Infrastruktura

Nový úsek D3 je v provozu, zrychlí cestu na jih Čech

Nový úsek D3 je v provozu, zrychlí cestu na jih Čech Premium

11.12. – Včera byl uveden do provozu nový jedenáctikilo­metrový úsek dálnice D3 mezi Ševětínem a Borkem. Dálnice je náhradou za stávající silnici I/3, která již nevyhovuje současným dopravním intenzitám. Na přetížené komunikaci I/3 docházelo k řadě kolizních situací, které budou díky nové dálnici minimalizovány­. Informovalo o tom ministerstvo dopravy v tiskové zprávě.

SŽDC navýší mzdy zaměstnanců o 4,5 procenta

9.12. – Mzdy zaměstnanců Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) se příští rok zvýší o 4,5 procenta. Zvýší se také odměny a příplatky pracovníků. Počítá s tím kolektivní smlouva, na které se organizace dohodla s odbory, informovala v pátek SŽDC. Firma musela o nové podnikové kolektivní smlouvě jednat s celkem devíti odborovými subjekty. V SŽDC pracuje okolo 17 tisíc lidí.

Fond dopravy bude hospodařit příští rok s 87,3 miliardy korun

5.12. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude v příštím roce hospodařit s 87,3 miliardy Kč. Návrh rozpočtu fondu schválila Sněmovna. Na letošek měl fond dopravy schválený rozpočet o miliardu nižší, jeho výdaje ale v průběhu roku vzrostly zhruba a 101 miliard Kč.

Doprava se po spuštění nového mýtného systému výrazně nekomplikovala

3.12. – Spuštění satelitního mýta v Česku nezpůsobilo v neděli ani včera větší dopravní komplikace. Pouze v pondělí ráno měla kolona na bývalém hraničním přechodu v Lanžhotě na dálnici z Bratislavy do Brna až dva kilometry, postupně se ale výrazně zkrátila. Na česko-německé hranici na dálnici D8 byl provoz plynulý, stejná situace byla i na Rozvadově. Pondělí bylo prvním pracovním dnem od spuštění systému a provozovatel CzechToll ho vnímal jako zatěžkávací zkoušku. Nejhorší předpoklady počítaly podle dopravních modelů až s desetikilome­trovými kolonami.

Na dopravní stavby bude v roce 2020 k dispozici přes 93 miliardy Kč

Na dopravní stavby bude v roce 2020 k dispozici přes 93 miliardy Kč Premium

29.11. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude v příštím roce hospodařit s rozpočtem ve výši přesahující 93 miliard Kč. Základní částka 87,3 miliardy Kč včetně prostředků z fondů EU bude ještě navýšena o dodatečně získané 3,6 miliardy Kč z nevyčerpaných financí pro letošní rok a očekávaný zůstatek na účtech SFDI ve výši 2,5 miliardy Kč.

Mýtné brány stát využije u dálničních známek či sledování provozu

29.11. – Mýtné brány, které na dálnicích zůstanou po stávajícím mýtném systému, chce stát v budoucnu využít pro sledování a kontrolu elektronických dálničních známek nebo sledování dopravy. Bude to více než 200 bran ze současných asi 260. Včera to uvedla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Nový mýtný systém začne fungovat 1. prosince, stávající mýto bude okamžitě po jeho spuštění vypnuto.

Modernizované úseky D1 jsou bez omezení, v neděli zmizí dočasná svodidla i u Hvězdonic

Modernizované úseky D1 jsou bez omezení, v neděli zmizí dočasná svodidla i u Hvězdonic Premium

28.11. – Modernizované úseky brněnské D1 jsou opět plně průjezdné. Poslední dopravní omezení mezi 190. a 194. kilometrem silničáři odstranili na začátku tohoto týdne. S dočasnými svodidly musí řidiči počítat už jen na mostě u Hvězdonic na 27. kilometru dálnice, k jejich demontáži dojde nejpozději v neděli 1. prosince.

Rychlejší přípravu staveb schválila vláda, liniový zákon míří do Sněmovny

Rychlejší přípravu staveb schválila vláda, liniový zákon míří do Sněmovny Premium

26.11. – Novela zákona urychlující výstavbu dopravní, vodní a energetické infrastruktury chce zkrátit dobu přípravy staveb pod deset let ze současných třinácti. Navrhovaná změna má za cíl zjednodušit povolovací procesy, které brání včasnému zahájení staveb.

Ředitelství silnic a dálnic převzalo nový mýtný systém

Ředitelství silnic a dálnic převzalo nový mýtný systém Premium

26.11. – Společnost CzechToll předala do majetku státu nový systém elektronického mýtného. Společnost zároveň splnila všechny podmínky, aby byl nový mýtný systém k 1. prosinci 2019 spuštěn. Výnosy z výběru mýtného se po odečtení nákladů na provoz systému zvýší v roce 2020 o 2,5 miliardy Kč: 900 milionů Kč představují provozní úspory, 1,6 miliardy Kč by měl provozovatel vybrat na mýtném na nově zpoplatněných 860 kilometrech silnic I. třídy.

V roce 2020 chce stát otevřít 21 km nových dálnic oproti letošním 34 km

25.11. – V příštím roce by mělo být v Česku zprovozněno 21 kilometrů nových dálnic. Jde o dva úseky karlovarské D6 a jeden úsek D48 u Frýdku-Místku. Dokončena by měla být také modernizace tří úseků D1 a 24 kilometrů obchvatů měst, informovalo ministerstvo dopravy. Stát dlouhodobě čelí kritice kvůli pomalé výstavbě. Letos se otevře 34 kilometrů nových dálnic, loni to byly pouze čtyři kilometry.

spinner