DN č. 13 - Silniční nákladní doprava, Autobusová doprava, vychází 21.6., uzávěrka již 31.5.! 

Aktuálně

Více než čtyři tisíce mostů na železnici loni potřebovaly opravy

15.5. – Více než čtyři tisíce železničních mostů loni vyžadovaly opravy nad rámec běžné údržby. Podle Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) jsou ovšem všechny mosty na železnici bezpečné. Státní organizace to uvedla v tiskové zprávě. Rozsáhlé kontroly všech mostů České republice vyvolaly obavy o jejich stav po pádu lávky v pražské Troji v závěru loňského roku.

Odsun brněnského nádraží může získat územní rozhodnutí

15.5. – Ministerstvo životního prostředí potvrdilo, že dokumentace EIA, tedy posouzení vlivů na životní prostředí pro stavbu nového brněnského nádraží v odsunuté poloze je v souladu s aktualizovanou dokumentací pro územní rozhodnutí. Na tiskové konferenci to včera oznámil brněnský primátor Petr Vokřál. Uvedl také, že Jihočeský kraj poté vydá územní rozhodnutí. Jihočeši vedou stavební řízení kvůli podjatosti.

Aktuality ze světa 19/2018 Premium

Aktuality ze světa 19/2018

15.5. – KOMBINOVANÁ DOPRAVA – Švýcarský Hupac převzal soukromou dráhu ERS Railways. A to včetně 47procentní účasti na drážním podniku Boxxpress, sídlícím v Hamburku. Oznámili to zástupci švýcarského operátora kombinované dopravy Hupac. Nabídka ERS z německých přístavů doplňuje sít firmy Hupac, zaměřenou na Antverpy a Rotterdam. ERS podle informací zůstává „plně nezávislým podnikem“. Kooperace s britskou nákladní dráhou Freightliner s kontinentální dopravou „má pokračovat a dále se rozvíjet“. ERS byla založena v roce 1994 a od roku 2015 je dceřinou společností americké železnice Genesee & Woming Inc. Podnik spojuje velké německé přístavy s německým vnitrozemím, zejména přes Boxxpress. Navíc ERS provozuje spojení uceleným vlakem mezi Lübeckem a Ludwigshafenem. Loni jeho tržba činila 50 milionů € a dopravil po kolejích přes 200 000 kontejnerů.

Stát vypsal soutěž na dostavbu D4 za soukromé peníze

15.5. – Ministerstvo dopravy vyhlásilo soutěž na dostavbu dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem za soukromé peníze (PPP). Předpokládaná hodnota zakázky je 24,9 miliardy Kč. Půjde o první projekt stavby dopravní infrastruktury financovaný na principu spolupráce mezi soukromým a veřejným sektorem, který bude v Česku realizován. Ministerstvo dopravy to včera oznámilo v tiskové zprávě. Dostavba 32kilometrového úseku D4 začne nejdříve za dva roky.

Polští zákonodárci schválili stavbu nového letiště

14.5. – Dolní komora polského parlamentu v pátek schválila zákon, který umožní výstavbu jednoho z největších letišť v Evropě. Nacházet se má zhruba 40 kilometrů západně od Varšavy, blízko dálnice do Berlína a postaveno má být do konce roku 2027. Agentura AP uvedla, že nové letiště by mohlo být pro Čínu vstupní bránou na evropský kontinent. Zákon musí ještě schválit Senát a prezident.

Ministerstvo dopravy nabídne liberalizaci na trati Košice–Moldava nad Bodvou

14.5. – Ministerstvo dopravy a výstavby Slovenské republiky zveřejnilo další úsek železniční tratě, který bude součástí liberalizačního balíčku. Po úseku Žilina-Rajec připravuje soutěž na trati č. 160 Košice-Zvolen, konkrétně na úseku mezi Košicemi a Moldavou nad Bodvou. Resort už oznámil záměr vypsat soutěž na této trati v Úředním věstníku Evropské unie. Jedná se o podmínku, kterou je třeba splnit rok před samotným konáním soutěže.

Kvůli GDPR museli někteří dopravci upravovat věrnostní programy

14.5. – Kvůli zavedení evropského nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), které vstoupí v platnost letos 25. května, museli někteří dopravci upravit své věrnostní programy pro cestující. Dopravci museli také pozměnit interní systémy a databáze. Cestujících by se podle dopravců měly změny dotknout minimálně.

TRUCKTraining pro posílení efektivity dopravní firmy

11.5. – Automobilka Mercedes-Benz od počátku letošního roku nabízí program školení profesionálních řidičů TRUCKTraining, v jehož rámci si mohou své dovednosti zlepšovat jak skupiny, tak i jednotlivci. Školení je zaměřené na zvyšování potenciálu personálu i vozového parku a trvalé zdokonalování, a to podle individuálních potřeb zákazníků.

ŘLP vyškolí řídící letového provozu z Malty Premium

ŘLP vyškolí řídící letového provozu z Malty

11.5. – Státní podnik Řízení letového provozu ČR zahájilo další úspěšný projekt výcviku řídících letového provozu pro zahraničního klienta. Vedení podniku podepsalo rámcovou smlouvu s poskytovatelem letových provozních služeb na Maltě (Malta Air Traffic Services – MATS). V rámci projektu za více než 12 milionů Kč vyškolí české výcvikové středisko CANI (Czech Air Navigation Institute) v následujících třech letech dohromady 70 řídících letového provozu podle požadavků MATS.

ČD – Telematice loni klesly tržby pod 1,5 miliardy Kč

11.5. – Na 1,4704 miliardy Kč poklesly v loňském roce podle auditovaných hospodářských výsledků společnosti ČD – Telematika tržby z provozní činnosti. Oproti roku 2016 se jedná a pokles o 257,1 milionu Kč. Za poklesem podle vedení firmy stojí zejména absence větších projektů z Operačního programu Doprava. Firmě naopak vzrostl zisk před odečtením úroků, daní, odpisů a amortizace (EBITDA) o 9,4 procenta na 226,4 milionu Kč oproti 206,9 milionu Kč v loňském roce. Čistý zisk poklesl z 53,2 milionu Kč v roce 2016 na loňský 51,4 milionu Kč.

spinner