Infrastruktura

Stát bude od roku 2021 hledat až 30 miliard Kč na dopravní stavby

28.11. – Stát bude muset od roku 2021 hledat 20 až 30 miliard Kč ročně na financování dopravní infrastruktury a nahradit tak některé současné zdroje peněz, zejména z evropských fondů. Kde tyto peníze stát získá, však zatím není jasné, jedním ze zdrojů by mohly být soukromé peníze. Na včerejší konferenci věnované využití projektů PPP pro dopravní stavby to uvedl ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) Zdeněk Hořelica. Stát příští rok vydá ze SFDI na stavbu a opravy tuzemských silnic a železnic 86,3 miliardy Kč. To je téměř o 14 miliard Kč více než v letošním roce.

Stát příští rok zprovozní 46 kilometrů nových dálnic a silnic

22.11. – Stát příští rok zprovozní 46 kilometrů nových dálnic a silnic první třídy, stavební práce pak zahájí na dalších 172 kilometrech. Na včerejší tiskové konferenci to řekl ministr dopravy Dan Ťok. Aktuálně se podle něj staví na 204 kilometrech a nově otevřeno mělo být letos 45,5 kilometru. Ministerstvo dopravy je dlouhodobě kritizováno, že stavba dálnic je pomalá.

SŽDC připravuje novou trať z Berouna do Prahy s dlouhým tunelem

20.11. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) připravuje novou vysokorychlostní trať Beroun – Praha-Smíchov s dlouhým berounským tunelem. Jde o poslední etapu západní části III. tranzitního koridoru Praha – Plzeň – Cheb – státní hranice. Po jejím dokončení by se cesta rychlíkem z Prahy do Plzně zkrátila z 90 minut na polovinu. SŽDC pracuje na třech variantách, které předloží ministerstvu dopravy v příštím roce. Informoval o tom generální ředitel SŽDC Jiří Svoboda.

ČR a Polsko stojí o rychlé dálniční propojení přes Hradec Králové

16.11. – Česko a Polsko mají zájem o co nejrychlejší vybudování dálniční spojnice obou zemí přes Hradec Králové. Zlepšení dopravního spojení by posílilo vzájemný obchod, shodli se včera po společném jednání obou vlád premiéři Andrej Babiš a Mateusz Morawiecki. Andrej Babiš očekává, že by se poslední úseky dálnice D11 k hranicím mohly začít stavět v roce 2021.

Kraje se na financování svých silnic s vládou zatím nedohodly

12.11. – Hejtmani se v pátek dohodli s vládou, že o poplatcích mýta na silnicích první třídy rozhodnou samy kraje. Zároveň věří tomu, že čtyři miliardy korun na opravy krajských silnic stát najde do jara. Po jednání s premiérem Andrejem Babišem to uvedla předsedkyně Asociace krajů Jana Mračková Vildumetzová.

Fond dopravy má mít příští rok na výdaje 86,3 miliardy Kč

12.11. – Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) by měl příští rok hospodařit s 86,3 miliardy Kč, přičemž 20,8 miliardy dostane z programů Evropské unie. Návrh rozpočtu fondu minulý týden doporučil Sněmovně schválit hospodářský výbor hlasy všech přítomných členů. V porovnání s rozpočtem schváleným na letošek má mít fond na výdaje o 13,8 miliardy korun víc.

Středočeští radní schválili plán zahájení dopravních staveb

6.11. – Oprava 43 mostů a 318 úseků silnic druhé a třetí třídy v hodnotě přesahující 3,7 miliardy Kč čeká Středočeský kraj v následujících dvou letech. Středočeští krajští radní schválili plán zahájení dopravních staveb. Informovala o tom Helena Frintová ze středočeského hejtmanství.

Praha koupí pozemek pro Radlickou radiálu za 21,7 milionu Kč

5.11. – Pražský magistrát vykoupí od soukromého vlastníka pozemek nutný pro stavbu Radlické radiály. Za pozemek o rozloze 12 883 metrů čtverečních zaplatí 21,7 milionu Kč. Vyplývá to z dokumentu, který by zítra měli projednávat pražští radní. Zhruba 5,5 kilometru dlouhá radiála má navazovat na Rozvadovskou spojku a propojovat vnější a vnitřní okruh. V plánu je pět mimoúrovňových křižovatek a tři tunely, polovina trasy má vést pod zemí.

Ministerstvo chce kauce pro odvolání u dopravních staveb

5.11. – Ministerstvo dopravy chce zavedením lhůt a kaucí pro odvolání zrychlit povolování dopravních staveb. Kauce za podání odvolání mají začínat na 25 000 Kč. Dopravní stavby by také nově mohly být umístěny a povoleny v jediném řízení, a to na základě méně podrobné dokumentace. Rychlejší přípravu a povolování dopravních staveb má za cíl návrh novely zákona, který ministerstvo poslalo do meziresortního připomínkového řízení. Uvedlo to v tiskové zprávě.

SŽDC a Jihočeský kraj společně plánují koridor i rychlejší tratě

5.11. – Jihočeský kraj se dohodl se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) na spolupráci při rozvoji dopravní infrastruktury a provozu na železnici. Mezi cíle patří železniční koridor Praha – České Budějovice s napojením na rakouské hranice, modernizace trati České Budějovice – Plzeň včetně elektrizace úseku Písek – Písek město nebo nový železniční most přes Vltavu u Červené nad Vltavou na trati Tábor – Písek. Oznámily to jihočeská hejtmanka Ivana Stráská a mluvčí SŽDC Radka Pistoriusová.

spinner