Infrastruktura

Karel Havlíček chce na dopravní infrastrukturu pro příští rok 129 miliard korun

12.8. – Na investice v gesci Správy železnic, Ředitelství silnic a dálnic a na další dopravní infrastrukturu by příští rok ze státního rozpočtu mělo jít 129 miliard Kč. Po včerejším jednáním na ministerstvu financí s premiérem Andrejem Babišem to řekl ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček. Premiér i ministryně financí Alena Schillerová podle něj návrh akceptovali.

Zlínský kraj získá ze SFDI téměř 128 milionů Kč na opravy silnic

12.8. – Zlínský kraj letos dostane ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) téměř 127,7 milionu Kč. Peníze použije na opravy krajských silnic druhé a třetí třídy. Zastupitelé kraje včera schválili uzavření příslušné trojstranné smlouvy se SFDI a Ředitelstvím silnic Zlínského kraje (ŘSZK), které se o silnice nižších tříd v regionu stará.

NDS připravuje projekt výběru elektronického mýtného na Slovensku od roku 2023

11.8. – Na konci roku 2022 skončí na Slovensku současná smlouva o poskytování komplexní služby výběru mýta a Národná diaľničná spoločnosť (NDS) proto připravuje projekt na výběr mýtného v letech 2023 až 2027 s možností jeho volitelného prodloužení až do roku 2032. Informovala o tom vedoucí komunikace NDS Eva Žgravčáková. Součástí tohoto projektu je i studie uskutečnitelnosti, kterou NDS zveřejnila.

Výstavba okružní křižovatky na silnici I/3 u Benešova vstupuje do druhé etapy

10.8. – Výstavba nové spirálové okružní křižovatky, tzv. turbo křižovatky s baypassem, na silnici I/3 u Benešova vstoupí v průběhu úterý 11. srpna do II. etapy. Stavba moderní křižovatky za 41,18 milionu Kč bez DPH byla zahájena 19. května, aby nahradila již nevyhovující křížení silnice I/3 se silicí II/112 a místní komunikací do Pomněnic a zvýšila tak bezpečnost a průchodnost silničního provozu na této frekventované komunikaci a přilehlých silnicích nižších tříd.

​Severovýchodní obchvat Pardubic stále nemá stavební povolení

10.8. – Připravovaný severovýchodní obchvat Pardubic stále nemá pravomocné stavební povolení. Vydal je již vloni v listopadu krajský úřad, ale bylo napadeno odvoláním, které dosud řeší ministerstvo dopravy. Uvedl to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký.

​Dopravní terminál na Smíchově musí mít posudek EIA, rozhodl úřad

9.8. – Plán hlavního města vybudovat na Smíchovském nádraží dopravní terminál musí mít posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Rozhodl o tom pražský magistrát. Město má lépe prověřit vliv projektu na dopravu a podrobněji zdůvodnit stavbu P+R parkovací dům pro 1000 aut. Úřad tím vyhověl připomínkám místních spolků, které kritizovaly zejména právě stavbu parkovacího domu. Terminál má zlepšit přestup mezi metrem, tramvajemi, vlaky a příměstskými spoji, zřejmě tam budou sídlit i státní instituce.

Aplikace Autopay používaná v Polsku usnadňuje platbu za jízdu po dálnici

7.8. – Nová technologie nesoucí jméno Autopay je založená na systému čtení registrační značky z videa. Technologii již úspěšně používá Polsko a má ambice rozšířit se do celé Evropy. Uživatelům stačí jen aplikace, kde si koupí dálniční známku dané země. Aplikaci Autopay využijí řidiči kromě poplatků za dálnice také pro tankování, parkování a restaurace s drive-thru. Navíc pomáhá snižovat emise z výfukových plynů.

V Miličíně se opravuje silnice na tahu mezi Prahou a Českými Budějovicemi

4.8. – Včera byla zahájena oprava silnice I/3 v km 37,4 – 40,6. Jedná se o úsek mezi výjezdem z obce Miličín (směr Benešov) po okraj obce Oldřichovec na jeho vjezdu od Tábora. Upozornil na to Martin Buček z Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD).

Jihomoravský kraj dostane ze SFDI 280 milionů, má 26 projektů

3.8 – Jihomoravský kraj letos dostane ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) skoro 280 milionů Kč. Peníze použije na 26 staveb na silnicích II. a III. třídy. Uvedla to mluvčí kraje Monika Brindzáková. V plánu jsou rekonstrukce mostů, silnic, ale i sanace svahu narušeného velkou vodou.

Praha oprášila plán obchvatu Vítězného náměstí

2.8. – Hlavní město plánuje vypsat veřejnou zakázku na dlouho diskutovaný projekt propojení Evropské a Svatovítské ulice novou silnicí, která má ulevit Vítěznému náměstí v Praze 6. V pondělí budou o vypsání tendru rozhodovat radní. Stavbu silnice dlouhou dobu požaduje radnice Prahy 6. Město také připravuje rekonstrukci Vítězného náměstí, která by na něm měla omezit provoz automobilů a tramvají.

spinner