Infrastruktura

Soud opět osvobodil obžalované v kauze pádu mostu ve Studénce

6.11. – Novojičínský okresní soud dnes podruhé zprostil viny všech deset lidí obžalovaných kvůli železničnímu neštěstí ve Studénce z roku 2008. Soudce během zdůvodnění osvobozujícího rozsudku opět řekl, že se přesně neví, proč most spadl a neprokázalo se, že skutek spáchali právě obžalovaní. V důsledku tragédie zemřelo osm lidí a desítky dalších utrpěly zranění. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal.

ŘSD zprovozní část D3 Ševětín - Borek do poloviny prosince

5.11. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zprovozní do poloviny letošního prosince část jihočeské dálnice D3 Ševětín-Borek dlouhou 10,6 kilometru. Stavba pokračuje podle harmonogramu. Včera to oznámil mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Reagoval tak na vyjádření generálního ředitele stavební firmy Eurovia CS Martina Borovky, která úsek staví. Ten v denním tisku uvedl, že je nutné změnit technologii a podepsat novou smlouvu, aby bylo možné stavbu stihnout.

Sjízdnost dálnic bude přes zimu zajišťovat 183 sypačů

5.11. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zajistí zimní údržbu dálnic 183 sypači, 45 nakladači soli a 599 řidiči. Ve skladech středisek správy a údržby dálnic (SSÚD) už leží asi 45 000 tun soli a solného roztoku. Informoval o tom mluvčí ŘSD Jan Studecký. Česká dálniční síť má více než 900 kilometrů. Zimní údržba bývá náročná zejména v úseku D1 na Vysočině. Výdaje na loňskou zimní údržbu dálnic překročily 800 milionů Kč.

Vláda přerušila jednání o novele k urychlení dopravních staveb

5.11. – Vláda včera přerušila jednání o novele tzv. liniového zákona, jejímž cílem je zkrátit ze současných až 13 let zhruba o třetinu přípravu velkých dopravních staveb. Na tiskové konferenci po jednání vláda o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Novela zjednodušuje povolovací procesy, které často brání včasnému zahájení staveb. Letos by se mělo otevřít 26 kilometrů nových dálnic, loni to byly čtyři.

ŘSD muselo zrušit zakázku na stavbu úseku D1 u Říkovic

4.11. – Stavba nového více než desetikilometrového úseku dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem se zdrží, silničáři totiž zrušili zakázku na zhotovitele stavby. Důvodem je, že se nestihlo vyřídit stavební povolení kvůli stížnostem aktivistů, a také změny mezi zájemci, které kvůli průtahům nastaly. Vyplývá to z informací uveřejněných ve věstníku veřejných zakázek. Podle odhadů bude úsek otevřen nejdříve v roce 2024.

Liniový zákon umožňující zkrátit přípravu dopravních staveb míří do vlády Premium

Liniový zákon umožňující zkrátit přípravu dopravních staveb míří do vlády

1.11. – K projednání na vládě se brzy dostane novela zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, zkráceně tzv. liniový zákon. Jejím cílem je zkrátit dobu přípravy strategických dopravních staveb zhruba o třetinu, ze stávajících až 13 let. Novela má za cíl zjednodušit povolovací procesy, které často brání včasnému zahájení staveb. Novelu předkládá Ministerstvo dopravy spolu s Ministerstvem pro místní rozvoj a Ministerstvem průmyslu a ochodu.

​ŘSD začne příští rok na jaře stavět nový most přes Nové Mlýny

1.11. – Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) začne příští rok stavět nový most přes vodní nádrž Nové Mlýny na Břeclavsku. Práce začnou na jaře a skončí v listopadu, řekl ředitel brněnského závodu ŘSD David Fiala. Starý most je ve špatném stavu. Náklady jsou kolem 350 milionů Kč. Součástí investice jsou i úpravy krajských silnic pro objízdnou trasu nebo vybudování lávky pro cyklisty, kterou zaplatí Jihomoravský kraj. Plánuje totiž podél silnice I/52 cyklostezky.

Letos u dálnic vznikne 207 parkovacích míst pro kamiony

Praha 1.11. – V letošním roce by mělo v Česku u dálnic vzniknout 207 nových parkovacích míst pro kamiony. V dalších dvou letech by pak mělo přibýt dalších 300 míst. Informovalo o tom Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). I přes stavbu nových míst je pro kamiony u hlavních tahů nedostatek parkovacích ploch, podle dopravců jich schází až 2000. Nyní je v Česku vyhrazeno pro kamiony zhruba 4500 míst.


Na německých dálnicích chybí až 40 tisíc míst pro parkování kamionů Premium

Na německých dálnicích chybí až 40 tisíc míst pro parkování kamionů

29.10. – Spolkový svaz silniční nákladní dopravy, logistiky a zásobování BGL považuje nedostatek vhodných parkovacích míst a odpočívek pro kamiony za ohrožení bezpečnosti silničního provozu. Na německých dálnicích podle expertů BGL chybí 35 až 40 tisíc míst pro nákladní vozy. 

V Hoříně pokračuje modernizace zdymadla, končí bourací práce

25.10. – V Hoříně u Mělníka pokračuje modernizace památkově chráněného zdymadla na Vltavě, končí bourací práce. Vznikne zde unikátní zdvižný most umožňující proplutí vyšších lodí než dosud. Hotovo bude na jaře 2021, řekl při včerejší prohlídce ředitel Ředitelství vodních cest ČR Lubomír Fojtů. Ředitelství vodních cest je investorem projektu, část nákladů, které dosahují 378 milionů Kč bez DPH, pokryjí evropské dotace.

spinner