Aktuálně

​Poslanci KDU-ČSL navrhují zvýšit příjmy SFDI ze spotřebních daní

4.3. – Státní fond dopravní infrastruktury by mohl v budoucnu dostávat až polovinu vybraných spotřebních daní z pohonných hmot. Nyní dostává jen 9,1 procenta. Fond by měl na druhé straně dávat nejméně devět procent ze svých výnosů ze spotřební daně na opravy silnic druhé a třetí třídy. Počítá s tím novela zákonů o rozpočtovém určení daní a o zákona o SFDI, kterou ve Sněmovně předložili poslanci KDU-ČSL a podepsal ji i Petr Gazdík.

​E15: Škoda Vagonka může přijít o zakázku pro Lotyšské dráhy

4.3. – Ostravská společnost Škoda Vagonka ze skupiny Škoda Transportation může přijít o zakázku pro Lotyšské dráhy, kterou získala v polovině února. Proti výsledku tendru v hodnotě zhruba 242 milionů EUR (asi 6,2 miliardy Kč) se totiž odvolala španělská firma Talgo. Na svých webových stránkách to uvedl lotyšský Úřad pro dohled nad veřejnými zakázkami. Upozornil na to v sobotu server E15. Škoda Vagonka odvolání Talga zpochybnila.

​Podle EU nesmí Polsko stavět kanál v Baltu bez jejího souhlasu

4.3. – Do doby, než získá souhlas Evropské komise (EK) by Polsko mělo zastavit stavbu vodního kanálu, který propojí Baltské moře s Viselským zálivem. Agentuře Reuters to řekl nejmenovaný představitel EU obeznámený s případem. Varšavě se podle něj během pátečních rozhovorů v Bruselu nepodařilo vyvrátit pochybnosti unijních činitelů o tomto projektu.

​Prioritou Ťoka je legislativní urychlení dopravních staveb

4.3. – Novelu zákona o urychlení výstavby dopravních staveb označil jako svou prioritu pro další období ministr dopravy Dan Ťok v hodnocení své práce, které poslal premiérovi Andreji Babišovi. Chce se soustředit také na reformu provozu taxislužeb, zavedení elektronických dálničních známek a zrychlení odstraňování nepojízdných vozů z dálnic. Sdělila to mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. Mezi největší úspěchy svého dosavadního působení v čele resortu Ťok zařadil rozhýbání staveb dálnic a mýtný tendr, za což je ovšem i kritizován.

​Británie zaplatila Eurotunnelu za urovnání sporu 33 milionů GBP

4.3. – Britská vláda zaplatila Eurotunnelu za urovnání sporu 33 milionů GBP (asi 984 milionů Kč). Firma, která provozuje železniční tunel spojující pod Lamanšským průlivem Británii s Francií, kabinet obvinila, že kvůli přípravám na brexit bez dohody tajně sjednává trajektové smlouvy s jinými společnostmi, aniž by ji oslovila. Napsal to zpravodajský server BBC.

Aktuality ze světa 9/2019 Premium

Aktuality ze světa 9/2019

4.3. – LETECKÁ DOPRAVA – Virgin bude denně létat linku Tel Aviv – Heathrow. Půjde o nový denní osobní let, který začne fungovat od 25. září 2019. Bude také nabízet rychlou cargo službu z Tel Avivu pro zboží jako jsou drahé kameny, produkty high tech a electro, farmaceutické a expresní zásilky na trhy ve Spojeném Království (UK) a USA a nabídne vetší možnosti výběru podnikům, které exportují široké spektrum carga do Izraele. Denní lety Virgin Atlantic s Airbusem A330–300 nabídnou kapacitu 20 tun na každém letu.Rozhodnutí aerolinek rozšířit svou síť na Israel pomůže pokrývat rostoucí poptávku po zbožové kapacitě. Shai Weiss, generální ředitel Virgin Atlantic to komentoval takto: „Rok 2019 znamená start nové fáze růstu pro Virgin Atlantic, když pracujeme na dosažení naší ambice být nejoblíbenějším dopravním podnikem. Tel Aviv pro nás představuje fantastickou příležitost -izraelské hospodářství je v boomu a s jedním z jeho světově vedoucích technických hubů se podílíme na letech mnoha cestujících businessmanů a podnikatelů mezi Tel Avivem a UK. Vidíme rovněž značnou příležitost ke zvýšení konkurence mezi trhy v US a Tel Avivem – při využití naší trans-atlantické joint venture s Deltou. Rok 2018 byl svědkem silného růstu v zásilkách farmaceutického, zkazitelného a high tech carga do Tel Avivu, jež rostlo z roku na rok o 35%, 7 % a 5%“.

​CzechToll vyrábí palubní jednotky na mýto, výměny budou na podzim

1.3. – Silniční dopravci budou muset v říjnu a listopadu vyměnit své palubní jednotky pro mýtný systém. Společnost CzechToll už začala s jejich výrobou, 450 000 jednotek by mělo být hotovo do září. Budoucí provozovatel mýtného systému to včera oznámil na tiskové konferenci. Nový mýtný systém se satelitní technologií by měl být na dálnicích spuštěn 1. prosince, na silnicích první třídy od ledna 2020.

​ČD po incidentech zintenzivní kontroly práce strojvedoucích

1.3. – České dráhy v souvislosti s incidenty na železnici z minulého týdne zvýší kontrolu práce strojvedoucích. Podnik zároveň chce zavést kontroly, které by ověřovaly, zda strojvedoucí ve volném čase místo odpočinku nejezdí pro jiné dopravce. Včera to řekl generální ředitel společnosti Miroslav Kupec. Za mimořádnými událostmi z posledních dnů jsou podle podniku převážně individuální chyby a nejde o systémová selhání.

​RegioJet spojí od 15. března nočním autobusem Berlín a Vídeň

28.2. – Dopravce RegioJet spojí od 15. března nočním autobusem Berlín s Vídní přes Brno, Prahu a Drážďany. Bude jezdit denně bez konkurence, protože dosud na této trase žádný přímý noční spoj neexistuje. Kromě mezinárodní přepravy bude možné v Německu i v Česku použít autobus pro vnitrostátní spojení, uvedl včera v tiskové zprávě mluvčí společnosti Aleš Ondrůj. Od 1. dubna dopravce také zavede na lince z Prahy do Londýna zastávku v belgických Bruggách.

​Generálním ředitelem CzechTollu se stal šéf SkyTollu Matej Okáli

28.2. – Generálním ředitelem společnosti CzechToll se stal Matej Okáli. Zároveň je v čele slovenské firmy SkyToll, druhé společnosti v konsorciu, které bude od příštího roku provozovat mýtný systém. Dnes to řekl mluvčí firmy Miroslav Beneš. CzechToll dosud jako jednatel vedl investiční ředitel skupiny PPF Robert Ševela.

spinner