Infrastruktura

Začíná výstavba moderního areálu nymburských drážních hasičů

17.4. - Správa železnic včera slavnostně zahájila výstavbu nového areálu drážních hasičů v nymburské Nádražní ulici. Získají modernější a komfortnější zázemí a také garáže a parkovací stání pro svá vozidla. Snížení provozních nákladů pak přinese instalace fotovoltaických panelů. Práce potrvají do března příštího roku.

Všejanská spojka zkrátí cestování mezi Prahou, Mladou Boleslaví a Libercem

16.4. - Projekčně-inženýrská společnost AFRY začíná připravovat železniční novostavbu Všejanská spojka. Zkrátí cestování z Prahy do Mladé Boleslavi na 45 minut a umožní vlakům jezdit rychlostí až 200 km/h. Cílem projektu je zlepšit dopravní obslužnost Mladoboleslavska a zrychlit spojení mezi Prahou a Libercem.

Stavba tramvajové trati na pražském Václavském náměstí začne 29. června

16.4. - Výstavba nové tramvajové trati v horní polovině pražského Václavského náměstí začne 29. června a potrvá tři roky. Tramvaje přes náměstí mezi Vodičkovou a Jindřišskou ulicí nepojedou od tohoto data až do 30. září, tj. tři měsíce. ČTK to včera řekl technický ředitel dopravního podniku (DPP) Jan Šurovský. Náklady na vybudování trati od Národního muzea doprostřed náměstí vyjdou na 1,24 miliardy Kč. Jako první vznikne odbočka a napojení ze současné tramvajové trati, práce budou postupovat směrem k muzeu. Auta budou po dobu výstavby jezdit obousměrně v jedné polovině Václavského náměstí.

Vysokorychlostní tratě budou mít vlastní centrum řízení provozu

16.4. - Správa železnic vyhlásila výběrové řízení na projektanta nové budovy centrálního dispečerského pracoviště (CDP) pro dálkové řízení provozu na vysokorychlostních tratích v Čechách. Vznikne v sousedství stávajícího objektu CDP na pražské Balabence. Předpokládaná hodnota zakázky je 39 822 660 korun.

D5 mezi Berounem a Prahou se rozšíří na šest pruhů, obce se obávají hluku

15.4. - Dálnice D5 mezi Berounem a Pražským okruhem se rozšíří na šest pruhů, práce mají začít do pěti let. Projekt kritizují některé obce, obávají se nedostatečných protihlukových opatření. Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl označil nesouhlas obcí za krátkozraký. Z jejich připomínek se chce poučit, uvedl dnes Radek Mátl v podcastu ŘSD. Oslovení starostové řekli, že nemají zásadní problém s rozšířením dálnice. Chtějí však, aby protihluková opatření vyhovovala i případnému dalšímu nárůstu dopravy.

Některá města v Ústeckém kraji investují do zvýšení parkovacích kapacit

15.4. - Větší i menší města v Ústeckém kraji se potýkají s nedostatkem parkovacích míst. Zejména obyvatelé sídlišť se setkávají s tím, že po příjezdu z práce hledají místo i desítky minut. V hustých zástavbách, kde se ke každému vchodu v minulosti postavilo jen několik míst, parkují i stovky metrů od bydliště, zjistila ČTK. Dřív měla průměrná rodina auto spíše výjimečně, dnes mají domácnosti i tři vozy. Litvínov na Mostecku plánuje, že počet parkovacích míst zvýší. Letos začne s výstavbou u Scholy Humanitas za 10,5 milionu korun.

ŘSD začalo rekonstruovat D46 u Vyškova, práce za 461 mil. Kč potrvají srpna

14.4. - Rekonstrukci téměř sedmi kilometrů dálnice D46 u Vyškova včera po půlnoci zahájilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Práce za 461 milionů korun bez daně zahrnují úpravu mimoúrovňové křižovatky i stavbu protihlukové stěny u Pustiměři, kde zvuková zátěž překračuje limity. Potrvají do srpna, informovalo v tiskové zprávě ŘSD. Řidiči opravovaným úsekem projedou se sníženou rychlostí, vždy ale bude možné jet v každém směru alespoň jedním pruhem.

Ministerstvo dopravy schválilo záměr stavby tzv. Severního spoje v Ostravě

13.4. - Centrální komise ministerstva dopravy schválila projektový záměr na dostavbu takzvaného Severního spoje v Ostravě, který má odlehčit dopravě v západní části města. Město zároveň uspělo se svým odvoláním proti zamítnutí výstavby Krajským úřadem Olomouckého kraje. Novinářům to včera sdělila mluvčí magistrátu Gabriela Pokorná.

Tendr na poradce k dostavbě dálnice D35 metodou PPP postupuje do další fáze

13.4. - Výběr transakčního poradce v rámci projektu dostavby 35 kilometrů dálnice D35 metodou PPP postoupil do další fáze. Ministerstvo dopravy odeslalo účastníkům zadávacího řízení oznámení o výběru dodavatele.

Bonett pod vlastní značkou otevírá první dvě CNG stanice na Slovensku

11.4. - Přední český dodavatel alternativních pohonných hmot Bonett vstupuje se svojí značkou na slovenský trh. Začátkem roku spustil provoz dvou CNG plniček, a to v Bratislavě a Prešově. Společnost do budoucna plánuje další expanzi.

spinner