Infrastruktura

Stavba obchvatu Českých Budějovic se zpozdí o rok, kvůli spodní vodě

12.5. – Obchvat Českých Budějovic, který bude součástí dálnice D3, zprovozní silničáři až v roce 2023, o rok později, než avizovali. Zastavili totiž práce na kilometrovém tunelu Pohůrka v úseku Úsilné-Staré Hodějovice. Příčinou je agresivní spodní voda, stavební firmy musí změnit technologii. Do konce května by mělo být jasné, kterou ze dvou možností zvolí. Zatím dávají přednost formě, kdy do jámy položí těleso, do nějž se spodní voda nedostane. ČTK to řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Rýdl.

Praha dostane letos ze státního fondu na dopravu 100 milionů Kč

11.5. – Pražský magistrát dostane letos od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 100 milionů korun na rozvoj a opravy komunikací. To je zhruba třetina částky ze smlouvy schválené pro loňský rok. Podpis smlouvy s fondem schválili pražští radní. Návrh smlouvy musí ještě projednat a schválit pražští zastupitelé. Částka určená pro Prahu v posledních letech klesala.

​Správa železnic loni zvýšila ztrátu na 1,08 miliardy Kč, tržby vzrostly

1.5. – Správa železnic loni zvýšila ztrátu na 1,08 miliardy Kč, což je o téměř půl miliardy více než o rok dříve. Tržby a výnosy společnosti meziročně vzrostly o skoro čtyři miliardy na 30,4 miliardy Kč. Vyplývá to z výroční zprávy organizace.

​Kraje požádají vládu o osm miliard ze SFDI na opravy silnic v letech 2020 a 2021

30.4. – Celkem 8 miliard Kč budou chtít vzhledem k vzniklé ekonomické situaci hejtmani českých a moravských krajů od státu pro letošní a příští rok na opravy silnic II. a III. tříd. Na vládu se také Asociace krajů ČR obrátí kvůli kompenzaci ztrát ve veřejné dopravě. Po včerejší videokonferenci představitelů krajů to potvrdil 1. místopředseda Rady Asociace krajů pověřený vedením tohoto orgánu a hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

Správa železnic dostala od ÚOHS pokutu 45 000 korun

27.4. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil pokutu 45 000 Kč Správě železnic za dodatek ke smlouvě na technický dozor na stavbě železničního tunelu Ejpovice. Správa železnic nepodala proti pokutě rozklad, a rozhodnutí je tak pravomocné. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na stránkách úřadu.

​Slovenský ministr dopravy Andrej Doležal chce odstranění problematického násypu pod D4

27.4. – Ministr dopravy a výstavby SR Andrej Doležal v pátek vyslovil vážné podezření, že do násypu pod budoucí dálnicí D4 použil koncesionář nebezpečný odpad. Ministr si proto neumí představit, že by přicházelo v úvahu jiné řešení než odstranění problematického násypu při Jarovciach.

​Správa železnic uzavřela se SNCF smlouvu o spolupráci při přípravě VRT

26.4. – Správa železnic podepsala se společností SNCF smlouvu o poskytování služeb při přípravě výstavby vysokorychlostních tratí (VRT) v České republice. Smlouva je dalším logickým a navazujícím krokem, který zajistí průběžnou kontrolu dokumentací pro územní rozhodnutí (DÚR) a pokračování prací na dalších technických předpisech, jež umožní v budoucnu nejen další stupně projektové přípravy VRT, ale i jejich výstavbu, zprovozňování, pravidelný provoz a údržbu.

​Maďarsko dostane od Číny půjčku na železnici z Budapešti do Bělehradu

25.4. – Maďarsko dostane od Číny půjčku na železnici z Budapešti do Bělehradu. Podepsání úvěrové smlouvy včera oznámil maďarský ministr financí Mihály Varga. Projekt za 2,1 miliardy USD (53,1 miliardy Kč) je součástí čínského plánu takzvané Nové Hedvábné stezky, který má otevřít čínským firmám nové obchodní možnosti. Jedná se o první takovou dopravní infrastrukturu v Evropské unii.

​Správa železnic dokončila Manuál pro projektování vysokorychlostních tratí

24.4. – Správa železnic učinila další významný krok v přípravě vysokorychlostních tratí (VRT). Po roce intenzivních prací dokončila Manuál pro projektování VRT ve stupni DÚR. Jedná se o důležitý milník, neboť umožní zpřesnění podoby vysokorychlostních tratí. Příprava se díky tomu posune od stovky metrů širokého koridoru do podrobnosti konkrétních dotčených pozemků.

​Stavební firmy mohou dostat za ztížené podmínky v době epidemie navíc kolem deseti procent

23.4 – Vláda souhlasí s kompenzacemi stavebním firmám v sektoru dopravních staveb. V závazném pokynu vztahujícím se k řešení následků pandemie COVID-19 Ministerstvo dopravy umožňuje zhotovitelům realizujícím stavby v době nouzového stavu rychleji získat finanční kompenzaci za ztížené podmínky, než je tomu podle stávajících smluvních podmínek.

spinner