Infrastruktura

​ŘSD začne příští rok na jaře stavět nový most přes Nové Mlýny

1.11. – Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) začne příští rok stavět nový most přes vodní nádrž Nové Mlýny na Břeclavsku. Práce začnou na jaře a skončí v listopadu, řekl ředitel brněnského závodu ŘSD David Fiala. Starý most je ve špatném stavu. Náklady jsou kolem 350 milionů Kč. Součástí investice jsou i úpravy krajských silnic pro objízdnou trasu nebo vybudování lávky pro cyklisty, kterou zaplatí Jihomoravský kraj. Plánuje totiž podél silnice I/52 cyklostezky.

Letos u dálnic vznikne 207 parkovacích míst pro kamiony

Praha 1.11. – V letošním roce by mělo v Česku u dálnic vzniknout 207 nových parkovacích míst pro kamiony. V dalších dvou letech by pak mělo přibýt dalších 300 míst. Informovalo o tom Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). I přes stavbu nových míst je pro kamiony u hlavních tahů nedostatek parkovacích ploch, podle dopravců jich schází až 2000. Nyní je v Česku vyhrazeno pro kamiony zhruba 4500 míst.


Na německých dálnicích chybí až 40 tisíc míst pro parkování kamionů Premium

Na německých dálnicích chybí až 40 tisíc míst pro parkování kamionů

29.10. – Spolkový svaz silniční nákladní dopravy, logistiky a zásobování BGL považuje nedostatek vhodných parkovacích míst a odpočívek pro kamiony za ohrožení bezpečnosti silničního provozu. Na německých dálnicích podle expertů BGL chybí 35 až 40 tisíc míst pro nákladní vozy. 

V Hoříně pokračuje modernizace zdymadla, končí bourací práce

25.10. – V Hoříně u Mělníka pokračuje modernizace památkově chráněného zdymadla na Vltavě, končí bourací práce. Vznikne zde unikátní zdvižný most umožňující proplutí vyšších lodí než dosud. Hotovo bude na jaře 2021, řekl při včerejší prohlídce ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů. Ředitelství vodních cest je investorem projektu, část nákladů, které dosahují 378 milionů Kč bez DPH, pokryjí evropské dotace.

Slovensko počítá s novou rychlostní silnicí k ČR až za deset let

23.10. – Slovensko počítá s výstavbou nové rychlostní silnice u Púchova na západě země k hranicím s Českou republikou až zhruba za deset let. Vyplývá to ze záměru, který slovenský správce dálnic NDS předložil úřadům k posouzení vlivu připravované silnice na životní prostředí. Nová silniční propojení obou zemí dříve označily česká a slovenská vláda na svých společných jednáních za jednu z priorit.

ŘSD do konce roku vypíše 16 soutěží za 8,7 miliardy Kč

22.10. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) plánuje do konce roku vypsat 16 výběrových řízení na zhotovitele dálničních a silničních úseků za celkem 8,7 miliardy Kč. Mezi největší plánované stavby patří osmikilometrová část uherskohradišťské dálnice D55. Včera to uvedl šéf silničářů Radek Mátl.

Kraj souhlasí s Pražským okruhem mezi Suchdolem a Březiněvsí

22. 10. – Středočeský kraj souhlasí se stavbou části Pražského okruhu mezi Suchdolem a Březiněvsí. K takzvanému úseku 519 dala včera rada kraje kladné stanovisko a nepožaduje další posuzování. Učinila tak na základě usnesení výboru pro životní prostředí a zemědělství, uvedla Helena Frintová z krajského úřadu.

Fond dopravy bude mít rozpočet 87 miliard Kč

15.10. – Rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) bude v příštím roce činit 87,3 miliardy Kč. V případě potřeby je ministerstvo dopravy připraveno jednat s resortem financí o jeho navýšení. Rozpočet včera schválila vláda, vyplývá z informací na vládních internetových stránkách. Rozpočet se po jednáních obou ministerstev už jednou navyšoval, původní návrh byl o pět miliard Kč nižší.

Pražský tunel Blanka byl po čtyřech letech provozu zkolaudován

15.10. – Pražský tunel Blanka byl včera po více než čtyřech letech od uvedení do provozu zkolaudován. Oznámil to náměstek pražského primátora Adam Scheinherr. Kolaudace stavby byla ve stavebním povolení původně podmíněna dokončením vnějšího Pražského okruhu. Podle Adama Scheinherra ale právní rozbor konstatoval, že zmíněná podmínka je neadekvátní, protože Praha nemůže garantovat státní stavbu, kterou chystá Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Náklady na vybudování systému tří tunelů jsou zhruba 40 miliard Kč.

Celá D11 až na hranice s Polskem by mohla být hotová v roce 2026

14.10. – Dálnice D11 z Hradce Králové až na hraniční přechod do Polska v Královci na Trutnovsku by mohla být hotová v roce 2025 až 2026. Stavba posledních dvou úseků D11 z Jaroměře do Trutnova a z Trutnova na hranici by mohla začít v letech 2023 až 2024. Práce na již rozestavěných úsecích mezi Hradcem Králové a Jaroměří jdou podle plánu, jezdit by se po nich mělo začít v roce 2022. Uvedl to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký.

spinner