Infrastruktura

Silniční konference nadchla Ostravu vizí dopravy bez řidičů a nejrozsáhlejší výstavou v historii Premium

Silniční konference nadchla Ostravu vizí dopravy bez řidičů a nejrozsáhlejší výstavou v historii

25.10. – Samořiditelná vozidla, informační systémy na dálnicích a automatizované systémy v Rakousku či Švýcarsku. Taková vizionářská témata nabídl minulý týden 26. ročník Silniční konference, kterou uspořádala Česká silniční společnost. Největší a nejvýznamnější akce v oboru silniční infrastruktury se po 11 letech vrátila do Ostravy. V Clarion Congress Hotelu přivítala přes 800 odborníků a v nedaleké Vítkovice Aréně představila společně s více než 90 firmami na ploše 1600 metrů čtverečních nejrozsáhlejší výstavu ve své historii. Na programu konference bylo na 50 přednášek.

Odvolací soud zamítl žalobu o vlastnictví Fantovy budovy

25.10. – Italská firma Grandi Stazioni podruhé neuspěla se žalobou o určení vlastnictví Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží. Městský soud v Praze v úterý potvrdil loňské rozhodnutí prvoinstančního soudu a zamítl odvolání italské firmy Grandi Stazioni, která se domáhala určení, že budova nadále patří Českým drahám (ČD), nebo státu, od kterých měla budovu pronajatu. Žalobce může proti rozhodnutí podat dovolání.

Senát podpořil výstavbu dálnic ve Zlínském kraji

18.10. – Senát podpořil urychlení výstavby dálnic z Otrokovic do Břeclavi a z Hulína na hranice se Slovenskem, které by měly zlepšit dopravní situaci ve Zlínském kraji. Horní komora Parlamentu se dnes záležitostí zabývala na základě petice, kterou podepsalo na 17 tisíc lidí.

Swietelsky Rail při rekonstrukci trati použije unikátní stroj Premium

Swietelsky Rail při rekonstrukci trati použije unikátní stroj

15.10. – Dnes a zítra použije společnost Swietelsky Rail CZ při rekonstrukci kolejí na severočeské trati Čížkovice – Obrnice patřící AŽD Praha stroj RU 800 S. Jedná se o kolos dlouhý přes 177 metrů a vážící téměř 700 tun. Díky tomu se oprava zkrátí o tři dny.

Liberecký kraj dá v příštím roce do silnic zhruba miliardu Kč

8.10. – Liberecký kraj dá v příštím roce do oprav a rekonstrukce svých komunikací druhé a třetí třídy zhruba miliardu Kč. Z vlastního rozpočtu investuje minimálně 300 milionů Kč, na 160 milionů očekává stejně jako letos ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Další peníze by měl kraj získat z evropských fondů. V příštím roce se rozjede většina projektů financovaných z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), řekl náměstek libereckého hejtmana Marek Pieter.

Dálnice D2 má být kompletně opravená příští rok

3.10. – Druhá nejstarší česká dálnice, tedy D2 z Brna do Lanžhota, by měla být kompletně opravená příští rok. Se souvislými opravami začalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v roce 2013. Ve směru na Slovensko zbývá sedm kilometrů, v opačném ještě 18 kilometrů, řekl mluvčí ŘSD Jan Studecký. Celková délka dálnice, jejíž první úsek se otevřel před 40 lety 4. října 1978, je 61 kilometrů. Kompletně byla na českém území v provozu od roku 1980.

Vláda: stát chystá u Ml. Boleslavi dopravní stavby za 7,6 miliardy Kč

3.10. – Stát plánuje investovat více než 7,6 miliardy Kč do výstavby a úpravy dopravní infrastruktury na Mladoboleslavsku. Po dohodě s automobilkou Škoda Auto by v regionu měla vzniknout nová železnice i čtyřproudová silnice u sídla firmy. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy, který dnes podle tiskového odboru kabinetu schválila vláda. Plán počítá s 11 projekty.

E15: ČD prodají SŽDC desítky milionů čtverečních metrů pozemků

1.10. – České dráhy (ČD) připravují prodej zhruba 40 milionů čtverečních metrů pozemků státní Správě železniční dopravní cesty (SŽDC), transakce bude v řádu miliard Kč. Deníku E15 to řekl nově zvolený předseda představenstva drah Miroslav Kupec. Dráhy tak navazují na prodej nádražních budov a na převod kolejí a další infrastruktury po celé zemi. Budovy koupila SŽDC v roce 2016 za 3,3 miliardy Kč, koleje v roce 2008 za 12 miliard.

Pražský dopravní podnik má špičkově vybavený měřící vůz Premium

Pražský dopravní podnik má špičkově vybavený měřící vůz

25.9. – Dopravní podnik hlavního města Prahy získal špičkově vybavený měřící vůz pro kontrolu kolejí v pražském metru. Jedná se o vůz MV Plasser & Theurer typ EM 50, který po 15 letech provozu kompletně zmodernizovala společnost ČD – Telematika, když ho vybavila nejmodernějšími technologiemi pro měření geometrických parametrů koleje (GPK). Tento vůz, který představuje generační skok v možnostech měření geometrických parametrů koleje, převzali zástupci pražského dopravního podniku minulý týden, a to s měsíčním předstihem než měla být původně modernizace ukončena.

Výstavba Ejpovického tunelu finišuje, první vlak projede jižním tubusem už za dva měsíce Premium

Výstavba Ejpovického tunelu finišuje, první vlak projede jižním tubusem už za dva měsíce

24.9. – Výstavba dosud nejdelšího železničního tunelu v České republice spěje do závěrečné etapy. Už 15. listopadu projede první vlak jižním tubusem Ejpovického tunelu. Od 9. prosince, kdy začne platit nový jízdní řád, bude zahájen provoz všech vlaků oběma tubusy a cestující tak ocení nejzásadnější z přínosů stavby – zkrácení jízdní doby mezi Plzní a Prahou.

spinner