DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Infrastruktura

ŘSD letos zvýší výdaje na opravy o desetinu na 11,4 miliardy Kč

30.1. – Ředitelství silnic a dálnic letos vynaloží na opravy silnic I. třídy a dálnic zhruba 11,4 miliardy Kč, což je o desetinu víc než loni. Bude pokračovat v opravách dálnice D1 a dále se zaměří na komunikace kolem Prahy, vedle pražského okruhu například dálnice D5, D8 a D11. Na konci minulého týdne to oznámil generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Stavba dálnic je podle NKÚ pomalá, dokončit síť do roku 2050 nelze Premium

Stavba dálnic je podle NKÚ pomalá, dokončit síť do roku 2050 nelze

29.1. – Výstavba dálnic byla v letech 2013 až 2017 velmi pomalá a ani v příštích letech příliš nezrychlí. Vyplývá to z výsledků prověrky, které zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Státem daný termín dokončení dálniční sítě v roce 2050 při současném tempu nelze podle NKÚ stihnout. Ministerstvo na svém webu sdělilo, že připravilo novelu stavebního zákona, která má výstavbu zrychlit. Podle ministra dopravy Dana Ťoka je neúnosně dlouhá příprava staveb.

Rekonstrukce trati z Rokycan do Příkosic dokončena

26.1. – Vlaky na jednokolejné regionální trati Rokycany – Nezvěstice jezdí nyní v nejvytíženějším úseku z Rokycan do Příkosic rychleji, bezpečněji a s větším komfortem pro cestující. Umožnila to několikaletá kompletní rekonstrukce trati, kterou včera oficiálně ukončila Správa železniční a dopravní cesty (SŽDC). Náklady bez DPH přesáhly 884 milionů Kč, téměř 650 milionů by měla činit dotace EU, národní financování zajistil Státní fond dopravní infrastruktury, řekl mluvčí SŽDC Pavel Tesař.

Přípravu rekonstrukcí silnic v Libereckém kraji brzdí vlastníci

22.1. – Přípravu některých velkých rekonstrukcí silnic v Libereckém kraji komplikují vlastníci přilehlých pozemků. Jsou to přitom projekty za desítky milionů Kč, na které chce kraj z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) získat zhruba 1,1 miliardy Kč. Požádat o dotace však musí ještě letos, jinak o peníze přijde. Řekl to hejtmanův náměstek Marek Pieter. Rekonstrukce za téměř 1,5 miliardy Kč by se díky evropským penězům mohlo dočkat zhruba 75 kilometrů silnic v kraji.

Ministři dopravy Polska a SR chtějí spolupracovat v oblasti dopravních investic Premium

Ministři dopravy Polska a SR chtějí spolupracovat v oblasti dopravních investic

18.1. – Podpis společného prohlášení v oblasti nejdůležitějších dopravních investic na slovensko-polském pohraničí završil setkání ministra dopravy a výstavby Slovenska Arpáda Érseka a polského ministra infrastruktury Andrzeje Adamczyka tento týden v polském Živci. Ministři v prohlášení potvrdili potřebu pokračovat v přípravě výstavby dálnice D3 na slovenské straně a rychlostní silnice S1 v Polsku v rámci baltsko – jaderského koridoru. Obě strany tyto silniční propojení považují za klíčové tranzitní spojnice, jakož i rychlostní silnici R4 na východě Slovenska, která navazuje na polskou S19.

Letištní terminál v Pardubicích bude v provozu asi od konce ledna

16.1. – Společnost East Bohemian Airport (EBA) otevře nový letištní terminál nejspíš do konce ledna. Oznámila to ředitelka společnosti Hana Šmejkalová. Jeho výstavba začala předloni v květnu a stála 267 milionů Kč. Pro původní halu, která již neodpovídala současných standardům pro letištní přepravu, provozovatel letiště teprve hledá využití.

Další dálnice bez poplatku a řidičák na všech úřadech

Letošní rok přinese řidičům v České republice několik novinek a změn. Už od ledna mohou jezdit bez poplatku na dalších pěti úsecích dálnic, které tvoří obchvaty měst nebo přes které vedou silnice první třídy. Od července pak bude možné požádat o řidičský průkaz mimo své trvalé bydliště na kterémkoli úřadu s rozšířenou působností. Nová povinnost čeká stanice měření emisí, které budou pořizovat fotodokumentaci měřených vozidel.

Stát letos investuje do železnice na Vysočině stamiliony korun Premium

Stát letos investuje do železnice na Vysočině stamiliony korun

15.1. – Státní Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) letos investuje na území Vysočiny stamiliony korun. Největší akce se budou týkat zlepšení dodávek elektřiny na železniční trati Jihlava – Jindřichův Hradec a nástupišť v Havlíčkově Brodě. Zlepší se také stav výpravních budov ve Starči a v Bystřici nad Pernštejnem. Oznámila to mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

ČR čerpá peníze z EU na nové dálnice a rekonstrukce železnic včas

12.1. – Evropská komise proplatila České republice na nové dálnice, silnice a opravy na železnici celkem 150 miliard Kč z Operačního programu Doprava I. Tento program je tak kompletně uzavřen a resortu dopravy se podařilo ho úspěšně vyčerpat bez jakékoliv ztráty. Z navazujícího Operačního programu Doprava II putuje na stavby dalších 19 miliard Kč. Dnes to oznámilo ministerstvo dopravy. 

Obchvat Lubence bude stavět sdružení firem Swietelsky - Strabag

10.1. – Ředitelství silnic a dálnic vybralo dodavatele stavby obchvatu Lubence. Bude jím sdružení firem Swietelsky – Strabag s nabídkovou cenou 1,027 miliardy Kč bez DPH. Nabídka sice nebyla nejnižší, ale levnější uchazeč byl v soutěži vyřazen, řekl ředitel karlovarské pobočky ŘSD Lukáš Hnízdil.

spinner