Infrastruktura

​Evropský účetní dvůr: Silnice se staví pomalu, ČR dává méně na evropskou síť

21.4. – Dokončování silniční sítě propojující evropské země postupuje pomalu a hrozí, že do roku 2030 nebudou dokončeny některé klíčové přeshraniční úseky. Konstatuje to dnešní zpráva Evropského účetního dvora (EÚD), která zkoumala situaci ve čtveřici zemí EU včetně Česka. ČR podle auditorů v porovnání s dalšími zeměmi vydává nejmenší podíl peněz z unijních fondů na úseky patřící do transevropské silniční sítě. Naproti tomu pouze Česko zvyšuje částky investované do údržby silnic.

Stavební firmy dostanou kompenzaci za ztížené podmínky při výstavbě klíčových staveb

21.4. – Vláda souhlasí s kompenzacemi stavebním firmám v sektoru dopravních staveb. V závazném pokynu, vztahujícím se k řešení následků pandemie COVID-19, Ministerstvo dopravy umožňuje zhotovitelům realizujícím stavby v době nouzového stavu rychleji získat finanční kompenzaci za ztížené podmínky, než je tomu podle stávajících smluvních podmínek. 

Noční demolice tří mostů na D1 nemá obdoby, vyžádala si měsíc příprav a stovku lidí

19.4. – Měsíc příprav, 15 bagrů a stovka lidí v akci. Takové nároky měla podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) stavební akce, která proběhla v noci ze soboty na neděli na D1 mezi Devíti kříži a Ostrovačicemi na Brněnsku. Na hlavním tahu mezi Prahou a Brnem neměla akce podle ŘSD žádný předobraz. Stavbaři do rána zdemolovali tři staré nadjezdy a u Javůrku instalovali jeden provizorní kovový most přes dálnici.

ŘSD chystá na Pardubicku výstavbu čtyř nových úseků silnice I/36

16.4. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje v Pardubickém kraji stavby čtyř nových úseků státních silnic. Všechny vzniknou na komunikaci I/36 v Pardubicích nebo na Pardubicku. Celková cena staveb se předběžně odhaduje na 2,646 miliardy korun bez DPH, uvedl v tiskové zprávě mluvčí ŘSD Jan Studecký.

Celosvětové srovnání stavebních nákladů: Praha na 67. místě ze sta

11.4. - Arcadis, mezinárodní poradenská společnost zaměřená na stavebnictví, životní prostředí a udržitelný rozvoj, zveřejnila každoroční výsledky mezinárodního srovnání stavebních nákladů (International Construction Costs 2020). Arcadis ICC Index 2020 sleduje 100 měst světa, hodnotí jejich stavební náklady a tržní podmínky. Tentokrát se Praha celosvětově umístila na 67. místě ze 100 hodnocených světových měst. V rámci regionu CEE Praha je na druhém místě za Zahřebem a před Varšavou.
 

 

Modernizace D1 u Humpolce jede naplno, vybouraný beton znovu poslouží

8.4. - Bezmála 250 dělníků, strojníků a řidičů a přes 80 kusů těžké stavební techniky pracuje v těchto dnech na modernizaci dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem. Specialisté Skan­ska zde zatím vybourali povrch sedmikilometrového jízdního pásu na Brno, provádí opravy kanalizace a další práce.

​Stavebnictví se zpočátku roku dařilo, kvůli koronaviru však dojde k poklesu

5.4. – Stavební výroba v prvních měsících letošního roku vykázala velmi dobré výsledky, meziročně si polepšila o 6.0 procent. Nabídek práce v tomto oboru přibývá, nejvíce jich je pro řemeslníky a projektanty. I na tento obor ale dopadnou koronavirová opatření.

​Na opravované D1 bude od pondělí v provozu opět úsekové měření rychlosti

4.4. – Na modernizované dálnici D1 bude od pondělí v provozu opět úsekové měření rychlosti. První sada detekčních kamer na šestikilometrovém úseku u Velkého Meziříčí bude sbírat data pro policii, která následně informace o spáchaných přestupcích pošle k vyřešení na příslušnou obec s rozšířenou působností. Podle ministerstva dopravy má měření rychlosti v zúžených úsecích zklidnit dopravu a chránit dělníky na stavbě.

​Obchvat Českých Budějovic bude zprovozněn až v roce 2023

3.4. – Obchvat Českých Budějovic, který bude součástí dálnice D3, zprovozní Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v roce 2023. Původní plán byl léto 2022. Příčinou jsou problémy s materiály u přeložek sítí i hydrogeologické podmínky. Kvůli dopadům koronaviru chybí na úseku Hodějovice – Třebonín, který staví hlavně slovenská firma Doprastav, kolem 40 pracovníků. ŘSD požádalo ministerstvo dopravy, aby silničářům povolilo výjimku, díky níž by zahraniční dělníci mohli přijet do ČR, aniž by museli do karantény. Uvedl to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

​Metrostav postavil klíčový most na novém úseku D6 u Řevničova

2.4. – Sdružení pod vedením stavební společnosti Metrostav vstupuje do závěrečné etapy výstavby obchvatu kolem Řevničova, který tvoří jeden z nových úseků dálnice D6 mezi Prahou a Karlovými Vary. Navzdory pandemii koronaviru a dodatečně zjištěnému nestabilnímu podloží v dotčené lokalitě stavba míří do své finální fáze. Projekt významně zrychlila rekordně rychlá výstavba klíčového mostu, který překonává rokli Krušovického potoka právě v sesuvném území.

spinner