Infrastruktura

Údržba mostu v Aviatické ulici skončí o čtrnáct dní dříve

14.7. – V úterý 14. července 2020 (v odpoledních hodinách) dokončí Technická správa komunikací demontáží dočasného dopravního značení stavební práce na mostě číslo X-017 v ulici Aviatická. P

Hradecký kraj letos opraví dalších 12 silnic za 238 milionu korun

14.7. – Královéhradecký kraj přidá na seznam silnic druhé a třetí třídy, které chce letos opravit, dalších 12 komunikací. Oprava těchto 12 silnic vyjde na 238,4 milionu Kč a bude financovaná ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Královéhradecký kraj v roce 2020 plánuje investovat do krajských silnic celkem více než 1,4 miliardy Kč. Oznámili to zástupci kraje.

​Na českých silnicích začalo sčítání intenzity dopravy

13.7. – Na českých silnicích začalo v neděli téměř čtyřměsíční sčítání intenzity dopravy. Přes 4000 lidí, takzvaných sčítačů, bude až do konce října sledovat provoz na přibližně 6500 úsecích všech tříd silnic. Výsledky poté mají sloužit jako podklad pro přípravu dopravních staveb a rozhodování centrálních institucí i krajů. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) za sčítání zaplatí 48,8 milionu Kč.

​Začíná stavba nového mostu na Zbraslavi

13.7. – Koncem minulého týdne předala Technická správa komunikací staveniště dodavateli a práce na stavbě nového mostu na Zbraslavi, který spojuje ulice Za Opusem a K Výtopně, začnou v následujících dnech. Rekonstrukce mostu začala koncem minulého roku, kdy byla realizována demolice a následně byly prováděny dokončovací práce spojené s demolicí a přeložkou kabelů, které byly dokončeny na konci ledna 2020.

​Podle společnosti Futtec se preventivní údržba silnic v ČR podceňuje

12.7. – Podle údajů Světové banky je ekonomická návratnost prostředků vložených do údržby silnic téměř dvakrát vyšší než prostředky vložené do nové výstavby. Na preventivní údržbu českých komunikací se však u nás mnohdy zapomíná. I když podle údajů Registru smluv přesahují roční náklady na údržbu k silnic a dálnic ve správě ŘSD částku 9 miliard Kč, stále se setkáváme s měsíce a roky neopravovanými trhlinami a výtluky na komunikacích. Odkládaná údržba přitom vede k daleko rozsáhlejšímu poškození. Upozornila na to společnost Futtec.

Výnos z mýtného v červnu vzrostl meziročně o sedm procent na 978 milionů korun

10.7. – V červnu 2020 zaplatili dopravci za jízdu po zpoplatněných komunikacích na mýtném 977,99 milionu Kč. Je to o 6,85 % více, než v roce 2019. Meziroční růst vybraného mýtného přinesly dva pracovní dny navíc oproti roku 2019, oživení tranzitní nákladní dopravy přes Českou republiku a výnosy z nově zpoplatněných silnic I. třídy. Oznámila to společnost CzechToll.

​Slovenský ministr dopravy podpoří dopravní projekty v okrese Komárno

8.7. – Aktuální stav dopravní situace, prohlídka mostů na Dunaji a Váhu i možnosti dalšího rozvoje regionu. Taková byla hlavní témata jednání ministra dopravy Andreje Doležala se zástupci Komárna. Ministr dopravy zavítal do regionu v rámci svých výjezdových cest, aby lépe poznal tamní problémy v souvislosti s dopravou a pomohl s jejich řešením.

Projekt trati z Ruzyně do Kladna vypracuje Metroprojekt za 112,3 milionu korun

7.7. – Příprava dalšího úseku železniční trati k pražskému letišti postoupila do další fáze. Správa železnic vybrala pro zpracování projektové dokumentace pro stavební povolení k úseku Praha Ruzyně-Kladno společnost Metroprojekt, která uspěla v tendru s nabídkou 112,3 milionu Kč. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. V současnosti je dokončen jediný úsek trati k letišti, celá trať by měla být zprovozněna do roku 2028.

​Pražští zastupitelé schválili stavbu lanovky z Podbaby do Bohnic

4.7. - Pražský dopravní podnik (DPP) postaví lanovou dráhu z Podbaby do Bohnic. Schválili to zastupitelé. Lanovka má za úkol zajistit přímé propojení mezi Prahou 8 a Prahou 6 do doby, než vznikne plánovaná tramvajová trať. Podle odhadů má vyjít na 1,5 miliardy korun a mohla by být v provozu v roce 2025.

​Stát chce do konce roku otevřít 63 km silnic a 48 km tratí

3.7. – Do konce letošního roku bude otevřeno 63,1 kilometrů nových či modernizovaných silnic a dálnic, na železnici pak dalších 48 kilometrů tratí. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. V příštím roce chce stát na silniční síti dokončit dalších 109,1 kilometru, z toho 46,5 kilometru nových dálnic, což je více než dvojnásobek než letos. Kompletně hotová by v příštím roce měla být i rekonstrukce D1.

spinner