Infrastruktura

Otevřen nový úsek dálnice D3 mezi Bošilcem a Ševětínem

24.6. – Dnes byl slavnostně otevřen nový dokončený úsek jihočeské dálnice D3. Více než osmikilometrový úsek, spojuje obce Bošilec a Ševětín a navazuje na další stavební úseky budované dálnice. Dálniční úsek bude do konce letošního roku pro řidiče bez poplatku Rychlé spojení na jih Čech je v současné době nejrozestavenější novou dálnicí u nás.

Plzeňské hlavní nádraží prošlo rekonstrukcí

Po více než dvou letech stavebních prací má budova hlavního nádraží v Plzni a přilehlá infrastruktura podobu, která odpovídá jejímu významu v dálkové i regionální železniční dopravě. Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v polovině května slavnostně ukončila celkovou přestavbu a modernizaci stanice. Práce začaly v prosinci roku 2016 a celkové náklady na modernizaci přesáhly 1,3 miliardy Kč.

Praha dostane ze SFDI 308 milionů Kč

19.6. – Hlavní město letos dostane ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 307,89 milionu Kč, o něco méně než loni. Část financí tvoří převod nevyčerpaných peněz z loňska. Nejvíc peněz půjde do údržby a oprav silnic. Vyplývá to z dokumentu, který včera schválil magistrátní výbor pro dopravu.

Nulová sazba mýta asi nebude, podle ministra dopravy by zpochybnila tendr

17.6. – Nulová sazba mýta na silnicích první třídy asi nebude. Podle ministra dopravy Vladimíra Kremlíka by její zavedení zpochybnilo mýtný tendr. Ministr to uvedl na svém twitterovém účtu. Krajům, které o nulovou sazbu žádaly, chce nabídnout jinou kompenzaci. Kraje se na zavedení bezplatného mýta na silnicích první třídy, o které se systém v příštím roce rozšíří, dohodly s předchozím ministrem dopravy Danem Ťokem. Nulovou sazbu žádaly na celkem 600 kilometrech.

Fond dopravy loni investoval do dopravních staveb 80 miliard Kč

17.6. – Na stavbu a údržbu silnic, železnic a další dopravní infrastruktury v Česku loni stát poskytl ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) více než 80 miliard Kč. To je přibližně o čtyři miliardy Kč meziročně více a zároveň o osm miliard Kč více, než předpokládal schválený plán rozpočtu. Vyplývá to z výroční zprávy fondu, kterou dnes dostane pro informaci vláda. Letos by se měly výdaje z fondu vyšplhat ke 100 milionům Kč.

Ministerstvo dopravy nechce sdělit termín přesunu nádraží v Brně

13.6. – Ministerstvo dopravy nechce ohledně modernizace brněnského železničního uzlu a přesunu hlavního nádraží na místo dnešního dolního sdělit žádný termín, kdy by se mohlo začít stavět. Ministr dopravy Vladimír Kremlík včera na tiskové konferenci řekl, že se chce se situací nejprve řádně seznámit a že prioritou je modernizace stanice Brno-Židenice. Totéž řekl i generální ředitel Správy železniční dopravní cesty Jiří Svoboda.

Šéfka Asociace krajů: Kraje by měly požadovat peníze z mýtného

12.6. – Kraje by podle předsedkyně jejich asociace Jany Mračkové Vildumetzové měly požadovat, aby v případě rozšíření mýtného na silnice prvních tříd dostaly peníze z výběru mýta na opravy silnic nižších tříd. Předsedkyně to uvedla po včerejším jednání asociace s předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou. Kraje podle ní zatím neobdržely žádnou reakci na požadavek z konce dubna, aby ze zhruba 870 kilometrů silnic první třídy, na kterých má být mýto od příštího roku zavedeno, bylo přibližně 600 kilometrů s nulovou sazbou mýtného.

GJW Praha klesl zisk na 63,5 milionu Kč, tržby vzrostly

11.6. – Stavební firmě GJW Praha, která se zabývá především výstavbou a modernizací železničních tratí, loni klesl čistý zisk meziročně o 0,9 procenta na 63,45 milionu Kč. Tržby jí vzrostly o 46 procent na 1,34 miliardy Kč. Firma to uvedla ve výroční zprávě ve Sbírce listin. Vyšší tržby měla jen v roce 2015.

ŘSD začalo s rozšiřováním odpočívek, v roce 2040 jich má být již dostatek

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo v dubnu u Siřejovic na Litoměřicku na dálnici D8 program rozšiřování počtu a kapacity odpočívek. V celé České republice podle ŘSD chybí 1500 parkovacích míst pro nákladní automobily; v roce 2040 by jich již mělo podle stávajících propočtů naopak 50 přebývat.

​SFDI připravuje tendry na videotolling, spuštěn má být od roku 2021

3.6. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) připravuje výběrová řízení a technická řešení pro systém elektronických dálničních známek. Jejich spuštění stát plánuje na rok 2021. Po návštěvě ministra dopravy Vladimíra Kremlíka v sídle fondu to novinářům řekl ředitel SFDI Zbyněk Hořelica. Průběžně rostou také výdaje fondu na dopravní stavby až na 100 miliard Kč, SFDI má navíc připraveno dalších pět miliard Kč pro zatím připravované projekty.

spinner