DN č. 23 - Mezinárodní kamionová doprava, Autobusová doprava, Finanční služby, vychází 8.11., uzávěrka již 18.10.! 

Aktuálně

NKÚ: nehod na železničních přejezdech ani přes investice neubývá

15.10. – Nehod na železničních přejezdech v letech 2013 až 2017 neubylo, ačkoli bylo na zvýšení jejich bezpečnosti v tomto období vydáno přes 2,6 miliardy Kč. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Podle něj tak byla Česká republika co do počtu nehod jednou z nejhorších zemí v Evropě a co do počtu usmrcených na přejezdech pak nejhorší. Ministerstvo dopravy ale tvrdí, že splnilo svůj úkol a na základě usnesení vlády z října 2008 vypracovalo materiály o rizikových místech na železnici a o financování akcí, které mají zajistit bezpečnost železničního provozu.

ÚOHS snížil pokuty za kartelovou dohodu

12.10. – České dráhy musejí zaplatit 48 milionů Kč a AWT Čechofracht přes tři miliony Kč jako pokutu za kartelovou dohodu, kterou jim uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Rozhodnutí už je platné. Původně státnímu dopravci hrozila sankce až 350 milionů Kč, antimonopolní úřad ji ale na základě spolupráce s Českými drahami snížil. Uhrazené pokuty půjdou do státního rozpočtu, uvedl úřad v tiskové zprávě.

Skupina Jihotrans měla konsolidovaný obrat 3,5 miliardy Kč

12.10. – Skupina Jihotrans, kterou tvoří dopravní a servisní firmy, měla loni konsolidovaný obrat 3,5 miliardy Kč a zisk po zdanění 120 milionů. Oznámil to generální ředitel GW Jihotrans Robert Krigar. Obrat byl podle něj stejný jako loni, zisk však nižší. O kolik zisk meziročně klesl, ředitel neuvedl a ve veřejných zdrojích firma tato čísla neuvádí.

AŽD Praha koupí majoritní podíl ve firmě Brema

12.10. – Výrobce zabezpečovací techniky AŽD Praha koupí majoritní podíl v dodavateli technologií Brema. AŽD bude mít 70 procent, zbylý podíl si ponechá dosavadní majitel Bremy Josef Matoušek. Oznámil to mluvčí AŽD Praha Jiří Dlabaja. Cenu podílu neuvedl. Na transakci upozornil server zdopravy.cz, podle něhož koupi už posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Nestlé pokořilo hranici 800 tisíc CHEP palet Premium

Nestlé pokořilo hranici 800 tisíc CHEP palet

9.10. – Společnost Nestlé již šestnáctým rokem spolupracuje se společností CHEP v Česku i na Slovensku v oblasti outsourcingového poolingu palet. V posledním roce byla spolupráce rekordní, celkem CHEP pro přepravu Nestlé produktů dodal téměř 386 tisíc modrých palet. Paletový pooling modrých palet tak nyní představuje majoritní část veškerých paletových toků v Nestlé.

ČSAD Hodonín loni klesl obrat o 100 milionů na 1,34 miliardy Kč

9.10. – Dopravní společnosti ČSAD Hodonín loni klesl obrat o 100 milionů Kč na 1,34 miliardy a po předloňském ziskovém roce skončila ve ztrátě. Výsledek v roce 2017 činil minus 4,1 milionu Kč. Jde o důsledek nedostatku řidičů a zvyšování jejich mezd, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin. Loňský rok měl být podle předpokladů vedení firmy odrazem ode dna, letošek se očekává úspěšnější.

Škoda Transportation představila model tramvaje pro Německo

9.10. – Skupina Škoda Transportation včera představila na slavnostní akci v Mannheimu model nové tramvaje ForCity Smart, s níž uspěla v Německu. Třetí největší dopravní podnik v Německu, Rhein-Neckar-Verkehr (rnv), bude provozovat minimálně 80 těchto vozidel na tratích mezi městy Mannheim, Ludwigshafen a Heidelberg ve třech spolkových zemích, a to Bádensku-Württembersku, Hesensku a Porýní-Falci. Oznámil to předseda představenstva Škoda Transportation Petr Brzezina.

Dan Ťok podepíše s kraji memorandum o nulové sazbě mýta pro silnice I. třídy

9.10. – Mýto na většině silnic první třídy bude bez poplatku, tedy s nulovou sazbou. Dohodu s kraji a obcemi dnes podpisem společného memoranda stvrdí ministr dopravy Dan Ťok. Vyplývá to z informací ministerstva dopravy. Návrh ještě bude muset schválit vláda. Mýtný systém se po roce 2019 rozšíří na 900 kilometrů silnic prvních tříd.

Liberecký kraj dá v příštím roce do silnic zhruba miliardu Kč

8.10. – Liberecký kraj dá v příštím roce do oprav a rekonstrukce svých komunikací druhé a třetí třídy zhruba miliardu Kč. Z vlastního rozpočtu investuje minimálně 300 milionů Kč, na 160 milionů očekává stejně jako letos ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI). Další peníze by měl kraj získat z evropských fondů. V příštím roce se rozjede většina projektů financovaných z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP), řekl náměstek libereckého hejtmana Marek Pieter.

Air Arabia začne od dubna létat z Prahy do Casablanky

8.10. – Letecká společnost Air Arabia začne od dubna příštího roku létat mezi Prahou a marockou Casablankou. Létat bude dvakrát týdně, vždy v pondělí a ve čtvrtek. Na konci minulého týdne to oznámilo Letiště Praha. Podle odhadů by spojení mohlo využít téměř 14 000 cestujících v jednom směru ročně.

spinner