Infrastruktura

​Společnost AŽD získala další zakázku v Srbsku

22.3. – Česká společnost AŽD uspěla se svou nabídkou ve výběrovém řízení na dodávku zabezpečovacího zařízení pro železniční trať Cvetojevac – Sobovica v Srbsku. Hlavním kontraktorem projektu je konsorcium šesti firem pod vedením společnosti ZGOP DOO NOVI SAD, společnost AŽD bude realizovat své dodávky z pozice subdodavatele prostřednictvím své dceřiné společnosti AŽD Saobračajni sistemi z Bělehradu. Hodnota dodávky AŽD je 6 mil. eur (v přepočtu cca 150 mil. Kč) a realizace potrvá 2,5 roku.

​Středočeská D3 má prodlouženou platnost EIA

22.3. – Ředitelství silnic a dálnic se podařilo získat prodloužení platnosti stanoviska EIA (posouzení vlivu na životní prostředí) k záměru „D3 – Středočeská část“ do 1. února 2027. Ministerstvo životního prostředí tuto skutečnost aktuálně zveřejnilo v Informačním systému EIA.

​Stavbaři se v Lovosicích přesunou z nástupišť do nádražní budovy

21.3. – V Lovosicích odstartují už letos na jaře stavební práce, které vrátí původní lesk tamní nádražní budově. Objekt z roku 1968 dostane zateplenou fasádu i střechu, cestující ocení účelnější vnitřní prostory. Přínosem rekonstrukce bude také výrazné snížení provozních nákladů. Hotovo bude příští rok v létě.

​Výběr mýtného v únoru rostl o 10 procent, přispěl k tomu i přestupný rok

20.3. – V únoru uhradili dopravci za užití zpoplatněných silnic a dálnic na mýtném 1,29 miliardy korun. Meziročně tak rostl výběr mýtného o 10 procent. Kromě oživení nákladní dopravy přispěl k růstu také jeden den navíc, který získali dopravci díky přestupnému roku. O necelých 9 procent (na téměř 94 milionů) vzrostl v únoru také počet mýtných transakcí, které systém zpracoval.

​Dopravní podnik: S novým brněnským nádražím vzroste provoz tramvají o 56 procent

19.3. – Pokud bude stát nové brněnské hlavní nádraží v místě dnešního dolního, bude to znamenat dramatický růst provozu MHD proti dnešnímu stavu, a to především tramvají. Aby zvládly předpokládanou zátěž, měly by předpokladu dopravního podniku výkony vzrůst o 56 procent. Nárůst frekvence nekolejové dopravy má být jen 4,5 procenta. Vyplývá to z prezentace dopravního ředitele Dopravního podniku města Brna Jana Seitla, kterou představil na konferenci o přestavbě brněnského železničního uzlu.

​Zrychlování havlíčkobrodské trati pokračuje

19.3. – Modernizace další části trati z Brna do Havlíčkova Brodu může začít. Správa železnic vybrala jako zhotovitele stavby mezi Přibyslaví a Pohledem společnost Chládek & Tintěra, která podala nabídku ve výši 2 770 989 541 korun. Rekonstrukce osm kilometrů dlouhého úseku umožní zvýšení traťové rychlosti až na 160 km/h. Celkovou přestavbou projdou obě stanice a také zastávky mezi nimi. Stavební práce začnou do poloviny dubna, potrvají do konce roku 2026.

​MD: Počet zemřelých na železnici se snižuje, proces zavádění výhradního provozu ETCS běží dál

19.3. – Od 1. ledna 2025 začne výhradní provoz evropského zabezpečovače ETCS na vybraných částech některých železničních koridorů v ČR. Ladění systému na vybraných úsecích české železnice běží naplno a je třeba se soustředit na maximální koordinaci příprav. Účastníci setkání Bezpečnostní komise MD též detailně prodiskutovali meziroční srovnání bezpečnostních parametrů na tratích v ČR, pozitivním trendem je především pokles počtu usmrcených na železnici a pokles úhrnu hmotných škod v meziročním srovnání. Taktéž se daří odstraňovat problematická místa na české železnici, což usnadňuje práci strojvůdcům.

​Diagnostická měření na koridorech bude provádět jedna souprava

18.3. – Správa železnic přešla na efektivnější způsob provádění měření koridorových úseků při rychlostech nad 120 km/h. Příslušné diagnostické jízdy se budou konat současně, s využitím všech potřebných vozidel v jedné soupravě. To přinese výraznou úsporu provozních nákladů i nezbytných omezení provozu. První integrované měření se uskuteční dnes mezi Prahou a Českými Budějovicemi, do konce března budou následovat další po celé republice.

​ŘSD umisťuje na nejstarším dálničním mostu v republice monitorovací čidla

18.3. – Umísťováním monitorovacích čidel pokračuje příprava na rekonstrukci mostu Šmejkalka na 23. km D1, nejstaršího dálničního mostu v ČR. K instalaci dochází ve výšce odpovídající patnáctipatrovému věžáku. Jde o doposud největší a nejnáročnější rekonstrukci tohoto mostu za celou jeho téměř 80letou historii. Uvedl to Jiří Veselý ze samostatného oddělení komunikace Středočeského kraje a Kraje Vysočina Ředitelství silnic a dálnic.

​Zdržení zahájení stavby D11 z Trutnova k polské hranici může být půl roku

18.3. – Zdržení zahájení stavby úseku dálnice D11 z Trutnova ke státní hranici s Polskem by mohlo být kvůli řízení u antimonopolního úřadu půl roku. V podcastu Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) to uvedl generální ředitel podniku Radek Mátl. Původně ŘSD plánovalo, že stavbu úseku o délce 21,1 kilometru zahájí loni 19. prosince. Na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se obrátilo v soutěži neúspěšné sdružení firem v čele se společností MI Roads. ŘSD jako vítěze tendru vybralo polský Budimex.

spinner