Infrastruktura

Na železnici přibývá případů projetí přes zákaz vjezdu

5.6. – Na železnici přibývá případů, kdy vlaky projedou kolem návěstidla zakazujícího jízdu. Od začátku roku jde o 57 porušení, při kterých bylo zraněno 17 lidí. Ve srovnání se stejným obdobím z předchozích dvou let je to zhruba čtvrtinový nárůst. Správa železniční dopravní cesty o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Zároveň státní organizace apelovala na dopravce, aby se vyvarovali dalšího porušování předpisů. Ti se podle svého vyjádření snaží podobným událostem předcházet nejen školením a prověřováním svých zaměstnanců, ale i zaváděním zabezpečovací techniky do svých vlaků.

ŘSD chce začít stavět D3 z Prahy do Tábora v roce 2021

5.6. – Dálnice D3 v úseku Praha – Tábor by se měla začít stavět v roce 2021. Do konce roku chce ŘSD požádat o územní rozhodnutí. Dnes to řekli ministr dopravy Dan Ťok a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa.

SŽDC dostala od ÚOHS pokutu 200 tisíc Kč za rozdělení zakázky

5.6. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) dostala od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 200 tisíc Kč za přestupek při zadávání studií na přípravu stavby vysokorychlostní tratě z Prahy na sever do Německa. Studii rozdělila na dvě menší, čímž se staly takzvanými sektorovými podlimitními, a neuskutečnilo se tak zadávací řízení podle zákona o veřejných zakázkách, uvedl minulý týden v pátek v tiskové zprávě předseda ÚOHS Petr Rafaj. Pokuta je pravomocná. SŽDC ji respektuje a uhradí, řekla mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Kilometr dálnice stojí o polovinu méně než před deseti lety

5.6. – Jeden kilometr nové dálnice stojí 152 milionů Kč, tedy o 55 procent méně než před deseti lety. Aktuálně se za poloviční ceny staví skoro 194 kilometrů dálnic a silnic I. třídy, které často tvoří obchvaty měst. Letos zahajování nových staveb pokračuje, připraveno je přes 150 kilometrů nových silnic.

Návrh na zrychlení výstavby dopravních staveb míří ke schvalování

1.6. – Ke svému závěrečnému schvalování se tento týden ve Sněmovně přiblížil poslanecký návrh, který má urychlit výstavbu významných dopravních staveb. Novelu zákona o urychlení dopravní, vodní a energetické infrastruktury však poslanci schválí zřejmě v upravené podobě. Například místo původně navrhované předběžné držby pozemků by se na zákonem stanovený seznam staveb vztahovalo mezitímní rozhodnutí. U všech staveb, na něž se celý zákon vztahuje, by pak úřady mohly mít dvouměsíční lhůtu pro vydávání závazných stanovisek v povolovacím řízení.

Dan Ťok: Největším úspěchem byla stabilizace ŘSD a stavba dálnic

21.5. – Za největší úspěch svého působení na pozici ministra dopravy považuje Dan Ťok stabilizaci státem řízeného Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a zrychlení dopravních staveb. Naopak za neúspěch označil situaci okolo technických kontrol. Už dříve oznámil, že nechce na pozici ministra v příští vládě pokračovat.

ŘSD zahájilo výstavbu úseku dálnice D11 ze Smiřic do Jaroměře

16.5. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) včera zahájilo stavbu dálnice D11 mezi Smiřicemi a Jaroměří. Silnice v délce 7,15 kilometru bude stát 1,5 miliardy Kč bez DPH a hotová by měla být do konce roku 2021. Úsek je součástí stavby dálnice od jejího současného konce v Hradci Králové na hranice s Polskem v Královci na Trutnovsku. Ministr dopravy v demisi Dan Ťok uvedl, že s nyní zahájeným úsekem stoupla délka rozestavěných dálnic v ČR na 104 kilometrů.

SŽDC připravuje studie o vysokorychlostních tratích

Správa železniční dopravní cesty se zaměřuje na možnosti vybudování vysokorychlostních tratí. V polovině dubna uzavřela smlouvu na vypracování studie proveditelnosti vysokorychlostní železniční tratě mezi Prahou, Brnem a Břeclaví a vedle toho zahájila také přípravu územně-technické studie prověřující možnost napojení Letiště Václava Havla na vysokorychlostní trať Praha – Drážďany.

Nizozemský výrobce nákladních vozidel slaví letos 90 let od svého založení

Dne 1. dubna 1928 si nizozemský inženýr Hub van Doorne založil v Eindhovenu malou dílnu. Z těchto skromných začátků se společnost DAF postupně rozvinula v jedničku mezi výrobci nákladních vozidel, která je proslulá svými inovacemi, kvalitou a efektivitou.

Financování dopravní infrastruktury a priority

Ministr dopravy Dan Ťok začátkem dubna podepsal se zástupcem EIB (viz text dole na této straně) memorandum o spolupráci týkající se stomilionového úvěru na dopravní infastrukturu a železniční vozidla. Na názor na financování dopravních staveb a priority v této oblasti jsme se při této příležitosti zeptali zástupců dopravců i sdružení a institucí, kterých se tato problematika dotýká.

spinner