Dopravní politika

Karel Havlíček: Chceme maximalizovat investice do efektivních staveb a oprav

Panedemie koronaviru a následná bezpečnostní opatření měla tvrdý dopad i na oblast dopravy. O vyjádření, s jakou pomocí mohou jednotlivé dopravní obory počítat a jak bude zajištěna výstavba dopravní infrastruktury, jsme požádali ministra průmyslu, obchodu a dopravy doc. Ing. Karla Havlíčka, Ph.D., MBA.

​Ekonomickou sekci Ministerstva dopravy povede nově Lenka Hlubučková

11.6. – Třetí ze čtyř výběrových řízení na pozici náměstka či náměstkyně ministra dopravy avizovaných Karlem Havlíčkem po nástupu do čela Ministerstva dopravy skončilo úspěšným výběrem kandidáta. Sekci ekonomickou povede dosavadní ředitelka Odboru interního auditu a kontroly Ministerstva dopravy Lenka Hlubučková. Zbývá vybrat náměstka či náměstkyni na pozici Sekce nesilniční dopravy a mezinárodních vztahů, kde má být jasno v příštím týdnu. Zároveň ještě dobíhá výběrové řízení na vedení nově vzniklého odboru vodní dopravy.

​Vláda nabídne krajům letos šest miliard Kč na silnice nižších tříd

7.6. – Vláda nabídne krajům letos šest miliard korun na údržbu silnic druhých a třetích tříd, v příštím roce čtyři miliardy. Novinářům to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj to bude pro kraje výhodnější než pomoc v krizi v důsledku epidemie koronaviru, kterou navrhuje Senát. Senátoři navrhli dát krajům zhruba 4,4 miliardy korun a obcím dalších deset miliard korun jako kompenzaci za výpadky z příjmů, které jim nastanou kvůli vládní podpoře podnikatelů.

​Slovensko umožnilo obnovit veřejnou dopravu do Česka

4.6. – Slovensko umožnilo obnovit autobusovou, železniční, leteckou i lodní dopravu do Česka. Na sociální síti to napsal ministr dopravy Andrej Doležal, podle kterého zmíněné rozhodnutí ústředního krizového štábu je již pravomocné. Provoz mezinárodních spojů Bratislava pozastavila v březnu jako jedno z opatření proti šíření koronaviru.

​Dvě pozice náměstků ministra dopravy jsou obsazené, další řízení pokračují

19.5. – Dvě výběrová řízení ze čtyř na pozice náměstků Ministerstva dopravy (MD) byla dokončena. Sekci legislativní a právní povede Jakub Kopřiva, který již na ministerstvu působí, stejně tak Sekci silniční a veřejné dopravy a správních agend bude mít na starost Ladislav Němec, který v pozici náměstka na ministerstvu doposud také působil.

Vznikl unikátní Katalog testovacích oblastí pro autonomní vozidla v ČR

6.5. - Centrum dopravního výzkumu ve spolupráci s Ministerstvem dopravy a Státním fondem dopravní infrastruktury vytvořilo Katalog testovacích oblastí, jenž má přispět k vytvoření atraktivního prostředí pro vývoj, výzkum a testování autonomních a automatizovaných vozidel v České republice.

Nový policejní vůz umožní více kontrol přetížených nákladních aut

5.5. – Nový policejní vůz Mercedes Benz Sprinter umožní více kontrol přetížených nákladních aut. Pomůže tak předcházet poškození středočeských silnic a ušetřit náklady na jejich opravy. Policii vůz daruje hejtmanství, které jej koupilo. Smlouvu v úterý schválili krajští radní, informovala v tiskové zprávě Helena Frintová ze středočeského krajského úřadu.

​Ministerstvo dopravy podpoří výstavbu plnicích stanic na stlačený zemní plyn

4.5. – Ministerstvo dopravy otevírá další výzvu z Operačního programu Doprava (OPD) zaměřenou na podporu výstavby dalších plnicích stanic na stlačený zemní plyn (CNG) pro vozidla osobní i nákladní dopravy. Za tímto účelem je vyčleněna z evropských prostředků částka 30 miliónů Kč v rámci programu podpory infrastruktury pro alternativní paliva.

​​Josef Melzer (ČESAMD Bohemia): Bez fungující dopravy vyjde po krizi jakákoliv podpora výrobců vniveč

Silniční nákladní doprava dnes nezastupitelnou měrou přispívá k udržení alespoň omezeného chodu společnosti. A přestože silniční dopravci dělají, co je v jejich silách, bojují o holé přežití a bez pomoci státu se neobejdou. Co vše jim komplikuje již beztak svízelnou situaci, to nám přiblížil prezident Sdružení ČESMAD Bohemia Josef Melzer.

​Stát hodlá do roku 2030 navýšit počet elektromobilů na statisíce

27.4. – Stát chce do roku 2030 navýšit počet elektromobilů na stovky tisíc kusů, v případě pozitivního vývoje až na půl milionu. Právě elektromobilita by se totiž měla stát hlavním tahounem ekologizace tuzemské dopravy. Vyplývá to z návrhu Národního akčního plánu čisté mobility, jehož aktualizací se má zabývat vláda. Podle dat Svazu dovozců automobilů je v ČR zhruba 8,1 milionu vozidel všech kategorií. Elektromobilů je nyní registrováno přes 3000 kusů, dalších téměř 200 000 aut má pak plynový nebo hybridní pohon.

spinner