DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Aktuálně

MD podpoří infrastrukturu pro alternativní paliva

27.4. – Ministerstvo dopravy podpoří z Operačního programu doprava (OPD) výstavbu plnicích stanic na zkapalněný zemní plyn (LNG). Za tímto účelem je vyčleněno z evropských prostředků 100 milionů Kč v rámci podpory infrastruktury pro alternativní paliva.

Prologis zahájil výstavbu nového parku v Brně Premium

Prologis zahájil výstavbu nového parku v Brně

27.4. – Prologis Park Brno. Tak se jmenuje nový logistický park na území České republiky, jehož výstavbu zahájila v těchto dnech společnost Prologis. Jako první v něm vyroste spekulativní budova o rozloze 27 860 m2, která by měla být dokončena ve třetím čtvrtletí letošního roku.

Na podporu leteckých linek v Brně vznikne společnost Moravia GSA

27.4. – Na podporu leteckých linek v Brně vznikne společnost Moravia GSA. Včera o tom rozhodli jihomoravští zastupitelé. Podíl 55 procent v ní bude mít společnost Letiště Brno, která si od kraje jako vlastníka dlouhodobě pronajímá letiště, a zbytek Jihomoravská rozvojová společnost, v níž má podíl kraj a bude mít také město Brno. Kraj hledá dopravce, který by nabídl z Brna nové letecké linky. Chtěl je už od března, ale jednání s rumunskými přepravci ztroskotala.

Kapsch podal námitky proti výsledkům mýtného tendru

26. 4. – Společnost Kapsch včera podala námitky proti výsledkům tendru na výběr mýta na silnicích po roce 2019. Firma zpochybňuje zadání tendru, které podle ní bylo v mnoha ohledech nejasné, což zásadně ovlivnilo její nabídku. Řekl to mluvčí společnosti David Šimoník. Další neúspěšní uchazeči o zakázku svůj postup kvůli výsledkům tendru zatím nekomentovali. Vítězem tendru se stalo konsorcium firem SkyToll a CzechToll. Podle CzechToll jsou námitky firmy Kapsch jen obstrukcí, která má zabránit uzavření smlouvy vítězných firem se státem.

SŽDC očekává, že stavba rychlých tratí začne po roce 2023

26.4. – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) očekává, že výstavba vysokorychlostních tratí by mohla začít po roce 2023. Jako první by se mohly začít stavět úseky mezi Přerovem a Ostravou a také výjezd z Prahy směrem na Brno. Jde o tratě, které výrazně zvýší kapacitu současných konvenčních tratí, řekl na konferenci v Brně Martin Švehlík ze SŽDC.

Ostravské letiště potřebuje rekonstrukci přistávací dráhy

26.4. – Na Letišti Leoše Janáčka Ostrava v Mošnově je nutné rekonstruovat přistávací dráhu. Náklady se odhadují mezi 1,5 a dvěma miliardami Kč. Řekl to ředitel letiště Jaromír Radkovský.

Dan Ťok: stát letos zahájí výstavbu 61 kilometrů nových dálnic

24.4. – Stát by letos mohl zahájit výstavbu 61 kilometrů nových dálnic, v současnosti je rozestavěných přibližně 64 kilometrů. Na včerejším Žofínském fóru to uvedl ministr dopravy Dan Ťok.

Šéf Air France chce zlomit odpor odborů referendem o růstu platů

24.4. – Generální ředitel společnosti Air France-KLM Jean-Marc Janaillac se pokusí ukončit stávku zaměstnanců kvůli sporům o růst mezd tím, že o jejich zvýšení nechá všechny pracující hlasovat v referendu. Předloží návrh společnosti, který odbory před týdnem odmítly a který stanovuje zvýšení letos o dvě procenta a v následujících třech letech o celkových pět procent. Odbory požadují okamžitý nárůst o šest procent, což označilo vedení dopravce za „brutální“ skok, který firma nemůže unést.

Říčany u Prahy se znovu pokoušejí prosadit zákaz průjezdu kamionů

24.4. – Říčany u Prahy chtějí znovu prosadit zákaz průjezdu kamionů nad 12 tun přes město a okolí. Radní David Michalička řekl, že rozhodnutí silničního úřadu lze čekat do měsíce a půl. Původní zákaz vyhlášený loni v listopadu krajský úřad zrušil. Včera si středočeští radní k nově chystanému opatření vyžádali návrh objízdných tras. Podle Davida Michaličky to ale v podobných případech není nutné a z hlediska města bylo vše potřebné předloženo.

Lokomotiva EffiShunter 300 od CZ Loko pro varšavské metro Premium

Lokomotiva EffiShunter 300 od CZ Loko pro varšavské metro

24.4. – Společnost Metro Warszawskie provozující varšavské metro vypsala v listopadu loňského roku tendr, jehož vítězem se stal český výrobce CZ LOKO. Ten varšavskému dopravnímu podniku dodá diesel-elektrickou lokomotivu EffiShunter 300.

spinner