Dopravní politika

​Ing. Vojtěch Brouček (PST CLC): Je čas zajímat se, jak to bude s proclíváním po brexitu

Završení brexitu neboli odchodu Velké Británie z EU k 1. 1. 2021 se blíží a s ním nabývá na aktuálnosti potřeba připravit se ně něj i v oblasti celních služeb. V této souvislosti jsme položili několik otázek Ing. Vojtěchu Broučkovi, řediteli obchodu PST CLC.

​David Marek, Deloitte: Krize je příležitostí začít jinak

Zatímco se šíří druhá vlna pandemie, je jen otázkou času, než se začneme ptát na ekonomické dopady. Budou se opět prognózy hrubého domácího produktu a nezaměstnanosti posouvat k horším číslům? Možná. Nicméně každý krizový okamžik je také příležitostí. Příležitostí poučit se pro příště. Příležitostí vidět svět z jiného pohledu. Příležitostí začít dělat věci jinak.

​Co přineslo září v dopravě

Skončilo období prázdnin a dovolených a také mezinárodní instituce opět nabraly dech a ujaly se svých úloh. Zmíním tři ukázky z produkce Evropské komise EU.

​Průzkum svazu průmyslu a dopravy: Situace se nezlepšuje, stále chybí zakázky

12.10. – Více než půl roku od vypuknutí epidemie koronaviru v České republice platí, že firmám brání v návratu k předkrizovým úrovním výroby nedostatek zakázek. Ve srovnání s prvním pololetím ubývá podniků, kterým se zakázky v nadcházejících dvou měsících propadnou o více než 40 %. Roste ovšem podíl firem, které mají zakázky meziročně nižší o 1 až 20 %. Navzdory menšímu objemu zakázek a horšímu očekávanému hospodářskému výsledku většina podniků nechce propouštět zaměstnance. Firmy naopak budou lidi postrádat, 85 % respondentů uvádí, že jim budou na podzim a v zimě chybět pracovníci kvůli koronaviru a zavedeným preventivním opatřením. Zjistil to zářijový průzkum Svazu průmyslu a dopravy ČR, kterého se zúčastnilo 121 podniků.


Svaz průmyslu a dopravy představil recepty na obnovení dlouhodobého růstu ekonomiky

6.10. – Svaz průmyslu a dopravy ČR poprvé v historii uspořádal svůj tradiční sněm virtuálně a vysílal ho živě na internetu. Členové Svazu průmyslu tak ani v době epidemie koronaviru nepřišli o možnost diskutovat se zástupci vlády o aktuálních ekonomických problémech a výzvách. Zástupci největšího zaměstnavatelského svazu v Česku připomněli premiérovi Andreji Babišovi deset hlavních oblastí, v nichž by vláda měla udělat maximum pro obnovu dlouhodobého růstu po koronavirové krizi. Tradiční debata zástupců zaměstnavatelů s vládou byla vysílána on-line. Stovky špičkových podnikatelů a manažerů nejvýznamnějších firem se do debaty zapojily elektronicky přes speciální webové rozhraní.

KOMENTÁŘ: Co přinesl srpen v dopravě

Nelze říci, že by naše komentáře překypovaly chválou nad národní a mezinárodní situací v dopravě a logistice. Nedávno bylo dokonce třeba zahrát na dosti smutnou notu, když se ukázalo, že česká doprava s velkou tradicí nebyla schopna zajistit opravdu kvalitní vedení svého resortu a bylo třeba svěřit jeho řízení ministru průmyslu.

Ing. Jaroslav Hanák, Svaz průmyslu: Je třeba podpořit hlavně firmy, které do státního rozpočtu přispívají nejvíce

Stát by měl v současné době podpořit především firmy, které do státního rozpočtu a na zdravotním a sociálním pojištění platí nejvíce, což jsou v naší zemi jednoznačně firmy ze zpracovatelského průmyslu. V rozhovoru pro Dopravní noviny to uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) Ing. Jaroslav Hanák.

​Praha se v Evropském týdnu mobility zaměří zejména na bezemisní dopravu

16.9. – Pražský magistrát se při Evropském týdnu mobility (ETM) zaměří zejména na bezemisní dopravu. Součástí budou konference, vzdělávací a kulturní akce nebo cyklojízdy. Vyvrcholením je Den bez aut, který bude v sobotu 19. září. Řekli to včera náměstek primátora Adam Scheinherr a Jaroslav Mach a Dominika Marešová z magistrátního oddělení rozvoje dopravy. Akce se uskuteční od 16. do 22. září. Podrobné informace jsou na internetových stránkách akce. Týden mobility se koná od roku 2002 a Praha je od počátku jeho součástí.

Co přinesl červenec v dopravě

Ve světové dopravě a logistice dochází k vážným varováním: poskytovatelé služeb v těchto sektorech musí být připraveni na zvýšení ochrany svých dodavatelských řetězců před významným nárůstem krádeží zásilek, tak jak dochází mezinárodně k postupnému omezování koronavirové infekce. Obyvatelstvo mnoha zemí bývalo od března vyzýváno zdržovat se doma, aby se zastavilo šíření nemoci Covid –19. A této příležitosti využívají zloději carga, aby se dostávali snáze do zbožových skladů a do naložených nákladních vozidel.

​Ministerstvo dopravy připravilo výzvu OPD na podporu výstavby dobíjecích stanic

31.8. – Ministerstvo dopravy vyhlásilo v pondělí 31. srpna pátou výzvu OPD v rámci dotačního programu na podporu infrastruktury pro alternativní paliva zaměřenou na vybudování tzv. doplňkové sítě dobíjecích stanic (Výzva). Žádosti je možné předkládat do 30. listopadu 2020.

spinner