Aktuálně

​Letiště Brno letos očekává růst počtu cestujících o deset procent Premium

​Letiště Brno letos očekává růst počtu cestujících o deset procent

23.11. – Letiště Brno se letos odrazilo ode dna a očekává, že počet odbavených cestujících bude o deset procent vyšší než loni, tedy zhruba 460 tisíc. Na růstu se zásadně podílely charterové lety, které v letní sezoně rostly proti loňsku o čtvrtinu. Pravidelné linky se na růstu podílí pouze dvěma procenty, řekl vedoucí úseku Přepravního provozu Radek Lang.

​DACHSER otevřel dvě další linky do Německa

23.11. – Mezinárodní logistický provider DACHSER spustil nové linky sběrné služby do středního a severního Německa. Nově vyráží z Kladna každý den přímé linky do Frankfurtu nad Mohanem a Hamburku a umožňují tím ještě rychlejší dodání zboží k našim západním sousedům. DACHSER tak rozšířil počet svých linek sběrné služby v České republice na 89.

​U Lovosic může vzniknout servisní místo pro kamiony Premium

​U Lovosic může vzniknout servisní místo pro kamiony

23.11. – U Lovosic může vzniknout servisní místo pro kamiony. Krajský úřad zamítl odvolání proti územnímu rozhodnutí. Se vznikem servisního centra s parkovištěm pro nákladní vozy dlouhodobě nesouhlasí spolek Nové Klapý. Proti rozhodnutí krajského úřadu už se nelze dále odvolat.

​Výzkumný ústav přizve studenty dopravní fakulty k vývoji vlaků Premium

​Výzkumný ústav přizve studenty dopravní fakulty k vývoji vlaků

23.11. – Výzkumný ústav železniční (VUZ) nabídne studentům dopravní fakulty ČVUT možnost podílet se na výzkumných pracích. Umožní to dohoda, kterou uzavřeli ředitel výzkumného ústavu patřícího do skupiny Českých drah František Bureš a děkan dopravní fakulty ČVUT Miroslav Svítek.

​ČD: Nejvíce změn v dálkové dopravě čeká obyvatele severozápadu ČR Premium

​ČD: Nejvíce změn v dálkové dopravě čeká obyvatele severozápadu ČR

23.11. – Nový jízdní řád Český drah, který začne platit 10. prosince, přinese nejvíce změn ve vnitrostátní dálkové dopravě obyvatelům západní a severozápadní části ČR. Nové expresy zrychlí spojení z Prahy do Plzně, Mariánských Lázní, Chebu a Domažlic. V těchto spojích z Prahy přes Ústí nad Labem do Mostu, Karlových Varů a Chebu se navíc objeví modernější a komfortnější vozy. Zrychlí také cesty mezi Hodonínem a Brnem nebo mezi Brnem a Jihlavou.

​Osobní a nákladní vlaky si na českých kolejích stále více překážejí

Bílá kniha EU o dopravě počítá s tím, že by se do roku 2030 mělo přemístit ze silnice na železnici 30 procent přepravovaného zboží. Z hlediska současných podmínek české železnice se zdá být tento požadavek spíše z říše snů, protože pokud by se měl opravdu splnit, musel by se výkon české železnice v segmentu nákladní dopravy zvýšit o 180 procent. Problém je ale hlavně v tom, že už dnes nemají nákladní vlaky po čem jezdit, kapacita dopravní cesty zejména na některých úsecích hlavních železničních koridorů je vyčerpaná.

​Největší železniční nákladní dopravce zvyšuje od ledna ceny

Prezentace cenové a obchodní strategie na rok 2018 byla nejočekávanějším bodem pravidelného podzimního setkání představitelů ČD Cargo se svými zákazníky. Téměř 200 hostů si na muselo počkat až na samý závěr konference, aby se dozvědělo, že největší český nákladní železniční dopravce musí mírně zvýšit ceny poskytovaných služeb. Rostoucí náklady se tak projeví v novém ceníku na rok 2018.

Ing. Oldřich Sládek (ŽESNAD.CZ): Velice rychle je nutné řešit nedostatečnou kapacitu tratí

Jedním ze základních problémů, které momentálně trápí nákladní železniční dopravce, je nedostatečná kapacita zejména některých úseků hlavních železničních koridorů. Podle výkonného ředitele Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.CZ Ing. Oldřicha Sládka není možné, aby měla automaticky přednost osobní doprava a nákladní vlaky čekaly často několik hodin v železničních stanicích na volnou trať.

​Od května 2018 se zpřísní ochrana osobních údajů, připravte se na to!

Ještě pár měsíců zbývá do okamžiku, než nabude účinnosti evropská směrnice o ochraně osobních údajů. Konkrétně se tak stane 25. května 2018. Jelikož sankce za porušení směrnice jsou poměrně značné, měl by se každý subjekt na novou směrnici řádně připravit. Obecné informovanosti pomohl i seminář na téma ochrany osobních údajů, který společně uspořádaly Svaz spedice a logistiky ČR a Dopravní noviny.

​České firmy využívají CNG stále více, náklady na pohonné hmoty mohou být i poloviční

22.11. – Česko zaostává ve využití alternativních pohonů u firemních vozů. Výjimkou je však stlačený zemní plyn (CNG), kde naopak dominuje. Vyplývá to z průzkumu Corporate Vehicle Observatory (CVO), podle něhož jsou auta na CNG součástí šesti procent autoparků českých firem. Podle odborníků roste spotřeba CNG i počet plnicích stanic, kterých už je v Česku 165. CNG pohon je u firem stále oblíbenější, protože díky němu mohou srazit náklady na pohonné hmoty až na polovinu ve srovnání s benzínovým motorem.

spinner