Infrastruktura

​Stavbu dálničního obchvatu Budějovic mohou ztížit chybějící materiály a růst cen

28.4. – Stavbu obchvatu Českých Budějovic, který bude součástí dálnice D3, mohou zkomplikovat chybějící stavební materiály a také jejich zdražování. Ministerstvo dopravy, Státní fond dopravní infrastruktury a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravují metodiku, jak u rozestavěných silnic pracovat s vývojem cen. Konstrukce tunelu Pohůrka v úseku obchvatu Úsilné – Staré Hodějovice se bude pokládat v květnu nebo červnu.

​Obchvat jihočeského Lišova se začne stavět zřejmě ještě letos

28.4. – Obchvat Lišova na Českobudějovicku se začne stavět zřejmě ve třetím letošním čtvrtletí. Krajský úřad Jihočeského kraje vydal stavební povolení. Na twitteru o tom informoval generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl. Předpokládané náklady na obchvat budou 1,25 miliardy korun bez daně.

​Státní zástupce odsouhlasil odložení kauzy tendru na dálniční známky

27.4. – Policie postupovala správně a zákonně, když podruhé odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky. Uvedl to včera dozorující státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Marek Bodlák, který případ po prvním odložení vrátil policii k dalšímu prověřování. Současné rozhodnutí o nevyšetřování kauzy, kvůli níž skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík, je tak konečné.

​Jihomoravský kraj pořídí za 235 milionů digitální mapu, usnadní přípravu staveb

26.4. – Jihomoravský kraj vytvoří digitální technickou mapu, jejímž cílem je zrychlit přípravu staveb a stavebních řízení. Projekt přijde na 235 milionů korun, 200 milionů pokryje dotace, uvedl to radní kraje Jiří Hlavenka. Mapa zdokumentuje téměř 4000 kilometrů silnic nižších tříd, ale také budovy, stromy nebo inženýrské sítě. Na silnicích se proto objeví dočasné kontrolní body důležité pro sběr dat, za jejich poškození hrozí přestupkové řízení.

​MD chce rozšířit trať z Plzně do Českých Budějovic, zkrátí se čas jízdy

25.4. – Ministerstvo dopravy plánuje, že v budoucnu rozšíří železniční trať z Plzně do Českých Budějovic. Přibudou další dvoukolejné úseky, čím se i zkrátí čas jízdy. Ministerstvo také plánuje, že jedna linka bez přestupů by spojila města u řeky Otavy – Sušici, Horažďovice, Strakonice a Písek. Téměř hotová je také studie proveditelnosti, jak nově uspořádat železniční uzel České Budějovice. Jde o výhledové investice až za desítky miliard korun, řekl ředitel odboru strategie ministerstva dopravy Luděk Sosna.

​Vlaky na koridoru dál nabírají zpoždění, výluky budou pokračovat ještě rok a půl

23.4. – Vlaky na páteřním železničním koridoru mezi Prahou a Ostravou dál nabírají zpoždění. I přes prodloužení jízdní doby v jízdním řádu se zpoždění jednotlivých spojů pohybuje i v desítkách minut, vyplývá z informací Českých drah. Důvodem zpoždění jsou práce na trati, které jen během letošního roku budou pokračovat na čtyřech úsecích. Výluky by podle plánů Správy železnic měly skončit na konci příštího roku.

​Soud potvrdil pokutu 200 tisíc korun pro Správu železnic od ÚOHS

23.4. – Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 200 000 korun, kterou dostala Správa železnic v roce 2020 od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za chyby v tendru na nákup dvou tahačů s návěsem. Vyplývá to z rozhodnutí zveřejněného na úřední desce soudu. Správa železnic sdělila, že odůvodnění rozhodnutí analyzuje, poté zváží svůj další postup v kauze. Rozsudek může napadnout kasační stížností u Nejvyššího správního soudu v Brně.

​PlanRadar: Digitalizace pomáhá řešit rostoucí ceny materiálů i nedostatek pracovníků

21.4. – Nedostatek pracovních sil je dlouhodobým problémem českého stavebnictví, ovšem v posledních měsících se k němu přidal také dramatický růst cen a zpoždění dodávek stavebních materiálů. To potvrzuje i aktuální průzkum ČSÚ, ve kterém 31 % podnikatelů uvedlo jako hlavní bariéru růstu stavební produkce chybějící zaměstnance a dalších 20 % (tj. nejvíce v historii zjišťování) nedostatek materiálu či zařízení. K tomu přidejme ceny materiálových vstupů, jejichž index vloni meziročně vzrostl o 10,9 %, ale reálně některé komodity dosáhly i dvojnásobku své ceny před pandemií. Jedná se tak o skutečně nelehkou situaci, s níž se stavební a developerské společnosti musejí denně potýkat. Hrozí zpožďování výstavby oproti původním plánům a současně vyšší investice do projektů. Naneštěstí problémy (nejen) českého stavebnictví neodezní během několika dní či týdnů. Jak tedy z této složité situace ven? Naučit se s dostupnými zdroji pracovat šetrně a efektivně pomocí moderních technologií zaměřených na výstavbu a správu nemovitostí.

​SCHP ČR a ŽESNAD.CZ reagují na výluky na trasy Děčín - Drážďany

21.4. – Svaz chemického průmyslu ČR a Sdružení železničních nákladních dopravců České republiky se zkratkou ŽESNAD.CZ a vydaly stanovisko k opatřením, jež souvisejí s plánovanými výlukami na trase Děčín – Drážďany v letech 2022 a 2023. Reakci svazů přinášíme v plném znění.

​Ze státního dopravního fondu Praha letos dostane 404,8 milionu korun

20.4. – Ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) dostane letos hlavní město zhruba 404,8 milionu korun, což je zatím meziročně méně. Část tvoří převod nevyčerpaných peněz z loňska. Finance jsou určeny na rozvoj a opravy komunikací. Vyplývá to z dokumentu, který schválili pražští radní. Konečná částka, kterou město letos dostane, se během roku může změnit a zvýšit. Loni Praha dostala ze SFDI přes 520 milionů korun, což bylo meziročně více.

spinner