DN č. 22 - Kurýrní, expresní a balíkové služby, Logistika pro e-commerce, LUV, Manažerské vozy - vychází 26. 10., uzávěrka již 5. 10. !!! 

Infrastruktura

​Stát chce opravit více než 600 kilometrů silnic

V letošním roce bude Ředitelství silnic a dálnic velmi intenzivně stavět a opravovat dálniční a silniční síť. Kromě modernizace dálnice D1 se postupně zahajují klíčové stavby, u nichž byl dojednán zrychlený režim nového posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Dohromady jde o 140 kilometrů úseků dálnic. Opravovat na dálnicích a silnicích prvních tříd se bude přes 600 kilometrů.

​Dostavba Pražského okruhu je zase o krok blíž, začíná proces EIA

20.4. – Stavba další části Pražského okruhu propojující dálnici D1 s Běchovicemi a hradeckou dálnicí D11 se o další krok přiblížila. Ředitelství silnic a dálnic zajistilo zpracování a předalo Ministerstvu životního prostředí dokumentaci nutnou pro posouzení vlivu na životní prostředí. Ministerstvo plánuje vydat stanovisko do šesti měsíců.

​Správa železnice připravuje modernizaci trati z Plzně do Domažlic Premium

​Správa železnice připravuje modernizaci trati z Plzně do Domažlic

19.4. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zahájila projektovou přípravu modernizace železnice Plzeň – Domažlice, která zrychlí a rozšíří vlakové spojení z Prahy do Mnichova. Elektrifikovaná trať za 9,5 miliardy korun má posílit konkurenceschopnost železnice, na její stavbu naléhají nákladní dopravci. Podle zástupce SŽDC Pavla Paidara má být hotovo v roce 2025. Doba jízdy z Plzně do Domažlic se zkrátí o třetinu na 35 minut.

​Přestavba železniční stanice Plzeň za 6,3 miliardy je v polovině Premium

​Přestavba železniční stanice Plzeň za 6,3 miliardy je v polovině

18.4. – Přestavba železniční stanice Plzeň, která si do roku 2022 vyžádá 6,3 miliardy korun, je v polovině. Je to v současnosti největší rekonstrukce železničního uzlu v Česku, 70 procent nákladů pokryjí evropské dotace. Nyní končí první z pěti staveb, úpravy kolejí a nástupišť ve směru na Prahu za 1,8 miliardy. V plném běhu je druhá stavba, jejíž hlavní částí je přestavba dvou mostů Mikulášská a jižní části osobního nádraží. Demontáž prvního mostu začala v pátek a bude hotova do 24. dubna. Hned poté začne stavba nového mostu.

​Letošní březen zaznamenal rekordní výběr mýta za celou dobu jeho existence

18.4. – Nedávno skončený březen se stal nejsilnějším měsícem ve více než desetileté historii elektronického mýtného v České republice. „Stát vybral od kamionů 935 milionů korun a poprvé tak překonal devítisetmilionovou hranici, meziročně výběr mýta vyskočil o 11,5 procenta,“ potvrdil Jan Rýdl, vedoucí oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic, které státní mýto spravuje.

​Z Prahy by mohly vést čtyři vysokorychlostní železniční koridory Premium

​Z Prahy by mohly vést čtyři vysokorychlostní železniční koridory

12.4. – Z Prahy by mohly vést čtyři vysokorychlostní železniční koridory, a to do Drážďan, Mnichova, Wroclawi a na Brno a dále do Rakouska. Vyplývá to z dokumentu Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), který projednal magistrátní výbor pro dopravu. Termín stavby není přesně daný, první stavby by mohly začít po roce 2030.

​Studie proveditelnosti na rychlejší spojení Prahy a Mladé Boleslavi má být hotová příští rok Premium

​Studie proveditelnosti na rychlejší spojení Prahy a Mladé Boleslavi má být hotová příští rok

10.4. – Studie proveditelnosti Všejanské spojky má být hotová v první polovině příštího roku. Jde o návrh řešení zlepšení železniční dopravy mezi Prahou a Mladou Boleslaví, mezi Milovicemi na Nymbursku a Čachovicemi má být postavena více než osm kilometrů dlouhá železniční trať.

​Ing. Karel Feix (Kapsch ČR): Stát se chová k mýtnému systému, jako by ani nebyl jeho

Pokud stát reprezentovaný ministerstvem dopravy nevypíše technologicky nezávislý tendr na provozovatele mýtného systému v ČR po roce 2019 a bude předem preferovat satelitní technologii, hrozí, že se znehodnotí investice v řádu miliard korun, které se dosud do provozu mýtného systému v ČR investovaly. „Přijde mi to, že stát se chová tak, jako by ten systém, co tady funguje, nebyl jeho, ale někoho jiného a on si nyní rozmýšlí, zda ho použije dále nebo ne,“ říká generální ředitel společnosti Kapsch ČR Karel Feix.

​Příprava výstavby vysokorychlostních tratí se musí výrazně zrychlit

Třetí dubnový den uplynulo přesně 10 let od vytvoření světového rychlostního rekordu vlaku na konvenční trati, francouzský rychlovlak TGV tehdy dosáhl rychlosti 574,8 km/hod. Tyto vlaky jezdí běžně rychlostí přes 300 km/hod., o které se nám na české železnici může jen zdát. Jak dlouho a dočkáme se vůbec vysokorychlostních tratí i u nás? Na toto téma se v poslední době rozproudila na různých úrovních poměrně bouřlivá diskuse.

​ŘSD dál pracuje na stabilizaci D8 u Prackovic, piloty jsou hotové Premium

​ŘSD dál pracuje na stabilizaci D8 u Prackovic, piloty jsou hotové

7.4. – Stavaři dál pracují na stabilizaci posledního úseku dálnice D8 přes České středohoří. Hotových je už 120 pilotů, které mají odstranit potíže s nestabilitou estakády u Prackovic. Potvrdil to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl. U Prackovic je provoz od prosincového otevření dálnice sveden do jednoho pruhu.

spinner