Infrastruktura

Fond dopravy bude letos hospodařit se 127,6 mld. Kč, podobně jako loni

11.3. - Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude letos hospodařit se 127,6 miliardy korun. Návrh jeho rozpočtu včera schválila Sněmovna. Částka je obdobná, jako byla ve schváleném rozpočtu fondu na loňský rok. Fond hradí dopravní stavby.

Via Salis, dostavba české dálnice D4, startuje stavební sezónu nejen u Milína

10.3. - Stavba dálnice D4 Via Salis, která je prvním českým PPP projektem v oblasti infrastruktury, startuje naplno. Po zhruba osmi měsících přípravných prací se budování 32 kilometrů dálnice mezi Příbramí a Pískem rozjíždí u středočeské obce Milín.

U Jihlavy začnou ve čtvrtek dvouleté opravy přivaděče k D1, omezí průjezdnost

8.3. - U Jihlavy začnou ve čtvrtek dvouleté opravy silničního přivaděče k dálnici D1, které budou stát 338 milionů korun bez daně. V obou jízdních pásech silnice číslo 38 bude do konce června zavřený levý pruh. Auta budou projíždět jedním pruhem, jejich rychlost bude omezená na 60 kilometrů v hodině. Vyplývá to z včerejší zprávy Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

​Zeptali jsme se JUDr Vladislava Beneše, mluvčího společnosti Subterra, a. s.

Společnost Subterra je lídrem konsorcia, které vybuduje první úsek metra D mezi stanicemi Pankrác a Olbrachtova. V současnosti se 65 procent obratu vaší společnosti realizuje v zahraničí. Nakolik změní nová zakázka tento poměr? A očekáváte, že se podíl tuzemských staveb zvýší i díky jiným zakázkám?

​Petr Košan (AFRY CZ): Všechny naše projekty připravujeme s důrazem na trvalou udržitelnost

Společnost AFRY CZ, s. r. o., spadá pod mezinárodní skupinu AFRY, která působí ve více než čtyřiceti zemích a realizuje projekty ve více než sto zemích celého světa. Její působení v České Republice nám přiblížil zástupce ředitele AFRY CZ Petr Košan.

​Ing. Bohuslav Čížek, Ph.D., MBA (SPČR): V infrastruktuře musíme přidat, zatím splněno rozhodně nemáme

Svaz průmyslu a dopravy ČR (SPČR) v lednu jednal na tripartitě mimo jiné o Green Dealu. Vyjádření k přechodu na nové technologie v souvislosti s připravenosti infrastruktury na tuto změnu nám za svaz poskytl ředitel jeho sekce hospodářské politiky Ing. Bohuslav Čížek, Ph.D., MBA.

​Bc. Jiří Svoboda, MBA: Úsek Ševětín – Nemanice by mohl být financován pomocí PPP

Železniční infrastrukturu v České republice charakterizuje v současnosti velká rozestavěnost. Jaké hlavní stavby budou letos realizovány, to nám přiblížil generální ředitel Správy železnic (SŽ) Bc. Jiří Svoboda, MBA.

​SPS: Stavební produkce v České republice v prosinci reálně vzrostla o 8,1 procenta

Stavební produkce v prosinci reálně meziročně vzrostla o 8,1 procenta. Produkce v pozemním stavitelství se ve srovnání s prosincem 2020 zvýšila o 10,5 procenta a produkce inženýrského stavitelství meziročně vzrostla o 2,2 procenta. Uvedl to Ing. Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví (SPS).

​Zeptali jsme se Michala Jurky, prezidenta společnosti Skanska Central Europe

Jak hodnotíte z hlediska výstavby dopravní infrastruktury loňský rok a jaký očekáváte vývoj v letošním roce?

​Vláda schválila rozpočet SFDI ve výši 127,6 miliardy korun

24.2. – Na stavby nových kilometrů dálnic, obchvatů měst a modernizaci železničních tratí má mít Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) celkem 127,6 miliardy korun. Z toho je pro letošní rok k dispozici z evropských zdrojů 46 miliard. Návrh rozpočtu SFDI schválila vláda, k projednání putuje do Poslanecké sněmovny.

spinner