Aktuálně

Jihočeský kraj potvrdil územní rozhodnutí pro nádraží v Brně

17.12. – Jihočeský kraj potvrdil územní rozhodnutí nutné pro přestavbu brněnského železničního uzlu, oznámil dnes Jaroslav Hodina z krajského úřadu v Českých Budějovicích. Nezrušil ho, jak chtěli stěžovatelé, především spolek Děti Země, pouze jej v některých bodech upravil. Stěžovatelé se nyní mohou obrátit na soud, právní moci nabude rozhodnutí úřadu po doručení účastníkům řízení. V Českých Budějovicích se o brněnském nádraží rozhodovalo více než dva roky. O přesunu do jižních Čech rozhodlo kvůli podjatosti brněnského magistrátu ministerstvo pro místní rozvoj.

Brexit nejspíš zdraží přepravy zboží do Velké Británie

17.12. – Odchod Velké Británie z Evropské unie a celní unie může přinést citelné zdražení přepravy zboží z Česka do Británie. Důvodem je očekávané prodloužení čekacích dob při odbavování na hranicích s Velkou Británií, a tím celkové zdražení přepravy. Uvedl to mluvčí Sdružení ČESMAD Bohemia Martin Felix. Británie je pátý největší obchodní partner České republiky. Podle statistik ministerstva dopravy se loni převezlo po silnici mezi oběma zeměmi přes 331 tisíc tun zboží.

DHL Express testuje možnost doručování zásilek do sítě PPL Parcelshop

17.12. – Společnost DHL Express, přední poskytovatel expresních logistických služeb, představuje pilotní projekt, a to doručování svých zásilek do partnerské sítě PPL Parcelshop. Od prosince do ledna příštího roku je výhradně pro doručování zásilek (nelze objednat přepravu, pouze zásilku vyzvednout) sjednáno 13 výdejních míst, které doposud fungovaly pouze pro zásilky společnosti PPL.

Aktuality ze světa 49/2018 Premium

Aktuality ze světa 49/2018

14.12. – INFRASTRUKTURA – Ministr dopravy Arpád Érsek a jeho maďarský kolega podepsali dohody o výstavbě mostů přes řeky na společné hranici. Obce Dobrohošť a Dunakility spojí nový most pro pěší a cyklisty přes Dunaj. Silniční most pro auta do 3,5 tuny, cyklisty i pěší přibude i nad řekou Ipeľ mezi obcemi Vrbovka a Őrhalom. Dohodli se na tom slovenský ministr dopravy Arpád Érsek a státní tajemník pro dopravní politiku Ministerstva inovací a technologií Maďarska László Mosóczi, kteří podepsali mezistátní dohody. ,,Oba mosty pomohou rozvoji ekonomiky, turismu a celkové spolupráce obcí a blízkého přilehlého regionu. Proto jsem rád, že místní samosprávy, vyšší územní celky i vlády sousedních zemí přistupovali během jednání k projektům konstruktivní a bylo vidět, že chtějí mít k sobě blíž díky těmto mostům,“ uvedl ministr dopravy Slovenska Arpád Érsek po podpisu dohody.

Dan Ťok zvažuje zákaz jízdy kamionů v levém pruhu na dálnicích

14.12. – Ministr dopravy Dan Ťok zvažuje kvůli situaci na D1 zákaz jízdy kamionů v levém pruhu na dálnicích včetně předjíždění. Plánuje kvůli tomu legislativní změny, operativně by zákaz mohly zatím vynucovat dopravní značky. Ministr to včera řekl novinářům po mimořádném jednání o situaci na páteřní dálnici, na které dva dny kolabovala kvůli počasí a opravám doprava. Podobný návrh představili také komunisté.

Česko stále zaostává ve využití operativního leasingu Premium

Česko stále zaostává ve využití operativního leasingu

14.12. – České firmy využívají operativní leasing ve srovnání se zahraničím stále výrazně méně. Pozvolna se nicméně zahraničním firmám přibližují. Podíl operativního leasingu na financování firemních vozů v Česku meziročně lehce posílil na 16 procent, v zahraničí se jeho podíl drží na 28 procentech. Vyplývá to z letošního průzkumu Fleet Barometer 2018. U menších firem a živnostníků je využití operativního leasingu ještě nižší. Ve srovnání s předchozími lety však postupně roste a již tvoří asi 8 procent. Potenciál dalšího růstu v tomto segmentu je podle odborníků velký.

Prologis Park Brno se rozšiřuje o druhou budovu Premium

Prologis Park Brno se rozšiřuje o druhou budovu

14.12. – V Jihomoravském kraji existuje stále vysoká poptávka po logistických nemovitostech. Proto společnost Prologis zahájila výstavbu druhé spekulativní budovy ve svém novém parku Prologis Park Brno. Budova, jejíž dokončení je plánováno na druhý kvartál příštího roku, nabídne logistické prostory na ploše 39 800 metrů čtverečních. Navržena byla tak, aby mohla být flexibilně rozdělena do menších jednotek s plochou již od 3 500 metrů čtverečních. Stejně jako všechny nové budovy společnosti Prologis pak i tato projde akreditací BREEAM.

Letiště Praha pokořilo hranici 16 milionů odbavených cestujících za rok

14.12. – Na Letišti Václava Havla Praha padl potřetí za sebou historický rekord, když počet odbavených cestujících v rámci jednoho kalendářního roku dosáhl hranice 16 milionů. Jedná se o potvrzení dosavadního vývoje, kdy Letiště Praha roste rychleji, než evropský průměr letišť podobné velikosti. Do konce roku by se měl počet odbavených cestujících na Letišti Praha přiblížit 16,8 milionu, což představuje devítiprocentní meziroční nárůst. Další růst pak Letiště Praha očekává i v příštím roce.

Volkswagen Užitkové vozy otvírá nové centrum pro měření emisí Premium

Volkswagen Užitkové vozy otvírá nové centrum pro měření emisí

14.12. – Ve výrobním závodě v Hannoveru společnosti Volkswagen Užitkové vozy zahájilo provoz nové centrum pro měření emisí. Zařízení s plochou 1000 metrů čtverečních, jehož výstavba trvala pouhých deset měsíců, má dvě zkušební stanoviště, na nichž budou vozidla testována v souladu s metodikou WLTP (Worldwide Harmonized Light Vehicles Test Procedure).

Škoda Electric znovu uspěla v Rumunsku Premium

Škoda Electric znovu uspěla v Rumunsku

13.12. – Škoda Electric se bude významně podílet na dodávce padesáti trolejbusů pro rumunské město Kluž. Plzeňská firma pro flotilu nových nízkopodlažních kloubových trolejbusů dodá kompletní elektrovýzbroj a také během příštího roku zajistí finální montáž vozidel.

spinner