Aktuálně

​Skladon testuje prvního autonomního robota od společnosti Sluno

21.9. – Fulfillmentová společnost Skladon navázala spolupráci se společností Sluno a ve svém distribučním centru spustila pilotní provoz prvního autonomního robota. Cílem projektu je nejen urychlení a zvýšení kapacit u skladových operací a zjednodušení práce operátorům, ale také manifestace toho, jaký má robotizace v logistice do budoucna potenciál.

​Autonomní technologie od Škoda Group jako řešení ke snižování nákladů

21.9. – Provozovatelé veřejné dopravy čelí stále větší výzvě – výraznému růstu cen energií a s tím související potřebě optimalizovat svůj provoz. Každá koruna vynaložená na neefektivní provoz znamená méně zdrojů na zlepšování služeb a rozšiřování dopravní sítě. Škoda Group přichází s řešeními, jejichž integrací mají dopravní podniky možnost posunout své služby na novou úroveň. Své digitální systémy skupina představila v rámci tiskové konference na veletrhu Trako 2023 v polském Gdaňsku.

​Sedm z deseti Pražanů považuje auta za problém, nejvíce jim vadí zácpy

21.9. – Podle průzkumu provedeného platformou Bolt v rámci její kampaně Cities for People považuje rovných 70 procent Pražanů „nadměrnou závislost na automobilech“ za významný problém svého města. Nepřekvapivě vadí lidem hlavně zácpy (78 procent) a těžkosti s parkováním (64 procent), ale také zplodinami znečištěné ovzduší (71 procent). Zajímavé přitom je, že 58 procent Pražanů si stěžuje na nedostatek fyzické aktivity v důsledku ježdění po městě autem.

​ČEPRO staví šest nových velkokapacitních nádrží na naftu a benzin v Hněvicích

20.9. – Společnost ČEPRO slavnostně položila základní kámen pro výstavbu šesti nadzemních multiproduktových nádrží. Každá bude mít objem 10 milionů litrů a spolu vytvoří nový skladovací blok v areálu skladu Hněvice.

​Zkušební provoz RegioFoxů se rozšiřuje o další jednotky, denně ujedou na 1 400 kilometrů

20.9. – Už minulý víkend otestovali odborníci Českých drah provoz dvojice spojených souprav a od úterý se provoz jednotek RegioFox rozšiřuje na středočeských tratích z Rakovníka do Berouna a z Berouna do Prahy přes Rudnou u Prahy. Denně budou jezdit až tři „lišky“ z pěti, které mají České dráhy ke zkušebnímu provozu k dispozici. Denně najedou zhruba 1 400 kilometrů a v pracovní dny obslouží až 38 vlaků. Na zbývajících jednotkách bude probíhat zácvik personálu, provozní údržba a odstraňování nedostatků zjištěných při zkušebním provozu.

​Ještě 316 tisíc řidičů by si do konce roku mělo vyměnit řidičský průkaz

20.9. – Do konce letošního roku zbývá ještě vyměnit více než 316 tisíc řidičských průkazů. Do 15. září 2023 si nový řidičský průkaz vyměnilo 558 447 řidičů a řidiček z celkových 875 tisíc, kterým letos platnost řidičského průkazu končí. Větší část dokladů je tak již vyměněna, přesto není dobré nechat výměnu na poslední chvíli. Nejvíce řidičských průkazů zbývá ještě do konce roku vyměnit ve Středočeském kraji a v Praze. Žadatelé si ovšem mohou ušetřit jednu návštěvu úřadu a o nový řidičský průkaz zažádat jednoduše přes Portál dopravy.

​GXO urychluje nasazení řešení umělé inteligence ve Spojeném království

20.9. — GXO Logistics, světový poskytovatel smluvní logistiky oznámil, že společně s dodavatelem Datasparq úspěšně nasadil řešení umělé inteligence, které pomohlo zvýšit efektivitu, generovat úspory nákladů a snížit dopad na životní prostředí prostřednictvím optimalizace přepravních tras.

​DEVINN otevřel svůj energeticky nezávislý areál

20.9. – Vzrůstající poptávka po větší energetické nezávislosti i stále méně výhodné podmínky výkupu přetoků energie z fotovoltaických elektráren zpět do sítě přivedly jabloneckou společnost DEVINN k myšlence spojit její vodíkový generátor H2BASE s elektrolyzérem, úložištěm a fotovoltaikou. Vznikl tak uzavřený okruh tzv. vodíkového hospodářství, které dokáže zajistit energetickou nezávislost budov.

​Portugalsko příští týden zahájí privatizaci aerolinek TAP, řekl premiér

20.9. – Portugalská vláda příští týden schválí právní rámec privatizace státní letecké společnosti TAP. Po několikaměsíčním zpoždění tak zahájí její prodej. Včera to podle agentury Reuters řekl premiér António Costa. Letecká společnost prochází restrukturalizací v rámci záchranného balíčku v objemu 3,2 miliardy eur (přes 782 miliard Kč), který schválil Brusel. Portugalská vláda uvedla, že si v dopravci hodlá ponechat strategický podíl.

​Češi se při vyzvedávání zásilek postupně odvrací od České pošty

19.9. – září 2023 – Češi se postupně odvrací od České pošty, polovina objednávek se přepravuje přes Zásilkovnu nebo kurýrní služby. Hlavní roli při výběru přepravní služby hraje druh prodávaného zboží a cílová skupina. Zatímco obchody, které cílí na starší skupiny zákazníků, evidují výrazně převažující zájem o doručení Českou poštou, mladší generace v drtivé většině využívá výdejní služby, jako je Zásilkovna či kurýrní společnosti. Kurýři se ovšem čím dál více využívají zejména pro firemní zásilky (B2B). Aktuální trendy v dopravě zboží z e-shopů pozoruje brněnské logistické centrum Authentica Fulfillment, které letos vyexpeduje přes jeden milion objednávek.

spinner