DN č. 15 - IT v dopravě a logistice, Telematika, Silniční nákladní doprava, vychází 19.7., uzávěrka již 28.6.! 

Aktuálně

Na mýtném se v květnu vybralo meziročně o 3,3 procenta více

21.6. – Stát vybral v květnu na mýtném více než 952 milionů Kč. To v meziročním srovnání představuje nárůst o zhruba 3,3 procenta. Kamiony během měsíce učinily přes 43 milionů transakcí, což je nejvyšší číslo za dosavadních 11,5 roku vybírání mýtného v České republice. Vyplývá to z údajů správce tuzemského mýtného systému, společnosti Kapsch. Celkem stát na mýtném vybral 92,4 miliardy Kč.

Evropská letiště budou muset investovat do bezpečnosti 15 miliard €

21.6. – Evropská letiště budou muset do roku 2022 vynaložit 15 miliard € (387,5 miliardy Kč) do zajištění bezpečnosti, aby splnila nové požadavky Evropské unie na kontrolu příručních zavazadel. Předpovídá to asociace evropských letišť ACI Europe. Podle jejího šéfa Oliviera Jankovce se ale v Evropě, na rozdíl od Spojených států, nedá čekat spoluúčast vlád.

Dřevo kvůli kůrovcové kalamitě přeplňuje dopravu po železnici

20.6. – Nákladním dopravcům na železnici se letos výrazně zvýšily objemy přepravovaného dřeva. Největší nákladní dopravce ČD Cargo za první čtyři měsíce roku přepravil více než 1,1 milionu tun dřeva, což je dvojnásobek proti stejnému období před dvěma lety. Meziroční navýšení objemu o 50 procent zaznamenal další velký dopravce IDS Cargo. Informovali o tom zástupci obou společností. Hlavním důvodem je masivní kácení lesů kvůli kůrovcové kalamitě.

Karlovarské letiště skončilo loni ve ztrátě

20.6. – Ve ztrátě 15,3 milionu Kč skončilo loni Letiště Karlovy Vary. Stojí za ní pokles počtu cestujících, zejména z Ruska. Letošní rok by se ale situace měla zlepšit a v roce 2019 by se už letiště, které vlastní Karlovarský kraj, mohlo dostat do černých čísel, řekl náměstek hejtmanky Karlovarského kraje Martin Hurajčík.

Stát letos po deseti letech zahájí dostavbu dálnice z Olomouce do Břeclavi

20.6. – Stát letos plánuje začít s dostavbou dálnice D55 z Olomouce do Břeclavi. V září by měli dělníci začít pracovat na obchvatu Otrokovic, který by měl vyjít zhruba na 800 milionu Kč. Kompletní dokončení dálnice ŘSD plánuje na rok 2029. Naopak dostavba dálnice D49 z Hulína ke slovenským hranicím je zatím kvůli žalobám ekologů v nedohlednu. Ředitel správy ŘSD pro Zlínský kraj Karel Chudárek to řekl při veřejném slyšení v senátu k petici žádající dostavbu dálnic. Přípravy staveb trvají už více než 15 let.

Začala fungovat nová platforma pro vyhledávání velkých skladů Premium

Začala fungovat nová platforma pro vyhledávání velkých skladů

20.6. – Zcela nový projekt s rozsáhlou databází skladových projektů spustila realitně-poradenská společnost 108 AGENCY. Platforma BigBox Locator je zaměřena na přehledné představení jednotlivých možností skladování v projektech nad 40.000 m2 napříč regionem CEE, tedy státy střední a východní Evropy.

Budoucnost po brexitu bude záviset na efektivitě silniční dopravy Premium

Budoucnost po brexitu bude záviset na efektivitě silniční dopravy

19.6. – Mezinárodní unie silniční dopravy IRU uspořádala setkání zástupců 28 zemí EU o budoucnosti silniční dopravy v éře po brexitu. Velká Británie je druhým největším obchodním partnerem Evropské unie, naopak EU je nejvýznamnějším obchodním partnerem pro Velkou Británii.

Nejlepším železničním přepravcem v Asii je DB Schenker Premium

Nejlepším železničním přepravcem v Asii je DB Schenker

19.6. – V Šanghaji proběhlo v květnu vyhlášení každoročních cen Asian Freight, Logistics & Supply Chain Awards. Mezinárodní logistická společnost DB Schenker znovu získala ocenění pro nejlepšího železničního přepravce v regionu Asie. Oznámila to včera v tiskové zprávě.

ŘSD chce při tendrech nadále používat vlastní elektronický systém

19.6. – Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by mělo v následujících minimálně 2,5 letech nadále používat vlastní elektronický systém pro zadávání veřejných zakázek. Nepřidá se tak k používání Národního elektronického nástroje (NEN), který by podle loňského usnesení vlády měly od letošního 1. července používat všechny státní organizace. Aktuální podoba národního nástroje totiž podle ministerstva dopravy není pro potřeby silničářů dostačující.

Vítězem Volvo Drive Challenge ČR se stal Patrik Střecha

19.6. – V sobotu 9. června se na Volvo Group Truck Centru v Plzni – Nýřanech uskutečnilo finálové klání soutěže zaměřené na techniku jízdy a spotřebu Driver Challenge 2018. Vítězem českého kola se stal Patrik Střecha ze společnosti JB Trans.

spinner