Aktuálně

​České dráhy zmodernizují vlastními silami 25 vozů pro dálkové vlaky

1.3. – Dalších 25 vozů určených pro dálkovou dopravu zmodernizuje národní dopravce vlastními silami v rámci Skupiny ČD. Zakázku dostane v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek napřímo dceřiná společnost DPOV, a.s. Za modernizaci a periodickou vyvazovací opravu vozů České dráhy zaplatí cca 400 milionů korun.

​Zájem o plošné ceny nafty pro firmy raketově roste, nově je lze využívat i na Slovensku

1.3. – Při využití tankovacích karet firmy stále častěji volí režim plošných cen. To jim umožňuje tankovat naftu za jednotnou cenu ve vybrané síti čerpacích stanic bez ohledu na lokalitu. Statistiky nákupní aliance Axigon ukazují, že o plošné ceny je stále větší zájem. Firmy a podnikatelé sdružení v Axigonu svoje odběry paliva v loni více než ztrojnásobili na úroveň dvou milionů litrů měsíčně. Tankování za plošné ceny mohou české firmy nově využít i na Slovensku.

​Leasingová firma Arval za loňský rok rostla o 19 procent

1.3. – Jedna z největších tuzemských leasingových společností Arval CZ loni navýšila počet vozů ve svém vozovém parku o 19 procent. Celkem tak už provozuje více 16 500 vozidel ve financovaném fleetu a plánuje další růst. Arvalu pomáhá loajalita klientů, nové produkty a pokračující zájem firem o operativní leasing. Trendem v oboru je rozšíření leasingových služeb živnostníkům anebo menším podnikatelským subjektům. Na tento segment se chce firma letos zaměřit.

​Budoucnost skladování patří automatizaci a výstavbě v regionech

1.3. – Rostoucí obsazenost pražského trhu a nové příležitosti navázané na infrastrukturu, tak lze v krátkosti zhodnotit současnou situaci na poli skladových a industriálních nemovitostí v České republice. Průzkum společnosti 108 AGENCY mezi předními developery skladových prostor a poskytovateli logistických služeb přináší predikci vývoje trhu v nejbližších letech.

​Obří zakázky na opravu železničních tratí v Praze získala dvě sdružení firem Premium

​Obří zakázky na opravu železničních tratí v Praze získala dvě sdružení firem

1.3. – Hodnoticí komise vybrala k opravě pražského Negrelliho viaduktu sdružení firem Hochtief, Strabag a Avers. Cenu zakázky sdružení stanovilo na 1,046 miliardy korun bez DPH. Informoval o tom Marek Illiaš, mluvčí Správy železniční dopravní cesty, která je investorem stavby. Sdružení zvítězilo s nejnižší cenou mezi třemi uchazeči. Další sdružení firem, konkrétně Metrostav, Swietelski a SMP CZ pak zmodernizuje železniční trať mezi Prahou – Hostivaří a pražským hlavním nádražím. Pokud se žádná z neúspěšných firem proti rozhodnutí komise neodvolá, předpokládá SŽDC podepsání smlouvy během tří týdnů. Realizovat by se oba projekty měly začít ještě letos.

​Silničáři letos opraví přes 600 kilometrů silnic, začne výstavba 140 kilometrů dálnic

1.3. – V letošním roce bude Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) velmi intenzivně stavět a opravovat dálniční a silniční síť. Kromě modernizace dálnice D1 se budou postupně zahajovat klíčové stavby, u nichž byl dojednán zrychlený režim nového posuzování vlivu na životní prostředí (EIA). Dohromady jde o 140 kilometrů úseků dálnic. Opravovat na dálnicích a silnicích prvních tříd se bude přes 600 kilometrů. Na tiskové konferenci to uvedli ministr dopravy Dan Ťok a generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Evropská železniční cena oslavila své 10. narozeniny

28.2. – Za přítomností více než 500 hostů z celé Evropy včetně představitelů vysoké politiky a zástupců dopravního sektoru proběhl 7. února v Bruselu jubilejní 10. ročník Evropské železniční ceny (European Railway Award). Hlavní politický projev večera přednesl slovenský místopředseda Evropské komise a evropský komisař pro energetickou unii Maroš Šefčovič.

​Zavádění evropského systému řízení železnic v ČR podle NKÚ vázne Premium

​Zavádění evropského systému řízení železnic v ČR podle NKÚ vázne

28.2. – Zavádění evropského systému řízení železniční dopravy na české tratě vázne. Zabezpečení ETCS má jen 22 kilometrů tratí, přitom loni to podle původních plánů ministerstva dopravy mělo být víc než 1300 km. Oznámil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Poukázal také na to, že u komunikačního systému GSM-R vznikl monopol jednoho dodavatele. Za zpoždění u ETCS může dřívější vedení resortu a také pomalý vývoj technologie, uvedlo ministerstvo dopravy.

​Počet zásilek System Alliance Europe znovu vzrostl

28.2. – Evropská aliance v oblasti sběrných služeb přepravila v loňském roce celkem 4 044 784 zásilek. To je o 3,37 procenta více než v roce 2015. Tonáž v roce 2016 dosáhla hodnoty 1,602 milionu tun.„Nadále můžeme pozorovat trend směřující k nižší hmotnosti zásilek. Cíl, který jsme si stanovili ve výši 4,1 milionu zásilek, jsme plně nesplnili, ale přesto to byl pro naši alianci úspěšný rok,“ uvedl jednatel společnosti System Alliance Europe Uwe Meyer.


​Na opravy silnic pošle vláda krajům tři miliardy korun jako loni Premium

​Na opravy silnic pošle vláda krajům tři miliardy korun jako loni

28.2. – Vláda dá letos krajům na opravy silnic nižších tříd tři miliardy korun, z toho 2,5 miliardy ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) a půl miliardy z vládní rozpočtové rezervy. Po několika týdnech sporů mezi premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem dopravy Danem Ťokem tak do regionů půjde na rekonstrukce silnic stejná částka jako loni, jak si přál předseda vlády. Kraje rozhodnutí vlády zklamalo.

spinner