Infrastruktura

​V Brně kvůli namrzání vozovek vyjelo všech 21 sypačů, spotřebovaly 92 tun soli

20.11. – Kvůli namrzání vozovek a teplotám pod nulou vyjelo dnes na silnice v Brně všech 21 posypových vozů městské společnosti Brněnské komunikace. Spotřebovaly 92 tun posypové soli. V tiskové zprávě to uvedl provozní ředitel firmy Jan Klištinec. Podle webu Tepláren Brno se teploty ve městě kolem osmé hodiny ranní pohybovaly od –1,7 do 0,7 stupně Celsia.

​Jihlava letos dokončí 5,7 kilometru trolejové dráhy, sloužit začne v únoru

19.11. – Jihlava letos dokončí dalších 5,7 kilometru trolejové dráhy. Montáž trolejí na nové sloupy dokončila firma tento měsíc, uvedla radnice na webu. Stavba dráhy směrem do průmyslové zóny v Pávově začala loni na podzim, stát bude skoro 130 milionů korun bez daně. Městské trolejbusy budou jezdit po nových linkách od února, po testování nové části dráhy.

​Stavba sítí v průmyslové zóně Solnice za 650 milionů by mohla začít v roce 2023

18.11. – Výstavba technické a dopravní infrastruktury v budoucí průmyslové zóně u Solnice na Rychnovsku by mohla začít v roce 2023. Hotová by mohla být v roce 2025. Odhad nákladů činí asi 650 milionů korun. Kraj tento týden na silnici I/14 mezi Solnicí a Rychnovem nad Kněžnou otevřel důležitou okružní křižovatku pro napojení zóny, uvedli představitelé kraje. V lokalitě Kvasiny – Solnice má závod automobilka Škoda Auto.

​Rekonstrukce památkově chráněné nádražní budovy v Brně se blíží ke konci

16.11. – Rekonstrukce památkově chráněné budovy brněnského vlakového nádraží spěje ke konci. Nájemci, kterým je společnost Brno New Station Development, se podařilo obsadit v levém křídle poslední obchodní jednotku. V secesním sále bude drogerie. Současně pokračuje rekonstrukce pravého křídla, která by měla skončit v prvním čtvrtletí příštího roku. Poté mají ještě navázat práce menšího rozsahu na prvním nástupišti, řekl ředitel společnosti Ivo Vrzal. Práce začaly před více než třemi lety.

Český ministr dopravy jednal o lepším dopravním propojení EU a států západního Balkánu

16.11. – V Bruselu proběhlo 6. zasedání Rady ministrů Dopravního společenství EU a západního Balkánu. Jednání se na dálku z Prahy účastnil i ministr dopravy Martin Kupka. Zástupci Evropské komise, členských států a šestice států západního Balkánu jednali o prodloužení celoevropské dopravní sítě TEN-T směrem na Balkán a sjednocení dopravních a technických standardů mezi jednotlivými státy. V rámci zasedání byla také podepsáno společné prohlášení s Ukrajinou, Moldavskou republikou a Gruzií o přidružení těchto států k Dopravnímu společenství.

​O víkendu dojde k uzavírce D3 u Chotýčan

16.11. – V rámci výstavby odpočívky Chotýčany na dálnici D3 dojde během následujícího víkendu (19. 11. – 20. 11.) k opětovnému úplnému zavření dálnice D3. Důvodem pro provedení úplné uzavírky bude tentokrát provádění prací na demolici mostu na místní komunikaci, která se v místě budoucí odpočívky nachází.

​Zatěžovací zkoušky na mostě na D 35 přes železniční stanici Uhersko byly dokončeny

16.11. – Během včerejšího dopoledne proběhly na mostě přes železniční stanici Uhersko na úseku D35 Časy – Ostrov zatěžovací zkoušky. Dálniční most, který převádí dálnici D35 přes železniční stanici Uhersko, je unikátem svého druhu v celé Evropě. Jeho výstavba probíhala podél hlavního železničního koridoru Praha – Olomouc, a následně bylo třeba otočit obě křídla mostu přes železniční trať. Vše úspěšně proběhlo během dvou víkendů v dubnu a květnu během nočních hodin za vlakové výluky.

​ŽESNAD.CZ: Výluky na železnici výrazně omezují nákladní dopravu

15.11. – Ačkoliv pozornost veřejnosti v případě výlukového provozu na železnici míří především směrem k osobní dopravě, neméně problémů tato omezení způsobují dopravě nákladní. V kombinaci s neustále se zvyšující cenou pohonných hmot a elektrické energie se tento problém stává pro dopravce likvidační. Je tedy třeba hledat vhodná a minimálně kompromisní řešení, která budou mít za úkol omezit dopady výluk na již tak výrazně vyčerpanou kapacitu železniční sítě.

​Správa železnic chce v roce 2024 modernizovat železniční uzel Česká Třebová

14.11 – Správa železnic (SŽ) chce v roce 2024 zahájit modernizaci železničního uzlu Česká Třebová. Je důležitý pro osobní i nákladní železniční dopravu. Poslední zásadní rekonstrukci podstoupil v 50. letech minulého století. Díky modernizaci se zvýší traťová rychlost, čímž se zkrátí jízdní doby vlaků, a zlepší se komfort a bezpečnost cestujících, uvedla mluvčí SŽ Nela Eberl Friebová. Stavba bude největší ucelenou modernizací železničního uzlu v síti SŽ. Náklady se dříve odhadovaly na 10,4 miliardy korun, postupně však vzrostly.

​MD vydalo povolení pro dvě desítky staveb na D7 Kutrovice-Panenský Týnec

14.11. – Ministerstvo dopravy ČR vydalo dne 9. listopadu zatím nepravomocné stavební povolení pro více než dvě desítky stavebních objektů připravované trasy dálnice D7 v 6,76 kilometrů dlouhém úseku Kutrovice-Panenský Týnec (hr. STC kraje). Uvedl to Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic.

spinner