Infrastruktura

​Labe mezi Valy a Mělicemi u Přelouče překlenul nový most

27.5. – Pro veřejnost byl slavnostně otevřen nový silniční most přes Labe mezi Valy a Mělicemi na Pardubicku, který po 10 měsících výstavby nahradil staré vojenské provizorium z 2. světové války. Most již nebude omezovat plavbu lodí a oba břehy spojuje most na úrovni 21. století. Zatím se na most vrací pěší a cyklistická doprava ze souběžné provizorní lávky, která sloužila od srpna loňského roku. Do měsíce pak po dokončení úprav komunikací na březích začnou most opět využívat i automobily.

​Soud musí znovu projednat žalobu proti vyvlastnění pozemků na D3

27.5. – Krajský soud v Českých Budějovicích musí znovu projednat žalobu Jiřího Zevla, který se její pomocí bránil vyvlastnění pozemků v trase dálnice D3. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud (NSS). Jde o 50 metrů dálnice v části Ševětín-Borek, která je už hotová; Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zmíněných 50 metrů loni v září dostavělo a úsek otevřelo v prosinci. Jiří Zevl dostal od státu za pozemky 578 000 Kč. Vyplývá to z rozsudku zveřejněného v databázi Nejvyššího správního soudu, na nějž upozornila Česká televize.

​Geodeti mapují území pro přípravu trasy Nového železničního spojení Drážďany – Praha

22.5. – O další důležitý krok postoupila příprava Nového železničního spojení Drážďany – Praha na svém vnitrostátním úseku. Práce pokračují sběrem geodetických dat v úseku Praha – Lovosice/Lito­měřice. Už v jarních měsících vyrazili do terénu geodeti, aby pořídili podrobné zaměření terénu. V rámci zpracování studie proveditelnosti Nového železničního spojení Drážďany – Praha probíhá sběr potřebných informací, mezi které patří i pořízení geodetických podkladů.

​Stát chce 300 prodejen dálničních vinět, náklady určí provize

22.5. – Stát chce pro prodej elektronických dálničních známek přes 300 prodejních míst po celé republice. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) k tomu včera vyhlásil zakázku. Výsledné náklady zatím neurčil, odvíjet se budou od provize požadované zájemcem. Provize může být nejvýš 3,3 procenta z ceny známky, nyní je marže obchodníků 4,6 procenta. Uvedl to mluvčí společnosti Cendis, která má přípravu známek na starosti, Martin Opatrný. Elektronické dálniční známky by měly nahradit současné papírové kupony od příštího roku.

​Začíná rekonstrukce výpravní budovy v Českých Budějovicích

19.5. – Správa železnic vybrala zhotovitele rekonstrukce českobudějovické výpravní budovy. Stala se jím Společnost Metrostav – EDIKT – AVERS tvořená uvedenými firmami. Celková renovace památkově chráněného objektu, který si i po dokončení prací zachová historizující ráz a bude důstojnou vstupní branou do jihočeské metropole, přijde na 689 485 000 Kč bez DPH.

Výběr mýta v minulém týdnu po sedmi týdnech překonal hranici 200 milionů korun

18.5. – Výběr mýta na českých dálnicích a silnicích začíná pomalu růst. V uplynulém týdnu byly vyměřeny mýtné poplatky za více než 212 milionů Kč. V předchozích sedmi týdnech byly týdenní výběry v průměru okolo 175 milionů Kč. Vyplývá to z informací správce mýtného systému společnosti CzechToll. Před začátkem krize byly průměrné týdenní výběry zhruba 250 milionů Kč.

Propad výběru mýtného na Slovensku se v dubnu zrychlil

18.5. – Propad výběru mýtného za jízdu nákladních aut a autobusů po dálnicích a dalších zpoplatněných silnicích na Slovensku se v dubnu v době pandemie nemoci covid-19 prohloubil. Zatímco v březnu zaznamenal provozovatel mýtného systému SkyToll proti stejnému období loňska šestiprocentní výpadek, v dubnu pokles dosáhl již 25,8 procenta. V České republice výběr mýtného navzdory letošnímu rozšíření systému v dubnu meziročně klesl o 19 procent.

Stavba obchvatu Českých Budějovic se zpozdí o rok, kvůli spodní vodě

12.5. – Obchvat Českých Budějovic, který bude součástí dálnice D3, zprovozní silničáři až v roce 2023, o rok později, než avizovali. Zastavili totiž práce na kilometrovém tunelu Pohůrka v úseku Úsilné-Staré Hodějovice. Příčinou je agresivní spodní voda, stavební firmy musí změnit technologii. Do konce května by mělo být jasné, kterou ze dvou možností zvolí. Zatím dávají přednost formě, kdy do jámy položí těleso, do nějž se spodní voda nedostane. ČTK to řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Praha dostane letos ze státního fondu na dopravu 100 milionů Kč

11.5. – Pražský magistrát dostane letos od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 100 milionů korun na rozvoj a opravy komunikací. To je zhruba třetina částky ze smlouvy schválené pro loňský rok. Podpis smlouvy s fondem schválili pražští radní. Návrh smlouvy musí ještě projednat a schválit pražští zastupitelé. Částka určená pro Prahu v posledních letech klesala.

​Správa železnic loni zvýšila ztrátu na 1,08 miliardy Kč, tržby vzrostly

1.5. – Správa železnic loni zvýšila ztrátu na 1,08 miliardy Kč, což je o téměř půl miliardy více než o rok dříve. Tržby a výnosy společnosti meziročně vzrostly o skoro čtyři miliardy na 30,4 miliardy Kč. Vyplývá to z výroční zprávy organizace.

spinner