Infrastruktura

​Příští rok by mohla začít stavba dalších středočeských úseků D6

25.8. – Příští rok by mohla začít stavba zbývajících tří středočeských úseků karlovarské dálnice D6. Nyní pokračují výkupy pozemků, příprava nejdál pokročila v úseku u Krupé, na něj by Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mělo vypsat tendr na práce ještě letos. Na úseky u Hořesedel a Hořoviček v příštím roce, uvedl na dotaz ČTK mluvčí ŘSD Jan Studecký. ŘSD předpokládá, že by úseky měly být hotovy v roce 2024.

​Pražská Jižní spojka bude mezi 5. května a Vídeňskou rozšířena

24.8. – Pražská Jižní spojka bude v úseku mezi kříženími s ulicemi 5. května a Vídeňská rozšířena. Magistrát si nechá vypracovat studii rozšíření komunikace a rovněž nových napojení na zmíněné ulice. Důvodem je zvýšení bezpečnosti a kapacity. Náklady na vytvoření projektu by neměly přesáhnout 3,1 milionu korun bez DPH. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Jižní spojka je součástí městského, vnitřního silničního okruhu. Z údajů Technické správy komunikací za loňský rok vyplývá, že Jižní spojka je třetí nejvytíženější pražskou komunikací, denně po ní projede 129 000 aut.

Trať z Plzně do Chebu bude mít v roce 2022 ETCS

19.8. - Správa železnic začala budovat celoevropský zabezpečovací systém ETCS na trati z Plzně do Chebu. Součástí stavby je rovněž vybudování nového zabezpečovacího zařízení ve stanici Cheb. Celkové náklady projektu přesahují jednu miliardu korun a hotová by měla být v roce 2022.

​Stát podle kontrolorů zanedbává údržbu a opravy silničních mostů

17.8. – Stát zanedbává kontroly, údržbu a opravy silničních i dálničních mostů. Vyplývá to z prověrky, jejíž výsledky zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Například ani po 13 letech od uzákonění nevznikla povinná evidence cest. Stát také dlouhodobě neřeší závady části mostů, a to až do té míry, že některé musely být strženy. Ministerstvo dopravy v reakci na zprávu NKÚ odkázalo na páteční tiskovou konferenci, při níž ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO) oznámil, že nechá provést audit hospodaření se všemi 24 300 železničními a silničními mosty v Česku. Silničních a dálničních mostů je v Česku zhruba 17 500, část ve správě státu a část spravovaná kraji. Ve špatném až havarijním stavu je podle NKÚ asi pětina mostů.


Eurovia CS částečně zprovozní mimoúrovňovou křižovatku Třebušice

17.8. – V úterý 18. srpna bude částečně zprovozněna mimoúrovňová křižovatka na silnici I/13 u Třebušic. Projekt s názvem I/13 Třebušice MÚK (dopravní bodová závada) realizuje Eurovia CS pro ŘSD ČR.

​Železničáři opravují trať u Žlebu na koridoru do Německa

16.8. – Začaly práce na opravě železniční trati mezi Prostředním a Dolním Žlebem na Děčínsku, která je součástí koridoru do Německa. Provoz v úseku je zachován na jedné koleji. Práce potrvají do začátku listopadu, stát budou 305 milionů Kč. Řekla to mluvčí Správy železnic Radka Pistoriusová.

​ŘSD má dodatek ke smlouvě s firmou o zkrácení dostavby úseku D11

16.8. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) uzavřelo dodatek smlouvy se zhotovitelem stavby dálnice D11 Hradec Králové – Smiřice o zkrácení zprovoznění tohoto úseku do 17. prosince 2021. Původně to mělo být v červnu 2022. Nejpozději 17. prosince příštího roku má být zprovozněn i následující úsek za Jaroměř. Na twitteru to oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Silničáři již dříve připustili, že dálnice by mohla být k Jaroměři dovedena koncem roku 2021.

​V Mezně se uskutečnila slavnostní prorážka nového tunelu

16.8. – Modernizace čtvrtého tranzitního železničního koridoru v úseku Sudoměřice – Votice postupuje do další fáze. Za účasti vicepremiéra a ministra dopravy Karla Havlíčka a generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody byla v pátek slavnostně ukončena prorážka tunelu Mezno.

​ŘSD může stavět obchvat Chýnova, ministerstvo potvrdilo povolení

15.8. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) může začít stavět silniční obchvat Chýnova na I/19, který z města vyvede tranzitní dopravu mezi Pelhřimovem a Táborem. Ministerstvo dopravy jako odvolací orgán v pátek vydalo rozhodnutí, kterým se potvrzuje povolení stavby vydané loni v prosinci krajským úřadem Jihočeského kraje. Na twitteru to oznámil generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Podle webu ŘSD bylo proti povolení stavby podané odvolání v lednu.

Jihočeský kraj by měl získat na opravu silnic 394 milionu korun

13.8. – Jihočeský kraj by letos měl získat od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 394 milionů Kč. Je to přibližně o 180 milionů Kč více než loni. Kraj příspěvek investuje do opravy více než 84 kilometrů silnicích II. a III. třídy. Informoval o tom dnes Radek Šíma z kanceláře jihočeské hejtmanky.

spinner