Aktuálně

​Skupina Coca-Cola HBC otevírá v Praze plně automatizovaný sklad

8.10. – Coca-Cola HBC Česko a Slovensko v červenci letošního roku úspěšně spustila zkušební provoz nového, plně automatizovaného skladu, který je nejnovějším skladem firmy v Evropě. Má rozlohu přes 9 tisíc m2 a uskladní přes 21 tisíc palet oblíbených nápojů. Kromě špičkových skladových technologií využívajících prvků umělé inteligence se v areálu společnosti v pražských Kyjích nachází rovněž nově vybudovaný systém mokřadu. V rámci udržitelného přístupu se díky němu bude zachycená dešťová voda z areálu vracet zpět do přírody, namísto jejího odvádění do kanalizace. Automatizovaný sklad byl slavnostně otevřen ve středu 6. října 2021 za účasti zástupců společností Coca-Cola HBC Česko a Slovensko, STRABAG, System Logistics a místostarosty městské části Praha 14.

​Jihočeský kraj dá dopravcům na covidovou ztrátu z prvního čtvrtletí 29 milionů

8.10. – Jihočeský kraj uhradí 11 autobusovým dopravcům ztrátu související s pandemií covidu za letošní první čtvrtletí. Rozdělí mezi ně přes 29 milionů korun, formou mimořádné zálohy. Kraj je ochoten podílet se na úhradě ztráty i železničním firmám. Rozhodli o tom radní, řekl po jednání krajský radní pro dopravu Antonín Krák.

​Praha hostila automobilový kongres FISITA Congress Prague 2021

8.10. – Prestižní světový kongres automobilových techniků, pořádaný jako bienále od roku 1947, podruhé ve své historii a po čtvrt století zavítal ve dnech 14 – 16. září do Prahy. Pořadatelem byla Česká automobilová Společnost CAS-SAE a organizátorem agentura Guarant.

Setkání se uskutečnilo pod záštitou Karla Havlíčka, místopředsedy vlády a ministra průmyslu a obchodu. Prezidentem kongresu byl prof. Jan Macek z ČVUT v Praze, titulárním partnerem byla Škoda-Auto, a. s., a dalšími partnery byly společnosti Bosch, TÜV SÜD, ZF, CzechInvest a CzechTourism.

Třídenní kongres byl řízen z kongresového centra O2 arény v Praze, ale prezentace byly on-line. Téměř 800 účastníků z 52 zemí automobilového světa sledovalo maraton prezentací, kterých bylo 163. Nejvíce účastníků bylo z pořádající země (150) a další země s nejpočetnější účastí (50 až 100) byly Indie, Německo, Japonsko, Čína, Španělsko a Jižní Korea. Skutečnost, že polovina z nich jsou asijské země, naznačuje, kam se přesouvá těžiště automobilového průmyslu. Pečlivě vybrané a lektorované prezentace předních odborníků automobilového průmyslu byly zařazeny do 10 tematických sekcí: 1. Digitalní transformace – digitalizace; 2. Pokročilá ústrojí pohonu a řízení energie; 3. Emise a škodliviny vozidel; 4. Konvenční a alternativní paliva a maziva; 5. Pohodlí a mobilita; 6. Automatizovaná a propojená mobilita; 7. Dynamiky jízdy vozidla a její řízení; 8. Pasivní a integrovaná bezpečnost jízdy; 9. Vozidlová elektronika a software; 10. Výroba, materiály a odlehčená řešení.

Některé příspěvky byly zásadní až revoluční a lze těžko rozhodnout co nebo kdo byl nejlepší. Průlomové však bylo, že vedení FISITA přijalo myšlenku pražského kongresu odborníků, že elektrifikace vozidel není jediným řešením problémů životního prostředí, neobnovitelných přírodních zdrojů energie a dopravy.

Pořadatelem dalšího kongresu v roce 2023 bude STA, španělská členská společnost FISITA.

(br)

Foto: FISITA

​EP chce nižší rychlost v obytných zónách a nulovou toleranci alkoholu za volantem

7.10. – Omezení rychlosti na 30 kilometrů v hodině v obytných zónách a nulovou toleranci k řízení pod vlivem alkoholu si přeje Evropský parlament (EP). Tato a další doporučení Evropské komisi, schválená na plenárním jednání ve Štrasburku poměrem 615 ku 24 hlasům, jsou reakcí na fakt, že se v EU v posledních letech nedaří výrazněji snižovat počty úmrtí na silnicích. Usnesení prošlo bez podpory většiny českých europoslanců. Proti jich hlasovalo deset, další dva se zdrželi.

