DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Aktuálně

Novým provozovatelem mýtného systému má být konsorcium CzechToll a SkyToll

11.4. – V tendru na výběr a správu elektronického mýta na dálnicích a silnicích I. třídy od roku 2020 zvítězily firmy CzechToll a SkyToll s nabídkovou cenou 10,75 miliardy Kč. Rozhodlo o tom ministerstvo dopravy na základě doporučení komise, která hodnotila celkem čtyři nabídky. O vítězi dnes informoval ministr dopravy Dan Ťok. Nyní běží lhůta na podání námitek ostatních účastníků zadávacího řízení, rozhodovat o možnosti podepsat s vítězem smlouvu bude ještě také Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Na Slovensku jednají dopravní experti z celé Evropy Premium

Na Slovensku jednají dopravní experti z celé Evropy

10.4. – Na Slovensku včera a dnes jednají evropští dopravní experti v rámci fóra NETLIPSE. To sdružuje odborníky z ministerstev dopravy, dopravních agentur a univerzit ze zemí Evropské unie a slouží pro výměnu zkušenosti s přípravou a realizací velkých infrastrukturních projektů. Spoluorganizátorem prestižního evropského setkání je Ministerstvo dopravy a výstavby SR.

Účastníci mýtného tendru vyzývají ministerstvo k jednání

10.4. – Společnosti Kapsch a National Toll Payment Services, soutěžící v tendru na provozování mýtného systému, vyzvaly ministerstvo dopravy k dialogu ohledně podaných nabídek. Zástupci firmy Kapsch dodali, že jsou připraveni svou nabídku upravit tak, aby lépe vyhovovala požadavkům ministerstva a byla ekonomicky výhodnější. Ministerstvo odmítlo jakékoliv informace k tendru komentovat s tím, že výběrové řízení stále pokračuje.

Letiště Brno letos investuje do větší bezpečnosti a staveb 40 milionů Kč

10.4. – Letiště Brno letos investuje do větší bezpečnosti provozu a do stavebních úprav 40 milionů Kč. Za deset milionů už slouží na letišti nové hasičské auto i s novým zázemím pro hasiče, 20 milionů Kč půjde na větší kapacitu pasové kontroly, na nové rentgeny a detektory a dalších deset milionů do stavebních úprav. Na tiskové konferenci to včera uvedli hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek a předseda představenstva Letiště Brno Milan Kratina, který je zároveň spolumajitelem skupiny Accolade, jež má letiště od kraje v nájmu.

Aktuality ze světa 14/2018 Premium

Aktuality ze světa 14/2018

9.4. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Přístav Antverpy bude zásobovat lodě elektrickým proudem ze břehu. Přístav se rozhodl umožňovat zásobení proudem ze země i námořním lodím. Přístavní správa podepsala v tomto smyslu dvě prohlášení o záměru. Jedno se zástupci soukromých firem v přístavu a druhé s „technickými partnery“, mezi nimi s firmami ABB a Siemens. „Již zakrátko budeme schopni zásobovat proudem ze země vnitrozemské lodě,“ řekl šéf přístavu Jacques Vandermeirer. Nyní chce druhý největší evropský přístav připravit potřebné instalace i pro námořní lodě. Zásobování proudem ze břehu umožňuje, aby oceánští obři v přístavu své turbíny vypínali. To omezuje emise CO2 a NOx, které způsobují velké ekologické problémy v přístavních městech. Jacques Vandermeier zdůraznil, že takový projekt může fungovat jen za spolupráce přístavů, technických partnerů, kontejnerových terminálů a rejdařů. Přitom nezbytné investice vyčíslil na 8 až 12 milionů € a přístav je připraven na převzetí části nákladů.

ČEZ Distribuce získá 59 vozů Opel Combo Van

9.4. – Během prvních měsíců letošního roku převezme společnost ČEZ Distribuce celkem 59 dodávek Combo Van L1H1. Vozidla pohání vznětový motor 1.6 CDTi o výkonu 77 kW, který je propojen s manuální šestistupňovou převodovkou. České zastoupení automobilky Opel prostřednictvím dealera Algon Plus – Auto zvítězilo ve výběrovém řízení ČEZ Distribuce.

Šéf SNCF: stávka už francouzské dráhy stála 100 milionů €

9.4. – Stávka francouzských železničářů už státní dráhy SNCF stála 100 milionů € (přes 2,5 miliardy Kč). Oznámil to dnes šéf drah Guillaume Pepy, informovala agentura AFP. Část zaměstnanců železnice dnes vstoupila do čtvrtého stávkového dne; následovat mají tři dny normálního provozu a pak opět dvoudenní stávka. V takto přerušovaných stávkách chtějí odbory pokračovat do konce června. Železničáři protestují proti vládní reformě, která je má připravit o dosavadní finanční výhody i jistotu zaměstnání.

Trolejbusy ze Škodovky pro Brno i Budapešť

6.4. – V těchto dnech zahájila Škoda Electric jednu z největších letošních dodávek trolejbusů v rámci českého trhu. Zástupci firmy předávají dopravnímu podniku v Brně první tři z celkem deseti nových trolejbusů za více než 120 milionů Kč. Díky bateriím dokáží vozidla obsluhovat i trasy, kde není trolejové vedení.

AEMO: zájem o elektromobily v ČR vzrostl o 40 procent

6.4. – Odborníci pro letošní rok předpokládají další významný posun v rozvoji elektromobility, převážně pak ve zvýšení dojezdových vzdáleností vozů. Podle Asociace elektromobility a inovativních technologií (AEMO) jezdí po českých silnicích již více než 1300 elektromobilů a dalších skoro 600 elektromobilů v kategorie plug-in hybrid. Meziročně vzrostl počet prodaných automobilů na alternativní pohony na českém trhu téměř o 40 procent a další nárůst poptávky po vozidlech na elektrický či hybridní pohon lze předpokládat i v letošním roce. Zájem podporují státní dotace, výhodné parkování a s plánovaným zavedením nízkoemisních zón i možnost zajet s autem až do center měst.

SŽDC letos opraví nádražní budovy na jihu Moravy za 115 milionů

6.4. – Správa železniční dopravní cesty letos investuje do oprav staničních budov na jižní Moravě 115 milionů Kč. Bude pokračovat v opravách v Břeclavi a Kuřimi a s většími opravami začne v Modřicích a ve stanici Sokolnice-Telnice. Začne také připravovat projekty, které se uskuteční v následujících letech. Opravy se dočká například Mikulov, Ivanovice na Hané a Moravské Bránice, uvedla v tiskové zprávě mluvčí SŽDC Kateřina Šubová.

spinner