Aktuálně

​AŽD Praha bude na vlastních motorových vozech testovat nové technologie

19.1. – Společnost AŽD Praha podepsala se Svazkem obcí údolí Desné smlouvu o odkupu tří motorových vozů řady 810 a dvou přívěsných vozů řady 010. Cena kontraktu činí 6 760 000 Kč. AŽD Praha tak plní svůj plán, že tratě Čížkovice – Obrnice a Dolní Bousov – Kopidlno promění ve zkušební polygony pro testování svých moderních a právě vyvíjených zabezpečovacích technologií.

​Bonett otevřel letošní první plnicí stanici v Turnově

19.1. – Společnost Bonett pokračuje ve vysokém tempu rozvoje své sítě plnicích stanic. Ke dvěma prosincovým stanicím přidal Bonett na přelomu roku i první stanici roku 2017 v Turnově. Tím tak navýšil počet vlastních CNG stanic včetně jedné neveřejné stanice na celkem 24.

​Letiště Brno věří v dohodu s krajem o stavbě logistického parku Premium

​Letiště Brno věří v dohodu s krajem o stavbě logistického parku

19.1. – Společnost Letiště Brno stále věří, že se s novým vedením Jihomoravského kraje dohodne na stavbě logistického parku na pozemcích u letiště v Brně-Tuřanech. Letiště i přilehlé pozemky patří kraji, firma si je pronajímá. Se stavbou souhlasilo předchozí krajské vedení. Noví radní kraje ale ve čtvrtek neschválili návrh, aby byla provedena změna nutná pro zahájení stavby. Téměř miliardová investice je tak v ohrožení, společnost chce s krajem znovu jednat.

​Rekonstrukce nádraží vyjdou SŽDC na minimálně deset miliard Kč Premium

​Rekonstrukce nádraží vyjdou SŽDC na minimálně deset miliard Kč

19.1. – Rekonstrukce a opravy všech nádraží, které převzala Správa železniční dopravní cesty, do stavu v souladu s normami by si vyžádaly investici přes deset miliard korun. Peníze chce správce získat od státu a z evropských dotací. Na setkání s novináři to uvedl náměstek SŽDC Tomáš Drmola.

​Pražské letiště vloni odbavilo o 8,7 procenta více cestujících

19.1. – Pražské Letiště Václava Havla vloni odbavilo 13, 074.517 cestu­jících. V meziročním srovnání je to o 8,7 procenta více. Za vyšším počtem stojí mimo jiné rostoucí provoz velkých dopravních letadel, která létají více obsazena. Ještě více stoupl počet cestujících, kteří v Praze cestu začínají nebo končí. Takzvaných lokálních cestujících přibylo o 9,7 procenta.

​Většina krajů zatím s dopravci nedohodla navýšení peněz na mzdy Premium

​Většina krajů zatím s dopravci nedohodla navýšení peněz na mzdy

18.1. – Většina krajů se ještě s dopravci nedohodla na zvýšení plateb za dopravu kvůli vládou schválenému růstu mezd řidičů linkových autobusů. Jen Zlínský kraj již uzavřel s dopravci dodatky smluv. Část krajů se obává, že změnami smluv poruší zákon, a většina regionů žádá, aby růst nákladů pokryl stát. Každý kraj přijde zvýšení mezd na zhruba desítky milionů korun. Ministr financí Andrej Babiš řekl, že na pomoc krajům nyní peníze v rozpočtu nemá, ale nebrání se diskusi.

​Do Velké Británie dorazil první nákladní vlak z Číny Premium

​Do Velké Británie dorazil první nákladní vlak z Číny

18.1. – Do Londýna poprvé přijel nákladní vlak, který přímo spojuje Čínu s Británií. Projekt je součástí čínského ambiciózního plánu nové Hedvábné stezky k posílení obchodních vztahů s Evropou. Přes 30 vagonů přivezlo náklad oděvů, tašek a dalšího spotřebního zboží z obchodního centra I-wu ve východočínské provincii Če-ťiang. Trať o délce 12 tisíc kilometrů vlak překonal za plánovaných 18 dní. Vzhledem k různému rozchodu kolejí v jednotlivých zemích bylo nutné náklad několikrát překládat a měnit lokomotivy i vagony.

​Plzeňský kraj by měl vybrat do tří let nové dopravce v soutěžích Premium

​Plzeňský kraj by měl vybrat do tří let nové dopravce v soutěžích

18.1. – Plzeňský kraj by měl podle podmínek EU vybrat do konce roku 2019 nové autobusové i vlakové dopravce. Současné kontrakty mu končí za tři roky. Kraj připravoval výběrová řízení na autobusové dopravce pro části okresů Rokycany a Plzeň-sever od roku 2013, ale tendry musel zrušit. O tom, jak bude dále postupovat, rozhodne tento měsíc jednání u náměstka hejtmana pro dopravu. Potvrdil to vedoucí odboru dopravy Dušan Pakandl. EU požaduje po všech krajích, aby všechny regionální linky vzešly ze soutěže do konce roku 2019.

​DPD chystá rozsáhlé investice do svých dep

18.1. – Společnost DPD plánuje v příštích pěti letech investovat téměř 500 milionů korun do rozvoje celé přepravní sítě. Investice budou zahrnovat modernizaci stávajících dep i výstavbu nových. První z nich v Nehvizdech by mělo být dokončeno už tento podzim a stane se nejmodernějším depem v síti.

​LEO Express spustil novou autobusovou linku z Varšavy do Vídně

18.1. – LEO Express zahájil provoz na lince Varšava – Vídeň. Dopravce tak prodlužuje autobusový spoj z Bohumína do Varšavy, který bude nově zajíždět až do Vídně přes Ostravu, Olomouc a Brno. Nová linka tak představuje již druhé spojení do rakouské metropole a ještě více tak posílí její dostupnost nejen pro českého zákazníka.

spinner