DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Aktuálně

DB Schenker prosazuje ekologický přístup v logistice

20.4. – Už tuto neděli si připomínáme mezinárodní Den země. A to je možná dobrá příležitost připomenout význam životního prostředí v dopravě a logistice. O udržitelný rozvoj logistiky dlouhodobě usiluje například společnost DB Schenker. Přispívá k němu mimo jiné větším zapojením železniční přepravy, snižováním obsahu síry v lodním palivu, nebo využíváním vozidel na stlačený zemní plyn (CNG).

Czech Airlines Technics získala jako první v Evropě osvědčení pro údržbu letadel čínských aerolinek Premium

Czech Airlines Technics získala jako první v Evropě osvědčení pro údržbu letadel čínských aerolinek

18.4. – Dceřiná společnost Českého aeroholdingu, Czech Airlines Technics (CSAT), která poskytuje služby v oblasti údržby a oprav letadel, prošla jako první nezávislá organizace v Evropě úspěšným certifikačním procesem a obdržela od čínského Úřadu pro civilní letectví (Civil Aviation Administration of China) oprávnění na traťovou údržbu letadel čínských aerolinek. Hlavní výhodou je, že zaměstnanci mohou nyní potvrdit, že je letadlo po údržbě schopné provozu bez nutné přítomnosti technika letecké společnosti.

Francouzští poslanci v prvním čtení schválili reformu drah

18.4. – Dolní komora francouzského parlamentu, Národní shromáždění, včera v prvním čtení schválila návrh reformy drah (SNCF), kvůli níž tento měsíc nebývale dlouho stávkují železničáři. Reforma je jednou z hlavních ekonomických změn, které od svého loňského zvolení prosazuje prezident Emmanuel Macron. Návrh nyní poputuje do Senátu, který se jím bude zabývat v květnu. Definitivní schválení textu se podle ministerstva dopravy čeká v červenci.

Letiště Václava Havla Praha se stane nekuřáckým letištěm

17.4. – Letiště Václava Havla Praha se od 1. května stane nekuřáckým letištěm. Od začátku příštího měsíce nebude možné kouřit ve všech interiérových prostorech a zároveň bude ukončen provoz dosavadních kuřáckých koutků v tranzitním prostoru. Letiště Praha jde tímto rozhodnutím vstříc modernímu trendu a zároveň reaguje na zpětnou vazbu od cestujících. Cestujícím kuřákům budou nadále k dispozici vyhrazená místa před vstupy do budov.

Aktuality ze světa 16/2018 Premium

Aktuality ze světa 16/2018

17.4. – SILNIČNÍ DOPRAVA – Saudská Arábie usiluje o přístup k úmluvě TIR. Tamní rada ministrů schválila přístup k Úmluvě OSN TIR, aby podpořila zlepšení regionální integrace. Kolem 30 procent světového obchodu směřuje přes Rudé moře a Saudská Arábie je v tomto směru aktivní prostřednictvím Kooperační rady Arabského zálivu a působením na Středním východě. Umožňuje jí to její geografické i ekonomické postavení. Kromě toho existuje návaznost na Saudskou vizi 2030 – strategii přeměnit zemi v logistickou křižovatku pro Asii, Evropu a Afriku. Rozhodnutí přistoupit k systému TIR má pomoci zlepšit a profesionalizovat silniční a přeshraniční dopravu. Ve spojitosti se světovou konferencí IRU 2018 v letošním roce v Ománu se uvádí, že IRU bude usilovat o vstup dalších arabských zemí do globální sítě TIR. Ve hře bude také utváření nových intermodálních koridorů propojujících Afriku, Asii a Evropu přes země začleněné do Kooperační rady Arabského zálivu. Dvoustranný obchod mezi arabskými zeměmi je v současnosti na nízké úrovni (dosahuje pouze 10 až 15 %) a zavedení systému TIR by mělo výrazně podpořit zlepšení regionální hospodářské a obchodní integrace.

Karlovarské letiště bude hledat peníze na rozšíření dráhy

17.4. – Letiště Karlovy Vary plánuje rozšíření a případně prodloužení přistávací dráhy. Umožnilo by to rozšířit možnosti přistání i větších letadel. Stále ale není vyjasněno, z jakých prostředků by investice mohla být financována. Letiště patří Karlovarskému kraji, náklady uvažované stavby by šly do stovek milionů Kč. Podle hejtmanky Jany Vildumetzové by peníze bylo možné získat z dotačního programu Restart či Státního fondu dopravní infrastruktury.

Na dopravu v ČR šlo loni z evropských fondů téměř 51 miliard Kč

17.4. – V dopravě bylo loni podpořeno z evropských strukturálních fondů 68 projektů za téměř 51 miliard Kč, což je o více než 40 miliard Kč víc než v roce 2016. Všechny plánované prostředky, které měl Operační program doprava (OPD) vyčleněné pro loňský rok, tak byly vyčerpány. Pro letošní rok se předpokládá čerpání OPD prostřednictvím rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI) ve výši 17 miliard Kč. Údaje včera zveřejnilo ministerstvo dopravy. OPD je primárně zaměřen na financování dopravní infrastruktury z evropských fondů.

Letošní zima byla podle silničářů ohledně nákladů podprůměrná

16.4. – Letošní zimní sezona na českých dálnicích a silnicích byla podle silničářů z hlediska nákladů podprůměrná. Celkové náklady na zimní údržbu se vyšplhaly na 749 milionů Kč, což je o zhruba 20 milionů Kč méně, než loni. Oznámilo to Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).

Radim Jančura se chystá krajům nabídnout zajištění železniční dopravy

16.4. – Majitel společností Student Agency a RegioJet Radim Jančura chce oslovit jednotlivé kraje a předložit jim nabídku na zajištění spojů regionální železniční dopravy. Krajům na konci roku 2019 končí dlouhodobé smlouvy s Českými drahami a většina chystá znovu přímé zadání bez soutěže. Podle evropské legislativy musí kraje jakékoli přímé zadání včas oznámit, posoudit další případné nabídky a rozhodnout se pro tu nejvýhodnější tak, aby se zachovaly jako dobrý hospodář, řekl Radim Jančura.

Olga Sehnalová vystoupila na Valném shromáždění OSN k bezpečnosti dopravy

16.4. – Poslankyně Evropského parlamentu Olga Sehnalová minulý týden promluvila na Valném shromáždění OSN v New Yorku. OSN poslankyni pozvala na základě její dlouhodobé činnosti v oblasti bezpečnosti dopravy ve výboru pro dopravu a výboru pro vnitřní trh Evropského parlamentu. Během zasedání OSN byla přijata rezoluce, jež mimo jiné vítá zřízení fondu OSN k bezpečnosti silničního provozu. Poté zástupci zemí z celého světa pokračovali v diskuzi o opatřeních ke snížení počtu úmrtí v důsledku dopravních nehod v následující dekádě.

spinner