Aktuálně

RegioJetu se podařilo ustát nástup FlixBusu, autobusy vydělávají

4.1. – Firmě RegioJet se loni podařilo ustát konkurenční nástup FlixBusu a postupně vrátit autobusovou dopravu do zisku, řekl její majitel Radim Jančura. Po škrtech některých méně vytížených spojů a výjimečně i linek letos Radim Jančura předpokládá nový rozvoj jak tuzemské, tak mezinárodní dopravy. Úspěšně konkurovat se RegioJetu daří i díky postupnému rozvoji dálkové železniční dopravy, dodal.

ŘVC: stavba plavebních stupňů na Labi začne nejdřív za čtyři roky

4.1. – Stavba klíčových plavebních stupňů na Labi u Děčína a Přelouče začne nejdříve za čtyři roky. Obě stavby stále nemají platná povolení, uvedl ředitel Ředitelství vodních cest (ŘVC) Lubomír Fojtů. Chybějící plavební stupně jsou podle rejdařů jedním z hlavních problémů vodní dopravy v České republice. O stavbě jezů se hovoří už přes 20 let.

Aktuality ze světa 1/2019 Premium

Aktuality ze světa 1/2019

4.1. – ŽELEZNIČNÍ DOPRAVA – SSAB a dopravce Green Cargo obnovili ocelovou dohodu. Švédský ocelářský průmysl a drážní podnik Green Cargo obnovily svou spolupráci v dopravě oceli a současně odsouhlasily optimalizaci procesů. V příštích pěti letech bude dopravce přepravovat pro výrobce oceli SSAB polotovary a jeho hotové výrobky. Jedná se o dopravní objem kolem tří milionů tun za rok. Oba partneři jednali o nové dohodě rok a půl. Středem pozornosti přitom byla spolehlivost a nákladová efektivnost tak zvaných ocelových kyvadlových vlaků. „Vlaky jsou tepnami našich továren a válcoven, a proto je tak důležité, aby spolupráce s dráhou dobře fungovala,“ řekl Rickard Backlund, šéf logistiky u SSAB. Současně však musí také fungovat nezbytná pružnost, protože výroba bude kolísat více než dosud. Klíčovou roli v novém dopravním systému sehraje 16 lokomotiv Transmontana, jež Green Cargo pořídila. Díky větší tažné síle přepraví stejné množství zboží značně méně vlaků. Šestinápravové lokomotivy jsou přizpůsobeny severskému klimatu.

Letiště Praha posílilo kvůli rostoucímu provozu počet zaměstnanců

3.1. – Zaměstnanost na pražském letišti společně se zvyšujícím se provozem roste. V loňském roce pracovalo na letišti v plném úvazku již zhruba 2650 lidí, což bylo o 300 zaměstnanců více než v roce 2017. V letošním roce chce navíc letiště počet zaměstnanců opět posílit. Oznámil to mluvčí letiště Roman Pacvoň. Důvodem pro navyšování počtu zaměstnanců je rostoucí provoz na letišti.

Britský ministr brání smlouvu na lodní dopravu s firmou bez lodí

3.1. – Britský ministr dopravy Chris Grayling včera obhajoval smlouvu, kterou vláda uzavřela s lodní společností, aby zajistila přepravu zboží přes Lamanšský průliv po odchodu Velké Británie z Evropské unie. Kritiku si kontrakt v hodnotě téměř 14 milionů GBP (téměř 400 milionů Kč) vysloužil především proto, že nová přepravní společnost nevlastní žádné lodě a přepravní služby nikdy nenabízela, informovala britská veřejnoprávní stanice BBC.

Letos bude pokračovat příprava mýta nebo liberalizace železnice

2.1. – K nejzajímavějším tématům v dopravě bude v roce 2019 patřit příprava na vybudování nového mýtného systému, který konsorcium CzechToll/SkyToll spustí od roku 2020. Zároveň se do letošního roku přesunou i spory kolem mýtného tendru. Pokračovat bude také liberalizace železniční dopravy, kraje vyberou nové provozovatele svých tratí. Další rekord očekává i pražské letiště. Řada událostí z roku 2018 bude mít dohru i v roce 2019.

Ministerstvo: loni byly dokončeny čtyři kilometry nových dálnic

2.1. – V loňském roce byly v Česku dokončeny čtyři kilometry nových dálnic. Na rekonstruované dálnici D1 stavební firmy předaly k užívání 26 kilometrů. Dokončeno bylo také 15 kilometrů silnic první třídy. Uvedli to zástupci ministerstva dopravy a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Sněmovní opozice pomalé tempo výstavby kritizuje. Ministr dopravy Dan Ťok, který je ve funkci víc než čtyři roky, poukázal na to, že jeho předchůdci přípravu staveb zastavili.

KN PharmaChain otevřel v Lublani centrum pro globální logistiku Premium

KN PharmaChain otevřel v Lublani centrum pro globální logistiku

2.1. – Skupina Kuehne + Nagel otevřela v prosinci ve slovinské metropoli Lublaň nový sklad pro farmaceutické a zdravotnické produkty. Jde o jedno z největších zařízení svého druhu v globální síti KN PharmaChain. Centrum má výhodnou polohu nedaleko lublaňského mezinárodního letiště. Bude sloužit k celosvětové distribuci hotových produktů, současně ale bude využíváno ke skladování a distribuci surovin a látek pro farmaceutický průmysl.

Slovensko bude hledat provozovatele bratislavského letiště

28.12. – Slovensko bude hledat provozovatele letiště M.R. Štefánika v Bratislavě, který během třicetiletého pronájmu zajistí jeho rozvoj. Zahájení projektu veřejně soukromého partnerství na provoz Štefánikova letiště koncem prosince schválila vláda premiéra Petera Pellegriniho.

Novou halu v Eastgate Park Prague obsadí Transconsult International Premium

Novou halu v Eastgate Park Prague obsadí Transconsult International

28.12. – Omezená možnost nové výstavby je v posledních letech jedním ze základních problémů dalšího rozvoje trhu industriálních nemovitostí. V rámci městských průmyslových zón se tento problém dramaticky násobí. Řešení spočívá především v revitalizaci brownfieldových areálů a zahušťování stávající výstavby. Příkladem je průmyslový areál Eastgate Park Prague, kde byla zahájena výstavba nové haly o rozloze asi 5 000 metrů čtverečních.

spinner