Dopravní politika

Praha koupí přístroje k měření emisí přímo na silnicích

22.12. – Pražský magistrát pořídí přístroje, s jejichž pomocí bude moci na silnicích identifikovat vozidla, která mají buď nefunkční, nebo scházející filtr pevných částic. Pořízení techniky by mělo vyjít zhruba na 38,4 milionu Kč, polovinu by měl magistrát získat z evropských fondů. O zadání zakázky rozhodli v pondělí radní.

Svaz průmyslu a dopravy ČR: Dialog sociálních partnerů je klíčový i v koronavirové krizi

Kvalitní podnikatelské prostředí je základem pro růst české ekonomiky. Proto je důležitý dialog mezi zástupci zaměstnavatelů i zaměstnanců, který se odehrává v tripartitě. Její význam ještě více vzrostl v aktuální koronavirové krizi. Zástupci zaměstnanců i zaměstnavatelé v čele se Svazem průmyslu a dopravy ČR řeší s vládou například nastavení klíčových programů pomoci pro postižené obory.

Komentář: Přelom roku v dopravě

U příležitosti startu roku 2021 poinformuji o Pracovním programu Evropské komise na nadcházejících 12 měsíců a o jejím zaměření na šestero hlavních priorit. Tyto iniciativy se týkají v dopravě hlavně revize systému obchodu s emisemi (ETS), direktivy o budování infrastruktury alternativních paliv, jakož i direktivy o inteligentních dopravních systémech včetně iniciativy o multimodálním jízdenkování a kromě jiného též revize v Regulaci transevropské dopravní sítě (TEN‑T).

Jiří Kladiva: Co přinesl listopad v dopravě

Dnes se věnujeme společnému prohlášení osmi významných institucí OSN o přispění mezinárodního obchodu a dodavatelských řetězců k udržitelnému sociálnímu a hospodářskému oživení v době covidu-19. Pod stanovisko se podepsali představitelé Mezinárodní organizace civilního letectví (ICAO), Mezinárodní námořní organizace (IMO), jakož i generální sekretář Konference OSN pro obchod a rozvoj (UNCTAD) a představitelé pěti hospodářských komisí OSN – pro Evropu, Afriku, Latinskou Ameriku a Karibik, pro Asii a Pacifik a pro západní Asii.

​EU chce mít do roku 2030 na silnicích nejméně 30 milionů aut bez emisí

7.12. – Evropská unie chce mít do roku 2030 na svých silnicích nejméně 30 milionů aut bez emisí, a snaží se členské státy odvrátit od dopravy využívající fosilní paliva. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na dokument o budoucí strategii, který má Evropská komise (EK) oficiálně zveřejnit příští týden. Brusel se chystá předložit opatření, která se mají vypořádat se čtvrtinou emisí skleníkových plynů z dopravy. EK se k věci nevyjádřila.

​Čerpací stanice budou uvádět srovnání nákladů různých typů paliv

6.12. – V příštím roce by pro motoristy mělo být na čerpacích stanicích dostupné porovnání nákladů na provoz v závislosti na druhu paliva. Novinku by měly země EU do své legislativy implementovat do konce roku 2020. Už dnes je možné cenovou výhodnost CNG, které se prodává v kilogramech, odvodit z ceny za metr krychlový. Nově ale bude u pumpařů k dispozici nejen pro CNG vyčíslení nákladů na ujetých sto kilometrů.

​Co přinesl říjen v dopravě

​Analytici: Nafta na pumpách zlevní, dopravcům pomůže v konkurenci, ale ekologické to není

20.11. – Na snížení spotřební daně z nafty ušetří dopravci i běžní motoristé, cena nafty na čerpacích stanicích by mohla klesnout o pět až deset procent. Státní rozpočet naopak přijde přibližně o šest miliard korun. Vyplývá to z komentářů ekonomů na dotaz ČTK. Zároveň však upozorňují, že jde o podporu neekologického paliva. Podle dopravců pomůže snížení daně tuzemským firmám v mezinárodní konkurenci, zlevnění služeb však kvůli výraznějšímu zdražení mýta očekávat nelze.


Lenka Kovačovská, ČPS: Zemní plyn je dnes nejdostupnější alternativa. Snažíme se mu pomoci

Český plynárenský svaz (ČPS) na konci září vyzval komerční a veřejný sektor k intenzivnějšímu využívání plynových vozidel. Na to, jaké vidí cesty k naplnění tohoto cíle, jsme se zeptali Ing. Lenky Kovačovské, výkonné ředitelky ČPS.

Jaroslav Hanák: ProdlouženíAntiviru B je nyní klíčové

„Chápeme, že zdravotní situace si vyžaduje mimořádná opatření. Pro společnost ani českou ekonomiku však není dobrá nejistota, která dlouhodobě panuje. Uzavření provozoven se nepřímo dotkne i dalších sektorů a jejich dodavatelů například v potravinářském průmyslu.“ V bezprostřední reakci na opatření přijatá vládou minulý týden to uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy (SPČR) Jaroslav Hanák.

spinner