Infrastruktura

Firmy, jež opravovaly D1 u Humpolce, odstoupily od smlouvy s ŘSD

18.12. – Sdružení stavebních firem, které opravovalo dálnici D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a Větrným Jeníkovem na 104. kilometru, odstoupilo od smlouvy o dílo uzavřené s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD). V tiskovém prohlášení o tom dnes informovala společnost Geosan Group. Ukončení smlouvy s nynějšími stavbaři už včera oznámilo ŘSD, které to zdůvodnilo velkým zpožděním prací. V nejbližší době by mělo ŘSD zajistit rozšíření opravované části dálnice.

Jihočeský kraj potvrdil územní rozhodnutí pro nádraží v Brně

17.12. – Jihočeský kraj potvrdil územní rozhodnutí nutné pro přestavbu brněnského železničního uzlu, oznámil dnes Jaroslav Hodina z krajského úřadu v Českých Budějovicích. Nezrušil ho, jak chtěli stěžovatelé, především spolek Děti Země, pouze jej v některých bodech upravil. Stěžovatelé se nyní mohou obrátit na soud, právní moci nabude rozhodnutí úřadu po doručení účastníkům řízení. V Českých Budějovicích se o brněnském nádraží rozhodovalo více než dva roky. O přesunu do jižních Čech rozhodlo kvůli podjatosti brněnského magistrátu ministerstvo pro místní rozvoj.

Aktuality ze světa 49/2018 Premium

Aktuality ze světa 49/2018

14.12. – INFRASTRUKTURA – Ministr dopravy Arpád Érsek a jeho maďarský kolega podepsali dohody o výstavbě mostů přes řeky na společné hranici. Obce Dobrohošť a Dunakility spojí nový most pro pěší a cyklisty přes Dunaj. Silniční most pro auta do 3,5 tuny, cyklisty i pěší přibude i nad řekou Ipeľ mezi obcemi Vrbovka a Őrhalom. Dohodli se na tom slovenský ministr dopravy Arpád Érsek a státní tajemník pro dopravní politiku Ministerstva inovací a technologií Maďarska László Mosóczi, kteří podepsali mezistátní dohody. ,,Oba mosty pomohou rozvoji ekonomiky, turismu a celkové spolupráce obcí a blízkého přilehlého regionu. Proto jsem rád, že místní samosprávy, vyšší územní celky i vlády sousedních zemí přistupovali během jednání k projektům konstruktivní a bylo vidět, že chtějí mít k sobě blíž díky těmto mostům,“ uvedl ministr dopravy Slovenska Arpád Érsek po podpisu dohody.

Stát testuje nové metody dopravních zakázek, chce omezit zdržení

10.12. – Stát hledá a testuje nové metody výběru zhotovitelů dopravních staveb ve veřejných soutěžích. Nové metody by měly především zkvalitnit průběh projektů a omezit tak případy, kdy v soutěžích vítězí firmy často jen na základě nejlacinější ceny. Pilotním projektem, ve kterém bude metoda použita, je studie trati mezi Přerovem a Ostravou. Uvedla to mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Výběr na základě nejnižší ceny vede podle odborné veřejnosti k problémům při realizaci, konečná cena se navíc často zvyšuje.

SŽDC chce zvýšit výdaje na údržbu, letos utratila devět miliard Kč

7.12. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce postupně navyšovat výdaje na údržbu tratí. Letos jejich údržba stála devět miliard Kč, což je o dvě miliardy korun více než loni. V dalších letech by to mělo být ještě více. Státní organizace to uvedla v tiskové zprávě. Správa železnic tím chce napravit stav vzniklý v minulosti nedostatečnou údržbou některých úseků.

Práce na zpevnění svahu pod D8 v Českém středohoří končí

6.12. – Práce na zpevnění svahu pod dálnicí D8 v Českém středohoří dnes končí. Dělníci zhruba měsíc pumpovali přes vrty do stavby v úseku tzv. prackovické estakády pryskyřici. Vysokotlaká injektáž byla posledním z plánovaných kotvících prvků na úseku D8, po kterém se řidiči projeli poprvé před dvěma lety.

Středočeský kraj souhlasí s rozšířením Pražského okruhu

4.12. – Středočeský kraj souhlasí s rozšířením Pražského okruhu mezi mimoúrovňovými křižovatkami Slivenec a Třebonice. Kladné stanovisko k posuzování EIA včera schválili středočeští radní. V úseku má v každém směru vzniknout další jízdní pruh, uvedla v tiskové zprávě Helena Frintová z krajského úřadu.

SŽDC požádala o územní rozhodnutí na tři úseky trati k letišti

3.12. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) požádala o územní rozhodnutí na třech úsecích chystané modernizace železnice mezi Prahou a Kladnem s připojením na ruzyňské letiště. Státní organizace o tom informovala v tiskové zprávě. Rekonstrukce celé trati by měla stát zhruba 31 miliard Kč.

Resort dopravy navrhl do investičního plánu projekty za dva biliony Kč

30.11. – Ministerstvo dopravy navrhlo do národního investičního plánu projekty za zhruba dva biliony Kč. Oznámil to náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček. Ministerstvo vládě předložilo 311 dopravních projektů. Jde o největší podíl investic ze všech resortů a orgánů, které zaslaly vládě své návrhy. Celkově Národní investiční plán (NIP) vlády zahrnuje přes 17 tisíc projektů za 3,45 bilionu Kč na léta 2019 až 2030.

SŽDC chce v příštím roce zvýšit investice na 23,3 miliardy Kč

30.11. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce příští rok investovat do železniční infrastruktury 23,3 miliardy Kč, což je zhruba o 3,5 miliardy Kč více, než je předpokládaná výše investic za letošní rok. V dalších letech by investice měly výrazně vzrůst. Na konferenci Železnice 2018 to řekl generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

spinner