Infrastruktura

​Po vysokorychlostní trati z Prosenic do Ostravy má jezdit až 180 vlaků denně

3.5. – Až 180 dálkových vlaků typu expres by mělo denně projet po plánované vysokorychlostní trati Moravská brána z Prosenic na Přerovsku do Ostravy. Nyní v tomto úseku denně jezdí přibližně 130 expresů a rychlíků. Informace pochází z podkladů pro zahájení zjišťovacího řízení na první část koridoru mezi stanicemi Prosenice a Hranice na Moravě, které je součástí procesu EIA. Vybudování 65 kilometrů dlouhé vysokorychlostní trati Moravská brána si vyžádá investici 60 až 80 miliard korun. Stavba má začít v lednu 2026 a zabrat zhruba šest let. Maximální rychlost vlakových souprav po nové trati bude 320 kilometrů za hodinu.

​Stavba železničního mostu přes Orlík za 543 milionů korun skončí v příštím roce

2.5. – Stavba železničního mostu přes Orlík u Červené nad Vltavou na Písecku, která loni začala, skončí v příštím roce. Za 543 milionů korun vznikne nový železobetonový most. Nový most o délce 316 metrů nahradí starý z ocelové konstrukce. Modernizace tratě zrychlí spojení mezi Táborem a Pískem. Řekl to Michal Froněk ze Správy železnic.

Nejvíce zatížené těžkou nákladní dopravou jsou v Německu úseky dálnice A2

2.5. – Spolkový úřad pro logistiku a mobilitu (BALM, dříve BAG) zveřejnil zprávu o zpoplatněné síti a provozu nákladních vozidel v druhém pololetí roku 2022, která vychází z anonymizovaných údajů z mýtného systému. Nejvíce využívané dálniční úseky jsou na spolkové dálnici A2; denně jimi projede více než 10 000 nákladních vozidel. Mezi spolkovými dálnicemi dosahuje nejvyšších hodnot dálnice B3 s úseky u hamburského přístavu, kde denně projede přibližně 4 500 kamionů.


​Česká Třebová dosáhla redukce protihlukových stěn u železničního uzlu

1.5. – Česká Třebová dosáhla dílčích úprav nákladného projektu chystané modernizace místního železničního uzlu. Město mělo připomínky k přílišnému rozsahu protihlukových stěn. Místo jednoho podchodu také vznikne nová lávka nad kolejištěm, řekl mluvčí města Jiří Holý. Úpravy se promítnou do změny územního rozhodnutí, aby bylo možné příští rok získat stavební povolení a vypsat soutěž na zhotovitele.

​Správa železnic zahájila stavební sezonu, k dispozici má 70 miliard

29.4. – Správa železnic v letošní stavební sezoně plánuje 38 velkých stavebních projektů, zahájila jich už polovinu. Letos pracuje s rozpočtem 70 miliard korun, což je nejvíce ze všech dopravních oblastí. Mezi největší akce bude patřit stavba železnice na pražské letiště, které by v novém plánu mělo vést až na pražské hlavní nádraží. Dalšími projekty jsou například modernizace stanice Praha Masarykovo nádraží nebo stavba nové nádražní budovy ve stanici Brno Královo Pole.

​Hlavní práce na modernizaci železničního uzlu v Pardubicích skončí do konce roku

28.4. – Hlavní práce na modernizaci železničního uzlu v Pardubicích budou hotové do konce letošního roku. Stavební práce jsou koordinované tak, aby nebyl přerušen provoz, bez občasných výluk se však takto velká stavba neobejde, řekl novinářům hlavní stavbyvedoucí Martin Vraščák. Modernizace uzlu bude stát 6,366 miliardy korun, dosavadní investice představují asi 70 procent nákladů. Práce začaly v září 2020. Podle ministra dopravy Martina Kupky se harmonogram daří plnit, což je u takové stavby složité.

​MPO dá na zlepšení pokrytí železnice signálem 5G 120 milionů korun

27.4. – Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) rozdělí na zlepšení pokrytí dvou železničních koridorů mobilním signálem 5G zhruba 120 milionů korun. Výzva z Národního plánu obnovy se týká vybudování základnových stanic podél tratí Praha – Česká Třebová – Ostrava a Česká Třebová – Brno. Zajistí tak lepší mobilní připojení pro cestující a bezpečnější provoz na železnici.

​Na Barrandovském mostě bude vybudován rozštěp u sjezdu do Modřan

25.4. – V rámci přípravných prací před samotným zahájením II. etapy rekonstrukce Barrandovského mostu dojde v termínu od 28. dubna do 15. května 2023 k realizaci rozštěpu na straně Prahy 4, který je nezbytný k následnému vedení dopravy během hlavní rekonstrukce, kdy má řidičům umožnit sjezd z Barrandovského mostu do Modřan a Braníku.

Geodeti pracují na mapových podkladech pro VRT na Vysočině a v Moravské bráně

24.4. – Na dvou úsecích budoucí sítě vysokorychlostních tratí (VRT) se naplno rozběhly geodetické práce. Přesné mapové podklady jsou nedílnou součástí připravovaných technických návrhů nových železnic a tvoří předstupeň dokumentace pro územní rozhodnutí či společné povolení. Geodeti nyní zaměřují úseky VRT Vysočina fáze II mezi Světlou nad Sázavou a Velkou Bíteší a VRT Moravská brána I v oblasti mezi Brodkem u Přerova a Prosenicemi. Práce potrvají do letošního listopadu.

Hlavní práce na rekonstrukci Libeňského mostu začnou příští rok

23.4. - Práce na rekonstrukci pražského Libeňského soumostí spojené s přerušením dopravy začnou příští rok, nyní městem vysoutěžené konsorcium stavebních firem připravuje nutné přeložky inženýrských sítí. V rozhovoru s ČTK to řekl náměstek pražského primátora pro dopravu Zdeněk Hřib. Práce na rekonstrukci začaly loni v září, dosud spočívaly ve stavbě proplachovacího kanálu a retenční nádrže. Oprava spolu s dalšími pracemi vyjde podle tendru na asi 2,18 miliardy korun.  

spinner