Infrastruktura

Slovensko připravuje novou soutěž na provozovatele mýta

4.2. - Slovenské ministerstvo dopravy a výstavby nehodlá prodloužit platnost smlouvy s provozovatelem mýtného systému, společností SkyToll, a letos v květnu vypíše soutěž na nového dodavatele. Úřad o tom v pátek informoval v tiskové zprávě, v níž stávající smlouvu se SkyTollem označil za nevýhodnou pro stát.

Vladimíru Kremlíkovi prý nabídli úplatek

4.2. - Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík uvedl, že u zakázky na auditora mýtného systému mu nabídli úplatek 1,5 milionu Kč. S informací se v polovině ledna, když byl ještě ve funkci, obrátil na Bezpečnostní informační službu (BIS), napsal s odvoláním na Vladimíra Kremlíka server SeznamZprávy. Člen vlády oznámil, že mu nabídli úplatek, potvrdil mluvčí BIS Ladislav Šticha v České televizi (ČT). Ministr vnitra Jan Hamáček ale uvedl, že Vladimír Kremlík ve věci nepodal trestní oznámení. Právník Martin Janoušek, který podle Kremlíka úplatek nabídl, to popřel a ohlásil, že podá trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění.

Karel Havlíček zruší zakázku na supervizora mýta, svěří ji Cendisu

3.2. – Ministerstvo dopravy zastaví zakázku na supervizora mýtného systému, kterou původně získala společnost CGI. Kontrolu mýta stát nejspíš svěří státnímu podniku Cendis. Na twitteru to včera večer oznámil ministr dopravy Karel Havlíček. Podle něj tím stát ušetří. Zakázku v týdnu posvětil antimonopolní úřad.

Za poslední tři roky se staví nejvíc dálnic v historii Slovenska

Za poslední tři roky se staví nejvíc dálnic v historii Slovenska Premium

3.2. - Slovenský resort dopravy má rozestavěných 133 km dálnic a rychlostních silnic. Během funkčního období ministra dopravy a výstavby Arpáda Érseka se rozběhly soutěže na deset dálničních úseků v délce 77 km. Za poslední čtyři roky byly předány dálniční stavby v celkové délce 50 km. Šlo o projekty na východě a severu Slovenska, kde je silniční infrastruktura velmi důležitá pro rozvoj regionů. V pátek byla vyhlášená také dlouho očekávaná soutěž na dostavbu dvoutubusového tunelu Višňové.

Sněmovna podpořila liniový zákon, který má zrychlit stavbu dálnic

30.1. - Příprava velkých dopravních staveb by se měla zkrátit ze současných až třinácti let zhruba o třetinu. Měla by tomu pomoci novela tzv. liniového zákona, kterou včera v úvodním kole podpořila Sněmovna. Jde o zákon o urychlení výstavby dopravní a jiné infrastruktury, do jehož názvu se nově doplňuje liniový zákon. Novela by měla výrazně zjednodušit povolovací procesy, jež často začátky staveb zdržují, a zkrátit potřebné lhůty. Zpřesňuje také podmínky rušení železničních přejezdů. Nyní ji posoudí sněmovní hospodářský výbor.

Středočeská správa silnic dostala od ÚOHS pokutu 300 000 Kč

29.1. - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) potrestal Krajskou správu a údržbu silnic Středočeského kraje pokutou 300 000 Kč. Důvodem je rozdělení veřejné zakázky na obnovu vodorovného dopravního značení. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě, pokuta je pravomocná. Správa a údržba silnic s verdiktem nesouhlasí a připravuje podání správní žaloby, kterou se bude domáhat zrušení rozhodnutí, sdělil ČTK ředitel organizace Zdeněk Dvořák.

Na Slovensku zprovoznili přeložku R7 u Blatné na Ostrove

Na Slovensku zprovoznili přeložku R7 u Blatné na Ostrove Premium

28.1. – Slovenský ministr dopravy a výstavby Arpád Érsek otevřel za účasti zástupců koncesionáře přeložku rychlostní silnice R7 u Blatné na Ostrove. Řidiči už nemusí počítat s dopravními omezeními mezi obcemi Blatná na Ostrove a Macov, kde byla kvůli výstavbě rychlostní silnice R7 Dunajská Lužná – Holice prerušená silnice III/1383.

ÚOHS zamítl rozklad v tendru na auditora mýta, zakázku získá CGI

27.1. – Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj zamítl rozklad firmy Kapsch proti tendru na supervizora elektronického mýta. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) může uzavřít smlouvu o auditu výběru mýta s vítěznou firmou CGI. Řekl to dobře informovaný zdroj z ministerstva dopravy, rozhodnutí následně potvrdil antimonopolní úřad. Kapsch uvedl, že nejspíš podá proti rozhodnutí žalobu ke krajskému soudu.

​Předseda ÚOHS Petr Rafaj rozhodne o tendru na auditora mýta do konce ledna

24.1. – Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj rozhodne o výběrovém řízení na auditora výběru elektronického mýta do konce ledna. Informoval o tom mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Tendr napadla společnost Kapsch, která byla neúspěšným uchazečem o zakázku. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) očekává, že zakázka zrušena nebude, a mýto tak bude kontrolovat vítězná společnost CGI.

​Systém známek může být v České republice několikanásobně dražší než na Slovensku

24.1. – Kompletní systém elektronických dálničních známek na Slovensku stojí 50 milionů Kč ročně, což je přibližně sedmkrát méně, než by stál systém v Česku. Uvedl to generální ředitel CzechTollu Matej Okáli. CzechToll je provázaný s firmou SkyToll, která systém dálničních známek na Slovensku provozuje. Podle Mateje Okáliho je jednou ze zásadních příčin levnějšího provozu na Slovensku výběr provozovatele z veřejné soutěže. V Česku byla část systému vybírána v utajovaném režimu.

spinner