Infrastruktura

​Praha v příštím roce bude řešit výpadky příjmů či stavbu metra D

27.12. – Hlavní město se bude muset v příštím roce vypořádat s výpadky příjmů způsobených pandemií covid-19 a přijetím vládního daňového balíčku. Dokončen bude geologický průzkum a zahájena stavba metra D. Stavět se začne také tramvajová trať z Barrandova do Holyně, dopravní podnik (DPP) bude pracovat na přípravě dalších prodloužení tratí a stavět se bude v hloubětínské vozovně. Diagnostika a opravy čekají na pražské mosty a začít by měla rekonstrukce a dostavba Průmyslového paláce na Výstavišti.

Praha zaplatí za studii rozšíření Jižní spojky 1,48 milionu korun

23.12. – Pražský magistrát si nechá vypracovat studii na rozšíření Jižní spojky v úseku mezi křižovatkou ulic 5. května a Vídeňská. Vytvoření dokumentu vyjde město na 1,48 milionu korun bez DPH a vytvoří ji pro něj společnost 4roads. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného ve věstníku veřejných zakázek. Kdy k samotnému rozšíření dojde, není z dokumentu jasné. Jižní spojka je součástí městského, vnitřního silničního okruhu a denně po ní projede 129 000 aut.

Ministerstvo povolilo stavbu dálnice D49 mezi Hulínem a Fryštákem

23.12. – Ministerstvo dopravy povolilo stavbu dálnice D49 mezi Hulínem na Kroměřížsku a Fryštákem na Zlínsku. Na úsek dlouhý 16,4 kilometru je podepsána smlouva se zhotovitelem a proběhly veškeré přípravné práce. Na twitteru to včera uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl, který však očekává, že proti stavebnímu povolení bude podán rozklad. Stavbu D49 dlouhodobě kritizují ekologové.

​ŘSD vypsalo tendr na obchvat Jaroměře, který navazuje na D11

22.12. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) v minulých dnech vypsalo soutěž na stavbu obchvatu Jaroměře na Náchodsku. Obchvat naváže na nyní budovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře. Z dvanáctitisí­cového města odvede tranzitní dopravu ve směru z Hradce Králové na Náchod a Polsko. Předpokládaná hodnota zakázky je 863 milionů Kč bez DPH. Nabídky mají zájemci podat do 3. února příštího roku. Vyplývá to údajů na profilu zadavatele ŘSD ČR.

​Fond dopravy bude příští rok hospodařit se 127,5 mld. Kč

18.12. - Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude příští rok hospodařit se 127,5 miliardy korun. Návrh jeho rozpočtu schválila Sněmovna. Letos měl fond v rozpočtu původně 87 miliard korun, po posílení stoupl na 124 miliard. Fond hradí dopravní stavby. Největší část peněz bude směřovat příští rok na dálniční a silniční projekty.

Silničáři od pondělka zprovoznili most přes Nové Mlýny

14.12. – Oprava mostu přes vodní nádrž Nové Mlýny skončila, Ředi­telství silnic a dálnic jej zprovoznila po půlnoci z neděle na pondělí. Oprava trvala tři čtvrtě roku.

Hnutí Duha podalo rozklad k části D3, stavbu to může zdržet

9.12. - Hnutí Duha napadlo vedení trasy dálnice D3 v části Třebonín – Kaplice nádraží. Může to zpomalit stavbu úseku dlouhého 8,5 kilometru, který chtělo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začít stavět příští rok na jaře a na kterou má od listopadu stavební povolení z ministerstva dopravy. Na twitteru o tom informoval generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Mluvčí Hnutí Duha Aleš Miklík ČTK řekl, že dálnice by měla vést tunelem, protože by to bylo ekologicky nejlepší.

​Část D4 by měla formou PPP postavit a udržovat francouzská DIVIa

9.12. – Část dálnice D4 by mělo formou PPP projektu postavit a následně provozovat konsorcium DIVia, které tvoří francouzské firmy Vinci a Meridiam. Stavebně a projekčně bude za projektem stát česká stavební společnost Eurovia. V soutěži uspělo s nabídkou 16,55 miliardy korun. Konsorcium postaví 32 kilometrů dálnice, které bude s dalšími 16 kilometry následných 25 let provozovat. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Výsledek tendru není ještě definitivní, neúspěšní

​Stát vybral v tendru 32 dopravních projektů, dá na ně 402 milionů Kč

9.12. – Stát podpoří dalších 32 výzkumných projektů, které se věnují inovacím v dopravě. Jde například o projekty k bezpečnosti provozu, dopravním technologiím, automatizovaným procesům v dopravě či ekologizaci dopravy. Celkem si výzkumné týmy mezi sebou rozdělí téměř 402 milionů korun. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Úřad už loni vybral 48 projektů, mezi které rozdělil téměř půl miliardy korun.

Most přes nádrž Nové Mlýny bude průjezdný nejpozději od 13. prosince

8.12. – Oprava mostu přes vodní nádrž Nové Mlýny po tři čtvrtě roku spěje ke zdárnému konci. Na mostě se včera uskutečnila zátěžová zkouška. Na jednotlivé plochy najelo šest naložených nákladních vozů o celkové tonáži 192 tun a silničáři měřili průhyb. Zkouška ukázala, že se konstrukce vrací do své původní polohy. Termín zprovoznění mostu na silnici I/52 vedoucí z Brna na česko-rakouskou hranici u Mikulova je nejpozději od 13. prosince, řekl ředitel brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic ČR David Fiala.

spinner