DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Infrastruktura

​O bezpečné a spolehlivé fungování tunelů v Brně se postará sdružení SPEL a ČD - Telematika

2.11. – Společnost ČD – Telematika bude nejméně po následující čtyři roky zabezpečovat servis technologického a softwarového zařízení silničních tunelů na území města Brna. Rozhodla o tom veřejná soutěž, kterou vyhrálo „Sdružení SPEL a ČD – Telematika servis tunelů Brno“.

​Studie připouští možnost stavby nádraží v Brně na dvou místech Premium

​Studie připouští možnost stavby nádraží v Brně na dvou místech

30.10. – Ze studie proveditelnosti, kterou si dala zpracovat Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), vyplývá, že nové brněnské nádraží lze postavit jak v centru, tak v odsunuté poloze v místech dolního nádraží. Uvedl to náměstek ředitele Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) pro modernizaci Mojmír Nejezchleb. Brno, Jihomoravský kraj, stát a SŽDC mají tři měsíce na to, aby varianty posoudily, a v březnu by mohla o té konečné rozhodnout vláda.

Nová trať z Baku urychlí dopravu mezi Evropou a Čínou, mine Rusko Premium

Nová trať z Baku urychlí dopravu mezi Evropou a Čínou, mine Rusko

30.10. – Ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev společně se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem a předsedou gruzínské vlády Giorgim Kvirikašvilim slavnostně zahájili provoz nové, přes 820 kilometrů dlouhé železniční tratě, která tyto tři země propojí.

​Studie: Zhruba třetina budoucích dálnic je v rizikovém území Premium

​Studie: Zhruba třetina budoucích dálnic je v rizikovém území

30.10. – Geologové prozkoumali 72 úseků plánovaných dálnic a silnic první třídy, zhruba třetina z nich je z riziková. Dnes to v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce uvedl ředitel Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR Josef Stemberk. Na práci se podílela i Česká geologická služba (ČGS). Studii chce předat v úterý na Ředitelství silnic a dálnic ČR. Jedná se například o obchvat Frýdku-Místku nebo o plánovanou D11 u Jičína.

​Na Slovensku jde polovina výnosů z mýtného na správu systému Premium

​Na Slovensku jde polovina výnosů z mýtného na správu systému

26.10. – Výběr mýtného na Slovensku za používání dálnic, rychlostních silnic a zpoplatněných úseků silnic první třídy autobusy a nákladními vozy roste, náklady státu na mýtný systém dosahují zhruba polovinu z výnosů mýtného. Vyplývá to z údajů státního správce dálnic NDS a provozovatele mýtného systému, společnosti SkyToll.

​Vláda schválila rozpočet fondu dopravy na příští rok Premium

​Vláda schválila rozpočet fondu dopravy na příští rok

23.10. – Vláda premiéra Bohuslava Sobotky schválila rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Vyplývá to z informací na internetu Úřadu vlády. SFDI by měl příští rok hospodařit s 72,5 miliardy korun. Na výši peněz, které prostřednictvím fondu půjdou do výstavby a oprav dopravní infrastruktury, se kabinet dohodl již dříve, kdy projednával státní rozpočet.

​Modernizace trati zlepší spojení z České Lípy na Mladou Boleslav Premium

​Modernizace trati zlepší spojení z České Lípy na Mladou Boleslav

23.10. – Dokončení modernizace železniční trati a vlakového nádraží v České Lípě umožnilo nejen zrychlit vlaky jedoucí z České Lípy na Zákupy, ale s novým jízdním řádem od 10. prosince zajistí i lepší spojení mezi Českou Lípou a Mladou Boleslaví. Přímé vlaky by mezi oběma městy měly jezdit zhruba každou hodinu. Informoval o tom Pavel Blažek, jednatel společnosti Korid LK, která je koordinátorem veřejné dopravy v Libereckém kraji.

​Trať ze Studénky do Mošnova prošla řádnou kolaudací

23.10. – Nedávno otevřená rekonstruovaná trať mezi Studénkou a Mošnovem byla předmětem závěrečné kontrolní prohlídky, která měla za cíl zjistit stav trati po proběhnutém zkušebním provozu. Během prohlídky nebyly zjištěny žádné závady, proto Drážní úřad přistoupil k vydání kolaudačního souhlasu. „Je tak potvrzeno, že trať je po technické a bezpečnostní stránce zcela v pořádku,“ uvedl mluvčí tohoto úřadu Martin Novák.

​Výběr mýta láme v posledních měsících historické rekordy

19.10. – Hospodářská konjunktura táhne výběry mýta v Česku k novým rekordům. Každý pracovní den teď kamiony zaplatí do rozpočtu SFDI kolem 40 milionů korun. Týdenní výběry stoupají až k 220milionové hranici. Vyplývá to z výsledků výběru mýtného za měsíc září.

​V listopadu se začnou stavět nové úseky dálnice D6

19.10. – V polovině listopadu může začít výstavba tří nových úseků dálnice D6 v délce 14,6 kilometrů. Konkrétně se jedná o stavbu úseku od Nového Strašecí do Řevničova, včetně samotného obchvatu města. Dalším připravovaným úsekem je obchvat Lubence. Ministerstvo dopravy už na tyto stavby vydalo stavební povolení. Pokud nedojde k účelovým odvoláním proti stavebnímu povolení, může být výstavba nových částí D6 zahájena během příštího měsíce.

spinner