Infrastruktura

​Evropský parlament schválil reformu silničních poplatků pro nákladní dopravu

21.2. – Na základě nových pravidel přijatých ve čtvrtek 17. února Evropským parlamentem se změní poplatky pro nákladní automobily založené na čase na poplatky založené na vzdálenosti. Parlament tak potvrdil dohodu s členskými státy o aktualizaci pravidel, která definují poplatky, jež mohou vlády uvalit na nákladní automobily a kamiony, ale také na autobusy, dodávky a osobní automobily využívající silnice transevropské dopravní sítě (TEN-T). Nová pravidla neuvalují na členské státy povinnost využití svých silnic zpoplatnit. Pokud se však rozhodnou tak učinit, budou muset pravidla EU dodržovat.

Praha představila návrh dopravních omezení v průběhu rekonstrukce Barrandovského mostu

20.2. - Náměstek pražského primátora pro dopravu Adam Scheinherr a zástupci Technické správy komunikací (TSK) společně představili ve středu 16. února 2022 v sále In­stitutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy (IPR) CAMP zástupcům městských částí navrhovaná dopravní řešení v průběhu rekonstrukce Barrandovského mostu. Součástí prezentace byla i historie výstavby mostu, kompletní projektová příprava včetně diagnostiky a aktuální stav výběru zhotovitele stavby.

Ing. Zdeněk Ludvík: I přes potíže vyvolané pandemií jsme všechny zakázky dokončili včas

Společnost Metrostav Infrastructure je jednou z předních českých firem, které se zaměřují na dopravní stavitelství. Její současné aktivity v oblasti výstavby dopravní infrastruktury i plány do budoucna nám přiblížil ředitel a předseda představenstva Ing. Zdeněk Ludvík.

​Martin Kupka (MD): V investicích do dopravní infrastruktury nechceme škrtat, tempo hodláme udržet

Vláda v rámci vládního prohlášení představila pro oblast dopravy řadu ambiciózních kroků a některé již i začala provádět. O vyjádření, jak při jejich realizaci hodlá dále postupovat, jsme požádali nového ministra dopravy Martina Kupku.

Zeptali jsme se Ivety Štočkové, tiskové mluvčí společnosti Eurovia CS, a. s.

Jaký byl z vašeho pohledu loňský rok v oblasti výstavby dopravní infrastruktury a jaký očekáváte vývoj v letošním roce?

​Roman Kokšal: Certifikát kompatibility s ETCS na českých tratích je dalším plusem Vectronů

Lokomotiva Siemens Vectron získala na konci loňského roku jako první provozované vozidlo v ČR certifikát kompatibility s evropským zabezpečovacím systémem ETCS, kterým se postupně vybavují i české tratě. Na to, jak náročné bylo získat podobný certifikát i jak bude pokračovat další vývoj těchto zákazníky oblíbených univerzálních lokomotiv jsme se zeptali generálního ředitele společnosti Siemens Mobility ČR Romana Kokšala.

Strategickou železniční trať na letiště bude projektovat AFRY

15.2. – AFRY vyhrála zakázku na projekt strategické novostavby kolejového napojení na pražské letiště, vč. nového přestupního terminálu Dlouhá Míle. Akce je součástí jednoho z nejrozsáhlejších domácích infrastrukturních záměrů v oblasti železniční dopravy. Zakázky na železniční novostavby se v ČR vypisují zřídka.

Praha má firmu na opravu Barrandovského mostu, začne v květnu

12.2. - Druhou část rekonstrukce Barrandovského mostu pro Prahu udělá za 594,5 milionu korun firma Porr. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informovala mluvčí městské Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Rekonstrukce mostu začne v první polovině května a potrvá čtyři roky. Soutěží se podle firmy podařilo zkrátit letošní dopravní omezení z původně plánovaných 180 na 110 dní, kdy bude provoz na mostě omezen vždy v jednom ze čtyř pruhů v každém směru. Přípravu prací v poslední době kritizovala opoziční ODS.

Obchvat Nové Paky postaví za 1,3 mld. korun firma Porr, začne na jaře

11.2. - Obchvat Nové Paky na Jičínsku postaví za 1,31 miliardy korun bez DPH společnost Porr. Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) vybralo její nabídku jako nejvýhodnější. „Stavba má vydané pravomocné stavební povolení a zahájení stavby plánujeme na začátek druhého čtvrtletí 2022,“ uvedl na twitteru generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Obchvat by měl být hotový v roce 2025.

ŘSD žádá o vydání stavebního povolení na úsek dálnice D35 Janov - Opatovec

11.2. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) požádalo o vydání stavebního povolení na úsek dálnice D35 Janov – Opatovec. ČTK to zjistila na úřední desce Pardubického kraje. Úsek je nejvíce připraven k výstavbě, nenavazuje však na žádný již dokončený, a zůstane tak na trase dálnice izolován. Na konci roku 2021 bylo vykoupeno 66 procent potřebných pozemků.

spinner