Infrastruktura

NKÚ: Stavba silnic první třídy je pomalá a nezohledňuje význam

18.11. – Příprava staveb silnic první třídy trvá v Česku průměrně 12 let. V dnes zveřejněné zprávě to konstatuje Nejvyšší kontrolní úřad, který prověřoval modernizaci silnic v letech 2013 až 2018. V termínu se podle něj podařilo dokončit jen pětinu. Kontroloři kritizují, že se komunikace nestavěly podle důležitosti. Ministerstvo dopravy s tím nesouhlasí.

Stát nechá vypracovat nový posudek k děčínskému jezu

18.11. – Stát nechá vypracovat nový posudek ke stavbě děčínského jezu na Labi, který by měl určit, zda je možné stanovit kompenzační opatření k negativním vlivům stavby na životní prostředí. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, který dnes schválila vláda. Podle původního posudku kompenzace možné nejsou, vláda přitom v minulosti podmínila stavbu jezu jejich stanovením.

Letos se otevře 34 km nových dálnic, loni to byly čtyři

15.11. – Do konce letošního roku by se mělo otevřít 25 kilometrů nových dálnic. V prosinci se zprovozní nový úsek na D1 u Přerova a také trasa na jihočeské D3 mezi Ševětínem a Borkem. Dnes o tom informovalo ministerstvo dopravy. Za celý letošní rok tak přibude do dálniční sítě 34,2 kilometru. Loni to byly čtyři.

Stát dá letos z fondu dopravy na stavby 101 miliard

11.11. – Letošní rok bude na dopravní stavby ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) vynaloženo přes 101 miliard Kč, což je nejvíce od vzniku fondu v roce 2001. Na dnešním Žofínském fóru to řekl ředitel SFDI Zbyněk Hořelica. V příštím roce by z fondu mělo na dopravní stavby směřovat 87 miliard Kč, rozpočet se ovšem bude zřejmě v průběhu roku zvyšovat.

ÚOHS nemusí řešit námitky Kapsche proti mýtnému tendru

8.11. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se nemusí zabývat námitkami společnosti Kapsch proti mýtnému tendru. Krajský soud v Brně včera zamítl žalobu Kapsche, která projednání firemních námitek proti tendru požadovala. Verdikt se netýká přezkumu nové smlouvy na provoz mýtného systému. Kapsch trvá na tom, že tendr byl plný chyb.

Soud opět osvobodil obžalované v kauze pádu mostu ve Studénce

6.11. – Novojičínský okresní soud dnes podruhé zprostil viny všech deset lidí obžalovaných kvůli železničnímu neštěstí ve Studénce z roku 2008. Soudce během zdůvodnění osvobozujícího rozsudku opět řekl, že se přesně neví, proč most spadl a neprokázalo se, že skutek spáchali právě obžalovaní. V důsledku tragédie zemřelo osm lidí a desítky dalších utrpěly zranění. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal.

ŘSD zprovozní část D3 Ševětín - Borek do poloviny prosince

5.11. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zprovozní do poloviny letošního prosince část jihočeské dálnice D3 Ševětín-Borek dlouhou 10,6 kilometru. Stavba pokračuje podle harmonogramu. Včera to oznámil mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Reagoval tak na vyjádření generálního ředitele stavební firmy Eurovia CS Martina Borovky, která úsek staví. Ten v denním tisku uvedl, že je nutné změnit technologii a podepsat novou smlouvu, aby bylo možné stavbu stihnout.

Sjízdnost dálnic bude přes zimu zajišťovat 183 sypačů

5.11. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zajistí zimní údržbu dálnic 183 sypači, 45 nakladači soli a 599 řidiči. Ve skladech středisek správy a údržby dálnic (SSÚD) už leží asi 45 000 tun soli a solného roztoku. Informoval o tom mluvčí ŘSD Jan Studecký. Česká dálniční síť má více než 900 kilometrů. Zimní údržba bývá náročná zejména v úseku D1 na Vysočině. Výdaje na loňskou zimní údržbu dálnic překročily 800 milionů Kč.

Vláda přerušila jednání o novele k urychlení dopravních staveb

5.11. – Vláda včera přerušila jednání o novele tzv. liniového zákona, jejímž cílem je zkrátit ze současných až 13 let zhruba o třetinu přípravu velkých dopravních staveb. Na tiskové konferenci po jednání vláda o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Novela zjednodušuje povolovací procesy, které často brání včasnému zahájení staveb. Letos by se mělo otevřít 26 kilometrů nových dálnic, loni to byly čtyři.

ŘSD muselo zrušit zakázku na stavbu úseku D1 u Říkovic

4.11. – Stavba nového více než desetikilometrového úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem se zdrží, silničáři totiž zrušili zakázku na zhotovitele stavby. Důvodem je, že se nestihlo vyřídit stavební povolení kvůli stížnostem aktivistů, a také změny mezi zájemci, které kvůli průtahům nastaly. Vyplývá to z informací uveřejněných ve věstníku veřejných zakázek. Podle odhadů bude úsek otevřen nejdříve v roce 2024.

spinner