DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Aktuálně

Letiště Brno letos investuje do větší bezpečnosti a staveb 40 milionů Kč

10.4. – Letiště Brno letos investuje do větší bezpečnosti provozu a do stavebních úprav 40 milionů Kč. Za deset milionů už slouží na letišti nové hasičské auto i s novým zázemím pro hasiče, 20 milionů Kč půjde na větší kapacitu pasové kontroly, na nové rentgeny a detektory a dalších deset milionů do stavebních úprav. Na tiskové konferenci to včera uvedli hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a předseda představenstva Letiště Brno Milan Kratina, který je zároveň spolumajitelem skupiny Accolade, jež má letiště od kraje v nájmu.

Aktuality ze světa 14/2018 Premium

Aktuality ze světa 14/2018

9.4. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Přístav Antverpy bude zásobovat lodě elektrickým proudem ze břehu. Přístav se rozhodl umožňovat zásobení proudem ze země i námořním lodím. Přístavní správa podepsala v tomto smyslu dvě prohlášení o záměru. Jedno se zástupci soukromých firem v přístavu a druhé s „technickými partnery“, mezi nimi s firmami ABB a Siemens. „Již zakrátko budeme schopni zásobovat proudem ze země vnitrozemské lodě,“ řekl šéf přístavu Jacques Vandermeirer. Nyní chce druhý největší evropský přístav připravit potřebné instalace i pro námořní lodě. Zásobování proudem ze břehu umožňuje, aby oceánští obři v přístavu své turbíny vypínali. To omezuje emise CO2 a NOx, které způsobují velké ekologické problémy v přístavních městech. Jacques Vandermeier zdůraznil, že takový projekt může fungovat jen za spolupráce přístavů, technických partnerů, kontejnerových terminálů a rejdařů. Přitom nezbytné investice vyčíslil na 8 až 12 milionů € a přístav je připraven na převzetí části nákladů.

ČEZ Distribuce získá 59 vozů Opel Combo Van

9.4. – Během prvních měsíců letošního roku převezme společnost ČEZ Distribuce celkem 59 dodávek Combo Van L1H1. Vozidla pohání vznětový motor 1.6 CDTi o výkonu 77 kW, který je propojen s manuální šestistupňovou převodovkou. České zastoupení automobilky Opel prostřednictvím dealera Algon Plus – Auto zvítězilo ve výběrovém řízení ČEZ Distribuce.

Šéf SNCF: stávka už francouzské dráhy stála 100 milionů €

9.4. – Stávka francouzských železničářů už státní dráhy SNCF stála 100 milionů € (přes 2,5 miliardy Kč). Oznámil to dnes šéf drah Guillaume Pepy, informovala agentura AFP. Část zaměstnanců železnice dnes vstoupila do čtvrtého stávkového dne; následovat mají tři dny normálního provozu a pak opět dvoudenní stávka. V takto přerušovaných stávkách chtějí odbory pokračovat do konce června. Železničáři protestují proti vládní reformě, která je má připravit o dosavadní finanční výhody i jistotu zaměstnání.

Trolejbusy ze Škodovky pro Brno i Budapešť

6.4. – V těchto dnech zahájila Škoda Electric jednu z největších letošních dodávek trolejbusů v rámci českého trhu. Zástupci firmy předávají dopravnímu podniku v Brně první tři z celkem deseti nových trolejbusů za více než 120 milionů Kč. Díky bateriím dokáží vozidla obsluhovat i trasy, kde není trolejové vedení.

AEMO: zájem o elektromobily v ČR vzrostl o 40 procent

6.4. – Odborníci pro letošní rok předpokládají další významný posun v rozvoji elektromobility, převážně pak ve zvýšení dojezdových vzdáleností vozů. Podle Asociace elektromobility a inovativních technologií (AEMO) jezdí po českých silnicích již více než 1300 elektromobilů a dalších skoro 600 elektromobilů v kategorie plug-in hybrid. Meziročně vzrostl počet prodaných automobilů na alternativní pohony na českém trhu téměř o 40 procent a další nárůst poptávky po vozidlech na elektrický či hybridní pohon lze předpokládat i v letošním roce. Zájem podporují státní dotace, výhodné parkování a s plánovaným zavedením nízkoemisních zón i možnost zajet s autem až do center měst.

SŽDC letos opraví nádražní budovy na jihu Moravy za 115 milionů

6.4. – Správa železniční dopravní cesty letos investuje do oprav staničních budov na jižní Moravě 115 milionů Kč. Bude pokračovat v opravách v Břeclavi a Kuřimi a s většími opravami začne v Modřicích a ve stanici Sokolnice-Telnice. Začne také připravovat projekty, které se uskuteční v následujících letech. Opravy se dočká například Mikulov, Ivanovice na Hané a Moravské Bránice, uvedla v tiskové zprávě mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

Závodní koně na palubě Emirates SkyCargo

5.4. – Emirates SkyCargo standardně přepravuje závodní koně na různé šampionáty po celém světě. Každoročně během dostihové sezóny hraje dopravce důležitou roli při přepravě koní do Dubaje. Například na Dubai World Cup, jeden z nejprestižnějších a nejsledovanějších dostihů na světě, letěli v posledních měsících dostihoví koně z šesti kontinentů.

V Plzni vznikne díky výstavbě přesmyku domažlické trati nová dvoukolejná zastávka

5.4. – Správa železniční dopravní cesty včera zahájila třetí část modernizace uzlu Plzeň. V rámci výstavby takzvaného přesmyku domažlické trati vybuduje sdružení firem Swietelsky Rail CZ a Swietelsky stavební během 23 měsíců novou dvoukolejnou železniční trať v oblasti stávající zastávky Plzeň-Skvrňany. V Domažlické ulici pak vznikne přeložka silnice I/26 mimo obytnou zónu.

Středočeský, Jihočeský a Plzeňský kraj získají nejvíce prostředků na opravy a rekonstrukce silnic

5.4. – Z mimořádné státní dotace čtyř miliard Kč určených na krajské silnice, dostanou nejvíce tři kraje: Středočeský, Jihočeský a Plzeňský kraj. Vyplývá to z propočtu Státního fondu dopravní infrastruktury, který opět navrhuje rozdělit peníze podle délky silnic II. a III. tříd v jednotlivých krajích. Nově bude přidělení peněz podmíněno mimo jiné odstraňováním nelegálních billboardů z pozemků krajů. Návrh ještě musí schválit vláda a výbor SFDI.

spinner