DN č. 5 - Logistika, Kombinovaná a intermodální doprava, vychází 3. 3., uzávěrka již 11. 2.!! 

Aktuálně

​Slovenský Skytoll chce převzít české mýto Premium

​Slovenský Skytoll chce převzít české mýto

25.1. – Výběrčí mýta na Slovensku, společnost Skytoll, nabídla ministru dopravy Danu Ťokovi, že od roku 2017 převezme správu mýtného systému v Česku. Koncem letošního roku totiž vyprší dosavadní smlouva se společností Kapsch a ministerstvo dopravy už dříve přiznalo, že otevřenou soutěž na nového provozovatele nestíhá. Nabídkou společnosti na tříletou správu systému se úřad zabývá.

​ÚOHS zamítl návrh Českých drah týkající se tratí na Šumavě

25.1. – Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) rozhodl, že Jihočeský kraj postupoval správně při výběru dopravce pro takzvané šumavské lokálky. Zamítl tak návrh Českých drah, které výsledek tendru napadly. Ve výběrovém řízení na zakázku za více než dvě miliardy korun uspěl loni na jaře dopravce GW Train Regio. Ten by měl zajistit obslužnost železničních tratích České Budějovice – Černý Kříž, Číčenice – Nové Údolí a Strakonice – Volary.

​Ceny povinného ručení loni vzrostly v průměru o 30 Kč na 2775 Kč

25.1. – Ceny povinného ručení loni podle předběžných dat vzrostly v průměru o 30 Kč na 2775 Kč, tedy o zhruba jedno procento. Pojišťovny na tomto typu pojištění tratí ročně dvě miliardy Kč, ekonomická ztráta byla tedy opět asi deset procent ročního pojistného. „Důvodem jsou stále rostoucí náklady,“ řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce výkonný ředitel České asociace pojišťoven Jan Matoušek.

​Aktuality ze světa 2 Premium

​Aktuality ze světa 2

25.1. – Personální změny vyvolané novou polskou vládou a zaměřené také na podniky kontrolované státem, se nevyhnuly skupině státních drah PKP. V minulých dnech skončili ve funkcích šéf podniku PKP Cargo Adam Purwin, jakož i šéf představenstva drážní infrastrukturní společnosti PKP PLK Andrzej Filip Wojciechovski a člen představenstva koncernu, odpovědný za finance Karol Depczyňski. Všichni tři se v minulých letech podíleli na zlepšení činnosti svých organizací. Důvody odvolání nebyly oficiálně sděleny.

​Britští dopravci požadují vyslání vojáků do Calais

25.1. – Sdružení britských dálkových dopravců vyzvalo Francii, aby k ochraně kamionů před migranty snažícími se proniknout do Británie nasadilo do Calais vojáky. Výzva přišla poté, co byl kvůli skupině migrantů snažících se proniknout na trajekt v sobotu dočasně uzavřen tento severofrancouzský přístav. Británie po Francii opakovaně požadovala posílení bezpečnostních opatření v Calais a obě země loni podepsaly dohodu o spolupráci.

Deutsche Bahn prověřuje rentabilitu nákladních vlaků Premium

Deutsche Bahn prověřuje rentabilitu nákladních vlaků

22.1. – Německý železniční koncern Deutsche Bahn připravuje rozsáhlý sanační program. Od listopadu 2015 je vyhodnocována smysluplnost provozu všech ucelených vlaků se ziskovostí nižší než 20 procent a u jízd jednotlivých vozů nebo skupin vozů pak se ziskovostí nižší než sedm procent.

​Kauzu Dieselgate bude na půdě EP vyšetřovat i česká europoslankyně Premium

​Kauzu Dieselgate bude na půdě EP vyšetřovat i česká europoslankyně

22.1. – Plénum Evropského parlamentu ve Štrasburku jmenovalo členy dočasného vyšetřovacího výboru, který prošetří údajná porušení unijních právních předpisů v souvislosti s měřením emisí v automobilovém průmyslu. Europoslance budou zajímat i možná selhání členských států EU a Evropské komise v prosazování stanovených pravidel.

Slovensko schválilo dohodu s ČR o zlepšení silničního spojení Premium

Slovensko schválilo dohodu s ČR o zlepšení silničního spojení

22.1. – Silniční spojení mezi Českou republikou a Slovenskem by se v budoucnu mělo zlepšit. Slovenská vláda totiž schválila návrh na uzavření dohody s ČR o propojení plánované rychlostní silnice R5 na severu Slovenska s českou silniční sítí na společné hranici obou zemí.

Modernizace dálnice D1 bude pokračovat už možná tento týden

21.1. – Ředitelství silnic a dálnic je připraveno pokračovat v modernizaci dálnice D1 mezi Měřínem a Velkým Meziříčím již v průběhu zimních měsíců. Začít se může již tuto sobotu, záležet bude na vhodných klimatických podmínkách. Jednalo by se o etapu, v jejímž rámci by došlo k provizornímu rozšíření levého jízdního pásu (směr Praha), aby na něj mohla být převedena doprava v režimu 2+2 jízdní pruhy v průběhu modernizace pravého jízdního pásu (směr Brno).


​DB Schenker zrychluje spojení z Číny do Evropy

21.1. – DB Schenker nově nabízí rychlejší spojení mezi Čínou a evropskou pozemní sítí díky pravidelným přepravám vlastních kontejnerů z Číny do Evropy i pro nízkoobjemové zásilky (LCL = less-than-container load). Zákazníci již nemusí čekat, až naplní svým zbožím celý kontejner, a mohou si objednat i doručení menších kusových zásilek. DB Schenker využívá pravidelný železniční spoj z Wuhanu do Duisburgu, přeprava mezi terminály trvá přibližně dva týdny.

spinner