18. května 2025, lan

19.5. - Spolkové ministerstvo pro digitální záležitosti a dopravu (BMDV) představilo na konci dubna města Lipsko a Landau in der Pfalz jako první pilotní regiony ve výzkumném projektu AIAMO – Umělá inteligence a mobilita. Důraz je kladen na vývoj a testování řešení podporovaných umělou inteligencí pro propojení dat o mobilitě, optimalizaci dopravních toků, lepší organizaci dojíždějící dopravy a efektivnější propojení veřejné dopravy. Výsledky projektu by měly být přenositelné do malých a středních obcí.
Obě pilotní města proto představují odlišné výzvy a nabízejí ideální testovací prostředí pro inovativní přístupy – Lipsko jako rostoucí město s více než 600 000 obyvateli a Landau in der Pfalz jako středně velké město s přibližně 37 000 dojíždějícími denně.
Spolkový ministr (v předchozí vládě) Volker Wissing uvedl: „Lipsko a Landau jsou příkladem rozmanitosti dopravních problémů v Německu. Využití umělé inteligence otevírá v obou městech nové možnosti pro efektivnější plánování dopravy, vyhýbání se dopravním zácpám a zvýšení využívání veřejné dopravy. To je také příspěvek k větší ochraně životního prostředí. Lipsko a Landau odvádějí průkopnickou práci díky své otevřenosti novým, kreativním přístupům v plánování dopravy. Mnoho dalších obcí může z jejich zkušeností těžit.“
Burkhard Jung, starosta města Lipska, řekl: „Naše město neustále roste a s ním rostou i požadavky na efektivní systém mobility. AIAMO nám umožňuje činit rozhodnutí založená na datech, abychom zajistili plynulejší a ekologičtější dopravu, a tím zejména udržitelně zlepšili kvalitu ovzduší v Lipsku.
Dominik Geißler, starosta Landau in der Pfalz, řekl: „Jako město Landau jsme si stanovili ambiciózní cíle, jak utvářet mobilitu budoucnosti. Jako středně velké univerzitní město a regionální centrum ve venkovských oblastech se úspěšně spoléháme na integrované a udržitelné plánování dopravy. Jako pilotní region AIAMO můžeme využít umělou inteligenci k nalezení chytrých řešení pro lepší a bezpečnější dopravu.
Markus Wartha, vedoucí konsorcia AIAMO, dodala: „S AIAMO vytváříme základ pro data umělé inteligence, která umožní široké zavádění moderních řešení pro řízení mobility. Náš přístup podporuje spolupráci mezi městy, výzkumnými institucemi a společnostmi s cílem společně utvářet mobilitu budoucnosti.
AIAMO využívá umělou inteligenci k systematické analýze a propojování dat o mobilitě a k vývoji databáze umělé inteligence pro inovativní aplikace, jako například:
- Inteligentní systémy řízení dopravy: Ty dynamicky reagují na aktuální dopravní podmínky, aby se zabránilo dopravní zácpě a zlepšila se plynulost dopravy.
- Aplikace pro mobilitu: Integrují nabídky z různých druhů dopravy, jako je veřejná doprava, sdílené služby nebo cyklistická doprava, a nabízejí plánování tras od dveří ke dveřím.
- Předpovídání provozu: Umělá inteligence dokáže vytvářet přesnější předpovědi pro proaktivní řízení dopravních toků.
- Sítě pro monitorování environmentálních dat: Sběr a zpracování dat o kvalitě ovzduší a emisích podporuje rozhodnutí šetrná ke klimatu.
V rámci projektu Lipsko zřídí síť pro měření environmentálních dat s 50 stanicemi, zatímco Landau využije stávající senzorové systémy podél centrálních dopravních os k testování inovativních přístupů k řízení.
Projekt AIAMO (Artificial Intelligence And Mobility - Umělá inteligence a mobilita) je součástí strategie spolkové vlády v oblasti umělé inteligence a je podporován BMDV celkem 16,7 miliony eur. Jeho cílem je efektivně využívat data o mobilitě k optimalizaci řízení dopravy ve městech i venkovských oblastech, minimalizaci emisí CO2 a zároveň ke zlepšení kvality života občanů.
Více informací na https://aiamo.de.
(lan)
Ilustrační foto: Pixabay