DN č. 19 - IAA Hannover 2018, Automobilová technika, InnoTrans Berlín, vychází 13.9., uzávěrka již 23.8.! 

Aktuálně

Ústavní soud: Pojišťovny mají platit náhradní vůz i u zcela zničeného auta

7.8. – Ústavní soud dospěl k závěru, že pojišťovny by měly z povinného ručení platit náhradní vůz i v případě takzvané totální škody, tedy tehdy, když byl původní vůz při nehodě zcela zničen. Podle Ústavního soudu judikatura soudů v této oblasti není jednotná a je především na Nejvyšším soudu, aby se zabýval jejím sjednocením, uvedl dnes ústavní soudce zpravodaj Tomáš Lichovník.

Ekologicky šetrná auta asi budou moci mít zvláštní značky

7.8. – Majitelé vozidel na elektrický nebo vodíkový pohon zřejmě budou moci do budoucna získat zvláštní registrační značky označené písmeny EL. Tyto značky by jim do budoucna mohly přinést některé výhody. Vozy policie a záchranného systému asi budou moci být vybaveny kvůli lepší viditelnosti i modročervenými, nejen modrými majáky. Novinky přinese novela o provozu na pozemních komunikacích, kterou dnes doporučil beze změn schválit senátní dopravní výbor. Horní komora o předloze rozhodne příští týden.

DB Schenker zajištuje logistiku českého týmu na „koňskou olympiádu“

7.8. – V září proběhnou v americkém Mill Springs v Severní Karolíně Světové jezdecké hry. Na šampionát v zámoří poprvé vyráží i česká reprezentace. Logistiku vybavení českého týmu pro akci, která by se svým významem dala nazvat „koňskou olympiádou“, zajišťuje logistická společnost DB Schenker.

Polsko a Slovensko investují do zlepšení pohraničních komunikací

7.8. – Pohraniční okresy na polsko-slovenském pomezí připravují výstavbu nových a modernizaci starých silnic. Smlouva o projektu, který je připravován v rámci programu Interreg V-A, byla podepsána 3. srpna v jihopolském Řešově. Informovala o tom polská tisková agentura PAP.

Nejnižší cena za část obchvatu Českých Budějovic je 3,9 miliardy Kč

7.8. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dostalo čtyři nabídky na stavbu části obchvatu Českých Budějovic, který bude součástí dálnice D3. Nejnižší cenu za úsek Hodějovice – Dolní Třebonín dlouhý 12,5 kilometru nabídlo italsko-turecké sdružení firem Astaldi a IC IC İçtaş, 3,94 miliardy Kč. Pro tento úsek ještě nemá ŘSD stavební povolení. Cena je v rozhodování důležitá z 90 procent. Začátkem srpna to řekl mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký.

Spojení č. 1 do Bratislavy společnosti RailRunner je rok v provozu

6.8. – Před rokem začal úspěšně provoz spojení č.1 společnosti RailRunner Europe GmbH – denní kyvadlové spojení bez výměny lokomotivy mezi přístavy v Braunschweigu Bratislavě. Od počátku je v tomto vlaku kombinované dopravy, především v relacích door-to-door, přepravováno rozličné zboží, jako například automobilové díly, strojní zařízení, brambory, cukr či betonové desky.

Firmě Honeywell Aerospace Olomouc loni vzrostly tržby i zisk

6.8. – Společnosti Honeywell Aerospace Olomouc, která v Hlubočkách u Olomouce vyrábí a opravuje letecké motory, loni vzrostly tržby o 4,2 procenta na 3,48 miliardy Kč z 3,339 miliardy Kč v roce předchozím. Firma zároveň zvýšila i čistý zisk, a to z 253 milionů Kč v roce 2016 na 323,33 milionu Kč. Informace pochází z výroční zprávy Honeywell Aerospace Olomouc.

Emirates provozuje letouny A380 již deset let

6.8. – Emirates oslavuje deset let provozování letadel A380. Od prvního letu z Dubaje do New Yorku, který se uskutečnil 1. srpna 2008, přepravila flotila Emirates A380 více než 105 milionů cestujících. Za deset let nalétala tato letadla Emirates více než 1,5 miliardy kilometrů, což je ekvivalentem 39 000 cest okolo světa.

Čínská Didi investuje miliardu dolarů do servisních služeb

6.8. – Čínská alternativní taxislužba Didi Chuxing Technology bude investovat jednu miliardu USD (přes 22 miliard Kč) do servisních služeb. Didi, která patří k největším firmám svého druhu na světě, zvažuje vstup na akciovou burzu a před tímto krokem prochází zásadní proměnou.

CZ Loko dodala do Itálie pět lokomotiv za 200 milionů korun

6.8. – Českotřebovská společnost CZ Loko dodala do Itálie pět posunovacích lokomotiv řady EffiShunter 1000. Používat je bude firma patřící do skupiny národního dopravce Gruppo Ferrovie dello Stato Italiane. Uvedl to zástupce CZ Loko Zdeněk Zuntych. Zakázka za zhruba 200 milionů Kč má pro výrobce lokomotiv i další velký význam.

spinner