Infrastruktura

Sanace nestabilního náspu mezi Březovou a Svitavami si vyžádá v létě nepřetržitou výluku

13.5. - Správa železnic zahájila přípravnými pracemi sanaci nestabilního náspu v části trati Brno – Česká Třebová mezi stanicemi Březová nad Svitavou a Svitavy. V uvedeném úseku dále dojde k výměně železničního svršku a sanaci železničního mostu a propustku. To vše umožní zrušit stávající snížení traťové rychlosti. Největší dopad stavby na provoz vlaků bude mít téměř tříměsíční nepřetržitá výluka, která začne 1. června.

ŘSD: Dopravní stavby se letos kvůli prudkému růstu cen prodraží o miliardy

9.5. - Dopravní stavby, které v Česku zajišťuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), se letos kvůli prudce rostoucím cenám stavebních materiálů prodraží o několik miliard korun. Cenový růst stavebních materiálů umocnila ruská invaze na Ukrajinu a zároveň se zhoršila jejich dostupnost na trhu. Stát hledá možnosti, jak cenový růst stavebním firmám kompenzovat, jelikož nabídkové ceny vzešlé z veřejných soutěží byly kalkulovány před válkou a enormním zdražováním. Novinářům to dnes v Postřelmově na Šumpersku řekl ředitel ŘSD Radek Mátl. ŘSD letos hospodaří s rozpočtem 60 miliard korun, cenový růst podle jeho předběžného odhadu může činit až deset procent.

Správa železnic u soudu neuspěla, nádraží v Martinicích zůstane památkou

9.5. - Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl kasační stížnost Správy železnic, která měla výhrady k prohlášení stanice v Martinicích v Krkonoších na Semilsku kulturní památkou. Soudní spor trval od roku 2016. Ministerstvo kultury podle verdiktu Městského soudu v Praze srozumitelně odůvodnilo, proč železniční stanice jako celek zasluhuje památkovou ochranu, přestože to může pro státní organizaci Správa železnic znamenat komplikace. Rozhodnutí NSS je dostupné na úřední desce.

Celý obchvat Frýdku-Místku by se v omezeném provozu mohl otevřít ještě letos

7.5. - Po části obchvatu Frýdku-Místku by se mělo začít jezdit už v červnu. Celý obchvat chce Ředitelství silnic dálnic (ŘSD) i přes komplikace se stavebním povolením otevřít alespoň v omezeném provozu ještě do konce letošního roku. Novinářům to včera ve Frýdku-Místku řekli ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

ŘSD staví v Plzni tunel pod modernizovanou železniční tratí na České Budějovice

5.5. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) staví v Plzni-Božkově tunel pod modernizovanou železniční tratí ve směru na České Budějovice. Nejprve vybuduje takzvaný tunelový zárodek, který bude mít dva tubusy dlouhé asi 180 metrů a přijde zhruba na miliardu korun. Dosud se prostavěla polovina. Tunel dokončí mezi roky 2029 až 2032, kdy v místě povede nová silnice I/20, tedy východní okruh Plzně. ČTK to řekl ředitel plzeňského ŘSD Miroslav Blabol.

Začala rekonstrukce tramvajové trati z Liberce do Jablonce za 740 mil.Kč

3.5. - Rozebíráním starých kolejí začala rekonstrukce posledního, zhruba pět kilometrů dlouhého úseku tramvajové trati z Liberce do Jablonce nad Nisou. Na dotaz ČTK to řekla Martina Poršová, mluvčí Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce, který je investorem. Stavba, která včetně DPH přijde na 740 milionů korun, by měla být hotova příští rok v dubnu.

​Na dálnicích v ČR chybí 1500 míst pro kamiony, nejméně 900 jich má přibýt

2.5. – Na českých dálnicích chybí podle analýz 1500 odstavných míst pro nákladní auta, v posledních letech se jich daří každoročně vybudovat 100 až 200. V nejbližších letech by mělo přibýt minimálně 900 odstavných míst. V těchto dnech například stavbaři začali s rekonstrukcí odpočívky Střechov na dálnici D1 na Benešovsku. Díky změně parkovacího režimu se tam počet šikmých parkovacích ploch pro kamiony zvýší ze 42 na 98, řekl novinářům na místě stavby mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

​ŘSD otevřelo sjezd a nájezd u Písnice, uleví při uzavírce Barrandovského mostu

2.5. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) včera otevřelo sjezd a nájezd na Pražský okruh u Písnice. Uleví při uzavírce a omezeních na Barrandovském mostě, které začnou v polovině května, a také při nynější uzavírce Břežanského údolí. Novinářům to řekli mluvčí ŘSD Jan Rýdl a mluvčí krajské správy a údržby silnic Petra Kučerová.

​Při opravě Barrandovského mostu bude v Blance snižována rychlost

30.4. – Při opravě Barrandovského mostu bude v tunelu Blanka průběžně snižována nejvyšší povolená rychlost ze současných 70 na 50 kilometrů v hodině. Dopravní inženýři budou operativně regulovat rychlost také na dalších částech městského okruhu. Důvodem je zajistit plynulost dopravy. Řekl to náměstek ředitele Technické správy komunikací (TSK) Martin Pípa. Správa zároveň hledá ve výběrovém řízení dodavatele softwaru, který dokáže posoudit relevanci dopravních dat a pomůže řídit dopravu v křižovatkách nejen v okolí Blanky, ale i ve větší vzdálenosti.

​Stavbaři začnou opravovat odpočívku Střechov na dálnici D1 na Benešovsku

29.4. – Stavbaři začnou opravovat odpočívku Střechov na dálnici D1 na Benešovsku. Její kapacita se téměř zdvojnásobí, přibude zhruba 90 míst. Rekonstrukce a rozšíření vyjde na 128 milionů korun bez DPH. O víkendu jsou na odpočívce plánována dopravní opatření a od pondělí začnou dělníci frézovat vozovku. Řidiči musejí počítat s úplnou uzavírkou odpočívky i podjezdu pod dálnicí D1, který propojuje její levou a pravou stranu, informoval o tom Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

spinner