DN č. 15 - IT v dopravě a logistice, Telematika, Silniční nákladní doprava 

Aktuálně

​Nedostatek řidičů má v Ústeckém kraji pomoc vyřešit roční kurz Premium

​Nedostatek řidičů má v Ústeckém kraji pomoc vyřešit roční kurz

6.6. – Profesní řidičský průkaz budou moci zájemci v Ústeckém kraji nově získat díky jednoročnímu kurzu na dvou středních školách. Projekt má pomoci dopravcům v regionu řešit nedostatek šoférů. Dlouhodobě chybí řidiči autobusů i nákladních automobilů. Ústecký kraj připravil regionální sektorovou dohodu, která má problém řešit. „Nelehké povolání profesionálního řidiče by se mělo všeobecně u veřejnosti těšit respektu a úctě. Věřím, že přijatá dohoda je správným krokem, aby se situace zlepšila," uvedl krajský radní pro dopravu Jaroslav Komínek.


​Sázka Amazonu na vlastní flotilu UPS a FedExu prý příliš neublíží

3.6. – Rozhodnutí Amazonu vsadit ve velké míře v letecké přepravě na vlastní nákladní stroje bude mít na příjmy hlavních partnerů UPS a FedEx menší dopad než se původně myslelo. Uvádí to ratingová agentura Moody´s s tím, že 40 nových nákladních speciálů Boeing B767F sice bude představovat zásadní změnu strategie Amazonu, nicméně celková přepravní kapacita flotily dosahuje necelé pětiny kapacity FedExu, respektive čtvrtiny kapacity UPS.

​Německo-lotyšské námořní fórum ukázalo možnosti spolupráce Premium

​Německo-lotyšské námořní fórum ukázalo možnosti spolupráce

3.6. – V lotyšské metropoli Rize se 19. května uskutečnilo první „Německo-lotyšské námořní fórum“, kterého se zúčastnila řada zástupců hospodářství a přístavů (Ljepaja, Riga, Ventspils, Lübeck, Kiel a Hamburk). Ředitelka pro rozvoj trhů východní Evropa/Balt u společnosti Hafen Hamburg Marketing (HHM) Marina Basso Michaelová a předseda představenstva HHM Axel Mattern ve svých příspěvcích zdůraznili, že celý baltský region a jeho přístavy úzce spojuje otázka dalšího rozvoje.

​Terminál Gateway Basel Nord čeká schvalovací řízení Premium

​Terminál Gateway Basel Nord čeká schvalovací řízení

3.6. – Švýcarský spolkový úřad pro dopravu BAV obdržel podklady pro schválení výstavby nového trimodálního velkokapacitního terminálu „Gateway Basel Nord“. Zařízení na severu Basileje spojí silniční a železniční dopravu s lodní dopravou na Rýně. Areál patří švýcarským spolkovým drahám SBB Cargo. Terminál je klíčovým spojovacím prvkem mezi rýnsko-alpským nákladním koridorem, švýcarskou národní železniční sítí a rýnskou vodní dopravou. V první fázi vznikne zařízení pro bimodální překlad silnice/železnice a železnice/želez­nice. Postupně bude kapacita terminálu navyšována. Napojení na Rýn bude dokončeno, jakmile dojde k realizaci výstavby nového kotviště.

​Hupac představil strategii svého rozvoje do roku 2020 Premium

​Hupac představil strategii svého rozvoje do roku 2020

3.6. – Švýcarský operátor kombinované dopravy Hupac zakončil obchodní rok 2015 mírným nárůstem objemu přepravy. Hospodářský výsledek byl také ovlivněn změnou kurzu mezi švýcarským frankem a eurem. Strategie podniku pro období 2016 až 2020 zahrnuje investice do rozvoje spojení přes Gotthardský tunel a vstup do nových segmentů trhu i nových regionů.

​DB Schenker a Jinbei Automotive zahájily stavbu druhého největšího logistického centra v Číně

3.6. – DB Schenker společně s Jinbei Automotive postaví druhé největší logistické centrum v Číně. Buduje se v oblasti Teixi u města Shenyang v severovýchodní části Číny a bude zahrnovat dvě moderní skladiště o celkové ploše přesahující 42 tisíc metrů čtverečních. Uvedení centra do provozu je plánováno na listopad tohoto roku.

​SŽDC připravuje modernizaci trati z Plzně do SRN, Němci ještě ne Premium

​SŽDC připravuje modernizaci trati z Plzně do SRN, Němci ještě ne

3.6. – Zatímco Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) už delší dobu připravuje modernizaci trati Plzeň – Domažlice – státní hranice, německá centrální vláda nevnímá pokračování přes Řezno až do Mnichova jako prioritu. O elektrifikaci železniční linie přitom usiluje Bavorsko. Vzhledem k tomu, že by tam vlaky jezdily až 140 km/h, mají o ni velký zájem i dopravci zboží. Řekl to náměstek plzeňského hejtmana pro regionální rozvoj Ivo Grüner.

​CZ LOKO hledá nové trhy i v Íránu

3.6. – Modernizace íránské železniční sítě a obnovy tamních kolejových vozidel chce využít akciová společnost CZ LOKO, která se v Teheránu zúčastnila mezinárodního veletrhu dopravy a železničního průmyslu Rail Expo 2016. O významu, který tomuto trhu dává, svědčila i samostatná expozice. Firma tím reaguje také na pokles obchodu s železničními dopravci v Rusku a některých dalších postsovětských státech, které se v poslední době potýkají s hospodářskými problémy.

​Ministerstvo dopravy znovu hledá nového provozovatele Centrálního registru vozidel

3.6. – Ministerstvo dopravy vypsalo otevřené výběrové řízení na provozovatele Centrálního registru vozidel. Cílem je dosáhnout co nejvýhodnějšího pořízení této služby a zároveň zajistit v dalších letech spolehlivé fungování jednoho z klíčových registrů státu.

​EK stáhla žalobu na ČR kvůli rejstříku dopravců

3.6. – Kolegium Evropské komise rozhodlo 26. května o stažení žaloby na Českou republiku ve věci zřízení rejstříku podniků v silniční dopravě (ERRÚ), kterou EK na ČR podala k Soudnímu dvoru Evropské unie loni v listopadu. Minulý týden to uvedl Mgr. Ivan Frasch, vedoucí oddělení agend EU Odboru legislativy Ministerstva dopravy ČR.

spinner