Aktuálně

​MAN Lion's City E s účinnou a ekologickou technologií klimatizace

5.2. – MAN se zavázal, že do roku 2030 výrazně sníží emise oxidu uhličitého u prodávaných vozidel. Jako jedno z opatření k dosažení tohoto cíle společnost po intenzivní vývojové fázi implementovala do vozidla MAN Lion's City E klimatizační systém CO2 . Kromě šetrnosti k životnímu prostředí se tento systém vyznačuje také působivou účinností.

​Na letiště Líně, kde může stát gigafactory, přišly tisíce lidí

5.2. – Tisíce lidí včera přišly na Den otevřených hangárů na záložní vojenské letiště v Líních u Plzně. Mohli si prohlédnout historickou i současnou leteckou techniku a zároveň podpořit zachování letiště, kde koncern Volkswagen zvažuje vybudování továrny na baterie do elektromobilů, tzv. gigafactory, za 120 miliard korun. Akce podle pořadatelů nebyla protestem a nebyly na ní žádné proslovy. Měla hlavně oslovit širokou veřejnost, která stála fronty do muzea historie letiště a létání na západě Čech, které začalo v Plzni už po první světové válce. Aby si uvědomili, jak by to bylo smutné, pokud by kraj a město přišly o zpevněné letiště, řekl za organizátory Štefan Koprda, šéf spolku EAGA, Evropské asociace pro rozvoj všeobecného letectví, která chce letiště rozvíjet a udržet jeho fungování.

​Skupina PKP Cargo představila revizi své strategie

5.2. – Předseda představenstva společnosti PKP Cargo Dariusz Seliga představil tento týden na tiskové konferenci revizi strategie skupiny PKP Cargo na období 2019 – 2023. Informoval, že strategickým cílem skupiny zůstává stát se v roce 2023 jedničkou v oblasti Trojmoří a na trasách Nové hedvábné stezky v rámci Evropské unie z hlediska přepravní práce a hmotnosti a v následujících letech tuto pozici posílit. Dalším cílem je dosáhnout do roku 2027 50% podílu na polském trhu, pokud jde o nákladní dopravu.

​DAF má vedoucí postavení v šesti evropských zemích a v segmentu tahačů

4.2. – Díky podílu 17,3 % na evropském trhu těžkých nákladních vozidel a celkové výrobě 68 000 jednotek dosáhla společnost DAF Trucks v roce 2022 nových rekordů. Tyto vynikající úspěchy odrážejí vysokou poptávku po přepravě díky silné ekonomice a také impozantní úspěch modelové řady DAF XD, XF, XG a XG⁺ nové generace.

​IMDG Code 2022 oficiálně vyhlášen

4.2. – Vydání IMDG Code 2022 (včetně dodatku 41–22) vstupuje v platnost 1. ledna 2024 a může být dobrovolně uplatňováno od 1. ledna 2023. Jedná se o předpisy o přepravě nebezpečných věcí pro námořní dopravu, které lze uplatňovat na dobrovolném základě od 1. ledna 2023. IMDG- Code je zaveden jako právně závazný změnou nařízení o námořní přepravě nebezpečného zboží. Za účelem zjednodušení multimodální přepravy nebezpečných věcí jej však lze od 1. ledna 2023 uplatňovat na dobrovolné bázi.

​Barometr nákladní dopravy ČESMAD Bohemia předpovídá výrazný úbytek zakázek

4.2. – Dopravci každé čtvrtletí pro Barometr nákladní dopravy reportují, jak vidí objemy zakázek na přepravy pro příštích 6 měsíců. Nyní na konci ledna se jejich optimismus propadl na nejnižší úroveň za poslední rok. Pouze 32 % dopravců v mezinárodní kamionové dopravě vidí zakázky na půl roku dopředu optimisticky. To je méně než polovina ve srovnání s koncem ledna loňského roku, tedy před ruskou invazí na Ukrajinu. Ve vnitrostátním provozu má pozitivní výhled dokonce jen 28 % dopravců.

​ČD: Lidé se vrátili do vlaků, loni najeli o 43 procent více kilometrů než v roce 2021

3.2. – České dráhy loni přepravily 157 milionů cestujících. Je to o 30 % více než v roce 2021. Přepravní výkon dosáhl 7,7 miliardy osobokilometrů. Lidé tak ve vlacích národního dopravce ujeli o 43 % kilometrů více než rok před tím. Průměrná přepravní vzdálenost stoupla na 49 kilometrů. To je více než v roce 2019.

​Plzeňský kraj bude kvůli gigafactory schvalovat zadání nového plánu rozvoje

3.2. – Zastupitelé Plzeňského kraje budou v pondělí schvalovat zpracování nových zásad územního rozvoje. Mají zohlednit vznik strategického průmyslového parku na záložním armádním letišti Líně u Plzně, kde automobilový koncern Volkswagen (VW) zvažuje stavbu továrny na výrobu baterií do elektromobilů, kterou vláda podporuje. Maximální plocha zóny bude 280 hektarů, ne 700 či 400 hektarů, jak se dříve diskutovalo. Plán má obsahovat také požadavky obcí, aby je v budoucnu nebylo možné obejít, řekl náměstek hejtmana Petr Vanka. S okolními obcemi už byl podle něj návrh nových zásad konzultován.

​Příjezdová hala budějovického vlakového nádraží se znovu otevře 1. března

3.2. – Příjezdová hala českobudějovického vlakového nádraží, která je kvůli opravě zavřená, bude znovu lidem sloužit od 1. března. Správa železnic v ní zároveň zprovozní provizorní pokladny, záchody a nový informační systém. Nádraží bude celé opravené do konce roku. Náklady budou 894 milionů korun. Původně uváděná cena byla 689 milionů, podle SŽ jsou dražší práce kvůli řešení statických poruch a tomu, že firmy musely dělat úpravy, jež žádali památkáři. Zatím není jisté, zda do konce roku bude hotový i nový hlavní vchod do budovy přímo z Lannovy třídy.

​Firma JHMD se odvolala proti tomu, že jí Drážní úřad odebral licenci

3.2. – Firma Jindřichohradecké místní dráhy (JHMD) se odvolala proti rozhodnutí Drážního úřadu, který jí odebral licenci k provozování drážní dopravy. Firma vedle jiného argumentuje tím, že o licenci by měl úřad rozhodnout až poté, co věřitelé posoudí možnou reorganizaci. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Firma JHMD je od loňského října v úpadku. Provoz vlaků v říjnu zastavila, protože nemá potřebná povolení. JHMD podle přehledu pohledávek dluží kolem 300 milionů korun. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

spinner