Aktuálně

​Siemens Mobility dodá až 100 lokomotiv polské společnosti Cargounit

3.3. – Společnost Cargounit, největší nezávislá leasingová společnost v Polsku zabývající se pronájmem lokomotiv, podepsala se společností Siemens Mobility smlouvu na nákup 90 elektrických vícesystémových lokomotiv Vectron MS, z nichž 30 lokomotiv bylo už závazně objednáno. Kromě toho byla podepsána také smlouva na deset elektrických střídavých lokomotiv Smartron. První dodávky lokomotiv jsou plánovány na rok 2025.

​Z-Group bus pořídil nové autobusy, nasadil je na Kroměřížsku

3.3. – Šest zbrusu nových komfortních nízkopodlažních autobusů Iveco Crossway LE 12 M jezdí na Kroměřížsku. Autobusový dopravce Z-Group bus, který na Kroměřížsku zajišťuje pro Zlínský kraj dopravní obslužnost, do nákupu nových vozů investoval 30 milionů korun. Do konce roku pořídí ještě dalších devět nových moderních autobusů.

​Dálniční známka by měla podle ministra dopravy znovu zdražit od ledna 2025

3.3. – Cena dálniční známky by se měla znovu zvednout od ledna příštího roku. Růst by měla podle vývoje inflace. V dnešním pořadu Týden v politice České televize to řekl ministr dopravy Martin Kupka. Přesnou částku, o kterou se známka zdraží, zveřejní ve druhé polovině letošního roku. Cena se změnila naposledy 1. března. U ročního kuponu vzrostla z 1500 na 2300 korun.

​Povolení nadrozměrných nákladů je jednodušší, začal fungovat informační systém NADR

2.3. – Ministerstvo dopravy spustilo nový informační systém, skrze který si dopravci mohou zažádat o povolení nadrozměrné přepravy elektronicky. Díky elektronizaci úkonů je proces povolování zvláštního užívání pozemních komunikací nadrozměrnými vozidly významně efektivnější, jednodušší a rychlejší.

​Stát vyčlenil 300 milionů Kč pro dotace na pokrytí vagonů mobilním signálem 5G

2.3. – Stát chce poskytnout dotace ve výši 300 milionů korun na pokrytí vnitřku železničních vagonů mobilním signálem 5G. Peníze budou z Národního plánu obnovy a dotační výzvu pravděpodobně na konci dubna vypíše Český telekomunikační úřad. Železniční vozy mají být upraveny do konce příštího roku. Vyplývá to z informací ČTÚ.

​Odbory vyzvaly zaměstnance nákladní divize Lufthansy ke stávce

2.3. – Odborový svaz Verdi vyzval na sobotu zaměstnance nákladní divize Lufthansy k jednodenní stávce. Zvyšuje tím na aerolinky tlak ve sporu o mzdy. Včera to podle agentury DPA uvedl vyjednavač svazu Verdi Marvin Reschinsky.

​Jaroslav Zoch je novým CFO Škoda Group

1.3. – Škoda Group dnes oznámila, že na pozici skupinového finančního ředitele (Group CFO) nastoupil Jaroslav Zoch, který přichází ze skupiny PPF – majoritního akcionáře Škoda Group. S PPF spojil Jaroslav Zoch celou svou profesní kariéru. Během více než dvaceti let na různých manažerských pozicích tak získal zkušenosti v oblasti strategického rozhodování, finančního řízení a řízení investic, včetně alokace kapitálu, realizací komplexních transakcí v oblasti fúzí a akvizic v několika ekonomických sektorech.

​Stát loni na dálničních známkách vybral 6,49 miliardy korun, meziročně více

1.3. – Řidiči v České republice loni za dálniční známky zaplatili 6,49 miliardy korun, meziročně o téměř 11 procent více. V roce 2022 stát vybral 5,85 miliardy korun. Vzrostl také celkový počet prodaných vinět, a to téměř o 13 procent na 8.331.877 kusů. Uvedl to státní podnik Cendis, který prodej elektronických dálničních známek spravuje. Podnik očekává vyšší prodeje i v letošním prvním čtvrtletí, a to kvůli zdražení dálničních známek od 1. března.

​Tržby firmy Flix, majitele FlixBusu, loni poprvé překonaly dvě miliardy eur

1.3. – Tržby německé společnosti Flix, která mimo jiné provozuje autobusovou dopravu pod značkou FlixBus, v loňském roce poprvé překonaly dvě miliardy eur (50,7 miliardy Kč). Firmě pomohla zejména expanze do dalších zemí. Zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) a očištění o inflační vlivy se zvýšil o 97 milionů na 104 milionů eur, uvedla firma v tiskové zprávě.

​Na německé železnici hrozí opět stávka, jednání s odbory podle DB zkrachovala

1.3. – Na německé železnici hrozí opět rozsáhlá stávka strojvedoucích. Včera to oznámila železniční společnost Deutsche Bahn (DB), která prohlásila jednání s odbory strojvedoucích GDL za zkrachovalé. Odpovědnost dráhy připsaly odborářům, kteří podle DB místo hledání kompromisu trvají na svých mzdových a pracovních požadavcích. Odbory GDL od loňského listopadu stávkovaly čtyřikrát, protest pokaždé ochromil dopravu nejen v Německu, ale zastavil i spojení s Českem.

spinner