Infrastruktura

Senát schválil návrh na urychlení výstavby dopravních staveb

19.7. – Senát včera po rozsáhlé debatě schválil poslanecký návrh, který má usnadnit a urychlit přípravu výstavby dopravní, energetické i komunikační infrastruktury. Schválená novela kromě jiného obsahuje seznam dopravních staveb, u nichž se má usnadnit vyvlastňování pozemků pomocí takzvaného mezitímního rozhodnutí. Zavádí také fikci souhlasu, která má úřady přimět k tomu, aby konaly rychleji.

SŽDC dá letos do oprav jihočeských nádraží 16 milionů Kč

16.7. – Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC) dá letos na opravy jihočeských nádraží 16 milionů Kč. Dalších 7,7 milionu zaplatí za přípravu projektových dokumentací na opravy nádraží České Budějovice, Veselí nad Lužnicí, Písek a Tábor. Letos již SŽDC v jižních Čechách opravila nádraží v Boršově nad Vltavou, Zlaté Koruně i Putimi. Uvedl to mluvčí SŽDC Marek Illiaš.

Sněmovna schválila návrh na rychlejší výstavbu infrastruktury

29.6. – Sněmovna schválila poslanecký návrh, který má usnadnit a urychlit přípravu výstavby dopravní, energetické i komunikační infrastruktury. Schválená novela obsahuje seznam staveb, u nichž má usnadnit vyvlastňování pozemků pomocí takzvaného mezitímního rozhodnutí.

Stát letos po deseti letech zahájí dostavbu dálnice z Olomouce do Břeclavi

20.6. – Stát letos plánuje začít s dostavbou dálnice D55 z Olomouce do Břeclavi. V září by měli dělníci začít pracovat na obchvatu Otrokovic, který by měl vyjít zhruba na 800 milionu Kč. Kompletní dokončení dálnice ŘSD plánuje na rok 2029. Naopak dostavba dálnice D49 z Hulína ke slovenským hranicím je zatím kvůli žalobám ekologů v nedohlednu. Ředitel správy ŘSD pro Zlínský kraj Karel Chudárek to řekl při veřejném slyšení v senátu k petici žádající dostavbu dálnic. Přípravy staveb trvají už více než 15 let.

ŘSD chce při tendrech nadále používat vlastní elektronický systém

19.6. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by mělo v následujících minimálně 2,5 letech nadále používat vlastní elektronický systém pro zadávání veřejných zakázek. Nepřidá se tak k používání Národního elektronického nástroje (NEN), který by podle loňského usnesení vlády měly od letošního 1. července používat všechny státní organizace. Aktuální podoba národního nástroje totiž podle ministerstva dopravy není pro potřeby silničářů dostačující.

Fond dopravy investoval loni do infrastruktury 76,2 miliardy Kč

19.6. – Na výstavbu a údržbu silnic, železnic a dalších komunikací v Česku loni stát poskytl ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 76,2 miliardy Kč, což je o 2,5 miliardy Kč méně než předloni. Stát tak v roce 2017 využil 97 procent financí, které do fondu pro loňský rok vložil. Vyplývá to z účetní uzávěrky, kterou dnes představí vládě ministr dopravy v demisi Dan Ťok.

Stát chce do financování silnic více zapojit soukromý sektor

14.6. – V novém rozpočtovém období EU po roce 2020 se podle nedávno zveřejněného návrhu Evropské komise významně sníží dotace z evropských fondů na dopravu. Ministerstvo dopravy proto začalo připravovat nové modely financování dopravních staveb. Do výstavby silnic plánuje v příštích letech více zapojit zejména soukromý sektor prostřednictvím tzv. PPP projektů. Další peníze stát získá z úvěrů od Evropské investiční banky (EIB). Uvedl to ministr dopravy v demisi Dan Ťok. Dopravní stavby jsou v současnosti financovány z velké části z evropských dotací.

Evropská komise chce zvýšit podporu investic do infrastruktury

7.6. – Evropská komise navrhuje v letech 2021 až 2027 vynaložit na podporu investic do infrastruktury 42,3 miliardy € (více než bilion Kč). To představuje proti předchozímu sedmiletému rozpočtovému období nárůst skoro o polovinu.

Komentář: Co přinesl duben 2018 v dopravě

V životě a v jazyce podnikatelském i politickém se ustálily některé činnosti a pojmy dříve téměř neznámé – jako třeba digitalizace, kyberkriminalita či udržitelnost. Dnes se budeme trochu věnovat tomu poslednímu, a to hned ze tří pohledů.

Výbor podpořil návrh na rychlejší výstavbu dopravních staveb

6.6. – Sněmovní hospodářský výbor včera opakovaně doporučil Sněmovně, aby schválila poslanecký návrh na urychlení výstavby dopravní a další infrastruktury. Výbor se před závěrečným schvalováním zabýval vznesenými pozměňovacími návrhy a kromě jiného podpořil svůj předchozí návrh, aby se u zákonem stanoveného seznamu staveb použil místo původně navrhované předběžné držby pozemků institut mezitímního rozhodnutí. Sněmovna by poslaneckou novelu zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury mohla schvalovat na konci června.

spinner