Infrastruktura

Další část obchvatu Jihlavy za 277 milionů korun dotuje stát kvůli Dukovanům

15.4. - Další část silničního obchvatu Jihlavy bude stát 277 milionů korun bez daně. Zakázku pro kraj zajistí konsorcium firem MI Roads a IMOS Brno. Na tuto stavbu a na obchvat města Brtnice dá kraji peníze Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), protože jde o akce důležité pro stavbu nového jaderného zdroje Dukovan. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek a z informací, které po včerejším jednání krajské rady uvedla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová.

​Správa železnic spustila další mapový portál, tentokrát pro úsek VRT Poříčany – Světlá nad Sázavou

14.5. – Správa železnic nově spustila mapový portál pro vysokorychlostní úsek Poříčany – Světlá nad Sázavou. Ten přehledně zobrazuje plánovanou trasu zasazenou do mapových podkladů. Návštěvníci portálu mohou pomocí jednoduchého systému klást dotazy či připomínky přímo k místům, která je zajímají. Odpovídat na ně budou odborníci ze Správy železnic.

​Škoda za krádež komponentů trakčního vedení u Prosenic činí 700 000 Kč

13.5. – Škoda způsobená krádeží komponentů trakčního vedení u Prosenic na Přerovsku, která v sobotu zásadně zkomplikovala provoz na páteřním koridoru mezi Přerovem a Ostravou, byla vyčíslena na 700 000 korun. Kriminalisté případ vyšetřují pro dva trestné činy, kromě krádeže také pro podezření z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Pachateli hrozí až šestileté vězení, sdělila mluvčí policie Petra Vaňharová. Provoz na trati byl plně obnoven až ve večerních hodinách.

​Na Vysočině budou v létě zdržovat dopravu opravy tahu 38 u Jihlavy i jinde

13.5. – Na hlavních silnicích Vysočiny budou letos v létě řidiče omezovat opravy na tahu 38, který vede přes tento kraj ze Středočeského do Jihomoravského kraje. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) přestavuje křižovatku s propojením na dálnici D1 v Jihlavě-Pávově, opravovat se od června chystá obchvat Jihlavy. Krajští silničáři připravují na vozovkách v tomto kraji pro letošek okolo 150 akcí.

​Řidiče ve středních Čechách v létě omezí například opravy na D5 nebo v Říčanech

13.5. – Řidiči ve středních Čechách musí v letních měsících počítat s omezeními na řadě míst. Například na dálnici D5 budou zřejmě od konce léta kvůli opravě téměř devítikilometrového jízdního pásu mezi Bavoryní a Karlovou Hutí na Berounsku ve směru na Prahu jezdit zúženými jízdními pruhy. Provoz zkomplikuje také rozsáhlá rekonstrukce silnice I/2 na průtahu Říčan u Prahy. Desítky oprav a omezení čekají řidiče i na silnicích nižších tříd. Informace pocházejí od Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ČR a Krajské správy a údržby silnic Středočeského kraje, která se stará o krajské silnice druhé a třetí třídy.

​Silničáři na jihu Čech zahájí nejvíce stavebních prací po prázdninách

13.5. – Většina dopravních omezení čeká řidiče na jihu Čech po prázdninách. V červenci ale musí počítat s omezením na Prachaticku na komunikaci I/39, kdy začne oprava povrchu vozovky na asi 2,5 kilometru dlouhém úseku u Volar do Lenory. Tím směrem lze jet do Strážného a dál k hranicím s Německem. Na druhou stranu z Volar se dojede až k Lipenské přehradě. Naopak stavební práce v souvislosti s výstavbou dálnice D3 dopravu příliš omezovat nebudou, informoval ČTK Adam Koloušek z českobudějovické pobočky Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

​Úpravy projektu Radlické radiály v Praze potrvají tři až čtyři roky

12.5. – Praha upraví projekt plánované Radlické radiály podle dokončené studie, což podle odhadu magistrátu potrvá tři až čtyři roky. Bude také nutné nové posouzení vlivu stavby na životní prostředí (EIA). Uvedl to mluvčí Prahy Vít Hofman. Po úpravách povede v tunelech asi 71 procent silnice, zatímco původně to bylo 55 procent. Stavba se má také proti původnímu odhadu prodražit o pět miliard korun, tedy o asi 17 procent. Projekt radiály, která má má propojit vnější a vnitřní okruh na jihozápadě metropole, je od roku 2018 v územním řízení.

​ČD u Klínce vyprostily dva vozy po vykolejené vlakové soupravě bez strojvůdce

10.5. – Pracovníci Českých drah včera nedaleko Klínce u Prahy vyprostili dva vozy po vlakové soupravě bez strojvůdce a cestujících, která tam minulý týden vykolejila. Po poledni se jim první vagon podařilo vrátit na koleje a odtáhnout, druhý vyprostili a odtáhli odpoledne. Provoz mezi Čisovicemi a Měchenicemi byl od 8:00 přerušený, cestující vozily autobusy.

​Černošice získají nejen moderní zastávky, ale také rychlejší spojení s metropolí

10.5. – Správa železnic pokračuje v přípravě modernizace trati z Prahy do Berouna. Nyní vybrala zhotovitele projektové dokumentace pro úsek mezi pražským Radotínem a budoucí odbočkou Berounka. Vyhotoví ji společnost SUDOP Praha, která podala nejvýhodnější nabídku ve výši 96 milionů korun. Stavební práce se plánují v letech 2026 až 2029, jejich výsledkem bude nejen zrušení několika přejezdů, ale také zvýšení traťové rychlosti.

​ŘSD vyloučilo polský Budimex z tendru na D11 Trutnov - hranice, firma se odvolá

10.5. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vyloučilo polskou stavební firmu Budimex ze soutěže na stavbu úseku dálnice D11 z Trutnova na státní hranici s Polskem. Na síti X to uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Původně Budimex tendr v hodnotě přes 11 miliard korun vyhrál, ale rozhodnutí ŘSD o jeho vítězství zrušil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Nyní běží lhůta 15 dní pro podání námitek. O výběru nové nejvhodnější nabídky ŘSD dosud nerozhodlo. Budimex si za nabídkou stojí a podá odvolání, sdělila firma.

spinner