Infrastruktura

Noční práce na stavbách má podle Sdružení pro výstavbu silnic řadu omezení Premium

Noční práce na stavbách má podle Sdružení pro výstavbu silnic řadu omezení

24.9. – Sdružení pro výstavbu silnic (SVS) shromáždilo od svých členských organizací informace a podněty k problematice práce v nočních hodinách. Členové SVS neodmítají opatření k zajištění větší efektivity výstavby pozemních komunikací, zvýšení efektivity ovšem spatřují jinde než v zavedení noční práce do běžných postupů. 

V ČR je přes 170 tunelů, další za desítky miliard se připravují

23.9. – Na železnicích i dálnicích v Česku by v příštích letech mělo přibýt několik tunelů. V současnosti se na železnici staví dva tunely o celkové délce 1,5 kilometru, do budoucna je v plánu stavba několika velkých tunelů za desítky miliard Kč. Další vzniknou i na dálnicích. Vyplývá to z informací státních organizací. V současné době je v Česku 166 železničních a devět dálničních tunelů. Na včerejšek připadlo 30leté výročí zprovoznění třetího železničního vinohradského tunelu o délce 1125 metrů.

Začala stavba obchvatu u Panenského Týnce na dálnici D7 Premium

Začala stavba obchvatu u Panenského Týnce na dálnici D7

18.9. – Ministr dopravy Vladimír Kremlík včera zahájil stavbu dalšího úseku dálnice D7, kterým je rozšíření obchvatu Panenského Týnce na spojnici mezi Prahou a oblastí kolem německého města Chemnitz. Hotovo má být na podzim roku 2021.

Kraj souhlasí s přestavbou D8 i modernizací tratě Nymburk-Lysá

17.9. – Středočeský kraj souhlasí s přestavbou dálnice D8 u Prahy a modernizací železniční tratě Nymburk-Lysá nad Labem. Krajští radní včera vydali k těmto projektům souhlasná stanoviska pro posouzení vlivů na životní prostředí (EIA). Souhlasili také se zahloubením lomu v Libodřicích na Kolínsku či výstavbou haly v průmyslovém parku Zdice na Berounsku. Informoval o tom Jan Nováček z krajského úřadu.

Tichý asfalt na zrekonstruovaném úseku D11 u Prahy sníží hlučnost o 50 procent Premium

Tichý asfalt na zrekonstruovaném úseku D11 u Prahy sníží hlučnost o 50 procent

13.9. – Dnes mohou řidiči poprvé plynule projet po zmodernizované dálnici D11 vedoucí od Černého mostu po Jirny. Vyzkouší si jízdu po tichém asfaltu, který snižuje hlučnost při styku pneumatiky s povrchem vozovky více než o 50 procent. Na dálnici ho Skanska použila historicky vůbec poprvé, ocení ho především obyvatelé Horních Počernic.

Mýtný systém v Praze není podle primátora v tomto volebním období na stole

9.9. – Hlavní město nepočítá s tím, že v tomto volebním období zavede mýtný systém pro zpoplatnění vjezdu do metropole. Po společném jednání pražských a středočeských radních to uvedli primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO). Podle Zdeňka Hřiba je nejprve potřeba vyřešit nutné legislativní změny, které by zavedení mýta v metropoli umožnily. Politici řešili i další témata, zejména z dopravy, územního plánování či cestovního ruchu. Další schůzky by měly následovat.

ÚOHS musí posoudit námitky Kapsche k mýtnému tendru

9.9. – Námitkami firmy Kapsch k mýtnému tendru se bude muset zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Úřadu, jenž předtím řízení o námitkách Kapsche zastavil, to nařídil jeho předseda Petr Rafaj, uvedl ÚOHS v tiskové zprávě. Kapsch proti mýtnému tendru, který vyhrálo konsorcium CzechToll a SkyToll, podal loni námitky. Nyní firma vnímá jako důležitější rozhodnutí o platnosti mýtné smlouvy, o čemž by měl ÚOHS rozhodovat později. Podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka úřad neuznal námitky Kapsche, Petr Rafaj podle něj vyzval pouze k lepšímu odůvodnění jednoho z výroků.

Rakušané otevřeli obchvat Drasenhofenu, česká D52 se ještě nestaví

9.9. – Rakušané o víkendu otevřeli poslední součást dálničního tahu A5 z Vídně k Mikulovu, jímž je dvoupruhový obchvat Drasenhofenu. Navazující česká dálnice D52 se nestaví. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje stavbu jednotlivých úseků od Pohořelic k hranicím, má u všech zažádáno o územní rozhodnutí a čeká, až je získá. Kvůli letitým soudním průtahům a přím s ekology a aktivisty stále není zřejmé, kdy se začne stavět, řekl dnes ředitel brněnského závodu ŘSD David Fiala.

ŘSD chce otevřít část D3 Ševětín - Borek ještě letos

9.9. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce do konce letošního roku zprovoznit část dálnice D3 Ševětín-Borek dlouhou 10,6 kilometru. Původně ji chtěl stát otevřít na jaře 2020, silničáři se ale snaží, aby tento úsek za více než 930 milionu Kč bez DPH, byl hotový ještě letos. Nově v úseku zprovoznili 50 metrů dlouhou část, jejíž dostavbu blokovala žaloba majitele pozemku proti vyvlastnění, řekl dnes mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

Ministerstvo dopravy představilo systém elektronických dálničních známek

6.9. – Ministr dopravy Vladimír Kremlík a ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica na Pražském okruhu představili připravovaný systém elektronické dálniční známky, která od roku 2021 nahradí papírové dálniční známky pro osobní automobily. Za účasti Policie ČR a státního podniku CENDIS předvedli, jak bude probíhat kontrola platnosti elektronické dálniční známky v provozu a připravovaný model jejího nákupu v e-shopu. 

spinner