Infrastruktura

Potíže s budováním silnic v Polsku jsou podle tamního tisku oproti ČR maličkostí

15.8. – Potíže s budováním silnic v Polsku jsou jen maličkostí v porovnání s tím, co se děje v České republice. Sice s problémy, ale v Polsku další úseky rychlostních silnic vznikají. Naproti tomu v Česku loni předali do provozu jen čtyři kilometry nové dálnice, přičemž investice se nemilosrdně vlečou. Ve své motoristické příloze to napsal polský list Rzeczpospolita.

Nový obchvat Prostějova má ulevit centru města až o tisíce automobilů

14.8. – Několik tisíc automobilů by mělo denně projet po severním obchvatu Prostějova, jehož stavba včera začala na okraji města. Dva a půl kilometru dlouhý obchvat po zprovoznění v roce 2022 sníží dopravu hlavně na frekventované Olomoucké ulici. Novinářům to řekl primátorův náměstek Jiří Pospíšil. Investorem dopravního projektu za 355 milionů Kč je Olomoucký kraj a prostějovská radnice jej spolufinancuje. Většinu nákladů pokryje dotace z evropských fondů.

Soud odmítl nárok Grandi Stazioni na 1,26 miliardy Kč od ČD a SŽDC

14.8. – Obvodní soud pro Prahu 1 zamítl žalobu italské firmy Grandi Stazioni, která chtěla po Českých drahách (ČD) a Správě železniční dopravní cesty (SŽDC) zhruba 1,26 miliardy Kč kvůli ušlému zisku, který podle společnosti vznikl neprodloužením pronájmu hlavního nádraží v Praze. Firma měla historickou budovu pronajatou na základě dohody, podle které ji měla kompletně zrekonstruovat, což však v termínu neučinila. Podle soudkyně Heleny Marsové firma neprokázala, že by měla důvodný předpoklad prodloužení smlouvy. Rozsudek je nepravomocný, advokát společnosti Zbyšek Kordač se k případnému odvolání nevyjádřil.

ÚOHS musí podle Krajského soudu v Brně rozhodnout o mýtném tendru do 9. září

13.8. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) musí nejpozději do 9. září rozhodnout o námitkách firmy Kapsch proti mýtnému tendru. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně, který tak vyhověl žalobě společnosti na nečinnost úřadu. Vyplývá to z rozhodnutí soudu. Ten v květnu přikázal antimonopolnímu úřadu znovu prošetřit podmínky mýtné soutěže. ÚOHS sdělil, že se verdiktem soudu bude řídit, i když lze podle něj pochybovat o smysluplnosti takového rozhodování, když už tendr na výběr mýtného skončil.

Návrh na rozšíření nových úseků zpoplatněných mýtem prošel připomínkovým řízením

8.8. – Návrh vyhlášky o rozšíření mýtného systému prošel připomínkovým řízením. Nově zpoplatněno by mělo být 860 kilometrů silnic první třídy, mýto se rozšíří i na 35 kilometrů nových dálnic. Vyplývá to z návrhu vyhlášky. Případné omezení vjezdu kamionů na objízdné silnice, o kterém stát uvažuje, v návrhu zatím není. O možnostech zmírnění rizik rozšířeného zpoplatnění bude ministerstvo jednat s kraji a obcemi. Podle Asociace krajů by měly být na vytipované silnice instalovány zákazové značky do konce roku.

Senát zavedení elektronických dálničních známek pravděpodobně umožní

8.8. – Senát pravděpodobně schválí zavedení elektronických dálničních známek, které mají od roku 2021 nahradit nynější nalepované známky. Horní komoře to včera téměř jednomyslně doporučil její výbor pro dopravu. Někteří senátoři ale zvažovali, že by osvobození od dálničního poplatku rozšířili z elektromobilů i na další vozidla na propan-butan (LPG). Ministerstvo dopravy to ale odmítlo, podle něj by to znamenalo citelný výpadek příjmů z dálničních poplatků.

Mýto vyžaduje nové datové uložiště, Kapsch podle ŘSD nespolupracuje

7.8. – Nový mýtný systém bude potřebovat nové datové úložiště za téměř 15 milionů Kč pro zpracovávaní sesbíraných informací z mýta. Stát původně počítal s využitím stávajícího zařízení, to však podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) znemožnil současný správce mýta Kapsch, který neposkytl součinnost k předání datového skladu. Stát proto bude po Kapschi vymáhat škodu, uvedlo včera ŘSD. Podle Kapsche jde o snahu navýšit cenu za mýto. CzechToll naopak uvedl, že jde o snahu Kapsche sabotovat spuštění nového mýta.

ŘSD vypíše tento měsíc osm soutěží za deset miliard korun

6.8. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) během srpna vyhlásí na stavby osm soutěží. Jejich celková hodnota bude deset miliard korun. Mezi zakázkami budou mimo jiné dva zbývající úseky modernizované dálnice D1 nebo úsek D48. Celkem jde o více než 52 kilometrů dálnic a silnic. Silničáři to oznámili včera v tiskové zprávě.

Pražský okruh mezi dálnicí D1 a Běchovicemi v roce 2024

Řidiči budou moci využít nový úsek Pražského okruhu spojující dálnici D1 s pražskou částí Běchovice v roce 2024. Minulý týden to řekl premiér Andrej Babiš při návštěvě Středočeského kraje. Stavět se má začít v roce 2021, nutné je vykoupit pozemky, uvedl předseda vlády. Náklady na stavbu více než 12,5 kilometru dlouhého úseku se blíží částce 9,4 miliardy Kč.

Slovenský ministr dopravy Arpád Érsek jednal s maďarským kolegou o železnici a infrastruktuře

5.8. – Ministr dopravy a výstavby Slovenska Arpád Érsek a státní tajemník pro dopravní politiku Ministerstva inovací a technologií Maďarska László Mosóczi na pracovním jednání hovořili o možnostech obnovení některých přímých železničních spojení mezi slovenskými a maďarskými městy. Tématem byl i stav přípravy a výstavby mostů přes Dunaj a Ipeľ. Obě strany se vzájemně informovaly i o stavu příhraničních silničních projektů.

spinner