Infrastruktura

​Řízení EIA o silnici 73 na severu Brna by mělo začít v roce 2024

13.11. – Řízení o vlivu stavby na životní prostředí označované EIA týkající se silnice 73, dřív označované jako R43, na severu Brna by mělo začít v roce 2024. Po koordinační schůzce to novinářům v Kuřimi řekli ministr dopravy Martin Kupka a starosta Kuřimi Drago Sukalovský.

​ŘSD chystá příští rok opravu části průtahu Litomyšlí za 50 milionů korun

13.11. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uvedlo, že chystá na příští rok opravu části průtahu Litomyšlí. Nový povrch získá úsek od světelné křižovatky silnice I/35 s komunikací II/358 až po konec města směrem na Svitavy. Cena prací se odhaduje na 50 milionů korun bez DPH, průjezd Litomyšlí bude zhruba půl roku omezen.

​Praha 20 stáhne žalobu proti územnímu rozhodnutí k úseku Pražského okruhu

13.11. – Radnice Prahy 20 stáhne žalobu proti územnímu rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1, kterou podala v létě. Rozhodlo o tom nové zastupitelstvo městské části. Sdělil to starosta Prahy 20 Petr Měšťan, který stál v čele radnice i v minulém volebním období, s tehdejším rozhodnutím zastupitelů o podání žaloby však nesouhlasil.

​Středočeský kraj chce, aby ÚOHS prověřil dohody mezi dodavateli cestářů

11.11. – Středočeský kraj dá podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), aby prověřil případné kartelové dohody mezi dodavateli krajských cestářů. Zároveň kraj vypíše soutěže na nové smlouvy na zimní a letní údržbu silnic. Rozhodli o tom včera krajští radní, informoval mluvčí hejtmanství David Šíma.

​Česká republika podepsala s EIB Memorandum o financování výstavby železniční infrastruktury

11.11. – Možnost využití finančních prostředků Evropské investiční banky (EIB) na výstavbu dopravní infrastruktury potvrdilo Memorandum o porozumění mezi Českou republikou a Evropskou investiční bankou. Finanční a technická podpora EIB bude zaměřena na financování železničních projektů v letech 2023–2027 až do výše sedmi miliard eur.

​Vláda schválila postup pro využití nákladních mimořádných vlaků v obecném zájmu

9.11. – Vláda na svém zasedání schválila praktický postup pro zajištění přednostního průjezdu nákladních vlaků s energetickými surovinami na tratích v ČR. Je možné jej již využít v konkrétních výjimečných a odůvodněných případech zpoždění dodávek pro energetický průmysl. Má pomoci fungování energetických podniků předcházením případného nedostatku určité komodity a ohrožování jejich nepřetržitého provozu.

​Dálnice D55 má ulehčit přetížené oblasti střední a jižní Moravy

6.11. – Dálnice D55 by po svém dokončení měla ulehčit dopravně přetížené oblasti střední a jižní Moravy a centrům řady měst. Její dokončení je však stále ještě vzdálené, byť se s její stavbou začalo již v roce 2000. Tento první pouze 1,2 km dlouhý úsek u Olomouce, který však nebyl značen jako dálnice, ale jako R55, byl otevřen 8. listopadu 2002.

​V Jihlavě otevřeli tunel na silnici 38 o den dříve

6.11 – Silničáři otevřeli včera v Jihlavě v 19:00 tunel na hlavním silničním tahu 38. Zavřený byl kvůli pracím, které navázaly na jarní rekonstrukci jeho technologií. Silničáři původně avizovali, že zavřený bude do nedělního večera, nakonec ho otevřeli s předstihem již včera večer.

​Končí oprava na D4 mezi Mníškem pod Brdy a Kytínem

3.11. – Dnes má být zprovozněn 3,5kilometrový opravovaný úsek na dálnici D4. Při opravě v pravém jízdním pruhu ve směru na Příbram, přibližně mezi MÚK Exit 18 Mníšek pod Brdy a MÚK Exit 21 Kytín, byla provedena výměna vozovkového souvrství. Provedlo se čištění nezpevněných krajnic, jejich případné rozšíření, úprava do předepsaného sklonu a zpevnění asfaltovým recyklátem. Uvedl to Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic ČR.


​Zimní údržbu dálnic a silnic zajistí 201 sypačů a 662 řidičů

1.11. – O sjízdnost dálnic a část silnic se během zimy bude starat 201 sypačů, na kterých se vystřídá 662 řidičů z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Podle tiskové zprávy ŘSD je připraveno přes 51 000 tun soli a solného roztoku.

spinner