​Slovenská firma ŽOS Zvolen opraví pro ČD vlaky a lokomotivy

​Slovenská firma ŽOS Zvolen opraví pro ČD vlaky a lokomotivy

27.11. - Slovenská společnost Železničné opravovne a strojárne Zvolen (ŽOS Zvolen) získala od Českých drah (ČD) dvě zakázky v celkové hodnotě zhruba 18 milionů EUR (472 milionů Kč) na modernizaci vlaků a opravu lokomotiv. Firma také oznámila, že v příštím roce budou většinu jejích výkonů tvořit práce pro zákazníky ze zahraničí.

Slovenský podnik zmodernizuje pro České dráhy 12 vlaků typu 646 Stadler GTW a v průběhu pětiletého kontraktu zajistí opravy 13 dieselelektrických lokomotiv řady 754.

Vlakové jednotky Stadler, které původně sloužily u německého dopravce Deutsche Bahn, získají v rámci modernizace například nové LCD monitory, wifi připojení či nový audiovizuální informační systém.

"První vlaky z této soutěže už zákazník přistavil do Zvolena. Do prosince 2021 musíme být hotovi se všemi dvanácti. Tímto projektem jsme zahájili i novou spolupráci s Deutsche Bahn, které budou zajišťovat část oprav agregátů a podvozků ve svých závodech v Německu," uvedl generální ředitel ŽOS Zvolen Imrich Czere

Slovenská firma zajistí pro ČD také hlavní opravy lokomotiv řady 754. Práce zahrnou mimo jiné i generální opravy trakčních motorů a alternátoru. Firma získala od Českých drah a od společnosti ČD Cargo zakázky rovněž na opravu spalovacích motorů.

ŽOS Zvolen je na Slovensku jednou z předních společností v oblasti oprav motorových lokomotiv. Patří do skupiny ŽOS Trnava podnikatele Vladimíra Poóra.

(čtk)

Foto: ŽOS Zvolen

spinner