Aktuálně

Europarlament chce zajistit kybernetickou ochranu autonomních vozidel

16.1. – Evropský parlament (EP) vidí v autonomních dopravních prostředcích velký inovační potenciál, chce ale, aby Evropská komise (EK) vypracovala strategii kybernetické bezpečnosti a uživatelské ochrany dat související s jejich provozem. Včera se na tom na plenárním zasedání ve Štrasburku shodli europoslanci. Od roku 2020 na evropský trh vstoupí automobily s vysokou mírou automatizace, za jejich provoz bude ale stále zodpovědný řidič. Plně autonomní vozy, které se zcela obejdou bez řidiče, by se realitou evropského provozu měly stát po roce 2030.

Brexit bez dohody může omezit část nákladní dopravy do Británie

16.1. – Tzv. tvrdý brexit, tedy odchod Velké Británie z EU bez dohody, může omezit část tuzemské nákladní dopravy směřující na ostrovy. Důvodem je očekávané prodloužení čekacích dob na hranicích, v jejichž důsledku se zvýší náklady na přepravu i bezpečnostní rizika, uvedl zástupce generálního tajemníka sdružení ČESMAD Bohemia Jan Medveď. Britský parlament včera večer odmítl dohodu o brexitu, kterou s EU vyjednala premiérka Theresa Mayová.

Výběr mýtného na Slovensku loni dosáhl rekordních 213 milionů EUR

16.1. – Výběr mýtného od dopravců za jízdu po dálnicích a dalších zpoplatněných silnicích na Slovensku loni vystoupil na rekord. Vyplývá to z údajů, které včera poskytl provozovatel mýtného systému, společnost SkyToll.

​Pražské letiště zvýšilo počet cestujících o 9 procent na 16,8 milionu

16.1. – Pražské Letiště Václava Havla v loňském roce odbavilo rekordních 16,8 milionu cestujících, což je meziročně o devět procent více. Zvýšil se i počet vzletů a přistání, který vzrostl o téměř pět procent na 155 530 pohybů. V tiskové zprávě to včera sdělilo Letiště Praha. Počet cestujících se na letišti každoročně zvyšuje od roku 2013.

​Německo ponechá provoz mýtného ve státních rukou

16.1. – Německá vláda se rozhodla ponechat společnost provozující systém mýtného pro nákladní automobily na dálnicích a silnicích Toll Collect trvale ve státních rukou. Oznámil to včera německý ministr dopravy Andreas Scheuer. Dodal, že takový postup bude levnější než najmutí soukromého provozovatele systému.

ŘSD: na 3 úsecích dálnic vzniknou inteligentní dopravní systémy

15.1. – Na dalších třech úsecích dálnic vzniknou inteligentní dopravní systémy (C-ITS), které by měly zvýšit informovanost řidičů o aktuální situaci v provozu. Včera o tom informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). První inteligentní dopravní systém byl vybudován loni na úseku dálnice D1 mezi Mirošovicemi a Rudnou.

ČSA začaly létat dvakrát týdně do Stuttgartu

15.1. – České aerolinie začaly létat do Stuttgartu. Linka bude zatím fungovat dvakrát týdně do konce zimní sezóny. Létat na ní bude zejména letový personál ČSA.

Benzina zavedla nový systém kontroly kvality paliv Premium

Benzina zavedla nový systém kontroly kvality paliv

15.1. – Benzina zavedla nový program kontroly kvality paliv na svých čerpacích stanicích. Od začátku letošního roku začala kontrolu kvality provádět nezávislá akreditovaná laboratoř společnosti Unipetrol. Benzina si od tohoto kroku podle mluvčího Unipetrol RPA Pavla Kraidla slibuje především zefektivnění kontinuálního testování.

Dozorčí rada ČD by dnes mohla doplnit představenstvo

15.1. – Dozorčí rada Českých drah dnes bude jednat o doplnění představenstva společnosti. V pětičlenném vedení firmy schází dva lidé. Hledání nových členů představenstva, kteří zároveň převezmou pozice náměstků pro provoz a pro správu majetku, trvalo téměř čtyři měsíce. Dozorčí rada bude jednat o dvou kandidátech, jejich jména však společnost odmítla sdělit. Spekuluje se o Michalu Heřmanovi, bývalém šéfovi polské těžební firmy PG Silesia, a Michalu Verešovi ze Železniční společnosti Slovensko.

​Lukáš Ondráček nově vede DKV v Česku a na Slovensku Premium

​Lukáš Ondráček nově vede DKV v Česku a na Slovensku

15.1. – Lukáš Ondráček vystřídal ve vedení společnosti DKV Euro Service pro Českou republiku a Slovensko Ondřeje Pavlíka. Ten postoupil na pozici regionálního ředitele DKV pro severní, střední a východní Evropu. Minulý týden to oznámili zástupci firmy.

spinner