Dopravní výzkum: Češi provedou 2,33 cesty denně, 39 procent autem, třetina pěšky

Dopravní výzkum: Češi provedou 2,33 cesty denně, 39 procent autem, třetina pěšky

8.4. - Češi v průměru provedou 2,33 cesty denně. Největší část lidí, 39,1 procenta, se dopravuje autem, dalších 35,4 procenta pěšky. Přes 20,2 procenta jezdí hromadnou dopravou, zbylá 4,5 procenta používají jízdní kolo. Polovina cest je kratší než 3,3 kilometru. Vyplývá to z průzkumu, o kterém informovalo Centrum dopravního výzkumu. Šetření mělo pomoci kvalitnějšímu dopravnímu plánování, podle centra by však nyní mohlo být využito i při řešení současné pandemie.

 
"Díky průzkumu nyní máme k dispozici řadu údajů o dopravním chování české populace," uvedl organizátor průzkumu Petr Kouřil z Centra dopravního výzkumu. Podle něj data primárně poslouží k aktualizaci celostátního dopravního modelu, upozornil však na další možnosti. "Příkladem může být současná situace. Data o dopravním chování mohou být využita pro budoucí epidemiologické modelování," dodal Kouřil.

0,97 auta na jednu domácnost 

Průzkum dále zjistil, že na každou českou domácnost připadá 0,97 automobilu a 1,23 jízdního kola. Nejvíce aut vlastní domácnosti v Plzeňském (1,16) a Středočeském kraji (1,15) a v obcích do dvou tisíc obyvatel (1,28). Nejméně v kraji Ústeckém a Moravskoslezském (shodně 0,79) a ve městech nad 100 tisíc obyvatel (0,83).

Centrum při průzkumu získalo data o dopravním chování, které sbírala agentura SC&C, od 9419 domácností z České republiky. Ty byly vybírány náhodně. Všichni členové domácností starší pěti let po jeden den zaznamenávali své dopravní chování. Zapisovali všechny cesty, které během dne vykonali, jejich účel, délku i způsob přepravy. Celkem se průzkumu zúčastnilo 22.122 osob, kteří vykonali 51.434 cest.

(čtk)

Foto: Milan Frydryšek, Centrum dopravního výzkumu


spinner