Infrastruktura

​Kraje dostanou na opravy silnic 4 miliardy Kč, schválila to vláda

30.4. – Vláda včera schválila čtyři miliardy Kč krajům na opravy silnic druhých a třetích tříd. Dvě miliardy kraje dostanou z rozpočtové rezervy a Státního fondu dopravní infrastruktury. Další dvě miliardy by měly kraje získat z evropských peněz. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informovala ministryně financí Alena Schillerová.

​Uzavřena smlouva o nové přeshraniční infrastruktuře mezi Českem a Polskem Premium

​Uzavřena smlouva o nové přeshraniční infrastruktuře mezi Českem a Polskem

26.4. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) a Centralny Port Komunikacyjny (CPK) uzavřely smlouvu o úzké spolupráci na rozvoji nové přeshraniční železniční infrastruktury mezi ČR a Polskem zahrnuté do transevropské dopravní sítě TEN-T.

Vláda schválila materiál k přípravě 145 dopravních staveb

16.4. – Stát plánuje nejpozději do roku 2020 zahájit nebo dokončit 145 velkých dopravních staveb za téměř 233 miliard Kč. Téměř dvě třetiny investic mají jít na silnice a dálnice, další část na železnice a malý díl i na vodní cesty. Na svém jednání to včera schválila vláda, vyplývá z informací na vládních internetových stránkách. Letos by mělo být zprovozněno 23,5 kilometru nových dálnic.

​Kraje požadují slíbené čtyři miliardy Kč ze SFDI do konce dubna

12.4. – Kraje požadují, aby dostaly do konce dubna od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) slíbené čtyři miliardy Kč na opravy silnic druhých a třetích tříd. Shodla se na tom včera v Plzni Rada Asociace krajů. Peníze loni na podzim slíbila vláda, do dneška ale kraje s jistotou nevědí, zda, kdy a v jakém objemu je dostanou. Loni kraje dostaly z fondu rovněž čtyři miliardy, řekla včera po jednání rady její předsedkyně a karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

​Vláda asi odmítne vyčlenění části výnosu z daní na opravu silnic

12.4. – Vláda asi odmítne poslaneckou novelu, podle níž by část výnosu ze spotřebních daní na benzín a naftu měla být vyčleněna na financování oprav místních silnic. Kabinetu to podle předkládací zprávy na vládním webu doporučila s jednou výjimkou všechna ministerstva, která se předlohou zabývala. Vláda bude novelu projednávat v pondělí.

​Obchvat Týnce na Lounsku na D7 se začne letos rozšiřovat

1.4. – Obchvat Panenského Týnce na Lounsku na dálnici D7 začnou dělníci letos rozšiřovat. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) získalo všechna stavební povolení a pokračuje tendr na zhotovitele. Dnes to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Podle předpokladu investora by po čtyřpruhovém obchvatu měli řidiči jezdit v roce 2021.

​ŘSD začalo stavět úsek D3, bude součástí obchvatu Českých Budějovic

29.3. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes slavnostně zahájilo stavbu části dálnice D3 Hodějovice-Třebonín. Úsek dlouhý 12,5 kilometru bude součástí obchvatu Českých Budějovic. Cena s DPH je sedm miliard Kč, stavět bude italsko-slovenské sdružení firem Salini Impregilo a Doprastav. Stavba by měla být hotova v létě 2022. Novinářům to dnes řekli zástupci ŘSD, Státního fondu dopravní infrastruktury a stavařů.

​ŘSD požádá kvůli D3 u Tábora o vyvlastnění pozemků, stavět nemůže

25.3. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) požádá o vyvlastnění pozemků, kvůli kterým nemůže dostavět část dálnice D3 u Tábora. Ministerstvo dopravy zastavilo stavební řízení, v němž ŘSD žádalo o stavební povolení. Ministerstvo navrhuje, aby ŘSD požádalo o vyvlastnění pozemků. Dnes to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

​ŘSD začalo stavět dalších 12 kilometrů dálnice D35

14.3. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo výstavbu dálnice D35 v úseku Opatovice nad Labem – Časy. Za 12,6 kilometru zaplatí 3,389 miliardy Kč bez DPH. V prosinci už začala výstavba navazujícího úseku Časy – Ostrov. Dokončení obou prvních částí D35 se plánuje počátkem roku 2022, měřit budou 27 kilometrů.

​Správní a soudní řízení zdržují dopravní stavby i o několik let

13.3. – Desítky silničních a železničních staveb v současnosti zdržují dlouhotrvající soudní a správní řízení. Řada z nich trvá i několik let. Stavby komplikují zejména rozpory kolem stavebních a územních povolení, případně vyhodnocení ekologických dopadů staveb. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy. Vlekoucí se správní řízení by měla urychlit novela zákona o urychlení dopravních staveb, k povolení bude potřeba méně podrobná dokumentace, úřady budou mít lhůty.

spinner