Infrastruktura

Vláda schválila rozpočet SFDI na příští rok 150,1 miliardy korun

28.9. - Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude příští rok hospodařit s rozpočtem 150,1 miliardy korun, schválila včera vláda. Fond čtyřmi miliardami korun fond přispěje krajům na silnice druhých a třetích tříd, uvedl úřad vlády v tiskové zprávě. Letos pracuje SFDI s rozpočtem 150,9 miliardy korun.

Stavební povolení D49 v úseku Hulín-Fryšták obstálo před správními soudy

27.9. - Stavební povolení pro dálnici D49 v úseku Hulín-Fryšták ve Zlínském kraji obstálo před správními soudy. Poté, co žalobu odpůrců stavby loni zamítl Městský soud v Praze, neuspěl spolek Egeria ani s kasační stížností. Nejvyšší správní soud (NSS) ji zamítl, obsáhlé rozhodnutí je dočasně zpřístupněné na úřední desce. Zhruba sedmnáctikilo­metrový úsek už je ve výstavbě. První motoristé by se po něm měli projet na konci příštího roku. Dálnice D49 v budoucnu propojí střední a východní Moravu se západním Slovenskem.

Rakouská část dálnice D3 k hranici na jihu Čech bude hotová do roku 2029

27.9. - Rakouská část dálnice D3 k hranici na jihu Čech bude hotová do roku 2029, řekli včera novinářům jihočeský hejtman Martin Kuba a hornorakouský hejtman Thomas Stelzer. Jihočeská část D3 bude hotová do roku 2026, jak již dříve oznámili členové vlády a silničáři. V Rakousku zatím končí dálnice u Freistadtu, necelých 20 kilometrů od hranice. Do roku 2027 bude hotová část z Freistadtu do Rainbachu, do roku 2029 pak až k hranicím, sdělil Thomas Stelzer. Do roku 2029 tak budou muset jezdit řidiči od hranice po staré silnici.

Prezident podepsal zákon, který umožní konzervaci málo využívaných tratí

26.9. - Drážní zákon do budoucna umožní konzervaci málo využívaných lokálních železničních tratí. Novelu, která to umožní, včera podepsal prezident Petr Pavel. O prezidentově podpisu informoval Hrad. Změna zákona má také v souladu s předpisy EU zlepšit postavení cestujících na železnici. O konzervaci bude na žádost vlastníků rozhodovat Drážní úřad. Podmínkou bude, že dva roky po sobě klesl provoz na takové trati ročně pod 300 jízd za účelem přepravy osob a nebo 12 nákladních jízd. Změna se nelíbí Sdružení místních samospráv. Obce se podle něj obávají rušení tratí a snížení dopravní obslužnosti.

ŘSD zprovoznilo novou šestikilometrovou silnici za Plzní na Klatovy za 1,3 miliardy

26.9. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) včera po poledni zprovoznilo nový úsek hlavního tahu silnice I/27 za Plzní, který vede na Klatovy, Železnou Rudu až do Německa. Jde o kapacitní čtyřpruhovou komunikaci Šlovice – Přeštice o délce téměř 6,1 kilometru, která stála 1,276 miliardy korun. První po ní začala jezdit auta ve směru od Plzně, opačný směr od Přeštic byl otevřený později odpoledne. ČTK to řekl ředitel plzeňského ŘSD Miroslav Blabol.

​Havarijní oprava omezí provoz na D5 u Třebonic

25.9. – V pátek 29.9. zahájí ŘSD víkendovou opravu havarijního stavu vozovky dálnice D5 u Třebonic. Potrvá pouze 48 hodin. Jedná se o opravu asfaltové hutněné vrstvy v pomalém i rychlém jízdním pruhu na 0 km dálnice D5 na příjezdu do Prahy, konkrétně v místě sjezdové větve na dálnici D0 mimoúrovňové křižovatky Třebonice. Celková délka úseku, na kterém bude vyměněná obrusná, ložná i podkladní vrstva, je cca 50 m.

​České dráhy začaly s demolicí nevyužívaných budov na dolním nádraží v Brně

24.9. – České dráhy začaly s demolicí léta nevyužívaných budov na dolním nádraží v Brně. Jedná se o území, kde má v budoucnu stát nové brněnské hlavní nádraží, stavět se však začne nejdříve v roce 2028. Letošní květnová tragédie, kdy na nedalekém pozemku Českých drah uhořelo osm lidí v opuštěné stavební buňce, rozhodnutí o demolici urychlila. České dráhy nechtějí, aby se podobná tragédie opakovala, uvedla mluvčí dopravce Vanda Rajnochová.

​České dráhy doprodaly pozemky na smíchovském nádraží za dvě miliardy korun

23.9. – České dráhy prodaly zbývající část pozemků na smíchovském nádraží v Praze za necelé dvě miliardy korun. Přes 126 000 metrů čtverečních pozemků odkoupí společnost Sekyra Group. Vyplývá to z informací v registru smluv. České dráhy v tiskové zprávě uvedly, že dohromady tak za pozemky na Smíchově získaly 2,4 miliardy korun. Na pozemcích má vyrůst nová čtvrť Smíchov City.

​Správa železnic vybrala projektanta rychlodráhy z Vršovic do Běchovic

22.9. – Správa železnic vybrala projektanta vysokorychlostní trati (VRT) mezi pražskými Vršovicemi a Běchovicemi. Zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí rychlotrati v pražském uzlu provede sdružení společností Sudop Praha, Egis Rail, Mott MacDonald CZ a Mott Macdonald. Hodnota zakázky je podle mluvčího Správy železnic Jana Nevoly 125,8 milionu korun. Součástí projektu také bude vybudování čtvrté koleje mezi Běchovicemi a Libní. Výstavba by měla začít v roce 2028. Úsek je součástí připravované rychlodráhy z Prahy do Brna.

​Hospodářský výbor: Liniový zákon by se měl vztahovat i na strategické investice

22.9. – Liniový zákon, který má urychlit povolování a výstavbu silnic, dálnic, vysokorychlostních železnic a další infrastruktury, by se měl do budoucna rozšířit i na strategické investice. Rozšíření záběru zákona včera podpořil sněmovní hospodářský výbor. O záměru vlády rozšířit tento zákon a změnit ho na zákon o strategických investicích hovořil na začátku září premiér Petr Fiala.

spinner