Infrastruktura

Dopravní omezení na opravované D1 Vysočiny pro letošek skončila

25.11. – Opravy dálnice D1 v Kraji Vysočina pro letošek skončily. V noci na dnešek zmizela poslední dopravní omezení i v úsecích u Větrného Jeníkova na Jihlavsku a Velkého Meziříčí na Žďársku. Řekl to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘDS) Jan Rýdl. Stavební práce budou pokračovat od příštího jara. V ostatních krajích je na D1 omezení ještě u Brna, kde by opravy měly skončit do středy, o víkendu by mělo zmizet poslední omezení na opravovaném mostu na 27. kilometru u Hvězdonic na Benešovsku.

Dvě české firmy se budou podílet na rekonstrukci železnic v SR

21.11. – České společnosti Subterra a GJW Praha jsou prostřednictvím svých slovenských organizačních složek součástí čtyřčlenného konsorcia, které získalo na Slovensku zakázku v hodnotě 15,19 milionu EUR (skoro 389 milionů Kč) na rekonstrukci úseku železniční tratě na severu země. Vyplývá to z registru smluv.

Kapschi v pololetí stouply tržby, zisk ale klesl o polovinu

21.11. – Rakouskému provozovateli mýtných systémů Kapsch TrafficCom klesl v prvním pololetí finančního roku 2019/20 provozní zisk (EBIT) o polovinu na 8,8 milionu EUR (téměř 225 milionů Kč). Na vině jsou jednorázové položky, jako je předčasné vypovězení smluv na výběr mýtného ze strany Německa a brzké vypršení dohody o výběru mýtného v České republice, ale i investice do materiálu a zaměstnanců. Vyplývá to z údajů, které včera firma zveřejnila a z nichž cituje agentura APA.

Celá D11 až na hranice s Polskem by mohla být hotová v roce 2028

21.11. – Dálnice D11 z Hradce Králové až na hraniční přechod do Polska v Královci na Trutnovsku by měla být podle ministerstva dopravy hotová do konce roku 2028. Celá stavba D11 včetně rozšíření dálničních pruhů ze čtyř na šest mezi Prahou a Poděbrady by měla být hotová v roce 2029. Na včerejším kontrolním dnu na stavbě dálnice D11 u Hradce Králové to uvedli ministr dopravy Vladimír Kremlík a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Radek Mátl.

NKÚ: Stavba silnic první třídy je pomalá a nezohledňuje význam

18.11. – Příprava staveb silnic první třídy trvá v Česku průměrně 12 let. V dnes zveřejněné zprávě to konstatuje Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval modernizaci silnic v letech 2013 až 2018. V termínu se podle něj podařilo dokončit jen pětinu. Kontroloři kritizují, že se komunikace nestavěly podle důležitosti. Ministerstvo dopravy s tím nesouhlasí.

Stát nechá vypracovat nový posudek k děčínskému jezu

18.11. – Stát nechá vypracovat nový posudek ke stavbě děčínského jezu na Labi, který by měl určit, zda je možné stanovit kompenzační opatření k negativním vlivům stavby na životní prostředí. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, který dnes schválila vláda. Podle původního posudku kompenzace možné nejsou, vláda přitom v minulosti podmínila stavbu jezu jejich stanovením.

Letos se otevře 34 km nových dálnic, loni to byly čtyři

15.11. – Do konce letošního roku by se mělo otevřít 25 kilometrů nových dálnic. V prosinci se zprovozní nový úsek na D1 u Přerova a také trasa na jihočeské D3 mezi Ševětínem a Borkem. Dnes o tom informovalo ministerstvo dopravy. Za celý letošní rok tak přibude do dálniční sítě 34,2 kilometru. Loni to byly čtyři.

Stát dá letos z fondu dopravy na stavby 101 miliard

11.11. – Letošní rok bude na dopravní stavby ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) vynaloženo přes 101 miliard Kč, což je nejvíce od vzniku fondu v roce 2001. Na dnešním Žofínském fóru to řekl ředitel SFDI Zbyněk Hořelica. V příštím roce by z fondu mělo na dopravní stavby směřovat 87 miliard Kč, rozpočet se ovšem bude zřejmě v průběhu roku zvyšovat.

ÚOHS nemusí řešit námitky Kapsche proti mýtnému tendru

8.11. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se nemusí zabývat námitkami společnosti Kapsch proti mýtnému tendru. Krajský soud v Brně včera zamítl žalobu Kapsche, která projednání firemních námitek proti tendru požadovala. Verdikt se netýká přezkumu nové smlouvy na provoz mýtného systému. Kapsch trvá na tom, že tendr byl plný chyb.

Soud opět osvobodil obžalované v kauze pádu mostu ve Studénce

6.11. – Novojičínský okresní soud dnes podruhé zprostil viny všech deset lidí obžalovaných kvůli železničnímu neštěstí ve Studénce z roku 2008. Soudce během zdůvodnění osvobozujícího rozsudku opět řekl, že se přesně neví, proč most spadl a neprokázalo se, že skutek spáchali právě obžalovaní. V důsledku tragédie zemřelo osm lidí a desítky dalších utrpěly zranění. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal.

spinner