Značka FUSO koncernu Daimler Truck uvádí na trh nový Canter a eCanter

Značka FUSO koncernu Daimler Truck uvádí na trh nový Canter a eCanter

15.4. - Značka nákladních vozidel FUSO, která patří do koncernu Daimler Truck, oznamuje komplexní aktualizaci oblíbeného lehkého nákladního vozidla Canter. V novém Canteru (ve variantách celkové hmotnosti 6,0 t, 7,5 t a 8,55 t) jsou standardně k dispozici další a nové bezpečnostní a komfortní prvky. Navíc byl kompletně přepracován interiér. Plně elektrický sesterský model eCanter se také dočká různých aktualizací a bude dostupný v ještě více variantách, což dále rozšíří rozmanitost aplikací.

Florian Schulz, vedoucí prodeje, marketingu a zákaznických služeb FUSO Europe, k tomu řekl: „Díky nejmenšímu poloměru otáčení ve své třídě, vysokému užitečnému zatížení a všestrannosti je ikonický FUSO Canter po desetiletí mezinárodním bestsellerem mezi lehkými nákladními vozy. Od uvedení první generace Canteru na trh v roce 1963 bylo celosvětově vyrobeno více než 4,5 milionu FUSO Canterů. Jsme potěšeni, že nyní můžeme našim zákazníkům nabídnout významné vylepšení v oblasti bezpečnosti a pohodlí." Nový model se začne pro evropské trhy vyrábět koncem léta 2024.

Četné inovace FUSO Canter - nejvyšší priorita : bezpečnost a pohodlí

Aktualizace Canteru je okamžitě patrná v interiéru: kompletně přepracovaná kabina nyní odpovídá kabině elektrického modelu eCanter a přináší moderní vzhled, který integruje nové detaily výbavy funkčním a přitažlivým způsobem. Ústředním bodem je rádio s 6,95-palcovým dotykovým displejem, které je snadno dostupné ze strany řidiče i spolujezdce a umožňuje příjem rádia DAB+ a Apple CarPlay TM, případně Android Auto. Uživatelsky přívětivý multifunkční volant umožňuje snadné ovládání nového digitálního přístrojového panelu v provedení LCD. Nová kabina Canter, která prošla první komplexní modernizací od roku 2011, samozřejmě zůstává věrná svým předchozím přednostem: osvědčená hluková izolace zajišťuje působivě nízkou hladinu vnitřního hluku. Řidiči oceňují dobrý výhled do všech stran, nízkou nástupní výšku a možnost snadného nastupování do kabiny Canteru.

Palivová nádrž Canteru je nyní vyrobena z robustního plastu. Palubní nářadí a zvedák jsou nově uloženy ve vnějších boxech na rámu. Canter bude také standardně vybaven rozhraním pro systém správy vozového parku.

Canter prošel doslova 360stupňovou aktualizací, pokud jde o jeho bezpečnostní systémy. Další senzory a kamery v kombinaci s celkem osmi novými nebo aktualizovanými bezpečnostními systémy zajišťují ochranu cestujících a účastníků silničního provozu ve všech směrech okolo vozidla. Active Brake Assist 6 (ABA 6) dokáže oproti předchozímu systému nejen detekovat jedoucí a stojící vozidla a přecházející chodce, ale také jízdní kola a nehybné chodce. Informační systém mrtvého úhlu (BSIS) zajišťuje bezpečnost účastníků silničního provozu vedle vozidla. Čtyři senzory rozšiřují stávající varovnou oblast, ve které je systém schopen detekovat účastníky silničního provozu v oblasti „mrtvého úhlu“ i mimo něj. Systém může odpovídajícím způsobem vydat akustické varování. Barevný trojúhelník v interiéru na sloupcích čelního skla poskytuje dodatečné vizuální varování. Front Protection Assist může ve směru dopředu poskytovat vizuální a akustické varování při rychlostech pod 10 km/h, pokud jsou chodci nebo cyklisté přímo před vozidlem. Nový FUSO Canter má ve standardní výbavě funkci Attention Assist, která dokáže řidiče upozornit na nezvyklé chování při řízení nebo ztrátu pozornosti a navrhnout mu přestávku.

Systém Intelligent Speed Assistance dokáže sledovat rychlost vozidla, zobrazovat na displeji aktuální rychlostní limit a je schopen řidiče při překročení tohoto limitu vizuálně i akusticky varovat. Nový Canter je také vybaven couvací kamerou na zádi vozidla, která může řidiči na displeji zviditelnit osoby nebo předměty za vozidlem. Další novinkou v Canteru je varovný systém, napojený na senzory tlaku v pneumatikách, který dokáže zobrazit tlak v pneumatikách i teplotu v každém kole a dokáže varovat řidiče v případě ztráty tlaku. Signál nouzového zastavení je aktivní při rychlostech nad 50 km/h. V případě náhlého brzdění je systém schopen aktivovat výstražnou funkci ukazatelů směru, aby varoval řidiče, jedoucí za vozidlem a zabránil nárazu zezadu.

Kromě osmi výše zmíněných bezpečnostních prvků má nový Canter ve standardní výbavě rozhraní pro alkoholový imobilizér. To umožňuje provozovateli vozidla připojit přístroje na měření alkoholu, dostupné na trhu.

Aktualizace FUSO eCanter 2024

Kromě výše zmíněných bezpečnostních prvků dostane plně elektrický eCanter řadu dalších novinek. Nové vozidlo bude mít například tempomat, který lze ovládat přes multifunkční volant. Zadní LED směrová světla vozidla se budou rozsvěcovat sekvenčně, když je aktivován ukazatel směru („sekvenční ukazatel směru“).

Již tak mimořádně všestranný eCanter lze nyní používat ještě více různými způsoby. Místo dosavadních 42 variant si od nynějška může zákazník vybrat mezi 46 variantami se 3 různými konfiguracemi baterií na různých rozvorech. Od března příštího roku budou pro eCanter k dispozici také nové konfigurace podvozků. Vysokonapěťové baterie bude možné v podvozku umístit do různých pozic, což umožní větší variabilitu pro montáž různých nástaveb, jako například hydraulických ruk s opěrnými nohami.

O FUSO Canter

Díky nejmenšímu poloměru otáčení ve své třídě, vysokému užitečnému zatížení a všestrannosti je FUSO Canter již více než šest desetiletí mezinárodním bestsellerem mezi lehkými nákladními vozy. Od uvedení na trh v roce 1963 bylo celosvětově vyrobeno více než 4,5 milionu FUSO Canterů. Vozidlo je k dispozici v pěti hmotnostních třídách (3,5 t až 8,55 t), se šesti rozvory (2 500 mm až 4 750 mm), třemi výkonnými motory (130 až 175 k) a třemi variantami kabiny (standardní (šířka 1,7 m), komfortní (2,0 m) a kabina pro posádku (2,0 m).

Canter a plně elektrický eCanter se pro evropský trh vyrábí v závodě Mitsubishi Fuso Truck Europe v Tramagalu v Portugalsku a pro všechny ostatní trhy v závodě Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation v japonské Kawasaki.

(pav)

Foto: Daimler Truck

spinner