Aktuálně

​Šéf Boeingu se omluvil pozůstalým po obětech pádů letadel, ti žádají 24 miliardy dolarů

21.6. – Výkonný ředitel amerického výrobce letadel Boeing David Calhoun se při úterním slyšení v americkém Senátu omluvil pozůstalým po obětech zřícení dvou letadel 737 MAX společností Lion Air a Ethiopian Airlines. Uvedla to agentura DPA. Právní zástupci 15 rodin ale požádali ministerstvo spravedlnosti o zahájení trestního řízení a peněžní trest ve výši 24,8 miliardy USD (574,8 miliar­dy Kč).

​Právě vychází v DN č. 12 - 13

Jiří Marek: Hlavním milníkem Austromaru bylo rozhodnutí působit na trhu nezávisle

21.6. – Společnost Austromar slaví letos 30 let na trhu v České republice. Nejdůležitější milníky v uplynulých třech desetiletích i aktuální výzvy nám přiblížil generální ředitel společnosti Jiří Marek.


​Do Eemshavenu připlula 100. loď s LNG, plyn pro Česko jich přivezlo 37

20.6. – Sto obřích tankerů se zkapalněným plynem pro Evropu zatím připlulo do nizozemského plovoucího terminálu Eemshaven. Ten umí převést surovinu zpět do plynného skupenství a poslat ji do přepravní soustavy. Mimo jiné i pro ČR, pro kterou byl určen obsah 37 lodí. Celkově tak ČEZ ve spolupráci se státem zajistil 3,4 miliardy metrů krychlových plynu, což je více než polovina z 6,7 miliardy metrů kubických loňské spotřeby České republiky. Uvedl to mluvčí Skupiny ČEZ Roman Gazdík.

Právě vychází v DN č. 12 - 13

​Obsazenost v P3 parcích se pohybuje kolem 97 procent

20.6. – Trh průmyslových nemovitostí pociťuje znatelný pokles poptávek po volných prostorách. Z informací za první čtvrtletí letošního renomovaných realitních agentur je patrné, že poptávka meziročně klesla o 54 procent a ve srovnání s přechozím kvartálem se snížila dokonce o 61 procent. Díky velikosti a rozmanitosti stávajícího portfolia se P3 razantní pokles nedotýká, ačkoliv může mít dopad u nově dokončené výstavby v mimopražských lokalitách. Na setkání s novináři to koncem května uvedli zástupci společnosti P3.

​Společnost Schmitz Cargobull přiblížila novinky, které představí v září na veletrhu IAA Transportation 2024 v Hannoveru

20.6. – Společnost Schmitz Cargobull představí v září na veletrhu IAA 2024 své novinky pod mottem „Delivering Performance“. Pro návštěvníky má připravená efektivní dopravní řešení, která zákazníci mohou využít ke zlepšení výkonnosti svého vozového parku a k optimalizaci celkových provozních nákladů. Nové produkty, které budou k vidění v Hannoveru, společnost představila odborným novinářům minulý týden na tiskové konferenci ve svém výrobním závodě skříňových nástaveb ve Vredenu.

Správa železnic: ​Trolejové vedení získají další tři tratě

20.6. – Elektrické vlaky vyjedou do dalších míst v Česku. Umožní to výstavba trolejového vedení hned na několika tratích, kterou připravuje Správa železnic. Pro takzvanou prostou elektrizaci nyní vybrala zhotovitele přípravných dokumentací úseků Klatovy – Železná Ruda, Kralupy nad Vltavou – Kladno a Zdice – Písek. Samotné zahájení prací se předpokládá v roce 2027.

​Systém futurego od ČEZ zdolal magickou metu milionu dobitých elektromobilů za čtyři roky od spuštění

20.6. – První milion odbavených elektromobilů čerpajících bezemisní energii u stojanů ČEZ má za sebou zákaznický systém futurego. Ročně zajistí stovky tisíc dobitých elektroaut řidičů z ČR i ze zahraničí. Jeho využívání je přitom mnohem širší. Na jednom místě a během několika vteřin má řidič všechny praktické informace související s dobíjením. V hitparádě nejoblíbenějších služeb, které aplikace nabízí, vede navigace ke stanicím, zjišťování jejich obsazenosti a ceny za dobíjení.

​DPD doručuje již do 110 000 výdejních míst a boxů

20.6. – Společnost Geopost (dříve DPDgroup), jejíž součástí je i česká DPD, zaznamenává rostoucí popularitu doručování mimo domov (tzv. out of home) mezi pravidelnými zákazníky e-shopů. Podle posledních dat z největšího evropského průzkumu E-shopper Barometer 44 % pravidelných online nakupujících preferuje doručení mimo domov (na výdejní místa/ do boxů), což je nárůst o 5 procentních bodů oproti roku 2022. Čeští zákazníci mohou využívat všech 110 000 výdejních míst a boxů DPD, které jsou k dispozici v rámci Evropy.

​Brno smění pozemky s firmami Křetínského kvůli stavbě vlakového nádraží, opozice i lidovci mají výhrady

19.6. – Brněnští zastupitelé včera schválili směnu pozemků se společnostmi, které patří podnikateli Danielovi Křetínskému. Město pozemky potřebuje pro přesun vlakového nádraží z centra o kilometr jižněji. Křetínskému město pošle 186 milionů korun a naopak městská firma Brněnské komunikace prodá Křetínskému lukrativní stavební pozemky poblíž budoucího nádraží za 306 milionů korun. Pro bylo 30 zastupitelů z 55, transakci odhlasovaly koaliční strany ODS, ANO a SOCDEM.

​Aktivita na maloobchodním trhu roste, zvláště v sektorech módy, F&B a zboží pro zdraví a krásu

19.6. – Nájemní aktivita na českém i evropském retailovém trhu v roce 2023 meziročně výrazně vzrostla, napříč sektory i zeměmi se zvýšil počet transakcí i objem pronajaté plochy. Nejaktivnější bylo u nás i celkově v Evropě módní odvětví a sektor F&B (stravování a nápoje), rychle rostl i segment health and beauty, tedy zboží pro zdraví a krásu. Většinu loňských nájemních transakcí realizovali obchodníci cílící na masové spotřebitele (mass market), aktivita rostla i u prémiových a luxusních značek. Většinou se pronajímaly menší prodejny s rozlohou do 600 metrů čtverečních, zvláště ty pod 200 metrů čtverečních. Informace přinesl průzkum realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield, která analyzovala přes 2 000 maloobchodních nájemních transakcí ve 13 zemích Evropy včetně Česka.

spinner