26.1. – Vláda schválila novelu zákona o civilním letectví, která doplňuje nedávno zavedená evropská pravidla pro užívání dronů a je součástí koncepce fungování bezpilotních letadel v Česku. Zákon zavádí další kontrolní mechanismy či vyřizování dokladů on-line a navazuje na již funkční registraci provozovatelů a školení dálkově řídících pilotů dle evropských pravidel.
Letecká doprava
25.1. – Německá policie zpřísnila na největším německém letišti ve Frankfurtu nad Mohanem kontroly u příletů z epidemicky vysoce rizikových zemí. Německo od včerejška považuje kvůli prudkému šíření koronavirové nákazy za vysoce rizikovou i Českou republiku. Cestující z Česka a dalších takových zemí se musejí připravit na přísnější kontroly a zejména mít potvrzení o negativním testu na koronavirus.
24.1. – Skupina International Airlines Group (IAG), která vlastní největší britské aerolinky British Airways a další letecké společnosti, převezme španělské aerolinky Air Europa jen za 500 milionů EUR (13 miliard Kč). Původně se dohodla na jedné miliardě EUR, dohodnutou cenu ale srazily na polovinu dopady pandemie.
24.1. – Polské aerolinky LOT zruší kvůli koronavirové krizi až 300 pracovních míst. Asi 150 míst přestane existovat v první polovině letošního roku, s dalšími 150 lidmi se LOT rozloučí v příštích dvou letech, kdy budou postupně odcházet do starobního důchodu. Společnost uvádí, že přímo a ve firmách, které jsou na ni navázané, zaměstnává na 8000 lidí.
23.1. – Za celý rok 2020 bylo na Letišti Václava Havla Praha odbaveno celkem 3 665 871 cestujících. Na provoz letiště měla bezprecedentní dopad pandemie onemocnění COVID-19, zejména pak související zavedené restrikce pro cestování a celosvětový pokles poptávky po létání. Z tohoto důvodu bylo v porovnání s rokem 2019 odbaveno o 79 % cestujících méně.
23.1. – České aerolinie (ČSA) vykázaly v roce 2019 zisk po zdanění 12,5 milionu Kč. Meziročně se tak zisk předloni snížil téměř o 275 milionů Kč. Tržby z prodeje výrobků a služeb naopak stouply o šest milionů na 8,54 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy firmy uveřejněné v obchodním rejstříku. ČSA patří do letecké skupiny Smartwings Group, které předloni řešilo problémy s odstavenými letadly Boeing 737 MAX. To se negativně projevilo i na hospodaření ČSA. V současnosti společnost řeší problémy vzniklé koronavirovou krizí.
22.1. – Koronavirová krize vrátila intenzitu letecké dopravy o téměř dvě desítky let nazpět. Letový provoz v Česku loni klesl na 379 535 letů, což je meziročně o 58,1 procenta méně. Objem provozu tak byl pod úrovní z roku 2002. Uvedlo to Řízení letového provozu (ŘLP). Ještě výrazněji klesl provoz na tuzemských letištích. Letos dopravci očekávají postupné oživování dopravy.
21.1. – Bratislavské Štefánikovo letiště loni odbavilo nejméně cestujících za posledních 18 let. Kvůli dopadům pandemie včetně omezení letů prošlo branami největšího letiště na Slovensku o 82 procent méně pasažérů než v roce předchozím. Informoval o tom mluvčí letiště M. R. Štefánika Veronika Ševčíková. Leteckou dopravu ve světě značně ovlivnilo šíření nového koronaviru.
20.1. Letadla Boeing 737 MAX zřejmě už příští týden dostanou povolení k obnově komerčního provozu na území Evropské unie. Řekl to včera šéf Evropské agentury pro bezpečnost letectví (EASA) Patrick Ky. Právě tento úřad o povolení rozhoduje. Letadla nesměla do vzduchu po dvou tragických nehodách, které odhalily softwarovou chybu. Ve Spojených státech a v některých dalších zemích už Boeing povolení k obnově provozu těchto strojů dostal.
20.1. – Saúdskoarabské aerolinky Emirates a Etihad ve spolupráci s Mezinárodním sdružením pro leteckou dopravu (IATA) zavádějí cestovní průkazy pro lidi, kteří byli očkovaní proti covidu-19 anebo mají negativní test. Informovala o tom agentura Bloomberg.