Infrastruktura

ŘSD: Inflace může prodražit stavbu dálnice D55 odhadem i o 30 procent

8.6. - Rostoucí inflace může prodražit stavbu dvou úseků dálnice D55 mezi Babicemi a Starým Městem na Uherskohradišťsku a Starým Městem a Moravským Pískem na Hodonínsku odhadem i o 30 procent, tedy až o 1,5 miliardy korun. Novinářům to ve Starém Městě řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Radek Mátl. Podle ministra dopravy Martina Kupky mají smlouvy se zhotoviteli obou staveb inflační doložky, díky kterým budou moci navýšení ceny uplatnit. Oba úseky plánuje ŘSD zprovoznit v roce 2024.

Po části obchvatu Frýdku-Místku se začne jezdit 30. června

7.6. - Po části obchvatu Frýdku-Místku se začne jezdit 30. června. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) očekává, že do konce letních prázdnin by mohla být zprovozněna celá první etapa obchvatu, kde zatím úplnému dostavění brání neplatné stavební povolení. V sobotu pořádá ŘSD na obchvatu den otevřené dálnice, kdy se tam budou lidé moci projet na kole či na bruslích. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ŘSD.

Stát chce stavět rychlodráhy i formou PPP, vyzkouší to na modernizaci koridoru

6.6. - Stát by v budoucnu mohl stavět vysokorychlostní tratě i formou PPP projektů. Vyzkoušet si to chce nejprve na připravované modernizaci železniční trati mezi Ševětínem a Nemanicemi v jižních Čechách. Novinářům to dnes při prezentaci vlaku TGV v Česku řekl ministr dopravy Martin Kupka. O výstavbě rychlodráhy v ČR se hovoří už od 90. let minulého století, přípravy ovšem postoupily až v posledních letech. Stavba prvního úseku by podle současných plánů měla začít zhruba za tři až čtyři roky.

Dálnice D11 až k polským hranicím by měla být podle představ vlády do roku 2027

4.6. - Dálnice D11 až k hranicím s Polskem by podle představ vlády měla být dokončena do roku 2027. Na tiskové konferenci po jednání českého a polského kabinetu v Praze to včera řekl premiér Petr Fiala. Ministerský předseda považuje za důležité dobudovat silniční i železniční vlakové propojení mezi ČR a Polskem, aby země přispěly k rozvoji střední Evropy.

Stát má dostat od firmy Kámen Zbraslav 100 milionů Kč kvůli sesuvu půdy na D8

2.6. - Stát má dostat od společnosti Kámen Zbraslav 100 milionů korun kvůli sesuvu půdy na rozestavěnou dálnici D8 na Litoměřicku. Rozhodl o tom včera Obvodní soud pro Prahu 5. Nevyhověl však žalobě v plném rozsahu, stát původně žádal miliardu korun. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mohly za sesuv práce v přilehlém kamenolomu, jehož provozovatele žalovalo. Upozornil na to server Aktuálně.cz. Roz­hodnutí je zatím nepravomocné a mluvčí ŘSD Jan Rýdl ČTK řekl, že se organizace nejspíš kvůli míře přiznaného odškodnění odvolá. Odvolat se chce i společnost Kámen Zbraslav.

Sítě ŘSD jsou po kyberútoku dva týdny nefunkční, útok data šifroval i ničil

1.6. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokračuje v obnovování svých informačních systémů, které jsou už více než 14 dní nefunkční po kybernetickém útoku. Většinou jde podle organizace o interní systémy, prioritou je obnovení stránek dopravniinfo.cz s aktuálními údaji o dopravě. V těchto dnech silničáři pracují také na oživení nejdůležitějších ekonomických programů. ČTK to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Podle něj práce komplikuje skutečnost, že útok měl cíl některé údaje nejen zašifrovat, ale také zničit.

Druhá etapa stavby obchvatu Frýdku-Místku má opět platné stavební povolení

31.5. - Druhá etapa stavby obchvatu Frýdku-Místku má opět platné stavební povolení. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) to uvedlo na twitteru s odkazem na rozhodnutí ministerstva dopravy o rozkladu, který podal spolek Děti Země. Ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel ŘSD Radek Mátl tento měsíc řekli, že alespoň v omezeném provozu by se po celém obchvatu mělo začít jezdit ještě letos.

​Siemens a jeho partneři postaví v Egyptě 2000 kilometrů vysokorychlostní železnice

30.5. – Egypt podepsal smlouvu s železniční a dopravní divizí průmyslové společnosti Siemens a jejími partnery na výstavbu přibližně 2000 kilometrů vysokorychlostní železnice. Divize Siemensu má v projektu podíl v hodnotě 8,1 miliardy eur (200 miliard Kč).

​CzechToll má blízko k zakázce na vybudování nového mýtného systému na Slovensku

29.5. – Společnost CzechToll, která provozuje mýtný systém v Česku, má blízko k zakázce na vybudování nového mýtného systému na Slovensku. Slovenský správce dálnic NDS ji označil za vítěze tendru v celkové předpokládané hodnotě 41,8 milionu eur (zhruba jedna miliarda korun) bez daně z přidané hodnoty, vyplývá z oznámení NDS.

ÚOHS posuzuje založení ITIS Holdingu, který zahrne i firmu CzechToll

27.5. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) posuzuje založení ITIS Holdingu společností PPF a Matejem Okálim, holding bude zahrnovat provozovatele českého mýtného systému CzechToll a technologickou společnost TollNet. Okáli je šéfem CzechToll i firmy SkyToll, která provozuje mýtný systém na Slovensku. Také ta má spadat pod ITIS Holding stejně jako dodavatel platebních řešení pro dopravce PaySystem. PPF o záměru informovala již letos v březnu.

spinner