný systém k 1. prosinci 2019 spuštěn. Výnosy z výběru mýtného se po odečtení nákladů na provoz systému zvýší v roce 2020 o 2,5 miliardy Kč: 900 milionů Kč představují provozní úspory, 1,6 miliardy Kč by měl provozovatel vybrat na mýtném na nově zpoplatněných 860 kilometrech silnic I. třídy.

V roce 2020 chce stát otevřít 21 km nových dálnic oproti letošním 34 km

25.11. – V příštím roce by mělo být v Česku zprovozněno 21 kilometrů nových dálnic. Jde o dva úseky karlovarské D6 a jeden úsek D48 u Frýdku-Místku. Dokončena by měla být také modernizace tří úseků D1 a 24 kilometrů obchvatů měst, informovalo ministerstvo dopravy. Stát dlouhodobě čelí kritice kvůli pomalé výstavbě. Letos se otevře 34 kilometrů nových dálnic, loni to byly pouze čtyři kilometry.

Dopravní omezení na opravované D1 Vysočiny pro letošek skončila

25.11. – Opravy dálnice D1 v Kraji Vysočina pro letošek skončily. V noci na dnešek zmizela poslední dopravní omezení i v úsecích u Větrného Jeníkova na Jihlavsku a Velkého Meziříčí na Žďársku. Řekl to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘDS) Jan Rýdl. Stavební práce budou pokračovat od příštího jara. V ostatních krajích je na D1 omezení ještě u Brna, kde by opravy měly skončit do středy, o víkendu by mělo zmizet poslední omezení na opravovaném mostu na 27. kilometru u Hvězdonic na Benešovsku.

Dvě české firmy se budou podílet na rekonstrukci železnic v SR

21.11. – České společnosti Subterra a GJW Praha jsou prostřednictvím svých slovenských organizačních složek součástí čtyřčlenného konsorcia, které získalo na Slovensku zakázku v hodnotě 15,19 milionu EUR (skoro 389 milionů Kč) na rekonstrukci úseku železniční tratě na severu země. Vyplývá to z registru smluv.

Kapschi v pololetí stouply tržby, zisk ale klesl o polovinu

21.11. – Rakouskému provozovateli mýtných systémů Kapsch TrafficCom klesl v prvním pololetí finančního roku 2019/20 provozní zisk (EBIT) o polovinu na 8,8 milionu EUR (téměř 225 milionů Kč). Na vině jsou jednorázové položky, jako je předčasné vypovězení smluv na výběr mýtného ze strany Německa a brzké vypršení dohody o výběru mýtného v České republice, ale i investice do materiálu a zaměstnanců. Vyplývá to z údajů, které včera firma zveřejnila a z nichž cituje agentura APA.

Celá D11 až na hranice s Polskem by mohla být hotová v roce 2028

21.11. – Dálnice D11 z Hradce Králové až na hraniční přechod do Polska v Královci na Trutnovsku by měla být podle ministerstva dopravy hotová do konce roku 2028. Celá stavba D11 včetně rozšíření dálničních pruhů ze čtyř na šest mezi Prahou a Poděbrady by měla být hotová v roce 2029. Na včerejším kontrolním dnu na stavbě dálnice D11 u Hradce Králové to uvedli ministr dopravy Vladimír Kremlík a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Radek Mátl.

NKÚ: Stavba silnic první třídy je pomalá a nezohledňuje význam

18.11. – Příprava staveb silnic první třídy trvá v Česku průměrně 12 let. V dnes zveřejněné zprávě to konstatuje Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval modernizaci silnic v letech 2013 až 2018. V termínu se podle něj podařilo dokončit jen pětinu. Kontroloři kritizují, že se komunikace nestavěly podle důležitosti. Ministerstvo dopravy s tím nesouhlasí.

spinner