Infrastruktura

​ŘSD začalo stavět úsek D3, bude součástí obchvatu Českých Budějovic

29.3. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes slavnostně zahájilo stavbu části dálnice D3 Hodějovice-Třebonín. Úsek dlouhý 12,5 kilometru bude součástí obchvatu Českých Budějovic. Cena s DPH je sedm miliard Kč, stavět bude italsko-slovenské sdružení firem Salini Impregilo a Doprastav. Stavba by měla být hotova v létě 2022. Novinářům to dnes řekli zástupci ŘSD, Státního fondu dopravní infrastruktury a stavařů.

​ŘSD požádá kvůli D3 u Tábora o vyvlastnění pozemků, stavět nemůže

25.3. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) požádá o vyvlastnění pozemků, kvůli kterým nemůže dostavět část dálnice D3 u Tábora. Ministerstvo dopravy zastavilo stavební řízení, v němž ŘSD žádalo o stavební povolení. Ministerstvo navrhuje, aby ŘSD požádalo o vyvlastnění pozemků. Dnes to řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

​ŘSD začalo stavět dalších 12 kilometrů dálnice D35

14.3. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zahájilo výstavbu dálnice D35 v úseku Opatovice nad Labem – Časy. Za 12,6 kilometru zaplatí 3,389 miliardy Kč bez DPH. V prosinci už začala výstavba navazujícího úseku Časy – Ostrov. Dokončení obou prvních částí D35 se plánuje počátkem roku 2022, měřit budou 27 kilometrů.

​Správní a soudní řízení zdržují dopravní stavby i o několik let

13.3. – Desítky silničních a železničních staveb v současnosti zdržují dlouhotrvající soudní a správní řízení. Řada z nich trvá i několik let. Stavby komplikují zejména rozpory kolem stavebních a územních povolení, případně vyhodnocení ekologických dopadů staveb. Vyplývá to z materiálu ministerstva dopravy. Vlekoucí se správní řízení by měla urychlit novela zákona o urychlení dopravních staveb, k povolení bude potřeba méně podrobná dokumentace, úřady budou mít lhůty.

​Zeptali jsme se Mgr. Jany Mračkové Vildumetzové, předsedkyně Asociace krajů České republiky

Loni v srpnu jste uvedla, že opravy silnic druhé a třetí třídy ze státních peněz vyjdou až dvakrát dráž, než když je hradí kraje ze svého rozpočtu. Chtěli jste proto s ostatními hejtmany a ministrem dopravy jednat o tom, aby peníze, které stát rozděluje obcím na opravy silnic nižších tříd, šly přímo do rozpočtů krajů. V jakém stadiu jsou tato jednání?

​Nedostatečná infrastruktura limituje podnikání v dopravě

Dopravní infrastruktura je téma, které všichni dopravci bedlivě sledují a Sdružení ČESMAD Bohemia se mu dlouhodobě věnuje. Jak jsou dopravci spokojeni s budováním a rekonstrukcí silnic a dálnic a jaké nedostatky v této oblasti vidí, nám přiblížil viceprezident sdružení a předseda sekce nákladní dopravy Jiří Povolný.

​ŘSD a stavební firmy podepsaly dodatek ke smlouvě

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podepsalo minulý týden se společnostmi Eurovia, Metrostav a Swietelsky dodatek ke smlouvě na dostavbu hradecké dálnice D11. Cena se zvýší o zhruba 148 milionů Kč, termín dostavby se zkrátí o měsíc. Na briefingu to oznámili ministr dopravy Dan Ťok, šéf ŘSD Jan Kroupa a zástupce firmy Eurovia Pavel Jiroušek.

​Financování dopravní infrastruktury již není největším problémem, chybějí však projekty

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) bude letos hospodařit s částkou 86,3 miliardy Kč a podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Ing. Jaroslav Hanáka je tato výše dostatečná. Hlavním problémem podle něj již není financování, ale chybějící projekty připravené k realizaci, územní plány či stavební povolení.

​Modernizace D1 bude letos pokračovat na 71 kilometrech

7.3. – Modernizace dálnice D1 bude letos pokračovat na celkem 71 kilometrech. Jde o sedm zbývajících úseků. Stavební práce na prvních úsecích začnou v pátek. Žádný z opravovaných úseků nebude letos otevřen. Na dnešní tiskové konferenci to oznámil generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kroupa. Vedle kompletní modernizace se bude opravovat vozovka na dalších 13 kilometrech. Stavba by měla pokračovat i na úseku u Humpolce, odkud stát loni stavební firmy vyhodil. Modernizace D1 má roční zpoždění, podle současných plánů by měla být hotová v roce 2021.

​Ministr dopravy Ťok zamítl poslední rozklad proti modernizaci D1

7.3. – Ministr dopravy Dan Ťok zamítl na konci února rozklad spolku Děti Země proti stavebnímu povolení na modernizaci dálnice D1 v úseku Koberovice – Humpolec. Rozkladové řízení trvalo tři a čtvrt roku, protože stavební povolení bylo vydané, i když Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nedisponovalo všemi pozemky, na kterých chtělo stavět. Šlo o poslední rozklad z 11, které Děti Země podaly při modernizaci D1, uvedl dnes v tiskové zprávě předseda ekologického spolku Miroslav Patrik.

spinner