Infrastruktura

​ŘSD požádalo o stavební povolení na úsek D1 u Přerova

30.9. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) podalo žádost o stavební povolení na stavbu posledního úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic. Stavební řízení by mělo být zahájeno na podzim. „Doufám a věřím, že stavební povolení by mohlo být vydáno do konce letošního roku,“ řekl včera v Přerově při zahájení stavby silničního průtahu městem ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Radek Mátl. Poslední úsek D1 odvede automobilovou dopravu z Přerova, kde nyní řidiči denně čekají desítky minut v dlouhých kolonách. Stavba musí začít nejpozději na podzim 2021, kdy pro ni končí výjimka z EIA.

​Sněmovna stvrdila zákon zrychlující přípravu výstavby dálnic

29.9. – Sněmovna stvrdila svou verzi vládní novely takzvaného liniového zákona, která má urychlit přípravu výstavby dálnic a další infrastruktury. Podle vlády by novela měla zkrátit přípravu staveb až o třetinu. Státu má také usnadnit získávání pozemků. V případě výkupu stavebních pozemků a staveb bude moci vlastník dostat až jedenapůlnásobek znalecké ceny. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

​Stát začal stavět obchvat jihočeského Chýnova za 262 milionů Kč

29.9. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začalo dnes stavět obchvat Chýnova na Táborsku. Stavba dlouhá 3,6 kilometru za 262 milionů Kč bez DPH odvede z města velkou část kamionů i osobních aut. Obchvat by měl být hotový do června 2022. Přes Chýnov, který leží na hlavním tahu z Tábora na Humpolec a k dálnici D1, projede denně 15.000 aut, z toho 2500 nákladních. Novinářům to řekli zástupci ŘSD a ministr dopravy Karel Havlíček.

Do Polska se pojede už za dva roky rychleji a pohodlněji

29.9. – Rychlejší a pohodlnější cestování vlakem k našim severním sousedům přinese už za dva roky rekonstrukce traťového úseku z Dětmarovic přes Petrovice u Karviné na státní hranici s Polskem. Stavbu na konci září zahájila Správa železnic. Jde o jeden z prvních projektů spolufinancovaných z nástroje CEF Blending, který kombinuje finanční prostředky z unijního Nástroje pro propojení Evropy (CEF) a úvěr od Evropské investiční banky (EIB). Celkové investiční náklady stavební akce se blíží třem miliardám korun.

​Stavbaři usadili u Prosenic novou konstrukci železničního mostu

28.9. – Stavbaři v pondělí usadili u Prosenic u Přerova na koridoru mezi Přerovem a Bohumínem novou ocelovou konstrukci železničního mostu o váze 264 tun. Původní most vážící o čtyři tuny více odstranili v sobotu. Vše se uskutečnilo podle plánu, žádné problémy nebyly, řekl Josef Sukup ze Správy železnic ().

​Senzory v Pardubicích budou informovat o místech na parkovišti

27.9. – Pardubice v pondělí osadí na zkoušku první senzory inteligentního parkovacího systému. Senzory budou na všech 56 parkovacích místech v Pernerově ulici a pohlídají obsazení parkovacích míst a umožní navigaci motoristů k nejbližšímu volnému místu. ČTK to řekl primátorův náměstek Petr Kvaš (ANO). Inteligentní parkování má zvětšit komfort řidičů a pomoci odlehčit dopravu v centru města.

Kolín: začala rekonstrukce dalšího mostu, tentokrát přes Nebovidský potok

25. 9. - Ředitelství silnic a dálnic jako investor zahájilo další opravu mostu na silnici I/38H v Kolíně. Tentokrát se jedná o most ev. č. 38H-040 přes Nebovidský potok v městské části Šťáralka. Opravu provádí společnost ZKP Kladno s.r.o. a vyjde na téměř pět milionů Kč bez DPH.

Pražská správa komunikací vypíše v říjnu tendr na projekt a opravu Libeňského mostu

25.9. – Pražská Technická správa komunikací (TSK) vypíše v říjnu veřejnou zakázku na dodavatele projektu a stavby opravy Libeňského mostu. Část přes vodu bude opravena a na libeňském břehu bude vystavěn tzv. inundační most. Náklady na opravu samotného soumostí se vyšplhají na zhruba dvě miliardy korun a další peníze si vyžádají úpravy okolí. První práce by mohly začít v roce 2022. Novinářům to řekli primátorův náměstek Adam Scheinherr (Praha Sobě) a ředitel TSK Jozef Sinčák. Most z roku 1928 nebyl nikdy opravován.

Stavbaři vyzkoušeli k opravě odpočívky D52 novou technologii

23.9. – Stavbaři vyzkoušeli k rekonstrukci levé odpočívky dálnice D52 u Rajhradu na Brněnsku technologii Whitetopping. Spočívá v opravě silnice pomocí tenké betonové vrstvy, kdy se po částečném odfrézování využívá stávající asfaltová vrstva společně s novou betonovou vrstvou. Tato technologie byla v České republice využita vůbec poprvé, uvedla v tiskové zprávě za firmu Skanska Petra Havrlantová.

​ŘSD zahájilo výstavbu úseku dálnice D55 z Babic do Starého Města

23.9. - Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) poklepáním základního kamene zahájilo výstavbu úseku dálnice D55 mezi Babicemi a Starým Městem na Uherskohradišťsku. Práce budou trvat tři roky, řekl generální ředitel ŘSD Radek Mátl. Úsek dálnice dlouhý téměř 8,5 kilometru postaví za 2,85 miliardy korun bez DPH sdružení společností Eurovia a Strabag.

spinner