Infrastruktura

​Rekonstrukce D1 se protáhne, potrvá do roku 2021 ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​

19.3. – Práce na rekonstrukci dálnice D1 mezi Prahou a Brnem se protáhnou do roku 2021. „My už víme, díky těm zdržením při soutěžích, že rok 2020 nestihneme,“ řekl v pátek novinářům ministr dopravy Dan Ťok. Uvedl, že zahájení jednotlivých staveb se zpožďuje o půl roku až o rok kvůli tomu, že vydávání stavebních povolení napadají Děti Země. V součtu by obnova D1 měla stát zhruba 19 miliard Kč.

Podpisu smlouvy na výstavbu části čtvrtého železničního koridoru už nic nebrání

15.3. – Čtvrtý železniční koridor v úseku Sudoměřice – Votice postaví společnost OHL ŽS. Správě železniční dopravní cesty teď už nic nebrání, aby s vítězem čtyřmiliardové zakázky podepsala smlouvu. Společnost Strabag, která tendr napadla, svůj návrh na zkoumání případu stáhla. Potvrdil to mluvčí úřadu Martin Švanda.

Debatu o novele ke zrychlení dopravních staveb výbor přerušil

15.3. – Sněmovní hospodářský výbor přerušil projednávání poslanecké novely, která má zrychlit přípravu dopravních staveb. Ze včerejší debaty vyplynulo, že by se k předloze mohla sejít řada pozměňovacích návrhů. Mluvilo se o zrychlení výstavby energetických a komunikačních sítí i o seznamu silnic a železnic, kterých se má novela týkat. Někteří poslanci varovali před tím, že rozšiřování předlohy povede k tomu, že nakonec nebude schválena.

NKÚ: stát neověřil využití miliard na opravy krajských silnic

12.3. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) neověřil efektivnost využití dotací 7,4 miliardy Kč v letech 2015 a 2016 na opravy krajských silnic. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), oznámil dnes mluvčí úřadu Václav Kešner. Kontrola ale neodhalila, že by peníze byly využívány neúčelně. Fond dopravy nemohl vyhodnotit dopady na krajské silniční sítě, protože nemá informace o dalších zdrojích peněz pro kraje na opravy, reagoval mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar. Předsedkyně Rady Asociace krajů Jana Vildumetzová označila závěry NKÚ za „velmi přínosné“.

Sněmovna podpořila rychlejší výstavbu vybraných dopravních staveb

7.3. – Sněmovna včera v úvodním kole podpořila poslanecký návrh, který má zrychlit výstavbu určených dopravních staveb. Zákon u stanovených staveb předpokládá zavedení předběžné držby pozemků a také jejich zpřístupnění pro přípravné práce. Měla by se také zjednodušit výplata náhrad za věcná břemena. Pod návrhem jsou podepsaní zástupci všech sněmovních stran. Podle dřívějšího vyjádření ministra dopravy Dana Ťoka by mohla změna zákona urychlit stavby až o třetinu.

ŘSD staví novou silnici na Tachovsku, ulehčí cestu z Chebska na D5

6.3. – Ředitelství silnic a dálnic zahájilo největší stavbu nové silnice v Plzeňském kraji za posledních sedm let. Jde o pětikilometrový úsek silnice první třídy na Tachovsku z Janova k Nové Hospodě zhruba za 200 milionů Kč. Díky němu se řidiči mířící ze sousedního Chebska dostanou až na dálnici D5, která vede z Prahy do Německa. Je to poslední úsek dálničního přivaděče od stavby dokončené v roce 2011. Oznámil to Miroslav Blabol z plzeňské ŘSD. Silnice, kterou hojně využívají kamiony, sníží nehodovost v obcích na Tachovsku.

Pardubický kraj chce vlastnit silnici I/36, zakáže pak na ní kamiony

5.3. – Pardubický kraj chce vlastnit část silnice I/36, která vede přes Lázně Bohdaneč, zakáže pak na ní kamiony. Se státem jedná o převodu majetku. Očekává ale od něj, že nejdřív komunikaci opraví. Oznámil to náměstek hejtmana Michal Kortyš.

Ministerstvo dopravy navrhuje výměnu 6 členů výboru fondu dopravy

28.2. – Ministerstvo dopravy navrhlo výměnu šesti z devíti členů výboru Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Vyplývá to z materiálu, který poslalo ministerstvo do meziresortního připomínkového řízení, změny má řešit vláda v březnu, uvedl server zdopravy.cz. Odejít mají členové nominovaní za ČSSD a KDU-ČSL i exministr financí Ivan Pilný. Výbor mimo jiné odvolává ředitele, nebo schvaluje například rozpočet či úpravy ve výdajích fondu, rozhoduje tak o desítkách miliard Kč.

ŘSD opraví dálnici D10 u Brandýsa nad Labem

27.2. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) letos opraví dálnici D10 ve směru z Prahy na Mladou Boleslav v úseku mezi desátým a 14. kilometrem. Opravovaný úsek začne u sjezdu na Brandýs nad Labem a skončí u Staré Boleslavi. Náklady přesáhnou 71 milionů Kč.

Stát bude na dopravní stavby potřebovat 86 miliard ročně

26.2. – Státní fond dopravní infrastruktury bude v dalších letech, včetně toho letošního, potřebovat na údržbu a rozvoj dopravní infrastruktury minimálně 86 miliard Kč ročně. To odpovídá zhruba 1,8 až dvěma procentům HDP. Uvádí to aktualizované Dopravní sektorové strategie, které má zítra projednat vláda.

spinner