Dopravní politika

​Silniční dopravci ze střední Evropy žádají zpřísnění podmínek pro Ukrajinu

19.11. – Asociace silničních dopravců z několika zemí střední Evropy, včetně České republiky, požádaly v pátek Evropskou komisi (EK) o ukončení výjimek pro ukrajinské dopravce ohledně vjezdu do Evropské unie. Dříve potřebovali ukrajinští kamionoví dopravci pro vjezd do EU povolení, tato povinnost však byla po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu z loňského února zrušena. Podle středoevropských dopravců to škodí konkurenceschop­nosti silničních dopravců ze zemí unie. Informovala o tom agentura AFP.

​Vzniká Aliance pro bezemisní budoucnost, která zastřeší aktivity pro dekarbonizaci českého průmyslu

11.11. – Urychlení a usnadnění přechodu na nízkoemisní modely a technologie, aby české ekonomice a českým firmám nehrozila ztráta konkurenceschop­nosti z důvodu jejich pomalé implementace. To je hlavní cíl Aliance pro bezemisní budoucnost (ApBB), která v listopadu odstartovala svoji činnost.

​SP ČR: Průmyslová produkce v září meziročně klesla o pět procent

7.11. – Průmyslová produkce v září meziročně reálně poklesla o 5 %, samotný zpracovatelský průmysl o 3,8 %. Většina odvětví zpomaluje již řadu měsíců, zejména se jedná o energeticky náročné sektory jako sklářství či hutnictví. Uvedl to svaz průmyslu a dopravy ČR. V září meziročně poklesl ale také výkon automotive, který v předchozích měsících pomáhal brzdit míru poklesu. Vlivem slabých zářijových čísel se produkce průmyslu i za celý letošní rok přehoupla do záporných čísel a odráží přetrvávající překážky firem. Vlivem plánovaných odstávek a příznivého počasí se výrazněji snížila i výroba elektřiny a plynu.

Výstavba strategicky významné infrastruktury se urychlí, poslanci schválili novelu

4.11. - Poslanecká sněmovna včera schválila novelu liniového zákona, která má za cíl zrychlit realizaci mnohem širšího okruhu staveb, než tomu bylo doposud. Pro strategicky významné energetické a dopravní investice zákon ukotví závazné lhůty čtyř let pro ukončení všech správních řízení. Podle ministra dopravy Martina Kupky a ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely navrhované změny v legislativě odstraní zbytečnou byrokracii a tím urychlí povolovací procesy pro strategické investice a umožní opravdový restart českého hospodářství. Úpravu zákona oceňuje také Hospodářská komora České republiky, která je společně se Svazem průmyslu a dopravy členem vládního výboru pro strategické investice a hlavním motorem iniciativy Česko na křižovatce.

Evropská komise schválila aktualizovaný český plán obnovy ve výši 224,2 miliardy korun

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila v září po setkání s českým předsedou vlády Petrem Fialou ve Strakově akademii, že Evropská komise schválila aktualizovanou verzi českého Národního plánu obnovy. Národní plán obnovy přináší 2,2 miliardy eur (zhruba 53,6 miliardy korun) na podporu čisté ekonomiky a transformaci průmyslu.

​Martin Kupka a Volker Wissing podepsali prohlášení o rozvoji železničního spojení

14.10. – Ministr dopravy Martin Kupka a německý spolkový ministr digitálních záležitostí a dopravy Volker Wissing podepsali společné prohlášení o dalších plánech rozvoje železničního spojení mezi Českou republikou a Německem. Obě ministerstva se chtějí soustředit na vybudování vysokorychlostního spojení na ose Praha – Drážďany – Berlín, modernizaci a elektrizaci trati Praha – Plzeň – Domažlice – Norimberk/ Mnichov a na zlepšení parametrů spojení Norimberk – Marktredwitz – Cheb – Praha. Ministři také chtějí postupovat koordinovaně při jednáních o získání finančních prostředků na železniční infrastrukturu na úrovni Evropské unie.

Zeptali jsme se Mgr. Jana Fouska, výkonného ředitele Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ a předsedy představenstva Solární asociace

Podle zprávy Mezinárodní agentury pro obnovitelné zdroje (IRENA) je zapotřebí každoročně až do roku 2030 navyšovat kapacitu OZE průměrně o 1000 GW kapacity a výrazně zvýšit jejich využití. Jsou však v České republice vhodné podmínky, aby bylo možno využívat ve větší míře obnovitelné zdroje energie?

Svaz průmyslu a dopravy ČR vytyčil vládě prioritní oblasti pro podporu a rozvoj ekonomiky

11.10. – Svaz průmyslu a dopravy ČR na svém Sněmu vytyčil vládě ČR prioritní oblasti pro podporu a rozvoj ekonomiky v Česku. V polovině mandátu současné vlády proto spustil odpočet času na realizaci neodkladných úkolů pod heslem „Konkurenceschopné Česko – čas na změnu“, na jejichž řešení je byznys připraven se společně s vládou podílet. Tradiční Sněm Svazu v Brně formálně zahájil včera 64. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu.

Na Sněmu chce Svaz průmyslu najít shodu s vládou na prosazení konkrétní změny

5.10. - Svaz průmyslu a dopravy ČR opět zahájí svým Sněmem Mezinárodní strojírenský veletrh (MSV) v Brně hned první den konání veletrhu 10. října. Společně s čelnými představiteli členských firem a vládou bude řešit aktuální problémy českého byznysu. Svaz průmyslu se představí návštěvníkům MSV také na svém infopointu, který bude umístěný v prostoru Digitální továrny v pavilonu F a je aktivně zapojen do unikátního programu Contact Ukraine 2023 v pavilonu A.

Mgr. Jan Rafaj, MBA (SP ČR): Potřebujeme odvážnou vládu a legislativní smršť zákonů, které zjednoduší podnikání

3.10. - Česká ekonomika stagnuje a vláda přichází s řadou úsporných opatření. O zhodnocení stávající situace a o přiblížení představ podnikatelské sféry o tom, co je pro další rozvoj zapotřebí učinit, jsme požádali prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Mgr. Jana Rafaje, MBA. Jak z pohledu SP ČR hodnotíte současnou českou ekonomiku a jaký očekáváte její další vývoj?

spinner