DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Infrastruktura

Program vlády: bezplatné jízdné pro důchodce a studenty, zavedení národního tarifu a zintenzivnění dostavby dálnic Premium

Program vlády: bezplatné jízdné pro důchodce a studenty, zavedení národního tarifu a zintenzivnění dostavby dálnic

9.1. – Vláda Andreje Babiše ve svém programovém prohlášení, které schválila včera, počítá s bezplatným cestováním ve vlacích pro důchodce starší 65 let, žáky a studenty do 26 let. Mezi vyjmenované prioritní dopravní stavby přibylo také pokračování dálnice D49.

​V Plzni skončila oprava prvního železničního mostu

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) otevřela na počátku prosince opravený železniční most před hlavním železničním nádražím v Plzni. Atrakcí po řadu návštěvníků byla zatěžkávací zkouška nového železobetonového přemostění Mikulášské ulice.

​Zrychlit přípravu staveb půjde díky třem krokům

Tři kroky je potřeba realizovat podle ministerstva dopravy pro zrychlení přípravy dopravních staveb. Prvním je návrh novely zákona, která by měla obsahovat předběžnou držbu pozemků, zjednodušení výplaty náhrad za věcná břemena a zpřístupnění pozemků pro měření a přípravy staveb. Novelu chce úřad předložit k projednání na přelomu ledna a února. Uvedl to ministr dopravy Dan Ťok.

Andrej Babiš chce hledat peníze na opravy silnic v kapitolách resortů Premium

Andrej Babiš chce hledat peníze na opravy silnic v kapitolách resortů

5.1. – Požadavek krajů na čtyři miliardy korun na opravy silnic nižších tříd od státu považuje premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš za oprávněný. ČTK telefonicky z Bratislavy řekl, že deficit krajů na opravy silnic je odhadován na 25 miliard Kč. Peníze bude hledat v kapitolách jednotlivých ministerstev. Požadavek formulovala po schůzce s premiérem předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová.

Tendr na trať za 3,5 miliardy Kč vyhrály Metrostav, Swietelsky a SMP Premium

Tendr na trať za 3,5 miliardy Kč vyhrály Metrostav, Swietelsky a SMP

5.1. – Opakovaný tendr na dostavbu železničního koridoru v Praze opět vyhrálo sdružení firem Metrostav, Swietelsky a SMP s cenou 3,487 miliardy Kč. Uvedl to server Zdopravy.cz na základě informací státní Správy železniční dopravní cesty (SŽDC). Společnost Eurovia, která se o zakázku také ucházela, podala stejně jako v minulém tendru proti výsledku soutěže námitky. SŽDC je ale zamítla.

Zákon o liniových stavbách předloží Dan Ťok na konci ledna Premium

Zákon o liniových stavbách předloží Dan Ťok na konci ledna

5.1. – Návrh zákona o liniových stavbách, který má urychlit výstavbu silnic v Česku, předloží ministr dopravy Dan Ťok vládě 31. ledna. Novinářům to po včerejším jednání s představiteli zaměstnavatelů a zaměstnanců řekl premiér Andrej Babiš. Investice do infrastruktury jsou jednou z šesti priorit, které by chtěl Andrej Babiš prosazovat, pokud menšinová vláda uspěje ve Sněmovně při hlasování o důvěře.

​Výběr mýta od kamionů loni stoupl na rekordních 10,4 miliardy Kč Premium

​Výběr mýta od kamionů loni stoupl na rekordních 10,4 miliardy Kč

1.1. – V loňském roce zaplatily kamiony v Česku na mýtném rekordních 10,4 miliardy Kč, což je meziročně o 5,2 procenta více. Za zvýšením je hospodářský růst jak v ČR, tak i ostatních evropských zemích. Vyplývá to ze statistik správce elektronického mýtného systému, společnosti Kapsch.

​SŽDC opravuje v Karlovarském kraji tři nádraží, další plánuje

1.1. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) v Karlovarském kraji opravuje hned několik nádraží. Pracuje se v Sokolově, v Kynšperku nad Ohří i v Lokti. Opravy všech tří nádraží mají být dokončeny v roce 2018, řekl ředitel Správy osobních nádraží SŽDC Patrik Konopásek. Chystají se ale i opravy dalších.

​Ministerstvo prodloužilo lhůtu pro podání nabídek v mýtném tendru Premium

​Ministerstvo prodloužilo lhůtu pro podání nabídek v mýtném tendru

1.1. – Ministerstvo dopravy prodloužilo uchazečům o miliardovou zakázku na správu dálničního mýta termín pro podání nabídek. Původně měli zájemci nabídky včetně cenové kalkulace úřadu poslat do 11. ledna, nyní je novým termínem 8. březen. Prodloužení si vyžádala změna systému související se zavedením takzvaného jednotného evropského mýtného systému (EETS).

PF 2018

Redakce Dopravních novin vám děkuje za přízeň, kterou jste nám věnovali v roce 2017, a do nového roku přeje hodně zdraví, štěstí, pohody a úspěchů nejen v práci, ale i v soukromém životě.

spinner