DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Infrastruktura

​Zvýšení parametrů Vltavské vodní cesty do Prahy bude spolufinancovat EU

17.11. – Financování strategického projektu zvýšení plavebních parametrů Vltavské vodní cesty do Prahy z prostředků Evropské Unie je realitou – Ředitelství vodních cest ČR podepsalo s agenturou INEA Evropské komise grantovou dohodu na dotaci ve výši 10,7 milionu € z programu CEF. Počátkem roku 2018 bude po dokončení zadávacích řízení na zhotovitele zahájena realizace prvních staveb.

Antimonopolní úřad zahájil správní řízení kvůli tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zahájil správní řízení s ministerstvem dopravy kvůli miliardovému tendru na provoz elektronického mýtného systému po roce 2019. ČTK to řekl předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. Úřad tím reaguje na podněty dosavadního správce systému, společnosti Kapsch, a Nadačního fondu proti korupci podnikatele Karla Janečka. Ministerstvo je připraveno tendr obhájit.

​Výběr mýta začíná atakovat metu jedné miliardy korun měsíčně

13.11. – Na mýtném se v říjnu od kamionů a autobusů vybralo rekordních 960 milionů korun. Ve srovnání s loňským rokem to je nárůst o 11,5 procenta. Vyplývá to ze statistik provozovatele elektronického mýta, společnosti Kapsch. Za nárůstem stojí pokračující hospodářská konjunktura v Česku i v celém regionu a skutečnost, že státní svátek, 28. říjen, letos připadl na víkend.

​MD poskytne na podporu alternativních paliv 130 milionů korun

13.11. – Do roku 2021 budou mít řidiči v Česku k dispozici dalších 125 rychlodobí­jecích stanic pro elektromobily. Jejich vybudování podpoří ministerstvo dopravy z evropských prostředků. Z Operačního programu Doprava na ně může putovat až 130 milionů korun v rámci podpory infrastruktury pro alternativní paliva.

​Nejkrásnějším nádražím jsou severočeské Doksy

13.11. – Nejkrásnějším českým nádražím se v letošním roce staly Doksy v Libereckém kraji. Pro nádraží známé především takzvanou Hraběcí čekárnou s vymalovanými obrazy Máchova jezera a zámku v Doksech, ležící na trati mezi Bakovem nad Jizerou a Českou Lípou, hlasovalo 1602 lidí. Na druhém místě se umístily Třebívlice s 1429 hlasy. Na vyhlášení výsledků to oznámili pořadatelé ankety z Asociace Entente Florale CZ.

​Správci dálnic a železnic budou sdílet datové sítě

7.11. – Správci silnic a železnic budou do budoucna sdílet kapacity pro přenos elektronických dat. Sdílení přenosových soustav obou státních organizací má za cíl oběma ušetřit peníze, které by si vyžádalo vybudování vlastních komunikačních kapacit. Memorandum o sdílení přenosových sítí podepsali generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Jan Kroupa a jeho protějšek Pavel Surý ze Správy železniční dopravní cesty.


​Na opravy silnic nahrazujících nedostavěný pražský okruh půjde 25,5 milionu korun Premium

​Na opravy silnic nahrazujících nedostavěný pražský okruh půjde 25,5 milionu korun

6.11. – Vláda schválila státní podporu pro opravy silnic, které nahrazují silniční okruh Prahy. Jde o silnice I. a II. třídy a rovněž místní komunikace, na jejichž nutné opravy bude z rozpočtové rezervy státu vyčleněno 25,54 milionu korun. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Úřad vlády ČR.

​AŽD Praha má rok na dokončení projektu v Černé Hoře

3.11. – Společnost AŽD Praha v těchto dnech na základě svého vítězství ve výběrovém řízení zahájila stavbu nového zabezpečovacího zařízení železniční stanice Podgorica. Stavba musí být dokončena do 11. září 2018, což je rekordně krátký čas na zabezpečení hlavního dopravního uzlu v Černé Hoře o 61 výhybkách a 82 návěstidlech.

​V soutěži o provoz mýtného systému mohou pokračovat všichni čtyři uchazeči

3.11. – Ministerstvo dopravy vyzvalo všechny zájemce o dodávku a provoz mýtného systému na českých dálnicích a silnicích I. tříd k podání předběžné nabídky. Všichni čtyři uchazeči splnili kvalifikační podmínky a postoupili do dalšího fáze zadávacího řízení na dodávku a provoz mýtného systému po roce 2019.

​Vichřice způsobila na železnici škody za 10,8 milionu korun Premium

​Vichřice způsobila na železnici škody za 10,8 milionu korun

2.11. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vyčíslila škodu na železničních tratích po nedělní vichřici Herwart na 10, 8 milionu korun. Vítr ničil na železnici především trakční vedení, na které připadá většina škod. V částce jsou ale započteny i náklady na zásah drážních záchranářů a náklady na odklízení spadlých stromů. Nejsou v ní ale zahrnuty škody, které vítr způsobil jednotlivým dopravcům na vlacích.

spinner