Infrastruktura

​Stát chce letos zahájit stavbu 178 kilometrů silnic, nejvíc na D3

5.3. – Stát chce letos zahájit stavbu 178 kilometrů dálnic a silnic, nejvíc na jihočeské D3. Najednou se na ní bude stavět na 40 kilometrech. Stavět se začne také dálnice D35 a pokračovat budou opravy D1. Včera to oznámilo ministerstvo dopravy. Stát je dlouhodobě kritizován kvůli pomalému tempu výstavby, loni bylo otevřeno 26 kilometrů dálnic, z toho ovšem jen čtyři kilometrů nových, zbylou část tvořila rekonstrukce D1.

​Poslanci KDU-ČSL navrhují zvýšit příjmy SFDI ze spotřebních daní

4.3. – Státní fond dopravní infrastruktury by mohl v budoucnu dostávat až polovinu vybraných spotřebních daní z pohonných hmot. Nyní dostává jen 9,1 procenta. Fond by měl na druhé straně dávat nejméně devět procent ze svých výnosů ze spotřební daně na opravy silnic druhé a třetí třídy. Počítá s tím novela zákonů o rozpočtovém určení daní a o zákona o SFDI, kterou ve Sněmovně předložili poslanci KDU-ČSL a podepsal ji i Petr Gazdík.

​Prioritou Ťoka je legislativní urychlení dopravních staveb

4.3. – Novelu zákona o urychlení výstavby dopravních staveb označil jako svou prioritu pro další období ministr dopravy Dan Ťok v hodnocení své práce, které poslal premiérovi Andreji Babišovi. Chce se soustředit také na reformu provozu taxislužeb, zavedení elektronických dálničních známek a zrychlení odstraňování nepojízdných vozů z dálnic. Sdělila to mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Mezi největší úspěchy svého dosavadního působení v čele resortu Ťok zařadil rozhýbání staveb dálnic a mýtný tendr, za což je ovšem i kritizován.

​Na hostivařské trati Swietelsky Rail o dva měsíce zkrátil technologickou přestávku Premium

​Na hostivařské trati Swietelsky Rail o dva měsíce zkrátil technologickou přestávku

27.2. – Náročná optimalizace pražského traťového úseku z Hostivaře na hlavní nádraží má za sebou první půlrok a s novou stavební sezonou vstoupila do další fáze.

​Lidovci chtějí poslat do dopravního fondu půlku daně z olejů

21.2. – Rychlejší modernizaci a opravy silnic by podle místopředsedy lidovců Mariana Jurečky mohlo zajistit posílení Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) vyšším podílem daně z minerálních olejů. KDU-ČSL proto navrhne, aby do fondu plynula polovina hrubého výnosu daně, což by v porovnání s letošním výhledem znamenalo 36 miliard Kč navíc. Marian Jurečka to včera řekl novinářům.

​Silničáři letos prozkoumají 126 rizikových mostů

11.2. – Silničáři během mimořádných kontrol dálničních a silničních mostů našli 126 objektů, které musí dále prozkoumat. Do části mostů budou vyvrtávat otvory kvůli zjištění detailního stavu mostní konstrukce. Náklady na kontroly mostů zatím stály více než 100 milionů Kč. Řekl to mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký. V Česku je 1682 dálničních mostů a dalších skoro 18 000 na silnicích.

​Financování výstavby D4 pomocí PPP bude muset schválit Sněmovna

7.2. – Financování výstavby úseku dálnice D4 prostřednictvím projektu PPP, tedy za pomoci soukromých peněz, bude muset ještě schvalovat Sněmovna. Důvodem je, že půjde o dlouhodobý finanční závazek státu. Poslancům z hospodářského výboru to včera řekl náměstek ministra dopravy Tomáš Čoček. Stát chce D4 postavit pomocí soukromých peněz. Investor tak za vlastní peníze část dálnice postaví a následně bude po dobu 25 let provozovat. Poté by měla být dálnice převedena na stát, který jí bude postupně splácet.

​ŘSD může dostavět část úseku D3, vyvlastnění pozemku platí

5.2. – Krajský úřad Jihočeského kraje zamítl odvolání majitele pozemku u D3 proti vyvlastnění kvůli stavbě dálnice. Vyvlastnění je platné, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) tak může dokončit 50 metrů silnice v úseku D3 Ševětín-Borek na Českobudějovicku. Včera to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

​Vedení Prahy začne jednat se starosty o Pražském okruhu

5.2. – Vedení Prahy bude jednat se starosty, kteří nesouhlasí s plánovanou trasou Pražského okruhu na severu města. Schůzka se uskuteční v následujících týdnech. Včera to řekl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr. Stavbu části okruhu od Ruzyně přes Suchdol a Březiněves do Běchovic provází dlouholeté protesty městských částí. V uplynulých měsících se objevil návrh posunout okruh více do Středočeského kraje. S tím ale vedení města nesouhlasí. Pražský okruh má podle dosavadních plánů měřit přes 80 kilometrů, v provozu je asi polovina.

​Fond dopravy dostal na výdaje 86,3 miliardy Kč

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude v letošním roce hospodařit s 86,3 miliardy Kč, přičemž 20,8 miliardy dostane z programů Evropské unie. Návrh rozpočtu fondu v prosinci schválila Sněmovna. V porovnání s rozpočtem schváleným na rok 2018 bude mít fond na výdaje o 13,8 miliardy Kč víc.

spinner