Přístav Rotterdam v pololetí zaznamenal prudký růst přepravy uhlí a LNG

Přístav Rotterdam v pololetí zaznamenal prudký růst přepravy uhlí a LNG

23.7. - Válka na Ukrajině způsobila v prvním pololetí prudký nárůst objemu přepravy uhlí a zkapalněného zemního plynu (LNG) přes nizozemský přístav Rotterdam. V samotném druhém čtvrtletí pak výrazně klesl podíl Ruska na přepravě. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil provozovatel největšího evropského přístavu.

Celkový objem přepravy se meziročně zvýšil téměř o jedno procento. Objem kontejnerové přepravy o 8,9 procenta klesl, zejména kvůli globálním problémům s logistikou a ukončení kontejnerové dopravy s Ruskem. Tento pokles vykompenzoval růst dovozu surovin.

"Dovoz LNG i uhlí prudce vzrostl, jako alternativa ke snížení dovozu ruského plynu plynovodem v EU," uvedl provozovatel přístavu. Přeprava uhlí stoupla o 30 procent na 14,6 milionu tun, přeprava LNG se pak zvýšila o 46 procent na 5,4 milionu tun.

Před zahájením invaze na Ukrajinu koncem února měl obchod s Ruskem na celkovém provozu přístavu podíl zhruba 13 procent. Z Ruska pocházelo přibližně 30 procent ropy a 25 procent uhlí a LNG. Podle zveřejněného grafu, který však neuvádí přesná čísla, se dovoz ruského uhlí v červnu snížil na zanedbatelnou část a prudce klesl dovoz ruského LNG.

Příjmy přístavu se za pololetí zvýšily o 6,3 procenta na 412 milionů EUR (10,1 miliardy Kč). Přístav vlastní město Rotterdam a nizozemská vláda, uvedla agentura Reuters.

(čtk)

Foto: Port of Rotterdam

spinner