Infrastruktura

​Dopravní infrastruktura Prahy potřebuje investice 30 miliard Kč

23.1. – Dopravní infrastruktura v Praze by potřebovala investice za více než 30 miliard Kč. Největší deficit má město ve stavu mostů. V letošním roce vydá z rozpočtu na investice v dopravě asi čtyři miliardy korun, do roku 2022 by měl být třicetimiliardový vnitřní dluh snížen na polovinu. Na včerejším setkání s novináři to řekl náměstek primátora Adam Scheinherr. O komunikace v Praze se stará městská firma Technická správa komunikací (TSK).

​SŽDC připraví stavby za 100 miliard Kč a desítky staveb zahájí

23.1. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) bude letos připravovat nové stavby za více než 100 miliard Kč a desítky nových staveb zahájí. Pro cestující se otevřou desítky opravených výpravních budov, SŽDC na jejich opravy letos vynaloží více než půl miliardy Kč. Novou podobu získají například výpravní budovy v Kolíně, Frýdku-Místku nebo Českém Krumlově. Správa to včera uvedla v tiskové zprávě.

​Stát chce umožnit stavbu děčínského jezu investicemi v cizině

22.1. – Stát chce negativní dopady stavby jezu u Děčína na krajinu v okolí Labe kompenzovat investicemi do ekologie v cizině. V Česku taková opatření nejsou možná. Premiér Andrej Babiš a ministr životního prostředí Richard Brabec poslali zástupcům Evropské komise dotazy, zda je přípustné provést taková opatření na území jiného státu EU. Potvrdili to zástupci z Úřadu vlády a ministerstva životního prostředí. Na odpověď Evropské komise nyní české úřady čekají.

Plavební dráha pro lodě na Vltavě bude hlubší

22.1. – Speciální stavební stroje začaly v Praze prohlubovat koryto Vltavy, aby bylo možné lodě nakládat na vyšší ponor. Jedná se o další projekt komplexního zvýšení plavebních parametrů Vltavské vodní cesty z Mělníka do Prahy. Větší naložení lodí vede nejen k lepší šanci vodní dopravy uspět na dopravním trhu oproti těžké silniční dopravě, ale také ke snížení dopadů na životní prostředí.

​V Praze by mohlo v budoucnu přibýt několik kilometrů tunelů

22.1. – V Praze by mohlo v budoucnu přibýt několik kilometrů tunelů. Vzniknout by měly především jako součásti dopravních staveb. Několik jich bude součástí vnitřního silničního okruhu z Pelc-Tyrolky do Štěrbohol a další by měly být na Radlické radiále a Libeňské spojce. V podzemí by se mělo začít stavět už letos na Pankráci, kde plánuje dopravní podnik (DPP) zahájit geologický průzkum pro stavbu nové trasy metra D.

ŘSD: na 3 úsecích dálnic vzniknou inteligentní dopravní systémy

15.1. – Na dalších třech úsecích dálnic vzniknou inteligentní dopravní systémy (C-ITS), které by měly zvýšit informovanost řidičů o aktuální situaci v provozu. Včera o tom informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). První inteligentní dopravní systém byl vybudován loni na úseku dálnice D1 mezi Mirošovicemi a Rudnou.

Ministr Ťok a zástupci Prahy se shodli na výkupu parcel pro okruh

14.1. – Ministr dopravy Dan Ťok a zástupci hlavního města se shodli na zahájení výkupu pozemků pro úsek 511 Pražského okruhu. Ministr po dnešní společné schůzce uvedl, že stát bude vykupovat větší podíl pozemků pro tzv. ochranná pásma kolem budoucí komunikace. Uvažuje o tom, že pražskému magistrátu by vykupování mohla ulehčit novela zákona o liniových stavbách. Územní rozhodnutí pro stavbu chce získat letos. Náměstek pražského primátora Adam Scheinherr řekl, že jednání považuje za úspěch. Úsek 511 má propojit dálnice D1 a D11.

​Swietelsky Rail CZ poprvé utržil přes miliardu Kč

9.1. – Rekordní tržby 1,25 miliardy Kč čeká v hospodářském roce 2018 až 2019 firma Swietelsky Rail CZ, která modernizuje a staví železniční dopravní infrastrukturu. Za růstem tržeb stojí významné zakázky získané ve veřejných soutěžích. Řekl to mediální zástupce firmy Zdeněk Zuntych.

Kraj navrhuje v zákoně o SFDI zpřesnit pojem silnice

8.1. – Pojem silnice v zákoně o Státním fondu dopravní infrastruktury by se měl zpřesnit tak, aby bylo jasné, že se jím pro účely tohoto zákona míní nejen silnice I. tříd, ale i silnice II. a III tříd. V novele zákona o fondu dopravy to navrhlo zastupitelstvo Moravskoslezského kraje. Navrhovanou změnu zdůvodnilo tím, že existuje názor, podle něhož toto ustanovení dopadá pouze na silnice I. třídy, jejichž vlastníkem je stát, a nikoliv na silnice II. a III. třídy, jejichž vlastníkem se stal kraj. Ministerstvo dopravy má však výhrady a ministerstvo financí vyslovilo zásadní nesouhlas.

Stát loni v dopravě schválil projekty za 29,4 miliardy Kč z EU

7.1. – Ministerstvo dopravy loni schválilo 75 projektů, které dostanou dotaci z evropských fondů. Z nich na ně poputuje 29,4 miliardy Kč. Oznámila to mluvčí ministerstva Lenka Rezková. V roce 2017 ministerstvo schválilo projekty s podílem evropských peněz za více než 50 miliard Kč.

spinner