Infrastruktura

Zbývající část obchvatu Frýdku-Místku se otevře v polovičním profilu ve čtvrtek

21.12. - Zbývající část obchvatu Frýdku-Místku se otevře ve čtvrtek večer. Dálnice D48 se tam tak propojí z obou stran, od Brna a Ostravy i od Českého Těšína a Polska. Po druhé části obchvatu se bude zatím jezdit v polovičním profilu, tedy po polovině silnice v jednom pruhu každým směrem. Novinářům to včera ve Frýdku-Místku řekli ministr dopravy Martin Kupka a generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl.

Severovýchodní část obchvatu Pardubic byla zahájena

20.12. - Ředitelství silnic a dálnic zahájilo stavbu silnice I/36, Pardubice, Trnová – Fáblovka – Dubina. Jedná se o čtyřpruhovou, směrově rozdělenou komunikaci, která bude plnit funkci severovýchodního obchvatu krajské metropole. Stavba se soutěžila v režimu Design&Build.

​ŘSD zprovoznilo průtah mezi obcemi Havírna a Bohutín na Příbramsku

19.12. – Ředitelství silnic a dálnic(ŘSD) uvedlo v režimu předčasného užívání stavby do provozu 1663 metrů silnice I/18 na průtahu obcemi Havírna a Bohutín na Příbramsku, s jejíž opravou začalo letos v září. Mimo konstrukčních vrstev vozovky se pracovalo na odvodnění komunikace včetně pročištění a rekonstrukce propustků, pročištění stávajících a zřízení nových uličních vpustí za účelem zajištění plné funkčnosti systému odvodnění.

​ŘSD má projekt pro obchvat Plas na Plzeňsku a vykupuje pozemky za 1,5 miliardy

19.12. – Ředitelství silnic a dálnic má hotový projekt a vykupuje pozemky pro stavbu obchvatu Plas na severu Plzeňska. Jeho součástí bude nejvyšší most v ČR, povede 87 metrů nad hladinou řeky Střely. Stavba zhruba za 1,5 miliardy Kč by měla začít nejpozději na jaře 2025. Řekl to ředitel plzeňské oblasti ŘSD Miroslav Blabol. Obchvat bude měřit 5,5 kilometru. Hotový má být v roce 2027, kdy vyvede dopravu z centra Plas a řidiči se vyhnou nepřehledným zatáčkám na obou stranách města, kde se stávají vážné nehody. Provoz na silnici I/27 z Plzně přes Plasy a Kralovice na Most několik let trvale houstne a přibývá těžkých nákladních vozidel, hlavně se surovinami, které se v regionu těží. Denně centrem projede až 10 000 aut.


​Začíná modernizace dalšího úseku trati na letiště, mezi Prahou-Bubny a Výstavištěm

17.12. – Přestavba dalšího úseku železnice z centra Prahy do Kladna s odbočkou na letiště může začít. Správa železnic podepsala smlouvu s vítězem výběrového řízení na dodavatele stavebních prací, stalo se jím sdružení firem Metrostav TBR, OHLA ŽS a Elektrizace železnic Praha. Vysoutěžená cena dosahuje 3,8 miliardy korun bez DPH. Hlavním cílem projektu je modernizace stávající stanice Praha-Bubny, zdvoukolejnění trati v délce zhruba 1,3 kilometru, její elektrizace a zřízení zastávky Praha-Výstaviště.

​Ing. Jaroslav Hanák (SPČR): Výsledky průmyslu budou letos nakonec zřejmě lepší než se předpokládalo

Letošní rok byl těžkou zkouškou pro dopravce i výrobce. O aktuální situaci a vývoji v následujícím období jsme hovořili s Ing. Jaroslavem Hanákem, prezidentem Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) a předsedou představenstva FTL – First Transport Lines.

​AFRY a SŽ spustily interaktivní portál k projektu VRT Moravská Brána I

15.12. – AFRY spolu s investorem Správou železnic spustila geografický informační systém, tzv. GIS portál, projektu vysokorychlostní železniční tratě VRT Moravská Brána I. Veřejnosti umožňuje se s projektem detailně seznámit a zároveň se k němu vyjadřovat. „GIS portál je jedním z interaktivních nástrojů efektivní komunikace mezi projektovým týmem, investorem a občany. Je to speciální mapová aplikace, která nám umožňuje jednak on-line prezentovat aktuální podobu projektu široké veřejnosti, tak hlavně jednoduše sbírat podněty a připomínky občanů,“ uvedl Vladislav Šefl, hlavní inženýr projektu AFRY CZ.

​ŘSD zahájí stavbu posledního úseku D1 u Přerova příští týden v úterý

15.12. – Stavba posledního úseku dálnice D1 u Přerova bude zahájena příští týden v úterý. Sdělila to tisková mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR Nina Ledvinová. Začít stavět se může díky tomu, že ministr dopravy Martin Kupka minulý týden po projednání šesti podaných rozkladů potvrdil stavební povolení pro tuto stavbu. Vybudování 10,1 kilometru dlouhého úseku D1 mezi Přerovem Říkovice má zabrat zhruba tři roky. Nejvýhodnější nabídku na stavbu úseku podalo sdružení firem Strabag, Doprastav a IDS Olomouc, cena je 6,922 miliardy ko­run.

​Chytrý monitoring Agdata City dokáže samosprávám ušetřit při zimní údržbě komunikací

14.12. – První přívaly sněhu opět zaměstnaly silničáře a pracovníky technických služeb. Ti často neví, kam dřív skočit, kterou silnici posypat dřív a kam poslat sněžné pluhy. Jedním z řešení jsou hyperlokální senzory meteorologických podmínek od startupu Agdata City. Kromě úspory času a dokonalejšího plánování zimní údržby totiž dokážou obcím a městům ušetřit za sezónu více jak 10 % prostředků určených na zimní údržbu, které v konečném součtu mnohdy představují i vyšší statisíce korun. Zasílání oznámení na občany v reálném čase navíc snižuje riziko pádů a zranění spojených s tvorbou náledí.

​Na dostavbě D4, jež vzniká v režimu PPP, je hotova více než třetina prací

13.12. – Osmnáct měsíců po oficiálním startu dostavby dálnice D4 Via Salis, která je prvním českým PPP projektem v oblasti infrastruktury, je hotovo zhruba 36 % díla. Stavba D4 Via Salis byla zahájena v červnu 2021. Zatímco v loňském roce probíhaly desítky činností, které lze označit jako přípravné, letos již stavební práce běžely naplno. „Odhadem bude v průběhu letošního roku prostavěno přibližně 36 % z celkové hodnoty projektu“, uvedl generální ředitel Via Salis Christian Biegert. „Jsme rádi, že se daří postup prací na Via Salis držet tak, jak byl naplánován, protože dostavba D4 je důležitá pro budoucnost PPP projektů v ČR. Je tedy naším cílem, aby zůstal první PPP projekt i nadále pozitivní referencí,” dodal Biegert.


spinner