Infrastruktura

ÚOHS musí podle Krajského soudu v Brně rozhodnout o mýtném tendru do 9. září

13.8. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) musí nejpozději do 9. září rozhodnout o námitkách firmy Kapsch proti mýtnému tendru. Rozhodl o tom Krajský soud v Brně, který tak vyhověl žalobě společnosti na nečinnost úřadu. Vyplývá to z rozhodnutí soudu. Ten v květnu přikázal antimonopolnímu úřadu znovu prošetřit podmínky mýtné soutěže. ÚOHS sdělil, že se verdiktem soudu bude řídit, i když lze podle něj pochybovat o smysluplnosti takového rozhodování, když už tendr na výběr mýtného skončil.

Návrh na rozšíření nových úseků zpoplatněných mýtem prošel připomínkovým řízením

8.8. – Návrh vyhlášky o rozšíření mýtného systému prošel připomínkovým řízením. Nově zpoplatněno by mělo být 860 kilometrů silnic první třídy, mýto se rozšíří i na 35 kilometrů nových dálnic. Vyplývá to z návrhu vyhlášky. Případné omezení vjezdu kamionů na objízdné silnice, o kterém stát uvažuje, v návrhu zatím není. O možnostech zmírnění rizik rozšířeného zpoplatnění bude ministerstvo jednat s kraji a obcemi. Podle Asociace krajů by měly být na vytipované silnice instalovány zákazové značky do konce roku.

Senát zavedení elektronických dálničních známek pravděpodobně umožní

8.8. – Senát pravděpodobně schválí zavedení elektronických dálničních známek, které mají od roku 2021 nahradit nynější nalepované známky. Horní komoře to včera téměř jednomyslně doporučil její výbor pro dopravu. Někteří senátoři ale zvažovali, že by osvobození od dálničního poplatku rozšířili z elektromobilů i na další vozidla na propan-butan (LPG). Ministerstvo dopravy to ale odmítlo, podle něj by to znamenalo citelný výpadek příjmů z dálničních poplatků.

Mýto vyžaduje nové datové uložiště, Kapsch podle ŘSD nespolupracuje

7.8. – Nový mýtný systém bude potřebovat nové datové úložiště za téměř 15 milionů Kč pro zpracovávaní sesbíraných informací z mýta. Stát původně počítal s využitím stávajícího zařízení, to však podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) znemožnil současný správce mýta Kapsch, který neposkytl součinnost k předání datového skladu. Stát proto bude po Kapschi vymáhat škodu, uvedlo včera ŘSD. Podle Kapsche jde o snahu navýšit cenu za mýto. CzechToll naopak uvedl, že jde o snahu Kapsche sabotovat spuštění nového mýta.

ŘSD vypíše tento měsíc osm soutěží za deset miliard korun

6.8. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) během srpna vyhlásí na stavby osm soutěží. Jejich celková hodnota bude deset miliard korun. Mezi zakázkami budou mimo jiné dva zbývající úseky modernizované dálnice D1 nebo úsek D48. Celkem jde o více než 52 kilometrů dálnic a silnic. Silničáři to oznámili včera v tiskové zprávě.

Pražský okruh mezi dálnicí D1 a Běchovicemi v roce 2024

Řidiči budou moci využít nový úsek Pražského okruhu spojující dálnici D1 s pražskou částí Běchovice v roce 2024. Minulý týden to řekl premiér Andrej Babiš při návštěvě Středočeského kraje. Stavět se má začít v roce 2021, nutné je vykoupit pozemky, uvedl předseda vlády. Náklady na stavbu více než 12,5 kilometru dlouhého úseku se blíží částce 9,4 miliardy Kč.

Slovenský ministr dopravy Arpád Érsek jednal s maďarským kolegou o železnici a infrastruktuře

5.8. – Ministr dopravy a výstavby Slovenska Arpád Érsek a státní tajemník pro dopravní politiku Ministerstva inovací a technologií Maďarska László Mosóczi na pracovním jednání hovořili o možnostech obnovení některých přímých železničních spojení mezi slovenskými a maďarskými městy. Tématem byl i stav přípravy a výstavby mostů přes Dunaj a Ipeľ. Obě strany se vzájemně informovaly i o stavu příhraničních silničních projektů.

Stát zváží omezení vjezdu kamionů na objížďky mýtných úseků

5.8. – Stát uvažuje o možnosti omezit vjezd kamionů na silnice, kde hrozí objíždění úseků, které budou od příštího roku nově patřit do mýtného systému. Kraje a obce nyní vytváří seznám těchto míst. Ministr dopravy Vladimír Kremlík to uvedl na svém twitterovém účtu. Obce mu minulý týden zaslaly dopis, ve kterém žádaly stanovení kompenzací za chystané zpoplatnění 870 kilometrů silnic první třídy.

Ministerstvo dopravy a ÚOHS podaly kasační stížnost v kauze mýtného

1.8. – Ministerstvo dopravy a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) podaly kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) v kauze mýtného. Brání se tak rozsudku Krajského soudu v Brně, který v červenci vyhověl žalobě společnosti Kapsch a zakázal uplatňovat smlouvu mezi ministerstvem dopravy a konsorciem Czech Toll a Sky Toll na provoz mýtného systému od letošního prosince. Stěžující strany chtějí, aby kasační stížnost měla odkladný účinek, řekl mluvčí ÚOHS Martin Švanda. Ke stížnosti se následně přidal i CzechToll. Podle Kapsche jde však jen o zdržování celého dění kolem mýta.

Svaz měst poslal dopis ministru dopravy kvůli mýtu na nových úsecích

1.8. – Svaz měst a obcí ČR poslal ministru dopravy Vladimíru Kremlíkovi dopis kvůli plánu na zavedení mýta na 900 kilometrech silnic I. třídy. Obce s plánem nesouhlasí. V dopise chtějí, aby stát, než bude mýtné zavedeno, stanovil kompenzace za zničené objížďky nebo zpřísnil pokuty. Uvedl to předseda svazu František Lukl. Zpoplatnění silnic I. tříd podle obcí vyžene tranzitní dopravu na silnice měst a obcí, což by znamenalo horší bezpečnost a zničené silnice.

spinner