DN č. 4 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 16. 2., uzávěrka již 26. 1.!! 

Aktuálně

​MMR: České dráhy se kvůli zákonu nemohou účastnit veřejných zakázek Premium

​MMR: České dráhy se kvůli zákonu nemohou účastnit veřejných zakázek

22.11. – České dráhy se kvůli novému zákonu o veřejných zakázkách nemohou podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) i právní analýzy drah účastnit tendrů. Dráhy mají akcie v jiné podobě, než vyžaduje zákon. Podle MMR je nutno zvážit změnu zákona, podle ministerstva dopravy může být řešením novela, nebo metodické upřesnění MMR. Ohrozit by to mohlo účast drah v soutěžích na rychlíkové tratě. Ministr dopravy Dan Ťok řekl, že je dost času problém vyřešit před vypsáním tendrů.

​Příští rok se bude opravovat v jeden čas až devět úseků D1 Premium

​Příští rok se bude opravovat v jeden čas až devět úseků D1

22.11. – Dálnice D1 se stihne kompletně opravit do roku 2020. Kvůli udržení původního termínu ale bude nutné zvýšit tempo oprav, v jeden čas tak budou silničáři příští rok opravovat až devět úseků dálnice. Uvedl to ministr dopravy Dan Ťok. Letos by se na dálnici mělo pracovat do začátku prosince, úsek mezi Měřínem a Jihlavou je ale ve skluzu a pravděpodobně na něm budou práce trvat o něco déle.

​Mall.cz příští týden otestuje doručování zásilek dronem

22.11. – Společnost Mall.cz jako první český e-shop otestuje příští týden automatizované doručování zásilek. Cílem testu bude ověřit kompletní proces: od objednání zákazníkem přes identifikaci v distribučním centru až po převzetí dronem, který zásilku doručí přímo zákazníkovi. Test proběhne v distribučním centru v Jirnech u Prahy a bude přenášený prostřednictvím livestreamu na facebookovém profilu Mall.cz.

​Antimonopolní úřad zamítl stížnost SkyTollu na smlouvu s Kapschem Premium

​Antimonopolní úřad zamítl stížnost SkyTollu na smlouvu s Kapschem

22.11. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zamítl stížnost slovenského výběrčího mýta, společnosti SkyToll, na tříleté prodloužení smlouvy ministerstva dopravy s Kapschem o výběru mýtného po skončení letošního roku. Potvrdil to mluvčí úřadu Martin Švanda. Firma SkyToll poukazovala na to, že smlouvu zadalo ministerstvo bez výběrového řízení a požadovala zákaz jejího plnění. To ale úřad zamítl a uvedl, že na výběru mýta existuje veřejný zájem.

​Tisícům vůdců plavidel a lodníků končí platnost průkazů, vyměnit se musí do konce roku

22.11. – Přes opakované upozorňování na nezbytnost výměny vydaných průkazů způsobilosti nechává většina vůdců plavidel a členů lodních posádek vše na poslední chvíli. Pokud do konce letošního roku nepožádají o výměnu, jejich průkazy přestanou platit a k vydání nových budou muset znovu absolvovat zkoušky. Toto riziko se podle informací z ministerstva dopravy aktuálně dotýká více než 14 tisíc osob z první vlny výměny průkazů, které si své dokumenty dosud nevyměnily.

​Ipsen Logistics slaví 125 let na trhu

22.11. – Společnost Ipsen Logistics velkoryse pojatou show oslavila v Brémách společně se svými zákazníky, partnery, dodavateli a přáteli 125. výročí působení na trhu. Podnik se za jeden a čtvrt století vypracoval z místního poskytovatele přístavních služeb na celosvětově působící logistickou skupinu. Ipsen Logistics provozuje zastoupení v 16 zemích světa a zaměstnává 650 pracovníků – z toho 150 v domovském hanzovním městě. V loňském roce firma dosáhla obratu 225 milionů €. Pod vedením společníků (parita 50:50) Hanse-Christiana Spechta a Eduarda Dubbers-Albrechta míří k další expanzi.

​ČD prý mohou mít problémy s přístupem k veřejným zakázkám Premium

​ČD prý mohou mít problémy s přístupem k veřejným zakázkám

18.11. – Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce od ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO) vědět, zda nově platný zákon o veřejných zakázkách ohrožuje České dráhy v přístupu do veřejných soutěží. Problém se může týkat formy akcií státního dopravce. Pokud se riziko potvrdí, žádá premiér od ministra návrh řešení. Podle ministra dopravy Dana Ťoka ale žádný důvod vylučovat České dráhy z veřejných soutěží není.

​Větší šanci na peníze z fondu soudržnosti budou mít přeshraniční projekty Premium

​Větší šanci na peníze z fondu soudržnosti budou mít přeshraniční projekty

18.11. – Větší šanci na evropské peníze z fondu soudržnosti CEF budou mít přeshraniční dopravní projekty, které Česko připraví spolu s okolními státy. Na konferenci věnované financování dopravní infrastruktury to řekl ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Zbyněk Hořelica. O nevyčerpané peníze z tohoto evropského dotačního programu bude Česko muset po roce 2020 soutěžit s ostatními unijními státy, přičemž unie bude hodnotit zejména připravenost předkládaných projektů.

​Zimní údržba dálnic a silnic si vyžádá stovky milionů korun Premium

​Zimní údržba dálnic a silnic si vyžádá stovky milionů korun

18.11. – Zimní údržba dálniční sítě a silnic prvních tříd si letos vyžádá stovky milionů korun. Loni účet za odklízení sněhu činil 615 milionů korun, z toho 55 milionů korun připadalo na dálnice a 560 milionů na silnice první třídy. Informoval o tom mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Studecký.

​Japonsko nabízí české železnici zkušenosti se Šinkanzenem

18.11. – O budování vysokorychlostních železnic a zapojení České republiky do její evropské sítě se diskutuje již řadu let. Jedním z posledních počinů v této oblasti byla konference, která proběhla na konci října za účasti prezidenta Hospodářské komory ČR Vladimíra Dlouhého, ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, japonského velvyslance v Praze Tetsuo Yamakawy a řady českých i zahraničních expertů. Jejím hlavním tématem bylo právě zapojení České republiky do celoevropské sítě vysokorychlostní železniční dopravy.

spinner