DN č. 22 - Kurýrní, expresní a balíkové služby, Logistika pro e-commerce, LUV, Manažerské vozy - vychází 26. 10., uzávěrka již 5. 10. !!! 

Infrastruktura

​Bezpečnost na modernizaci D1 začalo hlídat úsekové měření rychlosti

3.4. – Piráty silnic na modernizované dálnici D1 bude postihovat úsekové měření rychlosti mezi exity 49 Psáře a 56 Soutice. Dopravně bezpečnostní akce má za cíl plynulejší provoz, méně nehod a nebezpečných situací. Podle ministerstva dopravy se detekční kamery loni osvědčily u Brna, kde v souvislosti s jejich nasazením poklesla nehodovost v měřeném úseku. Výzvu k zaplacení tisícikorunové pokuty dostalo zhruba 150 tisíc řidičů, tedy pouze tři procenta projíždějících vozidel.

​SŽDC: První úsek vysokorychlostní trati bude možná v roce 2030 Premium

​SŽDC: První úsek vysokorychlostní trati bude možná v roce 2030

2.4. – Výstavbu vysokorychlostních železničních tratí v České republice významně uspíší změny v legislativě, pokud poslanci schválí novelu stavebního zákona. Teoreticky by tak v roce 2030 například mohla existovat část trati Praha – Drážďany. Tvrdí to ředitel odboru strategie Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Radek Čech. V Pardubicích se koná dopravní konference, jedním z témat jsou právě rychlostní železniční tratě. SŽDC pracuje na studiích proveditelnosti tratí mezi Prahou a Drážďany nebo Prahou, Brnem a Břeclaví, což potrvá dva až tři roky.

​Vybavování železnice systémem GSM-R jde podle plánu, ETCS vázne

V letošním roce bude již přibližně 1800 kilometrů českých železničních tratí vybaveno komunikačním systémem GSM-R, který sjednocuje rádiové komunikace používané v Evropě pro řízení železničního provozu do jednoho systému. Výrazně horší je situace s výstavbou evropského zabezpečovacího systému ETCS, který byl v loňském roce k dispozici na pouhých 22 kilometrech českých železničních tratí.

​Komise se vyjádřila ke stížnosti společnosti SkyToll

Společnost SkyToll převzala v únoru první vyjádření Evropské komise v souvislosti se stížností na prodloužení smlouvy na provoz českého mýtného systému. Z postupu, který Evropská komise při řešení stížnosti zvolila, je již nyní podle zástupců SkyTollu zřejmé, že postup českých úřadů vnímá Evropská komise jako závažné porušení unijního práva.

​Rozklad SkyTollu kvůli mýtu byl zamítnut

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl rozklad společnosti SkyToll, firma Kapsch tak může plnit smlouvu s ministerstvem dopravy na další provoz mýtného systému v Česku. Stížnost slovenského výběrčího mýta zamítl ÚOHS již v prvoinstančním rozhodnutí loni v listopadu, začátkem března pak předseda úřadu Petr Rafaj zamítl i následný rozklad. Oznámil to mluvčí úřadu Martin Švanda.

​Eurokomisařka pro dopravu navrhla unijní systém placených dálnic Premium

​Eurokomisařka pro dopravu navrhla unijní systém placených dálnic

27.3. – Eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová vyzvala k zavedení celounijního systému placených dálnic, který by umožňoval motoristům volně projíždět schengenským prostorem. Placené dálnice jsou běžnou praxí v řadě zemí Evropské unie, ale poplatky se liší a systém je omezen národními hranicemi.

​Za německé dálnice budou od roku 2019 platit i osobní auta Premium

​Za německé dálnice budou od roku 2019 platit i osobní auta

27.3. – Řidiči osobních aut budou od roku 2019 platit za jízdu na německých dálnicích. Rozhodl o tom Spolkový sněm. Opatření kritizované německou opozicí i některými evropskými státy se dotkne mimo jiné českých řidičů. Německým automobilistům však bude mýtné kompenzováno daňovými úlevami. Český premiér Bohuslav Sobotka proto považuje německé mýtné za diskriminační; Česko by se podle něj mohlo připojit k chystané žalobě proti jeho zavedení.

​Systém GSM-R je nainstalovaný již na 1660 kilometrech českých a moravských tratí

22.3. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vybavila v loňském roce dalších 482 kilometrů tratí digitálním rádiovým systémem GSM-R. Celkem je tak již pokryto 1 660 traťových kilometrů. Během následujících let by se měl tento systém rozšířit na celou transevropskou dopravní síť TEN a postupně také na další celostátní i regionální tratě v České republice.

​Stavby desítek nových kilometrů dálnic a státních silnic se rozjíždějí

22.3. – Postupné zahajování úseků modernizace D1, stavba několika částí jihočeské D3, obchvatu Opavy a příprava prioritních staveb dálnic jako je D11 z Hradce Králové směrem do Polska, dálnice D35 do Olomouce nebo další úseky karlovarské D6. To je obsahem informace o přípravě a realizaci dopravních staveb v letech 2016 až 2018, kterou dostala na stůl vláda.

​Mezi Berounem a Královým Dvorem začala oprava trati za 2,2 miliardy korun Premium

​Mezi Berounem a Královým Dvorem začala oprava trati za 2,2 miliardy korun

20.3. – Mezi Berounem a Královým Dvorem byla zahájena rekonstrukce železniční trati, díky níž budou moci vlaky tímto úsekem projíždět stošedesátiki­lometrovou rychlostí. Zkrátí se tak doba jízdy mezi Prahou a Plzní. Součástí akce bude obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,2 miliardy bez DPH, většinu pokryje dotace z Evropské unie. Řekl to náměstek generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Mojmír Nejezchleb.

spinner