Vydání 9/2024

Vydání DN č. 9

Výběr z článků DN č. 9 přineseme 23. května

(red)

Martin Kupka (MD): Každá miliarda investovaná do dopravní infrastruktury zvyšuje HDP

Česká republika v posledních letech významnou měrou podporuje výstavbu dopravní infrastruktury. O vyjádření, jak hodlá financovat její rozvoj v následujících letech, ale také o pohled na další témata související s dopravou, jsme požádali ministra dopravy Martina Kupku.

Co přinesl duben v dopravě a logistice

V úterý 23. března 2021 ve 12:12 egyptského času (EET) dorazila do přístavu v Suezu kontejnerová loď Ever Given, která patří přepravní společnosti Evergreen Marine a pluje pod panamskou vlajkou. Nikdo se o ni v tu chvíli příliš nestaral. Ve tmě se 400 metrů dlouhá, 200 000 tun vážící megaloď připojila ke skupině plavidel, která již stála na kotvišti – obrovský, ale nenápadný přírůstek do obrovské vodní čekárny na úpatí jižního cípu Suezského průplavu. Následujících 5 hodin a 37 minut Ever Given pomalu driftovala v bezprizorní pauze a zabíjela čas před začátkem své více než půldenní plavby průplavem do Středozemního moře. V 5:49 se k lodi o velikosti mrakodrapu přiblížil egyptský remorkér Mosaheb 2, což bylo oficiální znamení, že cesta plavidla začíná. O hodinu a 53 minut později plavba lodi Ever Given skončila. V té době už byla nejslavnější lodí na světě. Loď uvízla napříč kanálu, a nebyla schopna se sama vyprostit. Za možnou příčinu jinak velmi podivné nehody byl uveden náhlý poryv bočního větru, později se přidaly spekulace o navigační chybě kapitána lodi.

​Eurowag otevírá síť „Eurowag Prime Network“

Eurowag, přední poskytovatel řešení integrované silniční dopravy v Evropě, otevírá Eurowag Prime Network, síť prémiových čerpacích stanic s exkluzivními službami pro profesionální řidiče. Skládá se z pečlivě vybraných stanic ze stávajícího portfolia, které mají strategickou geografickou polohu pro tranzitní dopravu, jsou známými hotspoty napojenými na transevropskou dopravní síť s dobře vybaveným servisním zázemím pro kamiony.

Daniel Priban (TIMOCOM): Přepravní burzy jsou spolehlivým barometrem situace na trhu

Dopravci i odesílatele jsou dnes pod velkým tlakem a snaží se optimalizovat své procesy, aby snížili náklady. Jak jim v tom může pomoci společnost TIMOCOM, která vedle přepravní burzy nabízí i komplexní logistické služby, to nám přiblížil Daniel Priban, Director Representative Office Czech Republic ve společnosti TIMOCOM.

První kloubové autobusy MAN Lions City 18 pro ČSAD MHD Kladno

23.5. - Společnost MAN Truck & Bus CZ předala v dubnu první městské kloubové autobusy MAN Lions City 18 do flotily dopravce ČSAD MHD Kladno ze skupiny Arriva. Tato dodávka představuje další důležitý milník v rámci dlouhodobé spolupráce mezi MAN Truck & Bus CZ a Arrivou.

EU potřebuje více bezpečných parkovišť

Zaměstnavatelé, odbory a provozovatelé parkovišť naléhavě žádají Evropskou komisi, aby v příštích třech letech zachovala cílený přístup k certifikaci, modernizaci, výstavbě a financování bezpečných a zabezpečených parkovišť pro nákladní vozidla v EU.

Nová řada pneumatik Conti Eco Gen 5 pro regionální i dálkovou dopravu

Společnosti Continental představila v dubnu v Hannoveru novou řadu pneumatik Conti Eco Gen 5 pro nákladní vozidla, která kombinuje nízký valivý odpor a vysoký kilometrový výkon. Je proto vhodná pro provoz v regionální i dálkové dopravě.

DAF Efficiency Champion přijíždí s nízkou spotřebou a řadou inovací

Společnost DAF Trucks CZ představila v České republice tahač DAF XG 4×2 VECTO 46,0, který je součástí řady Efficiency Champion. Toto vozidlo je důsledně zaměřeno na efektivitu, plní emisní třídu III a je vybaveno bezpečnostními prvky, které budou povinné od poloviny letošního roku.

Táborští strojvedoucí se již školí na nové vlaky

První RegioFox přijel v půlce dubna do táborského depa a slouží ke školení dílenského personálu v depu, vlakových čet a strojvedoucích tak, aby byli všichni zaměstnanci Českých drah dopředu připraveni na zahájení pravidelného provozu moderních, bezbariérových jednotek RegioFox.

Zastávky ve Středočeském kraji budou na znamení

Ve Středočeském kraji budou od 29. června všechny autobusové zastávky na znamení. Změnu, která má přispět zejména k plynulejší dopravě a úspoře paliva, schválili krajští radní. V režimu na znamení nyní v regionu funguje přes 40 procent zastávek, například celé Benešovsko a některá další města. V tiskové zprávě o tom za hejtmanství informoval Josef Holek.

spinner