DN č. 19 - IAA Hannover 2018, Automobilová technika, InnoTrans Berlín, vychází 13.9., uzávěrka již 23.8.! 

Infrastruktura

​Rekonstrukce hlavního nádraží v Brně na dva roky omezí vlaky Premium

​Rekonstrukce hlavního nádraží v Brně na dva roky omezí vlaky

18.12. – Brněnské hlavní nádraží čeká od dubna příštího roku rekonstrukce za 2,7 miliardy korun. Skončí v roce 2019 a výrazně omezí provoz vlaků. Chystá se kompletní modernizace zabezpečovacího zařízení, rekonstrukcí projdou mosty přes Hybešovu a přes Křídlovickou a také výhybky na jižním konci stanice. Investice je nutná bez ohledu na polohu a termín stavby nového nádraží, aby současné mohlo ještě do otevření nového vůbec fungovat.

​Nová silnice I/16 nahradí část chybějícího Pražského okruhu

12.12. – Ministr dopravy Dan Ťok slavnostně zahájil stavbu přeložky silnice I/16 Slaný – Velvary. Díky přeložce bude doprava, která je v tomto místě velmi intenzivní, převedena mimo obytnou zástavbu Slaného a přilehlých obcí. Výstavbou přeložky se zároveň zlepší propojení ústecké dálnice D8 se silnicí I/7 a navazující dálnici D7.

​Ťok: Dopravním stavbám pomohla novela upravující ceny pozemků Premium

​Ťok: Dopravním stavbám pomohla novela upravující ceny pozemků

12.12. – Podle ministra dopravy Dana Ťoka pomáhá zahájení nových stavebních projektů především novela zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury z roku 2015. Novela upravila systém oceňování pozemků pro výkup. Výsledkem je urychlení výkupů. Dalším důvodem je také stabilizace Ředitelství silnic a dálnic ČR, řekl Ťok při zahájení stavby obchvatu Slaného na Kladensku.

Dosluhující vláda zprovoznila 180 kilometrů dálnic a silnic první třídy

8.12. – Celkem 180 kilometrů dálnic a silnic prvních tříd se podařilo ministerstvu dopravy zprovoznit během čtyř let dosluhujícího vládního kabinetu. Konkrétně začalo sloužit řidičům 96 kilometrů nových dálnic a 86 kilometrů silnic prvních tříd. Práce na nových stavbách jsou v plném proudu, aktuálně se staví dalších 123 kilometrů nových silnic.

​Končí dopravní omezení na dálnici D1 mezi Ostředkem a Šternovem Premium

​Končí dopravní omezení na dálnici D1 mezi Ostředkem a Šternovem

8.12. – Na dálnici D1 mezi Ostředkem a Šternovem na Benešovsku příští týden skončí dopravní omezení kvůli opravám. Důvodem je příchod zimního počasí, které si vyžádá přerušení prací. Zúžení jízdních pruhů by navíc přinášelo problémy sypačům při údržbě komunikace, řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký.

​Oprava horské železnice do Jeseníku stála 840 milionů korun Premium

​Oprava horské železnice do Jeseníku stála 840 milionů korun

8.12. – Rychleji a bezpečněji můžou nyní jezdit vlaky po opravené železniční trati z Hanušovic do zhruba 30 kilometrů vzdáleného Jeseníku. Rekonstrukce této horské železnice, která byla zahájena v červenci 2015 a dokončena letos v létě, stála bezmála 840 milionů korun. Na slavnostním ukončení stavby v Ostružné na Jesenicku to řekl Miroslav Bocák ze Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

​DKV pomůže s registrací do mýtného systému ve Slovinsku

6.12. – Slovinsko přejde 1. dubna 2018 na nový mýtný systém. Od tohoto data se již poplatky nebudou hradit při projíždění mýtnými stanicemi, ale pouze prostřednictvím nového elektronického mýtného systému DarsGo. Mýtnice budou postupně rušeny, čímž odpadne zdržení a zvýší se plynulost provozu.

​Ministerstvo chce na vysokorychlostní tratě pustit i nákladní dopravu Premium

​Ministerstvo chce na vysokorychlostní tratě pustit i nákladní dopravu

6.12. – Ministerstvo dopravy plánuje na budoucí vysokorychlostní tratě pustit i nákladní dopravu. Ta by mohla kapacitu těchto tras vyplňovat v době, kdy po ní nepojedou vysokorychlostní vlaky pro cestující. Smíšený provoz by tak mohl být na 30 až 40 procentech budoucích vysokorychlostních tratí. Maximální rychlost na takovýchto úsecích se tím ale sníží. Na konferenci k budoucnosti železnice to řekl ředitel odboru strategie na ministerstvu dopravy Luděk Sosna.

​EU uznala Česku všechny dopravní projekty z CEF za 30 miliard Kč Premium

​EU uznala Česku všechny dopravní projekty z CEF za 30 miliard Kč

5.12. – Evropská unie uznala všechny dopravní projekty, na které chce Česko využít prostředky z fondu na propojení Evropy CEF (Connecting Europe Facility). Celkem tak na dopravní stavby z tohoto programu získá Česko zhruba 30 miliard korun. Uvedl to mluvčí ministerstva Tomáš Neřold. Tyto peníze budou sloužit na spolufinancování vybraných staveb, které v Česku vzniknou do konce roku 2023.

​Ministerstvo plánuje stomiliardovou půjčku pro rozvoj dopravy Premium

​Ministerstvo plánuje stomiliardovou půjčku pro rozvoj dopravy

1.12. – Ministerstvo dopravy zvažuje pokrýt náklady na rozvoj dopravní infrastruktury v následujících letech s pomocí stomiliardové půjčky od Evropské investiční banky (EIB). Polovina z těchto peněz by měla směřovat na rozvoj dopravní sítě a druhá polovina na pořízení nových železničních vozidel. Na železniční konferenci to řekl první náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

spinner