DN č. 24 - Logistika, Železniční doprava, Dopravní infrastruktura - vychází 22. 11., uzávěrka již 1. 11.!!! 

Infrastruktura

Nizozemský výrobce nákladních vozidel slaví letos 90 let od svého založení

Dne 1. dubna 1928 si nizozemský inženýr Hub van Doorne založil v Eindhovenu malou dílnu. Z těchto skromných začátků se společnost DAF postupně rozvinula v jedničku mezi výrobci nákladních vozidel, která je proslulá svými inovacemi, kvalitou a efektivitou.

Financování dopravní infrastruktury a priority

Ministr dopravy Dan Ťok začátkem dubna podepsal se zástupcem EIB (viz text dole na této straně) memorandum o spolupráci týkající se stomilionového úvěru na dopravní infastrukturu a železniční vozidla. Na názor na financování dopravních staveb a priority v této oblasti jsme se při této příležitosti zeptali zástupců dopravců i sdružení a institucí, kterých se tato problematika dotýká.

Více než čtyři tisíce mostů na železnici loni potřebovaly opravy

15.5. – Více než čtyři tisíce železničních mostů loni vyžadovaly opravy nad rámec běžné údržby. Podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) jsou ovšem všechny mosty na železnici bezpečné. Státní organizace to uvedla v tiskové zprávě. Rozsáhlé kontroly všech mostů České republice vyvolaly obavy o jejich stav po pádu lávky v pražské Troji v závěru loňského roku.

Stát vypsal soutěž na dostavbu D4 za soukromé peníze

15.5. – Ministerstvo dopravy vyhlásilo soutěž na dostavbu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem za soukromé peníze (PPP). Předpokládaná hodnota zakázky je 24,9 miliardy Kč. Půjde o první projekt stavby dopravní infrastruktury financovaný na principu spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem, který bude v Česku realizován. Ministerstvo dopravy to včera oznámilo v tiskové zprávě. Dostavba 32kilometrového úseku D4 začne nejdříve za dva roky.

Chebské nádraží projde modernizací Premium

Chebské nádraží projde modernizací

4.5. – Poklepem na kolejnici byla včera slavnostně zahájena modernizace stanice Cheb, která je nejvýznamnějším železničním uzlem v Karlovarském kraji. Investorem stavby s předpokládanými celkovými náklady přesahujícími půl miliardy Kč je Správa železniční dopravní cesty (SŽDC), její realizaci provede společnost STRABAG Rail.

Obce navrhují změnu zákona ohledně mostů na dálnicích

3.5. – Spolek pro výstavbu dálnice D3 a dálnice D4 usiluje o legislativní změnu, po níž by mosty u dálnic na území obcí byly v budoucnu majetkem státu. Obce podle spolku nemají na budoucí údržbu mostů peníze. Za spolek to oznámil starosta Chýnova Pavel Eybert.

Kraje dostanou na opravy silnic čtyři miliardy Kč ze SFDI

2.5. – Kraje dostanou na opravy silnic druhých a třetích tříd 4 miliardy Kč ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Úřad vlády informoval, že kabinet v pondělí schválil návrh ministerstva dopravy na rozdělení dotací krajům na opravy krajských silnic. Předsedkyně Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová by chtěla, aby měly kraje výši příspěvku v příštích letech zaručenou.

SŽDC očekává, že stavba rychlých tratí začne po roce 2023

26.4. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) očekává, že výstavba vysokorychlostních tratí by mohla začít po roce 2023. Jako první by se mohly začít stavět úseky mezi Přerovem a Ostravou a také výjezd z Prahy směrem na Brno. Jde o tratě, které výrazně zvýší kapacitu současných konvenčních tratí, řekl na konferenci v Brně Martin Švehlík ze SŽDC.

Dan Ťok: stát letos zahájí výstavbu 61 kilometrů nových dálnic

24.4. – Stát by letos mohl zahájit výstavbu 61 kilometrů nových dálnic, v současnosti je rozestavěných přibližně 64 kilometrů. Na včerejším Žofínském fóru to uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Na dopravu v ČR šlo loni z evropských fondů téměř 51 miliard Kč

17.4. – V dopravě bylo loni podpořeno z evropských strukturálních fondů 68 projektů za téměř 51 miliard Kč, což je o více než 40 miliard Kč víc než v roce 2016. Všechny plánované prostředky, které měl Operační program doprava (OPD) vyčleněné pro loňský rok, tak byly vyčerpány. Pro letošní rok se předpokládá čerpání OPD prostřednictvím rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) ve výši 17 miliard Kč. Údaje včera zveřejnilo ministerstvo dopravy. OPD je primárně zaměřen na financování dopravní infrastruktury z evropských fondů.

spinner