Infrastruktura

U Berouna bude Swietelsky Rail CZ na kolejích pracovat pouze v noci

15.9. – Mnozí cestující pozoruhodnou sedmidenní opravu 56,6 kilometrů kolejí a 26 výhybek v úseku Beroun – Kařízek ani nezaregistrují. Od 16. do 23. září ji na této vytížené trati bude společnost Swietelsky Rail CZ provádět výhradně při nočních výlukách. Zhruba od půl osmé večer do půl šesté ráno. Dopad na osobní železniční dopravu bude proto minimální.

​Ředitelství silnic a dálnic zahájilo výstavbu dálnice D7 u Loun

12.9. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo v pátek 11. září výstavbu dálnice D7 u Loun. V rámci stavby dojde ke zkapacitnění stávající dopravně a bezpečnostně již nevyhovující dvoupruhové silnice I/7 na dálnici D7.

​Začíná rekonstrukce povrchu na vnějším Pražském okruhu v úseku 9,33 až 11,75 km

12.9. – Realizací přechodné úpravy provozu začíná v sobotu 12. 9. od 15.00 hodin oprava povrchu na dálnici D0 (vnější Pražský okruh). Samotné práce na vozovce mezi Cholupickým tunelem a tunelem Slivence budou zahájeny v pondělí.

Vědci z brněnského VUT vyvinuli tlumič, který zrychlí vlaky

12.9. – Desetkrát rychlejší než ostatní tlumiče je magnetoreologický tlumič vyvinutý výzkumníky z Fakulty strojního inženýrství VUT v Brně. Ve spolupráci s firmou Škoda Transportation ze skupiny PPF už ho navíc otestovali. Tlumič umožní zvýšit maximální dovolenou rychlost vlaků a je také šetrnější ke kolejím a výhybkám. Díky rychlému náběhu tlumicí síly vědci pomýšlejí na to, že by takzvaný semiaktivní tlumič mohl na základě signálů z různých senzorů okamžitě reagovat na změny na trati nebo na vozovce.

Stavba metra D se odkládá ze září na jaro příštího roku

11.9. – Stavba pražského metra D mezi Pankrácí a Olbrachtovou začne pravděpodobně až na jaře 2021, tedy asi o půl roku později. Původně měla ražba začít letos v září. Na dotaz ČTK to uvedl vedoucí oddělení komunikace pražského dopravního podniku (DPP) Daniel Šabík. Kvůli pandemii koronaviru se DPP prodloužilo například stavební řízení nebo lhůty pro výběrová řízení. Stavební řízení protáhlo rovněž množství připomínek. DPP dokončil v létě část geologického průzkumu na Pankráci. Metro D v první fázi spojí Pankrác a Písnici.

Do nových dálnic, železnic, ale také do zabezpečení má jít v příštím roce rekordních 129 miliard

10.9. – V roce 2021 by do dopravních staveb mohlo jít rekordních 128,7 miliardy korun. Návrh rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) nyní projde připomínkovým řízením.

​Praha vypíše architektonickou soutěž na Rohanský most

9.9. – Pražský magistrát plánuje vypsat architektonickou soutěž na zvažovaný Rohanský most propojující Karlín a Holešovice. Ve veřejné diskusi k jeho podobě to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě). Na setkání byly prezentovány návrhy architektů, kudy by most mohl vést, město nyní podle náměstka varianty zhodnotí a poté vybere jednu, kterou zanese do územního plánu.

O víkendu se provoz na D1 u Soutic vrátí na obě poloviny dálnice

8.9. – O víkendu se provoz na D1 mezi Souticemi a Loktem na Benešovsku vrátí na obě poloviny dálnice. Od jara zde byl provoz omezený a vedený pouze po jedné polovině. Ve směru na Prahu i ve směru na Brno bude provoz vedený ve dvou jízdních pruzích (režim 2+2). Oprava úseku dálnice bude kompletně hotová na začátku října. ČTK to v úterý v tiskové zprávě sdělil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký.

Správa železnic vyhlásila tendr na podobu prvního terminálu na rychlodráze

7.9. – Správa železnic vyhlásila první architektonickou a urbanistickou soutěž na terminál vysokorychlostní železnice v ČR. Svou koncepci by měl získat terminál na východním okraji Prahy poblíž Nehvizd, který bude součástí připravovaného úseku z Prahy Běchovic do Poříčan. Vedle samotného nádraží by soutěž měla zahrnovat i přestup na regionální autobusy, záchytné parkoviště a napojení na dálnici D11. Vítězný návrh bude známý na začátku příštího roku. Terminál bude součástí rychlodráhy mezi Prahou a Brnem, jejíž první část by se měla začít stavět v roce 2025.

Tunel odsune zprovoznění D3 u Českých Budějovic do roku 2024

7.9. – Zprovoznění dálničního obchvatu Českých Budějovic v úseku Úsilné – Staré Hodějovice se odkládá o další rok. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) původně avizovaný termín v roce 2022 už dřív prodloužilo o jeden rok, nyní počítá se zahájením provozu v roce 2024. Napsala to pondělní jihočeská příloha Mladé fronty Dnes (MfD). Za odklady jsou problémy u kilometrového tunelu Pohůrka, u kterého museli stavbaři kvůli agresivní spodní vodě změnit technologii stavby.

spinner