Infrastruktura

Ředitelství vodních cest chystá verze splavnění Labe u Přelouče

24.5. – Ředitelství vodních cest (ŘVC) připravuje nové posouzení vlivu splavnění Labe u Přelouče na životní prostředí (EIA). Původní posudek je již neplatný. Na rozdíl od minulosti se bude hodnotit více variant, jak splavnění dosáhnout. Dosud ŘVC počítalo pouze s vybudováním plavebního kanálu přes takzvané Slavíkovy ostrovy, což naráželo na houževnatý a účinný odpor ekologických organizací.

ŘSD může dostavět D3 u Ševětína, soud zamítl žalobu

23.5. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) může dokončit 50 metrů dálnice D3 v části Ševětín-Borek. Krajský soud v Českých Budějovicích zamítl žalobu majitele pozemku proti vyvlastnění. ŘSD již chystá harmonogram stavby, řekl mluvčí společnosti Jan Rýdl. Jednalo se o poslední pozemek nutný k dokončení celé stavby, dodal.

PRIME zveřejnila zprávu o výkonnosti železniční infrastruktury Premium

PRIME zveřejnila zprávu o výkonnosti železniční infrastruktury

20.5. – Evropská síť provozovatelů železniční infrastruktury PRIME zveřejnila druhou srovnávací zprávu pro období 2012 až 2017 na základě údajů od 15 organizací. Zahrnuje celkem 49 klíčových výkonnostních ukazatelů (přesnost spojů, náklady, bezpečnost, trvale udržitelný rozvoj apod.).

ÚOHS musí znovu rozhodnout o námitkách Kapsche k tendru na mýto

16.5. – Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj se musí znovu vypořádat s námitkami, které měla firma Kapsch k tendru na mýtné. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně, který zrušil jeho rozhodnutí z prosince loňského roku. Je to uvedeno na úřední desce soudu.

Hospodářský výbor doporučil zavedení elektronických dálničních známek

16.5. – Řidiči v České republice si zřejmě budou pořizovat pro jízdu na dálnicích elektronické známky, nynější papírové kupony úplně skončí. Poplatky budou motoristé hradit elektronicky, elektronická bude i kontrola. Zavedení elektronických kuponů od roku 2021 předpokládá vládní návrh novely zákona o pozemních komunikacích, jehož schválení včera doporučil Hospodářský výbor Poslanecké sněmovny.

Stát chce do dopravních staveb investovat ročně 166 miliard Kč

13.5. – Stát chce do roku 2029 ročně investovat do výstavby dopravní infrastruktury kolem 166 miliard Kč. Je to téměř dvojnásobek rozpočtu fondu dopravy pro letošní rok. Na setkání lídrů českého stavebnictví to uvedl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

Začala stavba obchvatu Českých Budějovic, celý bude zprovozněn v roce 2022

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo koncem března na budované dálnici D3 stavbu první části dvacetikilome­trového obchvatu Českých Budějovic v úseku Hodějovice – Třebonín o délce 12,6 kilometru. Výstavba druhé části v úseku Úsilné – Hodějovice o délce 7,2 kilometru bude zahájena tento měsíc.

Auditoři prověří, zda budování silniční sítě propojující EU probíhá podle plánu Premium

Auditoři prověří, zda budování silniční sítě propojující EU probíhá podle plánu

7.5. – Evropský účetní dvůr zahájil audit podpory EU pro silniční síť spojující členské státy a regiony. Auditoři budou zkoumat, zda opatření a financování Evropské komise směřují k plánovanému budování sítě v jednotlivých členských zemích a zlepšuje se dopravní spojení pro občany. Auditoři provedou kontroly v Bulharsku, České republice, Polsku a Španělsku a předpokládají, že závěrečnou zprávu vydají počátkem příštího roku.

NKÚ: stát má několikaleté zpoždění ve stavbě vah na dálnicích

6.5. – Ministerstvo dopravy má několikaleté zpoždění ve stavbě vah na dálnicích, které mají zabránit poškozování cest přetíženými kamiony. Vyplývá to z prověrky, jejíž výsledky dnes zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad. Ministerstvo dopravy v reakci uvedlo, že je stavba vah složitá. V nejbližší době budou dokončeny dvě. Kontroloři také vytkli ministerstvu, že od roku 2015 neurčilo podmínky pro kontrolu přínosu podobných dopravních systémů. Podle ministerstva vzniká IT systém, který bude vyhodnocovat efektivitu dopravních systémů i zpětně.

V ČR se za evropské peníze postavilo 1470 km silnic a železnic

2.5. – Včera uplynulo patnáct let od vstupu České republiky do Evropské unie. Za tu dobu se v zemi s využitím peněz z evropských fondů postavilo nebo zmodernizovalo více než 975 kilometrů železnic a téměř 495 kilometrů silnic a dálnic. Evropské dotace, které směřovaly do dopravy, se od vstupu země do EU vyšplhaly na takřka 12,2 miliardy EUR (asi 325 miliard Kč). Uvedla to mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

spinner