Infrastruktura

Správa železnic hledá zhotovitele modernizace trati mezi Karlštejnem a Berounem

29.12. - Příprava modernizace trati mezi stanicemi Karlštejn a Beroun je ve finále. Správa železnic vypsala výběrové řízení na zhotovitele stavby, předpokládaná cena zakázky je přibližně 1,6 miliardy Kč. V rámci realizace projektu projde zásadní rekonstrukcí zastávka Srbsko, proběhne sanace skal u obce Tetín a vybuduje se nová odbočka Lom, která se bude nacházet přibližně v polovině mezistaničního ú­seku.

ŘSD pokračuje v soutěži na zhotovitele tunelu Homole na budoucí dálnici D35

28.12. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) pokračuje ve výběrovém řízení na zhotovitele tunelu Homole na budoucí dálnici D35. Tunel byl kvůli technické náročnosti vyčleněn jako samostatná stavba z úseku Ostrov – Vysoké Mýto, stavět by se mohl začít příští rok. Zahájení výstavby dálnice z Ostrova se plánuje o rok později.

Na území Prahy přibylo letos 4,4 kilometru pruhů pro autobusy MHD, meziročně míň

28.12. - Na území Prahy přibylo v letošním roce 4,4 kilometru vyhrazených jízdních pruhů pro autobusy veřejné dopravy, což je meziročně o asi 1,1 kilometru míň. Celkem mohou aktuálně v hlavním městě autobusy využít 66 kilometrů vyhrazených pruhů. ČTK to dnes sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace ROPID, která plánuje pražskou MHD. Pruhy využívají rovněž policisté, strážníci, záchranáři nebo taxikáři. Na některých místech jsou určeny rovněž cyklistům. Celková délka sítě městských a příměstských autobusů na území Prahy je okolo 880 kilometrů.

U Lanžhota pokračuje modernizace koridoru, trať bude o necelý metr výše

27.12. - Nová kolej a mosty přes místní vodní toky už letos vznikly v rámci modernizace 1,5 kilometru trati mezi Lanžhotem a hranicí se Slovenskem. Správa železnic ji zahájila v únoru, práce provádějí za 595,7 milionu korun bez DPH společnosti Skanska a Elektrizace železnic Praha. Optimalizace traťového úseku přinese rychlejší a bezpečnější provoz na koridorové trati. Navzdory zpoždění modernizace navazujícího úseku na slovenském území, realizované tamním manažerem infrastruktury ŽSR, bude stavba u Lanžhota pokračovat podle plánu i v průběhu roku 2023.

V příštím roce stát otevře 15,4 km nových dálnic, o rok později 118 km

26.12. - Dálniční a silniční síť v Česku se v příštím roce rozroste o nových 15,4 kilometru dálnic a dalších 43,1 kilometru silnic I. třídy. Mnohem výraznější rozšíření stát chystá na rok 2024, kdy plánuje otevřít přes 118 kilometrů nových dálnic a 41,5 kilometru silnic I. třídy. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Letos bylo v Česku nově zprovozněno 21,2 kilometru dálnic a přes 14 kilometrů silnic I. třídy.

Karlovy Vary v příštím roce částečně opraví Ostrovský most

26.12. - Karlovy Vary v příštím roce opraví Ostrovský most. Nepůjde o celkovou rekonstrukci, ale o dílčí opravy, které prodlouží jeho životnost do kompletní rekonstrukce. Přednost bude mít Chebský most, který je v horším stavu a i dopravně je důležitější, řekl náměstek karlovarské primátorky Tomáš Trtek.

Od 1. ledna 2023 dojde k několika změnám v síti zpoplatněných komunikací

24.12 – Tento týden byla otevřena další část budované dálnice D35. Na novém úseku mezi Časy a Ostrovem, který měří celkem 14,7 kilometrů, zahájí CzechToll výběr mýtného od 1. ledna 2023. Ke stejnému datu bude spuštěn výběr mýtného také na zprovozněném polovičním profilu II. etapy dálničního obchvatu Frýdku-Místku v délce 4,3 kilometru.

Na železničním mostě v Kolíně by mohla být lávka pro pěší a cyklisty

23.12. - Na železničním mostě přes Labe v Kolíně by do budoucna mohla vzniknout lávka pro pěší a cyklisty. Vstup na most, jehož majitelem je Správa železnic, je zakázán. Lidé ale podle vedení města zákaz nerespektují. Město proto oslovilo Správu železnic a chce s ní jednat o zpřístupnění mostu nebo zřízení přídavné lávky. Novinářům to řekl starosta města Michael Kašpar.

Do dvou let se dálniční síť rozšíří o 134 km nových dálnic

23.12. - Letošní stavební sezóna končí, celkem bylo do dopravních staveb v Česku investováno ze Státního fondu dopravní infrastruktury 131,7 miliardy korun, což je o 4,1 miliardy více než byl schválený rozpočet pro rok 2022. Aktuálně je ve výstavbě 241,3 kilometrů dálnic a silnic I. třídy. Většina z nich bude otevřena v letech 2023 a 2024.

ŘSD dnes otevřelo další úsek dálnice D35 v Pardubickém kraji z Časů do Ostrova

22.12. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes otevřelo další úsek dálnice D35 v Pardubickém kraji z Časů do Ostrova na Chrudimsku. Navazuje na část Opatovice – Časy. Celková délka D35 v regionu se tak prodloužila na více než 30 kilometrů.

spinner