Infrastruktura

​EBRD pomůže Správě železnic při výběru koncesionáře stavby trati na letiště

15.11. – Správa železnic pokročila v přípravě procesu financování modernizace a výstavby trati na Letiště Václava Havla formou partnerství veřejného a soukromého sektoru (Public Private Partnership, PPP). Generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda a ředitel pro region střední Evropy Evropské banky pro rekonstrukci a rozvoj (EBRD) Mark Davis včera podepsali dohodu o poskytování poradenských služeb. Na jejím základě zajistí EBRD transakčního poradce PPP projektu, který pro Správu železnic připraví podklady k veřejné zakázce na koncesionáře celé stavby.

​Ministerstvo dopravy: NKÚ nezohledňuje aktuální stav výstavby D35

13.11. – „Nejvyšší kontrolní úřad (NKU) dnes ráno vydal tiskovou zprávu, která se věnuje závěrů z kontroly NKÚ: Peněžní prostředky státu a Evropské unie určené na výstavbu dálnice D35. S celkovým zhodnocením situace na stavbě D 35 nesouhlasíme, neb učiněný závěr je v přímém rozporu s aktuální situací a vývojem v nadcházejících letech. D35 bude nejrozestavěnější dálnicí u nás, intenzívně se na ní pracuje a probíhají i přípravy posledních úseků před Mohelnicí. Hotovo bude za několik let. Minulost (místy až hodně vzdálenou) nezměníme, ale poučili jsme se z ní,“ uvedl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Komentář MD ke zprávě KÚ přináším v původním znění.

SDT: Dopravní informační centra je třeba budovat evolučně, nelze začínat maximalistickou variantou

Cílem dopravního informačního centra (DIC), zřízeného a provozovaného vlastníkem a/nebo správcem pozemních komunikací, je podporovat provozuschopnost pozemních komunikací. Návodem mohou být Technické podmínky (TP 172). Ty současné z roku 2005 jsou primárně zaměřené na DIC ve velkých městech a NDIC (Národní dopravní informační centrum) a dnes již neodpovídají duchu 21. století a ani neodrážejí požadavky vyplývající na DIC ze zákonných předpisů. Pracovní verzi nové verze TP172 představili zpracovatelé z SDT na tematickém Semináři pořádaném Zlínským krajem ve spolupráci s MD, ŘSD a právě SDT.

​Na dálnici D1 platí od soboty 11. listopadu od 90. do 112. kilometru zákaz předjíždění kamionů

13.11. – Na dálnici D1 začal od soboty 11. listopadu na úseku od 90. do 112. kilometru platit zákaz předjíždění kamionů. Řidiče na to upozorňují nové značky, které Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) na úseku osadilo. Během následujících dnů by měly značky být podél dálnice po celém úseku, který vede Vysočinou. Novinářům to dnes řekli zástupci ŘSD a policie. Opatření platí každý den od 05:00 do 22:00.

​Oprava mostních závěrů lanového mostu částečně omezí provoz na Jižní spojce

12.11. – Technická správa komunikací (TSK) zahájí v pondělí 13. listopadu 2023 opravu mostních závěrů na tzv. lanovém mostě na Jižní spojce, který je veden v dokumentaci správce pod označením Y529-SDO-ČSD přes Mitas. Oprava si vyžádá omezení vždy jednoho jízdního pruhu po jednotlivých etapách, aby byl co nejvíce zachován plynulý provoz. Práce zde potrvají nejdéle do 15. prosince 2023.

​Správa železnic odmítla studii spolku o mostu na Výtoni, třetí kolej je podle ní potřeba

11.11. – Správa železnic odmítla závěry tento týden prezentované studie spolku Nebourat, podle které není potřeba rozšiřovat most na pražské Výtoni o třetí kolej. ČTK to v tiskové zprávě sdělila mluvčí organizace Nela Eberl Friebová. Studie podle ředitele odboru přípravy staveb SŽ Pavla Paidara například opomíjí některé výhledově plánované linky nebo nevhodně umisťuje plánovanou zastávku na Výtoni. SŽ chce most nahradit novým, což vyvolalo vlnu kritiky.

​DKV Box Italia Fleet umožňuje platby mýtného pro vozidla s hmotností do 3,5 tuny

10.11. – Společnost DKV Mobility, přední evropská B2B platforma pro platby a řešení na cestách, nově nabízí palubní jednotku DKV Box Italia Fleet. Jednotka je určena vozidlům s celkovou hmotností do 3,5 tuny a umožňuje úhradu mýtných poplatků v Itálii. Dosud byla k dispozici pouze pro vozidla s celkovou hmotností vyšší než 3,5 tuny. Nyní ji mohou využívat jak osobní, tak lehká užitková vozidla nebo motocykly. Ocení ji především společnosti se smíšenými vozovými parky, neboť jim poskytne komfortní a transparentní vyúčtování mýtného pro všechna vozidla, která využívají dálnice v pevninské části Itálie.

Eurowag: Rakousko a Německo zpoplatní emise CO2, informace o vozidle doplňte včas

Výše mýtného v závislosti na množství produkovaných emisí CO2 – právě podle tohoto principu se bude už brzy účtovat mýto pro kamiony v Německu a v Rakousku. Oba státy tím jako první uvedou do praxe směrnici Evropské unie, dle které by se měla těžká nákladní vozidla klasifikovat do pěti tříd dle emisí CO2, na jejichž základě se určí také příslušné mýtné sazby.

​Kapacitu mostu na Výtoni lze podle studie spolku zvýšit i bez třetí koleje

9.11. – Požadovanou kapacitu železničního mostu na Výtoni je možné zajistit i bez rozšíření ze dvou na tři koleje, které plánuje Správa železnic. Novinářům to včera řekli zástupci spolku Nebourat, který bojuje proti plánovanému nahrazení mostu novým a požaduje jeho rekonstrukci. Iniciativa si k tomu nechala zpracovat dopravní studii, podle které stačí na trati provést technologické úpravy spočívající například ve zvýšení počtu návěstidel.

​Sbíráme zkušenosti s ETCS pro budoucí provoz na koridorech, uvedla SŽ k situaci na Olomoucku

9.11. – Vlaky mezi Olomoucí a Uničovem jezdí od loňského prosince pod výhradním provozem jednotného evropského zabezpečovacího systému ETCS. Tato trať byla po modernizaci vybrána jako nejvhodnější k zavedení pilotního provozu moderního technického zařízení, jehož instalací se zvyšuje bezpečnost i kapacita tratí. Cílem je zejména ověřit správnou komunikaci mezi traťovou a palubní (vlakovou) částí ETCS. Jde o první případ, kdy na provoz vlaků dohlíží pouze evropský zabezpečovač, proto může v průběhu ověřovacího provozu docházet ke kalibraci systému. Uvedla to Správa železnic v reakci na zpoždění vlaků v daném úseku a přiložila následující vysvětlení a popis situace.

spinner