Infrastruktura

​Na dálnici D1 končí několik uzavírek

6.9. – Od neděle 6. září končí na dálnici D1 několik dopravních omezení. Po rekonstrukci se plně otevře úsek u Prahy mezi druhým a 12. kilometrem, stavbaři pro letošní rok přeruší i práce na dalších třech úsecích dálnice. Další uzavírky budou končit postupně během podzimu.

​Od října budou v Pardubicích na železnici výluky

6.9. - V Pardubicích začínají první výluky kvůli modernizaci železničního uzlu Pardubice. Osobní dopravy se zpočátku nedotknou. Cestující je pocítí od konce října do začátku prosince. Uvedla to Nela Friebová ze Správy železnic.

​Kolumbie otevřela nejdelší silniční tunel v Latinské Americe

5.9. – Kolumbijský prezident Iván Duque slavnostně otevřel nejdelší silniční tunel v Latinské Americe – Túnel de la Línea. Práce na výstavbě tunelu dlouhého 8,652 kilometru trvaly více než deset let, uvedla agentura Reuters.

​Švýcarsko otevřelo železniční tunel dlouhý přes 15 kilometrů

5.9. – Ve švýcarském kantonu Ticino otevřeli včera 15,4 kilometru dlouhý železniční tunel v průsmyku Monte Ceneri. Tunel, jehož výstavba stála 3,6 miliardy CHF (zhruba 88 miliard Kč), spojuje Camorino a Lugano a výrazně urychlí železniční přepravu mezi Švýcarskem a severem Itálie.

​Správa železnic začala hledat tvůrce dokumentace k rychlotrati do Ostravy

4.9. – Správa železnic začala hledat zhotovitele dokumentace pro územní řízení a stavbu připravovaného úseku vysokorychlostní trati mezi Ostravou a Prosenicemi. Odhadovaná částka za zpracování dokumentace je 195 milionů korun. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Úsek, který je podle dopravců nyní přetížen, je součástí chystané rychlodráhy mezi Ostravou a Brnem, trať by se podle dřívějších plánů měla začít stavět za pět let. Část mezi Přerovem a Ostravou by mohla být hotová v roce 2030.

​Opravy na dálnici D1 u Prahy jsou téměř hotové

3.9. – Řidičům projíždějícím po D1 u Prahy se výrazně uleví, a to o necelý měsíc dříve oproti plánu. O nadcházejícím víkendu bude v rámci projektu Oprava dálnice D1 od km 2,350 do km 11, 200 P a odpočívek Újezd u Průhonic L+P odstraněno zbývající provizorní dopravní opatření mezi km 5 až 9,5. Práce provádí Eurovia CS pro ŘSD ČR.

​Začala rekonstrukce odpočívky Studený na dálnici D1

3.9. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo rekonstrukci několik let uzavřené malé odpočívky Studený (na pomezí okresů Benešov a Pelhřimov) na dálnici D1 v km 70,1, která se nachází vpravo ve směru na Brno. Po rekonstrukci se bude jednat o první malou odpočívku v novém moderním stylu, jejíž uvedení do provozu je v plánu na začátku prázdnin 2021.

AŽD: Na Kopidlnce vyzkoušíme úplné novinky, pro které na Švestkové dráze není prostor

V povědomí železničářské veřejnosti je společnost AŽD zatím spojena především s provozem Švestkové dráhy (Čížkovice – Obrnice), nejmodernější regionální tratě v Evropě. Nyní však společnost zaměřuje svou hlavní pozornost na druhou z tratí, které koupila od státuv roce 2016 – Kopidlnku (Kopidlno – Dolní Bousov). O svých záměrech nám pověděli přímo na místě generální ředitel společnosti AŽD Ing. Zdeněk Chrdle a vedoucí oddělení Správy a provozování drah Ing. David Levinský.

Investice 2,2 miliardy EUR do klíčových projektů kladou důraz na železnici

EU vydala souhrnnou zprávu, jak hodlá v dopravě podpořit hospodářské oživení ve všech členských státech. Do 140 klíčových dopravních projektů chce vložit téměř 2,2 miliardy EUR. Významnou pozici v investicích má železnice.

Hospodaření s mosty v Česku čeká audit

Ministerstvo dopravy spolu s odborníky z ČVUT provede audit hospodaření s mosty, které jsou na dálnicích, silnicích I. třídy, na krajských silnicích a železničních tratích. Ministr dopravy Havlíček zároveň zřizuje pracovní komisi, která bude také řešit financování oprav.

spinner