Aktuálně

Airbus má objednávku na 111 letadel, je to druhá velká zakázka po sobě

16.11. - Evropský výrobce letecké techniky Airbus má objednávku na 111 letadel od americké společnosti Air Lease Corporation. Představitelé obou firem to včera uvedli na veletrhu letecké techniky v Dubaji. Pro evropskou firmu je to v několika dnech už druhá velká zakázka po sobě.

Správa železnic získala územní rozhodnutí pro modernizaci Masarykova nádraží

16.11. - Projekt zásadní modernizace stanice Praha Masarykovo nádraží je zase blíže k realizaci, protože Správa železnic má pravomocné územní rozhodnutí. Samotné stavební práce začnou v roce 2023 a v jejich rámci se mimo jiné rozšíří stávající počet kolejí ze sedmi na devět, vybuduje nový vestibul ve formě zastřešení propojující prostor ulic Na Florenci, Hybernská a Opletalova s přístupy na jednotlivá nástupiště, zvýší rychlost vlaků a vybudují koleje pro provozní ošetření souprav v lokalitě Hrabovka.

Siemens Mobility spolupracuje s RazorSecure na posílení kybernetické bezpečnosti

15.11. – Společnosti Siemens Mobility a RazorSecure podepsaly dohodu o spolupráci s cílem nabídnout provozovatelům kolejových vozidel po celém světě lepší řešení kybernetické bezpečnosti v železniční dopravě. Rostoucí digitalizace přináší výhody, ale také potřebu adekvátní ochrany před kybernetickými útoky.

Stroje vs. lidé v intralogistice. Čeká nás konec skladníků (nejen) v Čechách?

15.11. – Zejména během nejtvrdšího lockdownu, kdy jako téměř jediné zůstaly otevřené supermarketové řetězce a větší drogerie, se ukázalo, že práce v centrálních skladech musí být opravdu maximálně efektivní. Z toho důvodu se v nich používají inteligentní stroje, jejichž technologie jsou čím dál vyspělejší. Na rozdíl od lidí navíc nejsou náchylné k nemocem, takže například rozšíření pandemie jejich fungování neohrozí. Je tedy reálné, že nás stroje jednou v intralogistice zcela nahradí?

Dvě designové skici poskytují první pohled na modernizovaný model ŠKODA KAROQ

15.11. – Dvěma designovými skicami představuje značka Škoda první pohled na omlazený vůz Karoq. Kompaktní SUV české automobilky se čtyři roky po svém uvedení v roce 2017 dočká vizuální a technické modernizace. Digitální prezentace pro média se uskuteční 30. listopadu.

​Airbus získal zakázku na 255 letadel A321

15.11. – Evropský výrobce letecké techniky Airbus získal zakázku na 255 letadel A321. Objednávka, kterou předložila americká investiční společnost Indigo Partners, zahrnuje letadla pro několik nízkonákladových aerolinek, včetně maďarské společnosti Wizz Air.

​Osobní lodní dopravci dostali na pokrytí covidových ztrát 17,8 milionu Kč

15.11. – Osobní lodní dopravci dostali od státu na pokrytí loňských koronavirových ztrát 17,8 milionu korun. Dotace, které se týkaly pouze přepravy cestujících, si mezi sebou rozdělilo celkem 28 žadatelů. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. Dopravcům loni během jarního nouzového stavu klesly tržby asi o 30 procent.

​Řidičům se o víkendu otevřel opravený tříkilometrový úsek dálnice D5 u Rokycan

15.11. – Řidičům se včera otevřel opravený tříkilometrový úsek dálnice D5 od Plzně k Rokycanům ve směru na Prahu. Po více než dvou měsících je opět průjezdný bez omezení, v místě už se netvoří občasné kolony. Motoristé už mohou také zhruba týden využívat opravený nájezd na dálnici na konci přivaděče od Plzně před Ejpovicemi. Na opravené části D5 odstranili stavbaři za 229 milionů korun s DPH podélné nerovnosti na povrchu vozovky, řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Adam Koloušek.

​Pražské letiště odbavilo v říjnu přes 625 tisíc pasažérů, proti létu méně

14.11. – Pražské letiště v říjnu odbavilo přes 625 000 cestujících. Meziročně je to asi o 81 procent víc, zároveň je to však zhruba o dvě třetiny méně než v předkrizovém období. Provoz proti letním měsícům mírně klesá. Nejvíce se v uplynulém měsíci létalo z Prahy do Amsterdamu. Vyplývá to ze statistik Letiště Praha. Letiště v zimě nabídne lety do 92 destinací.

​MSV navštívilo letos 35 tisíc lidí, o polovinu méně než v minulosti

14.11. – Letošní 62. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV) za pět dní navštívilo 35 000 lidí, je to méně než polovina obvyklé návštěvnosti. Na veletrhu se od pondělí do dneška představilo 1016 firem z 35 zemí. O předběžné návštěvnosti informovala společnost Veletrhy Brno v tiskové zprávě.

spinner