Infrastruktura

​Kapsch zvažuje kroky k mýtné soutěži, jasno bude v řádu týdnů

14.1. – Spory kolem mýtného tendru zatím neskončily. Bývalý provozovatel mýta společnost Kapsch nyní řeší další postup, zveřejnit by je měl v řádu týdnů. Řekl to mluvčí firmy David Šimoník, konkrétní kroky však zatím nechtěl komentovat. V minulosti společnost připustila například možnosti ústavní žaloby nebo mezinárodní arbitráže. Současný stav, kdy mýtný systém provozuje konkurenční konsorcium CzechToll/SkyToll, už ovšem žádný z případných kroků nezvrátí.

NKÚ: Téměř polovinu vybraného mýta na Slovensku si nechá SkyToll

13.1. – Jen deset centů z každého eura zaplaceného prostřednictvím mýta za využívání zpoplatněných úseků silnic na Slovensku bylo v letech 2014 až 2018 použito na výstavbu nových dálnic. Vyplývá to ze zprávy slovenského Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který závěry svého zkoumání zveřejnil před dvěma měsíci. Zjištění úřadu je jedním z důvodů, kvůli kterým teď na Slovensku nespokojení autodopravci blokují část hraničních přechodů.

Vladimír Kremlík se kvůli D1 u Přerova sejde se zástupci Dětí Země

8.1. – Ministr dopravy Vladimír Kremlík se na konci ledna sejde se zástupci organizace Děti Země, která loni v prosinci podala odvolání proti změně územního rozhodnutí na stavbu posledního úseku dálnice D1 z Přerova do Říkovic. „Budu na něj (předsedu Dětí Země Miroslava Patrika) apelovat, aby opravný prostředek vzal zpátky,“ řekl v Olomouci ministr.

Velké silniční stavby zkomplikují dopravu v Libereckém kraji

3.1. - Dopravu v Libereckém kraji zkomplikují letos velké silniční stavby. Největší bude připravovaná modernizace mimoúrovňové křižovatky Rádelský Mlýn na hlavním tahu z Liberce na Prahu. Práce na projektu za 400 milionů Kč začaly už před zimou kácením stromů, samotná stavba začne na konci března a potrvá dva roky, řekl dnes ČTK vedoucí odboru dopravy Libereckého kraje Jan Čáp. Pracovat se bude i na průtahu Libercem nebo na přemostění Jizery v Turnově.

Dva severní úseky Pražského okruhu budou mít jeden proces EIA

2.1. - Plánované úseky Pražského okruhu mezi Suchdolem a Březiněvsí a mezi Suchdolem a Ruzyní budou mít společný posudek vlivů na životní prostředí (EIA). Vyplývá to z databáze EIA. Jako první by se měl začít stavět prvně zmíněný úsek, označovaný 519, a to v roce 2024. O rok později by měla začít stavba části 518. Nejblíže zahájení je jihovýchodní část okruhu mezi Běchovicemi a dálnicí D1, kde chce Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) začít stavět v příštím roce.

Na přetížené silnici Plzeň-Most vzniknou dva obchvaty

27.12. - Plzeňská oblast Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) připravuje obchvaty Kaznějova a Plas na silnici I/27 směrem na Most, které vyvedou tranzitní dopravu přes nezastavěná území. Obchvat Kaznějova bude dlouhý 8,4 km, nová silnice kolem Plas 5,8 km. ČTK to řekl náměstek ředitele plzeňského ŘSD Miroslav Blabol.

Po nové prodloužené Rudné v Ostravě již jezdí řidiči Premium

Po nové prodloužené Rudné v Ostravě již jezdí řidiči

19.12. - Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dnes zprovoznilo stavbu silnice I/11 Ostrava, prodloužená Rudná – hranice okresu Opava. Nová čtyřpruhová komunikace výrazně přispěje ke zvýšení bezpečnosti silniční dopravy, zlepšení dopravní obslužnosti, zkvalitnění životního prostředí v Ostravě a podpoře investic v celém regionu.

Firmy, které měly vybírat mýtné v Německu, chtějí vysoké odškodné

19.12. – Společnosti Kapsch a CTS Eventim, které měly mít na starosti systém mýtného pro osobní auta na německých dálnicích, požadují po spolkové vládě odškodné 560 milionů EUR (zhruba 14,3 miliardy Kč). Oznámily to dnes firmy. Německo chtělo mýtné spustit od října příštího roku, Soudní dvůr EU však letos v červnu dospěl k závěru, že systém diskriminuje majitele motorových vozidel ze zahraničí, a je tak v rozporu s unijním právem.

Nová dálnice u Košic už slouží motoristům Premium

Nová dálnice u Košic už slouží motoristům

17.12. – Nejvýchodnejší úsek dálničního propojení D1 Bratislavy a Košíc mezi Budimírem a Bidovcemi včera slavnostně uvedl do provozu ministr dopravy a výstavby Slovenské republiky Arpád Érsek. Více než čtrnáctikilometrový úsek u Košic bude součástí „východního“ obchvatu města Košice a spolu s rychlostní silnicí R2/R4 tvoří základní dopravní koridor mimo zastavěné území města Košice.

Nejhorší výtluky na silnici mají v Šilheřovicích

16.12. – Nejhorší silnice podle hlasování řidičů v anketě o největší výtluky na silnicích II. a III. třídy je v Šilheřovicích. Tři nejhorší silnice v tomto ohledu jsou v Moravskoslezském kraji. Výsledky ankety dnes oznámil Jan Marek z pojišťovny Generali. Vítězem anticeny Nejhorší díra v republice v projektu Výmoly.cz je dálnice D1.

spinner