Aktuálně

Auditoři prověří, zda budování silniční sítě propojující EU probíhá podle plánu Premium

Auditoři prověří, zda budování silniční sítě propojující EU probíhá podle plánu

7.5. – Evropský účetní dvůr zahájil audit podpory EU pro silniční síť spojující členské státy a regiony. Auditoři budou zkoumat, zda opatření a financování Evropské komise směřují k plánovanému budování sítě v jednotlivých členských zemích a zlepšuje se dopravní spojení pro občany. Auditoři provedou kontroly v Bulharsku, České republice, Polsku a Španělsku a předpokládají, že závěrečnou zprávu vydají počátkem příštího roku.

Vlaky RegioJet v prvním čtvrtletí přepravily 1,4 milionu cestujících

7.5. – Ačkoli první čtvrtletí roku bývá u všech dopravců spíše slabším obdobím, RegioJet podle předběžných výsledků vykázal během prvních tří měsíců letošního roku hrubý zisk ve výši 18 milionů Kč. Meziročně to představuje nárůst o 87 milionů Kč. Provozní zisk bez vlivu leasingu na vlakovou techniku pak ve stejném období podle předběžných výsledků dosáhl 87,5 milionu Kč. Za první tři měsíce letošního roku cestovalo dálkovými vlaky RegioJet 1,4 milionu cestujících, což je o 12,6 procenta více než v předchozím roce. Jedná se o výsledky české akciové společnosti RegioJet, kam spadá provoz všech dálkových vlakových linek na komerční riziko na vnitrostátních trasách Praha – Ostravsko a mezinárodních Praha – Košice a Praha – Brno – Vídeň / Bratislava. Výsledky včera oznámil mluvčí firmy Aleš Ondrůj.

NKÚ: stát má několikaleté zpoždění ve stavbě vah na dálnicích

6.5. – Ministerstvo dopravy má několikaleté zpoždění ve stavbě vah na dálnicích, které mají zabránit poškozování cest přetíženými kamiony. Vyplývá to z prověrky, jejíž výsledky dnes zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad. Ministerstvo dopravy v reakci uvedlo, že je stavba vah složitá. V nejbližší době budou dokončeny dvě. Kontroloři také vytkli ministerstvu, že od roku 2015 neurčilo podmínky pro kontrolu přínosu podobných dopravních systémů. Podle ministerstva vzniká IT systém, který bude vyhodnocovat efektivitu dopravních systémů i zpětně.

Novým generálním ředitelem ŘSD se stal Pavol Kováčik Premium

Novým generálním ředitelem ŘSD se stal Pavol Kováčik

6.5. – Ředitelství silnic a dálnic má ode dneška nového šéfa. Dosavadního generálního ředitele Jana Kroupu ve funkci vystřídal Pavol Kováčik. Za úkol má urychlit přípravu nových dálničních staveb, nastavit účinné řídící a kontrolní mechanismy, zlepšit spolupráci s policií a kraji při mimořádných situacích či lépe informovat veřejnost. Ministr dopravy Vladimír Kremlík. Který Pavola Kováčika dnes do funkce uvedl, řekl, že uvítá, pokud dosavadní šéf ŘSD v resortu dál zůstane.

Lodě v Česku budou muset mít zařízení ke sledování pohybu

3.5. – Lodě na vnitrozemských plavbách s výjimkou malých plavidel a převozních lodí budou muset být na některých úsecích vybaveny zařízením pro sledování pohybu. Povinnost včera v novele o vnitrozemské plavbě schválil Senát. Předloha nyní zamíří k podpisu prezidentovi.

Aktuality ze světa 18/2019 Premium

Aktuality ze světa 18/2019

3.5. – NÁMOŘNÍ DOPRAVA – Kontejneroví rejdaři zakládají v USA digitální asociaci. Námořní rejdařství A. P. Møller-Maersk, Hapag Lloyd, MSC a Ocean Network Express vytvořila Digitální kontejnerovou námořní asociaci (DCSA: Digital Container Shipping Association), kterou již schválila Federální námořní komise USA. Původní start loni v listopadu se začleněním CMA CGM byl následně odložen pro vládní zásahy prezidenta Donalda Trumpa. Nově jmenovaný ředitel Thomas Bagge, dřívější zaměstnanec Maersk Transport and Logistics řekl, že DCSA je neutrální nezisková organizace se zaměřením na spolupráci rejdařů cestou standardizace. Thomas Bagge má více než desetiletou zkušenost z jednání s představiteli multinacionálních organizací. Hlavní manažer DCSA uvedl: „Poprvé za 20 let se schází obor kontejnerových rejdařství kvůli společnému cíli dostat jej do digitální epochy. S úředním schválením za zády se těšíme, že asociace zahájí svou práci a začne spolupracovat s množstvím subjektů z celé odborné oblasti.“ Asociace uvádí, že „není jejím záměrem vyvinout nebo provozovat nějakou digitální platformu a vyměňovat jakékoli informace o obchodě či o konkurenci“. Cílem je rozvíjet IT a bezpečnostní standardy, což napomůže výměně údajů ku prospěchu celého oboru kontejnerové plavby, jeho partnerů a členů.

Radim Jančura změnil strukturu společností v holdingu Student Agency

3.5. – Podnikatel Radim Jančura od začátku května změnil strukturu společností v holdingu Student Agency. Do nově založené komanditní společnosti Student Agency Travel začlenil prodej letenek, zájezdů a zahraničních pobytů. V existující komanditní společnosti Student Agency nechal dopravní aktivity, tedy autobusy a vlaky. Pod tuto společnost ve struktuře spadají i akciové společnosti RegioJet, jedna v Česku, druhá na Slovensku. Samostatnou akciovou společností spadající přímo pod holding je RegioJet UK, která bude mít na starosti provoz vlaků v Ústeckém kraji, řekl mluvčí Aleš Ondrůj.

Letiště plánuje modernizaci, vypíše 145 tendrů za 2,5 miliardy Kč

3.5. – Pražské letiště v nejbližších měsících vypíše 145 výběrových řízení na modernizaci své dopravní, stavební i technické infrastruktury. Předpokládaná hodnota stavebních a infrastrukturních zakázek, které letiště letos vypíše, bude přibližně 2,5 miliardy Kč, oznámilo Letiště Praha. V letošním roce chce letiště investovat do modernizace celkem více než tři miliardy Kč.

V ČR se za evropské peníze postavilo 1470 km silnic a železnic

2.5. – Včera uplynulo patnáct let od vstupu České republiky do Evropské unie. Za tu dobu se v zemi s využitím peněz z evropských fondů postavilo nebo zmodernizovalo více než 975 kilometrů železnic a téměř 495 kilometrů silnic a dálnic. Evropské dotace, které směřovaly do dopravy, se od vstupu země do EU vyšplhaly na takřka 12,2 miliardy EUR (asi 325 miliard Kč). Uvedla to mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková.

Kraje zúžily seznam mýtných úseků s nulovou sazbou na 600 km

2.5. – Mýtných úseků s nulovou sazbou bude méně, kraje aktualizovaly seznam silnic, na kterých si přejí mýto bez poplatku. Ze zhruba 870 kilometrů silnic první třídy, o které se mýto v příštím roce rozšíří, by tak mělo být zdarma přibližně 600 kilometrů. Oznámila to předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Mračková Vildumetzová. Nulovou sazbu bude muset ještě schválit vláda, kraje však loni dostaly slib, že stát bude jejich výběr respektovat.

spinner