Infrastruktura

Na dálnici D5 u Loděnice začala obnova protihlukových stěn

14.10. – Z důvodu nevyhovujícího stavu protihlukové stěny na dálnici D5 v km 9,23–10,5 v pravé krajnici pravého jízdního pásu u obce Loděnice byla zahájena její obnova v délce 1720 metrů. Oznámilo to Ředitelství silnic a dálnic.


​Bezpečnostní komise odsouhlasila plán dalšího zabezpečování hlavních i lokálních tratí

9.10. – Pracovní komise ke zvýšení bezpečnosti železničního provozu včera na svém dalším jednání odsouhlasila plán umisťování traťové části zabezpečovače ETCS na hlavní a nejvytíženější železniční tratě ČR do roku 2030. Také přijala očekávaný plán na další zabezpečení lokálních tratí a otevřela i možnost dalšího budoucího zkvalitnění. Rovněž představila způsoby financování tohoto zabezpečení v roce 2021.

​Výběr mýta byl v září rekordní, stát vybral 1,04 miliardy korun

9.10. – Výběr mýta byl v září rekordní. Stát na něm vybral 1,04 miliardy Kč, což je nejvíce za kalendářní měsíc od spuštění mýtného sytému v Česku v roce 2006. Meziročně je to pak o 12,3 procenta více. Výběry by navíc mohly růst i v následujících měsících. Informoval o tom včera správce mýtného systému, společnost CzechToll. K růstu přispělo zejména letošní rozšíření mýta o 900 kilometrů a letní ekonomické oživení v zemi.

Ostravská univerzita vyzvala vládu, ať znovu zváží usnesení o stavbě kanálu

7.10. – Ostravská univerzita (OU) vyzvala vládu, aby znovu zvážila své usnesení, kterým v pondělí schválila přípravy první části vodního koridoru Dunaj-Odra-Labe na řece Odře mezi Ostravou a polskými hranicemi. Vedení Moravskoslezského kraje univerzita vyzvala, aby se zasadilo o zrušení tohoto rozhodnutí, které podle školy kraj negativně ovlivní. Uvedla to mluvčí OU Lucie Fremrová.

ŘSD: Dočasně rozšířit D1 u Brna na šestipruh nelze kvůli mostu

5.10. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) posuzovalo na návrh policie provizorní rozšíření dálnice D1 mezi 194. a 196. kilometrem u Brna na šest jízdních pruhů. Kvůli stavu tamního mostu to ale není možné a do doby, než bude dálnice trvale rozšířena, tam řidiči budou jezdit jen ve dvou pruzích v každém směru. Řekl to mluvčí ŘSD Jan Studecký. Práce na trvalém rozšíření dálnice, které má zajistit větší plynulost provozu, plánuje ŘSD zahájit nejpozději v roce 2023.

Začala oprava Barrandovského mostu, řidičů se zatím příliš nedotýká

3.10. – Barrandovský most, který je jednou z nejdůležitějších tepen pražské dopravy, čeká rozsáhlá rekonstrukce. Její první etapu zahájila Technická správa komunikací (TSK) 29. září, řidiči se jí ale obávat nemusejí. S výraznějšími dopravními omezeními na mostě je však potřeba počítat v další etapě rekonstrukce, a to od roku 2022. Zástupci TSK již nyní návrhy vedení dopravy plánují spolu s magistrátem tak, aby co nejméně zatížili dopravní síť metropole.

Bezplatnou D56 z Ostravy do Frýdku-Místku žádá přes 8000 lidí

2.10. – Přes 8000 lidí se podepsalo pod petici, která žádá zrušení dálničního poplatku na silnici D56 mezi Frýdkem-Místkem a Ostravou. Petici už obdržel úřad vlády i ministerstvo dopravy. Novinářům to sdělila mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

Krajským silničářům zbývá dokončit polovina letošních prací

2.10. – Jihomoravští silničáři pokračují ve stavebních pracích letošní sezony. Zbývá jim dokončit zhruba polovina z 60 oprav silnic, křižovatek i mostů naplánovaných pro letošní rok. Ředitel Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Zdeněk Komůrka řekl, že zatím vše běží podle harmonogramu. Vliv na dokončení ale bude mít i počasí.

​Brno má připomínky k vysokorychlostní trati Praha-Břeclav

1.10. – Brněnští radní se včera shodli na připomínkách, které město zašle Správě železnic ke studii proveditelnosti vysokorychlostní tratě z Prahy do Břeclavi. Rada města o tom informovala v tiskové zprávě.

​V Opavě začala stavba další části severního obchvatu za 994 milionů korun

30.9. – V Opavě začala stavba další, západní, části severního obchvatu města. Úsek dlouhý přes pět kilometrů, který z jedné pětiny tvoří mosty, bude stát 994 milionů korun bez DPH. Práce na něm by měly trvat tři roky. Zprovoznění se očekává v listopadu 2023. Řekl to generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Podle něj se v Opavě daří propojit práci státních orgánů a samosprávy, což rychlosti výstavby nových komunikací pomáhá.

spinner