Infrastruktura

​Výluka mezi Brnem a Blanskem se od 1. června na léto rozšíří až do Svitav

27.5. – Výluka na železniční trati mezi Brnem a Blanskem, se kterou se potýkají cestující již od poloviny loňského prosince, nabude od 1. června do 26. srpna ještě většího rozsahu. Vlaky neprojedou kvůli opravám trati ani z Březové nad Svitavou do Svitav a mezi Blanskem a Březovou nad Svitavou bude napěťová výluka, nebudou tudy tak jezdit elektrické vlaky. Rychlíky z Prahy proto nebudou končit v Blansku, ale už ve Svitavách a cestující z osobních vlaků, kteří jezdí z Brna dále než do Blanska, čeká složitější cesta. Vyplývá to z tiskové zprávy společnosti Kordis JMK. Od 1. do 7. června nebudou vlaky navíc jezdit vůbec mezi Blanskem a Rájcem-Jestřebí.

​Dokumentaci dostavby městského okruhu chce Praha předat stavebnímu úřadu v září

26.5. – Vedení pražského magistrátu předpokládá, že by dokumentaci k dostavbě chybějící části městského okruhu předalo stavebnímu úřadu letos v září. Následně bude s úřadem řešit jeho připomínky. Na včerejším jednání magistrátního dopravního výboru to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr. V současné době je záměr projednáván v procesu strategického posuzování vlivů na životní prostředí tzv. SEA. Město musí také schválit nutné změny územního plánu.

​Škoda Auto zahájila výstavbu čtyřproudého mostu Laurina & Klementa přes dálnici D10

25.5. – ŠKODA AUTO včera slavnostně zahájila stavbu čtyřproudého mostu Laurina & Klementa přes dálnici D10, a to za účasti ministra dopravy Martina Kupky, zástupců kraje a zúčastněných měst i dalších hostů. Nové přemostění vznikne mezi sjezdy č. 44 Mladá Boleslav a 46 Kosmonosy. Tato stavba je projektována jako směrově rozdělená, čtyřproudá, oboustranná komunikace. Do projektu dále náleží nová brána do areálu závodu Škoda Auto a rovněž navazující komunikace III. třídy. Budovaný příjezd k závodu také využije chystanou mimoúrovňovou křižovatku nad dálnicí D10 u sjezdu č. 46 Kosmonosy. Díky tomuto příkladu koordinované spolupráce veřejného a soukromého sektoru dojde k zásadnímu snížení dopravní zátěže v okolí.

​Znojmo nechá zmodernizovat semafory, aby reagovaly na aktuální situaci

25.5. – Znojmo nechá v následujících týdnech ve městě vyměnit ovládací jednotky, tzv. řadiče, na třech světelně řízených křižovatkách, které jsou na průtahu městem a patří k nejvytíženějším. Dosud řídí dopravu v pevných intervalech, nově je bude možné řídit na základě aktuální dopravní situace. Uvedl to starosta Jakub Malačka.

​Radek Mátl: ŘSD se bude z kyberútoku vzpamatovávat měsíce, škody jsou velké

24.5. – Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) se bude z kybernetického útoku z minulého týdne vzpamatovávat několik měsíců, organizaci způsobil zásadní škody. V podcastu ŘSD to řekl generální ředitel organizace Radek Mátl. Podle něj šlo o propracovaný a dlouho připravovaný útok. Vedle webových stránek či asistenční linky nefungovaly po hackerském útoku například účetnictví, systém veřejných zakázek, spisová služba a další programy. Stavby ani řízení provozu by podle Mátla ohroženy být neměly.

​Praha dostane ze Státního fondu dopravní infrastruktury až 582 milionů Kč

23.5. – Hlavní město dostane letos ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) až 582,06 milionu korun, což je meziročně více. Peníze jsou určené na opravu a údržbu komunikací první třídy a na financování konkrétních projektů. Vyplývá to z dodatku smlouvy mezi Prahou a SFDI, který stanovuje maximální částku určenou pro metropoli a který dnes schválili městští radní. Loni Praha dostala ze SFDI přes 520 milionů korun, což bylo tehdy také meziročně více.

​Uplynulá zima stála středočeské silničáře méně, bude víc peněz na letní údržbu

23.5. – Uplynulá zimní sezona vyšla středočeské silničáře na 297 milionů korun, což je výrazně méně než o rok dříve. Tehdy byl účet za zimní údržbu podstatně vyšší, cestáři utratili 420 milionů Kč a šlo o jednu z nejdražších zim od roku 2000. Letos bude možné díky nižším nákladům dát o 100 milionů korun víc do letní údržby, stále to ale není dostatečné, řekl ředitel krajské správy a údržby silnic Jan Lichtneger.

​Digitální technická mapa ulehčí práci veřejné správě i investorům

23.5. – V Česku vzniká ambiciózní projekt digitální technické mapy (DTM) celé republiky. Dílo má za cíl poskytovat spolehlivé a přesné informace o polohopisu a dopravní a technické infrastruktuře. Jednotlivé kraje již zakázky za stovky milionů realizují nebo finišují jejich přípravu. Z ucelených dat by měla profitovat nejen veřejná správa, ale i správci technické a dopravní infrastruktury, soukromé společnosti či samotní občané.

​Jihočeský kraj začal stavět propojení středu Českých Budějovic s dálnicí D3

22.5. – Jihočeský kraj zahájil v Českých Budějovicích za nádražím stavbu dalšího úseku komunikace, který propojí silnice ve směru na Trhové Sviny a Ledenice se vznikající částí dálnice D3. Napojí tak střed města České Budějovice na dálnici. Práce za 88 milionů korun potrvají deset měsíců. Dálniční přivaděč bude dlouhý 722 metrů. Novinářům to řekli zástupci kraje a města.

​NÚKIB: Kyberútok na weby ŘSD byl profesionální, zašifroval data

21.5. – Kybernetický útok na Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR byl podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) na profesionální úrovni. Šlo o ransomware, který zašifroval data. NÚKIB zná útočníka, z taktických důvodů jej nyní nezveřejní. Včera o tom informovala mluvčí NÚKIB Alena Minxová. Kybernetickému útoku čelilo ŘSD v úterý.

spinner