Infrastruktura

Ministerstvo chce kauce pro odvolání u dopravních staveb

5.11. – Ministerstvo dopravy chce zavedením lhůt a kaucí pro odvolání zrychlit povolování dopravních staveb. Kauce za podání odvolání mají začínat na 25 000 Kč. Dopravní stavby by také nově mohly být umístěny a povoleny v jediném řízení, a to na základě méně podrobné dokumentace. Rychlejší přípravu a povolování dopravních staveb má za cíl návrh novely zákona, který ministerstvo poslalo do meziresortního připomínkového řízení. Uvedlo to v tiskové zprávě.

SŽDC a Jihočeský kraj společně plánují koridor i rychlejší tratě

5.11. – Jihočeský kraj se dohodl se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) na spolupráci při rozvoji dopravní infrastruktury a provozu na železnici. Mezi cíle patří železniční koridor Praha – České Budějovice s napojením na rakouské hranice, modernizace trati České Budějovice – Plzeň včetně elektrizace úseku Písek – Písek město nebo nový železniční most přes Vltavu u Červené nad Vltavou na trati Tábor – Písek. Oznámily to jihočeská hejtmanka Ivana Stráská a mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

Aktuality ze světa 43/2018 Premium

Aktuality ze světa 43/2018

1.11. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Litevské dráhy uzavřely dohodu s přístavem Hamburk týkající se Metransu. Litevské dráhy a přístav Hamburk podepsaly dohodu, která obsahuje záměr, aby dceřiný intermodální podnik HHLA Metrans podporoval a zlepšoval přeshraniční tok zboží. Zatímco námořní doprava mezi Hamburkem a Litvou se loni zvýšila o 7,8 % a dosáhla rekordu v obratu 128 000 TEU, nová dohoda má posílit zapojení do rozvojového projektu Rail Baltica a do dopravního koridoru Východ – západ. Rail Baltica má plánován provoz z Varšavy přes Kaunas a Rigu do Tallinu – s trajektem či tunelem do Helsinek – za podpory členských států EU Polska, Litvy, Lotyšska, Estonska a Finska. Metrans hodlá využívat drážní koridor Rail Baltica ve spojení na nový baltský terminál v Estonsku a jeho současnou síť. Nákladní doprava Litevských drah v současnosti nabízí spojení s Běloruskem, Ruskem, Ukrajinou, Litvou, Polskem, Kazachstánem, Čínou, Tureckem, Německem, Skandinávií a Itálií přes intermodální terminály ve Vilniusu, Kausasu a Šeštokai – kde se loží kontejnery a návěsy, vydávají celní doklady a poskytuje skladování kontejnerů. Je naděje, že spolupráce s přístavem Hamburk a se společností Metrans otevře nové příležitosti pro litevské hospodářství, jež vyžaduje rychlou, efektivní a ekologicky přátelskou nákladní přepravu po dopravním koridoru ve směru východ-západ.

Vláda schválila změny ve správní radě SŽDC

1.11. – Vláda včera schválila obměnu správní rady Správy železniční dopravní cesty (SŽDC), ve které skončí čtyři její členové včetně předsedy Vladimíra Novotného. Toho v čele rady nahradil děkan Fakulty dopravní ČVUT Pavel Hrubeš. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy, který včera projednala vláda. Správní rada SŽDC schvaluje zásadní činnosti státní organizace včetně její koncepce, hospodaření nebo organizační struktury.

Česko si půjčí z EIB 11,5 miliardy Kč na železniční infrastrukturu

30.10. – Česko bude v letech 2019 až 2025 čerpat na modernizaci železnic úvěr ve výši 11,5 miliardy Kč od Evropské investiční banky (EIB). Peníze chce stát investovat do rozšíření osmi úseků železničních koridorů. Skutečná výše vyčerpaných peněz se bude odvíjet od reálných nákladů na stavby. Vyplývá to z dokumentu ministerstva dopravy, který bude zítra schvalovat vláda. Dalších 11,5 miliardy Kč poskytne na projekt stát a necelou miliardu budou tvořit peníze z evropských fondů.

Nejvíce Brňanů chce, aby se nové nádraží jmenovalo Šalingrad

30.10. – Nejvíce Brňanů, kteří hlasovali v anketě o název nového nádraží, by chtělo, aby se jmenovalo Brno – Šalingrad. Z 1859 lidí, kteří využili internetovou anketu, dalo hlas Šalingradu 837. Dalších pět lidí hlasovalo pomocí tištěného lístku, vítěz tak získal ještě o hlas víc. Na druhém místě skončil současný název Brno hlavní nádraží s 698 internetovými hlasy. Na třetím místě skončilo s odstupem Nádraží Járy Cimrmana se 166 hlasy, ostatní názvy nedostaly ani 100 hlasů, vyplývá z výsledků na webu.

Silniční konference nadchla Ostravu vizí dopravy bez řidičů a nejrozsáhlejší výstavou v historii Premium

Silniční konference nadchla Ostravu vizí dopravy bez řidičů a nejrozsáhlejší výstavou v historii

25.10. – Samořiditelná vozidla, informační systémy na dálnicích a automatizované systémy v Rakousku či Švýcarsku. Taková vizionářská témata nabídl minulý týden 26. ročník Silniční konference, kterou uspořádala Česká silniční společnost. Největší a nejvýznamnější akce v oboru silniční infrastruktury se po 11 letech vrátila do Ostravy. V Clarion Congress Hotelu přivítala přes 800 odborníků a v nedaleké Vítkovice Aréně představila společně s více než 90 firmami na ploše 1600 metrů čtverečních nejrozsáhlejší výstavu ve své historii. Na programu konference bylo na 50 přednášek.

Odvolací soud zamítl žalobu o vlastnictví Fantovy budovy

25.10. – Italská firma Grandi Stazioni podruhé neuspěla se žalobou o určení vlastnictví Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží. Městský soud v Praze v úterý potvrdil loňské rozhodnutí prvoinstančního soudu a zamítl odvolání italské firmy Grandi Stazioni, která se domáhala určení, že budova nadále patří Českým drahám (ČD), nebo státu, od kterých měla budovu pronajatu. Žalobce může proti rozhodnutí podat dovolání.

Senát podpořil výstavbu dálnic ve Zlínském kraji

18.10. – Senát podpořil urychlení výstavby dálnic z Otrokovic do Břeclavi a z Hulína na hranice se Slovenskem, které by měly zlepšit dopravní situaci ve Zlínském kraji. Horní komora Parlamentu se dnes záležitostí zabývala na základě petice, kterou podepsalo na 17 tisíc lidí.

Swietelsky Rail při rekonstrukci trati použije unikátní stroj Premium

Swietelsky Rail při rekonstrukci trati použije unikátní stroj

15.10. – Dnes a zítra použije společnost Swietelsky Rail CZ při rekonstrukci kolejí na severočeské trati Čížkovice – Obrnice patřící AŽD Praha stroj RU 800 S. Jedná se o kolos dlouhý přes 177 metrů a vážící téměř 700 tun. Díky tomu se oprava zkrátí o tři dny.

spinner