Infrastruktura

Z ŘSD bude státní podnik, umožní mu lépe fungovat, změnu schválila vláda

28.7. - Z Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se od roku 2024 stane státní podnik. Vláda schválila změnu zákona o pozemních komunikacích, která tuto přeměnu umožňuje. Transformace řeší nevýhody stávající právní formy, kterou je státní příspěvková organizace, a pomůže tím zefektivnit činnost ŘSD. Státní podnik si může získat a udržet vlastní odborníky na klíčových pozicích. Tento krok má také přinést finanční úspory a nová forma umožní větší pružnost i tlak na zvyšování kvality.

Brněnská oblast může být inspirací i pro jiné aglomerace

Brněnská oblast je dopravně zajímavá a dopravní telematika v ní má velké pole své působnosti. A to nejen v rámci nové výstavby, ale především na dálnici D1 a stávajících komunikacích, které nyní slouží jako náhrada městského okruhu. Tam má uplatnění telematiky smysl již nyní. Uvedl to prezident Sdružení pro dopravní telematiku ČR (SDT) Ing. Roman Srp.

Praha 20 podá žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu

26.7. - Praha 20 podá k soudu žalobu na vydané územní rozhodnutí k úseku Pražského okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1. Podání žaloby schválili na mimořádném zasedání zastupitelé městské části, řekla tajemnice hornopočernického úřadu Barbora Lukšová Frantová. Územní rozhodnutí ke stavbě 12,6 kilometru dlouhého úseku číslo 511 vydal předloni v červenci stavební úřad Prahy 22 a rozhodnutí letos v červnu pravomocně potvrdil jihočeský krajský úřad. Investorem okruhu je státní Ředitelství silnic a dálnic.

Česko má nejhustší železniční síť v EU, ale nejméně spokojené uživatele silnic

24.7. - Česká republika má ve srovnání s členskými státy Evropské unie dvanáctou nejlepší úroveň infrastruktury a digitalizace. Vyplývá to z 6. pilíře Indexu prosperity Česka. Podle výsledků analýzy má Česko nejhustší železniční síť, v hodnocení stavu silnic je ale páté nejhorší. V digitalizaci pak Česko zaostává zejména v nízkém pokrytí vysokorychlostním internetem a nižší úrovni digitalizace státní správy.

PORR postaví obchvat Nové Paky, práce na něm začnou v září

20.7. - Společnost PORR podepsala smlouvu na stavbu obchvatu Nové Paky na silnici I/16. Devítitisícovým městem denně projede asi 16 tisíc aut a stavba obchvatu mu tak výrazně uleví od tranzitní dopravy. Trasa nového úseku bude dlouhá 8,5 kilometrů a její součástí bude 13 mostů včetně půlkilometrové estakády. Investorem stavby je Ředitelství silnic a dálnic.

​Dálnici D11 chceme mít hotovou do roku 2027, řekl ministr dopravy Martin Kupka

16.7. – Silniční propojení České republiky a Polska nebo dopravní situace v oblasti u hranic. Hlavně o tom hovořili český ministr dopravy Martin Kupka a jeho polský protějšek Andrzej Adamczyk během cesty po příhraničním regionu. Společně si také prohlédli stavbu rychlostní silnice S3 u polské Lubawky a v Trutnově jednali se starosty obcí, kterých se týká plánované dokončení dálnice D11.

​Thomas Schäfer se stal novým předsedou dozorčí rady Škoda Auto

16.7. – Thomas Schäfer, předseda představenstva značky Volkswagen Osobní vozy a vedoucí skupiny objemových značek, se od 15. července ujal funkce předsedy dozorčí rady Škoda Auto. Stal se nástupcem Murata Aksela, který odstupuje z této funkce a zůstává členem tohoto grémia. Tímto krokem dochází k dalšímu zintenzivnění a urychlení spolupráce v rámci skupiny objemových značek, aby bylo možno zvyšovat synergické potenciály. Cílem je výrazné a trvalé snižování nákladů a komplexnosti.

​Výstavba odpočívky Střechov na D1 je již v druhé fázi

16.7. – Ředitelství silnic a dálnic ČR koncem dubna zahájilo rozšíření a modernizaci původní odpočívky ze 70. let 20. století na 52. kilometru dálnice D1 ve směru na Prahu. V současné době je rekonstrukce v druhé polovině výstavby a výsledkem má být nová moderní odpočívka se zvýšený počtem stání.

​Včera probíhaly poslední práce na mostech na dálnici D5

9.7. – Mosty ev. č. D5–001 a D5–002 u Chrášťan prošly celkovou opravou, která tak prodloužila jejich životnost přibližně o dalších 15 let. Na mostech byla provedena výměna kompletního mostního svršku a jeho vybavení (římsy, svodidla, mostní závěry), byla vybetonovaná nová spřažená deska a aplikovaná kompletně nová hydroizolace. Spodek a boky nosné konstrukce v pásu nad přemosťovanými komunikacemi byly sanovány, včetně nejvíce porušené části opěr. Stativa pilířů byla zesílena obetonováním (zvětšením jejich průřezu). Opravou prošlo rovněž odvodnění mostu (např. osazení absentujících trubiček odvodnění izolace nosné konstrukce, výměna svodů, obnova vývařišť atd.). Oznámil to Martin Buček z oddělení komunikace Ředitelství silnic a dálnic.

​Na dálnici D35 mezi Mohelnicí a Olomoucí roste moderní odpočívka

9.7. – Kamiony, autobusy, osobní auta ale i karavany najdou již brzy moderní zázemí na úseku dálnici D35 z Mohelnice do Olomouce. Původní nevzhlednou asfaltovou plochu zde díky investici ŘSD v těchto měsících nahrazuje moderní odpočívka s kompletním zázemím včetně toalet, sprch a prodejních automatů. Stavbu s bezpečnějším napojením na dálnici za 45,5 milionu korun dokončí Skanska do konce tohoto roku.

spinner