DN č. 24 - Logistika, Železniční doprava, Dopravní infrastruktura 

Aktuálně

​MD: O poloze nádraží si musí rozhodnout hlavně samotné Brno

10.10. – O poloze nového brněnského nádraží si musí rozhodnout především samo město. Tvrdí to ministr dopravy Dan Ťok. Ministerstvo jako investor po dokončení studie proveditelnosti městu sdělí, jakou variantu preferuje, avšak tlačit jednu z variant proti vůli města nemá podle jeho slov smysl. „Je potřeba, aby město se státem postupovaly ve shodě,“ doplnil. Studie má být hotová v prvním čtvrtletí příštího roku.

​Platby bezkontaktními kartami v autobusech se rozšiřují na Příbramsko

10.10. – Už během tohoto týdne bude možné platit bezkontaktně ve všech autobusech mezi Příbramí, Dobříší a Prahou. Místo lovení drobných v peněžence bude stačit jedno přiložení platební karty. Odbavení cestujících v autobusech se tak na Příbramsku zjednoduší. Okolní regiony pak budou následovat do konce měsíce.

​ÚAMK: Nejnebezpečnější silnice v ČR je u Jablonného nad Orlicí

10.10. – Nejnebezpečnější silnicí byla v předchozích letech silnice I/11 mezi Žamberkem a Jablonném nad Orlicí a dále k Červené vodě. Mezi další rizikové úseky patří I/16 u Mladé Boleslavi a I/17 u Čáslavi. Vyplývá to z rizikové mapy EuroRAP pro roky 2013 až 2015. Cenu za přínos ke zvýšení bezpečnosti infrastruktury získala silnice první třídy I/20 mezi Pískem a Vodňany. Uvedli to představitelé Ústředního automotoklubu (ÚAMK).

​DHL Express zvýší příští rok ceny v průměru o 3,9 procenta

7.10. – Společnost DHL Express zvýší o ledna ceny za své služby v oblasti letecké i pozemní mezinárodní přepravy v průměru o 3,9 procenta. „Cílem společnosti DHL Express je poskytovat nejkvalitnější služby v oblasti mezinárodní přepravy zásilek s přesným časem doručení. Každoroční zvyšování cen tento cíl podporuje, protože nám umožňuje investovat do skutečně prvotřídní globální sítě generující významnou hodnotu pro naše zákazníky a zachovat prvotřídní kvalitu našich služeb,“ říká Ken Allen, CEO, DHL Express.

Drážní úřad: Bezpečnost na našich dráhách je dobrá

7.10. – Provozovatelé železničních drah na území ČR loni nahlásili celkem 94 nehod, při kterých bylo usmrceno 29 osob (údaj nezahrnuje události šetřené jako sebevraždy) a 53 vážně zraněno. Pozitivní informací je, že oproti roku 2014 došlo ke snížení nehodovosti o 10 procent. To se však neodrazilo v počtu usmrcených osob, kdy ve stejném období předloňského roku došlo též k úmrtí 29 osob. Vyplývá to z výroční zprávy o vývoji bezpečnosti železnic za rok 2015, kterou vydal Drážní úřad.

​Dohoda o omezení emisí v letecké dopravě byla schválena Premium

​Dohoda o omezení emisí v letecké dopravě byla schválena

7.10. – Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) ratifikovala dohodu o omezení emisí v letecké dopravě. Jde o první mezinárodní klimatickou dohodu, která stanovuje emisní limity pro jednotlivé odvětví. Dohoda stanoví, že horní hranici emisí pro aerolinky bude úroveň z roku 2020, která by v následujících 15 letech neměla být překročena. Aerolinky, které stanovený limit překročí, si budou muset koupit emisní povolenky od jiných odvětví.

​DB Schenker otevírá nový moderní terminál v Blučině u Brna

7.10. – Mezinárodní poskytovatel logistických služeb DB Schenker otevřel v obci Blučina na Brněnsku další ze svých moderních skladových terminálů. Nová pobočka je svým strategickým umístěním ideální pro zásobování po České republice, případně ostatních zemí střední Evropy.

​EK a evropský železniční sektor podpořily zavedení ERTMS Premium

​EK a evropský železniční sektor podpořily zavedení ERTMS

7.10 – Na veletrhu InnoTrans v Berlíně podepsaly 20. září Evropská komise, Evropská železniční agentura a organizace zastupující železniční sektor (CER, EIM, EPTTOLA, ERFA, sdružení uživatelů ERTMS, sdružení GSM-R, UIC, UNIFE a UNISIG) průlomové memorandum o porozumění o evropském jednotném komunikačním a zabezpečovacím systému ERTMS. Cílem je dosažení všeobecné podpory pro nasazení plně interoperabilního systému v Evropě.

​MD: Síť českých dálnic bude hotová kolem roku 2030 Premium

​MD: Síť českých dálnic bude hotová kolem roku 2030

6.10. – Páteřní síť dálnic bude zprovozněná kolem roku 2030. Letos počítá ministerstvo dopravy se zprovozněním dálnice D8 z Prahy do Drážďan, v roce 2021 se dálnice D3 napojí na rakouskou dálnici S10 a o čtyři roky později plánuje úřad dokončit spojení do Polska přes Hradec Králové a Trutnov. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Ročně ministerstvo za stavbu nových úseků dálnic a silnic první třídy utratí zhruba 20 miliard korun.

​SŽDC končí spolupráci s Grandi Stazioni při opravě pražského hlavního nádraží Premium

​SŽDC končí spolupráci s Grandi Stazioni při opravě pražského hlavního nádraží

6.10 – Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) ukončí spolupráci se společností Grandi Stazioni, která má v nájmu pražské hlavní nádraží. Správce železnic už společnost vyzval, aby mu prostory hlavního nádraží předala. Oznámila to mluvčí SŽDC Kateřina Šubová. Podle Grandi Stazioni ale jednání o prodloužení smlouvy pokračují. Prodloužení nájmu by podle správy železnic bylo v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách.

spinner