Infrastruktura

Ministr dopravy: ŘSD je na operativní řešení mimořádných situací na dálnicích připraveno

17.7. – Ministr dopravy Vladimír Kremlík včera navštívil Středisko správy a údržby dálnic (SSÚD) u dálnice D1 v Mirošovicích. Zástupci Ředitelství silnic a dálnic mu na místě představili opatření k řešení mimořádných situací na dálnicích, stejně tak jako nově pořízenou moderní techniku. Ministr Kremlík si také prohlédl nové opatření ke zvýšení bezpečnosti na dálnicích – doporučení k bezpečnému provozu zobrazované na informačních tabulích nad dálnicemi.

Důležité infrastrukturní projekty na Slovensku budou dokončeny později

16.7. – Modernizace hlavní železniční tratě na západě Slovenska i výstavba důležitého úseku dálnice D1 na severu země se oproti původním plánům opozdí. Posunutí termínů dokončení staveb zdůvodnili provozovatel železniční infrastruktury ŽSR a správce dálnic NDS rozdílnými příčinami. Odhad dostavby dálnice D1 od Bratislavy do Košic slovenské úřady opakovaně změnily.

Zákon o urychlení výstavby do konce roku

Ministerstvo dopravy chce, aby byla novela zákona o urychlení výstavby dopravní infrastruktury schválena nejpozději do konce roku. Po setkání se zástupci Svazu podnikatelů ve stavebnictví to minulý týden řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík. Podle něj je také potřeba prozkoumat možnost, jak urychlit výstavbu i v podmínkách současné legislativy, například zlepšením projektové dokumentace.

Soud vyhověl Kapschi a nařídil ÚOHS znovu zkoumat mýtnou smlouvu

12.7. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) se musí znovu zabývat smlouvou mezi ministerstvem dopravy a novým provozovatelem mýtného, konsorciem CzechToll a SkyToll. Krajský soud v Brně včera vyhověl žalobě společnosti Kapsch, která je dosavadním provozovatelem systému elektronického mýtného. Kapsch se domáhá toho, aby ÚOHS zakázal plnění smlouvy. Ministerstvo dopravy podá podle ministra Vladimíra Kremlíka kvůli rozsudku kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Stejně bude postupovat ÚOHS.

ŘSD zahájilo rozšiřování odpočívky Humpolec na dálnici D1 Premium

ŘSD zahájilo rozšiřování odpočívky Humpolec na dálnici D1

11.7. – Ředitelství silnic a dálnic včera zahájilo rozšiřování odpočívky Humpolec vlevo (směr Praha) na dálnici D1. Odpočívku ŘSD rozšiřuje na základě přijaté strategie odpočívek, která byla schválena Ministerstvem dopravy a v jejímž rámci dochází ke zvyšování kapacity odstavných ploch, především pro kamionovou dopravu (viz http://www.dnoviny.cz/…jiz-dostatek). 

Za sesuv na D8 podle odborníků mohl nezajištěný zářez a déšť

10.7. – Sesuv na dálnici D8 v Českém středohoří před šesti lety podle odborníků z Technické univerzity Ostrava způsobil nezajištěný zářez trasy dálnice ve svahu a silný déšť. Na vině podle nich nebyla těžba kamene v lomu Dobkovičky. Uvedli to ve zveřejněné videoprezentaci (https://www.youtube.com/watch?…), na kterou dnes upozornila organizace Děti Země. Stát v žalobě obvinil ze sesuvu kamenolom, po němž požaduje přes miliardu korun.

Územní rozhodnutí pro odsun nádraží bude řešit soud v Brně

10.7. – Žalobu Dětí Země proti územnímu rozhodnutí pro odsun brněnského železničního nádraží bude řešit Krajský soud v Brně. Aktivisté žalobu původně podali do Ostravy, kde působí speciální senát pro velké dopravní stavby.

Nové obchvaty by kvůli snížení emisí měly být podle MŽP bez poplatků

10.7. – Zrušení povinnosti dálničních známek na obchvatech, vyšší poplatky za vjezd do částí měst a nové obchvaty by podle ministerstva životního prostředí (MŽP) měly přispět ke snížení emisí a splnění evropského závazku do roku 2030. Vyplývá to z návrhu aktualizace Národního programu snižování emisí (NPSE), který MŽP zaslalo do mezirezortního připomínkového řízení. Připomínková místa mají deset dní na zaslání svých komentářů, veřejnost může poznatky zasílat do 17. července.

Stát plánuje vysokorychlostní váhy na 14 místech, zatím jsou dvě

9.7. – Stát vybral 14 míst na dálnicích, kde chce v následujících letech instalovat vysokorychlostní váhy. Váhy jsou zatím na dvou dálnicích, a to na D5 a D8. Třetí se nyní dokončuje na dálnici D35 a další by měly následovat. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Váhy snímají hmotnost projíždějících vozidel. Při překročení povoleného limitu hrozí řidičům a vlastníkům vozidla pokuta.

V prvním pololetí stát vybral na mýtu 5,5 miliardy Kč, meziročně více

8.7. – V prvním pololetí letošního roku stát vybral na mýtu 5,5 miliardy Kč, což je meziročně o 2,6 procenta více. Nejsilnějším měsícem byl zatím květen, kdy se vybralo 979 milionů korun. Vyplývá to z informací správce mýtného systému, společnosti Kapsch. Celkové výběry mýta za uplynulých 12,5 roku překonaly 104 miliard Kč.

spinner