DN č. 12 - Logistika, Celní služby, Železniční doprava, Czech Raildays Ostrava 2016 

Aktuálně

CeMAT 2016 láká odborníky do Hannoveru

29.3. – Na přelomu května a června, konkrétně od úterý 31. května do pátku 3 června se v Hannoveru uskuteční přední světový veletrh intralogistiky a řízení dodavatelského řetězce CeMAT 2016. Letošní ročník se v rámci hlavního tématu „Smart Supply Chain Solutions“ zaměří na digitalizovaný a propojený řetězec tvorby hodnot.

​Deutsche Bahn plánuje prodej menšinových podílů v Schenkeru a DB Arriva Premium

​Deutsche Bahn plánuje prodej menšinových podílů v Schenkeru a DB Arriva

29.3. – Dozorčí rada německého koncernu Deutsche Bahn se na svém zasedání zabývala pouze hospodářskými výsledky za loňský obchodní rok, které předložilo představenstvo DB. Rozhodnutí o vstupu investorů do dceřiných společností DB Schenker Logistik (železniční logistika) a DB Arriva (osobní železniční přeprava na zahraničních sítích) nepadlo, záležitost bude projednána později na zvláštní schůzi dozorčí rady. Deutsche Bahn chce v případě obou podniků prodat podíly do výše až 20 procent. Příjmy z prodeje hodlá DB využít k dalším investicím, na které nebude nutné získávat další úvěr.

​Antverpy posílí spojení s vnitrozemím, první přímý spoj zamíří i do ČR Premium

​Antverpy posílí spojení s vnitrozemím, první přímý spoj zamíří i do ČR

29.3. – Belgický přístav Antverpy plánuje další posílení výkonných a pravidelných spojů s evropským vnitrozemím – střední a východní Evropou. V rámci mezinárodního výběrového řízení byly vybrány tři nové železniční projekty přeprav mezi Antverpami, Rakouskem, Českou republikou a Polskem. Spoje nabídnou zasilatelům z Belgie i tří uvedených zemí další možnosti podél celého zásobovacího řetězce.

​Spolkové ministerstvo dopravy zavádí inovační prémii pro extra tiché vagony Premium

​Spolkové ministerstvo dopravy zavádí inovační prémii pro extra tiché vagony

29.3. – Německé spolkové ministerstvo dopravy a digitální infrastruktury oznámilo zavedení inovační prémie pro provozovatele mimořádně tichých nákladních vagonů. Spolková vláda se snaží podpořit investice do nákladních vozů, které jsou tišší, než vyžadují evropské hlukové normy. Zájmové svazy VDB, VPI a Allianz pro Schiene uvítaly inovační prémii jako „zásadní politický průlom” pro investice do tichých nákladních vagonů.

​Silniční doprava si na reformu sociálních předpisů musí počkat Premium

​Silniční doprava si na reformu sociálních předpisů musí počkat

29.3. – Reforma směrnice o vyslání pracovníků, kterou v březnu předložila Evropská komise, se prozatím netýká dopravního sektoru. Vyplývá to z dokumentu, který vypracovala evropská komisařka pro zaměstnanost, sociální záležitosti, dovednosti a pohyb pracovních sil Marianne Thyssenová.

​Baoli modernizuje své vysokozdvižné vozíky

28.3. – Společnost Baoli Material Handling Europe uvádí na trh svou novou řadu tříkolových elektrických vysokozdvižných vozíků KBE a dále rozšiřuje řadu čtyřkolových vozíku KBE. Tříkolové modely jsou dostupné s nosností 1,5 a 1,8 tuny. Šest modelů čtyřkolových vozíků nabízejí nosnost 1,5 až 3,5 tuny. Obě řady jsou součástí produktové řady Baoli – KB, která se začala vyrábět před dvěma lety v dieselovém provedení. S ohledem na sdílení mnoha komponentů napříč vylepšenou produktovou řadou, nové modely nabízí efektivnější servisní údržbu.

​Slovak Lines převzal sedm nových autokarů NEOPLAN Jetliner

28.3. – Slovenský dopravce Slovak Lines rozšířil svůj vozový park o novou flotilu luxusních autobusů NEOPLAN Jetliner, která bude k dispozici pro cestující do Vídně či na letiště Schwechat. Sedm autokarů s originálním designem mělo svoji slavnostní premiéru 3. března v bratislavském areálu Slovak Lines za přítomnosti vedení podniku, managementu společnosti MAN Truck & Bus, která flotilu dodala, hostů a zástupců médií.

​Zásilky do USA ze zemí Evropské unie zlevnily

28.3. – Spojené státy americké upravily limit pro bezcelní řízení u zásilek importovaných ze zemí Evropské unie. Z dosavadních 200 USD došlo k jeho navýšení na 800 USD. Zboží do udané hodnoty (přibližně 19 200 Kč dle aktuálního kurzu) tak nepodléhá proclení ani dalším daním a jejich zaslání tudíž vyjde levněji.

​První loď propluje rozšířeným Panamským průplavem 26. června Premium

​První loď propluje rozšířeným Panamským průplavem 26. června

28.3. – První loď propluje rozšířeným Panamským průplavem 26. června. Slavnostně tak otevře jeho novou část, která se začala stavět v roce 2007. Oznámily to minulý týden panamské úřady. Podle nich na inauguraci kanálu, kterým nyní proudí asi šest procent světového obchodu, bude pozvána sedmdesátka státníků, včetně amerického prezidenta Baracka Obamy či čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

​Doprava připravila záchranný plán kvůli problémům s procesem EIA Premium

​Doprava připravila záchranný plán kvůli problémům s procesem EIA

25.3. – Ministerstvo dopravy připustilo, že se nemusí podařit dojednat výjimku pro stavby, kterým EU neuznává staré posudky dopadu na životní prostředí (proces EIA). Vyplývá to z materiálu, který úřad připravuje pro jednání vlády. V něm ministerstvo navrhuje opatření, které by mělo zdržení související s opakováním procesu EIA minimalizovat. Součástí záchranného plánu má být pokračování dalších kroků v přípravě stavby během opakování části u procesu EIA.

spinner