DN č. 7 - Mezinárodní kamionová doprava, Autobusová doprava, LUV, vychází 29.3., uzávěrka již 8.3.! 

Aktuálně

Dan Ťok: situace s mýtem vážná není, vybírat se bude dál

2.2. – Situace kolem výběru nového dodavatele mýtného systému není vážná. Pokud vše půjde podle předpokladů a nikdo nebude vyzývat ke zrušení soutěže, ministerstvo vybere jejího vítěze a mýtné se bude vybírat dál. Poslancům z kontrolního výboru Sněmovny to včera řekl ministr dopravy Dan Ťok. Výběr mýtného by podle něj naopak ohrozilo to, kdyby ministerstvo dopravy soutěž zastavilo a vypsalo ji znovu. Poslanci jeho informaci vzali na vědomí a požádali ho, aby je i nadále pravidelně o dalším dění informoval.

Ve Sněmovně už je novela ke zrychlení výstavby silnic a železnic Premium

Ve Sněmovně už je novela ke zrychlení výstavby silnic a železnic

2.1. – V Poslanecké sněmovně už je novela, jejímž cílem je zrychlení výstavby významných silnic a železnic. Předpokládá zavedení předběžné držby pozemků a také jejich zpřístupnění pro přípravné práce. Zjednodušit by se měla rovněž výplata náhrad za věcná břemena. Předloha pojednává také o předložkách technických sítí a určuje v každém kraji úřady, které povedou k důležitým dopravním stavbám územní řízení.

DHL přepravila klimaticky neutrální cestou vzácný pandí pár Premium

DHL přepravila klimaticky neutrální cestou vzácný pandí pár

1.2. – DHL Global Forwarding, člen skupiny Deutsche Post DHL, přestěhoval dvě pandy velké z čínského města Chengdu do Ähtäri ve Finsku klimaticky neutrální cestou – uhlíkové emise letu budou kompenzovány pomocí projektu na ochranu klimatu. Charterové letadlo se čtyřletým samečkem Huá Bào, nebo také Pyry, jak zní jeho nové finské jméno, a tříletou samičkou Jín Bàobào, neboli Lumi, přistálo na helsinském letišti Vantaa 18. ledna.

Nádraží v Havířově i jeho okolí čeká rozsáhlá modernizace

1.2. – Výpravní budovu vlakového nádraží v Havířově na Karvinsku i jeho okolí čeká rozsáhlá modernizace. Stavba v bruselském stylu bude poté sloužit nejen k odbavování cestujících, ale také pro sportovní či kulturní aktivity. Novinářům to řekl náměstek primátorky Josef Bělica. Město a Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) se dohodly na společném postupu a obě strany uzavřely memorandum o spolupráci.

Prologis zahájil spekulativní výstavbu u D8

1.2. – Nový objekt o celkové rozloze 28 300 m2 vyroste do poloviny roku v Prologis Parku Prague-Úžice. Spekulativní výstavbu zahájila developerská společnost Prologis v uplynulých dnech. Půjde o třetí budovu v aktuálně plně obsazeném parku.

FlixBus hlásí zisk a plánuje růst v regionálním i globálním měřítku Premium

FlixBus hlásí zisk a plánuje růst v regionálním i globálním měřítku

1.2. – Po pěti letech od založení v roce 2013 ohlásil autobusový dopravce FlixBus ziskovost celé skupiny za loňský rok. Na český trh vnitrostátní dopravy vstoupil loni v srpnu a do zelené sítě začlenil 18 českých měst. Podrobnější údaj o hospodaření však firma nezveřejnila.

IATA: Letecká přeprava nákladů loni rostla nejvíce od roku 2010

1.2. – Poptávka po globální letecké přepravě nákladů v loňském roce vzrostla o devět procent, což je nejlepší výsledek od roku 2010. Přispěl k tomu zejména růst globálního obchodu, uvedlo včera Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA). V roce 2016 se poptávka zvýšila o 3,6 procenta.

Aktuality ze světa 5/2018 Premium

Aktuality ze světa 5/2018

31.1. – LOGISTIKA  – Německé koncerny musí bilancovat jinak. Na jedné straně více dluhů, na druhé straně vyšší zisky podle EBIT – to jsou důsledky nových finančních pravidel IFRS 16, které platí pro Deutsche Post DHL. Logistický koncern z Bonnu používá již pro rok 2018 novou formu bilancování, tedy rok před jejím povinným zavedením. IFRS stanoví základní pravidla pro užívání, klasifikaci, prokazování a povinné údaje pro zákazníky (uživatele leasingu) a pro dodavatele (poskytovatele leasingu). Dotčeny jsou novým předpisem zejména koncerny s velkým pronajatým majetkem. Ty se nacházejí především v hospodářském sektoru doprava, kde leasingové financování hraje velkou a narůstající roli. Vedle Deutsche Post jde o Deutsche Bahn a letecké společnosti jako je Lufthansa.

Liberecký kraj bude mít vlastní dopravní společnost Autobusy LK

31.1. – Liberecký kraj bude mít vlastní dopravní společnost Autobusy LK. V budoucnu by měla zajišťovat veřejnou autobusovou dopravu na území Libereckého kraje. Založení společnosti s ručením omezením včera schválili krajští zastupitelé. Původně chtěl kraj koupit 86 procent akcií v existující firmě ČSAD Liberec, plány ale zablokoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) předběžným opatřením. Proto teď padlo rozhodnutí založit vlastní společnost na zelené louce.

Nová bezpečnostní opatření na letišti Václava Havla v Praze Premium

Nová bezpečnostní opatření na letišti Václava Havla v Praze

31.1. – Vedení pražského letiště Václava Havla včera představilo nová opatření, která zvyšují jeho bezpečnost a řadí ho tak mezi nejbezpečnější mezinárodní letiště v Evropě. Na projektu, který uložila vláda v lednu roku 2015, se společně podílely složky Ministerstva financí (Celní správa a Český Aeroholding) a Ministerstva vnitra (Policie ČR a BIS).

spinner