Infrastruktura

​SŽ bude mít digitální technické mapy od Nessu postavené na technologii Hexagon

5.1. – Ness Czech, český systémový integrátor a dodavatel IT řešení, dodá Správě železnic informační systém Digitální technické mapy železnic (DTMŽ), aby tato státní organizace mohla lépe a efektivněji připravovat investice i opravné práce a měla okamžitý přístup k informacím o spravované dopravní a technické infrastruktuře. Základem projektu v celkové hodnotě 1,3 miliardy korun je řešení ISTEM (Informační Systém TEchnické Mapy), unikátní agendový a geoprostorový systém vyvinutý společnostmi Ness a Hexagon.

​Správa železnic získala stavební povolení k modernizaci Masarykova nádraží

4.1. – Správa železnic získala pravomocné stavební povolení k modernizaci Masarykova nádraží v Praze. Uvedla to mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová. Na jaře vypíše výběrové řízení na zhotovitele, během letošního roku by pak měly začít i stavební práce. Hotovo má být v roce 2026. Odhadované náklady byly v prosinci stanoveny na 2,5 miliardy korun. Součástí projektu je rozšíření stávajícího počtu kolejí ze sedmi na devět, rekonstrukce všech nástupišť a vybudování nové platformy nad kolejištěm, která odstraní bariéry v území, umožní přístupy na jednotlivá nástupiště a nabídne přímý přestup na linku metra B.

​ŘSD loni opravilo ve středních Čechách opravilo na 54 km dálnic a silnic I. třídy

4.1. – V uplynulém roce probíhaly větší opravy na více než 45 místech dálnic a silnic I. tříd ve Středočeském kraji. To například znamená, že se v různém rozsahu pracovalo na 20 mostech, z nichž 15 bylo před koncem roku 2022 uvedeno do provozu. Opravovaly se vozovky v celkové délce cca 54 kilometrů (bez úseku D1 v km 16,000– 20,854) a zhruba 50 kilometrů se jich podařilo uvést do provozu. Uvedl to Martin Buček z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic.

​MD: Rok 2023 je spojen s rekordní rozestavěností silnic a dálnic a s rekordním rozpočtem

3.1. – Ministr dopravy Martin Kupka představil priority resortu pro letošní rok. Aktuálně je ve výstavbě rekordních 241,3 kilometrů dálnic a silnic I. třídy s výhledem otevření převážně v letech 2023 a 2024. Dále zjednodušujeme lidem komunikaci s úřady a přístup k informacím v dopravní oblasti, přibydou i další funkce Portálu dopravy, navrhli jsme zpřehlednění bodového systému a chystáme se na zrušení velkých techničáků od počátku roku 2024. Pokračuje i příprava dálničních staveb: např. na D 35 se nyní hledá zhotovitel hned 4 dalších úseků směrem k Mohelnici.

​Správa železnic hledá zhotovitele modernizace trati mezi Karlštejnem a Berounem

3.1. – Příprava modernizace trati mezi stanicemi Karlštejn a Beroun je ve finále. Správa železnic vypsala výběrové řízení na zhotovitele stavby, předpokládaná cena zakázky je přibližně 1,6 miliardy Kč. V rámci realizace projektu projde zásadní rekonstrukcí zastávka Srbsko, proběhne sanace skal u obce Tetín a vybuduje se nová odbočka Lom, která se bude nacházet přibližně v polovině mezistaničního ú­seku.

Středočeský kraj připravuje opravy silnice z Kostelní Lhoty do Poděbrad

2.1. - Středočeský kraj připravuje opravy silnice II. třídy z části Poděbrad Přední Lhota do Kostelní Lhoty na Nymbursku. Náklady na opravy zhruba šestikilometrového úseku, které mají zejména zvýšit bezpečnost dopravy, zřejmě překročí 200 milionů korun. Součástí prací bude také vybudování dvou nových mostů a pruhy pro cyklisty v Kostelní Lhotě. Kraj chce letos získat stavební povolení a dokončit dokumentaci pro výběr stavební firmy. Informovala o tom dnes mluvčí krajské správy a údržby silnic Petra Kučerová.

Modernizace úseku železniční trati Stod-Domažlice získala kladné stanovisko EIA

1.1. - Připravovaná modernizace 36kilometrového úseku železniční trati Stod – Domažlice získala kladné stanovisko EIA, tedy posudek vlivů stavby na životní prostředí od ministerstva životního prostředí. Půjde o kombinaci novostavby dvoukolejné trati Stod – Holýšov a Blížejov – Domažlice a elektrizaci stávající linie Holýšov – Blížejov za více než 14 miliard Kč. Na části Stod – Holýšov bude kilometrový tunel. Vlaky tam budou jezdit rychlostí až 200 kilometrů za hodinu. Nyní se zpracovává dokumentace pro územní rozhodnutí, řekla mluvčí Správy železnic (SŽ) Radka Pistoriusová.

Dálnice D1 se v příštím roce začne v Brně rozšiřovat na šest pruhů

31.12. - Dálnice D1 se v příštím roce začne okolo Brna a v Brně rozšiřovat na šest pruhů, budou tři v každém směru. Po mnoha letech příprav vypsalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) výběrové řízení na rozšíření úseku nejvytíženějšího jihomoravského dálničního úseku mezi 194. a 196. kilometrem, do 9. ledna mohou firmy podávat nabídky. Podle předpokladů by se mělo stavět v letech 2023 až 2026, řekla mluvčí brněnského závodu ŘSD Lucie Trubelíková. O rok později má začít přestavba křižovatky dálnic D1 a D2, tedy exitu 196 na dálnici D1.  

Správa železnic se připojí ke krajským digitálním technickým mapám

30.12. - Správa železnic začala vytvářet Digitální technickou mapu železnic (DTMŽ) a připojila se tím k realizaci Digitální technické mapy České republiky – DTM ČR. Společně s jednotlivými kraji, Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) a pod vedením Českého úřadu zeměměřického a katastrálního (ČÚZK) vzniká ojedinělé dílo, které se stane nedílnou součástí digitalizace agend stavebních řízení a územního plánování a napomůže i k zavádění vysokorychlostního internetu do všech koutů naší republiky.

Podél budoucího severovýchodního obchvatu postaví Pardubice cyklostezku

30.12. - Podél severovýchodního obchvatu v Pardubicích povede cyklostezka. Město pokračuje výkupem pozemků, některé i vyvlastní. Trasa pro cyklistky by mohla být hotová na jaře roku 2025, ve stejném termínu má být dokončená silnice. ČTK to řekl náměstek primátora Jan Hrabal.

spinner