Infrastruktura

​Svaz průmyslu a dopravy vítá, že MD připravuje střednědobý plán dopravních staveb

7.3. – Zástupci zaměstnavatelů projednali na včerejší tripartitě opatření v oblasti cen energie, analýzu reálných dopadů ekologické legislativy EU, implementaci evropských fondů a stav výstavby dopravní infrastruktury. „Jsme rádi, že Ministerstvo dopravy připravuje střednědobý plán dopravních staveb až na 10 let. Oceňujeme také, že vláda navrhuje další možnosti, jak se může financovat výstavba dopravní infrastruktury a rozšiřuje paletu možností, aby SFDI mohl využít více nástrojů úvěrového financování. Je to důležitý krok pro stabilizaci financování výstavby,“ uvedl Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR.


​Většina odborného kolokvia se podle SŽ kloní ke stavbě nového železničního mostu v Praze

7.3. – Většina členů mezinárodního odborného kolokvia o budoucnosti železničního mostu přes Vltavu mezi Podskalím a Smíchovem v Praze se přiklání ke stavbě nového mostu. Oprava památkově chráněného mostu by podle nich byla drahá a jeho životnost by byla kratší než nového. Uvedl to včera mluvčí Správy železnic (SŽ) Dušan Gavenda. Kolokvium vzniklo právě kvůli posouzení stavu a budoucnosti stavby, která je dlouhodobě ve špatném stavu. SŽ před časem představila projekt, podle něhož má z mostu zůstat jen spodní část s pilíři a nynější nýtovanou konstrukci má nahradit nová. Ministr dopravy Martin Kupka nedávno řekl, že rozhodnutí o budoucnosti mostu by mělo padnout do konce letošního roku.

​Rekonstrukce vsetínské stanice se přesouvá do centra města

6.3. – Rychlým tempem roste ve Vsetíně budoucí společný odbavovací terminál, který nahradí stávající budovu nádraží. V areálu stanice stojí nový technologický objekt a betonují se základy vícepodlažního parkovacího domu. Zatímco loňský rok byl především ve znamení rekonstrukce kolejí směrem na Velké Karlovice, letos dojde k modernizaci kolejiště, výstavbě terminálu a podchodu přímo ve stanici.

​Délka zpoždění způsobeného Správou železnic se snížila o více než 30 procent

7.3. – Vlaky osobní dopravy na síti Správy železnic vykázaly za první dva měsíce letošního roku lepší pravidelnost než za stejné období loňského roku. Zatímco před rokem dojelo podle jízdního řádu 91,4 procenta spojů, letos to bylo téměř 92,4 procenta. Celková doba zpoždění z odpovědnosti Správy železnic se pak meziročně snížila o více než 30 procent. Výrazně nižší byl rovněž počet vlaků se zpožděním pět a více minut.

​Výluka omezí příští týden provoz vlaků z Olomouce do Šternberka

5.3. – Od 6. do 9. března 2023 vždy od 7:30 do 17:30 hodin jsou plánované výlukové práce Správy železnic na trati 290 v úseku Olomouc hl.n. – Šternberk. V tuto dobu budou všechny vlaky Olomouc – Šternberk – Uničov – Šumperk nahrazeny obousměrně v úseku Olomouc hl.n. – Šternberk autobusy. Vzhledem k delší jízdní době po silničních komunikacích bude náhradní autobusová doprava (NAD) organizována podle výlukového jízdního řádu.

​Na dostavbě dálnice D4 Via Salis startuje stavební sezóna

3.3. – Pro stavbu dálnice D4 Via Salis, která je prvním českým PPP projektem v oblasti infrastruktury, je rok 2023 třetí stavební sezónou. V jejím průběhu dál stavba výrazně pokročí a řidiči se dokonce již projedou po některých hotových úsecích dálnice. Finalizace některých dálničních úseků si vyžádá také dočasná omezení provozu.

​Po úpravě křižovatky Janáčkovo nábřeží – Jiráskův most vniknou bezbariérové přechody

3.3 – Technická správa komunikací (TSK) zahájí v sobotu 4. března 2023 rekonstrukci komunikací a chodníků na křižovatce Janáčkovo nábřeží – Jiráskův most v Městské části Praha 5. Stavba je koordinována s obnovou a modernizací světelného signalizačního zařízení (SSZ). Během prací dojde k přestavbě této křižovatky s důrazem na úpravy chodníků a doplnění přechodů pro chodce v bezbariérové úpravě. V prostoru předpolí Jiráskova mostu tak vzniknou tři nové přechody pro chodce.

​Státní fond dopravní infrastruktury povede dál Zbyněk Hořelica

2.3. – V pozici ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) bude i v následujícím 5 letech pokračovat současný ředitel Zbyněk Hořelica. Uspěl ve výběrovém řízení. Včera ho do funkce jmenoval státní tajemník Ministerstva dopravy. „Zbyněk Hořelica úspěšně obhájil svoji pozici a má nyní před sebou řadu úkolů pro další roky. Fond bude pracovat s rekordním proinvestičním rozpočtem a zároveň budeme postupně ve zvýšené míře zapojovat alternativní zdroje financování. Věřím, že i díky zkušenostem a manažerským schopnostem Zbyňka Hořelici se s těmito výzvami SFDI popasuje dobře,“ řekl ministr dopravy Martin Kupka.


​V Brně začala přestavba přednádraží, způsobila chaos v dopravě

2.3. – V Brně včera začala přestavba prostoru před hlavním nádražím. Způsobila chaos v dopravě. Uzavřený je chodník od KFC k obchodnímu domu Letmo stejně jako souběžná silnice. Někteří řidiči se proto rozhodli projet po tramvajových kolejích, což je zakázané. V opačném směru se tvořila kolona aut směřujících pod viadukt. Od nádražní budovy už totiž nelze odbočit do Benešovy ulice, ale pouze pod viadukt. Stavbaři také uzavřeli část chodníku, kterým se přichází k tramvajovým ostrůvkům z Masarykovy ulice, a na omezení si tak musejí zvyknout i chodci. Na respektování dopravního značení dohlížejí policisté i strážníci.

​Stavbaři budou opravovat dálnici D1 mezi 16. a 21. kilometrem

28.2. – Stavbaře čekají po podzimních přípravách a zimní přestávce hlavní práce na rekonstrukci nedávno opravované dálnice D1, a to mezi 16. a 21. kilometrem. O víkendu mají v plánu instalaci dopravního opatření. Od března do konce června budou pracovat na polovině dálnice na Prahu, od konce června do půlky listopadu v opačném směru na Brno. Řidiči musejí počítat s omezením provozu, informovala mluvčí skupiny Vinci Construction CS Iveta Štočková.

spinner