​České dráhy zachovají mezi Prahou a Ostravou jen šest párů vlaků

​České dráhy zachovají mezi Prahou a Ostravou jen šest párů vlaků

30.10. - České dráhy od příštího úterý ještě více omezí provoz mezi Prahou a Ostravou. Dopravce na této trati zachová šest párů dálkových vlaků denně. Dosud to bylo osm párů za den. Nové omezení se týká expresu, který jezdí mezi Prahou a Varšavou. Důvodem je snížení poptávky po cestování vyvolané epidemií koronaviru a souvisejícími vládními opatřeními. Vyplývá to z informací Českých drah. Řadu dálkových i regionálních spojů dráhy i ostatní dopravci zrušili už dřív.

Nově nepojede expres Silesia v úseku Bohumín - Praha od 3. listopadu a opačným směrem od 4. listopadu. "Mezi Bohumínem a Varšavou tyto vlaky pojedou i nadále bez omezení," uvedly dráhy. Zkrátí se také trasa vlaku EuroCity Ostravan, který od 30. října nebude jezdit mezi Bohumínem a stanicí Návsí.

Předchozí omezení na trase Praha - Ostrava zavedly České dráhy teprve od 28. října. Jezdit zde přestaly vlaky SC Pendolino s výjimkou jednoho páru denně. Od středy na této trati nejezdí také některé expresy.

Počty cestujících ve vlacích v posledních týdnech klesají a podle informací dopravců se minulý týden pohybovaly přibližně na polovině běžného stavu. Dopravci proto průběžně ruší méně využívané spoje hlavně v okrajových částech dne.

Citelný úbytek cestujících zvyšuje ztráty železničních dopravců způsobené letošní koronavirovou krizí. Škody z jara vyčíslili na miliardy korun. České dráhy, Leo Express a RegioJet proto nedávno společně vyzvali vládu k plošnému prominutí poplatku za využívání železnice. Podle nich je to nutné pro další optimální fungování provozu.

(čtk)

Foto: ČD

spinner