Infrastruktura

​Stavbaři letos dokončí na dálnici D4 hrubé stavby většiny ze 40 mostů

8.4. – Stavbaři letos dokončí na nově budovaném úseku dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem hrubé stavby většiny ze 40 mostů. Hotovo je v úseku 42 procent všech stavebních prací. Na stavbě denně pracují až stovky strojů a obdobný počet lidí. Vyplývá to z informací, které novinářům za sdružení Via Salis sdělila Daniela Pedret. V provozu má být celá D4 v prosinci 2024. Kvůli stavbě jsou na různých místech krátké či delší uzavírky, objížďky nebo zpomalení.

​Stát letos zahájí stavbu 105 kilometrů dálnic, otevře jich 15 kilometrů

6.4. – Stát plánuje v letošním roce zahájit stavbu 105 kilometrů dálnic a 18 kilometrů silnic I. třídy. Díky velké rozestavěnosti budou v příštích letech narůstat počty nově otevřených úseků dálnic. Letos se tak otevře 15,4 kilometru, příští rok až 118 kilometrů. Novinářům to dnes řekli ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Loni bylo v Česku zprovozněno 21,2 kilometru dálnic.

​Praha má pravomocné územní rozhodnutí k dopravnímu terminálu na Smíchově

6.4. – Vedení Prahy dnes získalo pravomocné územní rozhodnutí ke stavbě dopravního terminálu na Smíchově. Uvedl to primátorův náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib. Terminál by podle něj mohl být hotov v roce 2028. Součástí terminálu v nově vznikající čtvrti mezi lokalitou Na Knížecí a Lihovarem mají být podle dřívějších informací železniční stanice příměstské i dálkové železniční dopravy, stanice metra a tramvají i stanice městských, příměstských i dálkových autobusů, trolejbusů a elektrobusových linek. Vznikne také velkokapacitní záchytné parkoviště P+R.

​Společnost AŽD dokončila zabezpečení srbské železniční tratě Subotica – Horgoš

4.4. – Česká společnost AŽD dokončila a předala společnosti Infrastruktura železnice Srbije (Srbské železnice) moderními systémy zabezpečenou železniční trať Subotica – Horgoš (maďarská hranice v Srbsku). Šlo o zakázku v hodnotě 11,6 mil. eur. Trať Subotica – Horgoš je nyní zabezpečena ve čtyřech stanicích (Javna Skladišta, Palić, Bački Vinogradi a Horgoš) českým plně elektronickým digitálním stavědlem StationSWing ESA 44-SB.

​Magistrát zapůjčí Správě železnic pozemky pro opravu části trati na Kladno

3.4. – Pražský magistrát pronajme Správě železnic (SŽ) zdarma pozemky, které potřebuje použít při modernizaci trati mezi Bubny a Výstavištěm. Ve výpůjčce bude mít správa pozemky od poloviny letošního dubna do konce roku 2024. Za běžných okolností by správa za nájem zaplatila přes 150 milionů Kč. Novinářům to řekl primátorův náměstek Zdeněk Hřib (Piráti). Oprava zmíněného úseku je součástí rekonstrukce trati z centra metropole na letiště a dále na Kladno.

​Modřanská rampa na Jižní spojku se dočká rozšíření

3.4 – Technická správa komunikací (TSK) zahájí 11. dubna 2023 stavební práce na odbočovacím pruhu z ulice Modřanská na Jižní spojku s cílem rozšíření a zvýšení kapacity při nájezdu na Jižní spojku z modřanské strany. Práce jsou naplánovány a koordinovány tak, aby byly ukončeny před zahájeném druhé etapy rekonstrukce Barrandovského mos­tu.

​ŘSD vybralo stavbaře pro úsek D35 Janov-Opatovec za 2,54 miliardy

4.4. – Úsek dálnice D35 Janov-Opatovec postaví za zhruba 2,54 miliardy korun sdružení firem MI Roads a Doprastav. Stavba by měla začít přibližně za měsíc. Informoval o tom oznámil generální ředitel státního Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) Radek Mátl. „Stavba délky 11,6 kilometru má v právní moci stavební povolení a zahájení její realizace plánujeme na přelom dubna a května tohoto roku,“ oznámil Mátl. Již dříve šéf ŘSD uvedl, že na stavbu dostalo ředitelství čtyři nabídky, z nichž nejvýhodnější podalo právě sdružení MI Roads a Doprastav.

​Fantově budově se díky péči Správy železnic vrací dávný lesk

2.4. – Otevření renovovaných prostor v historické Fantově budově na pražském hlavním nádraží se blíží. Správa železnic dokončuje obnovu interiérů secesního objektu, na níž se začalo pracovat na podzim 2021. Prostory, kterým se pod dohledem památkářů vrací jejich původní vzhled, se včera mimořádně zpřístupnily veřejnosti. Stavební práce skončí v létě a po kolaudaci se pak plné otevření zrekonstruovaných sálů předpokládá na podzim. Veškeré aktuality, informace o pronájmu i historii budovy přibližuje nový web fantovabudova.cz.

​Nový kompozitní materiál zajistí bezpečnější užívání staveb v zimním období

31.3 – V Česku vzniká nový stavební materiál s unikátní schopností autonomně řízeného zahřívání. Nově vyvíjený kompozitní materiál přinese do stavebnictví velmi žádanou možnost rozpouštění sněhu a ledu i při teplotách hluboko pod bodem mrazu. To přispěje ke zvýšení bezpečnosti dálničních a silničních mostů, zastávek MHD, železničních stanic, letištních drah apod. Díky omezenější aplikaci chemických rozmrazovacích látek dojde také ke snížení nákladů na údržbu těchto staveb, a naopak se zvýší trvanlivost jejich konstrukcí. Projekt byl podpořen Technologickou agenturou ČR (TA ČR) v programu Ministerstva průmyslu a obchodu TREND částkou téměř 15 milionů korun.

​Česká republika je připravena zapojit se do obnovy zničené ukrajinské dopravní infrastruktury

31.3. – Rozvoj dopravního propojení mezi Ukrajinou a Evropskou unií a obnova válkou zničené infrastruktury. To byla hlavní témata jednání ministrů zemí Mezinárodního dopravního fóra, které se uskutečnilo včera v polském Řešově. Českou republiku zastupoval ministr dopravy Martin Kupka, který představil českou dopravní pomoc Ukrajině v průběhu uplynulého roku. V rámci jednání se ministr Kupka také sešel se svými kolegy z Velké Británie, Švédska a Ukrajiny.

spinner