DN č. 19 - IAA Hannover 2018, Automobilová technika, InnoTrans Berlín, vychází 13.9., uzávěrka již 23.8.! 

Infrastruktura

Tendr na trať za 3,5 miliardy Kč vyhrály Metrostav, Swietelsky a SMP Premium

Tendr na trať za 3,5 miliardy Kč vyhrály Metrostav, Swietelsky a SMP

5.1. – Opakovaný tendr na dostavbu železničního koridoru v Praze opět vyhrálo sdružení firem Metrostav, Swietelsky a SMP s cenou 3,487 miliardy Kč. Uvedl to server Zdopravy.cz na základě informací státní Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Společnost Eurovia, která se o zakázku také ucházela, podala stejně jako v minulém tendru proti výsledku soutěže námitky. SŽDC je ale zamítla.

Zákon o liniových stavbách předloží Dan Ťok na konci ledna Premium

Zákon o liniových stavbách předloží Dan Ťok na konci ledna

5.1. – Návrh zákona o liniových stavbách, který má urychlit výstavbu silnic v Česku, předloží ministr dopravy Dan Ťok vládě 31. ledna. Novinářům to po včerejším jednání s představiteli zaměstnavatelů a zaměstnanců řekl premiér Andrej Babiš. Investice do infrastruktury jsou jednou z šesti priorit, které by chtěl Andrej Babiš prosazovat, pokud menšinová vláda uspěje ve Sněmovně při hlasování o důvěře.

​Výběr mýta od kamionů loni stoupl na rekordních 10,4 miliardy Kč Premium

​Výběr mýta od kamionů loni stoupl na rekordních 10,4 miliardy Kč

1.1. – V loňském roce zaplatily kamiony v Česku na mýtném rekordních 10,4 miliardy Kč, což je meziročně o 5,2 procenta více. Za zvýšením je hospodářský růst jak v ČR, tak i ostatních evropských zemích. Vyplývá to ze statistik správce elektronického mýtného systému, společnosti Kapsch.

​SŽDC opravuje v Karlovarském kraji tři nádraží, další plánuje

1.1. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v Karlovarském kraji opravuje hned několik nádraží. Pracuje se v Sokolově, v Kynšperku nad Ohří i v Lokti. Opravy všech tří nádraží mají být dokončeny v roce 2018, řekl ředitel Správy osobních nádraží SŽDC Patrik Konopásek. Chystají se ale i opravy dalších.

​Ministerstvo prodloužilo lhůtu pro podání nabídek v mýtném tendru Premium

​Ministerstvo prodloužilo lhůtu pro podání nabídek v mýtném tendru

1.1. – Ministerstvo dopravy prodloužilo uchazečům o miliardovou zakázku na správu dálničního mýta termín pro podání nabídek. Původně měli zájemci nabídky včetně cenové kalkulace úřadu poslat do 11. ledna, nyní je novým termínem 8. březen. Prodloužení si vyžádala změna systému související se zavedením takzvaného jednotného evropského mýtného systému (EETS).

PF 2018

Redakce Dopravních novin vám děkuje za přízeň, kterou jste nám věnovali v roce 2017, a do nového roku přeje hodně zdraví, štěstí, pohody a úspěchů nejen v práci, ale i v soukromém životě.

​Fond dopravy bude příští rok hospodařit s částkou 72,5 miliardy korun Premium

​Fond dopravy bude příští rok hospodařit s částkou 72,5 miliardy korun

20.12. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude příští rok hospodařit s částkou 72,5 miliardy korun, přičemž zhruba 19 miliard korun dostane z programů EU. Schválila to Poslanecká sněmovna. V porovnání s letošním rozpočtem bude mít fond přibližně o deset miliard korun méně. Částka má pokrýt plánované projekty, uvedl ministr dopravy Dan Ťok. Podle předsedy poslanců opoziční ODS Zbyňka Stanjury je ale rozpočet SFDI „ostudně nízký".

​Zpoždění oprav D1 u Velkého Meziříčí bude omezovat dopravu do února

21.12. – Dopravní omezení na dálnici D1 v opravovaném úseku mezi Velkým Meziříčím na 146. kilometru a Lhotkou na 153. kilometru může kvůli zpoždění stavby trvat až do začátku února. Firmě Colas za to od Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) hrozí penále kolem 60 milionů korun. Zúžení dálnice ztěžuje zimní údržbu. Podle mluvčího ŘSD Jana Rýdla hrozí to, že při velkém spadu sněhu bude muset být D1 v tomto místě na několik hodin uzavírána.

​Pracovní skupina prozkoumá rizika zrušení tendru na mýto Premium

​Pracovní skupina prozkoumá rizika zrušení tendru na mýto

21.12. – Ministerstvo dopravy v lednu svolá pracovní skupinu, která bude řešit rizika případného zrušení tendru na systém elektronického mýtného. Prozkoumá, zda by bylo možné stihnout vypsat novou soutěž nebo jak případně minimalizovat dopad rozšíření mýtného na silnice první třídy o 900 kilometrů. S ministrem dopravy se na tom shodli zástupci Hospodářské komory, Svazu průmyslu a dopravy, Asociace krajů a sdružení ČESMAD Bohemia.

​Dálniční obchvat výrazně snížil podíl tranzitní dopravy v Plzni Premium

​Dálniční obchvat výrazně snížil podíl tranzitní dopravy v Plzni

18.12. – Dálniční obchvat na jižním okraji města, otevřený v roce 2006, výrazně snížil podíl tranzitní dopravy v Plzni. Automobilová doprava v Plzni sice za deset let stoupla o pětinu, pro město je ale podstatné, že na dálničním obchvatu se zvýšila o 78 procent, a většina tranzitu tak město objíždí. Řekl to náměstek primátora pro dopravu a životní prostředí Petr Náhlík. Údaje podle něj vyplývají z rozsáhlého dopravního průzkumu, který po deseti letech srovnává intenzitu dopravy v oblasti.

spinner