DN č. 24 - Logistika, Železniční doprava, Dopravní infrastruktura 

Aktuálně

Drážní úřad: Bezpečnost na našich dráhách je dobrá

7.10. – Provozovatelé železničních drah na území ČR loni nahlásili celkem 94 nehod, při kterých bylo usmrceno 29 osob (údaj nezahrnuje události šetřené jako sebevraždy) a 53 vážně zraněno. Pozitivní informací je, že oproti roku 2014 došlo ke snížení nehodovosti o 10 procent. To se však neodrazilo v počtu usmrcených osob, kdy ve stejném období předloňského roku došlo též k úmrtí 29 osob. Vyplývá to z výroční zprávy o vývoji bezpečnosti železnic za rok 2015, kterou vydal Drážní úřad.

​Dohoda o omezení emisí v letecké dopravě byla schválena Premium

​Dohoda o omezení emisí v letecké dopravě byla schválena

7.10. – Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) ratifikovala dohodu o omezení emisí v letecké dopravě. Jde o první mezinárodní klimatickou dohodu, která stanovuje emisní limity pro jednotlivé odvětví. Dohoda stanoví, že horní hranici emisí pro aerolinky bude úroveň z roku 2020, která by v následujících 15 letech neměla být překročena. Aerolinky, které stanovený limit překročí, si budou muset koupit emisní povolenky od jiných odvětví.

​DB Schenker otevírá nový moderní terminál v Blučině u Brna

7.10. – Mezinárodní poskytovatel logistických služeb DB Schenker otevřel v obci Blučina na Brněnsku další ze svých moderních skladových terminálů. Nová pobočka je svým strategickým umístěním ideální pro zásobování po České republice, případně ostatních zemí střední Evropy.

​EK a evropský železniční sektor podpořily zavedení ERTMS Premium

​EK a evropský železniční sektor podpořily zavedení ERTMS

7.10 – Na veletrhu InnoTrans v Berlíně podepsaly 20. září Evropská komise, Evropská železniční agentura a organizace zastupující železniční sektor (CER, EIM, EPTTOLA, ERFA, sdružení uživatelů ERTMS, sdružení GSM-R, UIC, UNIFE a UNISIG) průlomové memorandum o porozumění o evropském jednotném komunikačním a zabezpečovacím systému ERTMS. Cílem je dosažení všeobecné podpory pro nasazení plně interoperabilního systému v Evropě.

​MD: Síť českých dálnic bude hotová kolem roku 2030 Premium

​MD: Síť českých dálnic bude hotová kolem roku 2030

6.10. – Páteřní síť dálnic bude zprovozněná kolem roku 2030. Letos počítá ministerstvo dopravy se zprovozněním dálnice D8 z Prahy do Drážďan, v roce 2021 se dálnice D3 napojí na rakouskou dálnici S10 a o čtyři roky později plánuje úřad dokončit spojení do Polska přes Hradec Králové a Trutnov. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Ročně ministerstvo za stavbu nových úseků dálnic a silnic první třídy utratí zhruba 20 miliard korun.

​SŽDC končí spolupráci s Grandi Stazioni při opravě pražského hlavního nádraží Premium

​SŽDC končí spolupráci s Grandi Stazioni při opravě pražského hlavního nádraží

6.10 – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ukončí spolupráci se společností Grandi Stazioni, která má v nájmu pražské hlavní nádraží. Správce železnic už společnost vyzval, aby mu prostory hlavního nádraží předala. Oznámila to mluvčí SŽDC Kateřina Šubová. Podle Grandi Stazioni ale jednání o prodloužení smlouvy pokračují. Prodloužení nájmu by podle správy železnic bylo v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách.

​Řidiči autobusů mají dostat 98 korun na hodinu, dopravci chtějí peníze od krajů Premium

​Řidiči autobusů mají dostat 98 korun na hodinu, dopravci chtějí peníze od krajů

6.10. – Mzdy šoférům linkových autobusů od příštího roku vzrostou zhruba o třetinu z nynějších 71,60 Kč na hodinu na 98,10 Kč. Schválila to vláda. Zvýšení mezd podporuje i velká část dopravců, zároveň by ale kraje měly navýšit platby dopravcům. Podle šéfa Asociace krajů Michala Haška přijde kraje růst mezd řidičů na více než miliardu korun. Vláda se zatím neshodla, zda náklady související s navýšením mezd bude kromě krajů hradit i stát.

​Pracovní skupina pro dostavbu Pražského okruhu řešila pozemky Premium

​Pracovní skupina pro dostavbu Pražského okruhu řešila pozemky

6.10. – Vládní pracovní skupina, která se zabývá dostavbu Pražského okruhu mezi D1 a D11, řešila výkup pozemků a podklay pro řízení EIA, které posuzuje vliv stavby na životní prostředí. Potvrdil to náměstek primátorky Petr Dolínek. Konkrétní usnesení či nařízení ale nepřijala.

​SŽDC zlepšila parametry tratě z Valašska na Slovensko Premium

​SŽDC zlepšila parametry tratě z Valašska na Slovensko

6.10. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) vylepšila parametry tratě z Hranic na Moravě do Střelné na Vsetínsku, která dále pokračuje na Slovensko. Práce v úsecích Valašské Meziříčí – Jablůnka a Vsetín – Horní Lideč si vyžádaly včetně DPH přes 781 milionů Kč. Téměř 530 milionů Kč by mělo přijít z evropských fondů.

​Areál kdysi mocného autodopravce v Česku jde do prodeje

6.10. – Sídlo a logistická základna spediční firmy firmy Autodoprava Hanzalík, dříve jednoho z největších kamionových dopravců v zemi, se kvůli insolvenci majitele prodává. Logistický areál v Lišově v blízkém sousedství Českých Budějovic o rozloze 94 tisíc metrů čtverečních jde do výběrového řízení. Vyhlásila je v těchto dnech společnost Naxos, která se na prodeje větších komerčních nemovitostí specializuje.

spinner