Infrastruktura

​Dálnice D1 a D2 v Jihomoravském kraji jsou průjezdné bez omezení

7.11. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v tomto týdnu dokončilo opravy na třech místech dálnic D1 a D2 v Jihomoravském kraji. Práce měly být hotové již o několik dní dřív, většinu z nich ale zdrželo nepříznivé počasí. Nyní projedou řidiči dálnicemi bez omezení, uvedla v tiskové zprávě mluvčí silničářů Lucie Trubelíková.

​O dálnice a část silnic se bude v zimě starat přes 750 silničářů

6.11. – O dálnice a část silnic se v letošní zimě bude starat přes 750 silničářů z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), zejména řidičů a také dispečerů. K dispozici budou mít 198 sypačů a desítky nakladačů a dalších vozidel s různým vybavením. Loňská zimní údržba stála 603 milionů Kč, což bylo nejméně za posledních minimálně šest let.

​V prosinci mají být zprovozněny dva úseky na dálnici D6

5.11. – Práce na výstavbě „D6 Nové Strašecí-Řevničov“ v délce 5500 metrů a navazujícího úseku“ D6 Řevničov obchvat“ v délce 4200 metrů pokračují i v současné době podle plánovaného harmonogramu s cílem zprovoznit oba úseky již v 1. polovině prosince. Na obou stavbách se dokončuji obrusné konstrukční vrstvy vozovky, pracuje se na úpravě středového dělícího pásu, osazuji se svodidla a svislé dopravní značení. Probíhá dokončení vodohospodářských objektů souvisejících s hlavní trasou. V přípravě je pokládka vodorovného dopravního značení nebo též zprovoznění SOS systémů.

​Správa železnic nechá zpracovat studii k rychlodráze z Prahy do Vratislavi

4.11. – Správa železnic nechá zpracovat studii proveditelnosti další zvažované vysokorychlostní tratě z Prahy přes Hradec Králové do polské Vratislavi. V současnosti proto začala hledat zpracovatele studie, která by měla vyjít na přibližně 20 milionů Kč. Studie proveditelnosti by měla být hotova do 18 měsíců od podpisu smlouvy s vítězným dodavatelem.


Dopravci stále nevrátili až dvacet tisíc jednotek ze starého mýta

4.11. – Dopravci stále ještě nevrátili až 20 000 palubních jednotek ze starého mikrovlnného mýtného systému. Termín pro jejich vrácení a tím získání zaplacené kauce za ně přitom mají už jen do konce listopadu. Uvedli to zástupci současného správce mýta společnosti CzechToll a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Starý mikrovlnný mýtný systém přestal fungovat po listopadu 2019.

​Papírové dálniční známky končí, v prosinci začíná prodej elektronických

4.11. – Už od prosince bude možné koupit nové elektronické dálniční známky platné od roku 2021. Novinkou bude možnost libovolně nastavit datum začátku jejich platnosti, a to až 90 dní předem. Hlavním prodejním kanálem bude internetový obchod na webu www.edalnice.cz.

Z Ředitelství silnic a dálnic se zřejmě stane státní podnik

3.11. – Ze současné státní příspěvkové organizace Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se zřejmě stane státní podnik. Od nové Správy dálnic a silnic si stát slibuje zefektivnění a zpřehlednění řízení silniční výstavby a tím i zrychlení přípravy staveb. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy. ŘSD spravuje přes 1300 kilometrů dálnic a více než 5600 kilometrů silnic první třídy.

Staré palubní jednotky je možné vrátit ŘSD jen do konce listopadu

3.11. – Jen do konce listopadu mohou vracet dopravci palubní jednotky starého mikrovlnného mýtného systému, jehož provoz byl ukončen 30. listopadu 2019. Dopravci mohou získat zpět nespotřebovaný kredit a kauci za palubní jednotky premid, které nejsou poškozené ani expirované.

Ve Středočeském kraji se budují další silniční meteorologické stanice

3.11. – S přípravou na zimní údržbu souvisí nejen příprava techniky nebo chemických rozmrazovacích prostředků, ale také získávání, přenos a analýza informací o aktuální meteorologické situaci na sledovaném místě či úseku. K tomu účelu slouží silniční meteorologické stanice, které jsou součástí systému dopravní telematiky.

U Újezdu u Luštěnic je v provozu nový most

2.11. – V sobotu 31. 10. byl uveden do provozu nově opravený most ev.č. 38–022 přes Jabkenický potok na sil. I/38 u Újezdu u Luštěnic (okres Mladá Boleslav). Most byl vybudován na místě původního, jehož stav nosné konstrukce byl hodnocen stupněm VII, tedy havarijní. K 1. 1.2020 se jednalo o poslední most na dálnicích a silnicích I. třídy, který byl ve Středočeském kraji hodnocen jako havarijní.

spinner