Infrastruktura

Sněmovna odložila zákaz tranzitní dopravy po místních silnicích

23.1. – Zavedení zákazu tranzitní dopravy po místních silnicích se odkládá. Poslanci jej chtějí ještě upravit kvůli výhradám ministerstva dopravy a dopravců. Sněmovna o tom včera rozhodla před závěrečným schvalováním novely, která by podle původního záměru měla zakázat či omezit kamionům předjíždění na dálnicích. Podle kritiků jsou tyto změny nadbytečné. Návrh na zamítnutí novely ale Sněmovna neschválila.

​Šéf SFDI Zbyněk Hořelica i náměstek Tomáš Čoček chtějí jednat s Karlem Havlíčkem

22.1. – Ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Zbyněk Hořelica chce co nejdříve seznámit budoucího ministra dopravy Karla Havlíčka se situací kolem zakázky na IT systém k elektronickým dálničním známkám. Až poté podle něho nový ministr rozhodne o dalším postupu. Stejně chce postupovat i první náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček.

MD zvažuje možnost vytvořit auditora mýta bez tendru ze státního Cendisu

20.1. – Vedení ministerstva dopravy zvažuje, že by audit výběru elektronického mýta svěřilo bez výběrového řízení státní firmě Cendis. Stávající tendr na auditora, který Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vypsalo loni a šetří jej Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), by se zrušil. Informaci dnes potvrdil důvěryhodný zdroj z ministerstva dopravy. Mluvčí ministerstva František Jemelka nechtěl případné angažmá Cendisu komentovat s tím, že tendr zatím stále běží.

Tomáš Vondráček: Stát zkusí zakázku na IT systém známek zrušit či zúžit

20.1. – Stát se pokusí zakázku na informační systém a e-shop pro elektronické dálniční známky zrušit, případně výrazně zredukovat. Zakázka by měla být rozdělena tak, aby se stát věnoval jen tomu, co je důležité z hlediska bezpečnosti a provozu kamerového systému. Servisy směřující k občanům by měl přenechat třetím stranám. Po dnešní schůzce s premiérem Andrejem Babišem to novinářům řekl podnikatel v informačních technologiích Tomáš Vondráček. Předseda vlády plánuje schůzku okomentovat dnešního dne.

​Modernizaci D1 u Humpolce dokončí za 1,4 miliardy Kč Skanska

20.1. – V modernizaci úseku dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem bude pokračovat stavební společnost Skanska. Za další část rekonstrukce dostane téměř 1,4 miliardy Kč. Vyplývá to z informací ve věstníku veřejných zakázek. Skanska naváže na vlastní část rekonstrukce z předchozího roku. Nejdelší úsek dálnice by měl být dokončen letos.

​Zakázka k dálničním známkám je podle SFDI v pořádku, premiér má jiný názor

17.1. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) si za zakázkou na IT systém k dálničním známkám stojí, podle fondu byla její organizace v pořádku. V pondělí představí materiály o ní vládě. Průměrné roční náklady by se v příštích deseti letech měly pohybovat okolo 205 milionů Kč, přibližně o 120 milionů méně než v současnosti. Uvedl to dnes šéf fondu Zbyněk Hořelica. Premiér Andrej Babiš dnes řekl, že zakázka byla zorganizována špatně a měla by být zrušena.

​Návrh nového stavebního zákona zůstává pro kraje naprosto nepřijatelný

​Návrh nového stavebního zákona zůstává pro kraje naprosto nepřijatelný Premium

15.1. – V poslední době prochází velkou veřejnou diskusí návrh nového stavebního zákona, který vzniká pod taktovkou Ministerstva pro místní rozvoj ČR (MMR). Podle tohoto návrhu, ke kterému již v minulosti zaujala Asociace krajů ČR negativní postoj, by činnosti vykonávané obcemi a kraji měly kompletně přejít na nově zřízený Nejvyšší stavební úřad a jeho detašovaná pracoviště.

​ŘSD prověřuje, zda na části D3 nehrozí sesuv půdy

15.1. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) prověřuje, zda v části rozestavěného úseku D3 Hodějovice – Třebonín, který bude součástí obchvatu Českých Budějovic, nemůže nastat sesuv půdy. ŘSD dělá na místě doplňkový geotechnický průzkum. Jeho závěry by mělo mít v březnu, pak zpracuje projektovou dokumentaci, podle které udělá případná opatření. Trasa D3 se kvůli tomu měnit nemusí.

​Kapsch zvažuje kroky k mýtné soutěži, jasno bude v řádu týdnů

14.1. – Spory kolem mýtného tendru zatím neskončily. Bývalý provozovatel mýta společnost Kapsch nyní řeší další postup, zveřejnit by je měl v řádu týdnů. Řekl to mluvčí firmy David Šimoník, konkrétní kroky však zatím nechtěl komentovat. V minulosti společnost připustila například možnosti ústavní žaloby nebo mezinárodní arbitráže. Současný stav, kdy mýtný systém provozuje konkurenční konsorcium CzechToll/SkyToll, už ovšem žádný z případných kroků nezvrátí.

NKÚ: Téměř polovinu vybraného mýta na Slovensku si nechá SkyToll

13.1. – Jen deset centů z každého eura zaplaceného prostřednictvím mýta za využívání zpoplatněných úseků silnic na Slovensku bylo v letech 2014 až 2018 použito na výstavbu nových dálnic. Vyplývá to ze zprávy slovenského Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který závěry svého zkoumání zveřejnil před dvěma měsíci. Zjištění úřadu je jedním z důvodů, kvůli kterým teď na Slovensku nespokojení autodopravci blokují část hraničních přechodů.

spinner