Právě vychází v DN 20

​Ing. Jana Mlkvá (ČD Cargo Logistics) : Během prvního roku pandemie jsme posílili

8.10. - Společnost ČD Cargo Logistics, a. s., dceřiná společnost ČD Cargo, a. s., poskytuje komplexní logistické služby se zaměřením na přepravu po železnici a návazné dopravní módy. Jaký dopad na její činnost měla pandemie a jaké jsou její perspektivy do budoucna, to nám přiblížila předsedkyně představenstva ČD Cargo Logistics Ing. Jana Mlkvá.

Právě vychází v DN 20

​Chyby v databázi ČKP u povinného ručení musí opravit pojišťovna, ne klient

8.10. – Že výše povinného ručení se vypočítává podle doby bezeškodního průběhu předchozího pojištění klienta, na základě tzv. bonusů a malusů, je motoristům dobře známo. A každý asi předpokládá, že v jejich evidenci je pořádek. Že tomu tak být nemusí, to však klient pojišťovny většinou zjistí v okamžiku, kdy potřebuje uzavřít pojistku na nové vozidlo nebo mění pojišťovnu. Sám do databáze České kanceláře pojistitelů (ČKP) přístup nemá. A že náprava chyb, byť povinnosti pojišťovny jsou jednoznačné, nemusí být vždy snadná a rychlá, to přibližujeme v následujícím článku.

​Tunelovým komplexem Blanka za šest let provozu projelo více než 205 milionů vozidel

7.10. – Nejvýznamnější dopravní stavba metropole oslavila v září šest let svého provozu. Za tuto dobu projelo alespoň jedním z tunelů více než 205 milionů vozidel, což je v průměru 93,5 tisíce vozidel v pracovní den. Nejvíce vozidel v časovém úseku 24 hodin projelo tunelovým komplexem Blanka 3. srpna 2016, a to 117,65 tisíce vozidel. Nejméně pak 22. března 2020, pouhých 28,18 tisíce vozidel, kdy v rámci protiepidemických opatření došlo k výraznému útlumu dopravy a pohybu obyvatel v rámci hlavního města Prahy i celé ČR.

​Skupina Kuehne+Nagel a Lufthansa Cargo podpoří výrobu uhlíkově neutrálního paliva

7.10. – Kuehne+Nagel a Lufthansa Cargo se dohodly na exkluzivním partnerství, jehož účelem je propagace a využívání syntetického paliva od nevládní organizace atmosfair se sídlem v Berlíně. Poskytovatelé logistických služeb se společně zavázali podporovat první světový závod na výrobu syntetického paliva SAF ve Werlte v německém Emslandu nákupem 25 000 litrů paliva ročně po dobu následujících pěti let. SAF se dosud průmyslově nevyrábí a je k dispozici pouze v množství, jež jsou schopny generovat specializované laboratoře. Toto palivo je přitom považováno za pohonnou látku budoucnosti, která dokáže snížit emise CO2 leteckých motorů až na nulu.

​Začala výstavba moderního logistického parku GLP Park Ostrava Hrušov

7.10. – Společnost GLP zahájila výstavbu jednoho z nejmodernějších logistických center v ČR. Areál vzniká na pozemku bývalých hrušovských chemických závodů, který byl nejdříve kompletně revitalizován. Po měsících náročných dekontaminačních prací vstoupil projekt do další fáze. Vztyčením prvního zakládacího sloupu začala výstavba vlastního areálu GLP Park Ostrava Hrušov, který bude dokončen v prvním čtvrtletí roku 2022. Město revitalizací získá moderní logistické centrum, které nabídne řadu nových pracovních míst.

​Železničních dopravců loni v Česku přibylo, na počet nehod to nemělo vliv

6.10. – Počet železničních dopravců v Česku se loni dále zvýšil, a to o 15 na 128 firem. Počet nehod na železnici v roce 2020 stagnoval. Bylo jich 91, meziročně o jednu méně. Havárie si ale vyžádaly více obětí. Vyplývá to z výroční zprávy Drážního úřadu.

spinner