Infrastruktura

Správa železnic v březnu vypíše soutěž na železniční most v Praze

16.1. - Správa železnic (SŽ) plánuje v březnu vypsat architektonickou soutěž na podobu opravy železničního mostu mezi pražským Smíchovem a Výtoní. ČTK to sdělila mluvčí organizace Radka Pistoriusová. Soutěž se podle dřívějších informací má týkat i předpolí mostu, na výtoňské straně je v plánu nová zastávka. Most má být nově tříkolejný.


V Bubenečském tunelu v Praze už řidičům nebude vypadávat navigace

15.1. – V pražském Bubenečském tunelu už nebude řidičům na kritických místech, kde bývaly problémy v dopravě, vypadávat navigace. Pražská Technická správa komunikací (TSK) sem instalovala tzv. opakovače GNSS signálu, které zajistí pokrytí i v tunelu. Cílem je zabránit nehodám. Zařízení bude v tunelu, který je součástí tunelového komplexu Blanka, měsíc v testovacím provozu. Náklady na osazení a servis na tři roky činí 1,5 milionu korun. Novinářům to řekli náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě), náměstek ředitele TSK Martin Pípa a technický ředitel správce tunelu, firmy Satra, Pavel Šourek.

​Praha nepodá rozklad proti rozhodnutí MMR ohledně vnějšího okruhu

14.1. – Praha nepodá rozklad proti rozhodnutí ministerstva pro místní rozvoj (MMR), podle kterého může být pražský magistrát podjatý při vypořádání odvolání proti územnímu rozhodnutí ke stavbě části vnějšího okruhu mezi D1 a Běchovicemi. Jak ČTK sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman, úřad sice s rozhodnutím nesouhlasí, ale nechce územní řízení dále prodlužovat. MMR tak nyní musí určit jiný úřad, který desítky odvolání vypořádá.

​Stavbu lávky přes nádraží v Chebu doplnil pyrotechnický průzkum

13.1. – Stavbu lávky přes vlakové nádraží v Chebu zdržel pyrotechnický průzkum podloží. Před zahájením vrtacích prací bylo třeba prověřit, jestli se v místě stavby nenacházejí pozůstatky bombardování, které na konci druhé světové války cílilo právě na chebské nádraží, řekl ČTK místostarosta Chebu Ladislav Hrubý (VPM).

Správa železnic vybrala vítězný architektonický návrh nového vysokorychlostního terminálu Praha východ

9.1. – Do první architektonické a urbanistické soutěže Správy železnic na terminál vysokorychlostní železnice na území České republiky přišlo celkem 21 návrhů od českých i zahraničních architektonických kanceláří. Vítězem soutěže se stal návrh „MP+ov Nehvizdy 2020“ od autorského dua Jiří Opočenský a Štěpán Valouch.

Na stavbu částí městského okruhu v Brně dostalo ŘSD tři nabídky

5.1. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obdrželo v termínu, který skončil v pondělí, tři nabídky uchazečů na stavbu dalších částí velkého městského okruhu v Brně, a to Tomkovo náměstí a Rokytova. Nejvýhodnější nabídku podalo sdružení více firem za téměř 2,4 miliardy korun. Kromě ceny rozhodovala také doba stavby, kterou musí zhotovitel stihnout do roku 2024, a záruka. Návrhy ještě posoudí komise. Finálního zhotovitele vybere v průběhu měsíců, řekla ČTK mluvčí ŘSD Lucie Trubelíková.

​Příprava dopravních staveb by od letoška měla zrychlit

4.1. – Přípravu dopravních a energetických staveb by měla od letoška urychlit novela liniového zákona. Ta počítá například s rozšířením tzv. mezitímního rozhodnutí, což by umožnilo začít stavět dálnice a železnice okamžitě, jakmile stát získá přístup k pozemkům v rámci stavebního povolení. Nebude už tak nutné čekat na dokončení vyvlastnění pozemků. Stát si od novely slibuje zrychlení přípravy projektů až o několik let.

​MMR: Pražský magistrát může být podjatý v rozhodování o okruhu

1.1. – Pražský magistrát může být podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) podjatý při rozhodování o podaných odvoláních proti územnímu rozhodnutí ke stavbě úseku Pražského okruhu mezi D1 a Běchovicemi. Ministerstvo tak vyhovělo podané námitce tzv. systémové podjatosti a rozhodlo, že magistrát o odvoláních rozhodovat nemá. Vyplývá to z dokumentu zveřejněného na úřední desce Prahy. Magistrát může proti rozhodnutí podat do 15 dnů rozklad, zatím není jasné, jestli tak učiní.

​TSK: Stavební sezóna 2020 byla v Praze úspěšná

29.12. – Technická správa komunikací (TSK) má za sebou náročnou stavební sezónu poznamenanou koronavirovou krizí. I přesto zvládla mimo jiné započít s rekonstrukci Barrandovského mostu, opravit část Jižní a Štěrboholské spojky, vyměnit povrchy desítek kilometrů silnic města a významných dopravních tepen, v rámci chodníkového programu zpříjemnila prostředí řady pražských ulic, vybudovala několik nových úseků cyklotras a zabezpečila řadu přechodů pro chodce.

​Dopravní akce roku 2021 přinesou na jižní Moravě omezení i úlevu

27.12. – V příštím roce čeká na Jihomoravany řada omezení spojených s dopravními stavbami. Dělníci budou na silnicích všech tříd i na železnicích. Mezi největší plánované akce patří stavba velkého městského okruhu v brněnské Žabovřeské ulici či rekonstrukce železniční trati mezi Brnem a Blanskem. Řidičům a cestujícím se naopak uleví v okolí Plotní ulice v Brně, kde skončí přeložka tramvajové trati. Na dálnici D1 skončí modernizace úseku Devět křížů – Ostrovačice. Vyplývá to z odpovědí zástupců oslovených organizací.

spinner