DN č. 19 - IAA Hannover 2018, Automobilová technika, InnoTrans Berlín, vychází 13.9., uzávěrka již 23.8.! 

Aktuálně

V Česku chybí až 15 tisíc řidičů, dopravci zvyšují mzdy

11.7. – Na českém trhu práce schází více než 15 tisíc profesionálních řidičů. Tento nedostatek se navíc každoročně prohlubuje zhruba o 5000 šoférů. Důvodem je nedostatek nových uchazečů, kteří vstupují do oboru, vysoké zastoupení řidičů v předdůchodovém věku, kteří odcházejí do penze, a rostoucí ekonomika a objemy poptávaných přeprav. Dopravci proto zvyšují mzdy. Uvedl to ředitel Institutu silniční dopravy sdružení ČESMAD Bohemia Tomáš Bicera. V Česku je nyní zhruba 130 tisíc profesionálních řidičů.

Pardubickému letišti loni přibylo cestujících, i tak je ve ztrátě

10.7. – Společnost East Bohemian Airport (EBA), která provozuje pardubické civilní letiště, odbavila minulý rok více než 88 tisíc cestujících. Ve srovnání s rokem 2016 to představovalo nárůst asi o 58 tisíc pasažérů, tedy téměř trojnásobek oproti roku 2016. Zvýšil se rovněž objem nákladní dopravy, ze 142 na 265 tun, uvedla společnost ve výroční zprávě. I tak loni firma skončila ve ztrátě 5,22 milionu Kč, což je zhruba o 5,5 milionu Kč lepší výsledek než v roce 2016. Čistý obrat se meziročně zvýšil ze 48 na 73 milionů Kč.

Kapsch nabídl státu odkup části firmy, která má na starosti mýto

10.7. – Současný provozovatel mýtného systému v tuzemsku, firma Kapsch, nabídla státu odkup akcií části svého podniku, která zajišťuje provoz a obsluhu mýta. Podle firemních odhadů by se prodejní částka měla pohybovat mezi 200 až 400 miliony Kč. Společnost Kapsch o tom včera informovala v tiskové zprávě. Ministerstvo dopravy se návrhem firmy zabývá, prioritou je však podle mluvčího Jakuba Stadlera dokončení současného tendru, který byl nepravomocně zrušen antimonopolním úřadem.

V ČR a na Slovensku roste zájem o pronájem palet Premium

V ČR a na Slovensku roste zájem o pronájem palet

10.7. – Česká a slovenská pobočka společnosti CHEP zaznamenala v právě ukončeném fiskálním roce zvýšený zájem o pronájem palet. Oproti předchozímu období navýšil CHEP počet vydaných modrých palet o milion kusů. K paletovému poolingu přechází stále více velkých firem, avšak jeho výhody začíná oceňovat i řada menších českých a slovenských výrobců. Následují tak trend ze západních zemí.

Platooning poprvé v praxi: DB Schenker v Německu vyslal první autonomní kamiony na dálnici Premium

Platooning poprvé v praxi: DB Schenker v Německu vyslal první autonomní kamiony na dálnici

10.7. – Do historie platooningu se 25. červen letošního roku zapíše jako den, kdy DB Schenker jako první z poskytovatelů logistiky na světě zapojil do provozu digitálně propojené kamiony. Konvoje se rozjely po německé dálnici A9. Do projektu se zapojily také MAN Truck & Bus a Univerzita aplikovaných věd Hochschule Fresenius, finančně na něm participuje i spolková německá vláda.

Vládní plán na zvýšení bezpečnosti Letiště Praha stál 123 milionů Kč

9.7. – Bezpečnostní složky společně s Českým Aeroholdingem dokončily vládní projekt, jehož cílem bylo zvyšování bezpečnosti na Letišti Václava Havla v Praze. Na letišti tak byla vybudována řada zařízení k rozpoznávání podezřelých cestujících i nákladů. Investice se v rámci tříletého projektu vyšplhaly na 123,7 milionu Kč. Vyplývá to z materiálu o projektu, který zítra vyhodnotí vláda.

Evropský parlament vrátil na začátek jednání o pravidlech pro řidiče kamionů

9.7. – Evropští poslanci minulý týden vrátili na začátek jednání o tom, zda se mají na řidiče kamionů stejně jako dosud vztahovat obecná pravidla Evropské unie pro vysílání pracovníků. Kontroverzní otázkou, zda i pro řidiče nákladní dopravy má, nebo nemá platit princip stejného platu za stejnou práci na stejném místě, se tak bude znovu zabývat dopravní výbor parlamentu. Budou ji řešit také členské státy.

Park P3 Prague D8 se rozrůstá o nové nájemníky Premium

Park P3 Prague D8 se rozrůstá o nové nájemníky

9.7. – Další z parků vlastníka, správce a investora P3 ležící v těsné blízkosti dálnice D8 na kraji Prahy, nabírá nové nájemníky – tentokrát divize koncernu Pharma United Canada, společnosti Barny´s a Alavis. Ty se stěhují do skladu o rozloze zhruba 1000 m² s dalšími 500 m² pro administrativní zázemí.

Aktuality ze světa 27/2018 Premium

Aktuality ze světa 27/2018

4.7. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Euroports rozšiřuje skladovou kapacitu v Tarragoně. Provozovatel námořních přístavů Euroports rozšiřuje kapacitu skladů pro celulózu a papír ve španělském přístavu Tarragona. Podél 300 metrů dlouhého překládkového mola s hloubkou vody 16,5 metrů je nyní k dispozici 30 tisíc m2 plochy. Odpovídá to navýšení kapacity o 24 procent, jak uvedli představitelé Euroports. Celkově provozuje podnik deset terminálů pro lesní produkty v pěti zemích. Tarragona patří k nejrychleji rostoucím přístavům pro tyto komodity v prostoru Středozemního moře. Přístav slouží jak pro přepravu zboží z jižní Ameriky a severní Evropy do Španělska, tak i jako tranzitní hub pro další země ve Středomoří jako jsou Turecko, Řecko, Rumunsko a severní Afrika.

Emirates přidávají druhou denní linku na trase Praha - Dubaj

4.7. – Letecká společnost Emirates přidává u příležitosti osmého výročí prvního leteckého spojení mezi Prahou a Dubají druhý denní let. Linku bude obsluhovat Boeing 777–300ER s kapacitou 360 míst, čímž vzroste kapacita přepravených cestujících do České republiky o 262 800 míst ročně.

spinner