​České dráhy od 10. prosince zdraží jízdné o 9,5 procenta, kvůli inflaci

​České dráhy od 10. prosince zdraží jízdné o 9,5 procenta, kvůli inflaci

26.9. - České dráhy od 10. prosince zdraží jízdné v průměru o 9,5 procenta. Zdražení reflektuje inflaci a rostoucí ceny údržby, nafty či náhradních dílů. České dráhy upravují ceny jízdenek pravidelně s novými jízdními řády, loni vzrostla cena jízdného o 15 procent. Národní dopravce za první pololetí vykázal hrubý zisk téměř miliarda korun. Ve stejné výši zdraží od prosince také univerzální železniční jízdenka OneTicket.

Cena vzroste o téměř deset procent u všech jízdenek, které jsou založené na kilometrickém tarifu, což znamená například u flexi základních jízdenek, traťových jízdenek či traťových jízdenek region. Za současné ceny bude možné jízdenky nakupovat do půlnoci 9. prosince. Současně bude možné zakoupit jízdenky v předprodeji na dva měsíce dopředu.

České dráhy například uvádí, že jízda dlouhá deset kilometrů nyní stojí podle tarifu 31 korun, od prosince vzroste cena na 34 korun. Při jízdě 45 kilometrů cestující od zdražení zaplatí 101 korun, o devět korun více než nyní. Pokud cestující pojede 100 kilometrů, zaplatí o 17 korun více, a to 205.

Podle ČD od 10. prosince zlevní desetidenní traťová jízdenka, avšak neuvedly o kolik. "Výpočet ceny bude u této jízdenky upraven tak, že dojde k jejímu mírnému zlevnění oproti cenám roku 2023," stojí v tiskové zprávě.

Ceny flexi zvýhodněných jízdenek a vázaných jízdenek budou podle dopravce nadále reagovat na poptávku po cestování. Podle tiskové zprávy bude zdražení těchto jízdenek pružné a v rozsahu do 9,5 procenta.

Osobní doprava Českých drah podle pololetní zprávy vykázala za prvních šest měsíců hrubý zisk 286 milionů korun. Vzrostl počet cestujících, v prvním pololetí přepravily České dráhy 79 milionů lidí, což je meziročně o šest procent více. K ziskovému půlroku osobní dopravy přispěly vyšší tržby z prodeje jízdenek, oproti loňsku vzrostly o 18 procent na 4,6 miliardy Kč. Skupina České dráhy vykázala hrubý zisk miliarda korun, což je meziročně lepší výsledek zhruba o dvě miliardy korun.

(čtk)

Ilustrační foto: LAN

spinner