Infrastruktura

​Silničáři Pardubického kraje plánují zimní údržbu za epidemie

29.10. – Silničáři v Pardubickém kraji se připravují na zimní údržbu během epidemie koronaviru. Aby eliminovali možnost nákazy a její šíření mezi zaměstnanci, rozdělili je do menších pracovních čet. Na pracoviště přicházejí tak, aby minimalizovali vzájemné osobní kontakty.

Krajský úřad potvrdil územní rozhodnutí na úsek D35 do V. Mýta

23.10. – Krajský úřad v Pardubicích potvrdil územní rozhodnutí na stavbu dálnice D35 v úseku Ostrov – Vysoké Mýto. Všechna podaná odvolání zamítl, odstranil pouze drobné chyby v označení pozemků, některé vznikly při přepisu. ČTK to zjistila z dokumentu na úřední desce Pardubického kraje.

Soud zrušil verdikt o změně územního rozhodnutí na D1 u Přerova

21.10. – Krajský soud v Ostravě zrušil rozhodnutí olomouckého krajského úřadu, který v červnu potvrdil změnu územního rozhodnutí na stavbu posledního úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic. Příprava této dopravní stavby se kvůli tomu zkomplikuje. Na twitteru to oznámil ředitel Ředitel­ství silnic a dálnic ČR Radek Mátl. Poslední úsek D1 odvede automobilovou dopravu z Přerova, kde nyní řidiči denně čekají desítky minut v dlouhých kolonách. Stavba musí začít nejpozději na podzim 2021, kdy pro tento dopravní projekt končí výjimka z EIA.

​Ministerstvo dopravy vydalo stavební povolení k výstavbě D4 mezi Milínem a Lety, stavět se má formou PPP

21.10. - Ministerstvo dopravy (MD) vydalo stavební povolení k vybudování dálnice D4 mezi Milínem na Příbramsku a Lety v jižních Čechách. Úsek dlouhý 11,4 kilometru je součástí dostavby zbývajících 32 kilometrů dálnice mezi Příbramí a Pískem. Stát chce D4 postavit formou PPP, tedy za pomoci soukromých peněz, informoval Jan Studecký z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Fond dopravy bude v příštím roce hospodařit s více než 127 miliardami Kč

20.10. - Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), ze kterého jsou financovány dopravní stavby, bude v příštím roce hospodařit se 127,5 miliardami korun. Největší část peněz bude směřovat na silniční projekty. V dalších dvou letech by se pak měl zvýšit o další desítky miliard. Rozpočet fondu schválila vláda, oznámil na twitteru ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Fond letos po posílení rozpočtu hospodaří s celkem 124 miliardami korun, původně se počítalo s 87 miliardami korun.

​Správa železnic vyhlašuje tendr na nový most přes Orlík

19.10. – Železniční přemostění u Červené nad Vltavou projde výraznou proměnou. Vyžaduje to stav ocelové konstrukce z roku 1889, která je již v nevyhovujícím stavu a limituje nasazení některých typů vozidel na celé trati Tábor – Písek. Nahrazena proto bude novým železobetonovým mostem, který bude postaven v těsném sousedství toho stávajícího. Sprá­va železnic nyní hledá zhotovitele stavebních prací. Součástí nově vypsané zakázky je přitom podmínka, která stanovuje nejvyšší přípustnou nabídkovou cenu ve výši 458 425 830 korun bez DPH. Jde o druhé výběrové řízení, které Správa železnic v rámci tohoto projektu vypisuje.

​Vytížené úseky dálnice D10 opraví společnost USK

18.10. – Na páteřní komunikaci D10 začaly opravy poškozených asfaltových vrstev. Společnost USK zde pracuje na opravách veškerých poškození způsobených hustým provozem. Firma USK vysoutěžila zakázku vypsanou Ředi­telstvím silnic a dálnic ČR (ŘSD) na opravu povrchů silnic a dálnice společně několika dalšími subjekty.

ÚOHS: DPP musí znovu vyřešit námitky k tendru na stavbu metra D

16.10. – Pražský dopravní podnik (DPP) musí znovu rozhodnout o námitkách, které mu poslala společnost Eurovia CS k tendru na stavbu první části metra D. Nařídil mu to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), řekl ČTK mluvčí úřadu Martin Švanda. Rozhodnutí zatím není pravomocné, lze proti němu podat rozklad. Znovu se tak odkládá uzavření smlouvy na výstavbu prvního úseku metra D s vítězem tendru.

Praha dostane od státu na dopravní stavby 367,6 milionu Kč

16.10. – Hlavní město dostane letos od Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) 367,57 milionu korun na rozvoj a opravy komunikací nahrazujících Pražský okruh. Částka meziročně vzrostla o asi 60 milionů korun. Dodatek smlouvy se SFDI, na jehož základě město peníze dostane, schválili pražští zastupitelé. Praha měla původně na letošek slíbeno 100 milionů korun, ale částka byla nakonec postupně navýšena. Částka určená pro Prahu v posledních letech klesala.

Správa železnic vybuduje v příštím roce na koridoru Brno-Břeclav odbočku Rajhrad

14.10. – Dopravní kapacitu mezinárodního železničního koridoru mezi Brnem a Břeclaví zlepší už v příštím roce nová odbočka Rajhrad. Správa železnic vyhlásila veřejnou zakázku na jejího zhotovitele. Vložení čtyř nových výhybek ve stejnojmenné železniční zastávce umožní předjíždění vlaků v traťovém úseku Modřice – Hrušovany u Brna, což napomůže zejména řešení kolizních situací mezi dálkovou a regionální dopravou. Předpokládané celkové náklady stavby dosahují 319 milionů korun.

spinner