DN č. 7 - Mezinárodní kamionová doprava, Autobusová doprava, LUV, vychází 29.3., uzávěrka již 8.3.! 

Infrastruktura

​Stavba další části dálnice D7 by mohla začít příští rok Premium

​Stavba další části dálnice D7 by mohla začít příští rok

12.9. – Do konce příštího roku by mohla začít stavba dalšího úseku dálnice D7 v Ústeckém kraji. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) počítá s rozšířením obchvatu Panenského Týnce na Lounsku na čtyři pruhy, řekl Petr Vacek z úseku výstavby chomutovské pobočky ŘSD. Kompletně má být dálnice dokončena v roce 2023.

​Ministerstvo dopravy prý rozdává citlivá data

Ministerstvo dopravy vydává uchazečům o tendr na správu mýtného systému citlivá data, která mohou být zneužita k hackerským útokům na platební infrastrukturu ČSOB. Banka proto zvažuje podání stížnosti Nejvyššímu bezpečnostnímu úřadu a Národnímu centru kybernetické bezpečnosti. Začátkem srpna to uvedla mluvčí společnosti Pavla Hávová. S kritikou postupu se firma připojila ke správci mýtného systému, společnosti Kapsch, která postup úřadu kritizovala už koncem minulého měsíce.

​Česko bude od září připraveno na evropskou jednotku

Tuzemský mýtný systém bude od září připraven využívat jednotnou evropskou palubní jednotku (EETS). Řidiči tak po celé Evropě vystačí pouze s jedním zařízením namísto stávající sady jednotek pro každou zemi, kterou projíždí. Oznámila to společnost Kapsch.

​Studie rozhodne o trase nového železničního spojen í Prahy a Liberce

7.9. – Rychlejší železniční spojení do Prahy, nebo modernizaci železničních stanic v Malé Skále, Hrádku nad Nisou, Chrastavě, Turnově a Semilech, sliboval v Liberci ministr dopravy Dan Ťok. Zatímco ale nádraží by se oprav měla dočkat už v příštích čtyřech letech, zrychlení spojení do Prahy bude záležitostí na mnohem delší dobu. Teprve v polovině příštího roku má být hotova studie, kudy trať vést. V minulosti jich už ale byla zpracována více než desítka.

​Opravy dálnice D1 jsou zatím levnější, než stát předpokládal Premium

​Opravy dálnice D1 jsou zatím levnější, než stát předpokládal

7.9. – Práce na rekonstrukci dálnice D1 mezi Prahou a Brnem jsou zhruba v polovině. Dokončených je sedm úseků, které stát vyšly na čtyři miliardy korun, dalších šest úseků za necelých pět miliard Kč je v současnosti nadále rozestavěných. Celkem se má na D1 opravit 21 úseků, zbylých osm úseků se však bude opravovat až v letech 2018 až 2020, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic, které je investorem stavby.

Dalších 19 kilometrů dálnic vedoucích poblíž měst bude od příštího roku bez poplatku

7.9. – Od 1. ledna 2018 vyjme ministerstvo dopravy ze zpoplatnění dalších pět úseků dálnic, které tvoří obchvaty měst nebo přes které vedou silnice prvních tříd. Jedná se například o dálnice kolem Olomouce, Otrokovic, Pohořelic nebo Sokolova. Ministerstvo dopravy tak navazuje na své rozhodnutí z minulých let, kdy ze zpoplatnění vyjmulo 145 kilometrů dálnic, které vedly nedaleko měst.

​Další úpravy českolipského železničního uzlu zvýšily rychlost vlaků Premium

​Další úpravy českolipského železničního uzlu zvýšily rychlost vlaků

4.9. – Nově postavené nádraží v České Lípě slouží veřejnosti a některé vlaky mohou jezdit rychleji. Umožnila to aktivace nového zabezpečovacího zařízení v železničním uzlu, díky kterému mohou vlaky v okolí stanice a směrem na Lovosice a Liberec jezdit až 120 kilometrů za hodinu. Výstavba nové odbavovací haly a modernizace nádraží, zabezpečení a tratí stály bezmála miliardu korun.

​Celá Prackovická estakáda na dálnici D8 se otevře řidičům do konce září

1.9. – Dálnice D8 by měla být po 20. září zprovozněna ve všech čtyřech pruzích na Prackovické estakádě. Po jednání Rady geotechnického monitoringu to řekli ministr dopravy Dan Ťok a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa. Mostní estakáda bude i nadále monitorována a od jarní sezóny příštího roku ji čekají další úpravy.

​Vysokorychlostní železnice z Prahy do Brna je pro Zelené prioritou

29.8. – Budoucnost dopravy je podle Zelených v železnici. Ta má největší potenciál k výraznému zlepšení kvality a rychlosti. Stát by měl také reagovat na prudce rostoucí poptávku po osobní železniční dopravě. Ta například jen na trase mezi Prahou a Jihomoravským krajem zaznamenala mezi lety 2010 a 2016 nárůst o 272 procent. Celostátně v tomto období vzrostl počet cestujících na železnici téměř o 109 procent, jen za loňský rok jelo vlakem 179 milionů lidí.

​SŽDC opraví během příštích pěti let stovky nádražních budov Premium

​SŽDC opraví během příštích pěti let stovky nádražních budov

29.8. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) představila pilotní projekty na oživení nádražních budov a jejich prostor, které do budoucna nemají pro obsluhu železnice využití. V prostějovském nádraží budou sídlit policisté, v Teplicích pak železničáři chtějí na nádraží přesunout sídlo finančního úřadu. Na tiskové konferenci to řekl náměstek generálního ředitele SŽDC Tomáš Drmola.

spinner