Aktuálně

Ministr Ťok a zástupci Prahy se shodli na výkupu parcel pro okruh

14.1. – Ministr dopravy Dan Ťok a zástupci hlavního města se shodli na zahájení výkupu pozemků pro úsek 511 Pražského okruhu. Ministr po dnešní společné schůzce uvedl, že stát bude vykupovat větší podíl pozemků pro tzv. ochranná pásma kolem budoucí komunikace. Uvažuje o tom, že pražskému magistrátu by vykupování mohla ulehčit novela zákona o liniových stavbách. Územní rozhodnutí pro stavbu chce získat letos. Náměstek pražského primátora Adam Scheinherr řekl, že jednání považuje za úspěch. Úsek 511 má propojit dálnice D1 a D11.

Stát loni vybral na mýtu 10,8 miliardy Kč

11.1. – V roce 2018 zaplatily kamiony v Česku na mýtu rekordních 10,8 miliardy Kč, což je meziročně o téměř čtyři procenta více. Vyplývá to ze statistik správce elektronického mýtného systému, společnosti Kapsch. Za 12 let fungování mýtného systému tak stát na mýtném vybral více než 98,7 miliardy Kč. Na konci letošního roku nahradí v roli provozovatele systému rakouskou společnost konsorcium CzechToll/SkyToll.

Letištím v Ostravě a Pardubicích loni vzrostl počet cestujících

11.1. – Letiště Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku loni odbavilo celkem 377 936 cestujících. Bylo to o 16,6 procenta více než v roce 2017. Počet byl nejvyšší v historii letiště. Tento týden to uvedl obchodní ředitel společnosti Letiště Ostrava Stanislav Bujnovský.

Aktuality ze světa 2/2019 Premium

Aktuality ze světa 2/2019

11.1. – LOGISTIKA – Logistická společnost Gefco plánuje masivní expanzní krok, jenž má podniku umožnit vytvoření vedoucí tržní pozice v automobilové logistice a zpřístupnit další růstové možnosti. K tomu podnik spěje na burzu. Krátce před Vánoci proto požádal francouzský finanční dohled o vstup na burzu. Dosavadní většinový akcionář, Ruská státní dráha RŽD, chce snížit svůj podíl pod 50 %; francouzský výrobce aut PSA, který je držitelem 25% podílu, plánuje budoucí účast menší než 10 procent. Kdy půjde Gefco na burzu není ještě jasné. Závisí to od tržního prostředí, ůzných předpisových překážek a v neposlední řadě na povolení finančního dohledu. Generální ředitel Luc Nadal však označuje vyžádání vstupu na burzu u finančního dohledu za „důležitý milník“. RŽD vstoupila do Gefca v roce 2012 a převzala tehdy podíl 75 procent. V minulých letech Gefco expandovalo do dalších logistických oblastí vedle automobilové logistiky. V roce 2015 koupil logistickou společnost IJS Global. V minulém roce vytvořil podnik ve čtyřech oblastech obrat 4,4 miliardy EUR. Celkem 56 procent z toho připadlo na oba nejdůležitější zákazníky PSA a Opel-Vauxhall. Jejich podíl však soustavně klesá. Operativní zisk EBIT dosáhl 139 milionů EUR, zisková marže byla 3,1 procenta.

​K zákazu jízdy kamionů v levém pruhu se vláda staví neutrálně

11.1. – Poslanecký návrh na zákaz jízdy kamionů v levém pruhu na dálnicích vláda před zákonodárci nepodpoří, ale ani neodmítne. Na dnešním zasedání k němu kabinet schválil neutrální stanovisko, řekl novinářům premiér Andrej Babiš. Podle ministra spravedlnosti Jana Kněžínka poukáže kabinet v Parlamentu na některé problémy, které by měli vzít poslanci do úvahy. Předpis by totiž mohl postihnout i automobily s přívěsem či vozidla integrovaného záchranného systému.

ČSA v roce 2017 zvýšily svůj zisk o 9,7 procenta na 267 milionů Kč

11.1. – České aerolinie vykázaly v roce 2017 zisk 267 milionů Kč, což je meziročně o 9,7 procenta více. Tržby z prodeje výrobků a služeb stouply na devět miliard Kč, což je zlepšení o víc než miliardu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy firmy uveřejněné v obchodním rejstříku. ČSA předloni zvýšily počet přepravených pasažérů meziročně o sedm procent na 2,9 milionu lidí.

​V železničním tendru Jihočeského kraje za šest miliard Kč zbyly jen ČD

11.1. – V tendru Jihočeského kraje za šest miliard Kč na desetileté provozování železničních tratí po roce 2019 zůstaly jako jediný účastník České dráhy. Firma Leo Express ve středu z výběrového řízení odstoupila. Do konce dubna chce mít kraj s národním dopravcem smlouvu o smlouvě budoucí. Jde o provoz motorové i elektrické trakce a speciální trati takzvané Bechyňky, objem 5,5 milionu kilometrů ročně. Novinářům to včera řekla jihočeská hejtmanka Ivana Stráská.

Dopravní výbor EP zamítl dohodu o vysílání řidičů

11.1. – Dopravní výbor Evropského parlamentu včera zamítl kompromisní dohodu o pravidlech pro vysílání řidičů. Podle české europoslankyně Martiny Dlabajové, která se tématem dlouhodobě zabývá, to znamená, že pravidla EU pro vysílání pracovníků se budou vztahovat také na mezinárodní silniční dopravu. Jádrem sporu je především otázka, zda i pro řidiče nákladní dopravy má, nebo nemá platit princip stejného platu za stejnou práci na stejném místě.

MD: Nový mýtný systém může být v současném rozsahu už od prosince

11.1. – Ministerstvo dopravy usiluje o to, aby nový mýtný systém od nového dodavatele mohl na zpoplatněné síti silnic a dálnic začít fungovat už od letošního 1. prosince. Členům sněmovního kontrolního výboru to včera řekl náměstek ministra dopravy Jakub Kopřiva. V mýtném tendru zvítězilo konsorcium CzechToll/SkyToll, které uspělo s nabídkou 10,75 miliardy Kč za desetiletý provoz. Nahradí tak dosavadního provozovatele firmu Kapsch.

​Na letišti v Mošnově letos vznikne hala pro letecký náklad

9.1. – Na krajském Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově na Novojičínsku letos vznikne hala pro letecky přepravovaný náklad za více než deset milionů Kč. Připravuje se také rozšíření železniční trati, která na letiště vede, aby po ní mohly jezdit velké nákladní vlaky. Novinářům to včera řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka.

spinner