Infrastruktura

​Na hlavní trati z Hradce Králové na Prahu bude od 1. června deset dní výluka

28.5. – Na hlavní železniční trati z Hradce Králové na Prahu, mezi hradeckým hlavním nádražím a Velkým Osekem, nepojedou od 1. června deset dní vlaky. Nahradí je autobusy. Informovali o tom zástupci Českých drah. Důvodem výluky budou rozsáhlé opravy včetně výměny výhybek. Náhradní autobusová doprava bude zajištěna podle platného pravidelného jízdního řádu.

Výsev divokých luk podél dálnice D4 Via Salis je v plném proudu

27.5. – Příchod teplejšího počasí od počátku května umožnil naplno rozjet výsev divokých luk podél nově budované dálnice D4 Via Salis. Projekt osetí ploch kolem dálnice přirozenou směsí místních bylin a rostlin odstar­tovali již časně zjara jihočeští skauti, kteří si semena pro sadbu vlastnoručně nasbírali na okolních loukách. Na jejich první louku u Milína navazuje výsev na svazích podél celé trasy 48 kilometrů.

Provoz na dálnici D46 ovlivní velkoplošné opravy nerovností

27.5. - Dálnice D46 mezi Prostějovem a Olomoucí patří k nejvytíženějším úsekům pozemních komunikací v O­lomouckém kraji. Frekventovanou dopravu s provozem více než 40 000 aut denně ovlivnění velkoplošné opravy nerovností, které budou brzy minulostí. Ředitelství silnic a dálnic prosí řidiče o trpělivost, zúžení a snížení rychlosti potrvá do začátku června v pěti termínech.

Na prohlídku stavby v Brně na Žabovřeské zamířily stovky lidí

26.5. - Na den otevřených dveří stavby brněnského velkého městského okruhu Žabovřeská včera dopoledne zamířily stovky lidí, kteří se chtěli podívat, jak stavbaři pokročili a co vše už je hotové. Stavbu si prohlédli i politici. Premiér Petr Fiala uvedl, že jde o úzké hrdlo brněnské dopravy a že se těší, až bude stavba dokončena.

Další trať na Ostravsku čeká modernizace

25.5. - Správa železnic vybrala společnost SUDOP BRNO jako projektanta optimalizace a elektrizace úseku mezi Ostravou-Kunčicemi a Frýdkem-Místkem. Jeho předložená nabídka byla ve výši 237 683 000 korun. Samotná realizace stavby bude znamenat další významný krok k posílení železniční infrastruktury v Moravskoslezském kraji.

Začal archeologický průzkum na pokračování Pražského okruhu

25.5. - Na chybějící úsek Pražského okruhu D1 – Běchovice zamířily bagry. ŘSD ČR v koordinaci se zhotovitelem zemních prací, společností Okrouhlický s.r.o., a experty z Archeologického ústavu AV ČR, Praha, zahájilo zemní práce pro záchranný archeologický výzkum.

EU potřebuje více bezpečných parkovišť

Zaměstnavatelé, odbory a provozovatelé parkovišť naléhavě žádají Evropskou komisi, aby v příštích třech letech zachovala cílený přístup k certifikaci, modernizaci, výstavbě a financování bezpečných a zabezpečených parkovišť pro nákladní vozidla v EU.

Správa železnic loni vykázala ztrátu 483 milionů korun, meziročně ji snížila

23.5. - Správa železnic (SŽ) za loňský rok vykázala ztrátu 483 milionů korun, meziročně ji snížila o 4,8 miliardy korun. Vyplývá to ze zveřejněné výroční zprávy Správy železnic. Loňské investice byly 39 miliard korun, tedy o tři miliardy menší než v roce 2022. Rozpočet SŽ v loňském roce činil 64 miliard korun. Výdaje za spotřebu materiálu a energie vzrostly o 80 procent na 14,4 miliardy ko­run.

Soud vyhověl stížnosti ŘSD ve sporu o stavby na D49, jde o prozatímní úspěch

22.5. - Nejvyšší správní soud (NSS) vyhověl kasační stížnosti Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ve sporu o umístění 22 stavebních objektů na úseku dálnice D49 mezi Hulínem na Kroměřížsku a Fryštákem na Zlínsku. Znovu musí rozhodovat Krajský soud v Brně. Z rozsudku NSS, který je dostupný na úřední desce, však plyne, že krajský soud znovu vyhoví žalobám spolků Děti Země a Egeria, jen musí napravit dílčí nedostatky. Pro ŘSD je tedy dnešní rozsudek pouze prozatímním úspěchem.

V Lovosicích pokračuje rekonstrukce nádraží

21.5. - Cestující v Lovosicích mohou využívat výtahy na všechna nástupiště, která se nacházejí v úrovni moderních vlaků. Zrekonstruovaný podchod navíc spojuje části města na obou stranách stanice. Stavbaři se nyní zaměří na nádražní budovu, kterou čeká celková obnova. Správa železnic vynaloží na zmíněné stavební úpravy celkem 680 milionů korun.

spinner