Infrastruktura

Ministr Ťok a zástupci Prahy se shodli na výkupu parcel pro okruh

14.1. – Ministr dopravy Dan Ťok a zástupci hlavního města se shodli na zahájení výkupu pozemků pro úsek 511 Pražského okruhu. Ministr po dnešní společné schůzce uvedl, že stát bude vykupovat větší podíl pozemků pro tzv. ochranná pásma kolem budoucí komunikace. Uvažuje o tom, že pražskému magistrátu by vykupování mohla ulehčit novela zákona o liniových stavbách. Územní rozhodnutí pro stavbu chce získat letos. Náměstek pražského primátora Adam Scheinherr řekl, že jednání považuje za úspěch. Úsek 511 má propojit dálnice D1 a D11.

​Swietelsky Rail CZ poprvé utržil přes miliardu Kč

9.1. – Rekordní tržby 1,25 miliardy Kč čeká v hospodářském roce 2018 až 2019 firma Swietelsky Rail CZ, která modernizuje a staví železniční dopravní infrastrukturu. Za růstem tržeb stojí významné zakázky získané ve veřejných soutěžích. Řekl to mediální zástupce firmy Zdeněk Zuntych.

Kraj navrhuje v zákoně o SFDI zpřesnit pojem silnice

8.1. – Pojem silnice v zákoně o Státním fondu dopravní infrastruktury by se měl zpřesnit tak, aby bylo jasné, že se jím pro účely tohoto zákona míní nejen silnice I. tříd, ale i silnice II. a III tříd. V novele zákona o fondu dopravy to navrhlo zastupitelstvo Moravskoslezského kraje. Navrhovanou změnu zdůvodnilo tím, že existuje názor, podle něhož toto ustanovení dopadá pouze na silnice I. třídy, jejichž vlastníkem je stát, a nikoliv na silnice II. a III. třídy, jejichž vlastníkem se stal kraj. Ministerstvo dopravy má však výhrady a ministerstvo financí vyslovilo zásadní nesouhlas.

Stát loni v dopravě schválil projekty za 29,4 miliardy Kč z EU

7.1. – Ministerstvo dopravy loni schválilo 75 projektů, které dostanou dotaci z evropských fondů. Z nich na ně poputuje 29,4 miliardy Kč. Oznámila to mluvčí ministerstva Lenka Rezková. V roce 2017 ministerstvo schválilo projekty s podílem evropských peněz za více než 50 miliard Kč.

Letos bude pokračovat příprava mýta nebo liberalizace železnice

2.1. – K nejzajímavějším tématům v dopravě bude v roce 2019 patřit příprava na vybudování nového mýtného systému, který konsorcium CzechToll/SkyToll spustí od roku 2020. Zároveň se do letošního roku přesunou i spory kolem mýtného tendru. Pokračovat bude také liberalizace železniční dopravy, kraje vyberou nové provozovatele svých tratí. Další rekord očekává i pražské letiště. Řada událostí z roku 2018 bude mít dohru i v roce 2019.

Ministerstvo: loni byly dokončeny čtyři kilometry nových dálnic

2.1. – V loňském roce byly v Česku dokončeny čtyři kilometry nových dálnic. Na rekonstruované dálnici D1 stavební firmy předaly k užívání 26 kilometrů. Dokončeno bylo také 15 kilometrů silnic první třídy. Uvedli to zástupci ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Sněmovní opozice pomalé tempo výstavby kritizuje. Ministr dopravy Dan Ťok, který je ve funkci víc než čtyři roky, poukázal na to, že jeho předchůdci přípravu staveb zastavili.

Rok 2018 v dopravě: mýtný tendr a personální změny na železnici

28.12. – Rok 2018 byl v tuzemské dopravě rokem významných personálních změn na nejvyšších místech největších organizací a podniků na železnici. Nového šéfa mají Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) i České dráhy. Jasno je i o novém mýtném systému od roku 2020 i o jeho provozovateli, po 13 letech skončí firma Kapsch. Cestování ve veřejné dopravě pak pozměnily vládní slevy pro studenty a důchodce. Řada událostí bude pokračovat i v roce 2019.

Chceme se zaměřit na zvýšení bezpečnosti železniční dopravy

Nejen vyšší bezpečnost na železnici, ale také zrychlení přípravy výstavby vysokorychlostních tratí či snaha rychleji rekonstruovat regionální tratě. To jsou jen některé z důležitých cílů, na něž se během svého působení na pozici generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) chce i nadále zaměřovat Bc. Jiří Svoboda, MBA. Odborníka, který s českou železnicí spojil celý svůj profesní život, a firmu, v jejímž čele stojí, ale čeká náročných úkolů mnohem víc. Které to jsou? Odpověď na tuto otázku jsme se pokusili najít v následujícím rozhovoru.

Ředitelství vodních cest realizuje všechny stavby s mezinárodním standardem smluv FIDIC Premium

Ředitelství vodních cest realizuje všechny stavby s mezinárodním standardem smluv FIDIC

27.12. – Ředitelství vodních cest ČR v rámci zakázek na stavby infrastruktury vodních cest kompletně přechází na smlouvy mezinárodního standardu FIDIC. Ministerstvo dopravy nyní schválilo obchodní podmínky tzv. zelené knihy FIDIC pro menší stavby vodních cest. Navázalo tak na obchodní podmínky tzv. červené knihy FIDIC užívané Ředitelstvím vodních cest ČR pro velké stavby od počátku letošního roku, na jejichž základě se v současné době již realizují dvě stavby modernizace Vltavské vodní cesty.

Slováci poprvé vybírají zhotovitele silnice nejen na základě ceny

19.12. – Slovensko testuje novou metodu výběru zhotovitele dopravních staveb, při které již nebude jediným kritériem nejnižší cena. Pilotním projektem nového způsobu určení vítěze veřejné soutěže je tendr na postavení technicky náročného úseku rychlostní silnice, do kterého se zapojily také české firmy. Informoval o tom správce slovenských dálnic a rychlostních silnic, státní společnost NDS.

spinner