DN č. 15 - IT v dopravě a logistice, Telematika, Silniční nákladní doprava 

Aktuálně

​Terminál v Paskově získal nový intermodální vozík od Hysteru

18.5. – Společnost HYSTER CZ a.s. předala začátkem května do dlouhodobého pronájmu společnosti Advanced World Transport a.s. (AWT) nový intermodální Reachstacker Hyster RS 46–33 IH, který bude AWT využívat v rámci provozu svého terminálu kombinované dopravy v Paskově. Stroj je schopný manipulovat automobilové návěsy, respektive výměnné nástavby, nebo ISO kontejnery, a to ve třech řadách až do výšky pěti kontejnerů a do hmotnosti 46 tun.

​Bonett letos otevře rekordních 15 stanic na CNG

18.5. – Společnost Bonett letos pokračuje ve zvyšování kvality služeb pro své zákazníky a upevňování pozice největšího prodejce zemního plynu pro dopravu u nás. Prvním krokem bylo plošné zlevnění stlačeného zemního plynu na začátku února, kterým Bonett reagoval na klesající ceny klasických pohonných hmot i zemního plynu ve světě. Dalším je rozšiřování počtu plnicích stanic.

Volvo představilo vozidla do náročného terénu

18.5. – Nedaleko Loděnic v prostorách kamenolomu Branžovy uspořádala společnost Volvo Trucks koncem dubna pro region střední a východní Evropa předváděcí akci zaměřenou na vozidla a techniku určenou do náročného terénu. Předváděcí akce měla dvě základní části, teoretickou a praktickou. V teoretické části zástupci značky svým zákazníkům detailně představili veškeré novinky, které pro vozidla do náročného terénu nabízí a předali jim informace o využití těchto nových prvků.

​Ministři dopravy se dohodli na propojení dvou silnic na česko-slovenské hranici

18.5. – Ministr dopravy Dan Ťok se minulý týden v Praze setkal se svým slovenským protějškem Romanem Brecelym. Navzájem se seznámili s plány přípravy klíčových staveb a modernizací přeshraniční infrastruktury mezi Českou republikou a Slovenskou republikou. Na jednání byla přijata Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o propojení silnice I/11 v obci Mosty u Jablunkova a rychlostní silnice R5 v obci Svrčinovec na společných státních hranicích.

​ODS navrhuje zákaz předjíždění kamionů, dopravci jsou proti Premium

​ODS navrhuje zákaz předjíždění kamionů, dopravci jsou proti

18.5. – Občanští demokraté navrhují zakázat vzájemné předjíždění kamionů mimo dálniční úseky, kde existují v jednom směru tři pruhy. Na setkání s novináři to řekl předseda poslaneckého klubu a exministr dopravy Zbyněk Stanjura. Návrh by měl přispět ke zvýšení bezpečnosti na silnicích. Podle ODS by proto stát měl klást větší důraz na vybudování takzvaných stoupacích pruhů pro předjíždění kamionů. Mluvčí sdružení autodopravců ČESMAD Bohemia Martin Felix nepovažuje nápad za nejšťastnější. Bezpečnosti by to prý neprospělo.

​Bulharsko hledá provozovatele letiště v Sofii

18.5. – Bulharská vláda vypsala výběrové řízení na provozování letiště v Sofii po dobu 35 let. Transakce by měla přinést státu za celé období asi 1,2 miliardy leva (16,6 miliardy Kč), včetně vysoké platby předem. Uvedl to bulharský ministr dopravy Ivajlo Moskovski.

​Logistický kongres EASTLOG 2016 představil kompletní program

17.5. – Řada inspirativních přednášek, případových studií a panelových diskusí čeká účastníky největšího logistického kongresu v Česku. EASTLOG, pořádaný skupinou ATOZ Logistics v Aquapalace Hotel Prague v Čestlicích, se uskuteční ve dnech 26. a 27. května 2016, s mottem „Lidská práce: Redefinice?“.

​Společnost Bell Helicopter otevřela v Praze novou lakovnu a centrum dodávek

17.5. – Přední výrobce bezpilotních i pilotovaných letadel s kolmým vzletem a přistáním pro komerční a vojenské účely společnost Bell Helicopter otevřela v Praze novou lakovnu a centrum dodávek, které bude v plném rozsahu zajišťovat kompletaci a dodávky strojů jejím evropským zákazníkům.

​Stavba D11 do Jaroměře by mohla začít na přelomu 2017/2018 Premium

​Stavba D11 do Jaroměře by mohla začít na přelomu 2017/2018

17.5. – Stavba pokračování dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře by mohla začít na přelomu let 2017 a 2018. Problém je zatím s prvním úsekem stavby mezi Hradcem a Smiřicemi, který má starý posudek vlivu na životní prostředí (EIA). Při návštěvě Královéhradeckého kraje to v Jičíně řekl premiér Bohuslav Sobotka. Ještě loni v srpnu Ředitelství silnic a dálnic předpokládalo, že první úsek z Hradce do Smiřic by se mohl začít stavět na konci letošního roku.

​Papírové dálniční kupony má nahradit elektronický kamerový systém

17.5. – Ministerstvo dopravy připravilo plán na přechod od papírových dálničních kuponů k elektronickému kamerovému systému, takzvanému videotollingu. Návrh na přechod k systému, který využívá například Slovensko a Maďarsko, plánuje úřad předložit vládě do konce měsíce. Informoval o tom mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar. Na silnicích ale systém zřejmě nebude dříve než v roce 2019.

spinner