Aktuálně

​Geis: On-line obchodování jede dál

16.10. – Přepravní a logistická společnost Geis CZ je výhradním logistickým partnerem v oblasti on-line prodeje společnosti dm drogerie markt pro Českou republiku i Slovensko. Pro tento společný projekt se využívá distribuční centrum v Pohořelicích, které v době pandemie zaznamenalo mnohonásobný nárůst množství objednávek.

​Novým komerčním ředitelem DoDo se stal Peter Menky

16.10. – Logistický startup DoDo posiluje své obchodně-marketingové vedení. Na pozici Chief Commercial Officer nastupuje Peter Menky (35), který doposud zastával roli obchodního a marketingového ředitele pro střední a východní Evropu ve společnosti Panasonic. VDoDo se chce Menky zaměřit na další posílení pozice značky v regionu a nastavení obchodní a marketingové strategie, která podpoří současný rychlý růst a expanzi společnosti na nové zahraniční trhy.

​Mnohostranné dohody podle 1.5.1 RID

16.10. – Podmínky platné pro přepravu nebezpečných věcí jsou novelizovány ve dvouletých cyklech. Občas se však stane, že určitou změnu podmínek některý ze smluvních států potřebuje, aby se stala platnou, co nejdříve. Je to například určité ustanovení, které bylo na společném zasedání ADR/ADN a RID schváleno již na úvod dvouletého cyklu změn. Stát pak má možnost takové ustanovení uvést v platnost tzv.„mnohostrannou dohodou“ (dříve se také používal název „zvláštní ujednání“), která je uvedena v Řádu RID pod oddílem 1.5.1 Dočasné odchylky.

​ŘSD je připravené podepsat smlouvy s Metrostavem, díky rozhodnutí ÚOHS

15.10. – Úsek dálnice D3 u jihočeské Kaplice by mohla postavit firma Metrostav Infrastructure. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) s ní kvůli jejím zpochybněným referencím zatím nepodepsalo smlouvu. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) ale v jiném sporném tendru rozhodl, že je třeba reference Metrostavu uznat. ŘSD použije toto rozhodnutí jako platný judikát pro ostatní tendry s Metrostavem, řekl mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

​Aerolinky Alitalia končí, nastupuje společnost Italia Trasporto Aereo

15.10. – Italská letecká společnost Alitalia ukončila 15. října po 74 letech fungování svou činnost. V polovině roku Itálie dosáhla s Evropskou komisí dohody na zahájení provozu nástupnické společnosti ztrátových italských aerolinek Alitalia, kterou se stala společnost nazvaná Italia Trasporto Aereo (ITA).

​Praha koupí za 110 milionů Kč pozemky pro zeleň u Pražského okruhu

15.10. – Pražský magistrát koupí za asi 109,5 milionu korun pozemky u Běchovic. Vznikne na nich tzv. zelený pás a protihlukový val u budoucího úseku Pražského okruhu označovaného jako 511 mezi D1 a hradeckou dálnici. Ve čtvrtek to schválili pražští zastupitelé. Kdy dostavba okruhu začne, není jasné. Investorem je stát prostřednictvím Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), to by podle náměstka primátora Adama Scheinherra mělo příští rok vykoupit sousední pozemky pod samotnou stavbou.

​Boeing se potýká s další vadou stroje 787 Dreamliner, týká se dílů z titanu

15.10. – Americký výrobce letadel Boeing se potýká s další vadou letounu 787 Dreamliner. Týká se některých součástek z titanu, které jsou slabší, než by měly být. S odvoláním na informované zdroje to včera napsal server listu The Wall Street Journal (WSJ). Defekt se týká letadel vyrobených v uplynulých třech letech. Boeing na dotaz agentury Reuters o komentář zatím nereagoval.

​Silničáři ve středních Čechách osadí nové meteostanice

15.10. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) ve středních Čechách osadí nové meteostanice, které cestářům poskytují cenná data a umožňují jim vyjíždět na silnice dříve, než začne padat sníh. Přibudou na silnicích na Kolínsku, Příbramsku, Mělnicku, Mladoboleslavsku či Kutnohorsku, informoval o tom Martin Buček z ŘSD.

​Drážní úřad od září zatím vyměnil končící licence 650 strojvůdců

16.10. – Drážní úřad od září vyměnil přes 650 licencí strojvedoucích, kterým vypršela platnost jejich oprávnění po deseti letech. Do konce roku úřad předpokládá výměnu oprávnění asi celkem 1300 strojvůdců, což je zhruba 12 procent všech vydaných licencí. Platnost oprávnění úřad prodlužuje o deset let.

​Dopravci v září za mýto zaplatili 1,21 miliardy, meziročně o 16,3 procenta více

14.10. – Dopravci v září za průjezdy zpoplatněných dálnic a silnic první třídy zaplatili přes 1,21 miliardy korun. Výběry mýta tak meziročně stouply o 16,3 procenta. K růstu přispěla zejména nová struktura mýtných poplatků. Informoval o tom správce mýtného systému CzechToll. Za devět měsíců letošního roku stát za mýto utržil přes 10,5 miliardy ko­run.

spinner