Infrastruktura

​Zeptali jsme se Mgr. Jany Mračkové Vildumetzové, předsedkyně Asociace krajů České republiky

Loni v srpnu jste uvedla, že opravy silnic druhé a třetí třídy ze státních peněz vyjdou až dvakrát dráž, než když je hradí kraje ze svého rozpočtu. Chtěli jste proto s ostatními hejtmany a ministrem dopravy jednat o tom, aby peníze, které stát rozděluje obcím na opravy silnic nižších tříd, šly přímo do rozpočtů krajů. V jakém stadiu jsou tato jednání?

​Nedostatečná infrastruktura limituje podnikání v dopravě

Dopravní infrastruktura je téma, které všichni dopravci bedlivě sledují a Sdružení ČESMAD Bohemia se mu dlouhodobě věnuje. Jak jsou dopravci spokojeni s budováním a rekonstrukcí silnic a dálnic a jaké nedostatky v této oblasti vidí, nám přiblížil viceprezident sdružení a předseda sekce nákladní dopravy Jiří Povolný.

​ŘSD a stavební firmy podepsaly dodatek ke smlouvě

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podepsalo minulý týden se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky dodatek ke smlouvě na dostavbu hradecké dálnice D11. Cena se zvýší o zhruba 148 milionů Kč, termín dostavby se zkrátí o měsíc. Na briefingu to oznámili ministr dopravy Dan Ťok, šéf ŘSD Jan Kroupa a zástupce firmy Eurovia Pavel Jiroušek.

​Financování dopravní infrastruktury již není největším problémem, chybějí však projekty

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude letos hospodařit s částkou 86,3 miliardy Kč a podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Ing. Jaroslav Hanáka je tato výše dostatečná. Hlavním problémem podle něj již není financování, ale chybějící projekty připravené k realizaci, územní plány či stavební povolení.

​Modernizace D1 bude letos pokračovat na 71 kilometrech

7.3. – Modernizace dálnice D1 bude letos pokračovat na celkem 71 kilometrech. Jde o sedm zbývajících úseků. Stavební práce na prvních úsecích začnou v pátek. Žádný z opravovaných úseků nebude letos otevřen. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kroupa. Vedle kompletní modernizace se bude opravovat vozovka na dalších 13 kilometrech. Stavba by měla pokračovat i na úseku u Humpolce, odkud stát loni stavební firmy vyhodil. Modernizace D1 má roční zpoždění, podle současných plánů by měla být hotová v roce 2021.

​Ministr dopravy Ťok zamítl poslední rozklad proti modernizaci D1

7.3. – Ministr dopravy Dan Ťok zamítl na konci února rozklad spolku Děti Země proti stavebnímu povolení na modernizaci dálnice D1 v úseku Koberovice – Humpolec. Rozkladové řízení trvalo tři a čtvrt roku, protože stavební povolení bylo vydané, i když Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nedisponovalo všemi pozemky, na kterých chtělo stavět. Šlo o poslední rozklad z 11, které Děti Země podaly při modernizaci D1, uvedl dnes v tiskové zprávě předseda ekologického spolku Miroslav Patrik.

​Stát chce letos zahájit stavbu 178 kilometrů silnic, nejvíc na D3

5.3. – Stát chce letos zahájit stavbu 178 kilometrů dálnic a silnic, nejvíc na jihočeské D3. Najednou se na ní bude stavět na 40 kilometrech. Stavět se začne také dálnice D35 a pokračovat budou opravy D1. Včera to oznámilo ministerstvo dopravy. Stát je dlouhodobě kritizován kvůli pomalému tempu výstavby, loni bylo otevřeno 26 kilometrů dálnic, z toho ovšem jen čtyři kilometrů nových, zbylou část tvořila rekonstrukce D1.

​Poslanci KDU-ČSL navrhují zvýšit příjmy SFDI ze spotřebních daní

4.3. – Státní fond dopravní infrastruktury by mohl v budoucnu dostávat až polovinu vybraných spotřebních daní z pohonných hmot. Nyní dostává jen 9,1 procenta. Fond by měl na druhé straně dávat nejméně devět procent ze svých výnosů ze spotřební daně na opravy silnic druhé a třetí třídy. Počítá s tím novela zákonů o rozpočtovém určení daní a o zákona o SFDI, kterou ve Sněmovně předložili poslanci KDU-ČSL a podepsal ji i Petr Gazdík.

​Prioritou Ťoka je legislativní urychlení dopravních staveb

4.3. – Novelu zákona o urychlení výstavby dopravních staveb označil jako svou prioritu pro další období ministr dopravy Dan Ťok v hodnocení své práce, které poslal premiérovi Andreji Babišovi. Chce se soustředit také na reformu provozu taxislužeb, zavedení elektronických dálničních známek a zrychlení odstraňování nepojízdných vozů z dálnic. Sdělila to mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Mezi největší úspěchy svého dosavadního působení v čele resortu Ťok zařadil rozhýbání staveb dálnic a mýtný tendr, za což je ovšem i kritizován.

​Na hostivařské trati Swietelsky Rail o dva měsíce zkrátil technologickou přestávku Premium

​Na hostivařské trati Swietelsky Rail o dva měsíce zkrátil technologickou přestávku

27.2. – Náročná optimalizace pražského traťového úseku z Hostivaře na hlavní nádraží má za sebou první půlrok a s novou stavební sezonou vstoupila do další fáze.

spinner