Berlínské letiště kvůli pandemii dočasně uzavírá pátý terminál

Berlínské letiště kvůli pandemii dočasně uzavírá pátý terminál

22.2. - Nejméně na rok vinou dopadů koronaviru uzavírá nové berlínské letiště Willyho Brandta svůj pátý terminál, který v pondělí prozatím naposledy odbavoval cestující. Od úterý se už veškerý provoz soustředí na ústřední terminál 1. Šéf letiště Engelbert Lütke Daldrup novináře na tiskové konferenci ujistil, že uzavření je pouze dočasné.

"Zmáčkli jsme tlačítko pauza," řekl Lütke Daldrup v odbavovací hale terminálu 5. Odletová tabule, která stála za ním, byla už prázdná a žádné další odlety nebude ukazovat nejméně rok. Od tohoto kroku si letiště slibuje úsporu 25 milionů EUR (648 milionů Kč).

Šéf letiště prohlásil, že pokud to bude nutné, může být terminál aktivován i dříve než za rok. Uvedení do provozu ale potrvá několik týdnů. "Terminálu 5 zatím neříkáme sbohem a ani díky, ale nashledanou," řekl.

Terminál 5, který vznikl přejmenováním bývalého letiště Schönefeld, sloužil nízkonákladovým aerolinkám. Před začleněním terminálu k přilehlému novému letišti, se kterým není spojen pěší cestou, prošla budova částečnou modernizací. Původní plán předpokládal, že terminál 5 bude fungovat zhruba do roku 2030, kdy bude u centrálního terminálu 1 postaven nový terminál 3. Už teď se mluví o tom, že rozvoj nového vzdušného přístavu nabere zpoždění. Spekuluje se také o nejisté budoucnosti terminálu 5, ačkoli Lütke Daldrup o nynějším uzavření hovoří jen jako o dočasném.

Vedle ústředního terminálu 1, který jako jediný teď funguje, má letiště ještě terminál 2. Tento terminál, který je s jedničkou propojen pěším můstkem, byl dokončen loni na podzim, uveden do provozu ale dosud nebyl. Loni Lütke Daldrup řekl, že dvojka se otevře pro cestující možná už letos na jaře. Tento termín se ale nyní zdá nereálný, neboť kapacita této budovy nebude potřeba. Prozatímní nezprovoznění dvojky podle Lütkeho Daldrupa znamená měsíční úsporu půl milionu EUR (13 milionů Kč).

Terminál 1, který je středem nového letiště, má roční odbavovací kapacitu 25 milionů pasažérů, terminál 2 pak šest milionů a terminál 5 zhruba deset milionů. Pandemie však letecký provoz natolik ochromila, že berlínské letiště vykázalo za leden méně než 210 000 cestujících. V meziročním srovnání skončila lednová bilance cestujících propadem o 91 procent.

(čtk)

Foto: BER

spinner