Aktuálně

Senát zřejmě umožní větší přehled o práci a odpočinku strojvedoucích

20.10. - Senát zřejmě schválí změnu zákona, která státu přinese větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích. Příslušnou novelu drážního zákona dnes jednomyslně doporučil schválit senátní hospodářský výbor. Podpořil ji také ústavně-právní výbor. Úřady budou moci pomocí monitoringu licencí strojvedoucích jednoznačně zjistit, jestli konkrétní strojvedoucí neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce.

UPS Healthcare otevřela v Česku první logistické centrum zaměřené na segment zdravotnictví

20.10. - Společnost UPS v České republice otevřela první logistické centrum zaměřené na segment zdravotnictví. Areál o rozloze 3 800 metrů čtverečních je vybaven moderními technologiemi a odpovídá požadavkům správné distribuční praxe (GDP). Nachází se zde také prostory s kontrolovanou teplotou pro přepravu a skladování léků a biologických látek citlivých na výkyvy teploty.

Provozovatel německého letiště Frankfurt-Hahn je v platební neschopnosti

20.10. - Německé letiště Frankfurt-Hahn podalo návrh na insolvenci. Agentuře DPA to řekl provozní ředitel Christoph Goetzmann. Letiště se nachází západně od Frankfurtu nad Mohanem a využívají ho především nízkonákladové letecké společnosti, jako Ryanair, a nákladní společnosti. Zatím není jasné, jak insolvence ovlivní letový provoz.

Stávka v italském přístavu Terst zpožďuje nákladní železniční dopravu

20.10. - Protesty zaměstnanců v italském přístavu Terst proti povinným covidovým certifikátům na pracovištích má dopad i na nákladní železniční dopravu. Zpožděny nebo zrušeny jsou i nákladní vlaky na trase z Terstu do Budapešti a do České republiky. S odvoláním na železniční společnost Rail Cargo Group to uvedla agentura APA.

Přes pražské letiště v září cestovalo 654 000 pasažérů, meziročně o 63 procent více

20.10. - Pražské letiště v září odbavilo téměř 654 000 cestujících. Meziročně je to asi o 63 procent více, zároveň je to však asi o dvě třetiny méně než v předkrizovém období. Nejvíce se v uplynulém měsíci létalo z Prahy do Amsterdamu. Vyplývá to ze statistik Letiště Praha, které má ČTK k dispozici. V současnosti se z Prahy létá do více než stovky míst.

TATRA TRUCKS slaví 10. výročí zahájení výroby modelové řady Tatra Phoenix

19.10. - Na podzim roku 2011 začala z výrobní linky společnosti TATRA TRUCKS sjíždět těžká nákladní vozidla nové řady Tatra Phoenix. Klíčový produkt civilní výroby kopřivnické automobilky tak letos slaví 10 let existence. Za tu dobu prošel nepřetržitým vývojem, v blízké budoucnosti se počítá s příchodem vozidel Tatra Phoenix nové generace.

Zdražování energií navýší náklady dopravních podniků o stovky milionů korun

19.10. - Zdražování energií výrazně navýší náklady ve veřejné dopravě. Městské dopravní podniky očekávají, že jejich výdaje mohou v příštím roce vzrůst až o stovky milionů korun. O řešení, jak budou zvýšené náklady dopravci krýt, zatím podniky nerozhodly, klíčová budou jednání s městy. Někteří dopravci ovšem připustili, že variant je několik, od zdražení jízdného přes snížení provozu až po zvýšení kompenzací od jednotlivých měst. Vyplývá to z informací Sdružení dopravních podniků ČR.

Cenu ČKAIT získalo unikátní řešení nestabilních náspů železniční trati Chomutov - Cheb

19.10. - Unikátní technické řešení zamezující výlukám i riziku havárií železniční dopravy u Karlových Varů na úseku Chomutov – Cheb získalo během letošních cen Stavba roku 2021 vysoké uznání odborné veřejnosti. Cena České komory autori­zovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) za realizaci díla s názvem „Sanace nestabilních náspů zemního tělesa v úseku Hájek – Dalovice“ byla udělena autorům z projektové kanceláře H-PRO GEO a dodavatelským společnostem Chlá­dek&Tintěra a STRIX Chomutov. Cenu předal Ing. Pavel Křeček, čestný předseda ČKAIT, během slavnostního vyhlášení Stavby roku 2021 v pondělí 18. října v Betlémské kapli v Praze.

Státy EU jednají o sankcích proti běloruským aerolinkám přivážejícím migranty

19.10. - O možném rozšíření sankcí proti běloruskému režimu zaměřeném zejména na leteckou společnost Belavia jednali včera ministři zahraničí zemí Evropské unie. Zvláště Polsko a pobaltské státy se snaží prosadit, aby společnosti z unijních zemí přestaly pronajímat běloruským aerolinkám letadla, v nichž do Běloruska putují migranti z asijských a blízkovýchodních zemí. Zejména Irsko, kde sídlí některé firmy mající s Belavií kontrakty, je však skeptičtější, pokud jde o rychlé řešení. Podle českého ministra zahraničí Jakuba Kulhánka Praha další sankce podporuje. Unijní země vedle toho zvažují, že by běloruskou opozici pozvaly na prosincový summit se zeměmi Východního partnerství.

Praha vypsala tendr za 972 milionů Kč na stavbu Dvoreckého mostu

19.10. - Pražský magistrát vypsal tendr za 972 milionů korun na stavbu Dvoreckého most, který spojí Prahu 4 a 5. Novinářům to po jednání městské rady řekl primátorův náměstek pro dopravu Adam Scheinherr. Se stavbou by se podle něj mělo začít nejpozději v polovině příštího roku a potrvá dva až tři roky. Most bude sloužit tramvajím, autobusům, cyklistům a pěším a má zlepšit dopravní propojení zlíchovského a podolského břehu Vltavy.

spinner