Infrastruktura

SDT: Liniové řízení významně zvyšuje plynulost a bezpečnost silničního provozu a snižuje cestovní doby

V roce 2010 byl na dálnici D0/D1 zprovozněn komplexní systém ITS pro organizaci, řízení a ovlivňování dopravy včetně tunelových staveb, k jehož subsystémům patří liniové řízení dopravy (je implementováno obousměrně na úseku km 21 – 76 a také na D1 ve směru Praha v km 21 – 10). Dosavadní zkušenosti ukazují, že stávající systém se osvědčil a je žádoucí jej rozvíjet, co se rozsahu týče, a doplnit o další funkce.

​Do Olomouckého kraje dorazily další dvě třívozové jednotky RegioPanter druhé generace

13.10. – Výrobce Škoda Group získal od drážního úřadu tzv. schválení typu pro jednotky 640.2. Díky tomu byl ukončen zkušební provoz třívozových jednotek RegioPanter druhé generace a další vyrobené vlaky mohou být postupně po převzetí od výrobce uváděny do pravidelného provozu. To se týká také dvojice zbrusu nových elektrických jednotek RegioPanter označených 640.209 a 640.210, které České dráhy včera převzaly. Ty navýšily počet nových třívozových Panterů v Olomouckém kraji na 5 souprav. Každá z nich má kapacitu 234 míst k sezení a zákazníkům nabízí bezbariérové cestování v klimatizovaných oddílech s palubní Wi-Fi.

​Na rozšíření D1 u Brna pracují dělníci i v noci, hotovo má být v červnu 2025

12.10. – Dělníci na rozšíření dálnice D1 mezi mimoúrovňovými křižovatkami Brno-centrum, kde se sjíždí na silnici I/52 na Vídeň, a Brno-jih u D2 na Bratislavu, pracují od srpna v nepřetržitém provozu. Rozšíření 1,4 kilometru dlouhého úseku ze čtyř na šest pruhů by mělo být hotové v červnu 2025, řekl ministr dopravy Martin Kupka. Auta místem projíždí dvěma pruhy v každém směru v omezené rychlosti a podle ministra i představitelů policie tam vznikají dopravní problémy. Provoz podle policie nekomplikuje jen stavba, ale také řidiči.

​Studie: Každá druhá stavební firma má omezené finance na údržbu mostů a dálnic

11.10.- Každá druhá stavební společnost nemá dostatek peněz od investorů na údržbu betonových objektů jako jsou silnice, dálnice, mosty, domy nebo vodní přehrady. Sanace přitom kromě obnovy estetického vzhledu zajišťují také bezpečnost, funkčnost a dlouhou životnost betonových prvků. Zároveň také snižují náklady na jejich budoucí údržbu a opravy. Podle studie analytické společnosti CEEC Research zpracované na vzorku 112 největších českých stavebních firem, se sanacemi častěji zabývají čtyři procenta společností. Přímo se na tuto oblast specializují tři procenta stavebních firem.

​ITIS Holding pokročil v akreditaci pro poskytování služby evropského mýta

10.10 – Společnost ITIS Holding pokročila v akreditačních procesech potřebných pro poskytování evropské služby elektronického mýtného (EETS), díky které mohou dopravci řešit s jedním partnerem a jednou palubní jednotkou úhradu mýtného ve více zemích. Potřebné kroky dokončil ITIS Holding úspěšně v České republice, na Slovensku a v Maďarsku. V Polsku prochází fází akceptace dokumentace, po které bude zahájen akreditační proces do EETS i v této zemi.

ŘSD má stavební povolení na poslední část středočeské D7 na Kladensku

9.10. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) získalo od ministerstva dopravy stavební povolení na stavbu posledního úseku středočeského části dálnice D7 na Kladensku, a to pro úsek Knovíz – Slaný západ. Stavba by mohla podle předpokladů začít na přelomu let 2024 a 2025. Na síti X o tom informoval generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Na nový most přes Labe vyjedou brzy vlaky

9.10. - Stavba mezi Pardubicemi-Rosicemi nad Labem a Stéblovou je v samotném závěru, ode dneška se začíná s napojením všech staničních kolejí na nový dvoukolejný most, současně proběhne instalace trakčního vedení. Postupné přesměrování všech kolejí v Pardubicích-Rosicích nad Labem na nový most se uskuteční za úplného vyloučení vlakové dopravy. Hotovo bude 19. prosince. Do té doby nahradí všechny vlaky v úseku autobusy.

Praha souhlasí se severozápadní části Pražského okruhu, doporučila úpravy

6.10. - Vedení Prahy souhlasí se záměrem stavby severozápadní části Pražského okruhu mezi Ruzyní a Březiněvsí, doporučuje však některé úpravy projektu. Vyplývá to z vyjádření města pro hodnocení vlivu stavby na životní prostředí (EIA), které ve středu na mimořádném jednání schválili radní. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by podle vedení metropole mělo zvážit prodloužení tunelů, výsadbu izolační zeleně či omezení vlivu výstavby u Drahaňské rokle. Dvě části okruhu s číselným označením 518 a 519 mají v budoucnu propojit dálnice D7 a D8.

Opravy pražských nádražních budov vyjdou letos Správu železnic na 1,6 mld Kč

5.10. - Rekonstrukce pražských nádražních budov vyjdou letos Správu železnic (SŽ) na 1,6 miliardy korun, pracuje se na sedmi nádražních budovách z celkových 22. Od roku 2016, kdy Správa železnic převzala nádražní budovy od Českých drah, se investovalo 0,5 miliardy korun do oprav osmi nádražních budov. Uvedla to Správa železnic na dotaz ČTK.

SDT: Získávání dat z plovoucích vozidel se osvědčilo, je důležité v něm pokračovat

4.10. - Několikaletý projekt Ředitelství silnic a dálnic zaměřený na získávání, zpracování a zpřístupnění dat z plovoucích vozidel (FCD – Floating Car Data) ukázal, že se jedná o významný zdroj dopravních dat a informací vhodný pro začlenění do jednotného systému dopravních informaci (JSDI) mající velký potenciál pro další využití.

spinner