Vydání 13/2022

​IMO směřuje k revize strategie pro emise skleníkových plynů

V červnu se uskutečnilo 78. zasedání Výboru pro ochranu mořského prostředí (MEPC) Mezinárodní námořní organizace (IMO), které mimo jiné vyústilo v pokrok ve snaze o revizi výchozí strategie pro skleníkové plyny. Revidovaná strategie by měla být přijatá v polovině roku 2023.

​IRU je z rozhodnutí parlamentu o emisích zděšená, ACEA je vítá

Evropský parlament minulý týden schválil rozšíření systému EU pro obchodování s emisemi (ETS II) na silniční dopravu a budovy. Mezinárodní unie silniční dopravy (IRU) je z tohoto kroku zděšena, Evropská asociace výrobců automobilů (ACEA) jej naopak uvítala.

​Sdružení IATA zlepšilo výhled odvětví

Prudké oživení v letecké dopravě po útlumu za pandemie covidu‑19 umožní v letošním roce světovým leteckým společnostem snížit ztráty a případně se v roce příštím dostat zpět do zisku. Informovalo o tom Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA), které tak zlepšilo výhled na letošní rok.

​Včasný příjezd může snížit emise kontejnerových lodí

Kontejnerové lodě mohou snížit spotřebu paliva a z ní plynoucí emise oxidu uhličitého o 14 procent na jednu plavbu pomocí příjezdu just‑in‑time (JIT). Jedná se o první globální studii dopadu příjezdů JIT využívající údaje o sledování a spotřebě paliva v reálném čase z provozovaných kontejnerových lo­dí.

​Petr Rožek (SSL): Zdá se, že trh již nastoupil cestu samoregulace, která byla na čas přerušena

Námořní doprava a spedice prošla během posledních dvou let velice turbulentním obdobím a k tomu se ještě přidala válka na Ukrajině. Současnou situaci i očekávaný vývoj nám za Svaz spedice a logistiky ČR přiblížil jeho ředitel Petr Rožek.

Luka Koper zvýší kapacitu na 2 miliony TEU

Luka Koper, provozovatel víceúčelového přístavu Koper, pokračuje ve vysokém tempu investic. Po dvou intenzivních letech, kdy bylo na přístavní infrastrukturu a vybavení vyčleněno celkem 120 milionů eur, se slovinská společnost nyní snaží dále posílit své kontejnerové zázemí.

​Přístav Antverpy‑Bruges chce vybudovat zelenou oblast NextGen

Přístav Antverpy‑Bruges by rád podpořil přechod na klimaticky neutrální společnost prostřednictvím čtvrti NextGen District, hotspotu pro oběhové hospodářství. Závazek dvou nových koncesionářů, společností Plug a Ekopak, je dalším důležitým milníkem pro tento klastr v srdci Antverp. Projekty těchto průkopníků, závod na výrobu zeleného vodíku a progresivní vodárna, mají zásadním způsobem přispět k oběhovému hospodářství v přístavu.

​Zeptali jsme se Ing. Bc. Evžena Vydry, Ph.D., ředitele Odboru vodní dopravy Ministerstva dopravy

Rejdaři již mnoho let volají po zlepšení splavnění Labe. Green Deal počítá mimo jiné s podporou vodní dopravy. Jak na tuto evropskou politiku v oblasti vodní dopravy reaguje Česká republika?

​Přeprava zboží po Rýnu loni vzrostla téměř o 12 procent

Federální správa vodních cest a lodní dopravy (WSV) zveřejnila klíčové statistické údaje o dopravě na Rýně a dalších vybraných vodních cestách pro rok 2021. Podle nich bylo na Dolním Rýně, úseku Rýna umožňujícím přepravu s největší tonáží, v roce 2021 zaregistrováno 138,1 milionu tun zboží, což je o 11,9 procenta více než v předchozím roce (123,4 milionu tun).

​Nový železniční veletrh Rail Business Days přilákal přes 10 tisíc návštěvníků

První ročník mezinárodního železničního veletrhu Rail Business Days, který se odehrál na počátku června v Brně, navštívilo za tři dny jeho konání přesně 10820 návštěvníků z řad široké i odborné veřejnosti, kteří si mohli prohlédnou několik desítek expozic ve venkovní a vnitřní části areálu. Zejména pro odborníky pak byla určena obsahově velmi zajímavá konference.

​Společenství CER vítá schválení systému ETS II

Evropský parlament na svém zasedání 22. června v Bruselu (viz str. 1) schválil velkou většinou 439 hlasů zprávu o systému obchodování s emisemi (ETS). Společenství evropských železničních a infrastrukturních společností (CER) děkuje parlamentu a zpravodaji Peteru Liesemu za náročný a významný úspěch v této dokumentaci, která zavádí postupné rozšíření systému ETS II na emise ze všech druhů dopravy s postupným přechodem na 100procentní aukce povolenek ve všech odvětvích.

spinner