23.4. - Vláda chce hledat způsoby, jak získat z Evropské unie víc peněz na výstavbu dopravní infrastruktury. Týkalo by se to zejména přeshraničních staveb, řekli dnes po jednání vládního výboru pro strategické investice premiér Petr Fiala a ministr dopravy Martin Kupka. Do investic do dopravní infrastruktury chtějí také zapojit penzijní fondy. Prostředky státního rozpočtu podle nich nebudou investiční potřebě země stačit.
Dopravní politika
14.4. - Německý ministr dopravy Volker Wissing podle agentury DPA vystrašil miliony německých řidičů slovy o možných plošných zákazech jízdy autem o víkendech. Ty by podle něj mohly být nutné, protože jen drastická opatření budou stačit k tomu, aby Německo splnilo své klimatické cíle v oblasti dopravy.
Plénum Evropského parlamentu historické přijalo minulý týden historické rozhodnutí podpořit účinnost a ekologizaci silniční dopravy prostřednictvím revize směrnice o hmotnostech a rozměrech. Vzhledem k tomu, že pro dekarbonizaci neexistuje žádné zázračné řešení, nelze pominout snadno dostupný krok, která představují větší vozidla.
11.4. - Vláda včera schválila plán autonomní mobility, který řeší využití samořiditelných prostředků v dopravě. Na síti X to uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Plán se zabývá zaváděním těchto dopravních prostředků do provozu v nadcházejících letech. Podle Kupky autonomní dopravní prostředky zvýší efektivitu dopravy a mohou být i příležitost pro zvýšení konkurenceschopnosti českých automobilek.
9.4. - Ústavní soud (ÚS) ponechal vládní nařízení o ochraně zdraví před nepříznivými účinky hluku a vibrací beze změn. Návrh skupiny 23 senátorů částečně zamítl, částečně odmítl kvůli jeho nesprávné formulaci. Senátorům vadilo zvýšení hygienických limitů hluku ze silniční a železniční dopravy v nejbližším okolí obytných i jiných budov. Také uváděli, že vláda při tvorbě nařízení překročila své zákonné zmocnění. Právní úpravu celkově považují za chaotickou a nevyváženou.
8.4. - Průmyslová produkce v únoru meziročně reálně vzrostla o 0,7 %. Samotný zpracovatelský průmysl vzrostl o 2,3 %. Většina sektorů zaznamenala meziroční růst, byť spíše mírnějším tempem. K pozitivním výsledkům nejvíce přispěl růst automotive, chemický průmysl či potravinářství. V kladných číslech byť blízkých stagnaci nakonec skončily dokonce i některé energeticky náročné sektory, jako je výroba nekovových minerálních výrobků (např. skláři) nebo výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků. Naopak strojírenství, hutnictví či energetika zaznamenaly silný pokles.
6.4. - Praha si sestavila plán investic do dopravy. Cílem sestavení žebříčku důležitosti staveb je efektivní vynakládání energie na přípravu opatření nebo na ně lépe získávat peníze z dotací. ČTK to sdělil primátorův náměstek Zdeněk Hřib. K termínům zadaným v seznamu se budou moci vyjádřit příslušné magistrátní odbory, výbory, komise a další orgány. Plán investic je součástí aktualizovaného plánu udržitelné mobility do roku 2026.
28.3. – Česká republika dostane z Modernizačního fondu EU dalších téměř 73 miliard korun na investice do energetiky či dopravy. Stát peníze využije na financování obnovitelných zdrojů, modernizaci teplárenství nebo ekologizaci veřejné dopravy. Včera o tom informovalo ministerstvo životního prostředí (MŽP). Dotace pro Česko nyní schválila Evropská investiční banka s Evropskou komisí. Dosud tak ČR z fondu získala 267 miliard korun.
22.3. – Sdílení zkušenosti se zaváděním vodíkových technologií v Belgii, Německu či na Slovensku, evropská a národní legislativa, podpora českých vodíkových projektů včetně dotačních příležitostí či série vědeckých přednášek s nejnovějšími poznatky od vývoje elektrolyzérů přes skladování a transport vodíku po slibné nové materiály pro výrobu palivových článků. Ale také workshopy přibližující možnosti nasazení regionálních vodíkových vlaků na českých železnicích nebo shrnující výsledky pětiletého mezinárodního projektu na vývoj nového typu membrán pro alkalické elektrolyzéry, prezentace vodíkových zařízení včetně automobilů či ocenění talentovaných vysokoškoláků.