Aktuálně

Stát testuje nové metody dopravních zakázek, chce omezit zdržení

10.12. – Stát hledá a testuje nové metody výběru zhotovitelů dopravních staveb ve veřejných soutěžích. Nové metody by měly především zkvalitnit průběh projektů a omezit tak případy, kdy v soutěžích vítězí firmy často jen na základě nejlacinější ceny. Pilotním projektem, ve kterém bude metoda použita, je studie trati mezi Přerovem a Ostravou. Uvedla to mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Výběr na základě nejnižší ceny vede podle odborné veřejnosti k problémům při realizaci, konečná cena se navíc často zvyšuje.

Úřad zamítl stížnost Kapsche na ministerstvo kvůli mýtnému

10.12. – Ministerstvo dopravy neporušilo nařízení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, když uzavřelo smlouvu na mýtné s konsorciem CzechToll a SkyToll – vítězi v mýtném tendru. Úřad dnes zamítl stížnost firmy Kapsch, která tento krok napadla. Rozhodnutí není pravomocné, lze proti němu podat rozklad. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě.

Londýn: bez dohody s EU může chaos v dopravě trvat i půl roku

10.12. – Pokud poslanci odmítnou brexitovou dohodu premiérky Theresy Mayové a Velká Británie nakonec opustí Evropskou unii bez dohody, mohl by chaos v přístavech u Lamanšského průlivu a na silnicích jihovýchodní Anglie panovat až půl roku. Vyplývá to z vládní technické analýzy, o které v pátek informovala zpravodajská stanice BBC. Dokument zároveň upozorňuje, že se jedná o pesimistický od­had.

ČD zrušily tendr na pronájem 15 lokomotiv za 1,1 miliardy Kč

10.12. – České dráhy zrušily tendr na pětiletý pronájem 15 elektrických lokomotiv s konstrukční rychlostí 160 km/h, který měl firmu stát kolem 1,1 miliardy Kč. Vyplývá to z věstníku veřejných zakázek. Podle společnosti není nyní pronájem pro podnik výhodný.

Aktuality ze světa 48/2018 Premium

Aktuality ze světa 48/2018

7.12. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Zvýšení německého mýtného pro nákladní auta od 1. ledna. Jde o mýtné na dálnicích a spolkových silnicích. Spolková rada dala zelenou pro zvýšení, které bylo schváleno ve Spolkovém sněmu. Do kalkulací budou poprvé zahrnuty náklady na zatížení hlukem. Kromě toho se budou přísněji brát v úvahu třídy hmotností a větší zatížení silnic těžkými vozidly. Elektrovozidla jsou od poplatků osvobozena, vozidla na plynový pohon jen do konce roku 2020. Přes nové sazby mýtného a přes rozšíření mýtného na všechny spolkové silnice již od léta počítá vláda s budoucím průměrným příjmem 7,2 miliardy EUR za rok. Je to o 2,5 miliardy EUR více než dosud. K 1. červenci bylo mýtné rozšířeno z 2300 km spolkových silnic na jejich celkovou síť o rozsahu 39 tisíc km. Provozovatel mýtného Toll Collect upozornil, že od 1. ledna 2019 budou muset řidiči deklarovat na palubních jednotkách také třídy hmotnosti.

SŽDC chce zvýšit výdaje na údržbu, letos utratila devět miliard Kč

7.12. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) chce postupně navyšovat výdaje na údržbu tratí. Letos jejich údržba stála devět miliard Kč, což je o dvě miliardy korun více než loni. V dalších letech by to mělo být ještě více. Státní organizace to uvedla v tiskové zprávě. Správa železnic tím chce napravit stav vzniklý v minulosti nedostatečnou údržbou některých úseků.

Počet pasažérů v letecké přepravě v EU loni překonal miliardu

7.12. – Počet cestujících v letecké přepravě v Evropské unii v loňském roce poprvé překonal miliardovou hranici. Podle včerejších údajů statistického úřadu Eurostat se zvýšil o sedm procent na rekordních 1,043 miliardy o­sob.

Další vydání Vědeckotechnického sborníku ČD

7.12. – V listopadu vyšlo nové, v pořadí již 46. číslo Vědeckotechnického sborníku ČD, které si můžete přečíst v elektronické podobě. Aktuální sborník, který vychází dvakrát ročně a pravidelně v něm publikují vědci a odborníci nejen z řad zaměstnanců Českých drah, SŽDC, ale i vysokých škol, veřejných a soukromých výzkumných ústavů, tentokrát přináší celkem osm příspěvků.

První absolventi VŠTE získali certifikát ELA Premium

První absolventi VŠTE získali certifikát ELA

6.12. – Prvních sedm absolventů magisterského studijního programu Logistika získalo na českobudějovické Vysoké škole technické a ekonomické certifikáty Evropské logistické asociace. Jihočeská Technika je první veřejnou vysokou školou v Česku, která je může udělovat, neboť letos získala akreditaci Evropské certifikační rady pro logistiku (ECBL).

Práce na zpevnění svahu pod D8 v Českém středohoří končí

6.12. – Práce na zpevnění svahu pod dálnicí D8 v Českém středohoří dnes končí. Dělníci zhruba měsíc pumpovali přes vrty do stavby v úseku tzv. prackovické estakády pryskyřici. Vysokotlaká injektáž byla posledním z plánovaných kotvících prvků na úseku D8, po kterém se řidiči projeli poprvé před dvěma lety.

spinner