Finanční služby

Leasingový trh

Český leasingový trh má za sebou špatnou sezonu

Objem leasingu movitých věcí členů České leasingové a finanční asociace (ČLFA) loni klesl meziročně o 53,3 procenta na 44,2 miliardy Kč. Leasing nemovitostí se propadl dokonce o 72,2 procenta na 3,21 miliardy Kč. Objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů se snížil o 24,5 procenta na 41,06 miliardy Kč. Vyplývá to ze statistik, které minulý týden zveřejnil sekretariát ČLFA.

Leasing

Pro využití zrychlených odpisů je nejvyšší čas

Loni v červnu schválil Parlament České republiky možnost uplatnění zrychlených odpisů některých druhů hmotného majetku v podnikatelské sféře jako jedno z protikrizových opatření pro oživení české ekonomiky. Zrychlené odpisy umožňují u 1. a 2. odpisové skupiny odepsat novou investici dříve o více než polovinu odpisové doby.

Rebranding

Renault Leasing se změnil na RCI Financial Services

Od začátku roku nabízí společnost Renault Leasing své služby klientům pod novým názvem RCI Financial Services. Zároveň se změnou názvu rozšířila společnost své aktivity o poskytování značkového financování pro vozy Nissan, vedle Renaultu a Dacie již třetí značku v nabídce společnosti. Za více než deset let své činnosti má RCI Financial Services ve svém portfoliu 62 tisíc smluv, z toho 25 tisíc aktivních.

Pojištění motorových vozidel

Základní sazby povinného ručení jsou opět o něco vyšší

Pojišťovny každoročně na přelomu října a listopadu oznamují nové sazby povinného ručení na příští rok. Letošní podzim je však kvůli krizi trochu atypický. Zdražení se u některých pojišťoven letos pohybuje v rozmezí od pěti u ČSOB do 12 procent u Allianz. Valná většina pojišťoven však údajně připravuje zdražení až před jarní sezonou příštího roku. Tvrdí to ředitel společnosti Top-pojisteni.cz Pavel Ronovský. Pojišťovny zatím tuto možnost odmítají.

Zrychlené odpisy

Na zrychlený odpis nového majetku je nejvyšší čas

V červnu vstoupila v platnost novela zákona o dani z příjmu, která přinesla podnikatelům značné výhody – až do konce června příštího roku mohou uplatňovat na nově pořízený majetek zrychlené odpisy, a tedy i rychlejší promítnutí investice do daňových nákladů. „Je až překvapivé, jak často se setkáváme s firmami, které o této možnosti nevědí,“ uvedl Martin Kofroň, předseda představenstva České leasingové a finanční asociace.

Petr Janíček (ČSOB Leasing) pro DN

Protikrizový balíček dočasně zrychlil odpis u leasingu

Až do konce června příštího roku mohou podnikatelé využívat mimořádných zrychlených odpisů majetku pořízeného na leasing. Umožňuje to schválená novela zákona o dani z příjmu, kterou v rámci protikrizových opatření prosadila vláda premiéra Jana Fischera. O dopadu novely v oblasti poskytování leasingových služeb jsme hovořili s výkonným ředitelem společnosti ČSOB Leasing pro finanční řízení Petrem Jeníčkem.

Tomáš Síkora (ČAP) pro DN

Krize negativně ovlivňuje objem předepsaného pojistného

Český pojišťovací trh letos v segmentu pojištění motorových vozidel nezažívá dobrou sezonu. Ekonomická krize negativně ovlivňuje prodej nových vozidel a dopravci nahrazují těžší vozidla lehčími, což podle výkonného ředitele České asociace pojišťoven (ČAP) Tomáše Síkory výrazně ovlivňuje příjmy zejména z povinného ručení. Jednou z mála pozitivních zpráv je to, že se díky povinnému příspěvku do garančního fondu daří snižovat počet nepojištěných motorových vozidel.

Spolupráce

UniCredit Leasing finančním partnerem Kögel CZ

Leasingová společnost UniCredit Leasing je od 1. června exkluzivním finančním partnerem společnosti Kögel CZ, oficiálního importéra návěsové techniky Kögel do České republiky. Vzájemná spolupráce je zaměřena na poskytování finančních služeb pod značkovým financováním Kögel Finance pro celou autorizovanou dealerskou síť Kögel CZ.

Ing. Jiří Matula (ČLFA) pro DN

Neochota bank půjčovat může posílit postavení leasingu

Český leasingový trh loni klesl meziročně o 27 procent, a to hned z několika důvodů. Přesto však představitelé České leasingové a finanční asociace nevidí budoucnost tohoto finančního produktu nijak černě, naopak: na pozadí neochoty bank půjčovat peníze se podle nich může role leasingu dále posilovat.

ČSOB Leasing

Daňová reforma leasing neohrozila

Na počátku loňského roku to na první pohled vypadlo s leasingem špatně, nová daňová pravidla ho zdánlivě odsoudila k živoření. „Obavy, že daňová reforma leasing zahubí, se však nepotvrdily,“ zhodnotil letos dopady nové legislativy výkonný ředitel pro obchod společnosti ČSOB Leasing Radan Šantora.

spinner