Aktuálně

​Swietelsky Rail CZ poprvé utržil přes miliardu Kč

9.1. – Rekordní tržby 1,25 miliardy Kč čeká v hospodářském roce 2018 až 2019 firma Swietelsky Rail CZ, která modernizuje a staví železniční dopravní infrastrukturu. Za růstem tržeb stojí významné zakázky získané ve veřejných soutěžích. Řekl to mediální zástupce firmy Zdeněk Zuntych.

​Boeing zřejmě zůstal největším výrobcem letadel na světě

9.1. – Americký výrobce letadel Boeing v loňském roce dodal zákazníkům rekordních 806 letounů. Včera to oznámila firma. Zřejmě tak znovu překonala evropského konkurenta Airbus a zůstala největším výrobcem letadel na světě. Airbus zatím údaje o loňských dodávkách nezveřejnil. Firma již ale podle listu Financial Times uvedla, že loni podle předběžných údajů dodala 800 letadel, takže splnila svůj cíl.

V P3 Prague Horní Počernice vyrůstá další hala Premium

V P3 Prague Horní Počernice vyrůstá další hala

8.1. – Japonský výrobce strojírenských součástek Advanex rozšíří svou výrobu do České republiky, konkrétně do logistického parku P3 Prague Horní Počernice. Výstavba haly na míru již začala už na podzim loňského roku a její dokončení se předpokládá letos na jaře.

Zákaz kamionů v levém pruhu dálnic povede podle Hospodářské komory k úbytku řidičů

8.1. – Plošný zákaz jízdy kamionů v levém pruhu na dálnicích povede k dalšímu úbytku profesionálních řidičů, a tím i k celkovému poklesu tuzemské nákladní dopravy. Vyplývá to ze stanoviska Hospodářské komory ČR k poslaneckému návrhu, který prošel připomínkovým řízením. Zákaz by podle novely skupiny poslanců platil v pracovní dny od 06:00 do 22:00. Ministerstvo dopravy návrh podpořilo.

Kraj navrhuje v zákoně o SFDI zpřesnit pojem silnice

8.1. – Pojem silnice v zákoně o Státním fondu dopravní infrastruktury by se měl zpřesnit tak, aby bylo jasné, že se jím pro účely tohoto zákona míní nejen silnice I. tříd, ale i silnice II. a III tříd. V novele zákona o fondu dopravy to navrhlo zastupitelstvo Moravskoslezského kraje. Navrhovanou změnu zdůvodnilo tím, že existuje názor, podle něhož toto ustanovení dopadá pouze na silnice I. třídy, jejichž vlastníkem je stát, a nikoliv na silnice II. a III. třídy, jejichž vlastníkem se stal kraj. Ministerstvo dopravy má však výhrady a ministerstvo financí vyslovilo zásadní nesouhlas.

Travel Service se v roce 2017 propadl do ztráty 500 milionů Kč

8.1. – Hospodaření akciové společnosti Travel Service, nyní Smartwings, a.s, se v roce 2017 propadlo do ztráty více než 500 milionů Kč. V předchozích letech přitom bylo hospodaření společnosti ziskové, v roce 2016 vykázala zisk za účetní období přes 193 milionů Kč. Tržby za prodej vlastních výrobků a služeb naopak stouply na 16,6 miliardy Kč, o 1,18 miliardy Kč více než v roce 2016. Vyplývá to z výroční zprávy společnosti uveřejněné v obchodním rejstříku.

THE Alliance nabídne rozšířenou síť spojů Premium

THE Alliance nabídne rozšířenou síť spojů

8.1. – Nové sdružení kontejnerových rejdařů THE Alliance nabídne v letošním roce celkem 29 služeb, které budou pokrývat 76 přístavů v Asii, Evropě (včetně Středomoří), Severní a Střední Americe, na Středním východě, v Rudém moři a Indickém subkontinentu. Aliance nasadí více než 249 moderních kontejnerových lodí s rozšířenou kapacitou.

Na železnici ve Zlínském kraji skončí monopol Českých drah, uspěla Arriva

8.1. – V osobní železniční dopravě ve Zlínském kraji skončí dosavadní monopol Českých drah. Od prosince bude v dalších deseti letech zajišťovat zhruba třetinu spojů v regionu soukromá společnost Arriva vlaky. Včera o tom rozhodli krajští zastupitelé, příslušné smlouvy ale budou teprve podepsány. Zvýší se i počet vlakových kilometrů, které bude kraj od dopravců objednávat. Ročně ho to bude stát zhruba o 300 milionů Kč více než dosud. Díky změně přibude spojů, cestující by navíc měli jezdit komfortnějšími vo­zy.

Stát loni v dopravě schválil projekty za 29,4 miliardy Kč z EU

7.1. – Ministerstvo dopravy loni schválilo 75 projektů, které dostanou dotaci z evropských fondů. Z nich na ně poputuje 29,4 miliardy Kč. Oznámila to mluvčí ministerstva Lenka Rezková. V roce 2017 ministerstvo schválilo projekty s podílem evropských peněz za více než 50 miliard Kč.

Varšavské letiště odbavilo loni rekordní počet cestujících

7.1. – Počet cestujících na mezinárodním letišti Frédérica Chopina ve Varšavě loni stoupl o 12,7 procenta na rekordních téměř 17,76 milionu. Uvedl to provozovatel letiště PPPL v prohlášení. Letiště ve Varšavě je největším letištěm v Polsku.

spinner