Infrastruktura

​Slovenský ministr dopravy Andrej Doležal chce odstranění problematického násypu pod D4

27.4. – Ministr dopravy a výstavby SR Andrej Doležal v pátek vyslovil vážné podezření, že do násypu pod budoucí dálnicí D4 použil koncesionář nebezpečný odpad. Ministr si proto neumí představit, že by přicházelo v úvahu jiné řešení než odstranění problematického násypu při Jarovciach.

​Správa železnic uzavřela se SNCF smlouvu o spolupráci při přípravě VRT

26.4. – Správa železnic podepsala se společností SNCF smlouvu o poskytování služeb při přípravě výstavby vysokorychlostních tratí (VRT) v České republice. Smlouva je dalším logickým a navazujícím krokem, který zajistí průběžnou kontrolu dokumentací pro územní rozhodnutí (DÚR) a pokračování prací na dalších technických předpisech, jež umožní v budoucnu nejen další stupně projektové přípravy VRT, ale i jejich výstavbu, zprovozňování, pravidelný provoz a údržbu.

​Maďarsko dostane od Číny půjčku na železnici z Budapešti do Bělehradu

25.4. – Maďarsko dostane od Číny půjčku na železnici z Budapešti do Bělehradu. Podepsání úvěrové smlouvy včera oznámil maďarský ministr financí Mihály Varga. Projekt za 2,1 miliardy USD (53,1 miliardy Kč) je součástí čínského plánu takzvané Nové Hedvábné stezky, který má otevřít čínským firmám nové obchodní možnosti. Jedná se o první takovou dopravní infrastrukturu v Evropské unii.

​Správa železnic dokončila Manuál pro projektování vysokorychlostních tratí

24.4. – Správa železnic učinila další významný krok v přípravě vysokorychlostních tratí (VRT). Po roce intenzivních prací dokončila Manuál pro projektování VRT ve stupni DÚR. Jedná se o důležitý milník, neboť umožní zpřesnění podoby vysokorychlostních tratí. Příprava se díky tomu posune od stovky metrů širokého koridoru do podrobnosti konkrétních dotčených pozemků.

​Stavební firmy mohou dostat za ztížené podmínky v době epidemie navíc kolem deseti procent

23.4 – Vláda souhlasí s kompenzacemi stavebním firmám v sektoru dopravních staveb. V závazném pokynu vztahujícím se k řešení následků pandemie COVID-19 Ministerstvo dopravy umožňuje zhotovitelům realizujícím stavby v době nouzového stavu rychleji získat finanční kompenzaci za ztížené podmínky, než je tomu podle stávajících smluvních podmínek.

​Evropský účetní dvůr: Silnice se staví pomalu, ČR dává méně na evropskou síť

21.4. – Dokončování silniční sítě propojující evropské země postupuje pomalu a hrozí, že do roku 2030 nebudou dokončeny některé klíčové přeshraniční úseky. Konstatuje to dnešní zpráva Evropského účetního dvora (EÚD), která zkoumala situaci ve čtveřici zemí EU včetně Česka. ČR podle auditorů v porovnání s dalšími zeměmi vydává nejmenší podíl peněz z unijních fondů na úseky patřící do transevropské silniční sítě. Naproti tomu pouze Česko zvyšuje částky investované do údržby silnic.

Stavební firmy dostanou kompenzaci za ztížené podmínky při výstavbě klíčových staveb

21.4. – Vláda souhlasí s kompenzacemi stavebním firmám v sektoru dopravních staveb. V závazném pokynu, vztahujícím se k řešení následků pandemie COVID-19, Ministerstvo dopravy umožňuje zhotovitelům realizujícím stavby v době nouzového stavu rychleji získat finanční kompenzaci za ztížené podmínky, než je tomu podle stávajících smluvních podmínek. 

Noční demolice tří mostů na D1 nemá obdoby, vyžádala si měsíc příprav a stovku lidí

19.4. – Měsíc příprav, 15 bagrů a stovka lidí v akci. Takové nároky měla podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) stavební akce, která proběhla v noci ze soboty na neděli na D1 mezi Devíti kříži a Ostrovačicemi na Brněnsku. Na hlavním tahu mezi Prahou a Brnem neměla akce podle ŘSD žádný předobraz. Stavbaři do rána zdemolovali tři staré nadjezdy a u Javůrku instalovali jeden provizorní kovový most přes dálnici.

ŘSD chystá na Pardubicku výstavbu čtyř nových úseků silnice I/36

16.4. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje v Pardubickém kraji stavby čtyř nových úseků státních silnic. Všechny vzniknou na komunikaci I/36 v Pardubicích nebo na Pardubicku. Celková cena staveb se předběžně odhaduje na 2,646 miliardy korun bez DPH, uvedl v tiskové zprávě mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Celosvětové srovnání stavebních nákladů: Praha na 67. místě ze sta

11.4. - Arcadis, mezinárodní poradenská společnost zaměřená na stavebnictví, životní prostředí a udržitelný rozvoj, zveřejnila každoroční výsledky mezinárodního srovnání stavebních nákladů (International Construction Costs 2020). Arcadis ICC Index 2020 sleduje 100 měst světa, hodnotí jejich stavební náklady a tržní podmínky. Tentokrát se Praha celosvětově umístila na 67. místě ze 100 hodnocených světových měst. V rámci regionu CEE Praha je na druhém místě za Zahřebem a před Varšavou.
 

 

spinner