Infrastruktura

​Stát na dopravě nebude šetřit a posílí rozpočet na stavby

27.3. – Ministerstvo dopravy i přes současnou koronavirovou krizi škrty v rozpočtu nechystá, naopak chce navýšit výdaje na dopravní stavby. Posílený rozpočet pak bude chtít plně vyčerpat. Jedinou plánovanou úsporou tak bude zkrácení slev v dopravě o 1,5 miliardy Kč. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. Ministr dopravy Karel Havlíček v minulých dnech avizoval navýšení letošního rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) o 6,5 miliardy na 113 miliardy Kč.

​Dostavba a provozování D4 formou PPP

Ministerstvo dopravy vyzvalo účastníky soutěžního dialogu k podání nabídek na projekt stavby a provozu 32 kilometrů písecké dálnice D4 v režimu tzv. PPP (Public Private Partnership), tedy spojení soukromého a veřejného sektoru. Navazuje tak na čtyři kola soutěžního dialogu, která se uskutečnila mezi dubnem 2019 a lednem 2020. Dostavba dálnice má začít na přelomu letošního a příštího roku, předpokládá se, že bude zprovozněná do konce roku 2023.

​Rozpočet fondu dopravy kvůli krizi zřejmě vzroste na 113 miliard korun

25.3. – Letošní rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), z něhož jsou financovány dopravní stavby, se zřejmě navýší o dalších 6,5 miliardy Kč na celkových 113 miliard. Stát tak reaguje na současnou krizi a předpokládaný pokles tuzemské ekonomiky kvůli šíření koronaviru. Na twitteru to uvedl ministr průmyslu a obchodu a ministr dopravy Karel Havlíček. Některé dopravní stavby byly kvůli nynější situaci zastaveny. Loni měl SFDI rozpočet původně okolo 86 miliard a během roku se výdaje zvýšily na zhruba 101 miliard Kč.

Na obchvatu Českých Budějovic jsou hotové práce za 1,24 miliardy Kč

19.3. - Na stavbě obchvatu Českých Budějovic, který bude součástí dálnice D3, jsou hotové práce za 1,24 miliardy Kč. Největším problémem je teď rozmanité geologické podloží. U budoucího téměř kilometr dlouhého tunelu Pohůrka je hotový výkop do bezpečné úrovně nad hladinu spodní vody, stěny jsou zastříkané betonem. ČTK to řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký.

Eurovia zastaví dopravní stavby, dle ŘSD hrozí i další přerušení

17.3. - Společnost Eurovia CS zastaví od zítřka kvůli současné krizi kolem šíření koronaviru všechny své stavební práce i kancelářské činnosti po dobu 14 dní. ČTK to sdělila mluvčí společnosti Iveta Štočková. Firma staví například na dálnici D1. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) hrozí zastavení i dalších dálničních staveb. Další velká stavební společnost Strabag naopak bude ve stavbách zatím pokračovat.

AFRY CZ: Chceme otevřít trh s veřejnými zakázkami všem, tvrdí nově vzniklá česká firma

Nová společnost AFRY CZ se podle svých představitelů inspiruje transparentním skandinávským modelem, na jehož konci je moderní a udržitelná dopravní infrastruktura. Ukazuje tak cestu i českým zadavatelům včetně přímého a pozitivního vlivu na to, jak kvalitně a rychle budou Češi v budoucnu cestovat. Současný systém zadávání veřejných zakázek v oblasti dopravních staveb má podle zástupců nové společnosti zásadní trhliny.

V Zákupech začala výstavba severozápadního obchvatu

16.3. - V Zákupech na Českolipsku začaly práce na výstavbě severozápadního obchvatu. ČTK to řekl vedoucí krajského odboru dopravy Jan Čáp. Více než kilometrová silnice by měla z historického centra města odvést kamionovou dopravu. Investorem je Liberecký kraj, který na projekt za 46,5 milionu Kč získal 90 procent potřebných peněz z Integrovaného regionálního operačního programu. Ke stavbě se připojí i město, které dá za protihlukovou zeď, chodníky a veřejné osvětlení 1,2 milionu Kč. Hotovo má být do konce příštího roku.

Přejmenování mostu na pražské Jižní spojce neprošlo

12.3. - Most na Jižní spojce, který vede na pražském Zahradním Městě přes železniční trať, ponese nadále oficiální název Y529-SDO-ČSD přes Mitas. Místopisná komise magistrátu zamítla návrh Technické správy komunikací (TSK) přejmenovat jej na Lanový most. Přejmenování by podle ní zkomplikovalo orientaci. Vyplývá to z magistrátního dokumentu, který má ČTK k dispozici. Pražané mostu dlouhodobě říkají lanový, ale oficiálně se tak nejmenuje. Stejný název vybrali Pražané v anketě TSK.

ŘSD podalo rozklad proti zastavení stavby městského okruhu v Brně

10.3. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podalo rozklad proti rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zrušil zakázku na stavbu části brněnského velkého okruhu v Žabovřeské ulici. Na tiskové konferenci to řekli ředitel brněnského závodu ŘSD David Fiala a brněnská primátorka Markéta Vaňková. ŘSD se rozhodlo podat rozklad po domluvě s vedením Brna. Do rozhodnutí plánuje státní firma kácení a archeologický průzkum.

Ministr dopravy chce v Poslanecké sněmovně prosazovat liniový zákon

Ministr dopravy chce v Poslanecké sněmovně prosazovat liniový zákon Premium

6.3. – Tři desítky důležitých dopravních staveb nabírají zpoždění kvůli ekologickým a jiným spolkům. Premiér Andrej Babiš spolu s ministrem dopravy Karlem Havlíčkem s nimi bude znovu jednat s cílem tyto stavby dokončit. Navíc bude ministr prosazovat v Poslanecké sněmovně liniový zákon, který má výstavbu urychlit. Je to jedna z priorit resortu.

spinner