Aktuálně

​Boeing v uplynulém roce poprvé utržil více než 100 miliard USD

31.1. – Americký výrobce letadel Boeing v uplynulém roce poprvé utržil více než 100 miliard USD (2,3 bilionu Kč). Ve čtvrtém čtvrtletí pak zisk a příjmy společnosti překonaly očekávání analytiků. Firma rovněž ve včerejším prohlášení zlepšila výhled zisku na letošní rok, hlavně díky růstu poptávky po letecké přepravě.

​V pražském Sedlci instalovala SŽDC nový typ sklopné protihlukové stěny Premium

​V pražském Sedlci instalovala SŽDC nový typ sklopné protihlukové stěny

31.1. – Požadavek na snížení hlukové zátěže v místě, kde není možné použít klasickou protihlukovou stěnu, stál za instalací nízké sklopné protihlukové clony na trati z Prahy-Holešovic do Roztok u Prahy v místě průchodu železnice městskou částí Praha 6-Sedlec. Jedná se o vůbec první použití protihlukové clony tohoto typu na síti Správy železniční dopravní cesty (SŽDC).

​Scania dodá 15 nákladních vozidel pro elektrifikované dálnice

31.1. – Společnost Scania dodá 15 nákladních vozidel pro tři německé elektrifikované dálnice. Jejich zkušební provoz má začít letos na dálnici A5 v Hesensku. První vůz má být dodaný v květnu. Podle několika studií jsou elektrifikované dálnice alternativou, která pomůže výrazně snížit emise oxidu uhličitého. Scania v Chrášťanech u Prahy provozuje servis a prodejnu vozů. Vozy určené pro německé dálnice budou pocházet ze Švédska, řekl v úterý mluvčí společnosti Viktor Tamayo. Scania je součástí holdingu Volkswagen Truck & Bus GmBH.

​PKP Cargo získalo obří kontrakt na přepravu uhlí PGE Premium

​PKP Cargo získalo obří kontrakt na přepravu uhlí PGE

30.1. - Polský železniční dopravce PKP Cargo podepsal se skupinou PGE (Polska Grupa Energetyczna) smlouvu na přepravu uhlí a vápencových sorbentů. Kontrakt má hodnotu 665,7 milionu PLN (asi 3,9 miliardy Kč).

​Slevy v dopravě v listopadu stály 488 milionů Kč, méně než v říjnu

30.1. – Ministerstvo dopravy vyplatilo dopravcům za loňský listopad 488,3 milionu Kč jako kompenzace za slevy ve veřejné dopravě, což je méně než v říjnu. Nejvíce dostaly České dráhy, a to 207,5 milionu Kč. Sdělila to mluvčí ministerstva Lenka Rezková. Dohromady slevy za první tři měsíce fungování od září 2018 stály 1,46 miliardy Kč. Ročně by slevy měly vyjít na šest miliard Kč.

​BGL považuje hlasování dopravního výboru EP za promarněnou šanci Premium

​BGL považuje hlasování dopravního výboru EP za promarněnou šanci

30.1. – Spolkový svaz spedice, logistiky a zásobování BGL je rozčarován z toho, že dopravní výbor Evropského parlamentu odmítl 10. ledna „Zprávu o vysílání profesionálních řidičů v silniční nákladní dopravě do zahraničí“ i „Zprávu o době jízdy a odpočinku“. Naopak pozitivně hodnotí schválení „Zprávy o přístupu na trh a pracovní trh“.

​Ryanair koupil zbývající podíl v aerolinkách Laudamotion

30.1. – Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair koupila zbývající čtvrtinový podíl ve své rakouské divizi Laudamotion, a je tak jejím 100procentním vlastníkem. Oznámily to včera rakouské aerolinky, cenu firmy nezveřejnily.

​Lodě v Česku patrně budou muset mít zařízení ke sledování pohybu

30.1. – Lodě na vnitrozemských plavbách s výjimkou malých plavidel budou zřejmě na některých úsecích povinně vybaveny zařízením pro sledování pohybu. Počítá s tím novela o vnitrozemské plavbě, kterou včera Sněmovna poslala do závěrečného schvalování. Uskuteční se nejdříve v únoru. Poslanci Jan Bauer a Martin Kolovratník chtějí do výjimek přidat převozní lodi.

​Německé svazy požadují právní jistotu u nákladních ramp Premium

​Německé svazy požadují právní jistotu u nákladních ramp

30.1. – Spolkový svaz spedice, logistiky a zásobování BGL, spolkový svaz hospodářství, dopravy a logistiky BWVL a německý svaz spedice a logistiky DSLV společně informovaly o složité právní situaci při předávání zboží na nákladových rampách.

​Německo nechystá omezení rychlosti na dálnicích

29.1. – Německá vláda se nechystá omezovat rychlost na dálnicích, řekl včera v Berlíně její mluvčí Steffen Seibert. O této možnosti se v posledních dnech ve spolkové republice často debatovalo. Stanovení maximální rychlosti by podpořila těsná většina Němců.

spinner