DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava 

Aktuálně

Aktuality ze světa 13 Premium

Aktuality ze světa 13

19.5. – Šest drážních podniků optimalizuje v rámci hamburského přístavu svůj seřazovací provoz s cílem výrazně snížit podíl prázdných jízd a zlepšit využití přístavní drážní sítě. Aplikovaný model podporují oba provozovatelé kontejnerových terminálů HHLA a Eurogate jakož i hamburská přístavní správa, které podléhá kolem 300 kilometrů drážní sítě a která razí celkovou koncepci „Spolupráce 4.0“. „Můžeme s klidem hovořit o malé revoluci“ popsal novou kooperaci hospodářský senátor Hamburku Frank Horch.

​Společnost Biendl Reisen převzala 75. autobus NEOPLAN

19.5. – Díky geografické blízkosti sídla firmy k výrobnímu závodu NEOPLAN v Pilstingu se zrodil dlouholetý obchodní vztah mezi společností Biendl Reisen a výrobcem autobusů patřícím od roku 2001 ke koncernu MAN Truck & Bus. Již v roce 1976 koupil Richard Gsottberger starší svůj první NEOPLAN, konkrétně model Jetliner. Při příležitosti čtyřicetiletého výročí své firmy převzal opět NEOPLAN, tentokrát Skyliner. Nápadný červený patrový autobus je zároveň celkově 75. NEOPLAN společnosti.

RegioJet vyhlásil výběrové řízení na výrobce nových vlaků i železničních vozů

19.5. – Železniční dopravce RegioJet vyhlásil výběrová řízení na výrobu 20 až 60 elektrických jednotek, 30 motorových jednotek a 50 železničních vozů. Připravuje se na variantu, kdy by stát změnil svůj postoj a vlaky financované z eurofondů (OPD2) nenakoupil do svého majetku, ale upřednostnil by variantu pořízení vlaků jednotlivými dopravci.

Bezkontaktní platba jízdného v Plzni slaví roční výročí Premium

Bezkontaktní platba jízdného v Plzni slaví roční výročí

18.5. – Už více než desetina cestujících v Plzni si kupuje jízdenky ve vozidlech MHD bezkontaktní platební kartou. Podle Plzeňských městských dopravních podniků (PMDP), ČSOB i kartové společnosti MasterCard je to za rok fungování této služby vysoké číslo. Plzeň zůstává v ČR jediným místem, kde je toto odbavení možné ve všech 370 vozech. Tyto platby už předstihly populární nákupy SMS zprávami a snížily počet černých pasažérů, zejména v noci.

​Terminál v Paskově získal nový intermodální vozík od Hysteru

18.5. – Společnost HYSTER CZ a.s. předala začátkem května do dlouhodobého pronájmu společnosti Advanced World Transport a.s. (AWT) nový intermodální Reachstacker Hyster RS 46–33 IH, který bude AWT využívat v rámci provozu svého terminálu kombinované dopravy v Paskově. Stroj je schopný manipulovat automobilové návěsy, respektive výměnné nástavby, nebo ISO kontejnery, a to ve třech řadách až do výšky pěti kontejnerů a do hmotnosti 46 tun.

​Bonett letos otevře rekordních 15 stanic na CNG

18.5. – Společnost Bonett letos pokračuje ve zvyšování kvality služeb pro své zákazníky a upevňování pozice největšího prodejce zemního plynu pro dopravu u nás. Prvním krokem bylo plošné zlevnění stlačeného zemního plynu na začátku února, kterým Bonett reagoval na klesající ceny klasických pohonných hmot i zemního plynu ve světě. Dalším je rozšiřování počtu plnicích stanic.

Volvo představilo vozidla do náročného terénu

18.5. – Nedaleko Loděnic v prostorách kamenolomu Branžovy uspořádala společnost Volvo Trucks koncem dubna pro region střední a východní Evropa předváděcí akci zaměřenou na vozidla a techniku určenou do náročného terénu. Předváděcí akce měla dvě základní části, teoretickou a praktickou. V teoretické části zástupci značky svým zákazníkům detailně představili veškeré novinky, které pro vozidla do náročného terénu nabízí a předali jim informace o využití těchto nových prvků.

​Ministři dopravy se dohodli na propojení dvou silnic na česko-slovenské hranici

18.5. – Ministr dopravy Dan Ťok se minulý týden v Praze setkal se svým slovenským protějškem Romanem Brecelym. Navzájem se seznámili s plány přípravy klíčových staveb a modernizací přeshraniční infrastruktury mezi Českou republikou a Slovenskou republikou. Na jednání byla přijata Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Slovenské republiky o propojení silnice I/11 v obci Mosty u Jablunkova a rychlostní silnice R5 v obci Svrčinovec na společných státních hranicích.

​ODS navrhuje zákaz předjíždění kamionů, dopravci jsou proti Premium

​ODS navrhuje zákaz předjíždění kamionů, dopravci jsou proti

18.5. – Občanští demokraté navrhují zakázat vzájemné předjíždění kamionů mimo dálniční úseky, kde existují v jednom směru tři pruhy. Na setkání s novináři to řekl předseda poslaneckého klubu a exministr dopravy Zbyněk Stanjura. Návrh by měl přispět ke zvýšení bezpečnosti na silnicích. Podle ODS by proto stát měl klást větší důraz na vybudování takzvaných stoupacích pruhů pro předjíždění kamionů. Mluvčí sdružení autodopravců ČESMAD Bohemia Martin Felix nepovažuje nápad za nejšťastnější. Bezpečnosti by to prý neprospělo.

​Bulharsko hledá provozovatele letiště v Sofii

18.5. – Bulharská vláda vypsala výběrové řízení na provozování letiště v Sofii po dobu 35 let. Transakce by měla přinést státu za celé období asi 1,2 miliardy leva (16,6 miliardy Kč), včetně vysoké platby předem. Uvedl to bulharský ministr dopravy Ivajlo Moskovski.

spinner