Infrastruktura

​Začala rekonstrukce odpočívky Studený na dálnici D1

3.9. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo rekonstrukci několik let uzavřené malé odpočívky Studený (na pomezí okresů Benešov a Pelhřimov) na dálnici D1 v km 70,1, která se nachází vpravo ve směru na Brno. Po rekonstrukci se bude jednat o první malou odpočívku v novém moderním stylu, jejíž uvedení do provozu je v plánu na začátku prázdnin 2021.

AŽD: Na Kopidlnce vyzkoušíme úplné novinky, pro které na Švestkové dráze není prostor

V povědomí železničářské veřejnosti je společnost AŽD zatím spojena především s provozem Švestkové dráhy (Čížkovice – Obrnice), nejmodernější regionální tratě v Evropě. Nyní však společnost zaměřuje svou hlavní pozornost na druhou z tratí, které koupila od státuv roce 2016 – Kopidlnku (Kopidlno – Dolní Bousov). O svých záměrech nám pověděli přímo na místě generální ředitel společnosti AŽD Ing. Zdeněk Chrdle a vedoucí oddělení Správy a provozování drah Ing. David Levinský.

Investice 2,2 miliardy EUR do klíčových projektů kladou důraz na železnici

EU vydala souhrnnou zprávu, jak hodlá v dopravě podpořit hospodářské oživení ve všech členských státech. Do 140 klíčových dopravních projektů chce vložit téměř 2,2 miliardy EUR. Významnou pozici v investicích má železnice.

Hospodaření s mosty v Česku čeká audit

Ministerstvo dopravy spolu s odborníky z ČVUT provede audit hospodaření s mosty, které jsou na dálnicích, silnicích I. třídy, na krajských silnicích a železničních tratích. Ministr dopravy Havlíček zároveň zřizuje pracovní komisi, která bude také řešit financování oprav.

Končí tři ze sedmi omezení na D1, na konci listopadu bude dálnice plně průjezdná

1.9. – Na třech úsecích dálnice D1 v délce 32,7 kilometrů zmizí v září dopravní omezení. V říjnu pak bude kompletně dokončen 10kilometrový úsek mezi Souticemi a Loktem. Do konce listopadu chtějí stavební firmy přerušit práce na všech zbývajících 28,3 kilometrech. Celá modernizace dálnice D1 bude hotová na podzim příštího roku.

Správy železnic vypisují tendr k rychlodráze z Prahy do Drážďan

31.8. – Správa železnic a německá DB Netz AG vypisují tendr na zpracování dokumentace pro územní rozhodnutí k nové trati z Prahy do Drážďan. Informovala o tom Správa železnic (SŽ). Rychlodráha z Prahy do Drážďan včetně odbočné větve do Mostu by mohla být podle studie proveditelnosti dokončena v roce 2035.

​Tramvaje na Libeňském mostě přestanou jezdit nižší rychlostí

29.8. – Tramvaje na pražském Libeňském mostě už nebudou muset jezdit nižší rychlostí. Diagnostické zkoušky vyloučily riziko rezonancí konstrukce. Tramvaje budou moci po mostě jezdit rychlostí až 50 kilometrů za hodinu. ČTK to sdělila mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. Tramvaje dosud jezdily zhruba pětinovou rychlostí. Libeňský most z roku 1928 je ve špatném stavu, nikdy nebyl opravován. TSK most testovala naposledy letos v březnu a červenci.

ŘSD vypíše do konce letošního roku výběrová řízení na minimálně 15 nových dálničních a silničních staveb

25.8. – Vzhledem k pokročilé fázi přípravy vypíše Ředitelství silnic a dálnic do konce letošního roku výběrová řízení na minimálně 15 dálničních a silničních staveb s předpokládanou hodnotou 20,6 miliard Kč (bez DPH). Na dalších 14 staveb o celkovém objemu téměř 17 miliard Kč (bez DPH) již výběrová řízení probíhají, případně jsou stavby již připraveny k zahájení.

​DKV silně podporuje udržitelnost prostřednictvím alternativních paliv

25.8. – Společnost DKV Mobility, přední poskytovatel služeb pro mobilitu, v nedávno zveřejněné zprávě o korporátní odpovědnosti hovoří o působení v nových segmentech trhu, ochraně životního prostředí a vztazích se zaměstnanci a celou společností. DKV sestavilo zprávu poprvé na základě mezinárodně uznávaného standardu GRI. Poskytovatel služeb pro mobilitu také stanovuje směr vývoje v oblasti udržitelnosti svou strategií a personálním obsazením.

Praha prověří stavbu nové silnice od nákladového nádraží na Jarov

25.8. – Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) zajistí pro hlavní město vytvoření urbanistické studie, která prověří možnost postavit novou silnici spojující Nákladové nádraží Žižkov s Jarovem. Rozhodli o tom radní. V areálu bývalého nádraží je v plánu stavba bytových domů, které by v budoucnu mohly pojmout až 15 000 obyvatel. Nová silnice má zajistit obsluhu nové čtvrti a ulevit už nyní přetíženým silnicím, jako je ulice Jana Želivského.

spinner